برگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
نمونه برگ درخت افرای پرچین

بَرگها زوائد جانبی ساقه‌اند که از مریستم انتهایی نوک ساقه پدید می‌آیند. برگ‌ها اندام‌های پهن و سبز رنگی هستند که با نظم و ترتیب ویژه‌ای بر روی ساقه گیاهان قرار دارند و دارای دو بخش اصلی پهنک و دمبرگ‌اند. پهنک سطح تماس برگ و محیط را زیاد می‌کند. پهنک به علت نازک بودن دو نقش فتوسنتز و تعرق را به خوبی انجام می‌دهد. برگ هر گیاه معمولاً ویژگی‌های ظاهری خاص خود را دارا است. این ویژگی در درجه اول مربوط به خصوصیات ارثی گیاه و در درجه دوم مربوط به عوامل محیطی مانند نور، رطوبت و دما است.

Bargi Bar Bahar.jpg

بخش‌های برگ[ویرایش]

در نهان‌دانگان برگ مرکب تشکیل شده از یک قسمت صفحه مانند سبزی به نام پهنک است که به وسیله دنباله باریکی به نام دمبرگ به ساقه متصل می‌شود .دم برگ غالباً در پایین خود و در قسمتی که به ساقه متصل می‌شود ،گاه پهن شده به صورت غلافی ،کم و بیش ساقه را در برمی گیرد. غلاف یا نیام گلبرگ در بعضی از برگ‌ها گاهی خارج از اندازه رشد کرده، تمامی میانگره ساقه را پوشانده، گاهی ایجاد زایده‌ای به نام گوشوارک را می‌کند. به جز پهنک برگ بقیه اجزای آن را ضمایم برگ می‌گویند. برگ‌ها ممکن است دارای همه ضمایم یاد شده باشند یا فقط شامل دم برگ و پهنک باشند، گاهی نیز برگ فاقد دمبرگ و حتی پهنک است.

ساختار بیرونی برگ[ویرایش]

Alocasia cuprea.jpg

یک برگ از دو بخش پهنک و دمبرگ تشکیل شده‌است.

 • پهنک

بخش فعال برگ بوده و غالباً به علت دارا بودن کلروفیل سبز رنگ است. پهنک ممکن است وجود نداشته یا بسیار کاهش یافته باشد و مثلاً به صورت پیچک در می‌آید. پهنک معمولاً به شکل صفحهٔ مسطحی است که رگبرگها از آن می‌گذرند رگبرگها ادامه دمبرگ بوده و در سطح زیرین مشخص ترند. چگونگی پراکندگی رگبرگها را در سطح برگ رگ‌بندی (گسترش رگبرگها) می‌نامند.

 • دمبرگ

میله کوتاهی است که پهنک را در محل گره به ساقه متصل می‌کند. قسمت عمده دمبرگ را بافتهای چوبی و آبکشی تشکیل می‌دهند. دمبرگ معمولاً به لبه پایه پهنک متصل است ولی در بعضی از گیاهان مانند لادن و کرچک به سطح زیرین برگ اتصال دارد. این‌گونه برگ‌ها را سپر می‌گویند. برگ‌ها فاقد دمبرگ را که پهنک آن‌ها مستفیما به ساقه متصل است بی‌دمبرگ یا چسبنده می‌نامند.قاعده برگ گاهی به صورت نیام (غلاف) گسترش می‌یابد و ممکن است دارای ضایعاتی به نام گوشوارک و زبانک باشد.

انواع برگ[ویرایش]

Aspen-leaves.jpg

برگ گیاهان دو لپه‌ای ممکن است ساده یا مرکب باشد برگ ساده فقط از یک قطعه تشکیل شده حال آن که برگ مرکب از چند قطعه کوچک به نام برگچه بوجود آمده‌است. در قاعده برگ گیاهان دو لپه‌ای یک جفت گوشوارک و یک جوانه جانبی قرار دارد. گسترش رگبرگها معمولاً شبکه‌ای است.

برگ گیاهان تک لپه‌ای از دو بخش پهنک و نیام تشکیل شده‌است گسترش رگبرگ قسمت اعظم آن‌ها موازی است. در محل اتصال نیام به پهنک زبانک وجود دارد. در بعضی گونه‌های غلات در محل اتصال پهنک به نیام یک جفت گوشواره وجود دارد.

برگ اکثر بازدانگان سوزنی یا پولک مانند است. برای مثال برگ سوزنی در کاج و پولک مانند در سرو وجود دارد. برگ‌های سوزنی فقط یک رگبرگ دارند و به نوک تیزی ختم می‌شوند.

برگ‌شاخه[ویرایش]

برگ‌شاخه[۱] اصطلاحاً به برگ‌های بزرگ و تقسیم‌شده گفته می‌شود و بیشتر برای سرخس‌ها بکار می‌رفته اما امروزه به برگ‌های نخل و پایانخل‌ها هم برگ‌شاخه می‌گویند.[۲]

آرایش جوانه برگ (آرایش برگ بر روی ساقه)[ویرایش]

Autumn leaves 2.jpg

آرایش برگ‌های ساقه‌ای در طول ساقه بر سه نوع است.

 • برگ‌های متقابل: آرایش برگ‌ها به صورتی است که در هر گره دو برگ روبروی هم قرار گرفته‌اند مانند زبان گنجشک. یاس بنفش.
 • برگ‌های فراهم: در این آرایش برگی در هر گره بیش از دو برگ وجود دارد مانند :

برگهای متناوب: در هر گره شاخه فقط یک برگ دیده می‌شود مانند گردو.

ساختار درونی برگ[ویرایش]

 • ساختار درونی دمبرگ

تمام سطح دمبرگ از بشره‌ای پوشیده شده که امتداد بشره ساقه‌است؛ و در درون آن پارانشیمی وجود دارد که رگبرگها از میان آن می‌گذرند. آوندهای چوب - آبکش با همان وضعی که در ساقه قرار دارند (آوندهای آبکشی در خارج و آوند های چوبی در داخل) وارد برگ می‌شوند.

 • ساختار درونی پهنک

بشره در دو سطح بالایی و پایینی برگ قرار دارد.مزوفیل در بین دو لایه بشره واقع شده‌است.

رگبرگها یا دسته‌های آوندی مزوفیل از دو نوع پارانشیم نرده‌ای و حفره‌ای تشکیل شده‌است که فضای بین بشره زبرین زیرین برگ را پر می‌کند. رگبرگها ادامه رشته‌های آوندی دمبرگ‌اند. آوندهای چوب - آبکش با همان وضعی که در ساقه قرار دارند وارد دمبرگ می‌شوند. انتهای رگبرگ عموماً به یک نای‌دیس ختم می‌شود رگبرگ‌ها علاوه بر هدایت مواد، نگاهدارنده بافت‌های برگ نیز هستند.

تنوع و اقسام برگ[ویرایش]

برگ درختان در پاییز

رشد متفاوت و غیر منظم بخش‌های مختلف پهنک، در برگ‌های گیاهان مختلف سبب اشکال متفاوت آن‌ها می‌شود. بطور کلی برگ‌ها را بر حسب وضع پهنک به دو دسته بزرگ تقسیم می‌کنند.

برگهایی که پهنک واحدی دارند و به آن‌ها برگ‌های ساده می‌گویند. برگهایی که پهنک آن‌ها از برگچه‌های متعدد تشکیل می‌شود به برگ‌های مرکب مرسوم‌اند.

پهنک برگ‌های ساده ممکن است کامل بوده، یا به حاشیه به علت بریدگیها یا فرورفتگیها اشکال مختلف پیدا کند. انواع برگ‌های ساده را از روی پهنک و کناره آن‌ها که دارای دندانه یا کنگره‌است و همچنین بر حسب نوع و عمق بریدگی حاشیه که سطحی است یا کم و بیش به رگبرگ و سطحی می‌رسد نامگذاری می‌کنند.

برگهای مرکب از برگچه‌های متعدد تشکیل می‌شوند، اگر برگچه‌های برگ مرکب در طرفین یک رگبرگ مشترک که راشی نام دارد قرار گیرند آن را برگ مرکب شانه‌ای یا پرمانند می‌گویند. دیگر از اشکال مهم برگ مربوط به وضع و اشکال نوک و کناره‌های پایینی آن است که در شناسایی انواع گیاهان اهمیت مخصوص دارند.

عده‌ای از مؤلفان برگ‌های مرکب شانه‌ای را ابتدایی تر از برگ‌های کامل یا ساده می‌دانند و به عبارت دیگر تکامل برگ را از حالت مرکب بودن به طرف سادگی و کامل شدن عنوان می‌کنند. مورفولوژیستها برای اثبات این نظریه دلایل بیشماری از مقایسه برگ یا فروند گیاهان فسیلی یا گیاهان امروزی ذکر می‌کنند. در طبیعت فعلی نیز برخی از درختان که برگ‌های مرکب شانه‌ای دارند مانند کرات یا لیلکی که در جنگلهای اطراف دریای خزر فراوان می‌روید، دارای برگ‌های مرکبی هستند که بعضی از برگچه‌های آن‌ها با برگچه‌های مجاور خود چسبیده و یکی شده‌اند.

