برگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
نمونه برگ درخت افرای پرچین

بَرگها زواید جانبی ساقه‌اند که از مریستم انتهایی نوک ساقه پدید می‌آیند. برگها اندامهای پهن و سبز رنگی هستند که با نظم و ترتیب ویژه‌ای بر روی ساقه گیاهان قرار دارند و دارای دو بخش اصلی پهنک و دمبرگ اند. پهنک سطح تماس برگ و محیط را زیاد می‌کند پهنک به علت نازک بودن دو نقش فتوسنتز و تعرق را بخوبی انجام می‌دهد. برگ هر گیاه معمولاً ویژگیهای ظاهری خود را دارا است. این ویژگی در درجه اول مربوط به خصوصیات ارثی گیاه و در درجه دوم مربوط یه عوامل محیطی مانند نور، رطوبت و دماست.

Bargi Bar Bahar.jpg

بخش‌های برگ[ویرایش]

در نهان‌دانگان برگ مرکب از یک قسمت صفحه مانند سبزی به نام پهنک است که به وسیله دنباله باریکی به نام دمبرگ به ساقه متصل می‌شود دم برگ غالباً در پایین خود و در قسمتی که به ساقه متصل می‌شود گاه پهن شده به صورت غلافی کم و بیش ساقه را در برمی گیرد. غلاف یا نیام گلبرگ در بعضی از برگها گاهی خارج از اندازه رشد کرده، تمامی میانگره ساقه را پوشانده، گاهی ایجاد زایده‌ای به نام گوشوارک را می‌کند. به جز پهنک برگ بقیه اجزای آن را ضمایم برگ می‌گویند. برگها ممکن است دارای همه ضمایم یاد شده باشد یا فقط شامل دم برگ و پهنک باشند، گاهی نیز برگ فاقد دمبرگ و حتی پهنک است.

ساختار بیرونی برگ[ویرایش]

Alocasia cuprea.jpg

یک برگ از دو بخش پهنک و دمبرگ تشکیل شده‌است.

 • پهنک

بخش فعال برگ بوده و غالباً به علت دارا بودن کلروفیل سبز رنگ است. پهنک ممکن است وجود نداشته و یا بسیار کاهش یافته باشد و مثلاً به صورت پیچک در می‌آید. پهنک معمولاً به شکل صفحهٔ مسطحی است که رگبرگها از آن می‌گذرند رگبرگها ادامه دمبرگ بوده و در سطح زیرین مشخص ترند. چگونگی پراکندگی رگبرگها را در سطح برگ رگ‌بندی (گسترش رگبرگها) می‌نامند.

 • دمبرگ

میله کوتاهی است که پهنک را در محل گره به ساقه متصل می‌کند. قسمت عمده دمبرگ را بافتهای چوبی و آبکشی تشکیل می‌دهند. دمبرگ معمولاً به لبه پایه پهنک متصل است ولی در بعضی از گیاهان مانند لادن و کرچک به سطح زیرین برگ اتصال دارد. اینگونه برگها را سپر می‌گویند. برگها فاقد دمبرگ را که پهنک آنها مستفیما به ساقه متصل است بی‌دمبرگ یا چسبنده می‌نامند. قاعده برگ گاهی به صورت نیام (غلاف) گسترش می‌یابد و ممکن است دارای ضایعاتی به نام گوشوارک و زبانک باشد.

انواع برگ[ویرایش]

Aspen-leaves.jpg

برگ گیاهان دو لپه‌ای ممکن است ساده یا مرکب باشد برگ ساده فقط از یک قطعه تشکیل شده حال آن که برگ مرکب از چند قطعه کوچک به نام برگچه بوجود آمده‌است. در قاعده برگ گیاهان دو لپه‌ای یک جفت گوشوارک و یک جوانه جانبی قرار دارد. گسترش رگبرگها معمولاً شبکه‌ای است.

برگ گیاهان تک لپه‌ای از دو بخش پهنک و نیام تشکیل شده‌است گسترش رگبرگ قسمت اعظم آنها موازی است. در محل اتصال نیام به پهنک زبانک وجود دارد. در بعضی گونه‌های غلات در محل اتصال پهنک به نیام یک جفت گوشواره وجود دارد.

برگ اکثر بازدانگان سوزنی یا پولک مانند است. برای مثال برگ سوزنی در کاج و پولک مانند در سرو وجود دارد. برگهای سوزنی فقط یک رگبرگ دارند و به نوک تیزی ختم می‌شوند.

برگ‌شاخه[ویرایش]

برگ‌شاخه[۱] اصطلاحاً به برگ‌های بزرگ و تقسیم‌شده گفته می‌شود و بیشتر برای سرخس‌ها بکار می‌رفته اما امروزه به برگ‌های نخل و پایانخل‌ها هم برگ‌شاخه می‌گویند.[۲]

آرایش جوانه برگ (آرایش برگ بر روی ساقه)[ویرایش]

Autumn leaves 2.jpg

آرایش برگ‌های ساقه‌ای در طول ساقه بر سه نوع است.

 • برگهای متقابل: آرایش برگها به صورتی است که در هر گره دو برگ روبروی هم قرار گرفته‌اند مانند زبان گنجشک. یاس بنفش.
 • برگهای فراهم: در این آرایش برگی در هر گره بیش از دو برگ وجود دارد مانند #↓

برگهای متناوب: در هر گره شاخه فقط یک برگ دیده می‌شود مانند گردو.

ساختار درونی برگ[ویرایش]

 • ساختار درونی دمبرگ

تمام سطح دمبرگ از بشره‌ای پوشیده شده که امتداد بشره ساقه‌است؛ و در درون آن پاراشیمی وجود دارد که رگبرگها از میان آن می‌گذرند. آوندهای چوب - آبکش با همان وضعی که در ساقه قرار دارند (آوندهای آبکشی در خارج و آوندهای چوبی در داخل) وارد برگ می‌شوند.

 • ساختار درونی پهنک

بشره در دو سطح بالایی و پایینی برگ قرار دارد. مزوفیل در بین دو لایه بشره واقع شده‌است.

رگبرگها یا دسته‌های آوندی مزوفیل از دو نوع پارانشیم نرده‌ای و حفره‌ای تشکیل شده‌است که فضای بین بشره زبرین زیرین برگ را پر می‌کند. رگبرگها ادامه رشته‌های آوندی دمبرگ اند. آوندهای چوب - آبکش با همان وضعی که در ساقه قرار دارند وارد دمبرگ می‌شوند. انتهای رگبرگ عموماً به یک تراکئید ختم می‌شود رگبرگها علاوه بر هدایت مواد، نگاهدارنده بافتهای برگ نیز هستند.

تنوع و اقسام برگ[ویرایش]

برگ درختان در پاییز

رشد متفاوت و غیر منظم بخش‌های مختلف پهنک، در برگهای گیاهان مختلف سبب اشکال متفاوت آنها می‌شود. بطور کلی برگها را بر حسب وضع پهنک به دو دسته بزرگ تقسیم می‌کنند.

