بریتانیا

مختصات: ۵۱°۳۰′ شمالی ۰°۷′ غربی / ۵۱٫۵۰۰°شمالی ۰٫۱۱۷°غربی / 51.500; -0.117
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی

United Kingdom of Great Britain and
Northern Ireland
بریتانیا
Britannia
پرچم بریتانیا
پرچم
نشان ملی بریتانیا
نشان ملی
شعار: Dieu et mon droit
خدا و حق من (فرانسوی)
سرود: God Save the Queen
خدا ملکه را نگاه بدارد
موقعیت بریتانیا Britannia
پایتخت
و بزرگترین شهر
لندن
۵۱°۳۰′ شمالی ۰°۷′ غربی / ۵۱٫۵۰۰°شمالی ۰٫۱۱۷°غربی / 51.500; -0.117
زبان(های) رسمیزبان انگلیسی
حکومتپادشاهی مشروطه
الیزابت دوم
بوریس جانسون
بنیان‌گذاری۱ ژانویه ۱۸۰۱
مساحت
• کل
۲۴۲٬۴۹۵ کیلومترمربع (۹۳۶۲۸مایل‌مربع) (۷۸ام)
• آبها (٪)
۱٫۳۴
جمعیت
• سرشماری ۲۰۱۱
۶۷٬۸۴۲٬۰۰۰ (۲۲ام)
• تراکم
۲۷۰٫۷ /به ازای هر کیلومترمربع (۷۰۱٫۱ /مایل‌مربع) (۵۰ام)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۹ 
• کل
۲٫۸۲۹ تریلیون دلار (۶ام)
• سرانه
۴۲٬۵۸۰ دلار (۲۰ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۷)۰٫۹۲۲
۱۴ام(بسیار بالا)
واحد پولپوند استرلینگ (£) (GBP)
منطقه زمانیGMT
• تابستان (ساعت تابستانی)
BST
[[شماره‌های تلفن در بریتانیا
Britannia|پیش‌شماره تلفنی]]
۴۴
دامنه سطح‌بالا.uk
۱ منبع:یورو استات [۱]

پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی[۱] (به انگلیسی: The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) که به‌اختصار بریتانیا[۲][۳] (به انگلیسی: Britain)(به لاتین: Britannia) یا پادشاهی متحد (به انگلیسی: The United Kingdom و به اختصار: UK) خوانده می‌شود، حاکمیتی سیاسی است که در شمال غربی اروپای قاره‌ای واقع شده‌است. بریتانیا یکی از مهم‌ترین بازیگران عرصهٔ سیاست و اقتصاد جهانی است و یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را داراست. پادشاهی متحد بریتانیای کبیر از چهار کشور، تشکیل شده‌است: سه کشورِ انگلستان، اسکاتلند و ولز روی هم جزیرهٔ بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. چهارمین کشور، ایرلند شمالی نام دارد که در شمال شرقی جزیره ایرلند واقع شده‌است. لندن پایتخت و بزرگ‌ترین شهر پادشاهی متحد و نیز کشور انگلستان است. بریتانیا را اقیانوس اطلس از غرب و شمال، دریای شمال در شرق، کانال انگلیس در جنوب و دریای ایرلند در غرب احاطه کرده‌است. پادشاهی متحد بریتانیای کبیر یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد و دارای حق وتو است.

پادشاهی بریتانیا با اتحاد دو پادشاهی مستقل به نام‌های اسکاتلند و انگلستان شکل گرفته‌است. در سال ۱۷۰۷ دو مجلس مستقل کشورهای اسکاتلند و انگلستان بر اساس یک قرارداد سیاسی با نام «پیمان اتحاد انگلستان و اسکاتلند» تصمیم گرفتند که «پادشاهی متحد(United Kingdom)» شکل دهند. در سال ۱۸۰۰ نیز مجلس پادشاهی ایرلند با قرارداد و مصوبه‌های دو طرفه به «پادشاهی متحد» پیوست. شکل حاکمیت بریتانیای کبیر پادشاهی مشروطه است که مبتنی بر نظام وستمینستر به مرکزیت شهر لندن اداره می‌شود. نظام سیاسی این اتحاد سیاسی دارای شش نوع انتخابات است که طی آن‌ها اعضای مجلس، کابینه، دولت‌های محلی، نمایندگان بریتانیا در اتحادیه اروپا، شهرداری‌ها، و کمیساریای پلیس انتخاب می‌شوند. سه کشور اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی دارای دولت‌های محلی هستند که با حدود اختیارات مختلف در چهار پایتخت به نام‌های ادینبورو، کاردیف و بلفاست اداره می‌شوند. هر چند جزایر گِرنزِی، جرزی و من وابسته به بریتانیا هستند ولی جزء آن به‌شمار نمی‌روند.

بریتانیا دارای ۱۴ سرزمین آن سوی دریا و ۵۳ قلمرو مشترک‌المنافع است. این سرزمین‌ها بقایای امپراتوری بریتانیا هستند. این امپراتوری که بزرگترین امپراتوری تاریخ به‌شمار می‌رود، در اوج خود در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تقریباً به یک چهارم خشکی‌های کرهٔ زمین حکومت می‌راند. تأثیر استعمار بریتانیا را می‌توان در زبان انگلیسی، فرهنگ بریتانیایی و نظام‌های حقوقی مستعمرات سابق این امپراتوری مشاهده کرد.

بریتانیا حاکمیتی توسعه‌یافته است و دارای ششمین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی و هشتمین اقتصاد دنیا بر پایهٔ برابری قدرت خرید است. پادشاهی متحد نخستین واحد سیاسی صنعتی دنیا و در طول سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ ابرقدرتی بی‌همتا در سطح بین‌الملل به‌شمار می‌رفت.[۴][۵] بریتانیا هنوز هم در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی، نظامی و سیاسی دارای قدرت گسترده بین‌المللی است و جزء معدود اعضای ثابت دارای حق‌وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان پیدایش آن در سال ۱۹۴۶ است. این پادشاهی یکی از قدرت‌های شناخته‌شده‌ی دارای جنگ‌افزار هسته‌ای در جهان است و از لحاظ هزینه‌های نظامی رتبهٔ چهارم جهان را دارد.

بریتانیا عضو سابق اتحادیه اروپا و پیش از آن عضو جامعهٔ اقتصادی اروپا از زمان پیدایش آن در سال ۱۹۷۳ بوده‌است. همچنین بریتانیا، عضو اتحادیه کشورهای همسود، شورای اروپا، گروه هفت، گروه ۲۰، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی می‌باشد. بریتانیا در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته بود اما بریتانیایی‌ها در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۶ به جدایی از اتحادیه اروپا رأی موافق دادند؛ و سرانجام بریتانیا در تاریخ جمعه ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ در ساعت ۱۱ شب به وقت محلی از اتحادیه اروپا جدا شد.

تاریخ

تاریخ بریتانیا با عبور نخستین مهاجران از تنگه دوور و ورود آن‌ها به جزایر بریتانیا در هزاران سال پیش آغاز می‌گردد. با کشف تعدادی ابزار سنگی و ردپا در هَپیس‌برگ در نورفولک، معلوم شده‌است که از بیش از هشت هزار سال پیش انسان‌های باستانی در سرزمینی که اکنون به آن، انگلستان می‌گویند زندگی می‌کرده‌اند. قدیمی‌ترین مدرکی که از حضور انسان کنونی در شمال غرب اروپا در دست است، استخوان آرواره‌ای است که در سال ۱۹۲۷ در کِنتزکاورن در ناحیهٔ دِوون کشف شد. عمر این استخوان آرواره را در سال ۲۰۱۱ دوباره تخمین زدند و سن آن را حدود ۴۱۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰ سال برآورد کردند.

انسان‌ها تا حدود ۱۲۰۰۰ سال پیش، یعنی تا انتهای آخرین عصر یخبندان، به‌طور پیوسته در این سرزمین سکونت داشته‌اند. در این ناحیه بقایای متعددی از دوران میان‌سنگی، نوسنگی، و عصر برنز وجود دارد، از جمله استون‌هنج و اِیوبری. ساکنین انگلستان در عصر آهن، همچون دیگر نواحی بریتانیا که در جنوب خور فورث هستند، سلت‌ها بودند. این سلت‌ها به نام بریتون مشهور هستند. البته در جنوب شرق انگلستان قبایل بلژی نیز سکونت داشتند. در سال ۴۳ پیش از میلاد فتح بریتانیا به دست جمهوری روم آغاز شد. بریتانیا گرچه تا پیش از حمله ژولیوس سزار به گالیا چندان شناخته شده نبود، ولی صدها سال پیش از آن توسط ملوانان کارتاژ و یونان کشف شده بود. یکی از نخستین کاشفانی که سواحل بریتانیا و ایرلند را کشف کرد جهانگردی به نام پایتیاس بود. پایتیاس اهل جزیره مارسلی یا همان جزیره مارسلیا امروزی بود که در آن زمان کلونی‌های یونانی در آن سکونت داشتند. رومیان تا قرن پنجم پس از میلاد کنترل ایالت بریتانیا را حفظ کردند.[نیازمند منبع]

با پایان دوران حکمرانی رومیان بر بریتانیا، آنگلوساکسون‌ها توانستند در آن جا اسکان بیابند. معمولاً اسکان آنگلوساکسون‌ها را سرآغاز کشور انگلستان و نژاد انگلیسی می‌دانند. آنگلوساکسون‌ها که مجموعه‌ای از مردم ژرمن بودند، پادشاهی‌های متعددی را بنا گذشتند. این پادشاهی‌ها نخستین قدرت‌های انگلستان و بخش‌هایی از جنوب اسکاتلند بودند. آن‌ها با خود زبان انگلیسی باستان را آوردند. این زبان جایگزین زبان قبلی که زبان بریتانیایی بود شد. آنگلوساکسون‌ها با اخلاف دولت‌های بریتانیایی در ولز، کورن‌وال، و هن‌اوگ‌لد (شمال قدیم؛ بخش بریتونی‌زبان شمال انگلستان و جنوب اسکاتلند) و همچنین با یکدیگر می‌جنگیدند.

از حدود ۸۰۰ پس از میلاد یورش‌های پی‌درپی وایکینگ‌ها آغاز شد. اسکاندیناویایی‌ها برای نخستین بار در سال ۸۵۱ میلادی در خاک انگلستان اقامتگاه دائمی بر پا کردند. این قوم کنترل قسمت‌های پهناوری از این سرزمین را در دست گرفتند. تنها پادشاهی وسکس که بر تمامی جنوب انگلستان سلطه داشت موفق شد کاملاً مستقل باقی بماند.[۶] در طول این دوره حاکمان زیادی تلاش کردند تا پادشاهی‌های گوناگون آنگلوساکسون را که گاهی به یکدیگر نزدیک می‌شدند و گاهی تشدد بین آن‌ها حاکم می‌شد، با هم متحد کنند. این تلاش‌ها در قرن دهم میلادی منجر به ظهور پادشاهی انگلستان شد.

با توجه به نابسامانی‌های موجود در اراضی تحت کنترل دانمارکی‌ها، پادشاهان وسکس به عنوان تنها حاکمان محلی، از سال ۸۹۹ میلادی شروع باز پس‌گیری انگلستان کردند. این فرایند در سال ۹۵۴ میلادی با سلطه بر تمامی سرزمین‌هایی که تحت حاکمیت دشمن بودند و با به رسمیت شناخته شدن حاکمیت پادشاه وسکس بر تمامی انگلستان، با توفیق به پایان رسید. البته این موضوع به معنای خارج شدن اسکاندیناویایی‌ها از این سرزمین نبود. بلکه با وجود رخت بربستن عده قلیلی، حاکمان کوچک‌تر دانمارکی با حفظ رده‌ها و زمین‌هایشان سر جای پیشین خود باقی ماندند ولی وادار به تبعیت از پادشاهان انگلستان شدند.[۷]

ریشه نام

در این مورد تعاریف متفاوتی وجود دارد. احتمالاً این نام ریشه در زبان اولین ساکنین جزیره دارد. نام لاتین Britannia از کلمه brith از زبان سلت‌ها مشتق شده و به معنای رنگارنگ یا لکه دار است. از قرار معلوم رنگ کردن بدن در آن دوران رایج بوده.[۸][۹]

براساس برخی منابع دیگر نام بریتانیا برگرفته از نام قدیم این ناحیه در زمان بریتانیای روم به همراه شمایلی انسان‌دیسی شده در ظاهر یک بانو از الهه‌ای فنیقیه‌ای می‌باشد. اگر به سکه‌های ۵۰ پنی و دو پوندی نگاهٔ کنید، تصویر هک شده زنی مسلح با نیزه سه‌شاخه و کلاهخود و سپر را خواهید دید؛ و این زن الهه‌ای است که تجسم ملی بریتانیا است و نامش را به آن سرزمین داده. این زن نماد غرور، قدرت و اتحاد ملی مردم بریتانیا برای صدها سال بوده و همچنین در گذشتهٔ به شکل به خصوصی با قدرت دریایی آن کشور ارتباط داشتهٔ. او الهه‌ای بود که با فتوحات رومی‌ها به جزایر بریتانیا برده شد و بعدها نامش توسط ژولیوس سزار به تمامی آن سرزمین داده شد. این الههٔ بر اساس یک الههٔ دیگر رومی به نام مینروا بنا شده که حامی هنر و تجارت و خرد بود. گرچه مینروا درحقیقت خودش نسخه رومی آتنا و تخصیص شده آن الههٔ بود و خود آتنا نیز برگرفته از یک الهه فنیقی به نام باراتی بوده که به عنوان الهه آب‌ها و دریاها شناخته می‌شد. پس از آنکه آخرین سرباز رومی در سال ۴۰۷ میلادی انگلستان را ترک کرد آن سرزمین بزودی تحت تازش اقوام آنگلوساکسون قرار گرفت و سلت‌های ساکن آنجا به مناطقی همچون اسکاتلند، ولز، ایرلند و شمال فرانسه عقب‌نشینی کردند و نام بریتانیا را با خود به آن مناطق بردند. در قرن ۱۶ و ۱۷ و در زمان حکمرانی ملکه الیزابت یکم انگلیسی‌ها موفق شدند که یک تهاجم بزرگ دریایی اسپانیا را با موفقیت دفع کنند و این پیروزی دریایی که در زمان رهبری یک حکمران زن بدست آمده بود زمینه بازگشت اسطوره بریتانیا را فراهم آورد و تبدیل به نماد قدرت ملی انگلستان شد. همچنین این نماد باری دیگر در زمان شکل‌گیری بریتانیا از اتحاد انگلستان و اسکاتلند و ولز مورد توجه قرار گرفت و تبدیل به نمادی برای اتحاد این چهار سرزمین شد و نام خودش را به این پادشاهی متحد داد؛ و در نهایت این نماد باری دیگر در زمان حکمرانی ملکه ویکتوریا و پدیده انقلاب صنعتی و پیشرفت قدرت اقتصادی و نظامی بریتانیا باری دیگر مورد توجه قرار گرفت و پس از آن تبدیل به یک نماد و تجسم ملی برجسته در بریتانیا شد.[۱۰][۱۱][۱۲]

جغرافیا

سکوی حفاری شرکت بی‌پی در دریای شمال

بریتانیا در سواحل شمال غربی اروپا واقع شده‌است و توسط دریای شمال از شبه جزیره اسکاندیناوی و هلند، و توسط کانال مانش از فرانسه جدا می‌گردد. این کشور از دو جزیره اصلی تشکیل شده‌است؛ جزیره اصلی و بزرگ‌تر «بریتانیای کبیر» نامیده می‌شود و شامل اسکاتلند، ولز و انگلستان است. جزیرهٔ دیگر، جزیره ایرلند است که توسط دریای ایرلند از بریتانیای کبیر جدا می‌شود و شامل ایرلند شمالی (در شمال) و جمهوری ایرلند (در جنوب) می‌باشد. جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) یک کشور مستقل و عضوی از اتحادیه اروپا است و بخشی از کشور بریتانیا محسوب نمی‌شود.

آب و هوا

آب و هوای بریتانیا، مرطوب و معتدل بوده و میانگین دما در تابستان بین ۱۷ تا ۱۳ درجه و در زمستان بین ۷ تا ۵ درجه سانتی گراد متغیر است. میزان بارندگی سالانه در نوسان بوده و در اطراف «منطقه دریاچه» (Lake District) بالاترین میزان را دارد.

قواعد نامگذاری جزایر بریتانیا

اقتصاد

بریتانیا در گروه هشت در سه سال پیاپی، سریع‌ترین رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده‌است.

صنعت خودرو سازی در بریتانیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله برندهای معروف انگلیسی می‌توان به رولز رویس، آستون مارتین، لندروور، جگوار، مک لارن و بنتلی اشاره کرد.

۷۶ درصد زمین‌های بریتانیا زیر کشت هستند[نیازمند منبع] و اگرچه عدهٔ کمی از جمعیت این کشور به کشاورزی مشغول هستند اما تولیدات آنها، علاوه بر تأمین نیازهای داخلی به خارج نیز صادر می‌شوند. محصولات مهم کشاورزی بریتانیا عبارت‌اند از: گندمجوسیب زمینیگوجه فرنگینیشکر و سبزیجات. این کشور دارای چراگاه‌های دائمی زیادی است که در آن‌ها گوسفند، گاو، خوک و طیور پرورش می‌یابد. در اقتصاد بریتانیا، صیادی و جنگلداری جایگاه ویژه‌ای دارد. ذخایر معدنی آن شامل: زغال سنگ که در تولید برق بکار می‌رود؛ نفت خام و گاز طبیعی که در مراکز صنعتی، تجاری و مسکونی به مصرف می‌رسند و منیزیم، فسفاتمس و آنتیموان است. صادرات این کشور که شامل: گوشتلبنیات – کالاهای الکترونیکی - ماشین آلات صنعتی - اتومبیل - کشتی – قطعات و موتور هواپیما - غلاتتنباکو و نفت خام می‌باشد. بریتانیا از خدمات یک شبکهٔ حمل و نقل بسیار گسترده بهره‌مند است.

روابط اقتصادی با هند

بریتانیا و هند دارای سرمایه‌گذاری‌های وسیع و رو به رشدی در کشورهای یکدیگر هستند و گرایشی قابل توجه به گسترش این سرمایه‌گذاری در هر دو طرف وجود دارد. از لحاظ میزان سرمایه‌گذاری خارجی در هند، بریتانیا در ردهٔ سوم قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذاران هندی نیز از لحاظ تعداد طرح‌های اجرا شده در بریتانیا رده سوم را پس از سرمایه‌گذاران آمریکایی و فرانسوی به خود اختصاص داده‌اند. به عنوان مثال، گروه صنعتی و بازرگانی تاتا با نیروی کاری حدود ۶۵ هزار نفر، بزرگترین کارفرمای در بخش صنایع تولیدی بریتانیاست.[۱۳]

سیاست

مقام سلطنت

در بریتانیا، مقام سلطنت جنبه تشریفاتی و نمادین دارد و اگرچه بسیاری از نهادهای حکومتی به نام پادشاه یا ملکه این پادشاهی فعالیت می‌کنند، اما او عملاً دارای اختیارات اجرایی و در نتیجه، مسئولیت سیاسی نیست و تصمیمات حکومتی، حتی در مورد بسیاری از موضوع‌های مربوط به خاندان سلطنتی و نهاد سلطنت، به نام پادشاه یا ملکه اما توسط دولت، پارلمان و دیگر نهادها گرفته و اجرا می‌شوند.[۱۴] هم‌اکنون الیزابت دوم رئیس دولت در بریتانیا و هفده کشور دیگری است که وی بر آن‌ها سلطنت می‌کند.[۱۵]

نظام حقوقی

بریتانیا نظام حقوقی واحدی ندارد بلکه دارای ۳ نظام حقوقی مجزا است. نظام حقوقی انگلستان محدود به انگلستان و ولز است. نظام حقوقی ایرلند شمالی که محدود به ایرلند شمالی است و نظام حقوقی اسکاتلند که در اسکاتلند اجرا می‌شود. نظام حقوقی انگلستان و ایرلند هر دو بر اساس اصول کامن لا تنظیم شده‌اند. کامن لا به‌طور خلاصه به این معنی است که حقوق توسط قضات دادگاه‌ها با در نظر گرفتن قوانین، سابقه قضایی و عقل سلیم ساخته می‌شود. نظام حقوقی اسکاتلند هم ترکیبی از کامن لا و نظام حقوق مدون است. قانون اتحاد ۱۷۰۷ بین پادشاهی‌های اسکاتلند و انگلستان که منجر به تشکیل بریتانیای کبیر شد، استقلال نظام قضایی اسکاتلند از بقیه بریتانیا را تضمین می‌کند.

روابط خارجی

بریتانیا یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، گروه هشت، گروه ۲۰، سازمان جهانی تجارت و پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) است. بریتانیا از اعضای سابق اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رفت که نهایتاً در تاریخ ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی از این اتحادیه جدا شد.

