برونو لاتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنو لاتور
Bruno Latour Quai Branly 01921.JPG
برنو لاتور در کنفرانس مردم‌شناسی تئاترال (۲۰۱۵)
زاده۲۲ ژوئن ۱۹۴۷ ‏(۷۲ سال)
بون، کوت دور، فرانسه
دورهفلسفه معاصر
منطقهفلسفه غرب
مکتبفلسفه قاره‌ای
ساختارگرایی اجتماعی
نظریه شبکه کنش
ایده‌های اصلینظریه شبکه کنش، غیر مدرن
سازمانمرکز ابداع در جامعه‌شناسی
مدرسه عالی معدن
سیانس‌پو
مدرسه اقتصاد لندن
دانشگاه آمستردام
دانشگاهانستیتو تحقیق برای توسعه
دانشگاه تور (Ph.D.)
جوایزجایزه هولبرگ (۲۰۱۳)

برونو لاتور ((به فرانسوی: Bruno Latour)(متولد ۲۲ ژوئن ۱۹۴۷) در بون، کوت دور) نظریه‌پرداز فرانسوی در زمینه علم، فناوری، و سیاست، در خط مقدم توسعه و بسط نظریه شبکه کنش و ظهور مطالعات علم و فناوری در اروپا است. البته علاوه بر اروپا، آثار او در آمریکای شمالی هم تأثیرگذار بوده‌است، و بسیاری از مفاهیم مورد استفاده او، کاربردهای فرارشته‌ای و میان‌رشته‌ای یافته‌است.[۱]

وی از ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۶ استاد مدرسه عالی معدن پاریس و سپس از ۲۰۰۶ استاد سیانس‌پو بوده‌است. وی همچنین استاد فلسفه قاره ای در مدرسه اقتصاد لندن می‌باشد. شهرت وی برای کتاب‌های «زندگی آزمایشگاهی»، «ما هرگز مدرن نبوده‌ایم» و «علم در عمل» می‌باشد. وی زمانی جزو برساخت گرایان محسوب می‌شد و از مبدعان نظریه نظریه شبکه کنش می‌باشد. او از کسانی که در فلسفه معاصر از رویکرد سوبژه اوبژه عدول کرده‌است.

لاتور، چشم‌اندازی انتقادی بر تولید دانش در علوم طبیعی گشود که به علوم اجتماعی نیز بسط یافت.

وی عمیقا دلمشغول این بود که ربط دو مفهوم کلیدی دنیای مدرن، یعنی «طبیعت» و «جامعه»، باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. لاتور استدلال می‌کند که هر دو امر طبیعی و امر اجتماعی، در فضاهای مختلف و در زمان‌های مختلف، متحد و تلفیق می‌شوند، و چیزی می‌سازند که او به آن «جمع» (“collective”) اطلاق می‌کند. این جمع، مترادف با جامعه (society) نیست، بلکه شرایط را برای سوسیالیته و جامعگی فراهم می‌آورد. «جمع» مرکب از رابطه بین انسان‌ها و غیرانسان‌هاست. لاتور از روایات بزرگان مدرنیت، راجع به پیشرفت و تعالی انتقاد می‌کند، در عین حال، دعوای پسامدرن رادیکال را هم انکار می‌نماید و بیش از حد بدبینانه می‌داند. ماجرا به این بازمی‌گردد که در اساس فکر مدرنیت، و پسامدرنیت، یک فکر شبکه‌ای نیست، و از این باب است که موجب اختلال در تشخیص می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «معرفی برونو لاتور». philosociology.ir. ۲۷ شهریور ۱۳۹۲.