برگهایی که پهنک واحدی دارند و به آنها برگهای ساده می‌گویند. برگهایی که پهنک آنها از برگچه‌های متعدد تشکیل می‌شود به برگهای مرکب مرسوم‌اند.

پهنک برگهای ساده ممکن است کامل بوده، یا به حاشیه به علت بریدگیها یا فرورفتگیها اشکال مختلف پیدا کند. انواع برگهای ساده را از روی پهنک و کناره آنها که دارای دندانه یا کنگره‌است و همچنین بر حسب نوع و عمق بریدگی حاشیه که سطحی است و یا کم و بیش به رگبرگ و سطحی می‌رسد نامگذاری می‌کنند.

برگهای مرکب از برگچه‌های متعدد تشکیل می‌شوند، اگر برگچه‌های برگ مرکب در طرفین یک رگبرگ مشترک که راشی نام دارد قرار گیرند آن را برگ مرکب شانه‌ای یا پرمانند می‌گویند. دیگر از اشکال مهم برگ مربوط به وضع و اشکال نوک و کناره‌های پایینی آن است که در شناسایی انواع گیاهان اهمیت مخصوص دارند.

عده‌ای از مؤلفان برگهای مرکب شانه‌ای را ابتدایی تر از برگهای کامل یا ساده می‌دانند و به عبارت دیگر تکامل برگ را از حالت مرکب بودن به طرف سادگی و کامل شدن عنوان می‌کنند. مورفولوژیستها برای اثبات این نظریه دلایل بیشماری از مقایسه برگ یا فروند گیاهان فسیلی یا گیاهان امروزی ذکر می‌کنند. در طبیعت فعلی نیز برخی از درختان که برگهای مرکب شانه‌ای دارند مانند کرات یا لیلکی که در جنگلهای اطراف دریای خزر فراوان می‌روید، دارای برگهای مرکبی هستند که بعضی از برگچههای آنها با برگچه‌های مجاور خود چسبیده و یکی شده‌اند.

رنگدانه‌های برگ: رنگ برگ‌ها به خاطر وجود رنگدانه در گیاه است. گیاهانی که رنگ سبز دارند دارای سبزینه یا کلروفیل هستند. برای جداسازی رنگدانه‌های برگ باید برگ را در حلال مناسبی مانند الکل بریزیم تا رنگدانه در آن حل گردد. برای بهتر شدن تأثیر این کار می‌توانیم آنرا ریز کنیم، هم بزنیم و گرما بدهیم. از حمام بخار نیز می‌توان برای جداسازی رنگدانه از حلال استفاده کرد.

نقشهای برگ[ویرایش]

 • تعرق: دفع آب به صورت بخار از سطح برگ را تعرق می‌گویند. تعرق به صورت روزانه، پوستگی و عدسکی صورت می‌گیرد؛ ولی به صورت روزانه‌ای بیشتر دیده می‌شود. اهمیت تعرق به سبب تعرق جریان یافتن آب در گیاهان است.
 • تعریق: دفع آب به صورت مایع از سطح برگ را تعریق می‌نامند.
 • فتوسنتز (نورساخت): فرایندی است که در آن گیاهان سبز در برابر نور خورشید و با استفاده از دی‌اکسید کربن هوا و همچنین آب، گلوکز می‌سازند و اکسیژن آزاد می‌کنند.
 • تنفس: فرایند آزاد سازی انرژی شیمیایی مواد غذایی را به کمک اکسیژن تنفس می‌گویند.

برگ‌های ویژه‌کار[ویرایش]

بعضی از برگها گذشته از غذاسازی و یا بجای آن، کارهای ویژه‌ای انجام می‌دهند. تیغ‌ها و خارها در بعضی از گیاهان برگهای محافظ گیاه هستند و نمی‌گذارند جانورانگیاه را بخورند. در بعضی از گیاهان، مانند کاکتوس ٬همه برگهای محافظ، خار هستند و عمل نورساخت را ساقه سبز و ضخیم گیاه انجام می‌دهد. برگهای ذخیره‌ای نیز ویژگیهایی دارند، بعضی از آنها، مثل پیاز خوراکی، غذاساخته شده را بجای ساقه و ریشه در برگها ذخیره می‌کند. بسیاری از گیاهان مناطق خشک دارای برگهای ضخیم و گوشتی هستند که آب را در خود ذخیره می‌کنند. مثلاً دمبرگ نوعی درخت در ماداگاسکار، مقدار زیادی آب ذخیره می‌شود. رهگذران تشنه با سوراخ کردن دمبرگ، از آب درون آن استفاده می‌کنند. پیچکها برگهای باریک و کشیده هستند و به بالا رفتن گیاه کمک می‌کند. درنخود، برگچه انتهایی برگ مرکب به پیچک تبدیل شده‌است. برگکها دارای نوعی ویژگی هستند. این برگها کوچک و ساده‌اند و در قسمت زیرین شکوفه بعضی از گیاهان می‌رویند. در گیاه بنت قنسول برگک رشد می‌کند، رنگی می‌شود و بخشی ازگل بشمار می‌رود. برگهای حشره خوار نیز ویژگیهایی دارند. این برگها می‌توانند حشره‌ها را جذب کنند و بدام بیندازند. این گیاهان بیشتر در منطقه‌های مرطوب رشد می‌کند و مواد غذایی خود را از شکار حشره‌ها بدست می‌آورد.

زندگی برگ[ویرایش]

برگ زرد در پاییز

زندگی برک از درون جوانه آغاز می‌شود. جوانه بخشی از قسمت رشد یابنده ساقه‌است و از قسمت بالایی محل اتصال دمبرگ به ساقه سر می‌کشد. در گیاهانی مانند علفها، که دارای ساقه نرم هستند برگ تنها یک بار می‌روید و با فرارسیدن زمستان رویش برگ کاملاً «متوقف و گیاه کاملاً» خشک می‌شود. اما در گیاهانی که دارای ساقه چوبی هستند، مانند درختان و درختچه‌های خزان برگ، در هر سال برگهای جدیدی می‌رویند. در زمستان، برگهای داخل جوانه‌ها فعالیت حیاتی اندکی دارند. در بهار گرما و رطوبت جوانه‌ها را فعال می‌کند. آنها نخست غذای خود را از برگهای قدیمی و یا از غذای ذخیره شده درگیاه به دست می‌آورند، سپس طی یک تا چند هفته کاملاً رشد می‌کنند و غذای خود را می‌سازند. برگهای رشد کرده، گذشته از غذای خود، مقداری غذای اضافه نیز می‌سازند که برای مصرف یا ذخیره در سایر قسمت‌های گیاه انباشته می‌شود.