واحد پول

واحد پول بریتانیا پوند استرلینگ (به انگلیسی: Pound Sterling) است که با نماد £ شناخته می‌شود و قدیمی‌ترین واحد پولی در حال استفاده در جهان می‌باشد.[۱۶] پول مسکوک در تمامی بریتانیا یکی است و توسط بانک انگلستان (به انگلیسی: Bank of England) تولید و توزیع می‌شود. اما بانک‌های اسکاتلند و ایرلند شمالی مجاز هستند اسکناس‌های خود را چاپ و توزیع کنند. تمامی این اسکناس‌ها علی‌رغم تفاوت ظاهری «پوند استرلینگ» هستند و از نظر ارزش برابرند (هرچند که در بازارهای غیررسمی ارز ایرلند با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شوند[نیازمند منبع]).

تاریخچهٔ تقسیم پوند به واحدهای کوچک‌تر

اکنون پوند به یکصد پنی تقسیم می‌شود اما تا سال ۱۹۷۰ پوند تقسیمات گوناگونی داشت. یک پوند برابر با ۲۰ شیلینگ بود. هر ۲ شیلینگ واحد دیگری به نام فلورین را تشکیل می‌داد؛ بنابراین هر ۱۰ فلورین یک پوند می‌شد. هر شیلینگ برابر با ۱۲ پنی بود در نتیجه یک پوند ۲۴۰ پنی می‌شد. تقسیمات واحد پول بریتانیا به این موارد محدود نبود. هر پنج شیلینگ مساوی با یک کرون بود و هر پوند به ۴ کرون تقسیم می‌شد. بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۰ این تقسیمات پیچیده حذف شدند و پوند بریتانیا به صورت ساده برابر با یکصد پنی شد.

مراقبت‌های بهداشتی

در بریتانیا به تدریج و با تأسیس سرویس سلامت همگانی (ان‌اچ‌اس) در سال (۱۹۴۸) توسط نایرون بوین، وزیر بهداری در دولت کارگری کلمنت اتلی گسترش خدمات رایگان پزشکی و بهداشتی آغاز شد. بودجهٔ سازمان مزبور که از محل مالیات مستقیم شهروندان بریتانیایی تأمین می‌شود در طی پنج دهه گذشته همواره سنگین‌ترین بخش بودجه را به خود اختصاص داده‌است. سرویس سلامت همگانی (ان‌اچ‌اس) که هم‌اکنون در بریتانیا به عنوان یک میراث ملی محسوب می‌گردد منتقدانی نیز دارد. آنان معتقدند این سازمان در قرن ۲۱ پاسخگوی احتیاجات و انتظارات مردم نیست و تأمین هزینه‌های آن خارج از توانایی مالی دولت قرار دارد.[۱۷]

شهرهای بزرگ

نمایی از مراکز تجاری کاناری وارف در شهر لندن که بزرگ‌ترین شهر بریتانیا و یکی از مراکز تجاری اروپا است.
نمایی از مرکز شهر منچستر در شب.
نمایی از منطقه فینیستون در شهر گلاسگو.

تقسیمات کشوری در بریتانیا دارای مراکز زیر هستند:

 • لندن: پایتخت انگلستان و هم‌زمان پایتخت کل پادشاهی بریتانیا
 • ادینبرو: پایتخت اسکاتلند
 • کاردیف: پایتخت ولز
 • بلفاست: پایتخت ایرلند شمالی

شهر لندن پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر بریتانیا است. جدول زیر ده شهر پرجمعیت بریتانیا را به همراه «جمعیت منطقه شهری» و «جمعیت منطقه کلان‌شهری» نشان می‌دهد:

رتبه شهر جمعیت
در محدوده شهری
جمعیت
با احتساب حومه
رتبه منطقه
۱ لندن[۱۸] ۸٬۷۰۶٬۰۰۰ ۹٬۷۸۷٬۰۰۰ ۱ انگلستان
۲ بیرمنگهام[۱۸] ۱٬۱۴۱٬۰۰۰ ۲٬۴۴۰٬۰۰۰ ۲ انگلستان
۳ لیدز[۱۸] ۷۸۹٬۰۰۰ ۱٬۷۷۷٬۰۰۰ ۴ انگلستان
۴ گلاسگو[۱۹] ۶۲۷٬۰۰۰ ۱٬۱۹۹٬۰۰۰ ۵ اسکاتلند
۵ شفیلد[۱۸] ۵۸۲٬۰۰۰ ۶۸۵٬۰۰۰ ۷ انگلستان
۶ منچستر[۱۸] ۵۴۷٬۰۰۰ ۲٬۵۵۳٬۰۰۰ ۳ انگلستان
۷ لیورپول[۱۸] ۴۹۵٬۰۰۰ ۸۶۴٬۰۰۰ ۶ انگلستان
۸ ادینبرو[۱۹] ۴۸۸٬۰۰۰ ۵۱۸٬۰۰۰ ۹ اسکاتلند
۹ بریستول[۱۸] ۴۶۳٬۰۰۰ ۶۱۷٬۰۰۰ ۸ انگلستان
۱۰ لِستِر[۱۸] ۳۳۰٬۰۰۰ ۵۰۹٬۰۰۰ ۱۰ انگلستان

پرچم بریتانیا

پادشاهی بریتانیا در سال ۱۷۰۷ میلادی در پی اتحاد پادشاهی انگلستان (شامل انگلستان و ولز) در جنوب و پادشاهی اسکاتلند در شمال بریتانیا به وجود آمد. پرچم مشهور بریتانیا از ترکیب پرچم‌های این دو پادشاهی و ایرلند شمالی ایجاد شده‌است: پرچم سنت اندروز (اسکاتلند) دارای زمینه آبی با ضربدر سفید و پرچم سنت جرج (انگلستان) دارای زمینه سفید و صلیب سرخ، پرچم سنت پتریک که دارای زمینه سفید با ضربدر سرخ است. بعداً به عنوان نماد ایرلند شمالی به پرچم اتحاد افزوده شد. این پرچم «پرچم اتحاد» نام دارد که به زبان انگلیسی Union Jack و Union Flag نامیده می‌شود.

نقش پرچم بریتانیا در طول ۳۰۰ سال گذشته در پرچم‌های کشورهای بسیاری از جمله هند، استرالیا، نیوزیلند، قبرس، ایالات متحده آمریکا، فلسطین، کنیا، نیجریه، سیلان، جامائیکا، کانادا و سنگاپور وجود داشته‌است. در سال ۱۹۹۹ پس از بازپس دادن هنگ کنگ به چین، نقش پرچم بریتانیا از پرچم هنگ کنگ حذف شد.

امروزه چهار کشور استرالیا، زلاندنو، فیجی و تووالو کماکان نقش پرچم بریتانیا را در پرچم ملی خود حفظ کرده‌اند. این نقش همچنان در پرچم برخی از استان‌های کانادا مانند (بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و انتاریو) و پرچم ایالت هاوایی در ایالات متحده آمریکا حضور دارد.

گروه کشورهای همسود

بریتانیا در راس اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) قرار دارد. ارگان کشورهای مشترک‌المنافع شامل ۵۳ کشور مستقل است که همه آن‌ها به جز موزامبیک و کامرون قبلاً مستعمره امپراتوری بریتانیا بوده‌اند. چهارچوب همکاری کشورهای این ارگان بر اساس اعلامیه سنگاپور مصوب سال ۱۹۷۱ حول توسعه ارزش‌های مشترک مانند حقوق بشر، حکومت قانون، آزادی‌های فردی، مساوات، دموکراسی، تجارت آزاد، صلح جهانی و همکاری‌های چندجانبه‌است.

درحال حاضر ملکه الیزابت دوم نماد همبستگی میان تمامی ۵۳ عضو ارگان کشورهای همسود است. عضویت در این ارگان به عنوان اتحاد سیاسی تلقی نمی‌شود و پذیرش ملکه الیزابت دوم به عنوان نماد ارگان به معنای پیروی سیاسی کشورهای عضو از بریتانیا نیست.

در عین حال، بالاترین مقام تشریفاتی دربار بریتانیا (ملکه الیزابت دوم) عنوان «ریاست کشور» را در ۱۶ عضو کشورهای همسود دارا است. این کشورها به اصطلاح «قلمرو هم‌سود» خوانده می‌شوند. مقام ریاست کشور مقامی تشریفاتی است و در عمل کارهای روزمره کشورهای قلمرو از طریق دولت انتخابی به ریاست نخست‌وزیر انجام می‌شود. این کشورها شامل استرالیا، نیوزیلند، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو در اقیانوسیه، کانادا در آمریکای شمالی، بلیز در آمریکای جنوبی، و آنتیگوا و باربودا، باهاما، باربادوس، گرنادا، جامایکا، سنت کیتز و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین در (هند غربی و جزایر کارائیب) هستند.

بازی‌های المپیک کشورهای همسود

هر چهار سال یکبار بازی‌های اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع در یکی از شهرهای اعضا برگزار می‌شود. این رویداد چندورزشی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی بعد از بازی‌های المپیک و بازی‌های آسیایی است. ایده برگزاری این بازی‌ها در سال ۱۸۹۱ مطرح شد، در سال ۱۹۱۱ به بهانه تاج‌گذاری جرج پنجم پادشاه بریتانیا بین تیم‌های استرالیا، آفریقای جنوبی، کانادا و بریتانیا انجام گرفت و از سال ۱۹۳۰ به همه اعضای کشورهای همسود تعمیم یافت.

در دهه اخیر شهرهای کوالالامپور در مالزی (۱۹۹۸)، منچستر در بریتانیا (۲۰۰۲) و ملبورن در استرالیا (۲۰۰۶) میزبان این بازی‌ها بوده‌اند. میزبان بازی‌های سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به ترتیب شهرهای دهلی نو در هند و گلاسگو در بریتانیا خواهند بود.

رانندگی در کشورهای همسود

در تمامی کشورهای همسود به استثنای کانادا رانندگی مانند بریتانیا از سمت چپ جاده انجام می‌شود و اتومبیل‌ها معمولاً فرمان راست هستند.

آمار کشورهای همسود

۵۳ عضو اتحادیه کشورهای همسود روی هم ۱٬۹ میلیارد نفر جمعیت دارند که تقریباً معادل ۳۰٪ جمعیت کره زمین است. تولید ناخالص ملی این گروه معادل ۷٬۸ ترلیون دلار معادل ۱۶ درصد اقتصاد جهانی است. مساحت کل کشورهای همسود ۳۱٬۵ میلیون کیلومتر مربع معادل یک سوم خشکی‌های زمین است. پهناورترین کشورهای عضو ارگان همسود کانادا (۹٬۸ میلیون کیلومتر مربع)، استرالیا (۷٬۷ میلیون کیلومتر مربع) و هند (۳٬۱ میلیون کیلومتر مربع) هستند.

دین و مذهب

در یک نظرسنجی ۷۱٫۹٪ مردم بریتانیا اعتقاد خود را مسیحی، ۱۵/۲٪ بی‌دین، ۲٫۳٪ مسلمان، ۱٪ هندو ۰٫۶٪ سیک، ۰٫۵٪ یهودی، ۰٫۳٪ بودایی و ۰٫۳٪ سایر مطرح کردند.[۲۰]امروزه حدود یک و نیم میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند.[۲۱][۲۲]

تنوع فرهنگ در بریتانیا

لهجه

در نقاط مختلف پادشاهی بریتانیا، مردم به لهجه‌های گوناگون تکلم می‌کنند و هر ناحیه لهجه خاص خود را دارد. در بریتانیا نسبت به کشورهای انگلیسی‌زبان دیگر مانند آمریکا، تنوع لهجه بیشتر است و مردم بریتانیا قادرند لهجه‌های مختلف را بهتر تشخیص دهند. لهجه و گویش یک شهروند علاوه بر زادگاه او، می‌تواند نشانگر طبقه اجتماعی او نیز محسوب شود. در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی سراسری بریتانیا، لهجه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد، لهجه مردم طبقه متوسط و تحصیلکرده جنوب بریتانیا است. در گذشته هنگامی که مردم در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بی‌بی‌سی شرکت می‌کردند با این لهجه صحبت می‌کردند که به انگلیسی بی‌بی‌سی معروف بود اما امروزه لهجه‌های مناطق مختلف بریتانیا نیز شنیده می‌شود. به دلیل کاربرد زیاد لهجه رسمی لندن و جنوب انگلستان —که Estuary English نیز نامیده می‌شود[۲۳] — سخن گفتن با این گویش در غرب و مرکز انگلستان نیز متداول شده‌است.[۲۴]

هندی تباران ساکن بریتانیا

در حال حاضر، جمعیت هندی‌ها و هندی تباران ساکن بریتانیا به حدود ۱٫۴ میلیون نفر می‌رسد که بزرگترین اقلیت قومی ساکن بریتانیا را تشکیل می‌دهند و نقشی عمده در تحکیم روابط بین دو کشور ایفا می‌کنند.[۱۳]

جستارهای وابسته

پانویس

 1. فهرست نام کشورها (PDF). سازمان نقشه‌برداری کشور، کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران. صص. ۳۹.
 2. Guardian and Observer style guide: B | Info | guardian.co.uk
 3. ملاحظهٔ این تصویر؛ در این مقاله و متون رسمی دیگر، عبارت «انگلیس» یا «انگلستان» فقط به انگلستان (به انگلیسی: England)
 4. Mathias, P. (2001). The First Industrial Nation: the Economic History of Britain, 1700–1914. London: Routledge. ISBN 0-415-26672-6.
 5. Ferguson, Niall (2004). Empire: The rise and demise of the British world order and the lessons for global power. New York: Basic Books. ISBN 0-465-02328-2.
 6. Bloch, Feudal Society, p. 22
 7. Bloch, Feudal Society, p. 23
 8. تارنمای http://www.english4everybody.com/kultur.php
 9. تارنمای http://www.locbook.com/blp#!pid=l253692 بایگانی‌شده در ۴ ژوئیه ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine
 10. http://www.67notout.com/2013/10/britannia-leads-to-goddess-diana.html
 11. http://www.jrbooksonline.com/pob/pob_ch07.html
 12. https://beforeitsnews.com/v3/paranormal/2013/2458754.html
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ روابط اقتصادی بریتانیا و هند چگونه است؟
 14. برابری تاریخی دختران و پسران خانواده سلطنتی بریتانیا بر سر تاج و تخت، بی‌بی‌سی فارسی، ۶ آبان ۱۳۹۰
 15. شصتمین سالگرد آغاز سلطنت ملکه بریتانیا، بی‌بی‌سی فارسی، ۱۷ بهمن ۱۳۹۰
 16. Rendall, Alasdair (12 November 2007). "Economic terms explained". BBC News. Retrieved 14 February 2014.
 17. شهریار رادپور. «۶۰ سال بهداشت و درمان رایگان!». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۰۸.
 18. ۱۸٫۰ ۱۸٫۱ ۱۸٫۲ ۱۸٫۳ ۱۸٫۴ ۱۸٫۵ ۱۸٫۶ ۱۸٫۷ KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ Census Results - Home
 20. "UK Census 2001". National Office for Statistics. Archived from the original on 12 March 2007. Retrieved 22 April 2007.
 21. کلیسای دیروز، مسجد امروز، بی‌بی‌سی فارسی، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰
 22. "The percentage of the population with no religion has increased in England and Wales". Office for National Statistics. 4 April 2013.
 23. لهجه‌ای که در اصل متعلق به منطقه لندن و دهانه رود تیمز (Thames Estuary) است.
 24. Michael Mayor/Stephen Bullon/Michael Murphy (۲۰۰۸)، «A»، Dictionary of English Language and Culture، به کوشش Della Summers. (ویراست Third Impression)، La Italy/Tipografica: Pearson Education Limited، ص. ۷-۶، شابک ۹۷۸-۰-۵۸۲-۸۵۳۱۳-۳

منابع

 • Bloch, Marc (2004). Feudal Society: The Growth of Ties of Dependence. Taylor & Francis. ISBN 0-203-40625-7.

پیوند به بیرون

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Anthem: "God Save the Queen"[a]
Royal coat of arms in Scotland:
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (Scotland).svg
Europe-UK (orthographic projection).svg
Europe-UK.svg
United Kingdom (+overseas territories and crown dependencies) in the World (+Antarctica claims).svg
Location of the United Kingdom (dark green)

in Europe (dark grey)

Capital
and largest city
London
51°30′N 0°7′W / 51.500°N 0.117°W / 51.500; -0.117
Official language
and national language
English
Regional and minority languages[b]
Ethnic groups
(2011)
Religion
Demonym(s)
Constituent countries
GovernmentUnitary[e] parliamentary
constitutional monarchy
• Monarch
Elizabeth II
Boris Johnson
LegislatureParliament
House of Lords
House of Commons
Formation
1535 and 1542
24 March 1603
1 May 1707
1 January 1801
5 December 1922
Area
• Total
242,495 km2 (93,628 sq mi)[12] (78th)
• Water (%)
1.51 (2015)[13]
Population
• 2020 estimate
Neutral increase 67,081,000[14] (21st)
• 2011 census
63,182,178[15] (22nd)
• Density
270.7/km2 (701.1/sq mi) (50th)
GDP (PPP)2021 estimate
• Total
Increase $3.276 trillion[16] (10th)
• Per capita
Increase $48,693[16] (28th)
GDP (nominal)2021 estimate
• Total
Increase $3.108 trillion[16] (5th)
• Per capita
Increase $46,200[16] (22nd)
Gini (2019)Negative increase 36.6[17]
medium · 33rd
HDI (2019)Increase 0.932[18]
very high · 13th
CurrencyPound sterling[f] (GBP)
Time zoneUTC (Greenwich Mean Time, WET)
• Summer (DST)
UTC+1 (British Summer Time, WEST)
[g]
Date formatdd/mm/yyyy
yyyy-mm-dd (AD)
Mains electricity230 V–50 Hz
Driving sideleft[h]
Calling code+44[i]
ISO 3166 codeGB
Internet TLD.uk[j]

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, commonly known as the United Kingdom (UK) or Britain,[note 1][19] is a sovereign country in north-western Europe, off the north-­western coast of the European mainland.[20][21] The United Kingdom includes the island of Great Britain, the north-­eastern part of the island of Ireland, and many smaller islands within the British Isles.[22] Northern Ireland shares a land border with the Republic of Ireland. Otherwise, the United Kingdom is surrounded by the Atlantic Ocean, with the North Sea to the east, the English Channel to the south and the Celtic Sea to the south-west, giving it the 12th-longest coastline in the world. The Irish Sea separates Great Britain and Ireland. The total area of the United Kingdom is 242,500 square kilometres (93,628 sq mi), with an estimated population in 2020 of 68 million.[14]

The United Kingdom is a unitary parliamentary democracy and constitutional monarchy.[note 2][23][24] The monarch, Queen Elizabeth II, has reigned since 1952.[25] The capital and largest city is London, a global city and financial centre with a metropolitan area population of 14 million.[26][27] The United Kingdom consists of four countries: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.[28] Other than England, the constituent countries have their own devolved governments, each with varying powers.[29][30]

The United Kingdom has evolved from a series of annexations, unions and separations of constituent countries over several hundred years. The Treaty of Union between the Kingdom of England (which included Wales, annexed in 1542) and the Kingdom of Scotland in 1707 formed the Kingdom of Great Britain. Its union in 1801 with the Kingdom of Ireland created the United Kingdom of Great Britain and Ireland. Most of Ireland seceded from the UK in 1922, leaving the present United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, which formally adopted that name in 1927.[note 3]

The nearby Isle of Man, Guernsey and Jersey are not part of the UK, being Crown Dependencies with the British Government responsible for defence and international representation.[31] There are also 14 British Overseas Territories,[32] the last remnants of the British Empire which, at its height in the 1920s, encompassed almost a quarter of the world's landmass and a third of the world's population, and was the largest empire in history. British influence can be observed in the language, culture and the legal and political systems of many of its former colonies.[33][34]

The United Kingdom has the world's fifth-largest economy by nominal gross domestic product (GDP), and the tenth-largest by purchasing power parity (PPP). It has a high-income economy and a very high human development index rating, ranking 13th in the world. The UK became the world's first industrialised country and was the world's foremost power during the 19th and early 20th centuries.[35][36] Today the UK remains one of the world's great powers, with considerable economic, cultural, military, scientific, technological and political influence internationally.[37][38] It is a recognised nuclear state and is ranked fourth globally in military expenditure.[39] It has been a permanent member of the United Nations Security Council since its first session in 1946.

The United Kingdom is a member of the Commonwealth of Nations, the Council of Europe, the G7, the Group of Ten, the G20, the United Nations, NATO, AUKUS, the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), Interpol, and the World Trade Organization (WTO). It was a member state of the European Communities (EC) and its successor, the European Union (EU), from its accession in 1973 until its withdrawal in 2020 following a referendum held in 2016.

