طلا(I) برمید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از برمید طلا (I))
طلا(I) برمید
ساختار کریستالی AuBr-P
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 10294-27-6 ✔Y
خصوصیات
فرمول مولکولی AuBr
جرم مولی 276.87 g/mol
شکل ظاهری کریستال‌های زرد لیمویی (AuBr-I)، قهوه‌ای‌زرد (AuBr-P)
چگالی 7.9 g/cm3
دمای ذوب ۱۶۵ درجه سلسیوس (۳۲۹ درجه فارنهایت؛ ۴۳۸ کلوین)
خطرات
لوزی آتش
Flammability (red): no hazard codeHealth code 3: Short exposure could cause serious temporary or residual injury. E.g., chlorine gasReactivity (yellow): no hazard codeSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
3
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references


طلا(I) برمید (به انگلیسی: Gold(I) bromide) با فرمول شیمیایی AuBr یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۷۶٫۸۷ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای زرد و قهوه‌ای‌زرد است.

طلا(I) برمید می‌تواند از واکنش بین عناصر تشکیل‌دهنده‌اش و یا تجزیه‌ی جزیی طلا(III) برمید همراه با کنترل دقیق دما و فشار تولید شود. در دو پیرایش رخ می‌دهد. I-AuBr هم‌ساختار طلا(I) کلرید است و دارای یک واحد سلولی چهارگوشه بدنه‌مرکزی با a=6.734A و c=8.674A و گروه فضایی I41/amd می‌باشد. پیرایش دیگر هم‌ساختار با طلا(I) یدید است و دارای سلول چهارگوشه‌ی اولیه‌ای با a=4.296A و c=12.146A و گروه فضایی P42/ncm است. تک‌بلورهای هردو پیرایش با ترابری بخار شیمیایی رسیده‌اند.مقادیر اندکی از آلومینیم، گالیم یا آهن به‌عنوان کاتالیزگر برای روند ترابری به‌دست آوردن پیرایش I-AuBr استفاده شده‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.