بلوشیا گوبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بلوشیا گوبا
Белушья Губа (روسی)
—  Urban-type settlement[نیازمند منبع]  —
Work settlement[۱]
Belushya Guba on map of Novaya Zemlya.jpg
موقعیت بلوشیا گوبا در نقشه


وضعیت تقسیمات کشوری
کشور روسیه
حوزه قضایی استان آرخانگلسک
منطقه تقسیمات کشورینوایا زملیا[نیازمند منبع]
وضعیت شهرستان
تقسیمات شهریNovaya Zemlya Urban Okrug[نیازمند منبع]
منطقهٔ زمانی
Founded1897[نیازمند منبع]
وضعیت Urban-type settlement تاMarch 2005[نیازمند منبع]
محل بلوشیا گوبا در نوایا زملیا.

بلوشیا گوبا (به روسی: Белу́шья Губа́ به معنی خلیج نهنگ سفید) سکونتگاهی است در استان آرخانگلسک روسیه، واقع در جنوب غربی بخشی از جزیره جنوبی مجمع الجزایر نوایا زملیا که در شمالگان قرار دارد. بلوشیا گوبا بزرگترین منطقه مسکونی نوایا زملیا است و حدود دو هزار نفر جمعیت دارد و یک پایگاه نیروی دریایی روسیه در آن واقع است.[۲]

این شهرک، سکونتگاه اصلی، دائمی و مرکز اداری سرزمین نوایا زملیا است. بلوشیا گوبا در حدود ۹ کیلومتری (۵٫۶ مایلی) جنوب غربی پایگاه هوایی نوگاچوو قرار دارد و بخش بزرگی از جمعیت آن از کارمندان ارتشی مرتبط با محوطه‌های آزمایش هسته‌ای واقع در این جزیره تشکیل شده‌است.

پیشینه[ویرایش]

پس از بازدید از نوایا زملیا در سال ۱۸۹۴، انگلهارد، فرماندار استان آرخانگلسک تصمیم به ایجاد یک قرارگاه جدید در این جزایر گرفت. در سال ۱۸۹۶، یک گروه از کاوشگران در کرانه‌های غرب از نوایا زملیا آغاز به کاوش کرد و در سال بعد از آن بلوشیا گوبا بنا نهاده شد.

در سال ۱۹۵۴یعنی زمانی که نوایا زملیا به عنوان محل آزمایش‌های هسته‌ای برگزیده شد شهر بلوشیا گوبا نیز رو به رشد گذاشت. از جمله بمب‌های مهم هسته‌ای آزمایش‌شده در نزدیکی بلوشیا گوبا می‌توان به بمب تزار اشاره کرد.

امکانات[ویرایش]

بلوشیا گوبا دارای دبستان و دبیرستان، ساختمان‌های آپارتمانی، ۳ هتل، چند فروشگاه، یک ایستگاه تلویزیونی، بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابی نیروی دریایی، یک درمانگاه پلی‌کلینیک، یک مرکز افسران نظامی شامل باشگاه ملوانان پایگاه، استخر ۲۵ متری، مرکز تفریحاتی، و یک کلیسای ارتدکس است.

در دراز مدت، بلوشیا گوبا ممکن است تبدیل شدن به مراکز ترابری مهم در منطقه شود. هم‌اینک پروژه‌ای برای ساخت یک بندر بزرگ نفتی جهت انتقال به کشتی یا وسایل نقلیه دیگر، و همچنین طرح‌هایی برای ساخت تاسیسات تولید گاز طبیعی مایع شده از میدان‌های شبه جزیره یامال در دست اجرا است.

منابع[ویرایش]

  1. Архангельское областное Собрание депутатов. Постановление №69 от 3 марта 2005 г. «О преобразовании сельского населённого пункта Белушья Губа архипелага Новая Земля Архангельской области». Вступил в силу со дня официального опубликования. (Arkhangelsk Oblast Assembly of Deputies. Resolution #69 of March 3, 2005 On the Transformation of the Rural Locality of Belushya Guba of the Novaya Zemlya Archipelago of Arkhangelsk Oblast. Effective as of the day of the official publication).
  2. «خرس قطبی مردی را در نروژ کشت».

Wikipedia contributors, "Belushya Guba," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed July 18, 2011).