Etymology and terminology

The Acts of Union 1707 declared that the Kingdom of England and Kingdom of Scotland were "United into One Kingdom by the Name of Great Britain".[note 4][40][41] The term "United Kingdom" has occasionally been used as a description for the former kingdom of Great Britain, although its official name from 1707 to 1800 was simply "Great Britain".[42][43][44][45] The Acts of Union 1800 united the kingdom of Great Britain and the kingdom of Ireland in 1801, forming the United Kingdom of Great Britain and Ireland. Following the partition of Ireland and the independence of the Irish Free State in 1922, which left Northern Ireland as the only part of the island of Ireland within the United Kingdom, the name was changed to the "United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland".[46]

Although the United Kingdom is a sovereign country, England, Scotland, Wales and Northern Ireland are also widely referred to as countries.[47][48] The UK Prime Minister's website has used the phrase "countries within a country" to describe the United Kingdom.[28] Some statistical summaries, such as those for the twelve NUTS 1 regions of the United Kingdom refer to Scotland, Wales and Northern Ireland as "regions".[49][50] Northern Ireland is also referred to as a "province".[51][52] With regard to Northern Ireland, the descriptive name used "can be controversial, with the choice often revealing one's political preferences".[53]

The term "Great Britain" conventionally refers to the island of Great Britain, or politically to England, Scotland and Wales in combination.[54][55][56] It is sometimes used as a loose synonym for the United Kingdom as a whole.[57]

The term "Britain" is used both as a synonym for Great Britain,[58][59][60] and as a synonym for the United Kingdom.[61][60] Usage is mixed: the UK Government prefers to use the term "UK" rather than "Britain" or "British" on its own website (except when referring to embassies),[62] while acknowledging that both terms refer to the United Kingdom and that elsewhere '"British government" is used at least as frequently as "United Kingdom government".[63] The UK Permanent Committee on Geographical Names recognises "United Kingdom", "UK" and "U.K." as shortened and abbreviated geopolitical terms for the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in its toponymic guidelines; it does not list "Britain" but notes 'it is only the one specific nominal term "Great Britain" which invariably excludes Northern Ireland.'[63] The BBC historically preferred to use "Britain" as shorthand only for Great Britain, though the present style guide does not take a position except that "Great Britain" excludes Northern Ireland.[64][65]

The adjective "British" is commonly used to refer to matters relating to the United Kingdom and is used in law to refer to United Kingdom citizenship and matters to do with nationality.[66] People of the United Kingdom use a number of different terms to describe their national identity and may identify themselves as being British, English, Scottish, Welsh, Northern Irish, or Irish;[67] or as having a combination of different national identities.[68][69] The official designation for a citizen of the United Kingdom is "British citizen".[63]

History

Prior to the Treaty of Union

Stonehenge consists of a ring of standing stones, each around 4 m (13 ft) high and 2 m (7 ft) wide and weighing approximately 25 tonnes; erected between 2400 BC and 2200 BC

Settlement by anatomically modern humans of what was to become the United Kingdom occurred in waves beginning by about 30,000 years ago.[70] By the end of the region's prehistoric period, the population is thought to have belonged, in the main, to a culture termed Insular Celtic, comprising Brittonic Britain and Gaelic Ireland.[71]

Prior to the Roman conquest, Britain was home to about 30 indigenous tribes. The largest were the Belgae, the Brigantes, the Silures and the Iceni. Historian Edward Gibbon believed that Spain, Gaul and Britain were populated by "the same hardy race of savages", based on the similarity of their "manners and languages."[72] The Roman conquest, beginning in 43 AD, and the 400-year rule of southern Britain, was followed by an invasion by Germanic Anglo-Saxon settlers, reducing the Brittonic area mainly to what was to become Wales, Cornwall and, until the latter stages of the Anglo-Saxon settlement, the Hen Ogledd (northern England and parts of southern Scotland).[73] Most of the region settled by the Anglo-Saxons became unified as the Kingdom of England in the 10th century.[74] Meanwhile, Gaelic-speakers in north-west Britain (with connections to the north-east of Ireland and traditionally supposed to have migrated from there in the 5th century)[75][76] united with the Picts to create the Kingdom of Scotland in the 9th century.[77]

The Bayeux Tapestry depicts the Battle of Hastings, 1066, and the events leading to it.

In 1066, the Normans and their Breton allies invaded England from northern France. After conquering England, they seized large parts of Wales, conquered much of Ireland and were invited to settle in Scotland, bringing to each country feudalism on the Northern French model and Norman-French culture.[78] The Anglo-Norman ruling class greatly influenced, but eventually assimilated with, each of the local cultures.[79] Subsequent medieval English kings completed the conquest of Wales and made unsuccessful attempts to annex Scotland. Asserting its independence in the 1320 Declaration of Arbroath, Scotland maintained its independence thereafter, albeit in near-constant conflict with England.

The English monarchs, through inheritance of substantial territories in France and claims to the French crown, were also heavily involved in conflicts in France, most notably the Hundred Years War, while the Kings of Scots were in an alliance with the French during this period.[80]Early modern Britain saw religious conflict resulting from the Reformation and the introduction of Protestant state churches in each country.[81] Wales was fully incorporated into the Kingdom of England,[82] and Ireland was constituted as a kingdom in personal union with the English crown.[83] In what was to become Northern Ireland, the lands of the independent Catholic Gaelic nobility were confiscated and given to Protestant settlers from England and Scotland.[84]

In 1603, the kingdoms of England, Scotland and Ireland were united in a personal union when James VI, King of Scots, inherited the crowns of England and Ireland and moved his court from Edinburgh to London; each country nevertheless remained a separate political entity and retained its separate political, legal, and religious institutions.[85][86]

In the mid-17th century, all three kingdoms were involved in a series of connected wars (including the English Civil War) which led to the temporary overthrow of the monarchy, with the execution of King Charles I, and the establishment of the short-lived unitary republic of the Commonwealth of England, Scotland and Ireland.[87][88] During the 17th and 18th centuries, British sailors were involved in acts of piracy (privateering), attacking and stealing from ships off the coast of Europe and the Caribbean.[89]

Although the monarchy was restored, the Interregnum (along with the Glorious Revolution of 1688 and the subsequent Bill of Rights 1689, and the Claim of Right Act 1689) ensured that, unlike much of the rest of Europe, royal absolutism would not prevail, and a professed Catholic could never accede to the throne. The British constitution would develop on the basis of constitutional monarchy and the parliamentary system.[90] With the founding of the Royal Society in 1660, science was greatly encouraged. During this period, particularly in England, the development of naval power and the interest in voyages of discovery led to the acquisition and settlement of overseas colonies, particularly in North America and the Caribbean.[91][92]

Though previous attempts at uniting the two kingdoms within Great Britain in 1606, 1667, and 1689 had proved unsuccessful, the attempt initiated in 1705 led to the Treaty of Union of 1706 being agreed and ratified by both parliaments.

Kingdom of Great Britain

The Treaty of Union led to a united kingdom encompassing all of Great Britain.

On 1 May 1707, the Kingdom of Great Britain was formed, the result of Acts of Union being passed by the parliaments of England and Scotland to ratify the 1706 Treaty of Union and so unite the two kingdoms.[93][94][95]

In the 18th century, cabinet government developed under Robert Walpole, in practice the first prime minister (1721–1742). A series of Jacobite Uprisings sought to remove the Protestant House of Hanover from the British throne and restore the Catholic House of Stuart. The Jacobites were finally defeated at the Battle of Culloden in 1746, after which the Scottish Highlanders were brutally suppressed. The British colonies in North America that broke away from Britain in the American War of Independence became the United States of America, recognised by Britain in 1783. British imperial ambition turned towards Asia, particularly to India.[96]

Britain played a leading part in the Atlantic slave trade, mainly between 1662 and 1807 when British or British-colonial Slave ships transported nearly 3.3 million slaves from Africa.[97] The slaves were taken to work on plantations in British possessions, principally in the Caribbean but also North America.[98] Slavery coupled with the Caribbean sugar industry had a significant role in strengthening and developing the British economy in the 18th century.[99] However, Parliament banned the trade in 1807, banned slavery in the British Empire in 1833, and Britain took a leading role in the movement to abolish slavery worldwide through the blockade of Africa and pressing other nations to end their trade with a series of treaties. The world's oldest international human rights organisation, Anti-Slavery International, was formed in London in 1839.[100][101][102]

From the union with Ireland to the end of the First World War

The Battle of Waterloo, 18 June 1815, in which a British-led coalition under the command of the Duke of Wellington, supported by the Prussian army of von Blücher, defeated the French, marking the end of the Napoleonic Wars

The term "United Kingdom" became official in 1801 when the parliaments of Great Britain and Ireland each passed an Act of Union, uniting the two kingdoms and creating the United Kingdom of Great Britain and Ireland.[103]

After the defeat of France at the end of the French Revolutionary Wars and Napoleonic Wars (1792–1815), the United Kingdom emerged as the principal naval and imperial power of the 19th century (with London the largest city in the world from about 1830).[104] Unchallenged at sea, British dominance was later described as Pax Britannica ("British Peace"), a period of relative peace among the Great Powers (1815–1914) during which the British Empire became the global hegemon and adopted the role of global policeman.[105][106][107][108] By the time of the Great Exhibition of 1851, Britain was described as the "workshop of the world".[109] From 1853 to 1856, Britain took part in the Crimean War, allied with the Ottoman Empire in the fight against the Russian Empire,[110] participating in the naval battles of the Baltic Sea known as the Åland War in the Gulf of Bothnia and the Gulf of Finland, among others.[111] The British Empire was expanded to include India, large parts of Africa and many other territories throughout the world. Alongside the formal control it exerted over its own colonies, British dominance of much of world trade meant that it effectively controlled the economies of many regions, such as Asia and Latin America.[112][113] Domestically, political attitudes favoured free trade and laissez-faire policies and a gradual widening of the voting franchise. During the century, the population increased at a dramatic rate, accompanied by rapid urbanisation, causing significant social and economic stresses.[114] To seek new markets and sources of raw materials, the Conservative Party under Disraeli launched a period of imperialist expansion in Egypt, South Africa, and elsewhere. Canada, Australia and New Zealand became self-governing dominions.[115] After the turn of the century, Britain's industrial dominance was challenged by Germany and the United States.[116] Social reform and home rule for Ireland were important domestic issues after 1900. The Labour Party emerged from an alliance of trade unions and small socialist groups in 1900, and suffragettes campaigned from before 1914 for women's right to vote.[117]

Black-and-white photo of two dozen men in military uniforms and metal helmets sitting or standing in a muddy trench.
Infantry of the Royal Irish Rifles during the Battle of the Somme. More than 885,000 British soldiers died on the battlefields of the First World War.

Britain fought alongside France, Russia and (after 1917) the United States, against Germany and its allies in the First World War (1914–1918).[118] British armed forces were engaged across much of the British Empire and in several regions of Europe, particularly on the Western front.[119] The high fatalities of trench warfare caused the loss of much of a generation of men, with lasting social effects in the nation and a great disruption in the social order.

After the war, Britain received the League of Nations mandate over a number of former German and Ottoman colonies. The British Empire reached its greatest extent, covering a fifth of the world's land surface and a quarter of its population.[120] Britain had suffered 2.5 million casualties and finished the war with a huge national debt.[119]

Interwar years and the Second World War

By the mid 1920s most of the British population could listen to BBC radio programmes.[121][122] Experimental television broadcasts began in 1929 and the first scheduled BBC Television Service commenced in 1936.[123]

The rise of Irish nationalism, and disputes within Ireland over the terms of Irish Home Rule, led eventually to the partition of the island in 1921.[124] The Irish Free State became independent, initially with Dominion status in 1922, and unambiguously independent in 1931. Northern Ireland remained part of the United Kingdom.[125] The 1928 Act widened suffrage by giving women electoral equality with men. A wave of strikes in the mid-1920s culminated in the General Strike of 1926. Britain had still not recovered from the effects of the war when the Great Depression (1929–1932) occurred. This led to considerable unemployment and hardship in the old industrial areas, as well as political and social unrest in the 1930s, with rising membership in communist and socialist parties. A coalition government was formed in 1931.[126]

Nonetheless, "Britain was a very wealthy country, formidable in arms, ruthless in pursuit of its interests and sitting at the heart of a global production system."[127] After Nazi Germany invaded Poland, Britain entered the Second World War by declaring war on Germany in 1939. Winston Churchill became prime minister and head of a coalition government in 1940. Despite the defeat of its European allies in the first year of the war, Britain and its Empire continued the fight alone against Germany. Churchill engaged industry, scientists, and engineers to advise and support the government and the military in the prosecution of the war effort.[127] In 1940, the Royal Air Force defeated the German Luftwaffe in a struggle for control of the skies in the Battle of Britain. Urban areas suffered heavy bombing during the Blitz. The Grand Alliance of Britain, the United States and the Soviet Union formed in 1941 leading the Allies against the Axis powers. There were eventual hard-fought victories in the Battle of the Atlantic, the North Africa campaign and the Italian campaign. British forces played an important role in the Normandy landings of 1944 and the liberation of Europe, achieved with its allies the United States, the Soviet Union and other Allied countries. The British Army led the Burma campaign against Japan and the British Pacific Fleet fought Japan at sea. British scientists contributed to the Manhattan Project which led to the surrender of Japan.

Postwar 20th century

Map of the world. Canada, the eastern United States, countries in East Africa, India, most of Australasia and some other countries are highlighted in pink.
Map showing territories that were at one time part of the British Empire, with the United Kingdom and its current British Overseas Territories and Crown Dependencies underlined in red

During the Second World War, the UK was one of the Big Three powers (along with the U.S. and the Soviet Union) who met to plan the post-war world;[128][129] it was an original signatory to the Declaration by United Nations. After the war, the UK became one of the five permanent members of the United Nations Security Council and worked closely with the United States to establish the IMF, World Bank and NATO.[130][131] The war left the UK severely weakened and financially dependent on the Marshall Plan,[132] but it was spared the total war that devastated eastern Europe.[133] In the immediate post-war years, the Labour government initiated a radical programme of reforms, which had a significant effect on British society in the following decades.[134] Major industries and public utilities were nationalised, a welfare state was established, and a comprehensive, publicly funded healthcare system, the National Health Service, was created.[135] The rise of nationalism in the colonies coincided with Britain's now much-diminished economic position, so that a policy of decolonisation was unavoidable. Independence was granted to India and Pakistan in 1947.[136] Over the next three decades, most colonies of the British Empire gained their independence, with all those that sought independence supported by the UK, during both the transition period and afterwards. Many became members of the Commonwealth of Nations.[137]

The UK was the third country to develop a nuclear weapons arsenal (with its first atomic bomb test, Operation Hurricane, in 1952), but the new post-war limits of Britain's international role were illustrated by the Suez Crisis of 1956. The international spread of the English language ensured the continuing international influence of its literature and culture.[138][139] As a result of a shortage of workers in the 1950s, the government encouraged immigration from Commonwealth countries. In the following decades, the UK became a more multi-ethnic society than before.[140] Despite rising living standards in the late 1950s and 1960s, the UK's economic performance was less successful than many of its main competitors such as France, West Germany and Japan.

Leaders of member states of the European Union in 2007. The UK entered the European Economic Community in 1973. In a referendum held in 1975, 67 per cent of voters voted to remain in the EEC,[141] but 52 per cent voted to leave the EU in 2016.[142]

In the decades-long process of European integration, the UK was a founding member of the alliance called the Western European Union, established with the London and Paris Conferences in 1954. In 1960 the UK was one of the seven founding members of the European Free Trade Association (EFTA), but in 1973 it left to join the European Communities (EC). When the EC became the European Union (EU) in 1992, the UK was one of the 12 founding member states. The Treaty of Lisbon, signed in 2007, forms the constitutional basis of the European Union since then.

From the late 1960s, Northern Ireland suffered communal and paramilitary violence (sometimes affecting other parts of the UK) conventionally known as the Troubles. It is usually considered to have ended with the Belfast "Good Friday" Agreement of 1998.[143][144][145]

Following a period of widespread economic slowdown and industrial strife in the 1970s, the Conservative government of the 1980s under Margaret Thatcher initiated a radical policy of monetarism, deregulation, particularly of the financial sector (for example, the Big Bang in 1986) and labour markets, the sale of state-owned companies (privatisation), and the withdrawal of subsidies to others.[146] From 1984, the economy was helped by the inflow of substantial North Sea oil revenues.[147]

Around the end of the 20th century, there were major changes to the governance of the UK with the establishment of devolved administrations for Scotland, Wales and Northern Ireland.[148] The statutory incorporation followed acceptance of the European Convention on Human Rights. The UK is still a key global player diplomatically and militarily. It plays leading roles in the UN and NATO. Controversy surrounds some of Britain's overseas military deployments, particularly in Afghanistan and Iraq.[149]

21st century

In the first decade the UK supported the United States-led invasions of Afghanistan and Iraq.

The 2008 global financial crisis severely affected the UK economy. The Cameron–Clegg coalition government of 2010 introduced austerity measures intended to tackle the substantial public deficits which resulted.[150] In 2014 the Scottish Government held a referendum on Scottish independence, with 55.3 per cent of voters rejecting the independence proposal and opting to remain within the United Kingdom.[151]

In 2016, 51.9 per cent of voters in the United Kingdom voted to leave the European Union.[152] The UK remained a full member of the EU until 31 January 2020.[153]

The COVID-19 pandemic had a major impact on the UK in 2020 and 2021.

Geography

The United Kingdom showing hilly regions to north and west

The total area of the United Kingdom is approximately 244,820 square kilometres (94,530 sq mi). The country occupies the major part of the British Isles[154] archipelago and includes the island of Great Britain, the north-eastern one-sixth of the island of Ireland and some smaller surrounding islands. It lies between the North Atlantic Ocean and the North Sea with the southeast coast coming within 22 miles (35 km) of the coast of northern France, from which it is separated by the English Channel.[155] In 1993 10 per cent of the UK was forested, 46 per cent used for pastures and 25 per cent cultivated for agriculture.[156] The Royal Greenwich Observatory in London was chosen as the defining point of the Prime Meridian[157] in Washington, DC, in 1884, although due to more accurate modern measurement the meridian actually lies 100 metres to the east of the observatory.[158]

The United Kingdom lies between latitudes 49° and 61° N, and longitudes 9° W and 2° E. Northern Ireland shares a 224-mile (360 km) land boundary with the Republic of Ireland.[155] The coastline of Great Britain is 11,073 miles (17,820 km) long.[159] It is connected to continental Europe by the Channel Tunnel, which at 31 miles (50 km) (24 miles (38 km) underwater) is the longest underwater tunnel in the world.[160]

England accounts for just over half (53 per cent) of the total area of the UK, covering 130,395 square kilometres (50,350 sq mi).[161] Most of the country consists of lowland terrain,[156] with more upland and some mountainous terrain northwest of the Tees-Exe line; including the Lake District, the Pennines, Exmoor and Dartmoor. The main rivers and estuaries are the Thames, Severn and the Humber. England's highest mountain is Scafell Pike (978 metres (3,209 ft)) in the Lake District.

Skye is one of the major islands in the Inner Hebrides and part of the Scottish Highlands.

Scotland accounts for just under one-third (32 per cent) of the total area of the UK, covering 78,772 square kilometres (30,410 sq mi).[162] This includes nearly 800 islands,[163] predominantly west and north of the mainland; notably the Hebrides, Orkney Islands and Shetland Islands. Scotland is the most mountainous country in the UK and its topography is distinguished by the Highland Boundary Fault – a geological rock fracture – which traverses Scotland from Arran in the west to Stonehaven in the east.[164] The fault separates two distinctively different regions; namely the Highlands to the north and west and the Lowlands to the south and east. The more rugged Highland region contains the majority of Scotland's mountainous land, including Ben Nevis which at 1,345 metres (4,413 ft)[165] is the highest point in the British Isles.[166] Lowland areas – especially the narrow waist of land between the Firth of Clyde and the Firth of Forth known as the Central Belt – are flatter and home to most of the population including Glasgow, Scotland's largest city, and Edinburgh, its capital and political centre, although upland and mountainous terrain lies within the Southern Uplands.

Wales accounts for less than one-tenth (9 per cent) of the total area of the UK, covering 20,779 square kilometres (8,020 sq mi).[167] Wales is mostly mountainous, though South Wales is less mountainous than North and mid Wales. The main population and industrial areas are in South Wales, consisting of the coastal cities of Cardiff, Swansea and Newport, and the South Wales Valleys to their north. The highest mountains in Wales are in Snowdonia and include Snowdon (Welsh: Yr Wyddfa) which, at 1,085 metres (3,560 ft), is the highest peak in Wales.[156] Wales has over 2,704 kilometres (1,680 miles) of coastline.[159] Several islands lie off the Welsh mainland, the largest of which is Anglesey (Ynys Môn) in the north-west.

