برگزیدن قائم‌مقام رهبر ایران (۱۳۶۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برگزیدن قائم‌مقام رهبر ایران (۱۳۶۴)
ایران
۲۵ تیر ۱۳۶۴

مشارکت از ۸۶ نمایندهٔ مجلس خبرگان
  Montazeri khomeyni (cropped).JPG


نامزد حسینعلی منتظری
حزب جمهوری اسلامی

قائم‌مقام رهبر برگزیده

حسینعلی منتظری
حزب جمهوری اسلامی

برگزیدن قائم‌مقام رهبر ایران (۱۳۶۴) در جلسه‌ای فوق‌العادهٔ مجلس خبرگان رهبری در ۲۵ تیر ۱۳۶۴ برگزار شد و آیت‌الله حسینعلی منتظری به عنوان قائم‌مقام رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد اما این موضوع به صورت پوشیده ماند تا اینکه در آبان ماه همان سال توسط آیت‌الله باریک بین در نماز جمعه قزوین برهمگان آشکار شد.[۱] سپس وی در فروردین ۱۳۶۸ از مقام خویش استعفا نمود یا آیت‌الله خمینی وی را برکنار نمود، و در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، مجلس خبرگان با قریب به اتفاق آرا استعفا و برکناری وی را تأیید نمود.[۲]

قائم‌مقامی رهبری در قانون اساسی ایران ذکر نشده‌بوده‌است.

حسینعلی منتظری، پس از پیروزی انقلاب به ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی رسید و اصل ولایت فقیه به پیشنهاد وی وارد قانون اساسی ایران شد. وی در این خصوص نیز کتابی به نام ولایت فقیه را به رشته تحریر درآورده بود. آیت‌الله منتظری را در سال ۱۳۶۴ مجلس خبرگان رهبری به قائم‌مقامی ولی فقیه انتخاب کرده‌بودند.

سرانجام در فروردین ۱۳۶۸ از مقام خود استعفا داد. گرچه به نقل از خبرگزاری فارس، منتظری توسط سید روح‌الله خمینی از مقامش عزل شد.[۳] این برکناری به دنبال اعتراض حسینعلی منتظری به اعدامهای زندانیان سیاسی تابستان سال ۱۳۶۷ صورت گرفته بود. سه ماه پس از برکنار آیت‌الله منتظری از قائم‌مقامی، آیت الله خمینی در ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ درگذشت.

سرانجام در جلسه ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ مجلس خبرگان رهبری به ریاست هاشمی رفسنجانی، نخست با قریب به اتفاق رأی‌ها استعفای آیت‌الله منتظری را پذیرفت و برکناری وی را رسما اعلام نمود، و سپس آیت‌الله سید علی خامنه‌ای به عنوان رهبر موقت و پس از همه‌پرسی بازنگری در قانون اساسی به رهبری دائم جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.[۴] آیت الله منتظری تنها فردی است که به قائم‌مقامی رهبر در جمهوری اسلامی ایران رسیده‌است.

واکنش آیت‌الله خمینی[ویرایش]

خبرگان رهبری، در همان روز ۲۵ تیر، پس از برگزیدن آیت‌الله منتظری به قائم‌مقامی، به دیدار آیت‌الله خمینی رفتند. وی در این سخنرانی هیچ‌گونه صحبتی حتی در حد اشاره، به ماجرای انتخاب منتظری و تأیید این کار نکرد.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.seratnews.ir/fa/news/21339/نقش-هاشمی-در-قائم-مقامی-منتظری
  2. «فیلم عزل قانونی قائم مقامی منتظری در مجلس خبرگان». مشرق. ۲۴ دی ۱۳۹۶.
  3. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940106000235
  4. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۳ فوریه ۲۰۱۷.
  5. صحیفهٔ امام خمینی (ره). ۱۷. صص. ۱۷ تا ۲۰.