رنگدانه‌های برگ: رنگ برگ‌ها به خاطر وجود رنگدانه در گیاه است. گیاهانی که رنگ سبز دارند دارای سبزینه یا کلروفیل هستند. برای جداسازی رنگدانه‌های برگ باید برگ را در حلال مناسبی مانند الکل بریزیم تا رنگدانه در آن حل گردد. برای بهتر شدن تأثیر این کار می‌توانیم آن را ریز کنیم، هم بزنیم و گرما بدهیم. از حمام بخار نیز می‌توان برای جداسازی رنگدانه از حلال استفاده کرد.

نقشهای برگ[ویرایش]

 • تعرق: دفع آب به صورت بخار از سطح برگ را تعرق می‌گویند. تعرق به صورت روزانه، پوستگی و عدسکی صورت می‌گیرد؛ ولی به صورت روزانه‌ای بیشتر دیده می‌شود. اهمیت تعرق به سبب تعرق جریان یافتن آب در گیاهان است.
 • تعریق: دفع آب به صورت مایع از سطح برگ را تعریق می‌نامند.
 • فتوسنتز (نورساخت): فرایندی است که در آن گیاهان سبز در برابر نور خورشید و با استفاده از دی‌اکسید کربن هوا و همچنین آب، گلوکز می‌سازند و اکسیژن آزاد می‌کنند.
 • تنفس: فرایند آزادسازی انرژی شیمیایی مواد غذایی را به کمک اکسیژن تنفس می‌گویند.

برگ‌های ویژه‌کار[ویرایش]

بعضی از برگ‌ها گذشته از غذاسازی یا به جای آن، کارهای ویژه‌ای انجام می‌دهند. تیغ‌ها و خارها در بعضی از گیاهان برگ‌های محافظ گیاه هستند و نمی‌گذارند جانوران گیاه را بخورند. در بعضی از گیاهان، مانند کاکتوس ٬همه برگ‌های محافظ، خار هستند و عمل نورساخت را ساقه سبز و ضخیم گیاه انجام می‌دهد.برگ‌های ذخیره‌ای نیز ویژگی‌هایی دارند، بعضی از آنها، مثل پیاز خوراکی، غذای ساخته شده را به جای ساقه و ریشه در برگ‌ها ذخیره می‌کند. بسیاری از گیاهان مناطق خشک دارای برگ‌های ضخیم و گوشتی هستند که آب را در خود ذخیره می‌کنند. مثلاً در دمبرگ نوعی درخت در ماداگاسکار، مقدار زیادی آب ذخیره می‌شود. رهگذران تشنه با سوراخ کردن دمبرگ، از آب درون آن استفاده می‌کنند.پیچکها دارای برگ‌های باریک و کشیده هستند که به بالا رفتن گیاه کمک می‌کند. درنخود، برگچه انتهایی برگ مرکب به پیچک تبدیل شده‌است.برگک‌ها دارای نوعی ویژگی هستند. این برگ‌ها کوچک و ساده‌اند و در قسمت زیرین شکوفه ی بعضی از گیاهان می‌رویند. در گیاه بنت قنسول برگک رشد می‌کند، رنگی می‌شود و بخشی ازگل به‌شمار می‌رود.برگهای حشره خوار نیز ویژگی‌هایی دارند. این برگ‌ها می‌توانند حشره‌ها را جذب کنند و بدام بیندازند. این گیاهان بیشتر در منطقه‌های مرطوب رشد می‌کند و مواد غذایی خود را از شکار حشره‌ها بدست می‌آورد.

زندگی برگ[ویرایش]

برگ زرد در پاییز

زندگی برگ از درون جوانه آغاز می‌شود. جوانه بخشی از قسمت رشد یابنده ساقه‌است و از قسمت بالایی محل اتصال دمبرگ به ساقه رشد می‌کند. در گیاهانی مانند علف ها، که دارای ساقه نرم هستند برگ تنها یک بار می‌روید و با فرارسیدن زمستان رویش برگ کاملاً متوقف و گیاه کاملاًخشک می‌شود. اما در گیاهانی که دارای ساقه چوبی هستند، مانند درختان و درختچه‌های خزان برگ، در هر سال برگ‌های جدیدی می‌رویند. در زمستان، برگ‌های داخل جوانه‌ها فعالیت حیاتی اندکی دارند. در بهار گرما و رطوبت جوانه‌ها را فعال می‌کند. آن‌ها نخست غذای خود را از برگ‌های قدیمی یا از غذای ذخیره شده درگیاه به دست می‌آورند، سپس طی یک تا چند هفته کاملاً رشد می‌کنند و غذای خود را می‌سازند. برگ‌های رشد کرده، گذشته از غذای خود، مقداری غذای اضافه نیز می‌سازند که برای مصرف یا ذخیره در سایر قسمت‌های گیاه انباشته می‌شود.

رنگ برگ در طی رشد از سبز روشن به سبز تیره تغییر می‌کند. سپس دیواره‌های سلول‌ها ضخیم تر می‌شود و استحکام برگ افزایش می‌یابد. با نزدیک شدن فصل سرما و فرارسیدن پاییز دگرگونی‌هایی در برگ درختان و درختچه‌های خزان‌کننده به وجود می‌آید. در محل اتصال دمبرگ به ساقه، لایه‌ای سلولی به نام لایه جداکننده شکل می‌گیرد. تشکیل لایه جداکننده مانع انتقال آب و مواد غذایی به برگ می‌شود. در نتیجه پس از مدتی برگ‌ها از لایه جداکننده آویزان می‌شوند و به زمین می‌افتند. رنگ سبز برگ‌ها در پاییز تغییر می‌کند و زرد، قرمز، نارنجی و ارغوانی می‌شود، زیرا برگها، گذشته از سبزینه (کلروفیل)، رنگدانه‌های دیگری نیز دارند. وجود این رنگدانه‌ها سبب می‌شود که آن‌ها پس از متوقف شدن عمل فتوسنتز(در فصل پاییز و زمستان) به رنگهای گوناگون دیده شوند چرا که کلروفیل‌ها در گیاهان خزان‌کننده در فصول خاصی از سال از بین می روند و رنگ نارنجی ویا قرمزی که در فصل پاییز دیده می‌شود به دلیل رنگیزه‌های دیگری نظیر کاروتن(نارنجی) و لیکوپن(قرمز)وگزانتوفیل و... می‌باشد.. قارچ‌ها و باکتری‌ها برگ‌های افتاده بر زمین را تجزیه و مصرف می‌کنند.دقت کنید که هر موقع که نور به برگ نرسد فتوسنتز و چرخه ی کالوین در برگ متوقف می‌شود .

شکل ظاهری برگ‌ها[ویرایش]

Leaf22.JPG

شکل ظاهری برگ‌ها بسیار متنوع است. آن‌ها به شکلهای دایره ٬بیضی ٬نیزه٬پر٬پنجه٬قلب و بسیاری شکلهای دیگر هستند، اما در مجموع می‌توان آن‌ها را به سه گروه تقسیم کرد: برگ‌های پهن، برگ‌های باریک و برگ‌های سوزنی. غیر از این سه گروه بعضی گیاهان مانند سروکوهی برگ‌های پولک مانند دارند. شکل برگ گیاهان یکی از راه‌های مهم شناسایی نوع گیاه است.طول بیشتر برگ‌ها میان ۲.۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است. اما برگ بعضی از گیاهان بسیار بزرگ است. مثلاً طول بعضی از برگ‌های نوعی نخل آفریقایی به ۲۰ متر هم می‌رسد. قطر نوعی از برگ‌های شناور که در مرداب‌های آمریکای جنوبی می‌رویند، به ۸/۱ متر می‌رسد. همچنین در مرداب انزلی، قطر برگ‌های دایره‌ای نیلوفر آبی گاه بیش از ۵۰ سانتیمتر است. برگ بعضی از گیاهان بسیار کوچک است.تعداد برگ‌های گیاهان گوناگون نیز متفاوت است. گیاهانی مانند گندم و ذرت دارای چند برگ هستند. درختان کهنسال نارون صدها هزار برگ دارند. بعضی از گیاهان تنها یک برگ دارند.برگ‌ها یا ساده هستند یا مرکب. برگی که یک پهنک داشته باشد برگ مرکب است. پهنک‌های برگ مرکب را برگچه می‌نامند.برگچه‌های برگ مرکب به صورت پر یا پنجه روی ساقه قرار می‌گیرند. در آرایش نوع پر، برگ‌ها شبیه شانه‌ای دو طرف رگبرگ اصلی جای می‌گیرند، مانند برگ درخت گردو و زبان گنجشک. بچه‌های برگ‌های مرکب پنجه‌ای از انتهای دمبرگ می‌رویند، مانند برگ شبدر. در بعضی از گیاهان، برگچه‌ها به برگچه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند. این برگ‌ها را برگ مرکب دوگانه می‌نامند مانند برگ هویج و شبت (شوید).لبه و طرح رگبرگ‌های پهنک برگ‌ها گوناگون است. بعضی پهنک‌ها دارای لبه صاف، بعضی دانه دار و بعضی کنگره‌دار هستند.لبه بیشتر برگ‌های باریک و سوزنی صاف است. لبه پهنک بیشتر گیاهانی که در منطقه اقلیمی استوایی و نیمه استوایی می‌رویند نیز صاف است. لبه پهنک درختانی مانند، پرتقال، نارون و گیلاس دانه دار است و روی آن‌ها روزنه‌هایی وجود دارد. بخشی از آب اضافی گیاه از راه این روزنه‌ها خارج می‌شود. لبه برگ بعضی از گیاهان، مانند توت سفید و بلوط جنگلی، کنگره‌دار است.