Northern Ireland, separated from Great Britain by the Irish Sea and North Channel, has an area of 14,160 square kilometres (5,470 sq mi) and is mostly hilly. It includes Lough Neagh which, at 388 square kilometres (150 sq mi), is the largest lake in the British Isles by area.[168] The highest peak in Northern Ireland is Slieve Donard in the Mourne Mountains at 852 metres (2,795 ft).[156]

The UK contains four terrestrial ecoregions: Celtic broadleaf forests, English Lowlands beech forests, North Atlantic moist mixed forests, and Caledon conifer forests.[169] The country had a 2019 Forest Landscape Integrity Index mean score of 1.65/10, ranking it 161th globally out of 172 countries.[170]

Climate

Most of the United Kingdom has a temperate climate, with generally cool temperatures and plentiful rainfall all year round.[155] The temperature varies with the seasons seldom dropping below −20 °C (−4 °F) or rising above 35 °C (95 °F).[171][172] Some parts, away from the coast, of upland England, Wales, Northern Ireland and most of Scotland, experience a subpolar oceanic climate (Cfc). Higher elevations in Scotland experience a continental subarctic climate (Dfc) and the mountains experience a tundra climate (ET).[173] The prevailing wind is from the southwest and bears frequent spells of mild and wet weather from the Atlantic Ocean,[155] although the eastern parts are mostly sheltered from this wind since the majority of the rain falls over the western regions the eastern parts are therefore the driest. Atlantic currents, warmed by the Gulf Stream, bring mild winters;[174] especially in the west where winters are wet and even more so over high ground. Summers are warmest in the southeast of England and coolest in the north. Heavy snowfall can occur in winter and early spring on high ground, and occasionally settles to great depth away from the hills.

United Kingdom is ranked 4 out of 180 countries in the Environmental Performance Index.[175] A law has been passed that UK greenhouse gas emissions will be net zero by 2050.[176]

Government and politics

Elizabeth II, monarch since 1952
Boris Johnson, prime minister since 2019

The United Kingdom is a unitary state under a constitutional monarchy. Queen Elizabeth II is the monarch and head of state of the UK, as well as 15 other independent countries. These 16 countries are sometimes referred to as "Commonwealth realms". The monarch has "the right to be consulted, the right to encourage, and the right to warn".[177] The Constitution of the United Kingdom is uncodified and consists mostly of a collection of disparate written sources, including statutes, judge-made case law and international treaties, together with constitutional conventions.[178] The UK Parliament can perform "constitutional reform" simply by passing Acts of Parliament, and thus has the political power to change or abolish almost any written or unwritten element of the constitution. No Parliament can pass laws that future Parliaments cannot change.[179]

Large sand-coloured building of Gothic design beside brown river and road bridge. The building has several large towers, including large clock tower.
The Palace of Westminster, seat of both houses of the Parliament of the United Kingdom
Organisational chart of the UK political system

The UK is a parliamentary democracy and a constitutional monarchy.[180] The Parliament of the United Kingdom is sovereign.[181] It is made up of the House of Commons, the House of Lords and the Crown.[182] The main business of Parliament takes place in the two houses,[182] but royal assent is required for a bill to become an Act of Parliament (law).[183]

For general elections (elections to the House of Commons), the UK is divided into 650 constituencies, each of which is represented by a member of Parliament (MP).[184] MPs hold office for up to five years and are always up for relection in general elections.[184] The Conservative Party, Labour Party and Scottish National Party are, respectively, the current first, second and third largest parties (by number of MPs) in the House of Commons.[185]

The prime minister is the head of government in the United Kingdom.[186] Nearly all prime ministers have served as First Lord of the Treasury[187] and all prime ministers have continuously served as First Lord of the Treasury since 1905,[188] Minister for the Civil Service since 1968[189] and Minister for the Union since 2019.[190][191] In modern times, the prime minister is, by constitutional convention, an MP.[192] The prime minister is appointed by the monarch[193] and their appointment is governed by constitutional conventions.[184] However, they are normally the leader of the political party with the most seats in the House of Commons[194] and hold office by virtue of their ability to command the confidence of the House of Commons.[192]

The prime minister not only has statutory functions (alongside other ministers),[195] but is the monarch's principal adviser[196] and it is for them to advise the monarch on the exercise of the royal prerogative in relation to government.[192] In particular, the prime minister recommends the appointment of ministers[192] and chairs the Cabinet.[197]

Administrative divisions

The geographical division of the United Kingdom into counties or shires began in England and Scotland in the early Middle Ages and was complete throughout Great Britain and Ireland by the early Modern Period.[198] Administrative arrangements were developed separately in each country of the United Kingdom, with origins which often predated the formation of the United Kingdom. Modern local government by elected councils, partly based on the ancient counties, was introduced separately: in England and Wales in a 1888 act, Scotland in a 1889 act and Ireland in a 1898 act, meaning there is no consistent system of administrative or geographic demarcation across the United Kingdom.[199] Until the 19th century there was little change to those arrangements, but there has since been a constant evolution of role and function.[200]

The organisation of local government in England is complex, with the distribution of functions varying according to local arrangements. The upper-tier subdivisions of England are the nine regions, now used primarily for statistical purposes.[201] One region, Greater London, has had a directly elected assembly and mayor since 2000 following popular support for the proposal in a referendum.[202] It was intended that other regions would also be given their own elected regional assemblies, but a proposed assembly in the North East region was rejected by a referendum in 2004.[203] Since 2011, ten combined authorities have been established in England. Eight of these have elected mayors, the first elections for which took place on 4 May 2017.[204] Below the regional tier, some parts of England have county councils and district councils and others have unitary authorities, while London consists of 32 London boroughs and the City of London. Councillors are elected by the first-past-the-post system in single-member wards or by the multi-member plurality system in multi-member wards.[205]

For local government purposes, Scotland is divided into 32 council areas, with wide variation in both size and population. The cities of Glasgow, Edinburgh, Aberdeen and Dundee are separate council areas, as is the Highland Council, which includes a third of Scotland's area but only just over 200,000 people. Local councils are made up of elected councillors, of whom there are 1,223;[206] they are paid a part-time salary. Elections are conducted by single transferable vote in multi-member wards that elect either three or four councillors. Each council elects a Provost, or Convenor, to chair meetings of the council and to act as a figurehead for the area.

Local government in Wales consists of 22 unitary authorities. All unitary authorities are led by a leader and cabinet elected by the council itself. These include the cities of Cardiff, Swansea and Newport, which are unitary authorities in their own right.[207] Elections are held every four years under the first-past-the-post system.[207]

Local government in Northern Ireland has since 1973 been organised into 26 district councils, each elected by single transferable vote. Their powers are limited to services such as collecting waste, controlling dogs and maintaining parks and cemeteries.[208] In 2008 the executive agreed on proposals to create 11 new councils and replace the present system.[209]

Devolved governments

Scotland, Wales and Northern Ireland each have their own government or executive, led by a first minister (or, in the case of Northern Ireland, a diarchal first minister and deputy first minister), and a devolved unicameral legislature. England, the largest country of the United Kingdom, has no devolved executive or legislature and is administered and legislated for directly by the UK's government and parliament on all issues. This situation has given rise to the so-called West Lothian question, which concerns the fact that members of parliament from Scotland, Wales and Northern Ireland can vote, sometimes decisively,[210] on matters that affect only England.[211] The 2013 McKay Commission on this recommended that laws affecting only England should need support from a majority of English members of parliament.[212]

The Scottish Government and Parliament have wide-ranging powers over any matter that has not been specifically reserved to the UK Parliament, including education, healthcare, Scots law and local government.[213] In 2012, the UK and Scottish governments signed the Edinburgh Agreement setting out the terms for a referendum on Scottish independence in 2014, which was defeated 55.3 per cent to 44.7 per cent – resulting in Scotland remaining a devolved part of the United Kingdom.[214]

The British-Irish Council comprises the UK Government, the Irish Government and the governments of Scotland, Wales and Northern Ireland

The Welsh Government and the Senedd (Welsh Parliament; formerly the National Assembly for Wales)[215] have more limited powers than those devolved to Scotland.[216] The Senedd is able to legislate on any matter not specifically reserved to the UK Parliament through Acts of Senedd Cymru.

The Northern Ireland Executive and Assembly have powers similar to those devolved to Scotland. The Executive is led by a diarchy representing unionist and nationalist members of the Assembly.[217] Devolution to Northern Ireland is contingent on participation by the Northern Ireland administration in the North-South Ministerial Council, where the Northern Ireland Executive cooperates and develops joint and shared policies with the Government of Ireland. The British and Irish governments co-operate on non-devolved matters affecting Northern Ireland through the British–Irish Intergovernmental Conference, which assumes the responsibilities of the Northern Ireland administration in the event of its non-operation.[citation needed]

The UK does not have a codified constitution and constitutional matters are not among the powers devolved to Scotland, Wales or Northern Ireland. Under the doctrine of parliamentary sovereignty, the UK Parliament could, in theory, therefore, abolish the Scottish Parliament, Senedd or Northern Ireland Assembly.[218][219] Indeed, in 1972, the UK Parliament unilaterally prorogued the Parliament of Northern Ireland, setting a precedent relevant to contemporary devolved institutions.[220] In practice, it would be politically difficult for the UK Parliament to abolish devolution to the Scottish Parliament and the Senedd, given the political entrenchment created by referendum decisions.[221] The political constraints placed upon the UK Parliament's power to interfere with devolution in Northern Ireland are even greater than in relation to Scotland and Wales, given that devolution in Northern Ireland rests upon an international agreement with the Government of Ireland.[222]

Dependencies

The United Kingdom has sovereignty over 17 territories which do not form part of the United Kingdom itself: 14 British Overseas Territories[32] and three Crown dependencies.[32][225]

The 14 British Overseas Territories are remnants of the British Empire: they are Anguilla; Bermuda; the British Antarctic Territory; the British Indian Ocean Territory; the British Virgin Islands; the Cayman Islands; the Falkland Islands; Gibraltar; Montserrat; Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha; the Turks and Caicos Islands; the Pitcairn Islands; South Georgia and the South Sandwich Islands; and Akrotiri and Dhekelia on the island of Cyprus.[226] British claims in Antarctica have limited international recognition.[227] Collectively Britain's overseas territories encompass an approximate land area of 480,000 square nautical miles (640,000 sq mi; 1,600,000 km2),[228] with a total population of approximately 250,000.[229] The overseas territories also give the UK the world's fifth largest exclusive economic zone at 6,805,586 km2 (2,627,651 sq mi).[230][better source needed] A 1999 UK government white paper stated that: "[The] Overseas Territories are British for as long as they wish to remain British. Britain has willingly granted independence where it has been requested; and we will continue to do so where this is an option."[231] Self-determination is also enshrined in the constitutions of several overseas territories and three have specifically voted to remain under British sovereignty (Bermuda in 1995,[232] Gibraltar in 2002[233] and the Falkland Islands in 2013).[234]

The Crown dependencies are possessions of the Crown, as opposed to overseas territories of the UK.[235] They comprise three independently administered jurisdictions: the Channel Islands of Jersey and Guernsey in the English Channel, and the Isle of Man in the Irish Sea. By mutual agreement, the British Government manages the islands' foreign affairs and defence and the UK Parliament has the authority to legislate on their behalf. Internationally, they are regarded as "territories for which the United Kingdom is responsible".[236] The power to pass legislation affecting the islands ultimately rests with their own respective legislative assemblies, with the assent of the Crown (Privy Council or, in the case of the Isle of Man, in certain circumstances the Lieutenant-Governor).[237] Since 2005 each Crown dependency has had a Chief Minister as its head of government.[238]

Law and criminal justice

The United Kingdom does not have a single legal system as Article 19 of the 1706 Treaty of Union provided for the continuation of Scotland's separate legal system.[239] Today the UK has three distinct systems of law: English law, Northern Ireland law and Scots law. A new Supreme Court of the United Kingdom came into being in October 2009 to replace the Appellate Committee of the House of Lords.[240][241] The Judicial Committee of the Privy Council, including the same members as the Supreme Court, is the highest court of appeal for several independent Commonwealth countries, the British Overseas Territories and the Crown Dependencies.[242]

Both English law, which applies in England and Wales, and Northern Ireland law are based on common-law principles.[243] The essence of common law is that, subject to statute, the law is developed by judges in courts, applying statute, precedent and common sense to the facts before them to give explanatory judgements of the relevant legal principles, which are reported and binding in future similar cases (stare decisis).[244] The courts of England and Wales are headed by the Senior Courts of England and Wales, consisting of the Court of Appeal, the High Court of Justice (for civil cases) and the Crown Court (for criminal cases). The Supreme Court is the highest court in the land for both criminal and civil appeal cases in England, Wales and Northern Ireland and any decision it makes is binding on every other court in the same jurisdiction, often having a persuasive effect in other jurisdictions.[245]

Scots law is a hybrid system based on both common-law and civil-law principles. The chief courts are the Court of Session, for civil cases,[246] and the High Court of Justiciary, for criminal cases.[247] The Supreme Court of the United Kingdom serves as the highest court of appeal for civil cases under Scots law.[248] Sheriff courts deal with most civil and criminal cases including conducting criminal trials with a jury, known as sheriff solemn court, or with a sheriff and no jury, known as sheriff summary Court.[249] The Scots legal system is unique in having three possible verdicts for a criminal trial: "guilty", "not guilty" and "not proven". Both "not guilty" and "not proven" result in an acquittal.[250]

Crime in England and Wales increased in the period between 1981 and 1995, though since that peak there has been an overall fall of 66 per cent in recorded crime from 1995 to 2015,[251] according to crime statistics. The prison population of England and Wales has increased to 86,000, giving England and Wales the highest rate of incarceration in Western Europe at 148 per 100,000.[252][253] Her Majesty's Prison Service, which reports to the Ministry of Justice, manages most of the prisons within England and Wales. The murder rate in England and Wales has stabilised in the first half of the 2010s with a murder rate around 1 per 100,000 which is half the peak in 2002 and similar to the rate in the 1980s[254] Crime in Scotland fell slightly in 2014/2015 to its lowest level in 39 years in with 59 killings for a murder rate of 1.1 per 100,000. Scotland's prisons are overcrowded but the prison population is shrinking.[255]

Foreign relations

The UK is a permanent member of the United Nations Security Council, a member of NATO, AUKUS, the Commonwealth of Nations, the G7 finance ministers, the G7 forum, the G20, the OECD, the WTO, the Council of Europe and the OSCE.[256] The UK is said to have a "Special Relationship" with the United States and a close partnership with France – the "Entente cordiale" – and shares nuclear weapons technology with both countries;[257][258] the Anglo-Portuguese Alliance is considered to be the oldest binding military alliance in the world. The UK is also closely linked with the Republic of Ireland; the two countries share a Common Travel Area and co-operate through the British-Irish Intergovernmental Conference and the British-Irish Council. Britain's global presence and influence is further amplified through its trading relations, foreign investments, official development assistance and military engagements.[259] Canada, Australia and New Zealand, all of which are former colonies of the British Empire which share Queen Elizabeth II as their head of state, are the most favourably viewed countries in the world by British people.[260][261][262]

Military

Her Majesty's Armed Forces consist of three professional service branches: the Royal Navy and Royal Marines (forming the Naval Service), the British Army and the Royal Air Force.[263] The armed forces of the United Kingdom are managed by the Ministry of Defence and controlled by the Defence Council, chaired by the Secretary of State for Defence. The Commander-in-Chief is the British monarch, to whom members of the forces swear an oath of allegiance.[264] The Armed Forces are charged with protecting the UK and its overseas territories, promoting the UK's global security interests and supporting international peacekeeping efforts. They are active and regular participants in NATO, including the Allied Rapid Reaction Corps, the Five Power Defence Arrangements, RIMPAC and other worldwide coalition operations. Overseas garrisons and facilities are maintained in Ascension Island, Bahrain, Belize, Brunei, Canada, Cyprus, Diego Garcia, the Falkland Islands, Germany, Gibraltar, Kenya, Oman, Qatar and Singapore.[265][266]

The British armed forces played a key role in establishing the British Empire as the dominant world power in the 18th, 19th and early 20th centuries. By emerging victorious from conflicts, Britain has often been able to decisively influence world events. Since the end of the British Empire, the UK has remained a major military power. Following the end of the Cold War, defence policy has a stated assumption that "the most demanding operations" will be undertaken as part of a coalition.[267]

According to sources which include the Stockholm International Peace Research Institute and the International Institute for Strategic Studies, the UK has either the fourth- or the fifth-highest military expenditure. Total defence spending amounts to 2.0 per cent of national GDP.[268]

Economy

Overview

The Bank of England – the central bank of the United Kingdom and the model on which most modern central banks have been based

The UK has a partially regulated market economy.[269] Based on market exchange rates, the UK is today the fifth-largest economy in the world and the second-largest in Europe after Germany. HM Treasury, led by the Chancellor of the Exchequer, is responsible for developing and executing the government's public finance policy and economic policy. The Bank of England is the UK's central bank and is responsible for issuing notes and coins in the nation's currency, the pound sterling. Banks in Scotland and Northern Ireland retain the right to issue their own notes, subject to retaining enough Bank of England notes in reserve to cover their issue. The pound sterling is the world's fourth-largest reserve currency (after the US dollar, euro, and Japanese Yen).[270] Since 1997 the Bank of England's Monetary Policy Committee, headed by the Governor of the Bank of England, has been responsible for setting interest rates at the level necessary to achieve the overall inflation target for the economy that is set by the Chancellor each year.[271]

The UK service sector makes up around 79 per cent of GDP.[272] London is one of the world's largest financial centres, ranking 2nd in the world, behind New York City, in the Global Financial Centres Index in 2020.[273] London also has the largest city GDP in Europe.[274] Edinburgh ranks 17th in the world, and 6th in Western Europe in the Global Financial Centres Index in 2020.[273] Tourism is very important to the British economy; with over 27 million tourists arriving in 2004, the United Kingdom is ranked as the sixth major tourist destination in the world and London has the most international visitors of any city in the world.[275][276] The creative industries accounted for 7 per cent GVA in 2005 and grew at an average of 6 per cent per annum between 1997 and 2005.[277]

Following the United Kingdom's withdrawal from the European Union, the functioning of the UK internal economic market is enshrined by the United Kingdom Internal Market Act 2020 which ensures trade in goods and services continues without internal barriers across the four countries of the United Kingdom.[278][279]

The Industrial Revolution started in the UK with an initial concentration on the textile industry,[280] followed by other heavy industries such as shipbuilding, coal mining and steelmaking.[281][282] British merchants, shippers and bankers developed overwhelming advantage over those of other nations allowing the UK to dominate international trade in the 19th century.[283][284] As other nations industrialised, coupled with economic decline after two world wars, the United Kingdom began to lose its competitive advantage and heavy industry declined, by degrees, throughout the 20th century. Manufacturing remains a significant part of the economy but accounted for only 16.7 per cent of national output in 2003.[285]

Jaguar XE
Jaguar cars are designed, developed and manufactured in the UK

The automotive industry employs around 800,000 people, with a turnover in 2015 of £70 billion, generating £34.6 billion of exports (11.8 per cent of the UK's total export goods). In 2015, the UK produced around 1.6 million passenger vehicles and 94,500 commercial vehicles. The UK is a major centre for engine manufacturing: in 2015 around 2.4 million engines were produced. The UK motorsport industry employs around 41,000 people, comprises around 4,500 companies and has an annual turnover of around £6 billion.[286]

The aerospace industry of the UK is the second- or third-largest national aerospace industry in the world depending upon the method of measurement and has an annual turnover of around £30 billion.[287]

Engines and wings for the Airbus A380 are manufactured in the UK.

BAE Systems plays a critical role in some of the world's biggest defence aerospace projects. In the UK, the company makes large sections of the Typhoon Eurofighter and assembles the aircraft for the Royal Air Force. It is also a principal subcontractor on the F35 Joint Strike Fighter – the world's largest single defence project – for which it designs and manufactures a range of components. It also manufactures the Hawk, the world's most successful[clarification needed] jet training aircraft.[288] Airbus UK also manufactures the wings for the A400 m military transporter. Rolls-Royce is the world's second-largest aero-engine manufacturer. Its engines power more than 30 types of commercial aircraft and it has more than 30,000 engines in service in the civil and defence sectors.

The UK space industry was worth £9.1bn in 2011 and employed 29,000 people. It is growing at a rate of 7.5 per cent annually, according to its umbrella organisation, the UK Space Agency. In 2013, the British Government pledged £60 m to the Skylon project: this investment will provide support at a "crucial stage" to allow a full-scale prototype of the SABRE engine to be built.

