بسامد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
بسامد
ลูกตุ้มธรรมชาติ.gif
یک آونگ که ۲۵ نوسان کامل را در ۶۰ ثانیه انجام می‌دهد، و فرکانس ۰٫۴۲ هرتز دارد.
نمادهای رایج
f, ν
دستگاه بین‌المللی یکاهاهرتز (Hz)
یکاهای دیگر
یکای اصلی اس‌آیs−1
استخراج از
کمیت‌های دیگر
 • f = 1 / T
تحلیل ابعادی
مثالی از یک تابع دوره‌ای با بسامد رو به افزایش

بَسامَد[۱] یا فِرِکانس (به فرانسوی: Fréquence) برابر «تعداد رخداد یک رویداد تکراری» در «واحد زمان» است.[۲] از این رو گاهی به آن فرکانس زمانی هم می‌گویند تا روی اختلاف آن با فرکانس فضایی تأکید کنند، و گاهی نیز به آن فرکانس معمولی می‌گویند تا روی اختلاف آن با فرکانس زاویه‌ای تأکید کنند. فرکانس به هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود، که برابر یک رویداد در ثانیه است. دوره تناوب[۳] (به انگلیسی: period) به معنی مدت زمان یک چرخه در یک رویداد تکراری است، از این رو دوره تناوب وارون فرکانس است.[۴] برای مثال، اگر قلب در فرکانس ۱۲۰ بار در یک دقیقه ضربان دارد (۲ هرتز)، دوره تناوب آن T - بازه زمانی بین ضربان‌ها - برابر نیم ثانیه است (۶۰ ثانیه تقسیم بر ۱۲۰ ضربان). فرکانس یک پارامتر مهم است که مخصوصاً در علوم و مهندسی، برای تعیین نرخ پدیده‌های نوسانی و ارتعاشی از آن استفاده می‌شود، مثل ارتعاش مکانیکی، سیگنال صوتی (صداامواج رادیویی و نور.

تعاریف و واحدها[ویرایش]

یک آونگ با دوره تناوب ۲٫۸ ثانیه و فرکانس ۰٫۳۶ Hz

برای پدیده‌های تناوبی مثل نوسان، امواج، یا برای مثال‌های حرکت همساز ساده، اصطلاح فرکانس به صورت تعداد تناوب یا ارتعاش در واحد زمان تعریف می‌شود. نماد مرسوم فرکانس f است؛ حرف یونانی (nu) هم برای این کار استفاده می‌شود.[۵] دوره تناوب برابر زمان لازم برای تکمیل یک چرخه از یک نوسان است.[note ۱] رابطه بین فرکانس و دوره تناوب توسط این معادله بیان می‌شود:[۷]

از اصطلاح «فرکانس زمانی» برای تأکید روی آنکه فرکانس توسط تعداد رخداد یک رویداد تکراری در واحد زمان، و نه واحد فاصله، مشخص می‌شود، استفاده می‌شود.

یکای فرعی SI برای فرکانس هرتز (Hz) است،[۷] که از نام فیزیکدان آلمانی هاینریش هرتز از کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک در سال ۱۹۳۰ گرفته شده‌است. این واحد توسط CGPM (کنفرانس عمومی وزن و اندازه‌گیری) در سال ۱۹۶۰ قبول شده‌است، و به صورت رسمی جایگزین نام قبلی اش «چرخه در ثانیه» (cps) شده‌است. واحد SI برای دوره تناوب، مثل همه اندازه‌گیری‌های زمان، ثانیه است.[۸] یک واحد سنتی برای اندازه‌گیری، که همراه با وسایل مکانیکی دورانی استفاده می‌شود، «دور بر دقیقه» است که مخفف آن r/min یا rpm است. 60 rpm معادل یک هرتز است.[۹]

امواج دریایی تولید شده توسط باد، از دیدگاه دوره تناوب‌شان (و نه فرکانس) توصیف می‌شوند.[۱۰]

دوره تناوب دربرابر فرکانس[ویرایش]

برای راحتی، امواج بزرگتر و آهسته‌تر، مثل امواج سطحی اقیانوس، گرایش دارند که توسط دوره موج و نه فرکانس توصیف شوند. امواج کوتاه و سریع، مثل صدا و رادیو، معمولاً توسط فرکانس‌شان (به جای دوره تناوب‌شان) توصیف می‌شوند. بعضی از تبدیل‌های معمول در زیر فهرست شده‌است:

فرکانس 1 mHz (10−3 Hz) 1 Hz (100 Hz) 1 kHz (103 Hz) 1 MHz (106 Hz) 1 GHz (109 Hz) 1 THz (1012 Hz)
دوره تناوب 1 ks (103 s) 1 s (100 s) 1 ms (10−3 s) ۱ µs (10−6 s) 1 ns (10−9 s) 1 ps (10−12 s)

انواع مرتبط فرکانس[ویرایش]

نمودار رابطه بین انواع مختلف فرکانس و دیگر ویژگی‌های موج.

فرکانس زاویه‌ای معمولاً به صورت رادیان در ثانیه (rad/s) اندازه‌گیری می‌شود، اما برای سیگنال‌های زمان-گسسته، می‌توان آن را به صورت رادیان در بازه نمونه‌گیری هم بیان کرد، که یک کمیت بدون بعد است. فرکانس زاویه‌ای (در rad/s) از فرکانس معمولی (در Hz) با یک عامل ۲π بزرگتر است.

 • فرکانس فضایی مشابه فرکانس زمانی است، اما محور زمانی توسط یک یا بیشتر محور جابه‌جایی فضایی جایگزین شده‌است، مثل:

عدد موج، k، مشابه فرکانس فضایی برای فرکانس زمانی زاویه‌ای است، و در واحد رادیان در متر اندازه‌گیری می‌شود. اگر بیشتر از یک بعد فضایی داشته باشیم، عدد موج یک کمیت برداری خواهد بود.

در انتشار امواج[ویرایش]

برای امواج متناوب در رسانه‌های غیرپاششی، (یعنی رسانه‌ای که سرعت موج مستقل از فرکانس است)، فرکانس رابطه معکوسی با طول‌موج λ (لامبدا) دارد. حتی در رسانه پاششی، فرکانس f برای یک موج سینوسی برابر سرعت فازی v برای موج، تقسیم بر طول موج λ برای موج است:

در حالت بخصوصی که امواج الکترومغناطیسی که در خلاء حرکت می‌کنند، v = c است که در آن c سرعت نور در خلاء است، و این عبارت به این صورت می‌شود:

موقعی که امواج از یک منبع تک‌رنگ از یک رسانه به دیگری حرکت می‌کند، فرکانس آن‌ها ثابت می‌ماند (فقط طول‌موج و سرعت آن‌ها تغییر می‌کند).

اندازه‌گیری[ویرایش]

اندازه‌گیری فرکانس به این شیوه‌ها قابل انجام است:

شمارش[ویرایش]

محاسبه فرکانس یک رویداد تکراری توسط شمارش تعداد دفعاتی که رویداد در یک دوره زمانی بخصوص رخ می‌دهد، و سپس تقسیم‌کردن این تعداد بر طول زمان دوره انجام می‌شود. برای مثال، اگر ۷۱ رویداد در ۱۵ ثانیه بروز کند، فرکانس این مقدار است:

اگر تعداد رقم خیلی بزرگ نباشد، دقیق‌تر است که بازه زمانی را برای تعداد از قبل معین از رخدادها اندازه‌گیری کنیم، بجای آنکه تعداد راخداد را در یک بازه معین اندازه بگیریم.[۱۱] روش دوم یک خطای تصادفی به رقم بین صفر و یک معرفی می‌کند، از این رو به صورت متوسط نصف رقم است. به این موضوع «خطای دروازه‌ای» گفته می‌شود، و منجر به یک خطای میانگین در فرکانس محاسبه شده به اندازه یا یک خطای کسری به اندازه می‌شود که در آن بازه زمانی و همان فرکانس اندازه‌گیری شده‌است. این خطا با فرکانس کاهش می‌یابد، از این رو، این موضوع معمولاً یک مشکل در فرکانس‌های پایین است که در آن تعداد شمار N کم است.

