بنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از برنوشته)
پرش به: ناوبری، جستجو
برنما (بنر)، ویکی‌مدیا در سال ۲۰۰۵

بَرنوشته[۱] یا بَرنما[۲] یا بنر (به انگلیسی: Bannerپرچم یا تکه‌ای پارچه است که دربردارندهٔ یک نماد، نشان‌واره، شعار، یا پیامی دیگر است.[۳]

بنر تبلیغاتی[ویرایش]

یکی از مهمترین کاربردهای بنرهای تبلیغاتی در دنیای امروز، انتقال پیام های تبلیغاتی از این طریق است. به حدی که هرگاه از عبارت بنر استفاده شود، منظور بنر تبلیغاتیست. بنر روش انتقال پیام تبلیغاتی است که طرح گرافیکی دارد و شامل تصاویر و متون است. در واقع بنر یک پرچم است که یک پیغام، لگو، سمبل را به مخاطبان خودمنتقل می کند. بنرها همانند پوسترها جهت تبلیغات تهیه می گردند و پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به مخاطب عرضه می دارند.


تفاوت بین بنر و پوستر[ویرایش]

در یک نگاه کلی شاید بنر و پوستر مشابه باشند و تغییر در ماهیت آنها احساس نشود. اما تفاوت اصلی آنها در نوع چاپ و نحوه اجرای آنهاست. پوستر معمولا برروی کاغذ چاپ میشود و دارای ابعاد کوچکتری می باشد. اما بنرها به دلیل اینکه باید در شرایط سخت تر و فضای باز مورد استفاده قرار گیرند، از متریال های بادوام تر ساخته میشوند. همچنین ابعاد آنها نیز بزرگتر است. [۴]


برنمای تحت وب (وب بنر)[ویرایش]

امروزه معمولاً منظور از بنر پیام‌های تبلیغاتی‌ای است که در سطح وب استفاده می‌شود. این بنرها معمولاً پیام خود را در قالب طرحی هنرمندانه از تصاویر و متون و برای اهداف تبلیغاتی بیان می‌کند. اساساً این گونه بنرها بر اساس تکرار مجموعه‌ای از تصاویر پشت سر هم یا همان تصویر بر ثانیه ساخته می‌شوند که تصاویر و یا متون داخل بنر پس از گذشت مثلاً یک ثانیه به اندازه معینی جابجا شده و تشکیل تصویر انیمیشن حاوی تبلیغات را می‌دهند که این تصاویر با پسوند GIF ذخیره می‌شوند و در سر صفحه یا پانوشت یک وب سایت به نمایش در می‌آیند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بَرنوشته از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای banner در انگلیسی و در حوزهٔ عمومی است. «فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان ـ دفتر هفتم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۰. بازبینی‌شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۱. 
  2. بَرنما واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای banner در انگلیسی و در حوزهٔ رایانه‌است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۲۶. بازبینی‌شده در ۲۴ آذر ۱۳۹۰. 
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Banner»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۴ آذر ۱۳۹۰).
  4. http://mohiti.com/بنر-چیست