رنگ برگ در طی رشد از سبز روشن به سبز تیره تغییر می‌کند. سپس دیواره‌های سلولها ضخمیتر می‌شود و استحکام برگ افزایش می‌یابد. با نزدیک شدن فصل سرما و فرارسیدن پاییز دگرگونیهایی در برگ درختان و درختچه‌های خزان کننده به وجود می‌آید. در محل اتصال دمبرگ به ساقه، لایه‌ای سلولی به نام لایه جداکننده شکل می‌گیرد. تشکیل لایه جدا کننده مانع انتقال آب و مواد غذایی به برگ می‌شود. در نتیجه پس از مدتی برگها از لایه جدا کننده آویزان می‌شوند و به زمین می‌افتند. رنگ سبز برگها در پاییز تغییر می‌کند و زرد، قرمز، نارنجی و ارغوانی می‌شود، زیرا برگها، گذشته از سبزینه (کلروفیل)، رنگدانه‌های دیگری نیز دارند. وجود این رنگدانه‌ها سبب می‌شود که آنها پس از متوقف شدن عمل فتوسنتز به رنگهای گوناگون دیده شوند. قارچها و باکتریها برگهای افتاده بر زمین را تجزیه و مصرف می‌کنند.

شکل ظاهری برگها[ویرایش]

Leaf22.JPG

شکل ظاهری برگها بسیار متنوع است. آنها به شکلهای دایره ٬بیضی ٬نیزه٬پر٬پنجه٬قلب و بسیاری شکلهای دیگر هستند، اما در مجموع می‌توان آنها را به سه گروه تقسیم کرد: برگهای پهن، برگهای باریک و برگهای سوزنی. غیر از این سه گروه بعضی گیاهان مانند سروکوهی برگهای پولک مانند دارند. شگل برگ گیاهان یکی از راههای مهم شناسایی نوع گیاه است. طول بیشتر برگها میان ۵/۲تا ۳۰ سانتی‌متر است. اما برگ بعضی از گیاهان بسیار بزرگ است. مثلاً طول بعضی از برگهای نوعی نخل آفریقایی به ۲۰ متر هم می‌رسد. قطر نوعی از برگهای شناور که در مردابهای آمریکای جنوبی می‌رویند، به ۸/۱ متر می‌رسد. همچنین در مرداب انزلی، قطر برگهای دایره‌ای نیلوفر آبی گاه بیش از ۵۰ سانتیمتر است. برگ بعضی از گیاهان بسیار کوچک است. تعداد برگهای گیاهان گوناگون نیز متفاوت است. گیاهانی مانند گندم و ذرت دارای چند برگ هستند. درختان کهنسال نارون صدها هزار برگ دارند. بعضی از گیاهان تنها یک برگ دارند. برگها یا ساده هستند یا مرکب. برگی که یک پهنک داشته باشد برگ مرکب است. پهنکهای برگ مرکب را برگچه می‌نامند. برگچه‌های برگ مرکب بصورت پر یا پنجه روی ساقه قرار می‌گیرند. در آرایش نوع پر، برگها شبیه شانه‌ای دو طرف رگبرگ اصلی جای می‌گیرند، مانند برگ درخت گردو و زبان گنجشک. بچه‌های برگهای مرکب پنجه‌ای از انتهای دمبرگ می‌رویند، مانند برگ شبدر. در بعضی از گیاهان، برگچه‌ها به برگچه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند. این برگها را برگ مرکب دوگانه می‌نامند مانند برگ هویج و شبت (شوید). لبه و طرح رگبرگهای پهنک برگها گوناگون است. بعضی پهنکها دارای لبه صاف، بعضی دانه دار و بعضی کنگره‌دار هستند. لبه بیشتر برگهای باریک و سوزنی صاف است. لبه پهنک بیشتر گیاهانی که در منطقه اقلیمی استوایی و نیمه استوایی می‌رویند نیز صاف است. لبه پهنک درختانی مانند، پرتقال، نارون و گیلاس دانه دار است و روی آنها روزنه‌هایی وجود دارد. بخشی از آب اضافی گیاه از راه این روزنه‌ها خارج می‌شوند. لبه برگ بعضی از گیاهان، مانند توت سفید و بلوط جنگلی، کنگره‌دار است.

فایده‌های برگ[ویرایش]

برگها نقش بسیار مهمی در چرخه غذایی جانوران و انسان دارند. بسیاری جانوران، مانند گاو و گوسفند و بز، از گیاهان تغذیه می‌کنند. جانوران گوشتخوار نیز با تغذیه از جانوران گیاهخوار به طور غیر مستقیم به گیاهان وابسته هستند.

استفاده از انواع سبزیها بصورت خام و پخته بخشی از نیاز غذایی انسان‌ها را برطرف می‌کند. انسان از برگ گیاهان استفاده‌های دیگری نیز می‌کند. مثلاً با خشک کردن برگ بوته چای، چای تهیه می‌کند و از برگهای روغندار انواع روغنها را می‌سازد. از برگهای آویشن برای خوش طعم ساختن غذا، از برگ درخت اوکالیپتوس و بسیاری از گیاهان دیگر برای تهیه داروها و از برگ توتون در ساختن سیگار استفاده می‌کند. شکل، رنگ و طرح برگها الهام بخش هنرمندان در نقاشی و عکاسی بوده‌است. جمع‌آوری و خشک کردن برگها نیز از سرگرمیهای سودمند است.

منابع[ویرایش]

 1. frond
 2. واژه‌های مصوّب فرهنگستان - دفتر هشتم.

پیوند به بیرون[ویرایش]

For other uses, see Leaf (disambiguation).
Leaf of Tilia (Lime tree)

A leaf is an organ of a vascular plant and is the principal lateral appendage of the stem.[1] The leaves and stem together form the shoot.[2] Foliage is a mass noun that refers to leaves collectively.[3][4]

Typically a leaf is a thin, dorsiventrally flattened organ, borne above ground and specialized for photosynthesis. In most leaves, the primary photosynthetic tissue, the (palisade mesophyll), is located on the upper side of the blade or lamina of the leaf[1] but in some species, including the mature foliage of Eucalyptus[5] palisade mesophyll is present on both sides and the leaves are said to be isobilateral. Most leaves have distinctive upper (adaxial) and lower (abaxial) surfaces that differ in colour, hairiness, the number of stomata (pores that intake and output gases), epicuticular wax amount and structure and other features.

Broad, flat leaves with complex venation are known as megaphylls and the species that bear them, the majority, as broad-leaved or megaphyllous plants. In others, such as the clubmosses, with different evolutionary origins, the leaves are simple, with only a single vein and are known as microphylls.[6]

Some leaves, such as bulb scales are not above ground, and in many aquatic species the leaves are submerged in water. Succulent plants often have thick juicy leaves, but some leaves are without major photosynthetic function and may be dead at maturity, as in some cataphylls, and spines). Furthermore, several kinds of leaf-like structures found in vascular plants are not totally homologous with them. Examples include flattened plant stems called phylloclades and cladodes, and flattened leaf stems called phyllodes which differ from leaves both in their structure and origin.[4][7] Many structures of non-vascular plants, such as the phyllids of mosses and liverworts and even of some foliose lichens, which are not plants at all (in the sense of being members of the kingdom Plantae), look and function much like leaves.