یک اندازه‌گیر فرکانس نی-تشدید، یک ابزار منسوخ‌شده که از حدود سال ۱۹۰۰ تا دهه ۱۹۴۰ برای اندازه‌گیری فرکانس جریان متناوب از آن استفاده می‌شد. این ابزار شامل یک نوار فلزی با نی‌های دارای طول مدرج است، که توسط آهنربای الکتریکی ارتعاش می‌کرد. وقتیکه فرکانس ناشناخته به آهنربای الکتریکی اعمال می‌شد، نی که در آن فرکانس رزونانس داشت، با یک دامنه بالا، شروع به ارتعاش می‌کرد، که در کنار درجه‌ها قابل مشاهده بود.

چرخش‌بین (استروبوسکوپ)[ویرایش]

یک روش قدیمی برای اندازه‌گیری فرکانس اشیای چرخنده یا ارتعاشی استفاده از یک چرخش‌بین یا استروبوسکوپ است. این ابزار، یک نور چشمک‌زن تکراری شدید (نور چشمک‌زن یا نور استروب) دارد که فرکانس آن توسط یک مدار زمانی مدرج قابل تنظیم است. نور استروب به یک شیء دورانی اشاره دارد و فرکانس آن به سمت بالا و پایین تنطیم می‌شود. موقعی که فرکانس استروب برابر فرکانس شیء چرخشی یا ارتعاشی است، بین چشمک‌های نور، شیء یک چرخش نوسانی را کامل می‌کند، و به محل اولیه‌اش برمی‌گردد، از این رو موقعی که شیء توسط استروب نورانی می‌شود، شیء مانا به نظر می‌رسد. سپس فرکانس را می‌توان توسط بازخوانی مدرج روی چرخش‌بین خوانده شود. یک ایراد این روش آن است که شیء متناوب در ضرب صحیح از فرکانس استروب‌شده هم مانا به نظر می‌رسد.

شمارش‌گر فرکانس[ویرایش]

یک شمارش‌گر فرکانس مدرن

فرکانس‌های بالاتر معمولاً توسط یک شمارش‌گر فرکانس اندازه‌گیری می‌شود. این یک ابزار الکترونیکی است که فرکانس یک سیگنال الکترونیکی تکراری عملی را اندازه‌گیری می‌کند، و نتیجه را به هرتز در یک نمایش‌گر دیجیتالی نمایش می‌دهد. این دستگاه از منطق دیجیتال برای شمارش تعداد چرخه‌ها در طول یک بازه زمانی (که توسط یک مبنای زمانی کوارتز دقیق بنا شده‌است) استفاده می‌کند. فرایندهای چرخشی که الکتریکی نیستند، مثل نرخ چرخش یک شافت، ارتعاش مکانیکی، یا امواج صوتی، را می‌توان توسط مبدل، به یک سیگنال الکترونیکی تکراری تیدیل نمود، و سپس سیگنال را به یک شمارش‌گر فرکانس اعمال کرد. تا سال ۲۰۱۸، شمارش‌گرهای فرکانس توانایی پوشش محدوده‌ای تا حدود 100 GHz را داشته‌اند. این موضوع نمایان‌گر حد روش‌های شمارش مستقیم است؛ فرکانس‌های بالاتر از این را باید با روش‌های غیرمستقیم اندازه‌گیری کرد.

روش‌های دگرآمیزی یا هیتروداین[ویرایش]

برای فرکانس‌های بالاتر از فرکانس شمارش‌گرها، فرکانس سیگنال‌های الکترومغناطیسی معمولاً به صورت غیرمستقیم به کمک هیتروداین یا دگرآمیزی (تبدیل فرکانس) اندازه‌گیری می‌شود. در اینجا یک سیگنال مرجع از فرکانس شناخته‌شده که نزدیک فرکانس ناشناخته است با فرکانس ناشناخته، در یک وسیله ترکیب غیرخطی، مثل دیود، ترکیب می‌شود. این منجر به یک سیگنال دگرآمیزی یا «ضربه» در تفاوت بین دو فرکانس می‌شود. اگر دو سیگنال از نظر فرکانسی به هم نزدیک باشند، دگرآمیزی به اندازه‌ای کم است که توسط یک شمارش‌گر فرکانس اندازه‌گیری شود. این فرایند فقط تفاوت بین فرکانس ناشناخته و فرکانس مرجع را اندازه‌گیری می‌کند. برای رسیدن به فرکانس‌های بالاتر، چندین مرحله از دگرآمیزی قابل استفاده است. تحقیق فعلی این روش را به فرکانس‌های فروسرخ و نوری گسترش می‌دهد (تشخیص دگرآمیزی نوری).

