برهما (نژاد مرغ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برهمای تیره

برهما یک نژادمرغ آسیایی است که زادگاه آن منطقهٔ برهما پوترا در هند می‌باشد؛ جایی که آنرا بنام چیتاگونگ خاکساری می‌شناسند.

پیشینه[ویرایش]

پیشینهٔ این مرغ مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که این پرنده رابطهٔ نزدیکی با مرغ جنگلی و کوشین دارد. اولین برهماها در سال ۱۸۱۶ از چین به ایالات متحده آمریکا برده شدند و در آنجا بعلت گوشت خوب آن و قدرت بالای این پرنده در تخمگذاری و تحملش، حتی در فصول سرد، بعنوان یک پرندهٔ چند منظوره نگاهداری می‌شد. با این وجود، امروزه این پرنده را تنها برای مقاصد تزیینی پرورش می‌دهند و سلکسیون آن که در گذشته برای اهداف اقتصادی بود، به سلکسیون برای زیباتر کردن این نژاد انجام می‌گیرد.

مشخصات[ویرایش]

تعدادی از اولین برهماها که به آمریکا برده شدند تا ۶٫۵ کیلو هم وزن داشتند، اما امروزه چنین حجمی بندرت دیده می‌شود. وزن استاندارد برای خروسها ۵ کیلو و برای مرغها ۳٫۸۵۰ کیلوگرم محسوب می‌شود. تا دههٔ ۱۸۷۰ برهما چنان محبوب شد که حتی توسط سازمان طیور آمریکا بعنوان استاندارد تکامل پذیرفته شد. برهما پرنده‌ای آرام و خوشرفتار است که به حیوان خانگی و نمایشی خوبی بدل می‌شود. خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. این پرندگان عصبی و زودرنج نبوده و همین مسئله آنها را به یک گزینهٔ ایده‌آل برای خانواده‌هایی که به دنبال پرنده‌ای خانگی برای بچه‌های خود هستند، تبدیل می‌کند.

تصاویر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسیen:Brahma (chicken)