The pharmaceutical industry plays an important role in the UK economy and the country has the third-highest share of global pharmaceutical R&D expenditures.[289][290]

Agriculture is intensive, highly mechanised and efficient by European standards, producing about 60 per cent of food needs with less than 1.6 per cent of the labour force (535,000 workers).[291] Around two-thirds of production is devoted to livestock, one-third to arable crops. The UK retains a significant, though much reduced fishing industry. It is also rich in a number of natural resources including coal, petroleum, natural gas, tin, limestone, iron ore, salt, clay, chalk, gypsum, lead, silica and an abundance of arable land.[292]

Canary Wharf is one of two main financial centres of the United Kingdom

In 2020, coronavirus lockdown measures caused the UK economy to suffer its biggest slump on record, shrinking by 20.4 per cent between April and June compared to the first three months of the year, to push it officially into recession for the first time in 11 years.[296]

The UK has an external debt of $9.6 trillion dollars,[when?] which is the second-highest in the world after the US. As a percentage of GDP, external debt is 408 per cent, which is the third-highest in the world after Luxembourg and Iceland.[297][298][299][300][301]

Science and technology

Charles Darwin (1809–1882), whose theory of evolution by natural selection is the foundation of modern biological sciences

England and Scotland were leading centres of the Scientific Revolution from the 17th century.[302] The United Kingdom led the Industrial Revolution from the 18th century,[280] and has continued to produce scientists and engineers credited with important advances.[303] Major theorists from the 17th and 18th centuries include Isaac Newton, whose laws of motion and illumination of gravity have been seen as a keystone of modern science;[304] from the 19th century Charles Darwin, whose theory of evolution by natural selection was fundamental to the development of modern biology, and James Clerk Maxwell, who formulated classical electromagnetic theory; and more recently Stephen Hawking, who advanced major theories in the fields of cosmology, quantum gravity and the investigation of black holes.[305]

A Watt steam engine, which was fundamental in driving the Industrial Revolution

Major scientific discoveries from the 18th century include hydrogen by Henry Cavendish;[306] from the 20th century penicillin by Alexander Fleming,[307] and the structure of DNA, by Francis Crick and others.[308] Famous British engineers and inventors of the Industrial Revolution include James Watt, George Stephenson, Richard Arkwright, Robert Stephenson and Isambard Kingdom Brunel.[309] Other major engineering projects and applications by people from the UK include the steam locomotive, developed by Richard Trevithick and Andrew Vivian;[310] from the 19th century the electric motor by Michael Faraday, the first computer designed by Charles Babbage,[311] the first commercial electrical telegraph by William Fothergill Cooke and Charles Wheatstone,[312] the incandescent light bulb by Joseph Swan,[313] and the first practical telephone, patented by Alexander Graham Bell;[314] and in the 20th century the world's first working television system by John Logie Baird and others,[315] the jet engine by Frank Whittle, the basis of the modern computer by Alan Turing, and the World Wide Web by Tim Berners-Lee.[316]

Scientific research and development remains important in British universities, with many establishing science parks to facilitate production and co-operation with industry.[317] Between 2004 and 2008 the UK produced 7 per cent of the world's scientific research papers and had an 8 per cent share of scientific citations, the third and second-highest in the world (after the United States and China, respectively).[318] Scientific journals produced in the UK include Nature, the British Medical Journal and The Lancet.[319] The United Kingdom was ranked 4th in the Global Innovation Index 2020, up from 5th in 2019.[320][321][322][323]

Transport

London St Pancras International is one of London's main domestic and international transport hubs, providing commuter and high-speed rail services across the UK and to Paris, Lille and Brussels.

A radial road network totals 29,145 miles (46,904 km) of main roads, 2,173 miles (3,497 km) of motorways and 213,750 miles (344,000 km) of paved roads.[155] The M25, encircling London, is the largest and busiest bypass in the world.[324] In 2009 there were a total of 34 million licensed vehicles in Great Britain.[325]

The rail network in the UK is the oldest such network in the world. The system consists of five high-speed main lines (the West Coast, East Coast, Midland, Great Western and Great Eastern), which radiate from London to the rest of the country, augmented by regional rail lines and dense commuter networks within the major cities. High Speed 1 is operationally separate from the rest of the network. The world's first passenger railway running on steam was the Stockton and Darlington Railway, opened in 1825. Just under five years later the world's first intercity railway was the Liverpool and Manchester Railway, designed by George Stephenson. The network grew rapidly as a patchwork of hundreds of separate companies during the Victorian era.[326][327][328][329][330][331]

The UK has a railway network of 10,072 miles (16,209 km) in Great Britain and 189 miles (304 km) in Northern Ireland. Railways in Northern Ireland are operated by NI Railways, a subsidiary of state-owned Translink. In Great Britain, the British Rail network was privatised between 1994 and 1997, which was followed by a rapid rise in passenger numbers. The UK was ranked eighth among national European rail systems in the 2017 European Railway Performance Index assessing intensity of use, quality of service and safety.[332] Network Rail owns and manages most of the fixed assets (tracks, signals etc.). HS2, a new high-speed railway line, is estimated to cost £56 billion.[333] Crossrail, under construction in London, is Europe's largest construction project with a £15 billion projected cost.[334][335]

In the year from October 2009 to September 2010 UK airports handled a total of 211.4 million passengers.[336] In that period the three largest airports were London Heathrow Airport (65.6 million passengers), Gatwick Airport (31.5 million passengers) and London Stansted Airport (18.9 million passengers).[336] London Heathrow Airport, located 15 miles (24 km) west of the capital, has the most international passenger traffic of any airport in the world[337][338] and is the hub for the UK flag carrier British Airways, as well as Virgin Atlantic.[339]

Energy

Wind turbines overlooking Ardrossan, Scotland. The UK is one of the best sites in Europe for wind energy, and wind power production is its fastest growing supply.

In 2006, the UK was the world's ninth-largest consumer of energy and the 15th-largest producer.[340] The UK is home to a number of large energy companies, including two of the six oil and gas "supermajors" – BP and Royal Dutch Shell.[341][342]

In 2013, the UK produced 914 thousand barrels per day (bbl/d) of oil and consumed 1,507 thousand bbl/d.[343][344] Production is now in decline and the UK has been a net importer of oil since 2005.[345] In 2010 the UK had around 3.1 billion barrels of proven crude oil reserves, the largest of any EU member state.[345]

In 2009, the UK was the 13th-largest producer of natural gas in the world and the largest producer in the EU.[346] Production is now in decline and the UK has been a net importer of natural gas since 2004.[346]

Coal production played a key role in the UK economy in the 19th and 20th centuries. In the mid-1970s, 130 million tonnes of coal were produced annually, not falling below 100 million tonnes until the early 1980s. During the 1980s and 1990s the industry was scaled back considerably. In 2011, the UK produced 18.3 million tonnes of coal.[347] In 2005 it had proven recoverable coal reserves of 171 million tons.[347] The UK Coal Authority has stated there is a potential to produce between 7 billion tonnes and 16 billion tonnes of coal through underground coal gasification (UCG) or 'fracking',[348] and that, based on current UK coal consumption, such reserves could last between 200 and 400 years.[349] Environmental and social concerns have been raised over chemicals getting into the water table and minor earthquakes damaging homes.[350][351]

In the late 1990s, nuclear power plants contributed around 25 per cent of total annual electricity generation in the UK, but this has gradually declined as old plants have been shut down and ageing-related problems affect plant availability. In 2012, the UK had 16 reactors normally generating about 19 per cent of its electricity. All but one of the reactors will be retired by 2023. Unlike Germany and Japan, the UK intends to build a new generation of nuclear plants from about 2018.[352]

The total of all renewable electricity sources provided for 38.9 per cent of the electricity generated in the United Kingdom in the third quarter of 2019, producing 28.8TWh of electricity.[353] The UK is one of the best sites in Europe for wind energy, and wind power production is its fastest growing supply, in 2019 it generated almost 20 per cent of the UK's total electricity.[354]

Water supply and sanitation

Access to improved water supply and sanitation in the UK is universal. It is estimated that 96.7 per cent of households are connected to the sewer network.[355] According to the Environment Agency, total water abstraction for public water supply in the UK was 16,406 megalitres per day in 2007.[356]

In England and Wales water and sewerage services are provided by 10 private regional water and sewerage companies and 13 mostly smaller private "water only" companies. In Scotland water and sewerage services are provided by a single public company, Scottish Water. In Northern Ireland water and sewerage services are also provided by a single public entity, Northern Ireland Water.[357]

Demographics

Map of population density in the UK as at the 2011 census

A census is taken simultaneously in all parts of the UK every 10 years.[358] In the 2011 census the total population of the United Kingdom was 63,181,775.[359] It is the fourth-largest in Europe (after Russia, Germany and France), the fifth-largest in the Commonwealth and the 22nd-largest in the world. In mid-2014 and mid-2015 net long-term international migration contributed more to population growth. In mid-2012 and mid-2013 natural change contributed the most to population growth.[360] Between 2001 and 2011 the population increased by an average annual rate of approximately 0.7 per cent.[359] This compares to 0.3 per cent per year in the period 1991 to 2001 and 0.2 per cent in the decade 1981 to 1991.[361] The 2011 census also showed that, over the previous 100 years, the proportion of the population aged 0–14 fell from 31 per cent to 18 per cent, and the proportion of people aged 65 and over rose from 5 to 16 per cent.[359] In 2018 the median age of the UK population was 41.7 years.[362]

England's population in 2011 was 53 million, representing some 84 per cent of the UK total.[363] It is one of the most densely populated countries in the world, with 420 people resident per square kilometre in mid-2015,[360] with a particular concentration in London and the south-east.[364] The 2011 census put Scotland's population at 5.3 million,[365] Wales at 3.06 million and Northern Ireland at 1.81 million.[363]

In 2017 the average total fertility rate (TFR) across the UK was 1.74 children born per woman.[366] While a rising birth rate is contributing to population growth, it remains considerably below the baby boom peak of 2.95 children per woman in 1964,[367] or the high of 6.02 children born per woman in 1815,[368] below the replacement rate of 2.1, but higher than the 2001 record low of 1.63.[369] In 2011, 47.3 per cent of births in the UK were to unmarried women.[370] The Office for National Statistics published a bulletin in 2015 showing that, out of the UK population aged 16 and over, 1.7 per cent identify as gay, lesbian, or bisexual (2.0 per cent of males and 1.5 per cent of females); 4.5 per cent of respondents responded with "other", "I don't know", or did not respond.[371] The number of transgender people in the UK was estimated to be between 65,000 and 300,000 by research between 2001 and 2008.[372]

 
Largest urban areas of the United Kingdom
(England and Wales: 2011 census built-up area;[373] Scotland: 2016 estimates settlement;[374] Northern Ireland: 2001 census urban area)[375]
Rank Urban area Pop. Principal settlement Rank Urban area Pop. Principal settlement
London from a hot air balloon.jpg
Greater London Urban Area

Manchester from the Sky, 2008.jpg
Greater Manchester Urban Area

1 Greater London Urban Area 9,787,426 London 11 Bristol Urban Area 617,280 Bristol Central Birmingham Skyline (6305750228).jpg
West Midlands Urban Area

Leeds-2-cropped.jpg
West Yorkshire Urban Area

2 Greater Manchester Urban Area 2,553,379 Manchester 12 Edinburgh Urban Area 512,150 Edinburgh
3 West Midlands Urban Area 2,440,986 Birmingham 13 Leicester Urban Area 508,916 Leicester
4 West Yorkshire Urban Area 1,777,934 Leeds 14 Belfast Urban Area 483,418 Belfast
5 Greater Glasgow 985,290 Glasgow 15 Brighton and Hove built-up area 474,485 Brighton
6 Liverpool Urban Area 864,122 Liverpool 16 South East Dorset conurbation 466,266 Bournemouth
7 South Hampshire 855,569 Southampton 17 Cardiff Urban Area 390,214 Cardiff
8 Tyneside 774,891 Newcastle 18 Teesside 376,633 Middlesbrough
9 Nottingham Urban Area 729,977 Nottingham 19 The Potteries Urban Area 372,775 Stoke-on-Trent
10 Sheffield Urban Area 685,368 Sheffield 20 Coventry and Bedworth Urban Area 359,262 Coventry

Ethnic groups

Percentage of the population not white according to the 2011 census

Historically, indigenous British people were thought to be descended from the various ethnic groups that settled there before the 12th century: the Celts, Romans, Anglo-Saxons, Norse and the Normans. Welsh people could be the oldest ethnic group in the UK.[376] A 2006 genetic study shows that more than 50 per cent of England's gene pool contains Germanic Y chromosomes.[377] Another 2005 genetic analysis indicates that "about 75 per cent of the traceable ancestors of the modern British population had arrived in the British isles by about 6,200 years ago, at the start of the British Neolithic or Stone Age", and that the British broadly share a common ancestry with the Basque people.[378][379][380][needs update]

The UK has a history of non-white immigration with Liverpool having the oldest Black population in the country dating back to at least the 1730s during the period of the African slave trade. During this period it is estimated the Afro-Caribbean population of Great Britain was 10,000 to 15,000[381] which later declined due to the abolition of slavery.[382][383] The UK also has the oldest Chinese community in Europe, dating to the arrival of Chinese seamen in the 19th century.[384] In 1950 there were probably fewer than 20,000 non-white residents in Britain, almost all born overseas.[385] In 1951 there were an estimated 94,500 people living in Britain who had been born in South Asia, China, Africa and the Caribbean, just under 0.2 per cent of the UK population. By 1961 this number had more than quadrupled to 384,000, just over 0.7 per cent of the United Kingdom population.[386]

Since 1948 substantial immigration from Africa, the Caribbean and South Asia has been a legacy of ties forged by the British Empire.[387] Migration from new EU member states in Central and Eastern Europe since 2004 has resulted in growth in these population groups, although some of this migration has been temporary.[388] Since the 1990s, there has been substantial diversification of the immigrant population, with migrants to the UK coming from a much wider range of countries than previous waves, which tended to involve larger numbers of migrants coming from a relatively small number of countries.[389][390][391] Academics have argued that the ethnicity categories employed in British national statistics, which were first introduced in the 1991 census, involve confusion between the concepts of ethnicity and race.[392][393] In 2011, 87.2 per cent of the UK population identified themselves as white, meaning 12.8 per cent of the UK population identify themselves as of one of number of ethnic minority groups.[394] In the 2001 census, this figure was 7.9 per cent of the UK population.[395]

Because of differences in the wording of the census forms used in England and Wales, Scotland and Northern Ireland, data on the Other White group is not available for the UK as a whole, but in England and Wales this was the fastest growing group between the 2001 and 2011 censuses, increasing by 1.1 million (1.8 percentage points).[396] Amongst groups for which comparable data is available for all parts of the UK level, the Other Asian category increased from 0.4 per cent to 1.4 per cent of the population between 2001 and 2011, while the Mixed category rose from 1.2 per cent to 2 per cent.[394]

Ethnic group Population (absolute) Population (per cent)
2001 2011 2001[397] 2011[394]
White 54,153,898 55,010,359 92.1% 87.1%
White: Gypsy, Traveller and Irish Traveller[note 5] 63,193 7.9% 0.1%
Asian and Asian British Indian 1,053,411 1,451,862 2.3%
Pakistani 747,285 1,174,983 1.9%
Bangladeshi 283,063 451,529 0.7%
Chinese 247,403 433,150 0.7%
other Asian 247,664 861,815 1.4%
Black, African, Caribbean and Black British[note 6] 1,148,738 1,904,684 3.0%
mixed or multiple ethnic groups 677,117 1,250,229 2.0%
other ethnic group 230,615 580,374 0.9%
Total 58,789,194 63,182,178 100.0% 100.0%

Ethnic diversity varies significantly across the UK. 30.4 per cent of London's population and 37.4 per cent of Leicester's was estimated to be non-white in 2005,[400][401] whereas less than 5 per cent of the populations of North East England, Wales and the South West were from ethnic minorities, according to the 2001 census.[402] In 2016, 31.4 per cent of primary and 27.9 per cent of secondary pupils at state schools in England were members of an ethnic minority.[403] The 1991 census was the first UK census to have a question on ethnic group. In the 1991 UK census 94.1 per cent of people reported themselves as being White British, White Irish or White Other with 5.9 per cent of people reporting themselves as coming from other minority groups.[404]

Languages

The UK's de facto official language is English.[405][406][failed verification] It is estimated that 95 per cent of the UK's population are monolingual English speakers.[407] 5.5 per cent of the population are estimated to speak languages brought to the UK as a result of relatively recent immigration.[407] South Asian languages are the largest grouping which includes Punjabi, Urdu, Bengali, Sylheti, Hindi and Gujarati.[408] According to the 2011 census, Polish has become the second-largest language spoken in England and has 546,000 speakers.[409] In 2019, some three quarters of a million people spoke little or no English.[410]

Three indigenous Celtic languages are spoken in the UK: Welsh, Irish and Scottish Gaelic. Cornish, which became extinct as a first language in the late 18th century, is subject to revival efforts and has a small group of second language speakers.[411][412][2][413] In the 2011 Census, approximately one-fifth (19 per cent) of the population of Wales said they could speak Welsh,[414][415] an increase from the 1991 Census (18 per cent).[416] In addition, it is estimated that about 200,000 Welsh speakers live in England.[417] In the same census in Northern Ireland 167,487 people (10.4 per cent) stated that they had "some knowledge of Irish" (see Irish language in Northern Ireland), almost exclusively in the nationalist (mainly Catholic) population. Over 92,000 people in Scotland (just under 2 per cent of the population) had some Gaelic language ability, including 72 per cent of those living in the Outer Hebrides.[418] The number of children being taught either Welsh or Scottish Gaelic is increasing.[419] Among emigrant-descended populations some Scottish Gaelic is still spoken in Canada (principally Nova Scotia and Cape Breton Island),[420] and Welsh in Patagonia, Argentina.[421]

Scots, a language descended from early northern Middle English, has limited recognition alongside its regional variant, Ulster Scots in Northern Ireland, without specific commitments to protection and promotion.[2][422]

It is compulsory for pupils to study a second language up to the age of 14 in England.[423] French and German are the two most commonly taught second languages in England and Scotland. All pupils in Wales are either taught Welsh as a second language up to age 16, or are taught in Welsh as a first language.[424]

Religion

Forms of Christianity have dominated religious life in what is now the United Kingdom for over 1,400 years.[425] Although a majority of citizens still identify with Christianity in many surveys, regular church attendance has fallen dramatically since the middle of the 20th century,[426] while immigration and demographic change have contributed to the growth of other faiths, most notably Islam.[427] This has led some commentators to variously describe the UK as a multi-faith,[428] secularised,[429] or post-Christian society.[430]

In the 2001 census 71.6 per cent of all respondents indicated that they were Christians, with the next largest faiths being Islam (2.8 per cent), Hinduism (1.0 per cent), Sikhism (0.6 per cent), Judaism (0.5 per cent), Buddhism (0.3 per cent) and all other religions (0.3 per cent).[431] 15 per cent of respondents stated that they had no religion, with a further 7 per cent not stating a religious preference.[432] A Tearfund survey in 2007 showed only one in 10 Britons actually attend church weekly.[433] Between the 2001 and 2011 census there was a decrease in the number of people who identified as Christian by 12 per cent, whilst the percentage of those reporting no religious affiliation doubled. This contrasted with growth in the other main religious group categories, with the number of Muslims increasing by the most substantial margin to a total of about 5 per cent.[7] The Muslim population has increased from 1.6 million in 2001 to 2.7 million in 2011, making it the second-largest religious group in the United Kingdom.[434]

In a 2016 survey conducted by BSA (British Social Attitudes) on religious affiliation; 53 per cent of respondents indicated 'no religion', while 41 per cent indicated they were Christians, followed by 6 per cent who affiliated with other religions (e.g. Islam, Hinduism, Judaism, etc.).[435] Among Christians, adherents to the Church of England constituted 15 per cent, Catholic Church 9 per cent, and other Christians (including Presbyterians, Methodists, other Protestants, as well as Eastern Orthodox), 17 per cent.[435] 71 per cent of young people aged 18––24 said they had no religion.[435]

The Church of England is the established church in England.[436] It retains a representation in the UK Parliament and the British monarch is its Supreme Governor.[437] In Scotland, the Church of Scotland is recognised as the national church. It is not subject to state control, and the British monarch is an ordinary member, required to swear an oath to "maintain and preserve the Protestant Religion and Presbyterian Church Government" upon his or her accession.[438][439] The Church in Wales was disestablished in 1920 and, as the Church of Ireland was disestablished in 1870 before the partition of Ireland, there is no established church in Northern Ireland.[440] Although there are no UK-wide data in the 2001 census on adherence to individual Christian denominations, it has been estimated that 62 per cent of Christians are Anglican, 13.5 per cent Catholic, 6 per cent Presbyterian, and 3.4 per cent Methodist, with small numbers of other Protestant denominations such as Plymouth Brethren, and Orthodox churches.[441]

Migration

Estimated foreign-born population by country of birth from April 2007 to March 2008
Year Foreign born population of England and Wales Total population
[442][443][444]
[445][446][447]
Irish born population Percentage of total population that was born abroad
1851 100,000 17,900,000 520,000 0.6
1861 150,000 20,100,000 600,000 0.7
1871 200,000 22,700,000 565,000 0.9
1881 275,000 26,000,000 560,000 1.1
1891 350,000 29,000,000 460,000 1.2
1901 475,000 32,500,000 425,000 1.5
1911 900,000 32,500,000 375,000 2.5
1921 750,000 37,900,000 365,000 2
1931 1,080,000 40,000,000 380,000 2.7
1951 1,875,000 43,700,000 470,000 4.3
1961 2,290,000 46,000,000 645,000 5.0
1971 3,100,000 48,700,000 585,000 6.4
1981 3,220,000 48,500,000 580,000 6.6
1991 3,625,000 49,900,000 570,000 7.3
2001 4,600,000 52,500,000 475,000 8.8
2011 7,500,000 56,000,000 400,000 13.4