فایده‌های برگ[ویرایش]

برگ‌ها نقش بسیار مهمی در چرخه غذایی جانوران و انسان دارند. بسیاری جانوران، مانند گاو و گوسفند و بز، از گیاهان تغذیه می‌کنند. جانوران گوشتخوار نیز با تغذیه از جانوران گیاهخوار به‌طور غیر مستقیم به گیاهان وابسته هستند.

استفاده از انواع سبزی‌ها به صورت خام و پخته بخشی از نیاز غذایی انسان‌ها را برطرف می‌کند. انسان از برگ گیاهان استفاده‌های دیگری نیز می‌کند. مثلاً با خشک کردن برگ بوته چای، چای تهیه می‌کند و از برگ‌های روغن دار انواع روغن‌ها را می‌سازد. از برگ‌های آویشن برای خوش طعم ساختن غذا، از برگ درخت اوکالیپتوس و بسیاری از گیاهان دیگر برای تهیه داروها و از برگ توتون در ساختن سیگار استفاده می‌کند.شکل، رنگ و طرح برگ‌ها الهام بخش هنرمندان در نقاشی و عکاسی بوده‌است.جمع‌آوری و خشک کردن برگ‌ها نیز از سرگرمی‌های سودمند است.

منابع[ویرایش]

 1. frond
 2. واژه‌های مصوّب فرهنگستان - دفتر هشتم.

پیوند به بیرون[ویرایش]

The diversity of leaves
Leaf of Tilia tomentosa (Silver lime tree)

A leaf is an organ of a vascular plant and is the principal lateral appendage of the stem.[1] The leaves and stem together form the shoot.[2] Leaves are collectively referred to as foliage, as in "autumn foliage".[3][4]

Diagram of a simple leaf.
 1. Apex
 2. Midvein (Primary vein)
 3. Secondary vein.
 4. Lamina.
 5. Leaf margin
 6. Petiole
 7. Bud
 8. Stem

Although leaves can be seen in many different shapes, sizes and textures, typically a leaf is a thin, dorsiventrally flattened organ, borne above ground and specialized for photosynthesis. In most leaves, the primary photosynthetic tissue, the palisade mesophyll, is located on the upper side of the blade or lamina of the leaf[1] but in some species, including the mature foliage of Eucalyptus,[5] palisade mesophyll is present on both sides and the leaves are said to be isobilateral. Most leaves have distinctive upper surface (adaxial) and lower surface (abaxial) that differ in colour, hairiness, the number of stomata (pores that intake and output gases), epicuticular wax amount and structure and other features.

Broad, flat leaves with complex venation are known as megaphylls and the species that bear them, the majority, as broad-leaved or megaphyllous plants. In others, such as the clubmosses, with different evolutionary origins, the leaves are simple, with only a single vein and are known as microphylls.[6]

Some leaves, such as bulb scales are not above ground, and in many aquatic species the leaves are submerged in water. Succulent plants often have thick juicy leaves, but some leaves are without major photosynthetic function and may be dead at maturity, as in some cataphylls and spines. Furthermore, several kinds of leaf-like structures found in vascular plants are not totally homologous with them. Examples include flattened plant stems called phylloclades and cladodes, and flattened leaf stems called phyllodes which differ from leaves both in their structure and origin.[4][7] Many structures of non-vascular plants, such as the phyllids of mosses and liverworts and even of some foliose lichens, which are not plants at all (in the sense of being members of the kingdom Plantae), look and function much like leaves.

General characteristics

3D rendering of a computed tomography scan of a leaf

Leaves are the most important organs of most vascular plants.[8] Since plants are autotrophic, they do not need food from other living things to survive but instead use carbon dioxide, water and light energy, to create their own organic matter by photosynthesis of simple sugars, such as glucose and sucrose. These are then further processed by chemical synthesis into more complex organic molecules such as cellulose, the basic structural material in plant cell walls. The plant must therefore bring these three ingredients together in the leaf for photosynthesis to take place. The leaves draw water from the ground in the transpiration stream through a vascular conducting system known as xylem and obtain carbon dioxide from the atmosphere by diffusion through openings called stomata in the outer covering layer of the leaf (epidermis), while leaves are orientated to maximise their exposure to sunlight. Once sugar has been synthesized, it needs to be transported to areas of active growth such as the plant shoots and roots. Vascular plants transport sucrose in a special tissue called the phloem. The phloem and xylem are parallel to each other but the transport of materials is usually in opposite directions. Within the leaf these vascular systems branch (ramify) to form veins which supply as much as the leaf as possible, ensuring that cells carrying out photosynthesis are close to the transportation system.[9]

Typically leaves are broad, flat and thin (dorsiventrally flattened), thereby maximising the surface area directly exposed to light and enabling the light to penetrate the tissues and reach the chloroplasts, thus promoting photosynthesis. They are arranged on the plant so as to expose their surfaces to light as efficiently as possible without shading each other, but there are many exceptions and complications. For instance plants adapted to windy conditions may have pendent leaves, such as in many willows and eucalyptss. The flat, or laminar, shape also maximises thermal contact with the surrounding air, promoting cooling. Functionally, in addition to photosynthesis the leaf is the principal site of transpiration and guttation.

Many gymnosperms have thin needle-like or scale-like leaves that can be advantageous in cold climates with frequent snow and frost.[10] These are interpreted as reduced from megaphyllous leaves of their Devonian ancestors.[6] Some leaf forms are adapted to modulate the amount of light they absorb to avoid or mitigate excessive heat, ultraviolet damage, or desiccation, or to sacrifice light-absorption efficiency in favour of protection from herbivory. For xerophytes the major constraint is not light flux or intensity, but drought.[11] Some window plants such as Fenestraria species and some Haworthia species such as Haworthia tesselata and Haworthia truncata are examples of xerophytes.[12] and Bulbine mesembryanthemoides.[13]

Leaves also function to store chemical energy and water (especially in succulents) and may become specialised organs serving other functions, such as tendrils of peas and other legumes, the protective spines of cacti and the insect traps in carnivorous plants such as Nepenthes and Sarracenia.[14] Leaves are the fundamental structural units from which cones are constructed in gymnosperms (each cone scale is a modified megaphyll leaf known as a sporophyll)[6]:408 and from which flowers are constructed in flowering plants.[6]:445

Vein skeleton of a leaf. Veins contain lignin that make them harder to degrade for microorganisms.

The internal organisation of most kinds of leaves has evolved to maximise exposure of the photosynthetic organelles, the chloroplasts, to light and to increase the absorption of carbon dioxide while at the same time controlling water loss. Their surfaces are waterproofed by the plant cuticle and gas exchange between the mesophyll cells and the atmosphere is controlled by minute openings called stomata, about 10 μm which open or close to regulate the rate exchange of carbon dioxide, oxygen, and water vapour into and out of the internal intercellular space system. Stomatal opening is controlled by the turgor pressure in a pair of guard cells that surround the stomatal aperture. In any square centimeter of a plant leaf there may be from 1,000 to 100,000 stomata.[15]

Near the ground these Eucalyptus saplings have juvenile dorsiventral foliage from the previous year, but this season their newly sprouting foliage is isobilateral, like the mature foliage on the adult trees above

The shape and structure of leaves vary considerably from species to species of plant, depending largely on their adaptation to climate and available light, but also to other factors such as grazing animals (such as deer), available nutrients, and ecological competition from other plants. Considerable changes in leaf type occur within species too, for example as a plant matures; as a case in point Eucalyptus species commonly have isobilateral, pendent leaves when mature and dominating their neighbours; however, such trees tend to have erect or horizontal dorsiventral leaves as seedlings, when their growth is limited by the available light.[16] Other factors include the need to balance water loss at high temperature and low humidity against the need to absorb atmospheric carbon dioxide. In most plants leaves also are the primary organs responsible for transpiration and guttation (beads of fluid forming at leaf margins).

Leaves can also store food and water, and are modified accordingly to meet these functions, for example in the leaves of succulent plants and in bulb scales. The concentration of photosynthetic structures in leaves requires that they be richer in protein, minerals, and sugars than, say, woody stem tissues. Accordingly, leaves are prominent in the diet of many animals.

A leaf shed in autumn.

Correspondingly, leaves represent heavy investment on the part of the plants bearing them, and their retention or disposition are the subject of elaborate strategies for dealing with pest pressures, seasonal conditions, and protective measures such as the growth of thorns and the production of phytoliths, lignins, tannins and poisons.

Deciduous plants in frigid or cold temperate regions typically shed their leaves in autumn, whereas in areas with a severe dry season, some plants may shed their leaves until the dry season ends. In either case the shed leaves may be expected to contribute their retained nutrients to the soil where they fall.

In contrast, many other non-seasonal plants, such as palms and conifers, retain their leaves for long periods; Welwitschia retains its two main leaves throughout a lifetime that may exceed a thousand years.

The leaf-like organs of Bryophytes (e.g., mosses and liverworts), known as phyllids, differ morphologically from the leaves of vascular plants in that they lack vascular tissue, are usually only a single cell thick and have no cuticle stomata or internal system of intercellular spaces.

Simple, vascularised leaves (microphylls) first evolved as enations, extensions of the stem, in clubmosses such as Baragwanathia during the Silurian period. True leaves or euphylls of larger size and with more complex venation did not become widespread in other groups until the Devonian period, by which time the carbon dioxide concentration in the atmosphere had dropped significantly. This occurred independently in several separate lineages of vascular plants, in progymnosperms like Archaeopteris, in Sphenopsida, ferns and later in the gymnosperms and angiosperms. Euphylls are also referred to as macrophylls or megaphylls (large leaves).[6]

Morphology (large-scale features)

A structurally complete leaf of an angiosperm consists of a petiole (leaf stalk), a lamina (leaf blade), and stipules (small structures located to either side of the base of the petiole). Not every species produces leaves with all of these structural components. Stipules may be conspicuous (e.g. beans and roses, soon falling or otherwise not obvious as in Moraceae or absent altogether as in the Magnoliaceae. A petiole may be absent, or the blade may not be laminar (flattened). The tremendous variety shown in leaf structure (anatomy) from species to species is presented in detail below under morphology. The petiole mechanically links the leaf to the plant and provides the route for transfer of water and sugars to and from the leaf. The lamina is typically the location of the majority of photosynthesis. The upper (adaxial) angle between a leaf and a stem is known as the axil of the leaf. It is often the location of a bud. Structures located there are called "axillary".

Translucent glands in Citrus leaves[17]

External leaf characteristics, such as shape, margin, hairs, the petiole, and the presence of stipules and glands, are frequently important for identifying plants to family, genus or species levels, and botanists have developed a rich terminology for describing leaf characteristics. Leaves almost always have determinate growth. They grow to a specific pattern and shape and then stop. Other plant parts like stems or roots have non-determinate growth, and will usually continue to grow as long as they have the resources to do so.

The type of leaf is usually characteristic of a species (monomorphic), although some species produce more than one type of leaf (dimorphic or polymorphic). The longest leaves are those of the Raffia palm, R. regalis which may be up to 25 m (82 ft) long and 3 m (9.8 ft) wide.[18] The terminology associated with the description of leaf morphology is presented, in illustrated form, at Wikibooks.

Prostrate leaves in Crossyne guttata

Where leaves are basal, and lie on the ground, they are referred to as prostrate.

Basic leaf types

Leaves of the White Spruce (Picea glauca) are needle-shaped and their arrangement is spiral

Arrangement on the stem

Different terms are usually used to describe the arrangement of leaves on the stem (phyllotaxis):

The leaves on this plant are arranged in pairs opposite one another, with successive pairs at right angles to each other (decussate) along the red stem. Note the developing buds in the axils of these leaves.
Alternate
One leaf, branch, or flower part attaches at each point or node on the stem, and leaves alternate direction, to a greater or lesser degree, along the stem.
Basal
Arising from the base of the stem.
Cauline
Arising from the aerial stem.
Opposite
Two leaves, branches, or flower parts attach at each point or node on the stem. Leaf attachments are paired at each node and decussate if, as typical, each successive pair is rotated 90° progressing along the stem.
Whorled, or verticillate
Three or more leaves, branches, or flower parts attach at each point or node on the stem. As with opposite leaves, successive whorls may or may not be decussate, rotated by half the angle between the leaves in the whorl (i.e., successive whorls of three rotated 60°, whorls of four rotated 45°, etc.). Opposite leaves may appear whorled near the tip of the stem. Pseudoverticillate describes an arrangement only appearing whorled, but not actually so.
Rosulate
Leaves form a rosette.
Rows
The term, distichous, literally means two rows. Leaves in this arrangement may be alternate or opposite in their attachment. The term, 2-ranked, is equivalent. The terms, tristichous and tetrastichous, are sometimes encountered. For example, the "leaves" (actually microphylls) of most species of Selaginella are tetrastichous, but not decussate.

As a stem grows, leaves tend to appear arranged around the stem in a way that optimizes yield of light. In essence, leaves form a helix pattern centered around the stem, either clockwise or counterclockwise, with (depending upon the species) the same angle of divergence. There is a regularity in these angles and they follow the numbers in a Fibonacci sequence: 1/2, 2/3, 3/5, 5/8, 8/13, 13/21, 21/34, 34/55, 55/89. This series tends to the golden angle, which is approximately 360° × 34/89 ≈ 137.52° ≈ 137° 30′. In the series, the numerator indicates the number of complete turns or "gyres" until a leaf arrives at the initial position and the denominator indicates the number of leaves in the arrangement. This can be demonstrated by the following:

 • Alternate leaves have an angle of 180° (or 1/2)
 • 120° (or 1/3): 3 leaves in 1 circle
 • 144° (or 2/5): 5 leaves in 2 gyres
 • 135° (or 3/8): 8 leaves in 3 gyres.

Divisions of the blade

A leaf with laminar structure and pinnate venation

Two basic forms of leaves can be described considering the way the blade (lamina) is divided. A simple leaf has an undivided blade. However, the leaf may be dissected to form lobes, but the gaps between lobes do not reach to the main vein. A compound leaf has a fully subdivided blade, each leaflet of the blade being separated along a main or secondary vein. The leaflets may have petiolules and stipels, the equivalents of the petioles and stipules of leaves. Because each leaflet can appear to be a simple leaf, it is important to recognize where the petiole occurs to identify a compound leaf. Compound leaves are a characteristic of some families of higher plants, such as the Fabaceae. The middle vein of a compound leaf or a frond, when it is present, is called a rachis.

Palmately compound
Leaves have the leaflets radiating from the end of the petiole, like fingers of the palm of a hand; e.g., Cannabis (hemp) and Aesculus (buckeyes).
Pinnately compound
Leaves have the leaflets arranged along the main or mid-vein.
Odd pinnate
With a terminal leaflet; e.g., Fraxinus (ash).
Even pinnate
Lacking a terminal leaflet; e.g., Swietenia (mahogany). A specific type of even pinnate is bipinnate, where leaves only consist of two leaflets; e.g. Hymenaea.
Bipinnately compound
Leaves are twice divided: the leaflets are arranged along a secondary vein that is one of several branching off the rachis. Each leaflet is called a pinnule. The group of pinnules on each secondary vein forms a pinna; e.g., Albizia (silk tree).
Trifoliate (or trifoliolate)
A pinnate leaf with just three leaflets; e.g., Trifolium (clover), Laburnum (laburnum).
Pinnatifid
Pinnately dissected to the central vein, but with the leaflets not entirely separate; e.g., Polypodium, some Sorbus (whitebeams). In pinnately veined leaves the central vein in known as the midrib.

Characteristics of the petiole

The overgrown petioles of rhubarb (Rheum rhabarbarum) are edible.

Petiolated leaves have a petiole (leaf stalk), and are said to be petiolate.

Sessile (epetiolate) leaves have no petiole and the blade attaches directly to the stem. Subpetiolate leaves are nearly petiolate or have an extremely short petiole and may appear to be sessile.

In clasping or decurrent leaves, the blade partially surrounds the stem.

When the leaf base completely surrounds the stem, the leaves are said to be perfoliate, such as in Eupatorium perfoliatum.

In peltate leaves, the petiole attaches to the blade inside the blade margin.

In some Acacia species, such as the koa tree (Acacia koa), the petioles are expanded or broadened and function like leaf blades; these are called phyllodes. There may or may not be normal pinnate leaves at the tip of the phyllode.

A stipule, present on the leaves of many dicotyledons, is an appendage on each side at the base of the petiole, resembling a small leaf. Stipules may be lasting and not be shed (a stipulate leaf, such as in roses and beans), or be shed as the leaf expands, leaving a stipule scar on the twig (an exstipulate leaf). The situation, arrangement, and structure of the stipules is called the "stipulation".

Free, lateral
As in Hibiscus.
Adnate
Fused to the petiole base, as in Rosa.
Ochreate
Provided with ochrea, or sheath-formed stipules, as in Polygonaceae; e.g., rhubarb.
Encircling the petiole base
Interpetiolar
Between the petioles of two opposite leaves, as in Rubiaceae.
Intrapetiolar
Between the petiole and the subtending stem, as in Malpighiaceae.

Veins

Branching veins on underside of taro leaf
The venation within the bract of a lime tree
Micrograph of a leaf skeleton

Veins (sometimes referred to as nerves) constitute one of the more visible leaf traits or characteristics. The veins in a leaf represent the vascular structure of the organ, extending into the leaf via the petiole and provide transportation of water and nutrients between leaf and stem, and play a crucial role in the maintenance of leaf water status and photosynthetic capacity.They also play a role in the mechanical support of the leaf.[19][20] Within the lamina of the leaf, while some vascular plants possess only a single vein, in most this vasculature generally divides (ramifies) according to a variety of patterns (venation) and form cylindrical bundles, usually lying in the median plane of the mesophyll, between the two layers of epidermis.[21] This pattern is often specific to taxa, and of which angiosperms possess two main types, parallel and reticulate (net like). In general, parallel venation is typical of monocots, while reticulate is more typical of eudicots and magnoliids ("dicots"), though there are many exceptions.[22][21][23]