تقسیم‌بندی باندهای فرکانسی[ویرایش]

طبقه‌بندی فرکانس
محدودهُ فرکانس نام محدودهُ فرکانس کوتاه شده تقسیم‌بندی باند شماره باند
(۳۰– ۳)Hz فرکانس‌های فوق‌العاده پایین ELF Extremely Low Frequencies ۱
(۳۰۰۰– ۳۰۰)Hz فرکانس صدا VF Voice Frequencies ۲
(۳۰– ۳)KHz فرکانس‌های بسیار پایین VLF Very Low Frequencies ۳
(۳۰۰– ۳۰)KHz فرکانس‌های پایین LF Low Frequencies ۴
(۳۰۰۰– ۳۰۰)KHz فرکانس‌های متوسط MF Medium Frequencies ۵
(۳۰– ۳)MHz فرکانس‌های بالا HF High Frequencies ۶
(۳۰۰– ۳۰)MHz فرکانس‌های بسیار بالا VHF Very High Frequencies ۷
(۳۰۰۰– ۳۰۰)MHz فرکانس‌های ماورای بالا UHF Ultrahigh Frequencies ۸
(۳۰– ۳)GHz فرکانس‌های فوق‌العاده بسیار بالا SHF Super-High Frequencies ۹
(۳۰۰– ۳۰)GHz فرکانس‌های فوق‌العاده به شدت بالا EHF Extremely High Frequencies ۱۰
۳۰۰ GHz - 3 THz تراهرتز THF Tremendously High Frequency ۱۱

در اندازه‌گیری فرکانس صدا، امواج الکترومغناطیسی (مانند امواج رادیویی یا نور)، سیگنال‌های الکتریکی یا دیگر امواج، فرکانس بر حسب هرتز، تعداد سیکل‌های شکل موج تکرارشونده است. اگر موج، صدا باشد، فرکانس آن چیزی است که نواک (زیر و بمی) این موج را مشخص می‌کند.

فرکانس رابطه معکوسی با طول موج دارد. فرکانس f برابر است با سرعت v موج تقسیم بر طول موج:

در موارد خاص که امواج الکترومغناطیسی از خلأ عبور می‌کنند، v=c که در آن c برابر سرعت نور در خلأ است و این عبارت به صورت زیر در می‌آید:

نکته:بعضی فرکانسها توسّط حواس دیگر مثل بینائی و بویائی سنجیده می‌شوند

مثال‌ها[ویرایش]

نور[ویرایش]

طیف کامل تابش الکترومغناطیسی که آن قسمت از طیف که برای چشم قابل مشاهده است بزرگ شده‌است.

نور مرئی یک موج الکترومغناطیس است، که شامل میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی است که در فضا حرکت می‌کنند. فرکانس موج تعیین‌کننده رنگ آن است: 400 THz یا ۴×۱۰۱۴ Hz برابر نور قرمز و 800 THz یا (۸×۱۰۱۴ Hz) برابر نور بنفش است، و بین این‌ها (در محدوده 400–800 THz) همه رنگ‌های دیگر طیف مرئی قرار دارد. یک موج الکترومغناطیسی با فرکانس کمتر از ۴×۱۰۱۴ Hz برای چشم انسان غیرقابل مرئی است؛ به این موج‌ها تابش فروسرخ (IR) گفته می‌شود. در فرکانس‌های کمتر، به این موج ریزموج گفته می‌شود، و در فرکانس‌های هنوز کمتر به آن موج رادیویی گفته می‌شود. به صورت مشابه، امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالاتر از ۸×۱۰۱۴ Hz نیز برای چشم انسان غیرمرئی است؛ به این موج‌ها تابش فرابنفش (UV) گفته می‌شود. موج‌های با فرکانس بالاتر پرتو ایکس نام دارند، و هنوز بالاتر پرتو گاما هستند.

همه این امواج، از پایین‌ترین-فرکانس امواج رادیویی تا بالاترین-فرکانس پرتو گاما، از بنیاد یکسان هستند، به همه آن‌ها تابش الکترومغناطیسی گفته می‌شود. همه آن‌ها در خلاء با یک سرعت مشابه حرکت می‌کنند (سرعت نور)، که این باعث می‌شود طول‌موج آن‌ها به صورت وارون با فرکانس‌شان متناسب شود.