General characteristics

3D rendering of a computed tomography scan of a leaf

Typically leaves are broad, flat and thin (dorsiventrally flattened), at least in their early development, thereby maximising the surface area directly exposed to light and enabling the light to penetrate the tissues and reach the chloroplasts, thus promoting photosynthesis. They are arranged on the plant so as to expose their surfaces to light as efficiently as possible without shading each other, but there are many exceptions and complications. For instance plants adapted to windy conditions may have pendent leaves, such as in many willows and eucalypts. Also conifers, whose leaves are needle shaped. The flat, or laminar, shape also maximises thermal contact with the surrounding air. The leaf shape also minimises damage from wind, by creating turbulence rather than resistance.[citation needed] Functionally, in addition to photosynthesis the leaf is the principal site of transpiration and guttation. Leaves also function to store chemical energy and water (especially succulents) and may become specialised organs serving other functions.[which?][8]

The internal organisation of most kinds of leaves has evolved to maximise exposure of the photosynthetic organelles, the chloroplasts, to light and to increase the absorption of carbon dioxide. Their surfaces are waterproofed by the plant cuticle and gas exchange between the mesophyll cells and the atmosphere is controlled by minute openings called stomata, about 10 μm which open or close to regulate the rate exchange of carbon dioxide, oxygen, and water vapour into and out of the internal intercellular space system. Stomatal opening is controlled by the turgor pressure in a pair of guard cells that surround the stomatal aperture. In any square centimeter of a plant leaf there may be from 1,000 to 100,000 stomata.[9]

Many gymnosperms have thin needle-like or scale-like leaves that can be advantageous in cold climates with frequent snow and frost.[10] These are interpreted as reduced from megaphyllous leaves of their Devonian ancestors.[6] Some leaf forms are adapted to modulate the amount of light they absorb to avoid or mitigate excessive heat, ultraviolet damage, or desiccation, or to sacrifice light-absorption efficiency in favour of protection from herbivory. For xerophytes the major constraint is not light flux or intensity, but drought.[11] Some window plants such as Fenestraria species and some Haworthia species such as Haworthia tesselata and Haworthia truncata are examples of xerophytes.[12] and Bulbine mesembryanthemoides.[13]

Near the ground these Eucalyptus saplings have juvenile dorsiventral foliage from the previous year, but this season their newly sprouting foliage is isobilateral, like the mature foliage on the adult trees above

The shape and structure of leaves vary considerably from species to species of plant, depending largely on their adaptation to climate and available light, but also to other factors such as grazing animals (such as deer), available nutrients, and ecological competition from other plants. Considerable changes in leaf type occur within species too, for example as a plant matures; as a case in point Eucalyptus species commonly have isobilateral, pendent leaves when mature and dominating their neighbours; however, such trees tend to have erect or horizontal dorsiventral leaves as seedlings, when their growth is limited by the available light.[14] Other factors include the need to balance water loss at high temperature and low humidity against the need to absorb atmospheric carbon dioxide. In most plants leaves also are the primary organs responsible for transpiration and guttation (beads of fluid forming at leaf margins).

Leaves can also store food and water, and are modified accordingly to meet these functions, for example in the leaves of succulent plants and in bulb scales. The concentration of photosynthetic structures in leaves requires that they be richer in protein, minerals, and sugars than, say, woody stem tissues. Accordingly, leaves are prominent in the diet of many animals.

A leaf shed in autumn.

Correspondingly, leaves represent heavy investment on the part of the plants bearing them, and their retention or disposition are the subject of elaborate strategies for dealing with pest pressures, seasonal conditions, and protective measures such as the growth of thorns and the production of phytoliths, lignins, tannins and poisons.

Deciduous plants in frigid or cold temperate regions typically shed their leaves in autumn, whereas in areas with a severe dry season, some plants may shed their leaves until the dry season ends. In either case the shed leaves may be expected to contribute their retained nutrients to the soil where they fall.

In contrast, many other non-seasonal plants, such as palms and conifers, retain their leaves for long periods; Welwitschia retains its two main leaves throughout a lifetime that may exceed a thousand years.

The leaf-like organs of Bryophytes (e.g., mosses and liverworts), known as phyllids, differ morphologically from the leaves of vascular plants in that they lack vascular tissue, are usually only a single cell thick and have no cuticle stomata or internal system of intercellular spaces.

Simple, vascularised leaves (microphylls) first evolved as enations, extensions of the stem, in clubmosses such as Baragwanathia during the Silurian period. True leaves or euphylls of larger size and with more complex venation did not become widespread in other groups until the Devonian period, by which time the carbon dioxide concentration in the atmosphere had dropped significantly. This occurred independently in several separate lineages of vascular plants, in progymnosperms like Archaeopteris, in Sphenopsida, ferns and later in the gymnosperms and angiosperms. Euphylls are also referred to as macrophylls or megaphylls (large leaves).[6]

Morphology (large-scale features)

A structurally complete leaf of an angiosperm consists of a petiole (leaf stalk), a lamina (leaf blade), and stipules (small structures located to either side of the base of the petiole). Not every species produces leaves with all of these structural components. In certain species, paired stipules are not obvious or are absent altogether. A petiole may be absent, or the blade may not be laminar (flattened). The tremendous variety shown in leaf structure (anatomy) from species to species is presented in detail below under morphology. The petiole mechanically links the leaf to the plant and provides the route for transfer of water and sugars to and from the leaf. The lamina is typically the location of the majority of photosynthesis. The upper (adaxial) angle between a leaf and a stem is known as the axil of the leaf. It is often the location of a bud. Structures located there are called "axillary".

Translucent glands in Citrus leaves[15]

External leaf characteristics, such as shape, margin, hairs, the petiole, and the presence of stipules, are important for identifying plant species, and botanists have developed a rich terminology for describing leaf characteristics. Leaves have determinate growth. They grow to a specific pattern and shape and then stop. Other plant parts like stems or roots have non-determinate growth, and will usually continue to grow as long as they have the resources to do so.

The type of leaf is usually characteristic of a species (monomorphic), although some species produce more than one type of leaf (dimorphic or polymorphic). The longest leaves are those of the Raffia palm, R. regalis which may be up to 25 m (82.38 ft) long and 3 m (9.84 ft) wide.[16] The terminology associated with the description of leaf morphology is presented, in illustrated form, at Wikibooks.

Prostrate leaves' in 'Crossyne guttata

Where leaves are basal, and lie on the ground, they are referred to as prostrate.