The vein or veins entering the leaf from the petiole are called primary or first order veins. The veins branching from these are secondary or second order veins. These primary and secondary veins are considered major veins or lower order veins, though some authors include third order.[24] Each subsequent branching is sequentially numbered, and these are the higher order veins, each branching being associated with a narrower vein diameter.[25] In parallel veined leaves, the primary veins run parallel and equidistant to each other for most of the length of the leaf and then converge or fuse (anastomose) towards the apex. Usually many smaller minor veins interconnect these primary veins, but may terminate with very fine vein endings in the mesophyll. Minor veins are more typical of angiosperms, which may have as many as four higher orders.[24] In contrast, leaves with reticulate venation there is a single (sometimes more) primary vein in the centre of the leaf, referred to as the midrib or costa and is continuous with the vasculature of the petiole more proximally. The midrib then branches to a number of smaller secondary veins, also known as second order veins, that extend toward the leaf margins. These often terminate in a hydathode, a secretory organ, at the margin. In turn, smaller veins branch from the secondary veins, known as tertiary or third order (or higher order) veins, forming a dense reticulate pattern. The areas or islands of mesophyll lying between the higher order veins, are called areoles. Some of the smallest veins (veinlets) may have their endings in the areoles, a process known as areolation.[25] These minor veins act as the sites of exchange between the mesophyll and the plant's vascular system.[20] Thus minor veins collect the products of photosynthesis (photosynthate) from the cells where it takes place, while major veins are responsible for its transport outside of the leaf. At the same time water is being transported in the opposite direction.[26][22][21]

The number of vein endings is very variable, as is whether second order veins end at the margin, or link back to other veins.[23] There are many elaborate variations on the patterns that the leaf veins form, and these have functional implications. Of these, angiosperms have the greatest diversity.[24] Within these the major veins function as the support and distribution network for leaves and are correlated with leaf shape. For instance the parallel venation found in most monocots correlates with their elongated leaf shape and wide leaf base, while reticulate venation is seen in simple entire leaves, while digitate leaves typically have venation in which three or more primary veins diverge radially from a single point.[27][20][25][28]

In evolutionary terms, early emerging taxa tend to have dichotomous branching with reticulate systems emerging later. Veins appeared in the Permian period (299–252 mya), prior to the appearance of angiosperms in the Triassic (252–201 mya), during which vein hierarchy appeared enabling higher function, larger leaf size and adaption to a wider vaiety of climatic conditions.[24] Although it is the more complex pattern, branching veins appear to be plesiomorphic and in some form were present in ancient seed plants as long as 250 million years ago. A pseudo-reticulate venation that is actually a highly modified penniparallel one is an autapomorphy of some Melanthiaceae, which are monocots; e.g., Paris quadrifolia (True-lover's Knot). In leaves with reticulate venation, veins form a scaffolding matrix imparting mechanical rigidity to leaves.[29]

Morphology changes within a single plant

Homoblasty
Characteristic in which a plant has small changes in leaf size, shape, and growth habit between juvenile and adult stages, in contrast to;
Heteroblasty
Characteristic in which a plant has marked changes in leaf size, shape, and growth habit between juvenile and adult stages.

Anatomy (medium and small scale)

Medium-scale features

Leaves are normally extensively vascularised and typically have networks of vascular bundles containing xylem, which supplies water for photosynthesis, and phloem, which transports the sugars produced by photosynthesis. Many leaves are covered in trichomes (small hairs) which have diverse structures and functions.

Medium scale diagram of leaf internal anatomy

Small-scale features

The major tissue systems present are

 • The epidermis, which covers the upper and lower surfaces
 • The mesophyll tissue inside the leaf, which is rich in chloroplasts (also called chlorenchyma)
 • The arrangement of veins (the vascular tissue)

These three tissue systems typically form a regular organisation at the cellular scale. Specialised cells that differ markedly from surrounding cells, and which often synthesise specialised products such as crystals, are termed idioblasts.[30]

Fine scale diagram of leaf structure

Major leaf tissues

Epidermis

SEM image of the leaf epidermis of Nicotiana alata, showing trichomes (hair-like appendages) and stomata (eye-shaped slits, visible at full resolution).

The epidermis is the outer layer of cells covering the leaf. It is covered with a waxy cuticle which is impermeable to liquid water and water vapor and forms the boundary separating the plant's inner cells from the external world. The cuticle is in some cases thinner on the lower epidermis than on the upper epidermis, and is generally thicker on leaves from dry climates as compared with those from wet climates.[citation needed] The epidermis serves several functions: protection against water loss by way of transpiration, regulation of gas exchange and secretion of metabolic compounds. Most leaves show dorsoventral anatomy: The upper (adaxial) and lower (abaxial) surfaces have somewhat different construction and may serve different functions.

The epidermis tissue includes several differentiated cell types; epidermal cells, epidermal hair cells (trichomes), cells in the stomatal complex; guard cells and subsidiary cells. The epidermal cells are the most numerous, largest, and least specialized and form the majority of the epidermis. They are typically more elongated in the leaves of monocots than in those of dicots.

Chloroplasts are generally absent in epidermal cells, the exception being the guard cells of the stomata. The stomatal pores perforate the epidermis and are surrounded on each side by chloroplast-containing guard cells, and two to four subsidiary cells that lack chloroplasts, forming a specialized cell group known as the stomatal complex. The opening and closing of the stomatal aperture is controlled by the stomatal complex and regulates the exchange of gases and water vapor between the outside air and the interior of the leaf. Stomata therefore play the important role in allowing photosynthesis without letting the leaf dry out. In a typical leaf, the stomata are more numerous over the abaxial (lower) epidermis than the adaxial (upper) epidermis and are more numerous in plants from cooler climates.

Mesophyll

Most of the interior of the leaf between the upper and lower layers of epidermis is a parenchyma (ground tissue) or chlorenchyma tissue called the mesophyll (Greek for "middle leaf"). This assimilation tissue is the primary location of photosynthesis in the plant. The products of photosynthesis are called "assimilates".

In ferns and most flowering plants, the mesophyll is divided into two layers:

 • An upper palisade layer of vertically elongated cells, one to two cells thick, directly beneath the adaxial epidermis, with intercellular air spaces between them. Its cells contain many more chloroplasts than the spongy layer. These long cylindrical cells are regularly arranged in one to five rows. Cylindrical cells, with the chloroplasts close to the walls of the cell, can take optimal advantage of light. The slight separation of the cells provides maximum absorption of carbon dioxide. Sun leaves have a multi-layered palisade layer, while shade leaves or older leaves closer to the soil are single-layered.
 • Beneath the palisade layer is the spongy layer. The cells of the spongy layer are more branched and not so tightly packed, so that there are large intercellular air spaces between them for oxygen and carbon dioxide to diffuse in and out of during respiration and photosynthesis. These cells contain fewer chloroplasts than those of the palisade layer. The pores or stomata of the epidermis open into substomatal chambers, which are connected to the intercellular air spaces between the spongy and palisade mesophyll cells.

Leaves are normally green, due to chlorophyll in chloroplasts in the mesophyll cells. Plants that lack chlorophyll cannot photosynthesize.

Vascular tissue

The veins of a bramble leaf

The veins are the vascular tissue of the leaf and are located in the spongy layer of the mesophyll. The pattern of the veins is called venation. In angiosperms the venation is typically parallel in monocotyledons and forms an interconnecting network in broad-leaved plants. They were once thought to be typical examples of pattern formation through ramification, but they may instead exemplify a pattern formed in a stress tensor field.[31][32][33]

A vein is made up of a vascular bundle. At the core of each bundle are clusters of two distinct types of conducting cells:

Xylem
Cells that bring water and minerals from the roots into the leaf.
Phloem
Cells that usually move sap, with dissolved sucrose(glucose to sucrose) produced by photosynthesis in the leaf, out of the leaf.

The xylem typically lies on the adaxial side of the vascular bundle and the phloem typically lies on the abaxial side. Both are embedded in a dense parenchyma tissue, called the sheath, which usually includes some structural collenchyma tissue.

Leaf development

According to Agnes Arber's partial-shoot theory of the leaf, leaves are partial shoots,[34] being derived from leaf primordia of the shoot apex.[14] Compound leaves are closer to shoots than simple leaves. Developmental studies have shown that compound leaves, like shoots, may branch in three dimensions.[35][36] On the basis of molecular genetics, Eckardt and Baum (2010) concluded that "it is now generally accepted that compound leaves express both leaf and shoot properties."[37]

Ecology

Biomechanics

Plants respond and adapt to environmental factors, such as light and mechanical stress from wind. Leaves need to support their own mass and align themselves in such a way as to optimise their exposure to the sun, generally more or less horizontally. However horizontal alignment maximises exposure to bending forces and failure from stresses such as wind, snow, hail, falling debris, animals, and abrasion from surrounding foliage and plant structures. Overall leaves are relatively flimsy with regard to other plant structures such as stems, branches and roots.[38]

Both leaf blade and petiole structure influence the leaf's response to forces such as wind, allowing a degree of repositioning to minimise drag and damage, as opposed to resistance. Such leaf movement may also increase turbulence of the air close to the surface of the leaf, which thins the boundary layer of air immediately adjacent to the surface, increasing the capacity for gas and heat exchange, as well as photosynthesis. Strong wind forces may result in diminished leaf number and surface area, which while reducing drag, involves a trade off of also reduces photosynthesis. Thus, leaf design may involve compromise between carbon gain, thermoregulation and water loss on the one hand, and the cost of sustaining both static and dynamic loads. In vascular plants, perpendicular forces are spread over a larger area and are relatively flexible in both bending and torsion, enabling elastic deforming without damage.[38]

Many leaves rely on hydrostatic support arranged around a skeleton of vascular tissue for their strength, which depends on maintaining leaf water status. Both the mechanics and architecture of the leaf reflect the need for transportation and support. Read and Stokes (2006) consider two basic models, the "hydrostatic" and "I-beam leaf" form (see Fig 1).[38] Hydrostatic leaves such as in Prostanthera lasianthos are large and thin, and may involve the need for multiple leaves rather single large leaves because of the amount of veins needed to support the periphery of large leaves. But large leaf size favours efficiency in photosynthesis and water conservation, involving further trade offs. On the other hand, I-beam leaves such as Banksia marginata involve specialised structures to stiffen them. These I-beams are formed from bundle sheath extensions of sclerenchyma meeting stiffened sub-epidermal layers. This shifts the balance from reliance on hydrostatic pressure to structural support, an obvious advantage where water is relatively scarce. [38] Long narrow leaves bend more easily than ovate leaf blades of the same area. Monocots typically have such linear leaves that maximise surface area while minimising self-shading. In these a high proportion of longitudinal main veins provide additional support.[38]

Interactions with other organisms

Some insects, like Kallima inachus, mimic leaves

Although not as nutritious as other organs such as fruit, leaves provide a food source for many organisms. The leaf is a vital source of energy production for the plant, and plants have evolved protection against animals that consume leaves, such as tannins, chemicals which hinder the digestion of proteins and have an unpleasant taste. Animals that are specialized to eat leaves are known as folivores.