که در آن c سرعت نور (c در خلاء یا کمتر در دیگر رسانه‌ها)، f فرکانس است و λ طول‌موج است.

در رسانه‌های پاششی، مثل شیشه، سرعت به فرکانس وابسته است، از این رو طول‌موج کاملاً به صورت وارون متناسب با فرکانس نیست.

صدا[ویرایش]

طیف موج صوتی، که بعضی کاربردها در آن برجسته شده‌است.

صدا به صورت امواج ارتعاش مکانیکی فشار و جابجایی، در هوا و دیگر مواد منتشر می‌شود.[۱۲] به صورت کلی، مولفه‌های فرکانسی صدا تعیین‌کننده «رنگ» آن یا تمبر آن هستند. موقعی که دربارهٔ فرکانس (به صورت منفرد) از یک صدا صحبت می‌کنیم، این یعنی ویژگی که بیشتر تعیین‌کننده زیروبمی آن است.[۱۳]

فرکانس‌هایی که گوش می‌تواند آن را بشوند به یک محدوده بخصوص از فرکانس‌ها محدود است. محدوده فرکانسی قابل شنیدن برای انسان‌ها معمولاً تقریبا بین 20 Hz و 20,000 Hz (20 kHz) است، اگرچه حد فرکانس بالایی معمولاً با سن کاهش می‌یابد. گونه‌های دیگر موجودات محدوده شنوایی متفاوتی دارند. برای مثال، بعضی از نژادهای سگ می‌توانند ارتعاش‌هایی تا 60,000 Hz را درک کنند.[۱۴]

در دیگر رسانه‌ها، مثل هوا، سرعت صوت تقریباً مستقل از فرکانس است، از این رو طول‌موج امواج صدا (فاصله بین تکرارها) تقریباً به صورت وارون با فرکانس متناسب است.

خط جریان[ویرایش]

در اروپا، آفریقا، استرالیا، ساکنان جنوب آمریکای جنوبی، بیشتر آسیا، و روسیه، فرکانس جریان متناوب در پریزهای الکتریکی خانگی برابر ۵۰ هرتز (نزدیک تون G) است، درحالیکه در آمریکای شمالی و ساکنان شمال آمریکای جنوبی، فرکانس جریان متناوب در پریزهای الکتریکی خانگی ۶۰ هرتز است (بین تن‌های B♭ و B، یعنی، یک سوم کوچک بالای فرکانس اروپایی). فرکانس «وزوز» در ضبط صدا نشان‌دهنده آن است که ضبط در کجا انجام شده‌است، در کشورهایی که از شبکه فرکانس اروپایی یا اینکه آمریکایی استفاده می‌کنند.

فرکانس نادوره‌ای[ویرایش]

فرکانس نادوره‌ای برابر نرخ رویداد یا رخداد یک پدیده غیر-متناوب، شامل فرایندهای تصادفی، مثل واپاشی هسته‌ای است. این موضوع در واحد اندازه‌گیری ثانیه وارون (s−1[۱۵] یا، در حالات رادیواکتیو بکرل بیان می‌شود.[۱۶]

این موضوع به صورت یک نسبت f = N/T تعریف می‌شود، که شامل تعداد دفعاتی است که یک رخداد (N) در یک مدت زمان (T) روی می‌دهد؛ این موضوع یک کمیت فیزیکی از نوع نرخ زمانی است.

فرکانس در آمار[ویرایش]

در علم آمار فرکانسیک واقعه برابر است با تعداد دفعات رخ دادن یک حادثه در آزمایش یا مطالعه‌ای که در یک دوره زمانی صورت می‌گیرد. فرکانس‌ها معمولاً به صورت گرافیکی در نمودار هیستوگرام نمایش داده می‌شوند.

