برهما (نژاد مرغ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برهمای تیره

برهما یک نژادمرغ آسیایی است که زادگاه آن منطقهٔ برهما پوترا در هند می‌باشد؛ جایی که آنرا بنام چیتاگونگ خاکساری می‌شناسند.

پیشینه[ویرایش]

پیشینهٔ این مرغ مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که این پرنده رابطهٔ نزدیکی با مرغ جنگلی و کوشین دارد. اولین برهماها در سال ۱۸۱۶ از چین به ایالات متحده آمریکا برده شدند و در آنجا بعلت گوشت خوب آن و قدرت بالای این پرنده در تخمگذاری و تحملش، حتی در فصول سرد، بعنوان یک پرندهٔ چند منظوره نگاهداری می‌شد. با این وجود، امروزه این پرنده را تنها برای مقاصد تزیینی پرورش می‌دهند و سلکسیون آن که در گذشته برای اهداف اقتصادی بود، به سلکسیون برای زیباتر کردن این نژاد انجام می‌گیرد.

مشخصات[ویرایش]

تعدادی از اولین برهماها که به آمریکا برده شدند تا ۶٫۵ کیلو هم وزن داشتند، اما امروزه چنین حجمی بندرت دیده می‌شود. وزن استاندارد برای خروسها ۵ کیلو و برای مرغها ۳٫۸۵۰ کیلوگرم محسوب می‌شود. تا دههٔ ۱۸۷۰ برهما چنان محبوب شد که حتی توسط سازمان طیور آمریکا بعنوان استاندارد تکامل پذیرفته شد. برهما پرنده‌ای آرام و خوشرفتار است که به حیوان خانگی و نمایشی خوبی بدل می‌شود. خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. این پرندگان عصبی و زودرنج نبوده و همین مسئله آنها را به یک گزینهٔ ایده‌آل برای خانواده‌هایی که به دنبال پرنده‌ای خانگی برای بچه‌های خود هستند، تبدیل می‌کند.

تصاویر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسیen:Brahma (chicken)