بلک‌واتر: ظهور قدرتمندترین ارتش اجیر جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلک‌واتر: ظهور قدرتمندترین ارتش اجیر جهان
Blackwater Scahill.jpg
جلد کتاب
نویسنده جرمی ساهیل
ناشر انتشارات نیشن
محل نشر ایالات متحده آمریکا
تاریخ نشر فوریه ۲۰۰۷
شابک۱۵۶۰۲۵۹۷۹۵
تعداد صفحات ۴۶۴ صفحه
موضوع وقایع روز، سیاسی
زبان انگلیسی

بلک‌واتر: ظهور قدرتمندترین ارتش اجیر جهان (به انگلیسی: The Rise of the World's Most Powerful Mercenary Army) کتابی‌است نوشته جرمی ساهیل روزنامه‌نگار مجله نیشن.

محتوا[ویرایش]

او در این کتاب مراحل تکوین و گسترش یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی نظامی را پی می‌گیرد و به نقشی که این شرکت در جنگ آمریکا علیه تروریسم، به ویژه در عراق ایفا کرده، می‌پردازد.

هر چند طرح پنتاگون برای به‌کارگیری یک نیروی شبه‌نظامی خصوصی برای تأمین امنیت حساسترین نقاط شهر بغداد باعث تعجب بسیاری از مردم عراق شده‌است، اما این امر به واقع تنها نمونه دیگری از تحول جدیدی است که در صحنه درگیری‌های نظامی قرن بیست و یکم به وجود آمده‌است: ظهور شرکت‌های خصوصی فعال در زمینه ارائه خدمات نظامی.

این شرکت‌ها که تحت عنوان شرکت‌های نظامی خصوصی (private military company) فعالیت می‌کنند، صورت امروزی نیروهای مزدور هستند که از قدیم در صحنه درگیری‌های نظامی فعال بوده‌اند.

ساهیل در کتاب خود با توضیح مراحل تکوین و گسترش شرکت بلک‌واتر (Blackwater Worldwide)، نشان می‌دهد که چگونه این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین برندگان جنگ آمریکا علیه تروریسم در دوران پس از یازده سپتامبر بدل شد.

بلک واتر مدت کوتاهی پس از ۱۱ سپتامبر، قراردادی ۵٫۴ میلیون دلاری برای تأمین امنیت مقر سیا در کابل با دولت آمریکا امضا کرد و سپس با اشغال عراق از سوی آمریکا، قراردادی ۲۷ میلیون دلاری برای تأمین امنیت پل برمر، فرماندار نظامی عراق، با پنتاگون امضا کرد.

پیوند به بیرون[ویرایش]