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. The term spatial period, sometimes used in place of wavelength, is a different quantity.[۶]

پانویس[ویرایش]

 1. «بَسامد» [فیزیک] هم‌ارزِ «frequency»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ بَسامد)
 2. "Definition of FREQUENCY". Retrieved 3 October 2016.
 3. «دورهٔ تناوب، دوره» [فیزیک] هم‌ارزِ «period»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ دورهٔ تناوب)
 4. "Definition of PERIOD". Retrieved 3 October 2016.
 5. Serway & Faughn 1989, p. 346.
 6. Boreman, Glenn D. "Spatial Frequency". SPIE. Retrieved 22 January 2021.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ Serway & Faughn 1989, p. 354.
 8. "Resolution 12 of the 11th CGPM (1960)". BIPM (International Bureau of Weights and Measures). Retrieved 21 January 2021.
 9. Davies 1997, p. 275.
 10. Young 1999, p. 7.
 11. Bakshi, K.A.; A.V. Bakshi; U.A. Bakshi (2008). Electronic Measurement Systems. US: Technical Publications. pp. 4–14. ISBN 978-81-8431-206-5.
 12. "Definition of SOUND". Retrieved 3 October 2016.
 13. Pilhofer, Michael (2007). Music Theory for Dummies. For Dummies. p. 97. ISBN 978-0-470-16794-6.
 14. Elert, Glenn; Timothy Condon (2003). "Frequency Range of Dog Hearing". The Physics Factbook. Retrieved 2008-10-22.
 15. Lombardi, Michael A. (2007). "Fundamentals of Time and Frequency". In Bishop, Robert H. (ed.). Mechatronic Systems, Sensors, and Actuators: Fundamentals and Modeling (به انگلیسی). Austin: CRC Press. ISBN 978-1-4200-0900-2.
 16. Bureau International des Poids et Mesures, Le Système international d’unités (SI) / The International System of Units (SI), 9th ed. (Sèvres: 2019), ISBN 978‑92‑822‑2272‑0, sub§2.3.4, Table 4.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Frequency». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱.

http://www.merriam-webster.com/dictionary/frequency

Frequency
ลูกตุ้มธรรมชาติ.gif
A pendulum making 25 complete oscillations in 60 s, a frequency of 0.416 Hertz
Common symbols
f, ν
SI unithertz (Hz)
Other units
In SI base unitss−1
Derivations from
other quantities
 • f = 1 / T
Dimension

Frequency is the number of occurrences of a repeating event per unit of time.[1] It is also occasionally referred to as temporal frequency to emphasize the contrast to spatial frequency, and ordinary frequency to emphasize the contrast to angular frequency. Frequency is expressed in units of hertz (Hz) which is equivalent to one (event) per second. The corresponding period is the time duration of one cycle in a repeating event, so the period is the reciprocal of the frequency.[2] For example, if a heart beats at a frequency of 120 times a minute (2 hertz), its period, T—the time interval between beats—is half a second (60 seconds divided by 120 beats). Frequency is an important parameter used in science and engineering to specify the temporal rate of change observed in oscillatory and periodic phenomena, such as mechanical vibrations, audio signals (sound), radio waves, and light.

Definitions and units

A pendulum with a period of 2.8 s and a frequency of 0.36 Hz

For cyclical phenomena such as oscillations, waves, or for examples of simple harmonic motion, the term frequency is defined as the number of cycles or vibrations per unit of time. The conventional symbol for frequency is f; the Greek letter (nu) is also used.[3] The period is the time taken to complete one cycle of an oscillation.[note 1] The relation between the frequency and the period is given by the equation:[5]

The term temporal frequency is used to emphasise that the frequency is characterised by the number of occurrences of a repeating event per unit time, and not unit distance.

The SI derived unit of frequency is the hertz (Hz),[5] named after the German physicist Heinrich Hertz by the International Electrotechnical Commission in 1930. It was adopted by the CGPM (Conférence générale des poids et mesures) in 1960, officially replacing the previous name, "cycles per second" (cps). The SI unit for the period, as for all measurements of time, is the second.[6] A traditional unit of measure used with rotating mechanical devices is revolutions per minute, abbreviated r/min or rpm. 60 rpm is equivalent to one hertz.[7]

Wind-generated waves are described in terms of their period rather than frequency.[8]

Period versus frequency

As a matter of convenience, longer and slower waves, such as ocean surface waves, tend to be described by wave period rather than frequency. Short and fast waves, like audio and radio, are usually described by their frequency instead of period. Some commonly used conversions are listed below:

Frequency 1 mHz (10−3 Hz) 1 Hz (100 Hz) 1 kHz (103 Hz) 1 MHz (106 Hz) 1 GHz (109 Hz) 1 THz (1012 Hz)
Period 1 ks (103 s) 1 s (100 s) 1 ms (10−3 s) 1 μs (10−6 s) 1 ns (10−9 s) 1 ps (10−12 s)

Related types of frequency

Diagram of the relationship between the different types of frequency and other wave properties.