Basic leaf types

Leaves of the White Spruce (Picea glauca) are needle-shaped and their arrangement is spiral

Arrangement on the stem

Main article: Phyllotaxis

Different terms are usually used to describe the arrangement of leaves on the stem (phyllotaxis):

The leaves on this plant are arranged in pairs opposite one another, with successive pairs at right angles to each other ("decussate") along the red stem. Note the developing buds in the axils of these leaves.
 • Alternate – leaf attachments are singular at nodes, and leaves alternate direction, to a greater or lesser degree, along the stem.
 • Basal – arising from the base of the stem.
 • Cauline – arising from the aerial stem.
 • Opposite – Two structures, one on each opposite side of the stem, typically leaves, branches, or flower parts. Leaf attachments are paired at each node and decussate if, as typical, each successive pair is rotated 90° progressing along the stem.
 • Whorled (Verticillate)  – three or more leaves attach at each point or node on the stem. As with opposite leaves, successive whorls may or may not be decussate, rotated by half the angle between the leaves in the whorl (i.e., successive whorls of three rotated 60°, whorls of four rotated 45°, etc.). Opposite leaves may appear whorled near the tip of the stem. Pseudoverticillate describes an arrangement only appearing whorled, but not actually so.
 • Rosulate – leaves form a rosette
 • Rows – The term "distichous" literally means "two rows". Leaves in this arrangement may be alternate or opposite in their attachment. The term "2-ranked" is equivalent. The terms tristichous and tetrastichous are sometimes encountered. For example, the "leaves" (actually microphylls) of most species of Selaginella are tetrastichous, but not decussate.

As a stem grows, leaves tend to appear arranged around the stem in a way that optimizes yield of light. In essence, leaves form a helix pattern centered around the stem, either clockwise or counterclockwise, with (depending upon the species) the same angle of divergence. There is a regularity in these angles and they follow the numbers in a Fibonacci sequence: 1/2, 2/3, 3/5, 5/8, 8/13, 13/21, 21/34, 34/55, 55/89. This series tends to a limit close to 360° × 34/89 = 137.52° or 137° 30′, an angle known in mathematics as the golden angle. In the series, the numerator indicates the number of complete turns or "gyres" until a leaf arrives at the initial position and the denominator indicates the number of leaves in the arrangement. This can be demonstrated by the following:

 • alternate leaves have an angle of 180° (or 1/2)
 • 120° (or 1/3) : three leaves in one circle
 • 144° (or 2/5) : five leaves in two gyres
 • 135° (or 3/8) : eight leaves in three gyres.

Divisions of the blade

A leaf with laminar structure and pinnate venation

Two basic forms of leaves can be described considering the way the blade (lamina) is divided. A simple leaf has an undivided blade. However, the leaf shape may be formed of lobes, but the gaps between lobes do not reach to the main vein. A compound leaf has a fully subdivided blade, each leaflet of the blade being separated along a main or secondary vein. Because each leaflet can appear to be a simple leaf, it is important to recognize where the petiole occurs to identify a compound leaf. Compound leaves are a characteristic of some families of higher plants, such as the Fabaceae. The middle vein of a compound leaf or a frond, when it is present, is called a rachis.

 • Palmately compound leaves have the leaflets radiating from the end of the petiole, like fingers of the palm of a hand, e.g. Cannabis (hemp) and Aesculus (buckeyes).
 • Pinnately compound leaves have the leaflets arranged along the main or mid-vein.
  • odd pinnate: with a terminal leaflet, e.g. Fraxinus (ash).
  • even pinnate: lacking a terminal leaflet, e.g. Swietenia (mahogany).
 • Bipinnately compound leaves are twice divided: the leaflets are arranged along a secondary vein that is one of several branching off the rachis. Each leaflet is called a "pinnule". The group of pinnules on each secondary vein forms a "pinna"; e.g. Albizia (silk tree).
 • trifoliate (or trifoliolate): a pinnate leaf with just three leaflets, e.g. Trifolium (clover), Laburnum (laburnum).
 • pinnatifid: pinnately dissected to the central vein, but with the leaflets not entirely separate, e.g. Polypodium, some Sorbus (whitebeams). In pinnately veined leaves the central vein in known as the midrib.

Characteristics of the petiole

The overgrown petioles of rhubarb (Rheum rhabarbarum) are edible.

Petiolated leaves have a petiole (leaf stem), and are said to be petiolate.

Sessile (epetiolate) leaves have no petiole and the blade attaches directly to the stem. Subpetiolate leaves are nearly petiolate or have an extremely short petiole and may appear to be sessile.

In clasping or decurrent leaves, the blade partially surrounds the stem.

When the leaf base completely surrounds the stem, the leaves are said to be perfoliate, such as in Claytonia perfoliata.

In peltate leaves, the petiole attaches to the blade inside the blade margin.

In some Acacia species, such as the koa tree (Acacia koa), the petioles are expanded or broadened and function like leaf blades; these are called phyllodes. There may or may not be normal pinnate leaves at the tip of the phyllode.

A stipule, present on the leaves of many dicotyledons, is an appendage on each side at the base of the petiole, resembling a small leaf. Stipules may be lasting and not be shed (a stipulate leaf, such as in roses and beans), or be shed as the leaf expands, leaving a stipule scar on the twig (an exstipulate leaf).

 • The situation, arrangement, and structure of the stipules is called the "stipulation".

Venation

Branching veins on underside of taro leaf
The venation within the bract of a lime tree.

There are two subtypes of venation, namely, craspedodromous, where the major veins stretch up to the margin of the leaf, and camptodromous, when major veins extend close to the margin, but bend before they intersect with the margin.

 • Feather-veined, reticulate (also called pinnate-netted, penniribbed, penninerved, or penniveined) – the veins arise pinnately from a single mid-vein and subdivide into veinlets. These, in turn, form a complicated network. This type of venation is typical for (but by no means limited to) dicotyledons.
 • Three main veins branch at the base of the lamina and run essentially parallel subsequently, as in Ceanothus. A similar pattern (with 3-7 veins) is especially conspicuous in Melastomataceae.
 • Palmate-netted, palmate-veined, fan-veined; several main veins diverge from near the leaf base where the petiole attaches, and radiate toward the edge of the leaf, e.g. most Acer (maples).
 • Parallel-veined, parallel-ribbed, parallel-nerved, penniparallel – veins run parallel for the length of the leaf, from the base to the apex. Commissural veins (small veins) connect the major parallel veins. Typical for most monocotyledons, such as grasses.
 • Dichotomous – There are no dominant bundles, with the veins forking regularly by pairs; found in Ginkgo and some pteridophytes.
Micrograph of a leaf skeleton

Although it is the more complex pattern, branching veins appear to be plesiomorphic and in some form were present in ancient seed plants as long as 250 million years ago. A pseudo-reticulate venation that is actually a highly modified penniparallel one is an autapomorphy of some Melanthiaceae, which are monocots, e.g. Paris quadrifolia (True-lover's Knot).

Morphology changes within a single plant

 • Homoblasty – Characteristic in which a plant has small changes in leaf size, shape, and growth habit between juvenile and adult stages.
 • Heteroblasty – Characteristic in which a plant has marked changes in leaf size, shape, and growth habit between juvenile and adult stages.

