برهما (نژاد مرغ)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برهمای تیره

برهما (به انگلیسی:brahma) یک نژادمرغ آسیایی است که زادگاه آن منطقهٔ برهما پوترا در هند می‌باشد؛ جایی که آن را بنام چیتاگونگ خاکساری می‌شناسند.

پیشینه

پیشینهٔ این مرغ مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که این پرنده رابطهٔ نزدیکی با مرغ جنگلی و کوشین دارد. اولین برهماها در سال ۱۸۱۶ از چین به ایالات متحده آمریکا برده شدند و در آنجا بعلت گوشت خوب آن و قدرت بالای این پرنده در تخمگذاری و تحملش، حتی در فصول سرد، به عنوان یک پرندهٔ چند منظوره نگاهداری می‌شد. با این وجود، امروزه این پرنده را تنها برای مقاصد تزیینی پرورش می‌دهند و سلکسیون آن که در گذشته برای اهداف اقتصادی بود، به سلکسیون برای زیباتر کردن این نژاد انجام می‌گیرد.

مشخصات

تعدادی از اولین برهماها که به آمریکا برده شدند تا ۶٫۵ کیلو هم وزن داشتند، اما امروزه چنین حجمی به ندرت دیده می‌شود. وزن استاندارد برای خروسها ۵ کیلو و برای مرغها ۳٫۸۵۰ کیلوگرم محسوب می‌شود. تا دههٔ ۱۸۷۰ برهما چنان محبوب شد که حتی توسط سازمان طیور آمریکا به عنوان استاندارد تکامل پذیرفته شد. برهما پرنده‌ای ساکت، آرام و خوشرفتار است که به حیوان خانگی و نمایشی خوبی بدل می‌شود. خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. این پرندگان عصبی و زودرنج نبوده و همین مسئله آن‌ها را به یک گزینهٔ ایده‌آل برای خانواده‌هایی که به دنبال پرنده‌ای خانگی برای بچه‌های خود هستند، تبدیل می‌کند.

تصاویر

منابع

ویکی‌پدیای انگلیسیen:Brahma (chicken)