In wave propagation

For periodic waves in nondispersive media (that is, media in which the wave speed is independent of frequency), frequency has an inverse relationship to the wavelength, λ (lambda). Even in dispersive media, the frequency f of a sinusoidal wave is equal to the phase velocity v of the wave divided by the wavelength λ of the wave:

In the special case of electromagnetic waves moving through a vacuum, then v = c, where c is the speed of light in a vacuum, and this expression becomes:

When monochromatic waves travel from one medium to another, their frequency remains the same—only their wavelength and speed change.

Measurement

Measurement of frequency can be done in the following ways:

Counting

Calculating the frequency of a repeating event is accomplished by counting the number of times that event occurs within a specific time period, then dividing the count by the length of the time period. For example, if 71 events occur within 15 seconds the frequency is:

If the number of counts is not very large, it is more accurate to measure the time interval for a predetermined number of occurrences, rather than the number of occurrences within a specified time.[9] The latter method introduces a random error into the count of between zero and one count, so on average half a count. This is called gating error and causes an average error in the calculated frequency of , or a fractional error of where is the timing interval and is the measured frequency. This error decreases with frequency, so it is generally a problem at low frequencies where the number of counts N is small.

A resonant-reed frequency meter, an obsolete device used from about 1900 to the 1940s for measuring the frequency of alternating current. It consists of a strip of metal with reeds of graduated lengths, vibrated by an electromagnet. When the unknown frequency is applied to the electromagnet, the reed which is resonant at that frequency will vibrate with large amplitude, visible next to the scale.

Stroboscope

An old method of measuring the frequency of rotating or vibrating objects is to use a stroboscope. This is an intense repetitively flashing light (strobe light) whose frequency can be adjusted with a calibrated timing circuit. The strobe light is pointed at the rotating object and the frequency adjusted up and down. When the frequency of the strobe equals the frequency of the rotating or vibrating object, the object completes one cycle of oscillation and returns to its original position between the flashes of light, so when illuminated by the strobe the object appears stationary. Then the frequency can be read from the calibrated readout on the stroboscope. A downside of this method is that an object rotating at an integer multiple of the strobing frequency will also appear stationary.

Frequency counter

Modern frequency counter

Higher frequencies are usually measured with a frequency counter. This is an electronic instrument which measures the frequency of an applied repetitive electronic signal and displays the result in hertz on a digital display. It uses digital logic to count the number of cycles during a time interval established by a precision quartz time base. Cyclic processes that are not electrical, such as the rotation rate of a shaft, mechanical vibrations, or sound waves, can be converted to a repetitive electronic signal by transducers and the signal applied to a frequency counter. As of 2018, frequency counters can cover the range up to about 100 GHz. This represents the limit of direct counting methods; frequencies above this must be measured by indirect methods.

Heterodyne methods

Above the range of frequency counters, frequencies of electromagnetic signals are often measured indirectly utilizing heterodyning (frequency conversion). A reference signal of a known frequency near the unknown frequency is mixed with the unknown frequency in a nonlinear mixing device such as a diode. This creates a heterodyne or "beat" signal at the difference between the two frequencies. If the two signals are close together in frequency the heterodyne is low enough to be measured by a frequency counter. This process only measures the difference between the unknown frequency and the reference frequency. To reach higher frequencies, several stages of heterodyning can be used. Current research is extending this method to infrared and light frequencies (optical heterodyne detection).

Examples

Light

Complete spectrum of electromagnetic radiation with the visible portion highlighted

Visible light is an electromagnetic wave, consisting of oscillating electric and magnetic fields traveling through space. The frequency of the wave determines its color: 400 THz (4×1014 Hz) is red light, 800 THz (8×1014 Hz) is violet light, and between these (in the range 400–800 THz) are all the other colors of the visible spectrum. An electromagnetic wave with a frequency less than 4×1014 Hz will be invisible to the human eye; such waves are called infrared (IR) radiation. At even lower frequency, the wave is called a microwave, and at still lower frequencies it is called a radio wave. Likewise, an electromagnetic wave with a frequency higher than 8×1014 Hz will also be invisible to the human eye; such waves are called ultraviolet (UV) radiation. Even higher-frequency waves are called X-rays, and higher still are gamma rays.