Terminology

Leaf morphology terms

Shape

Main article: Leaf shape
Leaves showing various morphologies. Clockwise from upper left: tripartite lobation, elliptic with serrulate margin, palmate venation, acuminate odd-pinnate (center), pinnatisect, lobed, elliptic with entire margin

Edge (margin)

 • ciliate: fringed with hairs
 • crenate: wavy-toothed; dentate with rounded teeth
 • crenulate: finely or shallowly crenate
 • dentate: toothed, such as Castanea (chestnut)
  • coarse-toothed or coarsely dentate: with large teeth
  • glandular toothed or glandularly dentate: with teeth that bear glands.
 • denticulate: finely toothed
 • doubly toothed: each tooth bearing smaller teeth, such as Ulmus (elm)
 • entire: even; with a smooth margin; without toothing
 • linear: parallel margins, elongated
 • lobate: indented, with the indentations not reaching to the center, such as many Quercus (oaks)
  • palmately lobed: indented with the indentations reaching to the center, such as Humulus (hop).
 • serrate: saw-toothed with asymmetrical teeth pointing forward, such as Urtica (nettle)
 • serrulate: finely serrate
 • sinuate: with deep, wave-like indentations; coarsely crenate, such as many Rumex (docks)
 • spiny or pungent: with stiff, sharp points, such as some Ilex (hollies) and Cirsium (thistles).

Tip

 • acuminate: long-pointed, prolonged into a narrow, tapering point in a concave manner.
 • acute: ending in a sharp, but not prolonged point
 • cuspidate: with a sharp, elongated, rigid tip; tipped with a cusp.
 • emarginate: indented, with a shallow notch at the tip.
 • mucronate: abruptly tipped with a small short point, as a continuation of the midrib; tipped with a mucro.[17]
 • mucronulate: mucronate, but with a noticeably diminutive spine, a mucronule.[17]
 • obcordate: inversely heart-shaped, deeply notched at the top.
 • obtuse: rounded or blunt
 • truncate: ending abruptly with a flat end, that looks cut off.
Haworthia truncata, a classic example of truncate leaves

Base

 • acuminate: coming to a sharp, narrow, prolonged point.
 • acute: coming to a sharp, but not prolonged point.
 • auriculate: ear-shaped.
 • cordate: heart-shaped with the notch towards the stalk.
 • cuneate: wedge-shaped.
 • hastate: shaped like an halberd and with the basal lobes pointing outward.
 • oblique: slanting.
 • reniform: kidney-shaped but rounder and broader than long.
 • rounded: curving shape.
 • sagittate: shaped like an arrowhead and with the acute basal lobes pointing downward.
 • truncate: ending abruptly with a flat end, that looks cut off.

Surface

Scale-shaped leaves of a Norfolk Island Pine, Araucaria heterophylla.
 • coriaceous: leathery; stiff and tough, but somewhat flexible.
 • farinose: bearing farina; mealy, covered with a waxy, whitish powder.
 • glabrous: smooth, not hairy.
 • glaucous: with a whitish bloom; covered with a very fine, bluish-white powder.
 • glutinous: sticky, viscid.
 • lepidote coated with small scales (thus elepidote, without such scales).
 • papillate, or papillose: bearing papillae (minute, nipple-shaped protuberances).
 • pubescent: covered with erect hairs (especially soft and short ones).
 • punctate: marked with dots; dotted with depressions or with translucent glands or colored dots.
 • rugose: deeply wrinkled; with veins clearly visible.
 • scurfy: covered with tiny, broad scalelike particles.
 • tuberculate: covered with tubercles; covered with warty prominences.
 • verrucose: warted, with warty outgrowths.
 • viscid, or viscous: covered with thick, sticky secretions.

The leaf surface is also host to a large variety of microorganisms; in this context it is referred to as the phyllosphere.

The parallel veins within an iris leaf

Hairiness

Common mullein (Verbascum thapsus) leaves are covered in dense, stellate trichomes.
Scanning electron microscope image of trichomes on the lower surface of a Coleus blumei (coleus) leaf

"Hairs" on plants are properly called trichomes. Leaves can show several degrees of hairiness. The meaning of several of the following terms can overlap.

 • arachnoid, or arachnose: with many fine, entangled hairs giving a cobwebby appearance.
 • barbellate: with finely barbed hairs (barbellae).
 • bearded: with long, stiff hairs.
 • bristly: with stiff hair-like prickles.
 • canescent: hoary with dense grayish-white pubescence.
 • ciliate: marginally fringed with short hairs (cilia).
 • ciliolate: minutely ciliate.
 • floccose: with flocks of soft, woolly hairs, which tend to rub off.
 • glabrescent: losing hairs with age.
 • glabrous: no hairs of any kind present.
 • glandular: with a gland at the tip of the hair.
 • hirsute: with rather rough or stiff hairs.
 • hispid: with rigid, bristly hairs.
 • hispidulous: minutely hispid.
 • hoary: with a fine, close grayish-white pubescence.
 • lanate, or lanose: with woolly hairs.
 • pilose: with soft, clearly separated hairs.
 • puberulent, or puberulous: with fine, minute hairs.
 • pubescent: with soft, short and erect hairs.
 • scabrous, or scabrid: rough to the touch.
 • sericeous: silky appearance through fine, straight and appressed (lying close and flat) hairs.
 • silky: with adpressed, soft and straight pubescence.
 • stellate, or stelliform: with star-shaped hairs.
 • strigose: with appressed, sharp, straight and stiff hairs.
 • tomentose: densely pubescent with matted, soft white woolly hairs.
  • cano-tomentose: between canescent and tomentose.
  • felted-tomentose: woolly and matted with curly hairs.
 • tomentulose: minutely or only slightly tomentose.
 • villous: with long and soft hairs, usually curved.
 • woolly: with long, soft and tortuous or matted hairs.

Timing

 • hysteranthous (hysteranthy): developing after the flowers [18]
 • synanthous (synanthy): developing at the same time as the flowers [19]

Surface patterning

Leaves of Zantedeschia cultivar, showing maculation
 • maculate: stained, spotted, compare immaculate.

Vein patterning

 • channelled: sunken below the surface, resulting in a rounded channel

Size

Main article: Leaf size

The terms megaphyll, macrophyll, mesophyll, notophyll, microphyll, nanophyll and leptophyll are used to describe leaf sizes (in descending order), in a classification devised in 1934 by Christen C. Raunkiær and since modified by others.[20]

Anatomy (medium and small scale)

Medium-scale features

Leaves are normally extensively vascularised and typically have networks of vascular bundles containing xylem, which supplies water for photosynthesis, and phloem, which transports the sugars produced by photosynthesis. Many leaves are covered in trichomes (small hairs) which have diverse structures and functions.

Medium scale diagram of leaf internal anatomy

Small-scale features

The major tissue systems present are

 1. The epidermis, which covers the upper and lower surfaces
 2. The mesophyll tissue inside the leaf, which is rich in chloroplasts (also called chlorenchyma)
 3. The arrangement of veins (the vascular tissue)

These three tissue systems typically form a regular organisation at the cellular scale. Specialised cells that differ markedly from surrounding cells, and which often synthesise specialised products such as crystals, are termed idioblasts.[21]

Fine scale diagram of leaf structure

Major leaf tissues

Epidermis

SEM image of the leaf epidermis of Nicotiana alata, showing trichomes (hair-like appendages) and stomata (eye-shaped slits, visible at full resolution).