The United Kingdom has experienced successive waves of migration. The Great Famine in Ireland, then part of the United Kingdom, resulted in perhaps a million people migrating to Great Britain.[448] Throughout the 19th century a small population of 28,644 German immigrants built up in England and Wales. London held around half of this population, and other small communities existed in Manchester, Bradford and elsewhere. The German immigrant community was the largest group until 1891, when it became second to Russian Jews.[449] After 1881, Russian Jews suffered bitter persecutions and 2,000,000 left the Russian Empire by 1914. Around 120,000 settled permanently in Britain, becoming the largest ethnic minority from outside the British Isles;[450][451] this population had increased to 370,000 by 1938.[452][453][454] Unable to return to Poland at the end of World War II, over 120,000 Polish veterans remained in the UK permanently.[455] After the Second World War, many people immigrated from colonies and former-colonies in the Caribbean and Indian subcontinent, as a legacy of empire or driven by labour shortages.[456] In 1841, 0.25 per cent of the population of England and Wales was born in a foreign country, increasing to 1.5 per cent by 1901,[444] 2.6 per cent by 1931 and 4.4 per cent in 1951.[442]

In 2014 the immigration net increase was 318,000: Immigration was at 641,000, up from 526,000 in 2013, while the number of emigrants leaving for over a year was 323,000.[457] A recent migration trend has been the arrival of workers from the new EU member states in Eastern Europe, known as the A8 countries.[388] In 2011, citizens of new EU member states made up 13 per cent of immigrants.[458] The UK applied temporary restrictions to citizens of Romania and Bulgaria, which joined the EU in January 2007.[459] Research conducted by the Migration Policy Institute for the Equality and Human Rights Commission suggests that, between May 2004 and September 2009, 1.5 million workers migrated from the new EU member states to the UK, most of them Polish. Many subsequently returned home, resulting in a net increase in the number of nationals of the new member states in the UK.[460][461] The late-2000s recession in the UK reduced economic incentive for Poles to migrate to the UK,[462] making migration temporary and circular.[463] The proportion of foreign-born people in the UK remains slightly below that of many other European countries.[464]

Immigration is now contributing to a rising population,[465] with arrivals and UK-born children of migrants accounting for about half of the population increase between 1991 and 2001. 27 per cent of UK live births in 2014 were to mothers born outside the UK, according to official statistics released in 2015.[466] The ONS reported that net migration rose from 2009 to 2010 by 21 per cent to 239,000.[467]

In 2013, approximately 208,000 foreign nationals were naturalised as British citizens, the highest number since 1962. This figure fell to around 125,800 in 2014. Between 2009 and 2013, the average British citizenships granted annually was195,800. The most common previous nationalities of those naturalised in 2014 were India, Pakistan, the Philippines, Nigeria, Bangladesh, Nepal, China, South Africa, Poland and Somalia.[468] The total number of grants of settlement, which confer permanent residence in the UK but not citizenship,[469] was approximately 154,700 in 2013, higher than the previous two years.[468]

Estimated number of British citizens living overseas by country in 2006

In 2008, the British Government introduced a points-based immigration system for immigration from outside the European Economic Area to replace former schemes, including the Scottish Government's Fresh Talent Initiative.[470] In June 2010 a temporary limit on immigration from outside the EU was introduced, aiming to discourage applications before a permanent cap was imposed in April 2011.[471]

Emigration was an important feature of British society in the 19th century. Between 1815 and 1930, around 11.4 million people emigrated from Britain and 7.3 million from Ireland. Estimates show that by the end of the 20th century, some 300 million people of British and Irish descent were permanently settled around the globe.[472] Today, at least 5.5 million UK-born people live abroad,[473][474][475] mainly in Australia, Spain, the United States and Canada.[473][476]

Education

Education in the United Kingdom is a devolved matter, with each country having a separate education system.

Considering the four systems together, about 38 per cent of the United Kingdom population has a university or college degree, which is the highest percentage in Europe, and among the highest percentages in the world.[477][478] The United Kingdom trails only the United States in terms of representation on lists of top 100 universities.[479][480][481][482]

A government commission's report in 2014 found that privately educated people comprise 7 per cent of the general population of the UK but much larger percentages of the top professions, the most extreme case quoted being 71 per cent of senior judges.[483][484]

In 2018, more than 57,000 children were being homeschooled in the United Kingdom.[485]

England

Christ Church, Oxford, is part of the University of Oxford, which traces its foundations back to c. 1096.

Whilst education in England is the responsibility of the Secretary of State for Education, the day-to-day administration and funding of state schools is the responsibility of local authorities.[486] Universally free of charge state education was introduced piecemeal between 1870 and 1944.[487][488] Education is now mandatory from ages 5 to 16, and in England youngsters must stay in education or training until they are 18.[489] In 2011, the Trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS) rated 13–14-year-old pupils in England and Wales 10th in the world for maths and 9th for science.[490] The majority of children are educated in state-sector schools, a small proportion of which select on the grounds of academic ability. Two of the top 10 performing schools in terms of GCSE results in 2006 were state-run grammar schools. In 2010, over half of places at the University of Oxford and the University of Cambridge were taken by students from state schools,[491] while the proportion of children in England attending private schools is around 7 per cent, which rises to 18 per cent of those over 16.[492][493]

King's College (right) and Clare College (left), both part of the University of Cambridge, which was founded in 1209

Scotland

Education in Scotland is the responsibility of the Cabinet Secretary for Education and Lifelong Learning, with day-to-day administration and funding of state schools the responsibility of Local Authorities. Two non-departmental public bodies have key roles in Scottish education. The Scottish Qualifications Authority is responsible for the development, accreditation, assessment and certification of qualifications other than degrees which are delivered at secondary schools, post-secondary colleges of further education and other centres.[494] Learning and Teaching Scotland provides advice, resources and staff development to education professionals.[495] Scotland first legislated for compulsory education in 1496.[496] The proportion of children in Scotland attending private schools is just over 4 per cent in 2016, but it has been falling slowly in recent years.[497] Scottish students who attend Scottish universities pay neither tuition fees nor graduate endowment charges, as fees were abolished in 2001 and the graduate endowment scheme was abolished in 2008.[498]

Wales

The Welsh Government's Minister for Education has responsibility for education in Wales. A significant number of Welsh students are taught either wholly or largely in the Welsh language; lessons in Welsh are compulsory for all until the age of 16.[499] As part of the Welsh Government's long-term vision of achieving a million Welsh speakers in Wales by 2050, there are plans to increase the proportion of learners in each school year group receiving Welsh-medium education from 22 per cent in 2017 to 40 per cent by 2050.[500]

Northern Ireland

Education in Northern Ireland is the responsibility of the Minister of Education, although responsibility at a local level is administered by the Education Authority which is further sub-divided into five geographical areas. The Council for the Curriculum, Examinations & Assessment (CCEA) is the body responsible for advising the government on what should be taught in Northern Ireland's schools, monitoring standards and awarding qualifications.[501]

Health

Healthcare in the United Kingdom is a devolved matter and each country has its own system of private and publicly funded health care. Public healthcare is provided to all UK permanent residents and is mostly free at the point of need, being paid for from general taxation. The World Health Organization, in 2000, ranked the provision of healthcare in the United Kingdom as fifteenth best in Europe and eighteenth in the world.[502][503] Since 1979 expenditure on healthcare has been increased significantly.[504] The UK spends around 8.4 per cent of its gross domestic product on healthcare, which is 0.5 percentage points below the Organisation for Economic Co-operation and Development average.[505]

Regulatory bodies are organised on a UK-wide basis such as the General Medical Council, the Nursing and Midwifery Council and non-governmental-based, such as the Royal Colleges. Political and operational responsibility for healthcare lies with four national executives; healthcare in England is the responsibility of the UK Government; healthcare in Northern Ireland is the responsibility of the Northern Ireland Executive; healthcare in Scotland is the responsibility of the Scottish Government; and healthcare in Wales is the responsibility of the Welsh Government. Each National Health Service has different policies and priorities, resulting in contrasts.[506][507]

Culture

The culture of the United Kingdom has been influenced by many factors including: the nation's island status; its history as a western liberal democracy and a major power; as well as being a political union of four countries with each preserving elements of distinctive traditions, customs and symbolism. As a result of the British Empire, British influence can be observed in the language, culture and legal systems of many of its former colonies including Australia, Canada, India, Ireland, New Zealand, Pakistan, South Africa and the United States; a common culture coined today as the Anglosphere. The substantial cultural influence of the United Kingdom has led it to be described as a "cultural superpower".[138][139] A global opinion poll for the BBC saw the United Kingdom ranked the third most positively viewed nation in the world (behind Germany and Canada) in 2013 and 2014.[508][509]

Literature

The Chandos portrait, believed to depict William Shakespeare

"British literature" refers to literature associated with the United Kingdom, the Isle of Man and the Channel Islands. Most British literature is in the English language. In 2005, some 206,000 books were published in the United Kingdom and in 2006 it was the largest publisher of books in the world.[510]

The English playwright and poet William Shakespeare is widely regarded as the greatest dramatist of all time.[511][512][513] The 20th-century English crime writer Agatha Christie is the best-selling novelist of all time.[514]

Eight of the top 10 of 100 novels by British writers chosen by a BBC poll of global critics were written by women; these included works by George Eliot, Virginia Woolf, Charlotte and Emily Bronte, and Mary Shelley.[515]

A photograph of Victorian-era novelist Charles Dickens

Scotland's contributions include the detective writer Arthur Conan Doyle (the creator of Sherlock Holmes), romantic literature by Sir Walter Scott, the children's writer J. M. Barrie, the epic adventures of Robert Louis Stevenson and the celebrated poet Robert Burns. More recently the modernist and nationalist Hugh MacDiarmid and Neil M. Gunn contributed to the Scottish Renaissance. A more grim outlook is found in Ian Rankin's stories and the psychological horror-comedy of Iain Banks. Scotland's capital, Edinburgh, was UNESCO's first worldwide City of Literature.[516]

Britain's oldest known poem, Y Gododdin, was composed in Yr Hen Ogledd (The Old North), most likely in the late 6th century. It was written in Cumbric or Old Welsh and contains the earliest known reference to King Arthur.[517] From around the 7th century, the connection between Wales and the Old North was lost, and the focus of Welsh-language culture shifted to Wales, where Arthurian legend was further developed by Geoffrey of Monmouth.[518] Wales's most celebrated medieval poet, Dafydd ap Gwilym (fl. 1320–1370), composed poetry on themes including nature, religion and especially love. He is widely regarded as one of the greatest European poets of his age.[519] Until the late 19th century the majority of Welsh literature was in Welsh and much of the prose was religious in character. Daniel Owen is credited as the first Welsh-language novelist, publishing Rhys Lewis in 1885. The best-known of the Anglo-Welsh poets are both Thomases. Dylan Thomas became famous on both sides of the Atlantic in the mid-20th century. He is remembered for his poetry – his "Do not go gentle into that good night; Rage, rage against the dying of the light" is one of the most quoted couplets of English language verse – and for his "play for voices", Under Milk Wood. The influential Church in Wales "poet-priest" and Welsh nationalist R. S. Thomas was nominated for the Nobel Prize in Literature in 1996. Leading Welsh novelists of the twentieth century include Richard Llewellyn and Kate Roberts.[520][521]

There have been a number of authors whose origins were from outside the United Kingdom but who moved to the UK and became British. These include Joseph Conrad,[522] T. S. Eliot,[523] Kazuo Ishiguro[524] and Sir Salman Rushdie.[525] Others have chosen to live and work in the UK without taking up British citizenship, such as Ezra Pound.[526][527] Historically, a number of Irish writers, living at a time when all of Ireland was part of the United Kingdom, also spent much of their working lives in England. These include Oscar Wilde,[528][529] Bram Stoker[530] and George Bernard Shaw.[531][532]

Music

The Beatles are the most commercially successful and critically acclaimed band in popular music, selling over a billion records.[533][534][535]

Various styles of music are popular in the UK, including the indigenous folk music of England, Wales, Scotland and Northern Ireland. Notable composers of classical music from the United Kingdom and the countries that preceded it include William Byrd, Henry Purcell, Sir Edward Elgar, Gustav Holst, Sir Arthur Sullivan (most famous for working with the librettist Sir W. S. Gilbert), Ralph Vaughan Williams and Benjamin Britten, pioneer of modern British opera. Sir Harrison Birtwistle is one of the foremost living composers. The UK is also home to world-renowned symphonic orchestras and choruses such as the BBC Symphony Orchestra and the London Symphony Chorus. Notable conductors include Sir Simon Rattle, Sir John Barbirolli and Sir Malcolm Sargent. Some of the notable film score composers include John Barry, Clint Mansell, Mike Oldfield, John Powell, Craig Armstrong, David Arnold, John Murphy, Monty Norman and Harry Gregson-Williams. George Frideric Handel became a naturalised British citizen and wrote the British coronation anthem, while some of his best works, such as Messiah, were written in the English language.[536][537] Andrew Lloyd Webber is a prolific composer of musical theatre. His works have dominated London's West End since the late 20th century and have also been a commercial success worldwide.[538]

According to the website of The New Grove Dictionary of Music and Musicians, the term "pop music" originated in Britain in the mid-1950s to describe rock and roll's fusion with the "new youth music".[539] The Oxford Dictionary of Music states that artists such as The Beatles and The Rolling Stones drove pop music to the forefront of popular music in the early 1960s.[540] In the following years, Britain widely occupied a part in the development of rock music, with British acts pioneering hard rock;[541] raga rock;[542][incomplete short citation] art rock;[543][incomplete short citation] heavy metal;[544] space rock; glam rock;[545] new wave;[citation needed] Gothic rock,[546] and ska punk. In addition, British acts developed progressive rock;[547][incomplete short citation] psychedelic rock;[548] and punk rock.[549] Besides rock music, British acts also developed neo soul and created dubstep.[550][551][552]

The Beatles have international sales of over 1 billion units and are the biggest-selling and most influential band in the history of popular music.[533][534][535][553] Other prominent British contributors to have influenced popular music over the last 50 years include The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen, Led Zeppelin, the Bee Gees, and Elton John, all of whom have worldwide record sales of 200 million or more.[554][555][556][557][558][559] The Brit Awards are the BPI's annual music awards, and some of the British recipients of the Outstanding Contribution to Music award include; The Who, David Bowie, Eric Clapton, Rod Stewart, The Police, and Fleetwood Mac (who are a British-American band).[560] More recent UK music acts that have had international success include George Michael, Oasis, Spice Girls, Radiohead, Coldplay, Arctic Monkeys, Robbie Williams, Amy Winehouse, Adele, Ed Sheeran, One Direction and Harry Styles.[561][562][563][564]

A number of UK cities are known for their music. Acts from Liverpool have had 54 UK chart number 1 hit singles, more per capita than any other city worldwide.[565] Glasgow's contribution to music was recognised in 2008 when it was named a UNESCO City of Music.[566] Manchester played a role in the spread of dance music such as acid house, and from the mid-1990s, Britpop. London and Bristol are closely associated with the origins of electronic music sub-genres such as drum and bass and trip hop.[567]

Pop remains the most popular music genre by sales and streams of singles, with 33.4 per cent of that market in 2016, followed by hip-hop and R&B at 24.5 per cent.[568] Rock is not far behind, at 22.6 per cent.[568] The modern UK is known to produce some of the most prominent English-speaking rappers along with the United States, including Stormzy, Kano, Yxng Bane, Ramz and Skepta.[569]

Visual art

J. M. W. Turner self-portrait, oil on canvas, c. 1799

The history of British visual art forms part of western art history. Major British artists include: the Romantics William Blake, John Constable, Samuel Palmer and J.M.W. Turner; the portrait painters Sir Joshua Reynolds and Lucian Freud; the landscape artists Thomas Gainsborough and L. S. Lowry; the pioneer of the Arts and Crafts Movement William Morris; the figurative painter Francis Bacon; the Pop artists Peter Blake, Richard Hamilton and David Hockney; the pioneers of Conceptual art movement Art & Language;[570] the collaborative duo Gilbert and George; the abstract artist Howard Hodgkin; and the sculptors Antony Gormley, Anish Kapoor and Henry Moore. During the late 1980s and 1990s the Saatchi Gallery in London helped to bring to public attention a group of multi-genre artists who would become known as the "Young British Artists": Damien Hirst, Chris Ofili, Rachel Whiteread, Tracey Emin, Mark Wallinger, Steve McQueen, Sam Taylor-Wood and the Chapman Brothers are among the better-known members of this loosely affiliated movement.

The Royal Academy in London is a key organisation for the promotion of the visual arts in the United Kingdom. Major schools of art in the UK include: the six-school University of the Arts London, which includes the Central Saint Martins College of Art and Design and Chelsea College of Art and Design; Goldsmiths, University of London; the Slade School of Fine Art (part of University College London); the Glasgow School of Art; the Royal College of Art; and The Ruskin School of Drawing and Fine Art (part of the University of Oxford). The Courtauld Institute of Art is a leading centre for the teaching of the history of art. Important art galleries in the United Kingdom include the National Gallery, National Portrait Gallery, Tate Britain and Tate Modern (the most-visited modern art gallery in the world, with around 4.7 million visitors per year).[571]

Cinema

Alfred Hitchcock has been ranked as one of the greatest and most influential British filmmakers of all time.[572]

The United Kingdom has had a considerable influence on the history of the cinema. The British directors Alfred Hitchcock, whose film Vertigo is considered by some critics as the best film of all time,[573] and David Lean are among the most critically acclaimed of all time.[574] Many British actors have achieved international fame and critical success. Some of the most commercially successful films of all time have been produced in the United Kingdom, including two of the highest-grossing film franchises (Harry Potter and James Bond).[575] Ealing Studios has a claim to being the oldest continuously working film studio in the world.[576]

In 2009, British films grossed around $2 billion worldwide and achieved a market share of around 7 per cent globally and 17 per cent in the United Kingdom.[577] UK box-office takings totalled £944 million in 2009, with around 173 million admissions.[577] The annual British Academy Film Awards are hosted by the British Academy of Film and Television Arts.[578]

Cuisine

British cuisine developed from various influences reflective of its land, settlements, arrivals of new settlers and immigrants, trade and colonialism. Celtic agriculture and animal breeding produced a wide variety of foodstuffs for indigenous Celts and Britons. Anglo-Saxon England developed meat and savoury herb stewing techniques before the practice became common in Europe. The Norman conquest introduced exotic spices into England in the Middle Ages.[579] The British Empire facilitated a knowledge of Indian cuisine with its "strong, penetrating spices and herbs". British cuisine has absorbed the cultural influence of those who have settled in Britain, producing many hybrid dishes, such as the Anglo-Indian chicken tikka masala.[580][581]

Media

Broadcasting House in London, headquarters of the BBC, the oldest and largest broadcaster in the world[582][583][584]

The BBC, founded in 1922, is the UK's publicly funded radio, television and Internet broadcasting corporation, and is the oldest and largest broadcaster in the world.[582][583][584] It operates numerous television and radio stations in the UK and abroad and its domestic services are funded by the television licence.[585][586] Other major players in the UK media include ITV plc, which operates 11 of the 15 regional television broadcasters that make up the ITV Network,[587] and News Corporation, which owns a number of national newspapers through News International such as the most popular tabloid The Sun and the longest-established daily "broadsheet" The Times,[588] as well as holding a large stake in satellite broadcaster British Sky Broadcasting until 2018.[589][590] London dominates the media sector in the UK: national newspapers and television and radio are largely based there, although Manchester is also a significant national media centre. Edinburgh and Glasgow, and Cardiff, are important centres of newspaper and broadcasting production in Scotland and Wales, respectively.[591] The UK publishing sector, including books, directories and databases, journals, magazines and business media, newspapers and news agencies, has[when?] a combined turnover of around £20 billion and employs around 167,000 people.[592]

In 2009, it was estimated that individuals viewed a mean of 3.75 hours of television per day and 2.81 hours of radio. In that year the main BBC public service broadcasting channels accounted for an estimated 28.4 per cent of all television viewing; the three main independent channels accounted for 29.5 per cent and the increasingly important other satellite and digital channels for the remaining 42.1 per cent.[593] Sales of newspapers have fallen since the 1970s and in 2010 41 per cent of people reported reading a daily national newspaper.[594] In 2010, 82.5 per cent of the UK population were Internet users, the highest proportion amongst the 20 countries with the largest total number of users in that year.[595]

Philosophy

The United Kingdom is famous for the tradition of 'British Empiricism', a branch of the philosophy of knowledge that states that only knowledge verified by experience is valid, and 'Scottish Philosophy', sometimes referred to as the 'Scottish School of Common Sense'.[596] The most famous philosophers of British Empiricism are John Locke, George Berkeley[note 7] and David Hume; while Dugald Stewart, Thomas Reid and William Hamilton were major exponents of the Scottish "common sense" school. Two Britons are also notable for the ethical theory of utilitarianism, a moral philosophy first used by Jeremy Bentham and later by John Stuart Mill in his short work Utilitarianism.[597][598]

Sport

Association football, tennis, table tennis, badminton, rugby union, rugby league, rugby sevens, golf, boxing, netball, water polo, field hockey, billiards, darts, rowing, rounders and cricket originated or were substantially developed in the UK, with the rules and codes of many modern sports invented and codified in the late 19th century Victorian Britain. In 2012, the President of the IOC, Jacques Rogge, stated, "This great, sports-loving country is widely recognised as the birthplace of modern sport. It was here that the concepts of sportsmanship and fair play were first codified into clear rules and regulations. It was here that sport was included as an educational tool in the school curriculum".[600][601]

A 2003 poll found that football is the most popular sport in the United Kingdom.[602] England is recognised by FIFA as the birthplace of club football, and The Football Association is the oldest of its kind, with the rules of football first drafted in 1863 by Ebenezer Cobb Morley.[603][604] Each of the Home Nations has its own football association, national team and league system and individually are the governing members of the International Football Association Board alongside FIFA. The English top division, the Premier League, is the most watched football league in the world.[605] The first international football match was contested by England and Scotland on 30 November 1872.[606] England, Scotland, Wales and Northern Ireland usually compete as separate countries in international competitions.[607]

In 2003, rugby union was ranked the second most popular sport in the UK.[602] The sport was created in Rugby School, Warwickshire, and the first rugby international took place on 27 March 1871 between England and Scotland.[608][609] England, Scotland, Wales, Ireland, France and Italy compete in the Six Nations Championship; the premier international tournament in the northern hemisphere. Sport governing bodies in England, Scotland, Wales and Ireland organise and regulate the game separately.[610] Every four years, England, Ireland, Scotland and Wales make a combined team known as the British and Irish Lions. The team tours Australia, New Zealand and South Africa.