Some species have cryptic adaptations by which they use leaves in avoiding predators. For example, the caterpillars of some leaf-roller moths will create a small home in the leaf by folding it over themselves. Some sawflies similarly roll the leaves of their food plants into tubes. Females of the Attelabidae, so-called leaf-rolling weevils, lay their eggs into leaves that they then roll up as means of protection. Other herbivores and their predators mimic the appearance of the leaf. Reptiles such as some chameleons, and insects such as some katydids, also mimic the oscillating movements of leaves in the wind, moving from side to side or back and forth while evading a possible threat.

Seasonal leaf loss

Leaves shifting color in autumn (fall)

Leaves in temperate, boreal, and seasonally dry zones may be seasonally deciduous (falling off or dying for the inclement season). This mechanism to shed leaves is called abscission. When the leaf is shed, it leaves a leaf scar on the twig. In cold autumns, they sometimes change color, and turn yellow, bright-orange, or red, as various accessory pigments (carotenoids and xanthophylls) are revealed when the tree responds to cold and reduced sunlight by curtailing chlorophyll production. Red anthocyanin pigments are now thought to be produced in the leaf as it dies, possibly to mask the yellow hue left when the chlorophyll is lost—yellow leaves appear to attract herbivores such as aphids.[39] Optical masking of chlorophyll by anthocyanins reduces risk of photo-oxidative damage to leaf cells as they senesce, which otherwise may lower the efficiency of nutrient retrieval from senescing autumn leaves.[40]

Evolutionary adaptation

Poinsettia bracts are leaves which have evolved[citation needed] red pigmentation in order to attract insects and birds to the central flowers, an adaptive function normally served by petals (which are themselves leaves highly modified by evolution[citation needed]).

In the course of evolution, leaves have adapted[citation needed] to different environments in the following ways:

Terminology

Leaf morphology terms

Shape

Leaves showing various morphologies. Clockwise from upper left: tripartite lobation, elliptic with serrulate margin, palmate venation, acuminate odd-pinnate (center), pinnatisect, lobed, elliptic with entire margin

Edge (margin)

Image Term Latin Description
Leaf morphology entire.png Entire Forma
integra
Even; with a smooth margin; without toothing
Leaf morphology ciliate.png Ciliate Ciliata Fringed with hairs
Leaf morphology crenate.png Crenate Crenata Wavy-toothed; dentate with rounded teeth
Leaf morphology dentate.png Dentate Dentata Toothed

May be coarsely dentate, having large teeth

or glandular dentate, having teeth which bear glands

Leaf morphology denticulate.png Denticulate Denticulata Finely toothed
Leaf morphology doubly serrate.png Doubly serrate Duplicato-dentata Each tooth bearing smaller teeth
Leaf morphology serrate.png Serrate Serrata Saw-toothed; with asymmetrical teeth pointing forward
Leaf morphology serrulate.png Serrulate Serrulata Finely serrate
Leaf morphology sinuate.png Sinuate Sinuosa With deep, wave-like indentations; coarsely crenate
Leaf morphology lobate.png Lobate Lobata Indented, with the indentations not reaching the center
Leaf morphology undulate.png Undulate Undulata With a wavy edge, shallower than sinuate
Leaf morphology spiny.png Spiny or pungent Spiculata With stiff, sharp points such as thistles

Apex (tip)

Image Term Latin Description
Handdrawn Acuminate.png Acuminate _ Long-pointed, prolonged into a narrow, tapering point in a concave manner
Handdrawn Acute.png Acute _ Ending in a sharp, but not prolonged point
Handdrawn Cuspidate.png Cuspidate _ With a sharp, elongated, rigid tip; tipped with a cusp
Handdrawn Emarginate.png Emarginate _ Indented, with a shallow notch at the tip
Handdrawn Mucronate.png Mucronate _ Abruptly tipped with a small short point
Handdrawn Mucronate.png Mucronulate _ Mucronate, but with a noticeably diminutive spine
Handdrawn Obcordate.png Obcordate _ Inversely heart-shaped
Handdrawn Obtuse.png Obtuse _ Rounded or blunt
Handdrawn Truncate.png Truncate _ Ending abruptly with a flat end

Base

Acuminate
Coming to a sharp, narrow, prolonged point.
Acute
Coming to a sharp, but not prolonged point.
Auriculate
Ear-shaped.
Cordate
Heart-shaped with the notch towards the stalk.
Cuneate
Wedge-shaped.
Hastate
Shaped like an halberd and with the basal lobes pointing outward.
Oblique
Slanting.
Reniform
Kidney-shaped but rounder and broader than long.
Rounded
Curving shape.
Sagittate
Shaped like an arrowhead and with the acute basal lobes pointing downward.
Truncate
Ending abruptly with a flat end, that looks cut off.

Surface

Scale-shaped leaves of a Norfolk Island Pine, Araucaria heterophylla.
Coriaceous
Leathery; stiff and tough, but somewhat flexible.
Farinose
Bearing farina; mealy, covered with a waxy, whitish powder.
Glabrous
Smooth, not hairy.
Glaucous
With a whitish bloom; covered with a very fine, bluish-white powder.
Glutinous
Sticky, viscid.
Lepidote
Coated with small scales (thus elepidote, without such scales).
Maculate
Stained, spotted, compare immaculate.
Papillate, or papillose
Bearing papillae (minute, nipple-shaped protuberances).
Pubescent
Covered with erect hairs (especially soft and short ones).
Punctate
Marked with dots; dotted with depressions or with translucent glands or colored dots.
Rugose
Deeply wrinkled; with veins clearly visible.
Scurfy
Covered with tiny, broad scalelike particles.
Tuberculate
Covered with tubercles; covered with warty prominences.
Verrucose
Warted, with warty outgrowths.
Viscid, or viscous
Covered with thick, sticky secretions.

The leaf surface is also host to a large variety of microorganisms; in this context it is referred to as the phyllosphere.

Hairiness

Common mullein (Verbascum thapsus) leaves are covered in dense, stellate trichomes.
Scanning electron microscope image of trichomes on the lower surface of a Coleus blumei (coleus) leaf

"Hairs" on plants are properly called trichomes. Leaves can show several degrees of hairiness. The meaning of several of the following terms can overlap.

Arachnoid, or arachnose
With many fine, entangled hairs giving a cobwebby appearance.
Barbellate
With finely barbed hairs (barbellae).
Bearded
With long, stiff hairs.
Bristly
With stiff hair-like prickles.
Canescent
Hoary with dense grayish-white pubescence.
Ciliate
Marginally fringed with short hairs (cilia).
Ciliolate
Minutely ciliate.
Floccose
With flocks of soft, woolly hairs, which tend to rub off.
Glabrescent
Losing hairs with age.
Glabrous
No hairs of any kind present.
Glandular
With a gland at the tip of the hair.
Hirsute
With rather rough or stiff hairs.
Hispid
With rigid, bristly hairs.
Hispidulous
Minutely hispid.
Hoary
With a fine, close grayish-white pubescence.
Lanate, or lanose
With woolly hairs.
Pilose
With soft, clearly separated hairs.
Puberulent, or puberulous
With fine, minute hairs.
Pubescent
With soft, short and erect hairs.
Scabrous, or scabrid
Rough to the touch.
Sericeous
Silky appearance through fine, straight and appressed (lying close and flat) hairs.
Silky
With adpressed, soft and straight pubescence.
Stellate, or stelliform
With star-shaped hairs.
Strigose
With appressed, sharp, straight and stiff hairs.
Tomentose
Densely pubescent with matted, soft white woolly hairs.
Cano-tomentose
Between canescent and tomentose.
Felted-tomentose
Woolly and matted with curly hairs.
Tomentulose
Minutely or only slightly tomentose.
Villous
With long and soft hairs, usually curved.
Woolly
With long, soft and tortuous or matted hairs.

