بلور تاریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بلور تاریک
The Dark Crystal
Dark crystal poster wikifa.jpg
فارسی موجود
کارگردانجیم هنسن و فرانک اوز
تهیه‌کنندهجیم هنسن
نویسندهجیم هنسن
بازیگرانجیم هنسن،لوئیز گلد،دیو گولز،فرانک اوز،کاترین مولن،استیو ویتمایر،برایان میل
موسیقیترور جونز
توزیع‌کنندهیونیورسال
تاریخ‌های انتشار
۱۹۸۲
مدت زمان
۹۳ دقیقه
کشورآمریکا
زبانانگلیسی

بلور تاریک (به انگلیسی: The Dark Crystal) نام فیلمی عروسکی، فانتزی و علمی-تخیلی محصول کشور انگلستان در سال ۱۹۸۲ میلادی است.

این فیلم به کارگردانی جیم هنسن و فرانک اوز ساخته شده و دارای رده بندی سنی ۱۸+ است.

همچنین این فیلم برندهٔ جوایز متعددی نیز شده است.[۱]

فضای فیلم

داستان فیلم تاریک و در جهان و سرزمینی تخیلی به وقوع می‌پیوندد که نقش اصلی داستان، بلوری مرموز و زندگی بخش به نام «بلور حقیقت» است. هزاران سال پیش، در اثر به صف درآمدن کرات آسمانی، این بلور ترک برداشته، نور خود را از دست داده و جهان را در تاریکی و اغتشاش فرو برده است. بعد از این واقعه، جهان تاریک میان دو گروه نیروهای اهریمنی (سککسیس‌ها) و نیروهای صلح‌جو (میستیک‌ها) تقسیم شده است؛ و نیروهای اهریمنی تقریباً تمام حکومت این جهان را بر عهده دارند.

اکنون پس از گذشت هزاران سال دوباره کرات آسمانی به صف‌آرایی نزدیک می‌شوند. و اگر این بار نیز بلور صدمه دیده (که اکنون تاریک است) ترمیم نشود، حکومت اهریمنی ابدی خواهد شد و تاریکی بر جهان چیره خواهد شد. اما در این داستان یک پیشگویی کهن به صورت شعر دربارهٔ نجات جهان توسط موجودی کوچک و مهربان به نام گلفلینگ به صورت زیر وجود دارد.

هنگامی که انوار سه خورشید یکی شوند،
آنچه که به وقوع پیوست و در هم شکست،
باز ادغام شده، و دو نیمه به هم پیوندند،
یا به دست گلفلینگ، یا به دست هیچ‌کس.

داستان فیلم

سککسیس‌ها گرد بلور تاریک جمع می‌شوند تا از تابش نیروی کیهانی آن بهره برند.

«جن» نام یک گلفلینگ است که والدینش توسط گروه اهریمنی کشته شده‌اند و نسل گلفلینگ‌ ها منقطع شده‌ است. جن به فرزندی پیر قبیلهٔ نیروهای صلح جو در می‌آید و در این سالیان، به یادگیری نزد استاد پیرش و نیز آموختن فنون کیمیاگری و دیگر روش‌های کهن میستیک‌ها می‌پردازد. استاد جن در هنگام مرگش ، به او سفارش می‌کند که چیزی به نام بلور تاریک را (که در تصرف سککسیس‌ها قرار دارد) ترمیم کند و این که اگر این کار را نکند، جهان در تاریکی ابدی خواهد ماند؛ او زیاد وقت ندارد، چون کرات آسمانی در حال به صف درآمدن هستند.

جن پس از مرگ استادش، پا به این سفر مخاطره‌انگیز می‌گذارد. طولی نمی‌کشد که او تکه‌ای از بلور تاریک را که در نزد، یک ستاره‌شناس است در می‌یابد. امپراتور تازه به تخت رسیده سککسیس‌ها، از این موضوع خبردار شده و فرمان قتل جن را صادر می‌کند.

اما جن در سفر خود، با گلفلینگی دیگر به نام «کیرا» برمی‌خورد که او هم بازماندهٔ نسل‌کشی سکِکسیس‌ها است. سپس هر دو روانهٔ قصر سکِکسیس‌ها می‌شوند تا بلور تاریک را از چنگ آنان درآورده و ترمیم کرده و نور و زندگانی را به جهان بازگردانند. کیرا در این ماجرا به اسارت سککسیس‌ها درآمده و به آزمایشگاهی برده می‌شود که در آن جوهر حیات او را می‌دوشند تا به امپراتور بدهند و امپراتور هم با خوردن آن، جوانی خود را بازیابد؛ اما جن در این هنگام، موفق به رسیدن به تالار بلور تاریک می‌شود.

دیگر موارد

جن (سمت چپ) و کیرا (سمت راست) در سفر برای ترمیم «بلور حقیقت» و زدودن تاریکی از آن

منابع

پیوند به بیرون