Cricket was invented in England, and its laws were established by the Marylebone Cricket Club in 1788.[611] The England cricket team, controlled by the England and Wales Cricket Board,[612] and the Irish cricket team, controlled by Cricket Ireland are the only national teams in the UK with Test status. Team members are drawn from the main county sides, and include both English and Welsh players. Cricket is distinct from football and rugby where Wales and England field separate national teams, although Wales had fielded its own team in the past. Scottish players have played for England because Scotland does not have Test status and has only recently started to play in One Day Internationals.[613][614] Scotland, England (and Wales), and Ireland (including Northern Ireland) have competed at the Cricket World Cup, with England winning the tournament in 2019. There is a professional league championship in which clubs representing 17 English counties and 1 Welsh county compete.[615]

Wimbledon, the oldest Grand Slam tennis tournament, is held in Wimbledon, London every June and July.

The modern game of tennis originated in Birmingham, England, in the 1860s, before spreading around the world.[616] The world's oldest tennis tournament, the Wimbledon championships, first occurred in 1877, and today the event takes place over two weeks in late June and early July.[617]

The UK is closely associated with motorsport. Many teams and drivers in Formula One (F1) are based in the UK, and the country has won more drivers' and constructors' titles than any other. The UK hosted the first F1 Grand Prix in 1950 at Silverstone, the location of the British Grand Prix held each year in July.[618]

St Andrews, Scotland, the home of golf. The standard 18 hole golf course was created at St Andrews in 1764.[619]

Golf is the sixth most popular sport, by participation, in the UK. Although The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews in Scotland is the sport's home course,[620] the world's oldest golf course is actually Musselburgh Links' Old Golf Course.[621] In 1764, the standard 18-hole golf course was created at St Andrews when members modified the course from 22 to 18 holes.[619] The oldest golf tournament in the world, and the first major championship in golf, The Open Championship, is played annually on the weekend of the third Friday in July.[622]

Rugby league originated in Huddersfield, West Yorkshire in 1895 and is generally played in Northern England.[623] A single 'Great Britain Lions' team had competed in the Rugby League World Cup and Test match games, but this changed in 2008 when England, Scotland and Ireland competed as separate nations.[624] Great Britain is still retained as the full national team. Super League is the highest level of professional rugby league in the UK and Europe. It consists of 11 teams from Northern England, and one each from London, Wales and France.[625]

The 'Queensberry rules', the code of general rules in boxing, was named after John Douglas, 9th Marquess of Queensberry in 1867, and formed the basis of modern boxing.[626] Snooker is another of the UK's popular sporting exports, with the world championships held annually in Sheffield.[627] In Northern Ireland, Gaelic football and hurling are popular team sports, both in terms of participation and spectating. Irish expatriates in the UK and the US also play them.[628] Shinty (or camanachd) is popular in the Scottish Highlands.[629] Highland games are held in spring and summer in Scotland, celebrating Scottish and celtic culture and heritage, especially that of the Scottish Highlands.[630]

Symbols

The Statue of Britannia in Plymouth. Britannia is a national personification of the UK.

The flag of the United Kingdom is the Union Flag (also referred to as the Union Jack). It was created in 1606 by the superimposition of the Flag of England on the Flag of Scotland and updated in 1801 with the addition of Saint Patrick's Flag. Wales is not represented in the Union Flag, as Wales had been conquered and annexed to England prior to the formation of the United Kingdom. The possibility of redesigning the Union Flag to include representation of Wales has not been completely ruled out.[631] The national anthem of the United Kingdom is "God Save the Queen", with "Queen" replaced with "King" in the lyrics whenever the monarch is a man.

Britannia is a national personification of the United Kingdom, originating from Roman Britain.[632] Britannia is symbolised as a young woman with brown or golden hair, wearing a Corinthian helmet and white robes. She holds Poseidon's three-pronged trident and a shield, bearing the Union Flag.

Beside the lion and the unicorn and the dragon of heraldry, the bulldog is an iconic animal and commonly represented with the Union Jack. It has been associated with Winston Churchill's defiance of Nazi Germany.[633] A now rare personification is the character John Bull.

See also

Notes

 1. ^ There is no authorised version of the national anthem as the words are a matter of tradition; only the first verse is usually sung.[1] No statute has been enacted designating "God Save the Queen" as the official anthem. In the English tradition, such laws are not necessary; proclamation and usage are sufficient to make it the national anthem. "God Save the Queen" also serves as the Royal anthem for certain Commonwealth realms. The words Queen, she, her, used at present (in the reign of Elizabeth II), are replaced by King, he, him, his when the monarch is male.
 2. ^ Scots, Ulster Scots, Welsh, Cornish, Scottish Gaelic and Irish are classed as regional or minority languages under the Council of Europe's European Charter for Regional or Minority Languages.[2] These include defined obligations to promote those languages.[3][4][5] See also Languages of the United Kingdom. Welsh has limited de jure official status in Wales, as well as in the provision of national government services provided for Wales.
 3. ^ "This category could include Polish responses from the country specific question for Scotland which would have been outputted to 'Other White' and then included under 'White' for UK. 'White Africans' may also have been recorded under 'Other White' and then included under 'White' for UK."
 4. ^ 83.6% are White British/Irish.
 5. ^ Although the United Kingdom has traditionally been seen as a unitary state, an alternative description of the UK as a "union state", put forward by, among others, Vernon Bogdanor,[8] has become increasingly influential since the adoption of devolution in the 1990s.[9] A union state is considered to differ from a unitary state in that while it maintains a central authority it also recognises the authority of historic rights and infrastructures of its component parts.[10][11]
 6. ^ Some of the devolved countries, Crown dependencies and British Overseas Territories issue their own sterling banknotes or currencies, or use another nation's currency. See List of British currencies for more information
 7. ^ Also in observed by the Crown dependencies, and in the two British Overseas Territories of Gibraltar and Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha (though in the latter, without daylight saving time). For further information, see Time in the United Kingdom#British territories.
 8. ^ Except two overseas territories: Gibraltar and the British Indian Ocean Territory.
 9. ^ Excludes most overseas territories.
 10. ^ The .gb domain is also reserved for the UK, but has been little used.
 1. ^ Usage is mixed. The Guardian and Telegraph use Britain as a synonym for the United Kingdom. Some prefer to use Britain as shorthand for Great Britain. The British Cabinet Office's Government Digital Service style guide for use on gov.uk recommends: "Use UK and United Kingdom in preference to Britain and British (UK business, UK foreign policy, ambassador and high commissioner). But British embassy, not UK embassy."
 2. ^ The United Kingdom does not have a codified constitution but an unwritten one formed of Acts of Parliament, court judgments, traditions, and conventions.What is the UK Constitution?, The Constitution Unit of UCL, 9 August 2018, retrieved 6 February 2020
 3. ^ The 1921 Anglo-Irish Treaty resolved the Irish War of Independence. When it took effect one year later, it established the Irish Free State as a separate dominion within the Commonwealth of Nations. In 1927 the Royal and Parliamentary Titles Act 1927 changed the name of the UK to reflect this.
 4. ^ Compare to section 1 of both of the 1800 Acts of Union which reads: the Kingdoms of Great Britain and Ireland shall...be united into one Kingdom, by the Name of "The United Kingdom of Great Britain and Ireland"
 5. ^ The 2011 Census recorded Gypsies and Travellers as a separate ethnic group for the first time.
 6. ^ In the 2011 Census, for the purpose of harmonising results to make them comparable across the UK, the ONS includes individuals in Scotland who classified themselves in the "African" category (29,638 people), which in the Scottish version of the census is separate from "Caribbean or Black" (6,540 people),[398] in this "Black or Black British" category. The ONS note that "the African categories used in Scotland could potentially capture White/Asian/Other African in addition to Black identities".[399]
 7. ^ Berkeley is in fact Irish but was called a 'British empiricist' due to the territory of what is now known as the Republic of Ireland being in the UK at the time