Timing

Hysteranthous
Developing after the flowers [41]
Synanthous
Developing at the same time as the flowers [42]

Venation

Classification

Hickey primary venation types
1. Pinnate venation, Ostrya virginiana
2. Parallel venation, Iris
3. Campylodromous venation, Maianthemum bifolium
4. Acrodrous venation (basal), Miconia calvescens
5. Actinodromous venation (suprabasal), Givotia moluccana
6. Palinactodromous venation, Platanus orientalis

A number of different classification systems of the patterns of leaf veins (venation or veination) have been described,[23] starting with Ettingshausen (1861),[43] together with many different descriptive terms, and the terminology has been described as "formidable".[23] One of the commonest among these is the Hickey system, originally developed for "dicotyledons" and using a number of Ettingshausen's terms derived from Greek (1973–1979):[44][45][46] (see also: Simpson Figure 9.12, p. 468)[23]

Hickey system
1. Pinnate (feather-veined, reticulate, pinnate-netted, penniribbed, penninerved, or penniveined)
The veins arise pinnately (feather like) from a single primary vein (mid-vein) and subdivide into secondary veinlets, known as higher order veins. These, in turn, form a complicated network. This type of venation is typical for (but by no means limited to) "dicotyledons" (non monocotyledon angiosperms). E.g., Ostrya.
There are three subtypes of pinnate venation:
Craspedodromous (Greek: kraspedon - edge, dromos - running)
The major veins reach to the margin of the leaf.
Camptodromous
Major veins extend close to the margin, but bend before they intersect with the margin.
Hyphodromous
All secondary veins are absent, rudimentary or concealed
These in turn have a number of further subtypes such as eucamptodromous, where secondary veins curve near the margin without joining adjacent secondary veins.
Pinnate
Craspedodromous
Camptodromous
Hyphodromous
2. Parallelodromous (parallel-veined, parallel-ribbed, parallel-nerved, penniparallel, striate)
Two or more primary veins originating beside each other at the leaf base, and running parallel to each other to the apex and then converging there. Commissural veins (small veins) connect the major parallel veins. Typical for most monocotyledons, such as grasses.
The additional terms marginal (primary veins reach the margin), and reticulate (primary veins do not reach the margin) are also used.
Parallelodromous
3. Campylodromous (campylos - curve)
Several primary veins or branches originating at or close to a single point and running in recurved arches, then converging at apex. E.g. Maianthemum .
Campylodromous
4. Acrodromous
Two or more primary or well developed secondary veins in convergent arches towards apex, without basal recurvature as in Campylodromous. May be basal or suprabasal depending on origin, and perfect or imperfect depending on whether they reach to 2/3 of the way to the apex. E.g., Miconia (basal type), Endlicheria (suprabasal type).
Acrodromous
Imperfect basal
Imperfect suprabasal
Perfect basal
Perfect suprabasal
5. Actinodromous
Three or more primary veins diverging radially from a single point. E.g., Arcangelisia (basal type), Givotia (suprabasal type).
Actinodromous
Imperfect marginal
Imperfect reticulate
6. Palinactodromous
Primary veins with one or more points of secondary dichotomous branching beyond the primary divergence, either closely or more distantly spaced. E.g., Platanus.
Venation of a Poinsettia (Euphorbia pulcherrima) leaf.
Venation of a Poinsettia (Euphorbia pulcherrima) leaf.
Palinactodromous

Types 4–6 may similarly be subclassified as basal (primaries joined at the base of the blade) or suprabasal (diverging above the blade base), and perfect or imperfect, but also flabellate.

At about the same time, Melville (1976) described a system applicable to all Angiosperms and using Latin and English terminology.[47] Melville also had six divisions, based on the order in which veins develop.

Arbuscular (arbuscularis)
Branching repeatedly by regular dichotomy to give rise to a three dimensional bush-like structure consisting of linear segment (2 subclasses)
Flabellate (flabellatus)
Primary veins straight or only slightly curved, diverging from the base in a fan-like manner (4 subclasses)
Palmate (palmatus)
Curved primary veins (3 subclasses)
Pinnate (pinnatus)
Single primary vein, the midrib, along which straight or arching secondary veins are arranged at more or less regular intervals (6 subclasses)
Collimate (collimatus)
Numerous longitudinally parallel primary veins arising from a transverse meristem (5 subclasses)
Conglutinate (conglutinatus)
Derived from fused pinnate leaflets (3 subclasses)

A modified form of the Hickey system was later incorporated into the Smithsonian classification (1999) which proposed seven main types of venation, based on the architecture of the primary veins, adding Flabellate as an additional main type. Further classification was then made on the basis of secondary veins, with 12 further types, such as;

Brochidodromous
Closed form in which the secondaries are joined together in a series of prominent arches, as in Hildegardia.
Craspedodromous
Open form with secondaries terminating at the margin, in toothed leaves, as in Celtis.
Eucamptodromous
Intermediate form with upturned secondaries that gradually diminish apically but inside the margin, and connected by intermediate tertiary veins rather than loops between secondaries, as in Cornus.
Cladodromous
Secondaries freely branching toward the margin, as in Rhus.

terms which had been used as subtypes in the original Hickey system.[48]

Secondary venation patterns
Brochidodromous
Craspedodromous
Eucamptodromous
Cladodromous
Brochidodromous
Hildegardia migeodii
Craspedodromous
Celtis occidentalis
Eucamptodromous
Cornus officinalis
Cladodromous
Rhus ovata

Further descriptions included the higher order, or minor veins and the patterns of areoles (see Leaf Architecture Working Group, Figures 28–29).[48]

Flabellate venation, Adiantum cunninghamii
Flabellate
Several to many equal fine basal veins diverging radially at low angles and branching apically. E.g. Paranomus.
Flabellate

Analyses of vein patterns often fall into consideration of the vein orders, primary vein type, secondary vein type (major veins), and minor vein density. A number of authors have adopted simplified versions of these schemes.[49][23] At its simplest the primary vein types can be considered in three or four groups depending on the plant divisions being considered;

 • pinnate
 • palmate
 • parallel

where palmate refers to multiple primary veins that radiate from the petiole, as opposed to branching from the central main vein in the pinnate form, and encompasses both of Hickey types 4 and 5, which are preserved as subtypes; e.g., palmate-acrodromous (see National Park Service Leaf Guide).[50]

Palmate venation, Acer truncatum
Palmate, Palmate-netted, palmate-veined, fan-veined
Several main veins of approximately equal size diverge from a common point near the leaf base where the petiole attaches, and radiate toward the edge of the leaf. Palmately veined leaves are often lobed or divided with lobes radiating from the common point. They may vary in the number of primary veins (3 or more), but always radiate from a common point.[51] e.g. most Acer (maples).
Palmate
Other systems

Alternatively, Simpson uses:[23]

Uninervous
Central midrib with no lateral veins (microphyllous), seen in the non-seed bearing tracheophytes, such as horsetails
Dichotomous
Veins successively branching into equally sized veins from a common point, forming a Y junction, fanning out. Amongst temperate woody plants, Ginkgo biloba is the only species exhibiting dichotomous venation. Also some pteridophytes (ferns).[51]
Parallel
Primary and secondary veins roughly parallel to each other, running the length of the leaf, often connected by short perpendicular links, rather than form networks. In some species, the parallel veins join together at the base and apex, such as needle-type evergreens and grasses. Characteristic of monocotyledons, but exceptions include Arisaema, and as below, under netted.[51]
Netted (reticulate, pinnate)
A prominent midvein with secondary veins branching off along both sides of it. The name derives from the ultimate veinlets which form an interconnecting net like pattern or network. (The primary and secondary venation may be referred to as pinnate, while the net like finer veins are referred to as netted or reticulate); most non-monocot angiosperms, exceptions including Calophyllum. Some monocots have reticulate venation, including Colocasia, Dioscorea and Smilax.[51]
Equisetum:
Reduced microphyllous leaves (L) arising in whorl from node
Ginkgo biloba:
Dichotomous venation

However, these simplified systems allow for further division into multiple subtypes. Simpson,[23] (and others)[52] divides parallel and netted (and some use only these two terms for Angiosperms)[53] on the basis of the number of primary veins (costa) as follows;

Parallel
Penni-parallel (pinnate, pinnate parallel, unicostate parallel)
Single central prominent midrib, secondary veins from this arise perpendicularly to it and run parallel to each other towards the margin or tip, but do not join (anastomose). The term unicostate refers to the prominence of the single midrib (costa) running the length of the leaf from base to apex. e.g. Zingiberales, such as Bananas etc.
Palmate-parallel (multicostate parallel)
Several equally prominent primary veins arising from a single point at the base and running parallel towards tip or margin. The term multicostate refers to having more than one prominent main vein. e.g. "fan" (palmate) palms (Arecaceae)
Multicostate parallel convergent
Mid-veins converge at apex e.g. Bambusa arundinacea = B. bambos (Aracaceae), Eichornia
Multicostate parallel divergent
Mid-veins diverge more or less parallel towards the margin e.g. Borassus (Poaceae), fan palms
Netted (Reticulate)
Pinnately (veined, netted, unicostate reticulate)
Single prominent midrib running from base to apex, secondary veins arising on both sides along the length of the primary midrib, running towards the margin or apex (tip), with a network of smaller veinlets forming a reticulum (mesh or network). e.g. Mangifera, Ficus religiosa, Psidium guajava, Hibiscus rosa-sinensis, Salix alba
Palmately (multicostate reticulate)
More than one primary veins arising from a single point, running from base to apex. e.g. Liquidambar styraciflua This may be further subdivided;
Multicostate convergent
Major veins diverge from origin at base then converge towards the tip. e.g. Zizyphus, Smilax, Cinnamomum
Multicostate divergent
All major veins diverge towards the tip. e.g. Gossypium, Cucurbita, Carica papaya, Ricinus communis
Ternately (ternate-netted)
Three primary veins, as above, e.g. (see) Ceanothus leucodermis,[54] C. tomentosus,[55] Encelia farinosa
Simpson venation patterns
Maranta leuconeura var. erythroneura (Zingiberales):
Penni-parallel
Coccothrinax argentea (Arecaceae):
Palmate-parallel
Bambusa bambos:
Multicostate parallel convergent
Borassus sp.:
Multicostate parallel divergent
Salix alba:
Pinnately netted
Liquidambar styraciflua:
Palmately netted
Ziziphus jujuba:
Multicostate palmate convergent
Gossypium tomentosum:
Multicostate palmate divergent