The epidermis is the outer layer of cells covering the leaf. It is covered with a waxy cuticle which is impermeable to liquid water and water vapor and forms the boundary separating the plant's inner cells from the external world. The cuticle is in some cases thinner on the lower epidermis than on the upper epidermis, and is generally thicker on leaves from dry climates as compared with those from wet climates.[citation needed] The epidermis serves several functions: protection against water loss by way of transpiration, regulation of gas exchange, secretion of metabolic compounds, and (in some species)[which?] absorption of water. Most leaves show dorsoventral anatomy: The upper (adaxial) and lower (abaxial) surfaces have somewhat different construction and may serve different functions.

The epidermis tissue includes several differentiated cell types; epidermal cells, epidermal hair cells (trichomes), cells in the stomatal complex; guard cells and subsidiary cells. The epidermal cells are the most numerous, largest, and least specialized and form the majority of the epidermis. These are typically more elongated in the leaves of monocots than in those of dicots.

Chloroplasts are generally absent in epidermal cells, the exception being the guard cells of the stomata. The stomatal pores perforate the epidermis and are surrounded on each side by chloroplast-containing guard cells, and two to four subsidiary cells that lack chloroplasts, forming a specialized cell group known as the stomatal complex. The opening and closing of the stomatal aperture is controlled by the stomatal complex and regulates the exchange of gases and water vapor between the outside air and the interior of the leaf. Stomata therefore play the important role in allowing photosynthesis without letting the leaf dry out. In a typical leaf, the stomata are more numerous over the abaxial (lower) epidermis than the adaxial (upper) epidermis and are more numerous in plants from cooler climates.

Mesophyll

For the term Mesophyll in the size classification of leaves, see Leaf size.

Most of the interior of the leaf between the upper and lower layers of epidermis is a parenchyma (ground tissue) or chlorenchyma tissue called the mesophyll (Greek for "middle leaf"). This assimilation tissue is the primary location of photosynthesis in the plant. The products of photosynthesis are called "assimilates".

In ferns and most flowering plants, the mesophyll is divided into two layers:

 • An upper palisade layer of vertically elongated cells, one to two cells thick, directly beneath the adaxial epidermis, with intercellular air spaces between them. Its cells contain many more chloroplasts than the spongy layer. These long cylindrical cells are regularly arranged in one to five rows. Cylindrical cells, with the chloroplasts close to the walls of the cell, can take optimal advantage of light. The slight separation of the cells provides maximum absorption of carbon dioxide. This separation must be minimal to afford capillary action for water distribution.[citation needed] In order to adapt to their different environment (such as sun or shade), plants had to adapt this structure to obtain optimal result. Sun leaves have a multi-layered palisade layer, while shade leaves or older leaves closer to the soil are single-layered.
 • Beneath the palisade layer is the spongy layer. The cells of the spongy layer are more branched and not so tightly packed, so that there are large intercellular air spaces between them for oxygen and carbon dioxide to diffuse in and out of during respiration and photosynthesis. These cells contain fewer chloroplasts than those of the palisade layer. The pores or stomata of the epidermis open into substomatal chambers, which are connected to the air spaces between the spongy layer cells.

Leaves are normally green, due to chlorophyll in chloroplasts in the chlorenchyma cells. Plants that lack chlorophyll cannot photosynthesize.

Veins

The veins of a bramble leaf

The veins are the vascular tissue of the leaf and are located in the spongy layer of the mesophyll. The pattern of the veins is called venation. In angiosperms the venation is typically parallel in monocotyledons and forms an interconnecting network in broad-leaved plants. They were once thought to be typical examples of pattern formation through ramification, but they may instead exemplify a pattern formed in a stress tensor field.[22][23][24]

A vein is made up of a vascular bundle. At the core of each bundle are clusters of two distinct types of conducting cells:

 • Xylem: cells that bring water and minerals from the roots into the leaf.
 • Phloem: cells that usually move sap, with dissolved sucrose, produced by photosynthesis in the leaf, out of the leaf.
 • A sheath of ground tissue made of lignin surrounding the vascular tissue. This sheath has a mechanical role in strengthening the rigidity of the leaf.

The xylem typically lies on the adaxial side of the vascular bundle and the phloem typically lies on the abaxial side. Both are embedded in a dense parenchyma tissue, called the sheath, which usually includes some structural collenchyma tissue.

Leaf development

According to Agnes Arber's partial-shoot theory of the leaf, leaves are partial shoots,[25] being derived from leaf primordia of the shoot apex.[8] Compound leaves are closer to shoots than simple leaves. Developmental studies have shown that compound leaves, like shoots, may branch in three dimensions.[26][27] On the basis of molecular genetics, Eckardt and Baum (2010)[citation needed] concluded that "it is now generally accepted that compound leaves express both leaf and shoot properties."

Adaptations

Poinsettia bracts are leaves which have evolved red pigmentation in order to attract insects and birds to the central flowers, an adaptive function normally served by petals (which are themselves leaves highly modified by evolution).

In the course of evolution, leaves have adapted to different environments in the following ways:

 • A certain surface structure avoids moistening by rain and contamination (See Lotus effect).
 • Sliced leaves reduce wind resistance.
 • Hairs on the leaf surface trap humidity in dry climates and create a boundary layer reducing water loss.
 • Waxy leaf surfaces reduce water loss.
 • Large surface area provides large area for sunlight and shade for plant to minimize heating and reduce water loss.
 • In harmful levels of sunlight, specialised leaves, opaque or partly buried, admit light through a translucent leaf window for photosynthesis at inner leaf surfaces (e.g. Fenestraria).
 • Succulent leaves store water and organic acids for use in CAM photosynthesis.
 • Aromatic oils, poisons or pheromones produced by leaf borne glands deter herbivores (e.g. eucalypts).
 • Inclusions of crystalline minerals deter herbivores (e.g. silica phytoliths in grasses, raphides in Araceae).
 • Petals attract pollinators.
 • Spines protect the plants (e.g. cacti).
 • Special leaves on carnivorous plants are adapted to trapping food, mainly invertebrate prey, though some species trap small vertebrates as well (see carnivorous plants).
 • Bulbs store food and water (e.g. onions).
 • Tendrils allow the plant to climb (e.g. peas).
 • Bracts and pseudanthia (false flowers) replace normal flower structures when the true flowers are greatly reduced (e.g. Spurges).
 • Spathe.