References

 1. ^ "National Anthem". Official web site of the British Royal Family. 15 January 2016. Retrieved 4 June 2016.
 2. ^ a b c "List of declarations made with respect to treaty No. 148". Council of Europe. Retrieved 12 December 2013.
 3. ^ "Welsh language on GOV.UK – Content design: planning, writing and managing content – Guidance". www.gov.uk. Retrieved 3 August 2018.
 4. ^ "Welsh language scheme". GOV.UK. Retrieved 3 August 2018.
 5. ^ "Welsh language scheme". GOV.UK. Retrieved 3 August 2018.
 6. ^ "UNdata | record view | Population by religion, sex and urban/rural residence". data.un.org. Retrieved 13 October 2018.
 7. ^ a b Philby, Charlotte (12 December 2012). "Less religious and more ethnically diverse: Census reveals a picture of Britain today". The Independent. London.
 8. ^ Bradbury, Jonathan (2021). Constitutional Policy and Territorial Politics in the UK: Volume 1: Union and Devolution 1997-2012. Policy Press. pp. 19–20. ISBN 978-1-5292-0588-6.
 9. ^ Leith, Murray Stewart (2012). Political Discourse and National Identity in Scotland. Edinburgh University Press. p. 39. ISBN 978-0-7486-8862-3.
 10. ^ Gagnon, Alain-G.; Tully, James (2001). Multinational Democracies. Cambridge University Press. p. 47. ISBN 978-0-521-80473-8.
 11. ^ Bogdanor, Vernon (1998). "Devolution: the Constitutional Aspects". In Beatson, Jack (ed.). Constitutional Reform in the United Kingdom: Practice and Principles. Oxford: Hart Publishing. p. 18. ISBN 978-1-901362-84-8.
 12. ^ Demographic Yearbook – Table 3: Population by sex, rate of population increase, surface area and density (PDF) (Report). United Nations Statistics Division. 2012. Retrieved 9 August 2015.
 13. ^ "Surface water and surface water change". Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). Retrieved 11 October 2020.
 14. ^ a b "Office for National Statistics". ons.gov.uk.
 15. ^ "2011 UK censuses". Office for National Statistics. Retrieved 17 December 2012.
 16. ^ a b c d "World Economic Outlook database: April 2021". International Monetary Fund. October 2021.
 17. ^ "Inequality - Income inequality". us.oecd.org. OECD. Retrieved 25 July 2021.
 18. ^ "Human Development Report 2020" (PDF). United Nations Development Programme. 15 December 2020. Retrieved 15 December 2020.
 19. ^ "Great Britain | island, Europe". Encyclopedia Britannica.
 20. ^ United Kingdom Permanent Committee on Geographical Names (May 2017). "Toponymic guidelines for the United Kingdom". GOV.UK. 10.2 Definitions. usually shortened to United Kingdom ... The abbreviation is UK or U.K.
 21. ^ "United Kingdom". Encyclopedia Britannica.
 22. ^ "Definition of Great Britain in English". Oxford University Press. Retrieved 29 October 2014. Great Britain is the name for the island that comprises England, Scotland and Wales, although the term is also used loosely to refer to the United Kingdom.
 23. ^ The British Monarchy, "What is constitutional monarchy?". Retrieved 17 July 2013
 24. ^ "United Kingdom" CIA The World Factbook]. Retrieved 17 July 2013
 25. ^ "Queen takes over longest reign mantle after Thailand's King Bhumibol dies". AOL (UK). Press Association. 13 October 2016. Retrieved 13 October 2016.
 26. ^ "Summary Table for the 20 largest cities and urban areas in the EU, 2014". Eurostat. 2014. Retrieved 16 October 2021.
 27. ^ The 30 Largest Urban Agglomerations Ranked by Population Size at Each Point in Time, 1950–2030, World Urbanization Prospects, the 2014 revision Archived 18 February 2015 at the Wayback Machine, Population Division of the United Nations Department of Economic and Social Affairs. Retrieved 22 February 2015.
 28. ^ a b "Countries within a country". Prime Minister's Office. 10 January 2003. Archived from the original on 9 September 2008. Retrieved 8 March 2015.
 29. ^ "Devolution of powers to Scotland, Wales and Northern Ireland". United Kingdom Government. Retrieved 17 April 2013. In a similar way to how the government is formed from members from the two Houses of Parliament, members of the devolved legislatures nominate ministers from among themselves to comprise executives, known as the devolved administrations...
 30. ^ "Country Overviews: United Kingdom". Transport Research Knowledge Centre. Archived from the original on 4 April 2010. Retrieved 28 March 2010.
 31. ^ "Key facts about the United Kingdom". Directgov. Archived from the original on 15 October 2012. Retrieved 6 March 2015. The full title of this country is 'the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland'. Great Britain is made up of England, Scotland and Wales. The United Kingdom (UK) is made up of England, Scotland, Wales and Northern Ireland. 'Britain' is used informally, usually meaning the United Kingdom.
  The Channel Islands and the Isle of Man are not part of the UK.
 32. ^ a b c "Supporting the Overseas Territories". Foreign and Commonwealth Office. Retrieved 9 March 2015.
 33. ^ Julian Go (2007). "A Globalizing Constitutionalism?, Views from the Postcolony, 1945-2000". In Arjomand, Saïd Amir (ed.). Constitutionalism and political reconstruction. Brill. pp. 92–94. ISBN 978-90-04-15174-1.
 34. ^ Ferguson 2004, p. 307.
 35. ^ Mathias, P. (2001). The First Industrial Nation: the Economic History of Britain, 1700–1914. London: Routledge. ISBN 978-0-415-26672-7.
 36. ^ Ferguson, Niall (2004). Empire: The rise and demise of the British world order and the lessons for global power. New York: Basic Books. ISBN 978-0-465-02328-8.
 37. ^ T.V. Paul; James J. Wirtz; Michel Fortmann (2005). "Great+power" Balance of Power. State University of New York Press. pp. 59, 282. ISBN 978-0-7914-6401-4. Accordingly, the great powers after the Cold War are Britain, China, France, Germany, Japan, Russia and the United States p. 59
 38. ^ McCourt, David (2014). Britain and World Power Since 1945: Constructing a Nation's Role in International Politics. United States: University of Michigan Press. ISBN 978-0-472-07221-7.
 39. ^ "IISS Military Balance 2021". The Military Balance. 121 (1): 23–29. January 2021. doi:10.1080/04597222.2021.1868791. S2CID 232050862. Retrieved 1 October 2021.
 40. ^ "Treaty of Union, 1706". Scots History Online. Retrieved 23 August 2011.
 41. ^ Barnett, Hilaire; Jago, Robert (2011). Constitutional & Administrative Law (8th ed.). Abingdon: Routledge. p. 165. ISBN 978-0-415-56301-7.
 42. ^ "After the political union of England and Scotland in 1707, the nation's official name became 'Great Britain'", The American Pageant, Volume 1, Cengage Learning (2012)
 43. ^ "From 1707 until 1801 Great Britain was the official designation of the kingdoms of England and Scotland". The Standard Reference Work: For the Home, School and Library, Volume 3, Harold Melvin Stanford (1921)
 44. ^ "In 1707, on the union with Scotland, 'Great Britain' became the official name of the British Kingdom, and so continued until the union with Ireland in 1801". United States Congressional serial set, Issue 10; Issue 3265 (1895)
 45. ^ Gascoigne, Bamber. "History of Great Britain (from 1707)". History World. Retrieved 18 July 2011.
 46. ^ Cottrell, P. (2008). The Irish Civil War 1922–23. p. 85. ISBN 978-1-84603-270-7.
 47. ^ S. Dunn; H. Dawson (2000), An Alphabetical Listing of Word, Name and Place in Northern Ireland and the Living Language of Conflict, Lampeter: Edwin Mellen Press, One specific problem – in both general and particular senses – is to know what to call Northern Ireland itself: in the general sense, it is not a country, or a province, or a state – although some refer to it contemptuously as a statelet: the least controversial word appears to be jurisdiction, but this might change.
 48. ^ "Changes in the list of subdivision names and code elements" (PDF). ISO 3166-2. International Organization for Standardization. 15 December 2011. Retrieved 28 May 2012.
 49. ^ "Statistical bulletin: Regional Labour Market Statistics". Archived from the original on 24 December 2014. Retrieved 5 March 2014.
 50. ^ "13.4% Fall In Earnings Value During Recession". Archived from the original on 3 January 2014. Retrieved 5 March 2014.
 51. ^ Dunn, Seamus; Dawson, Helen. (2000). An Alphabetical Listing of Word, Name and Place in Northern Ireland and the Living Language of Conflict. Lampeter: Edwin Mellen Press. ISBN 978-0-7734-7711-7.
 52. ^ Murphy, Dervla (1979). A Place Apart. London: Penguin. ISBN 978-0-14-005030-1.
 53. ^ Whyte, John; FitzGerald, Garret (1991). Interpreting Northern Ireland. Oxford: Clarendon Press. ISBN 978-0-19-827380-6.
 54. ^ "Guardian Unlimited Style Guide". London: Guardian News and Media Limited. 19 December 2008. Retrieved 23 August 2011.
 55. ^ "BBC style guide (Great Britain)". BBC News. 19 August 2002. Retrieved 23 August 2011.
 56. ^ "Key facts about the United Kingdom". Government, citizens and rights. HM Government. Archived from the original on 15 October 2012. Retrieved 8 March 2015.
 57. ^ New Oxford American Dictionary: "Great Britain: England, Wales, and Scotland considered as a unit. The name is also often used loosely to refer to the United Kingdom."
 58. ^ "Britain Meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org.
 59. ^ "Definition of Britain in English by Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries – English.
 60. ^ a b "Britain definition and meaning". www.collinsdictionary.com. Collins English Dictionary.
 61. ^ "Britain – Definition for English-Language Learners". learnersdictionary.com. Merriam-Webster's Learner's Dictionary.
 62. ^ "A to Z – Style guide". www.gov.uk. UK Government.
 63. ^ a b c Permanent Committee on Geographical Names. "Toponymic guidelines for the United Kingdom". gov.uk. UK Government.
 64. ^ "BBC News style guide - Names". BBC Academy. BBC. Archived from the original on 10 November 2019. Retrieved 9 November 2019.
 65. ^ "Alphabetical checklist". BBC News. BBC. Archived from the original on 26 March 2018. Retrieved 17 June 2018.
 66. ^ Bradley, Anthony Wilfred; Ewing, Keith D. (2007). Constitutional and administrative law. 1 (14th ed.). Harlow: Pearson Longman. p. 36. ISBN 978-1-4058-1207-8.
 67. ^ "Which of these best describes the way you think of yourself?". Northern Ireland Life and Times Survey 2010. ARK – Access Research Knowledge. 2010. Retrieved 1 July 2010.
 68. ^ "Ethnicity and National Identity in England and Wales - Office for National Statistics". www.ons.gov.uk. Retrieved 25 June 2020.
 69. ^ Schrijver, Frans (2006). Regionalism after regionalisation: Spain, France and the United Kingdom. Amsterdam University Press. pp. 275–277. ISBN 978-90-5629-428-1.
 70. ^ "Ancient skeleton was 'even older'". BBC News. 30 October 2007. Retrieved 27 April 2011.
 71. ^ Koch, John T. (2006). Celtic culture: A historical encyclopedia. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO. p. 973. ISBN 978-1-85109-440-0.
 72. ^ Gibbon, Edward (1963). The Decline and Fall of the Roman Empire (abridged and with an introduction by Frank C. Bourne). New York, NY, USA: Dell Publishing Co., Inc. p. 36. ISBN 978-0-440-31879-8.
 73. ^ Davies, John; Jenkins, Nigel; Baines, Menna; Lynch, Peredur I., eds. (2008). The Welsh Academy Encyclopaedia of Wales. Cardiff: University of Wales Press. p. 915. ISBN 978-0-7083-1953-6.
 74. ^ "Short Athelstan biography". BBC History. Retrieved 9 April 2013.
 75. ^ Mackie, J.D. (1991). A History of Scotland. London: Penguin. pp. 18–19. ISBN 978-0-14-013649-4.
 76. ^ Campbell, Ewan (1999). Saints and Sea-kings: The First Kingdom of the Scots. Edinburgh: Canongate. pp. 8–15. ISBN 978-0-86241-874-8.
 77. ^ Haigh, Christopher (1990). The Cambridge Historical Encyclopedia of Great Britain and Ireland. Cambridge University Press. p. 30. ISBN 978-0-521-39552-6.
 78. ^ Ganshof, F.L. (1996). Feudalism. University of Toronto. p. 165. ISBN 978-0-8020-7158-3.
 79. ^ Chibnall, Marjorie (1999). The Debate on the Norman Conquest. Manchester University Press. pp. 115–122. ISBN 978-0-7190-4913-2.
 80. ^ Keen, Maurice. "The Hundred Years' War". BBC History.
 81. ^ The Reformation in England and Scotland and Ireland: The Reformation Period & Ireland under Elizabeth I, Encyclopædia Britannica Online.
 82. ^ "British History in Depth – Wales under the Tudors". BBC History. 5 November 2009. Retrieved 21 September 2010.
 83. ^ Nicholls, Mark (1999). A history of the modern British Isles, 1529–1603: The two kingdoms. Oxford: Blackwell. pp. 171–172. ISBN 978-0-631-19334-0.
 84. ^ Canny, Nicholas P. (2003). Making Ireland British, 1580–1650. Oxford University Press. pp. 189–200. ISBN 978-0-19-925905-2.
 85. ^ Ross, D. (2002). Chronology of Scottish History. Glasgow: Geddes & Grosset. p. 56. ISBN 978-1-85534-380-1
 86. ^ Hearn, J. (2002). Claiming Scotland: National Identity and Liberal Culture. Edinburgh University Press. p. 104. ISBN 978-1-902930-16-9
 87. ^ "English Civil Wars". Encyclopædia Britannica. Retrieved 28 April 2013.
 88. ^ "Scotland and the Commonwealth: 1651–1660". Archontology.org. 14 March 2010. Retrieved 9 March 2015.
 89. ^ McCarthy, Mathew (2013). Privateering, Piracy and British Policy in Spanish America, 1810–1830 (1st ed.). Woodbridge: The Boydell Press. ISBN 978-1-84383-861-6.
 90. ^ Lodge, Richard (2007) [1910]. The History of England – From the Restoration to the Death of William III (1660–1702). Read Books. p. 8. ISBN 978-1-4067-0897-4.
 91. ^ "Tudor Period and the Birth of a Regular Navy". Royal Navy History. Institute of Naval History. Archived from the original on 3 November 2011. Retrieved 8 March 2015.
 92. ^ Canny, Nicholas (1998). The Origins of Empire, The Oxford History of the British Empire Volume I. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-924676-2.
 93. ^ "Articles of Union with Scotland 1707". UK Parliament. Retrieved 19 October 2008.
 94. ^ "Acts of Union 1707". UK Parliament. Retrieved 6 January 2011.
 95. ^ "Treaty (act) of Union 1706". Scottish History online. Retrieved 3 February 2011.
 96. ^ Library of Congress, The Impact of the American Revolution Abroad, p. 73.
 97. ^ Morgan, Kenneth (2007). Slavery and the British Empire: From Africa to America. Oxford University Press, USA. p. 12. ISBN 978-0-19-156627-1.
 98. ^ Morgan, Kenneth (2007). Slavery and the British Empire: From Africa to America. Oxford University Press, USA. p. 15. ISBN 978-0-19-156627-1.
 99. ^ Morgan, Kenneth (2007). Slavery and the British Empire: From Africa to America. OUP Oxford. p. 83. ISBN 978-0-19-923899-6.
 100. ^ "Anti-Slavery International". UNESCO. Retrieved 15 October 2010
 101. ^ Loosemore, Jo (2007). Sailing against slavery. BBC Devon. 2007.
 102. ^ Lovejoy, Paul E. (2000). Transformations in Slavery: A History of Slavery in Africa (2nd ed.). New York: Cambridge University Press. p. 290. ISBN 978-0-521-78012-4.
 103. ^ "The Act of Union". Act of Union Virtual Library. Archived from the original on 27 May 2012. Retrieved 15 May 2006.
 104. ^ Tellier, L.-N. (2009). Urban World History: an Economic and Geographical Perspective. Quebec: PUQ. p. 463. ISBN 978-2-7605-1588-8.
 105. ^ Johnston, pp. 508–510.
 106. ^ Porter, p. 332.
 107. ^ Sondhaus, L. (2004). Navies in Modern World History. London: Reaktion Books. p. 9. ISBN 978-1-86189-202-7.
 108. ^ Porter, Andrew (1998). The Nineteenth Century, The Oxford History of the British Empire Volume III. Oxford University Press. p. 332. ISBN 978-0-19-924678-6.
 109. ^ "The Workshop of the World". BBC History. Retrieved 28 April 2013.
 110. ^ Benn, David Wedgwood. "The Crimean War and its lessons for today." International Affairs 88.2 (2012): 387-391 online[permanent dead link]
 111. ^ Nordisk familjebok (1913), s. 435 (in Swedish)
 112. ^ Porter, Andrew (1998). The Nineteenth Century, The Oxford History of the British Empire Volume III. Oxford University Press. p. 8. ISBN 978-0-19-924678-6.
 113. ^ Marshall, P.J. (1996). The Cambridge Illustrated History of the British Empire. Cambridge University Press. pp. 156–157. ISBN 978-0-521-00254-7.
 114. ^ Tompson, Richard S. (2003). Great Britain: a reference guide from the Renaissance to the present. New York: Facts on File. p. 63. ISBN 978-0-8160-4474-0.
 115. ^ Hosch, William L. (2009). World War I: People, Politics, and Power. America at War. New York: Britannica Educational Publishing. p. 21. ISBN 978-1-61530-048-8.
 116. ^ Zarembka, Paul (2013). Contradictions: Finance, Greed, and Labor Unequally Paid. Emerald Group Publishing. ISBN 978-1-78190-670-5.
 117. ^ Sophia A. Van Wingerden, The women's suffrage movement in Britain, 1866–1928 (1999) ch 1.
 118. ^ Turner, John (1988). Britain and the First World War. London: Unwin Hyman. pp. 22–35. ISBN 978-0-04-445109-9.
 119. ^ a b Westwell, I.; Cove, D. (eds) (2002). History of World War I, Volume 3. London: Marshall Cavendish. pp. 698 and 705. ISBN 978-0-7614-7231-5.
 120. ^ Turner, J. (1988). Britain and the First World War. Abingdon: Routledge. p. 41. ISBN 978-0-04-445109-9.
 121. ^ "100 years of radio since Marconi's big breakthrough". Ofcom. 15 June 2020. Retrieved 17 November 2020.
 122. ^ "The origins of BBC Local Radio". bbc.com. Retrieved 17 November 2020.
 123. ^ "1920s". bbc.com. Retrieved 17 November 2020.
 124. ^ SR&O 1921, No. 533 of 3 May 1921.
 125. ^ "The Anglo-Irish Treaty, 6 December 1921". CAIN. Retrieved 15 May 2006.
 126. ^ Rubinstein, W.D. (2004). Capitalism, Culture, and Decline in Britain, 1750–1990. Abingdon: Routledge. p. 11. ISBN 978-0-415-03719-8.
 127. ^ a b Edgerton, David (2012). "Britain's War Machine". www.penguin.co.uk. Retrieved 10 May 2020; "Britain's War Machine: Weapons, Resources and Experts in the Second World War". Reviews in History. Retrieved 10 May 2020.
 128. ^ Doenecke, Justus D.; Stoler, Mark A. (2005). Debating Franklin D. Roosevelt's foreign policies, 1933–1945. ISBN 978-0-8476-9416-7. Retrieved 19 March 2016.
 129. ^ Kelly, Brian. "The Four Policemen and Postwar Planning, 1943-1945: The Collision of Realist and Idealist Perspectives". Indiana University of Pennsylvania. Retrieved 25 August 2015. Cite journal requires |journal= (help)
 130. ^ "The "Special Relationship" between Great Britain and the United States Began with FDR". Roosevelt Institute. 22 July 2010. Archived from the original on 25 January 2018. Retrieved 24 January 2018. and the joint efforts of both powers to create a new post-war strategic and economic order through the drafting of the Atlantic Charter; the establishment of the International Monetary Fund and the World Bank; and the creation of the United Nations.
 131. ^ "Remarks by the President Obama and Prime Minister Cameron in Joint Press Conference" (Press release). The White House. 22 April 2016. Retrieved 24 January 2018. That's what we built after World War II. The United States and the UK designed a set of institutions – whether it was the United Nations, or the Bretton Woods structure, IMF, World Bank, NATO, across the board.
 132. ^ "Britain to make its final payment on World War II loan from U.S." The New York Times. 28 December 2006. Retrieved 25 August 2011.
 133. ^ Reynolds, David (17 April 2011). "Britain's War Machine by David Edgerton – review". The Guardian. London. Retrieved 10 May 2020.
 134. ^ Francis, Martin (1997). Ideas and policies under Labour, 1945–1951: Building a new Britain. Manchester University Press. pp. 225–233. ISBN 978-0-7190-4833-3.
 135. ^ Lee, Stephen J. (1996). Aspects of British political history, 1914–1995. London; New York: Routledge. pp. 173–199. ISBN 978-0-415-13103-2.
 136. ^ Larres, Klaus (2009). A companion to Europe since 1945. Chichester: Wiley-Blackwell. p. 118. ISBN 978-1-4051-0612-2.
 137. ^ "Country List". Commonwealth Secretariat. 19 March 2009. Archived from the original on 6 May 2013. Retrieved 8 March 2015.
 138. ^ a b "The cultural superpower: British cultural projection abroad" Archived 16 September 2018 at the Wayback Machine. Journal of the British Politics Society, Norway. Volume 6. No. 1. Winter 2011
 139. ^ a b Sheridan, Greg (15 May 2010). "Cameron has chance to make UK great again". The Australian. Sydney. Retrieved 20 May 2012.
 140. ^ Julios, Christina (2008). Contemporary British identity: English language, migrants, and public discourse. Studies in migration and diaspora. Aldershot: Ashgate. p. 84. ISBN 978-0-7546-7158-9.
 141. ^ "1975: UK embraces Europe in referendum". BBC News. Retrieved 8 March 2015.
 142. ^ Wheeler, Brian; Hunt, Alex (17 December 2018). "The UK's EU referendum: All you need to know". BBC News.
 143. ^ Aughey, Arthur (2005). The Politics of Northern Ireland: Beyond the Belfast Agreement. London: Routledge. p. 7. ISBN 978-0-415-32788-6.
 144. ^ "The troubles were over, but the killing continued. Some of the heirs to Ireland's violent traditions refused to give up their inheritance." Holland, Jack (1999). Hope against History: The Course of Conflict in Northern Ireland. New York: Henry Holt. p. 221. ISBN 978-0-8050-6087-4.
 145. ^ Elliot, Marianne (2007). The Long Road to Peace in Northern Ireland: Peace Lectures from the Institute of Irish Studies at Liverpool University. University of Liverpool Institute of Irish Studies, Liverpool University Press. p. 2. ISBN 978-1-84631-065-2.
 146. ^ Dorey, Peter (1995). British politics since 1945. Making contemporary Britain. Oxford: Blackwell. pp. 164–223. ISBN 978-0-631-19075-2.
 147. ^ Griffiths, Alan; Wall, Stuart (2007). Applied Economics (PDF) (11th ed.). Harlow: Financial Times Press. p. 6. ISBN 978-0-273-70822-3. Retrieved 26 December 2010.
 148. ^ Keating, Michael (1 January 1998). "Reforging the Union: Devolution and Constitutional Change in the United Kingdom". Publius: The Journal of Federalism. 28 (1): 217–234. doi:10.1093/oxfordjournals.pubjof.a029948.
 149. ^ Jackson, Mike (3 April 2011). "Military action alone will not save Libya". Financial Times. London.
 150. ^ "United Kingdom country profile". BBC News. 24 January 2013. Retrieved 9 April 2013.
 151. ^ "Scotland to hold independence poll in 2014 – Salmond". BBC News. 10 January 2012. Retrieved 10 January 2012.
 152. ^ "In stunning decision, Britain votes to leave the E.U." The Washington Post. 24 June 2016. Retrieved 24 June 2016.
 153. ^ Wright, Georgina (29 October 2019). "Article 50 extension". Institute for Government. Retrieved 27 December 2019.
 154. ^ Oxford English Dictionary: "British Isles: a geographical term for the islands comprising Great Britain and Ireland with all their offshore islands including the Isle of Man and the Channel Islands."
 155. ^ a b c d e "United Kingdom". The World Factbook. Central Intelligence Agency. Retrieved 23 September 2008.
 156. ^ a b c d Latimer Clarke Corporation Pty Ltd. "United Kingdom – Atlapedia Online". Atlapedia.com. Retrieved 26 October 2010.
 157. ^ ROG Learning Team (23 August 2002). "The Prime Meridian at Greenwich". Royal Museums Greenwich. Royal Museums Greenwich. Archived from the original on 7 November 2015. Retrieved 11 September 2012.
 158. ^ "Greenwich Royal Observatory: How the Prime Meridian line is actually 100 metres away from where it was believed to be". The Independent. London. 13 August 2015. Retrieved 13 December 2018.
 159. ^ a b Darkes, Giles (January 2008). "How long is the UK coastline?". The British Cartographic Society. Archived from the original on 27 May 2012. Retrieved 24 January 2015.
 160. ^ "The Channel Tunnel". Eurotunnel. Archived from the original on 18 December 2010. Retrieved 8 March 2015.
 161. ^ "England – Profile". BBC News. 11 February 2010.
 162. ^ "Scotland Facts". Scotland Online Gateway. Archived from the original on 21 June 2008. Retrieved 16 July 2008.
 163. ^ Winter, Jon (1 June 2000). "The complete guide to the ... Scottish Islands". The Independent. London. Retrieved 8 March 2015.
 164. ^ "Overview of Highland Boundary Fault". Gazetteer for Scotland. University of Edinburgh. Retrieved 27 December 2010.
 165. ^ "Great Britain's tallest mountain is taller". Ordnance Survey. 18 March 2016. Retrieved 9 September 2018.
 166. ^ "Ben Nevis Weather". Ben Nevis Weather. Archived from the original on 27 May 2012. Retrieved 26 October 2008.
 167. ^ "Profile: Wales". BBC News. 9 June 2010. Retrieved 7 November 2010.
 168. ^ "Geography of Northern Ireland". University of Ulster. Retrieved 22 May 2006.
 169. ^ Dinerstein, Eric; et al. (2017). "An Ecoregion-Based Approach to Protecting Half the Terrestrial Realm". BioScience. 67 (6): 534–545. doi:10.1093/biosci/bix014. ISSN 0006-3568. PMC 5451287. PMID 28608869.
 170. ^ Grantham, H. S.; et al. (2020). "Anthropogenic modification of forests means only 40% of remaining forests have high ecosystem integrity - Supplementary Material". Nature Communications. 11 (1): 5978. doi:10.1038/s41467-020-19493-3. ISSN 2041-1723. PMC 7723057. PMID 33293507.
 171. ^ "Hottest day of each year from 1900". www.trevorharley.com.
 172. ^ "Coldest day of each year from 1900". www.trevorharley.com.
 173. ^ "English: A map of Köppen climate types in the United Kingdom (SVG version)". 9 August 2016.
 174. ^ "Atlantic Ocean Circulation (Gulf Stream)". UK Climate Projections. Met Office. Retrieved 8 March 2015.
 175. ^ "2020 EPI Results". Environmental Performance Index. Retrieved 20 November 2020.
 176. ^ "UK net zero target". Institute for Government. Retrieved 20 November 2020.
 177. ^ Bagehot, Walter (1867). The English Constitution. London: Chapman and Hall. p. 103.
 178. ^ Carter, Sarah. "A Guide To the UK Legal System". University of Kent at Canterbury. Archived from the original on 5 May 2012. Retrieved 16 May 2006.
 179. ^ "Parliament's authority". UK Parliament. n.d. Retrieved 24 September 2021.
 180. ^ "United Kingdom - Government". Commonwealth Network. Retrieved 19 July 2021.
 181. ^ "Parliamentary Sovereignty". parliament.uk. Retrieved 19 July 2021.
 182. ^ a b "Parliament". parliament.uk. Retrieved 19 July 2021.
 183. ^ "Royal Assent". parliament.uk. Retrieved 19 July 2021.
 184. ^ a b c "General elections". parliament.uk. Retrieved 19 July 2021.
 185. ^ "State of the parties". parliament.uk. Retrieved 19 July 2021.
 186. ^ "The Government, Prime Minister and Cabinet". Public services all in one place. Directgov. Archived from the original on 21 September 2012. Retrieved 9 March 2015.
 187. ^ Blick, Andrew; Jones, George (1 January 2012). "The Institution of Prime Minister - History of government". gov.uk. Retrieved 19 July 2021.
 188. ^ Brown, Jack (2020). Dale, Iain (ed.). The Prime Ministers. Hodder & Stoughton. p. 303. ISBN 978-1-5293-1214-0.
 189. ^ "Minister for the Civil Service". gov.uk. Retrieved 19 July 2021.
 190. ^ Woodcock, Andrew (26 July 2021). "Boris Johnson accused of 'cynical rebranding' after appointing himself 'Minister for the Union'". The Independent. Retrieved 19 July 2021.
 191. ^ "Minister for the Union". gov.uk. Retrieved 19 July 2021.
 192. ^ a b c d "The Cabinet Manual" (PDF). gov.uk. October 2011. p. 21. Retrieved 19 July 2021.
 193. ^ "The Cabinet Manual" (PDF). gov.uk. October 2011. p. 7. Retrieved 19 July 2021.
 194. ^ Norton, Philip (2020). Governing Britain: Parliament, Ministers and Our Ambiguous Constitution. Manchester University Press. p. 130. ISBN 978-1-5261-4545-1.
 195. ^ Blick, Andrew; Jones, George (2010). Premiership: The Development, Nature and Power of the Office of the British Prime Minister. Imprint Academic. pp. 116–7. ISBN 978-1-84540-168-9.
 196. ^ Norton, Philip (2020). Governing Britain: Parliament, Ministers and Our Ambiguous Constitution. Manchester University Press. p. 128. ISBN 978-1-5261-4545-1.
 197. ^ "The Cabinet Manual" (PDF). gov.uk. October 2011. p. 31. Retrieved 10 August 2021.
 198. ^ Hackwood Frederick William: The Story of the Shire, Being the Lore, History and Evolution of English County Institutions (1851)
 199. ^ United Nations Economic and Social Council (August 2007). "Ninth UN Conference on the standardization of Geographical Names" (PDF). UN Statistics Division. Archived (PDF) from the original on 11 December 2009. Retrieved 21 October 2008.
 200. ^ Barlow, I.M. (1991). Metropolitan Government. London: Routledge. ISBN 978-0-415-02099-2.
 201. ^ "Welcome to the national site of the Government Office Network". Government Offices. Archived from the original on 6 June 2009. Retrieved 3 July 2008.
 202. ^ "A short history of London government". Greater London Authority. Archived from the original on 21 April 2008. Retrieved 4 October 2008.
 203. ^ Sherman, Jill; Norfolk, Andrew (5 November 2004). "Prescott's dream in tatters as North East rejects assembly". The Times. London. Retrieved 15 February 2008. The Government is now expected to tear up its twelve-year-old plan to create eight or nine regional assemblies in England to mirror devolution in Scotland and Wales. (subscription required)
 204. ^ "Elections 2017 results: Who are the new metro mayors?". BBC News. 5 May 2017. Retrieved 15 July 2020.
 205. ^ "Local Authority Elections". Local Government Association. Archived from the original on 18 January 2012. Retrieved 8 March 2015.
 206. ^ "STV in Scotland: Local Government Elections 2007" (PDF). Political Studies Association. Archived from the original (PDF) on 22 February 2011. Retrieved 2 August 2008.
 207. ^ a b "Unitary authorities". Welsh Government. 2014. Archived from the original on 10 March 2015. Retrieved 9 March 2015.
 208. ^ Devenport, Mark (18 November 2005). "NI local government set for shake-up". BBC News. Retrieved 15 November 2008.
 209. ^ "Foster announces the future shape of local government" (Press release). Northern Ireland Executive. 13 March 2008. Archived from the original on 25 July 2008. Retrieved 20 October 2008.
 210. ^ "Scots MPs attacked over fees vote". BBC News. 27 January 2004. Retrieved 21 October 2008.
 211. ^ Taylor, Brian (1 June 1998). "Talking Politics: The West Lothian Question". BBC News. Retrieved 21 October 2008.