These complex systems are not used much in morphological descriptions of taxa, but have usefulness in plant identification, [23] although criticized as being unduly burdened with jargon.[56]

An older, even simpler system, used in some flora[57] uses only two categories, open and closed.[58]

 • Open: Higher order veins have free endings among the cells and are more characteristic of non-monocotyledon angiosperms. They are more likely to be associated with leaf shapes that are toothed, lobed or compound. They may be subdivided as;
  • Pinnate (feather-veined) leaves, with a main central vein or rib (midrib), from which the remainder of the vein system arises
  • Palmate, in which three or more main ribs rise together at the base of the leaf, and diverge upward.
  • Dichotomous, as in ferns, where the veins fork repeatedly
 • Closed: Higher order veins are connected in loops without ending freely among the cells. These tend to be in leaves with smooth outlines, and are characteristic of monocotyledons.
  • They may be subdivided into whether the veins run parallel, as in grasses, or have other patterns.

Other descriptive terms

There are also many other descriptive terms, often with very specialised usage and confined to specific taxonomic groups.[59] The conspicuousness of veins depends on a number of features. These include the width of the veins, their prominence in relation to the lamina surface and the degree of opacity of the surface, which may hide finer veins. In this regard, veins are called obscure and the order of veins that are obscured and whether upper, lower or both surfaces, further specified.[60][51]

Terms that describe vein prominence include bullate, channelled, flat, guttered, impressed, prominent and recessed (Fig. 6.1 Hawthorne & Lawrence 2013).[56][61] Veins may show different types of prominence in different areas of the leaf. For instance Pimenta racemosa has a channelled midrib on the upper surfae, but this is prominent on the lower surface.[56]

Describing vein prominence:

Bullate
Surface of leaf raised in a series of domes between the veins on the upper surface, and therefore also with marked depressions. e.g. Rytigynia pauciflora,[62] Vitis vinifera
Channelled (canalicululate)
Veins sunken below the surface, resulting in a rounded channel. Sometimes confused with "guttered" because the channels may function as gutters for rain to run off and allow drying, as in many Melastomataceae.[63] e.g. (see) Pimenta racemosa (Myrtaceae),[64] Clidemia hirta (Melastomataceae).
Guttered
Veins partly prominent, the crest above the leaf lamina surface, but with channels running along each side, like gutters
Impressed
Vein forming raised line or ridge which lies below the plane of the surface which bears it, as if pressed into it, and are often exposed on the lower surface. Tissue near the veins often appears to pucker, giving them a sunken or embossed appearance
Obscure
Veins not visible, or not at all clear; if unspecified, then not visible with the naked eye. e.g. Berberis gagnepainii. In this Berberis, the veins are only obscure on the undersurface.[65]
Prominent
Vein raised above surrounding surface so to be easily felt when stroked with finger. e.g. (see) Pimenta racemosa,[64] Spathiphyllum cannifolium[66]
Recessed
Vein is sunk below the surface, more prominent than surrounding tissues but more sunken in channel than with impressed veins. e.g. Viburnum plicatum.
Types of vein prominence
Clidemia hirta
Channeled
Cornus mas
Impressed
Berberis gagnepainii
Obscure (under surface)

Describing other features:

Plinervy (plinerved)
More than one main vein (nerve) at the base. Lateral secondary veins branching from a point above the base of the leaf. Usually expressed as a suffix, as in 3-plinerved or triplinerved leaf. In a 3-plinerved (triplinerved) leaf three main veins branch above the base of the lamina (two secondary veins and the main vein) and run essentially parallel subsequently, as in Ceanothus and in Celtis. Similarly a quintuplinerve (five-veined) leaf has four secondary veins and a main vein. A pattern with 3-7 veins is especially conspicuous in Melastomataceae. The term has also been used in Vaccinieae. The term has been used as synonymous with acrodromous, palmate-acrodromous or suprabasal acrodromous, and is thought to be too broadly defined.[67][67]
Scalariform
Veins arranged like the rungs of a ladder, particularly higher order veins
Submarginal
Veins running close to leaf margin
Trinerved
2 major basal nerves besides the midrib
Diagrams of venation patterns
Image Term Description
Leaf morphology arcuate.png Arcuate Secondary arching toward the apex
Leaf morphology dichotomous.png Dichotomous Veins splitting in two
Leaf morphology longitudinal.png Longitudinal All veins aligned mostly with the midvein
Leaf morphology parallel.png Parallel All veins parallel and not intersecting
Leaf morphology pinnate.png Pinnate Secondary veins borne from midrib
Leaf morphology reticulate.png Reticulate All veins branching repeatedly, net veined
Leaf morphology rotate.png Rotate Veins coming from the center of the leaf and radiating toward the edges
Leaf morphology cross venulate.png Transverse Tertiary veins running perpendicular to axis of main vein, connecting secondary veins

Size

The terms megaphyll, macrophyll, mesophyll, notophyll, microphyll, nanophyll and leptophyll are used to describe leaf sizes (in descending order), in a classification devised in 1934 by Christen C. Raunkiær and since modified by others.[68]

See also

References

 1. ^ a b Esau 2006.
 2. ^ Cutter 1969.
 3. ^ Haupt 1953.
 4. ^ a b Mauseth 2009.
 5. ^ James et al 1999.
 6. ^ a b c d e Stewart & Rothwell 1993.
 7. ^ Cooney-Sovetts & Sattler 1987.
 8. ^ Tsukaya 2013.
 9. ^ Feugier 2006.
 10. ^ Purcell 2016.
 11. ^ Willert et al 1992.
 12. ^ Bayer 1982.
 13. ^ Marloth 1913–1932.
 14. ^ a b Simpson 2011, p. 356.
 15. ^ Krogh 2010.
 16. ^ James & Bell 2000.
 17. ^ Heywood et al 2007.
 18. ^ Hallé 1977.
 19. ^ Rolland-Lagan et al 2009.
 20. ^ a b c Walls 2011.
 21. ^ a b c Dickison 2000.
 22. ^ a b Rudall 2007.
 23. ^ a b c d e f g h i Simpson 2011, Leaf venation pp. 465–468
 24. ^ a b c d Sack & Scoffoni 2013.
 25. ^ a b c Roth-Nebelsick et al 2001.
 26. ^ Ueno et al 2006.
 27. ^ Runions et al 2005.
 28. ^ Massey & Murphy 1996, Surface-Venation-Texure
 29. ^ doi.10.4028/www.scientific.net/AMR.1141.57
 30. ^ Cote 2009.
 31. ^ Couder et al 2002.
 32. ^ Corson et al 2009.
 33. ^ Laguna et al 2008.
 34. ^ Arber 1950.
 35. ^ Rutishauser & Sattler 1997.
 36. ^ Lacroix et al 2003.
 37. ^ Eckardt & Baum 2010.
 38. ^ a b c d e Read & Stokes 2006.
 39. ^ Doring et al 2009.
 40. ^ Feild et al 2001.
 41. ^ Kew Glossary: Hysteranthous
 42. ^ Kew Glossary: Synanthous
 43. ^ Ettingshausen 1861.
 44. ^ Hickey 1973.
 45. ^ Hickey & Wolfe 1975.
 46. ^ Hickey 1979.
 47. ^ Melville 1976.
 48. ^ a b Leaf Architecture Working Group 1999.
 49. ^ Judd et al 2007.
 50. ^ Florissant Leaf Key 2016.
 51. ^ a b c d e Kling et al 2005, Leaf Venation
 52. ^ Berg 2007.
 53. ^ Angiosperm Morphology 2017, Venation
 54. ^ Simpson 2017, Ceanothus leucodermis
 55. ^ Simpson 2017, Ceanothus tomentosus
 56. ^ a b c Hawthorne & Lawrence 2013, Leaf venation pp. 135–136
 57. ^ Cullen et al 2011.
 58. ^ Beach 1914, Venation
 59. ^ Neotropikey 2017.
 60. ^ Oxford herbaria glossary 2017.
 61. ^ Oxford herbaria glossary 2017, Vein prominence
 62. ^ Verdcourt & Bridson 1991.
 63. ^ Hemsley & Poole 2004, Leaf morphology and drying p. 254
 64. ^ a b Hughes 2017, Pimenta racemosa
 65. ^ Cullen et al 2011, Berberis gagnepainii vol. II p. 398
 66. ^ Kwantlen 2015, Spathiphyllum cannifolium
 67. ^ a b Pedraza-Peñalosa 2013.
 68. ^ Whitten et al 1997.

Bibliography

Books and chapters

Articles and theses

Websites

External links