بلور تاریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلور تاریک
Dark crystal poster wikifa.jpg
کارگردانجیم هنسن و فرنک آز
تهیه‌کنندهجیم هنسن
نویسندهجیم هنسن
موسیقیترور جونز
توزیع‌کنندهیونیورسال
تاریخ‌های انتشار
۱۹۸۲
مدت زمان
۹۳ دقیقه
کشورآمریکا
زبانانگلیسی

بلور تاریک (به انگلیسی: The Dark Crystal) نام فیلمی عروسکی و خیال‌پردازی-علمی-تخیلی محصول آمریکا به سال ۱۹۸۲ میلادی است.

این فیلم را از آثار جیم هنسن برای بزرگ‌سالان دانسته‌اند، و برندهٔ جوایز متعددی نیز گردید.[۱]

فضای فیلم[ویرایش]

داستان فیلم در جهان و سرزمینی تخیلی بوقوع می‌پیوندد که بلوری مرموز بنام «بلور حقیقت» در آن نقش محوری زندگانی‌بخش را بازی می‌کند. ۱۰۰۰ سال پیش در اثر به صف درآمدن کرات آسمانی، این بلور ترک برداشته و نور خود را از دست داده است، و لذا جهان را نیز در تاریکی و اغتشاش فرو برده‌است. در نتیجه جهان اکنون به دو نیمهٔ نیروهای اهریمنی (سککسیس‌ها) و نیروهای صلح‌جو (میستیک‌ها) تقسیم شده، و نیروهای اهریمنی تقریباً تمام حکومت این جهان را بر عهده دارند.

اکنون پس از گذشت ۱۰۰۰ سال بار دیگر کرات آسمانی مجدداً به صف‌آرایی نزدیک می‌شوند؛ و این بار اگر بلور صدمه‌دیده (که اکنون تاریک است) ترمیم نشود، حکومت سککسیس‌ها ابدی خواهد شد و تاریکی بر جهان مستولی خواهد گشت، … مگر اینکه یک پیشگویی کهن بوقوع بپیوندد، و آن نجات جهان توسط موجودی کوچک و مهربان بنام گلفلینگ است. متن پیشگویی به صورت شعر است:

هنگامی که انوار سه خورشید یکی شود،
آنچه که بوقوع پیوست و در هم شکست،
باز ادغام شده، و دو نیمه به هم پیوندد،
یا به دست گلفلینگ، یا به دست هیچ‌کس.

داستان فیلم[ویرایش]

سککسیس‌ها گرد بلور تاریک جمع می‌شوند تا از تابش نیروی کیهانی آن بهره برند.

«جن» نام یک گلفلینگ است که والدینش توسط سککسیس‌ها کشته شده‌اند، و نسل گلفلینگ‌ها منقطع شده‌است. جن توسط پیر قبیلهٔ میستیک‌ها به فرزندی در می‌آید. او در این سالیان به تلمذ نزد استاد پیرش می‌پردازد و به آموختن فنون کیمیاگری و دیگر روش‌های کهن میستیک‌ها. استاد جن در هنگام مرگش، به جن سفارش می‌کند که چیزی بنام بلور تاریک را (که در تصرف سککسیس‌ها قرار دارد) ترمیم کند، و اینکه اگر نکند، جهان در تاریکی ابدی فروخواهد ماند؛ و او زیاد وقت هم ندارد، چون کرات آسمانی در حال به صف درآمدن هستند.

جن پس از مرگ استادش پای به این سفر مخاطره‌انگیز می‌گذارد. طولی نمی‌کشد که او تکه‌ای از بلور تاریک را در نزد یک ستاره‌شناس می‌یابد. امپراتور تازه‌به‌تخت‌رسیدهٔ سککسیس‌ها از این موضوع خبردار شده و فرمان قتل جن را صادر می‌کند.

اما جن در سفر خود با گلفلینگی دیگر بنام «کیرا» برمی‌خورد که او هم بازماندهٔ نسل‌کشی سککسیس‌ها است. سپس هر دو روانهٔ قصر سککسیس‌ها می‌شوند تا بلور تاریک را از چنگ آنان درآورده و ترمیم کرده و نور و زندگانی را به جهان باز گردانند. کیرا در این ماجرا به اسارت سککسیس‌ها درآمده و به آزمایشگاهی برده می‌شود که در آن شیرازهٔ حیات او را دوشیده تا به امپراتور داده تا با خوردن این اکسیر، امپراتور جوانی خود را بازیابد. اما جن در این هنگام موفق به رسیدن به تالار بلور تاریک می‌شود و…

دیگر موارد[ویرایش]

جن (سمت چپ) و کیرا (سمت راست) در سفر برای ترمیم «بلور حقیقت» و زدودن تاریکی از آن

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]