Seasonal leaf loss

Leaves shifting color in autumn/fall
A girl playing with leaves

Leaves in temperate, boreal, and seasonally dry zones may be seasonally deciduous (falling off or dying for the inclement season). This mechanism to shed leaves is called abscission. When the leaf is shed, it leaves a leaf scar on the twig. In cold autumns, they sometimes change color, and turn yellow, bright-orange, or red, as various accessory pigments (carotenoids and xanthophylls) are revealed when the tree responds to cold and reduced sunlight by curtailing chlorophyll production. Red anthocyanin pigments are now thought to be produced in the leaf as it dies, possibly to mask the yellow hue left when the chlorophyll is lost—yellow leaves appear to attract herbivores such as aphids.[28] Optical masking of chlorophyll by anthocyanins reduces risk of photo-oxidative damage to leaf cells as they senesce, which otherwise may lower the efficiency of nutrient retrieval from senescing autumn leaves.[29]

Interactions with other organisms

Some insects, like Kallima inachus, mimic leaves
Leaf damaged by insects with chewing mouthparts, probably weevils or katydids

Although not as nutritious as other organs such as fruit, leaves provide a food source for many organisms. The leaf is a vital source of energy production for the plant, and plants have evolved protection against animals that consume leaves, such as tannins, chemicals which hinder the digestion of proteins and have an unpleasant taste. Animals that are specialized to eat leaves are known as folivores.

Some species have cryptic adaptations by which they use leaves in avoiding predators. For example, the caterpillars of some leaf-roller moths will create a small home in the leaf by folding it over themselves. Some sawflies similarly roll the leaves of their food plants into tubes. Females of the Attelabidae, so-called leaf-rolling weevils, lay their eggs into leaves that they then roll up as means of protection. Other herbivores and their predators mimic the appearance of the leaf. Reptiles such as some chameleons, and insects such as some katydids, also mimic the oscillating movements of leaves in the wind, moving from side to side or back and forth while evading a possible threat.

See also

References

 1. ^ a b Esau 2006.
 2. ^ Cutter 1969.
 3. ^ Haupt, Arthur Wing (1953) Plant morphology. McGraw-Hill.
 4. ^ a b Mauseth, James D. (2008) Botany: An Introduction to Plant Biology. Jones & Bartlett. ISBN 978-0-7637-5345-0
 5. ^ Shelley, A.J.; Smith, W.K.; Vogelmann, T.C. (1998). "Ontogenetic differences in mesophyll structure and chlorophyll distribution in Eucalyptus globulus ssp. globulus (Myrtaceae)". American Journal of Botany. 86, part 2 (2): 198–207. doi:10.2307/2656937. PMID 21680359. 
 6. ^ a b c Stewart, W.N.; Rothwell, G.W. (1993). Palaeobotany and the evolution of plants. Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. ISBN 0521382947. 
 7. ^ Cooney-Sovetts, C.; Sattler, R. (1987). "Phylloclade development in the Asparagaceae: An example of homoeosis". Botanical Journal of the Linnean Society 94 (3): 327–371. doi:10.1111/j.1095-8339.1986.tb01053.x. 
 8. ^ a b Simpson 2011, p. 356.
 9. ^ David Krogh (2010), Biology: A Guide to the Natural World, Benjamin-Cummings Publishing Company, p. 463, ISBN 978-0-321-61655-5 
 10. ^ "Leaves". Basic Biology. Adam Purcell. Retrieved 24 July 2014. 
 11. ^ Willert, Dieter J. von; Eller, Benno M.; Werger, Marinus J. A.; Brinckmann, Enno; Ihlenfeldt, Hans-Dieter (1992) Life Strategies of Succulents in Deserts. Publisher: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-24468-8
 12. ^ Bayer, M. B. (1982). The New Haworthia Handbook. Kirstenbosch: National Botanic Gardens of South Africa. ISBN 0-620-05632-0. 
 13. ^ Marloth, Rudolf. "The Flora of South Africa" 1932 Pub. Cape Town: Darter Bros. London: Wheldon & Wesley.
 14. ^ James, S. A.; Bell, D. T. (2000). "Influence of light availability on leaf structure and growth of two Eucalyptus globulus ssp. globulus provenances". Tree Physiology 20 (15): 1007–1018. doi:10.1093/treephys/20.15.1007. PMID 11305455. 
 15. ^ Heywood, V.H.; Brummitt, R.K.; Culham, A.; Seberg, O. (2007). Flowering plant families of the world. New York: Firefly books. p. 287. ISBN 9781554072064. 
 16. ^ Hallé, F. (1977). "The longest leaf in palms?". Principes 21: 18. 
 17. ^ a b Jackson, Benjamin, Daydon; A Glossary of Botanic Terms with their Derivation and Accent; Published by Gerald Duckworth & Co. London, 4th ed 1928
 18. ^ Kew Glossary: Hysteranthous
 19. ^ Kew Glossary: Synanthous
 20. ^ Whitten, Tony (1996). Ecology of Java and Bali. p. 505. ISBN 9789625930725. Retrieved 18 January 2016. 
 21. ^ Cote, G. G. (2009). "Diversity and distribution of idioblasts producing calcium oxalate crystals in Dieffenbachia seguine (Araceae)". American Journal of Botany 96 (7): 1245–54. doi:10.3732/ajb.0800276. PMID 21628273. 
 22. ^ Couder, Y.; Pauchard, L.; Allain, C.; Adda-Bedia, M.; Douady, S. (1 July 2002). "The leaf venation as formed in a tensorial field". The European Physical Journal B 28 (2): 135–138. Bibcode:2002EPJB...28..135C. doi:10.1140/epjb/e2002-00211-1. 
 23. ^ Corson, Francis; Adda-Bedia, Mokhtar; Boudaoud, Arezki (2009). "In silico leaf venation networks: Growth and reorganization driven by mechanical forces". Journal of Theoretical Biology 259 (3): 440–448. doi:10.1016/j.jtbi.2009.05.002. PMID 19446571. 
 24. ^ Laguna, Maria F.; Bohn, Steffen; Jagla, Eduardo A.; Bourne, Philip E. (2008). "The Role of Elastic Stresses on Leaf Venation Morphogenesis". PLoS Computational Biology 4 (4): e1000055. Bibcode:2008PLSCB...4E0055L. doi:10.1371/journal.pcbi.1000055. PMID 18404203.  open access publication - free to read
 25. ^ Arber, A. (1950) The Natural Philosophy of Plant Form. Cambridge University Press.
 26. ^ Rutishauser, R. and Sattler, R. 1997. Expression of shoot processes in leaf development of Polemonium caeruleum. Botanische Jahrbücher für Systematik 119: 563-582.
 27. ^ Lacroix, C.; Jeune, B.; Purcell-Macdonald, S. (2003). "Shoot and compound leaf comparisons in eudicots: Dynamic morphology as an alternative approach". Botanical Journal of the Linnean Society 143 (3): 219–230. doi:10.1046/j.1095-8339.2003.00222.x. 
 28. ^ Thomas F. Döring; Marco Archetti; Jim Hardie (2009), "Autumn leaves seen through herbivore eyes", Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences 276 (1654): 121–127, doi:10.1098/rspb.2008.0858, PMC 2614250, PMID 18782744 
 29. ^ Feild, T. S.; Lee, D. W.; Holbrook, N. M. (2001). "Why leaves turn red in autumn. The role of anthocyanins in senescing leaves of red-osier dogwood". Plant Physiology 127 (2): 566–74. doi:10.1104/pp.010063. PMC 125091. PMID 11598230. 

Bibliography

External links