All of these waves, from the lowest-frequency radio waves to the highest-frequency gamma rays, are fundamentally the same, and they are all called electromagnetic radiation. They all travel through a vacuum at the same speed (the speed of light), giving them wavelengths inversely proportional to their frequencies.

where c is the speed of light (c in a vacuum or less in other media), f is the frequency and λ is the wavelength.

In dispersive media, such as glass, the speed depends somewhat on frequency, so the wavelength is not quite inversely proportional to frequency.

Sound

The sound wave spectrum, with rough guide of some applications

Sound propagates as mechanical vibration waves of pressure and displacement, in air or other substances.[10] In general, frequency components of a sound determine its "color", its timbre. When speaking about the frequency (in singular) of a sound, it means the property that most determines its pitch.[11]

The frequencies an ear can hear are limited to a specific range of frequencies. The audible frequency range for humans is typically given as being between about 20 Hz and 20,000 Hz (20 kHz), though the high frequency limit usually reduces with age. Other species have different hearing ranges. For example, some dog breeds can perceive vibrations up to 60,000 Hz.[12]

In many media, such as air, the speed of sound is approximately independent of frequency, so the wavelength of the sound waves (distance between repetitions) is approximately inversely proportional to frequency.

Line current

In Europe, Africa, Australia, southern South America, most of Asia, and Russia, the frequency of the alternating current in household electrical outlets is 50 Hz (close to the tone G), whereas in North America and northern South America, the frequency of the alternating current in household electrical outlets is 60 Hz (between the tones B♭ and B; that is, a minor third above the European frequency). The frequency of the 'hum' in an audio recording can show where the recording was made, in countries using a European, or an American, grid frequency.

Aperiodic frequency

Aperiodic frequency is the rate of incidence or occurrence of non-cyclic phenomena, including random processes such as radioactive decay. It is expressed in units of measurement of reciprocal seconds (s−1)[13] or, in the case of radioactivity, becquerels.[14]

It is defined as a ratio, f = N/T, involving the number of times an event happened (N) during a given time duration (T); it is a physical quantity of type temporal rate.

See also

Notes

 1. ^ The term spatial period, sometimes used in place of wavelength, is a different quantity.[4]

References

 1. ^ "Definition of FREQUENCY". Retrieved 3 October 2016.
 2. ^ "Definition of PERIOD". Retrieved 3 October 2016.
 3. ^ Serway & Faughn 1989, p. 346.
 4. ^ Boreman, Glenn D. "Spatial Frequency". SPIE. Retrieved 22 January 2021.
 5. ^ a b Serway & Faughn 1989, p. 354.
 6. ^ "Resolution 12 of the 11th CGPM (1960)". BIPM (International Bureau of Weights and Measures). Archived from the original on 8 April 2020. Retrieved 21 January 2021.
 7. ^ Davies 1997, p. 275.
 8. ^ Young 1999, p. 7.
 9. ^ Bakshi, K.A.; A.V. Bakshi; U.A. Bakshi (2008). Electronic Measurement Systems. US: Technical Publications. pp. 4–14. ISBN 978-81-8431-206-5.
 10. ^ "Definition of SOUND". Retrieved 3 October 2016.
 11. ^ Pilhofer, Michael (2007). Music Theory for Dummies. For Dummies. p. 97. ISBN 978-0-470-16794-6.
 12. ^ Condon, Tim (2003). Elert, Glenn (ed.). "Frequency range of dog hearing". The Physics Factbook. Retrieved 2008-10-22.
 13. ^ Lombardi, Michael A. (2007). "Fundamentals of Time and Frequency". In Bishop, Robert H. (ed.). Mechatronic Systems, Sensors, and Actuators: Fundamentals and Modeling. Austin: CRC Press. ISBN 9781420009002.
 14. ^ Bureau international des poids et mesures, Le Système international d'unités (SI) / The International System of Units (SI), 9th ed.[permanent dead link] (Sèvres: 2019), ISBN 978‑92‑822‑2272‑0, sub§2.3.4, Table 4.

Sources

Further reading

 • Giancoli, D.C. (1988). Physics for Scientists and Engineers (2nd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0-13-669201-0.

External links