برسابه هوسپیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برسابه هوسپیان
Bersabé Hovsepian.jpg
زادهٔ۱۲۸۵
اصفهان، ایران
درگذشت۱۳۷۸ (۸۳ سال)
آمریکا
محل زندگیایران و آمریکا
تحصیلاتکارشناسی علوم تربیتی
پیشهبشردوست، فعال حقوق زنان
کارهای برجستهموسس نخستین کودکستان در ایران

برسابه هوسپیان-سنقچیان ارمنی: Բերսաբե Հովսեփյան-Սնղչյան انگلیسی: Bersabé Hovsepian (زاده ۱۲۸۵ در اصفهان – درگذشته ۱۳۷۸ در آمریکا) یک بانوی کارآفرین و مدرسه‌ساز ایرانی ارمنی‌تبار بود. وی دانش‌آموخته رشته علوم تربیتی از دانشگاه ژنو مؤسس نخستین کودکستان در ایران در سال ۱۳۱۰ خورشیدی با امتیاز رسمی از وزارت فرهنگ بود.

کودکی[ویرایش]

نخستین کودکستان ایران (کودکستان برسابه) در سال ۱۳۲۸

برسابه هوسپیان در سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۹۰۶ میلادی) در اصفهان به دنیا آمد و در یک‌سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد.

تأسیس کودکستان[ویرایش]

Bersabé Kindergarten, First Kindergarten School in Iran.jpg

وی در سال ۱۳۰۳ خورشیدی (۱۹۲۴ میلادی) از مدرسه هایکازیان ارمنیان تهران فارغ‌التحصیل شد و چندی به تدریس در این مدرسه پرداخت. در سن ۱۸ سالگی به مدت یکسال نیز در مدرسه ارامنه بندر انزلی به عنوان آموزگار خدمت نمود. او در سال ۱۳۰۹ خورشیدی (۱۹۳۰ میلادی) کودکستان شخصی خویش را به نام «کودکستان برسابه» تأسیس نمود. این مؤسسه آموزشی، نخستین کودکستان ایرانی بود که با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ وقت تحت نام «کودکستان» در ایران شروع به فعالیت نمود و آموزش آن نیز به زبان فارسی بود. هوسپیان در سال ۱۳۳۸ خورشیدی (۱۹۵۹ میلادی) دبستان و دبیرستانی در مجاورت این کودکستان را تأسیس نمود.

تحصیلات دانشگاهی[ویرایش]

در فاصله سال‌های ۳۰–۱۳۲۸ خورشیدی (۵۱–۱۹۴۹ میلادی) برسابه هوسپیان جهت تکمیل تحصیلات خویش عازم ژنو در سوئیس گردید و در رشته علوم تربیتی و روانشناسی کودکان و نوجوانان دانشگاه ژنو تحصیل نمود.

سازمان زنان ایران[ویرایش]

در کنار فعالیت‌های آموزشی، وی در امور اجتماعی نیز فعال بود و یکی از مؤسسان سازمان زنان ایران در سال ۱۳۴۷ خورشیدی (۱۹۶۸ میلادی) محسوب می‌شود.

دریافت نشان افتخار[ویرایش]

به پاس خدمات شایان توجه برسابه هوسپیان در امور آموزشی و تربیتی، وی مفتخر به دریافت نشان درجه دو «افتخار» از سوی وزارت آموزش و پرورش ایران شده است.

پس از انقلاب[ویرایش]

مدرسه‌های برسابه بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران تعطیل شدند.

جنگ ایران و عراق[ویرایش]

در آغاز جنگ ایران و عراق هوسپیان برای تغذیه، کمک‌های اولیه و نظایر این در برخی محله‌های تهران ستادهایی را برپا کرد. گرچه این گونه ستادها چندین ماه قبل از پیروزی انقلاب نیز تشکیل شده بودند، اما آغاز جنگ و اشغال برخی از مناطق جنوب و غرب کشور باعث ایجاد سیل مهاجرت جنگ‌زده‌ها و بی‌خانمان‌ها را به سوی شهرهای بزرگ مانند تهران شد.[۱]

اواخر عمر[ویرایش]

او سال‌های آخر عمر خویش را در ایالات متحده آمریکا سپری کرد و در سال ۱۳۷۸ خورشیدی (۱۹۹۹ میلادی) بدرود حیات گفت.

پانویس[ویرایش]

  1. وارطان داویدیان (زمستان ۱۳۸۴). «در پاسداشت یکصد سال نیکوکاری و احسان». فصلنامه فرهنگی پیمان (ارمنیان). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۳ آوریل ۲۰۱۶.

منابع[ویرایش]

  • لازاریان، ژانت د (۱۳۸۲). «فعالان آموزشی، پرورشی و فرهنگی». دانشنامه ایرانیان ارمنی. تهران: انتشارات هیرمند. صص. ۱۴۵–۴۶. شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳.