برتراند راسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
برتراند راسل
فلسفه غرب
Bertrand Russell transparent bg.png
شناسنامه
نام کامل برتراند آرتور ویلیام راسل
لقب سومین ارل راسل
حیطه فلسفه علمی
دوره قرن بیستم
مکتب فلسفه تحلیلی
فایده‌گرایی
بازنمایی‌گرایی
مبناگرایی
علایق اصلی
تابعیت بریتانیا بریتانیایی
زادروز ۱۸ مهٔ ۱۸۷۲
زادگاه ترلک در نزدیکی مونماوث‌شیر،  ولز
تاریخ مرگ ۲ فوریهٔ ۱۹۷۰ (۹۷ سال)
محل مرگ پنریندیدرایث،  ولز
مدفن بنا به وصیتش سوزانده شد
همسر(ها) آلیس پیرسال اسمیت
دورا راسل
پاتریشیا راسل
ادیت فینچ راسل
فرزند(ها) جان، کاترین، کانرد
دین خداناباور (موضع عام)
ندانم‌گرا (موضع خاص فلسفی)
امضا
Bertrand Russell signature.svg

برتراند آرتور ویلیام راسل، ارل راسل سوم (به انگلیسی: Bertrand Arthur William Russell, 3rd Earl Russell)، (زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ — درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰)، فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، جامعه‌شناس، برنده جایزه نوبل و فعّال صلح‌طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم زندگی می‌کرد.[۱][۲]

راسل، یکی از فیلسوفان پیشتاز قرن بیستم محسوب می‌شود و «جنبش مخالفت با آرمان‌گرایی» را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی، به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گذاران فلسفهٔ تحلیلی یاد می‌گردد.[۳]

برتراند راسل، یک فعال ضد جنگ و نیز مخالف امپریالیسم بود[۴][۵] که به دلیل عقاید صلح‌طلبانه‌اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد.[۶] او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت‌خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته‌ای بود.[۷] وی در سال ۱۹۵۰، به پاس «آثار متعدد در حمایت از نوع‌دوستی و آزادی اندیشه»، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات گردید.[۸]

زندگی[ویرایش]

خانواده پدری، دوران کودکی و نوجوانی[ویرایش]

جان راسل لرد آمبرلی، پدر راسل

اگرچه راسل بیشتر عمرش را در انگلستان گذراند، اما اصلیتی ولزی داشت.[۹] خانوادهٔ برتراند راسل از شهروندان قدیمی و بانفوذ بودند. پدربزرگش، جان راسل، نخستین ارل راسل پسر سوم جان راسل، ششمین دوک بدفورد بود و دو بار در عصر ویکتوریا به سمت نخست‌وزیری بریتانیا رسیده بود. پدرش، جان راسل، لرد آمبرلی که مردی بی‌دین بود[۱۰] نیز از اشراف‌زادگان محسوب می‌شد.[۱۱]

در ۱۸۷۴ مادرش را که از مبارزان آزادی زنان بود[۱۰] بر اثر دیفتری از دست داد. مدت کوتاهی پس از آن خواهرش ریچل که از خودش چهار سال بزرگتر بود، درگذشت. تنها دو سال بعد در ۱۸۷۶ پدر راسل بر اثر برونشیت از دنیا رفت.

پس از آن به همراه برادرش فرانک (که هفت سال از خودش بزرگتر بود) زیر سرپرستی پدربزرگ‌اش جان راسل، نخستین ارل راسل قرار گرفت. راسل از او به عنوان پیرمردی مهربان و ویلچرنشین یاد می‌کند. در ۱۸۷۸ پدربزرگ‌اش درگذشت و برتراند و فرانک تا زمان بلوغ به سرپرستی بیوهٔ جان راسل، پرورش یافتند.

او در زندگی‌نامهٔ خود بیان داشته‌است که در نوجوانی، عمدهٔ علایق او را سکس، فلسفه دین و ریاضیات تشکیل می‌داده‌اند و تنها عاملی که از خودکشی‌اش بر اثر رنج از دست دادن عزیزان در خردسالی جلوگیری می‌کرد، شوق به فراگیری هر چه بیشتر ریاضیات بود.[۱۲]

راسل جوان، ورود به دانشگاه و اخراج از آن[ویرایش]

در آغاز جوانی به مطالعه آثاری از پرسی بیش شلی روی آورد که این امر مسیر زندگی او را تغییر داد.[۱۳] سپس به کالج ترینیتی در کمبریج وارد شد و در ریاضیات و فلسفه تحصیل کرد. در ۱۹۰۱ پارادوکس راسل را کشف کرد و هفت سال بعد به عضویت انجمن سلطنتی علوم بریتانیا درآمد. در طول جنگ جهانی اول به دلیل مبارزات ضد جنگ از دانشگاه اخراج و زندانی شد.

زندگی شخصی[ویرایش]

راسل چهار بار ازدواج کرد و زندگی شخصی آشفته‌ای داشت.[۱۴][۱۵][۱۶] نخست در ۱۸۹۴ با آلیس پیرسال اسمیت ازدواج کرد اما بعد از چند سال دل به زن دیگری بست و آلیس را رها کرد. در ۱۹۲۱ از آلیس طلاق گرفت و با دورا راسل (بلک) ازدواج کرد و آن دو صاحب دو بچه شدند. ۱۴ سال بعد و پس از اینکه دورا از یک فعال سیاسی چپ‌گرای آمریکایی به نام گریفین بری باردار شد[۱۷] از دورا نیز جدا شد و این دو تا آخر عمر با هم دشمن بودند. این دشمنی وقتی دورا برای فرزندی که از گریفین بری باردار شده بود شناسنامه‌ای با نام خانوادگی راسل گرفت،[۱۸] شدیدتر هم شد.[۱۹] راسل به فاصلهٔ یک سال بعد از طلاق از دورا با پاتریشیا (پیتر) هلن اسپنس ازدواج کرد که در آن موقع تنها ۲۱ سال داشت. در ۱۹۵۲ از پاتریشیا هم جدا شد. همان سال با ادیث فینچ ازدواج کرد که تا پایان عمر با او بود.[۱۵] فرزند وی جان پس از جدایی از همسرش دچار جنون شد.[۲۰] در کتاب فیلسوفان بدکردار آمده که شواهدی مبهم دربارهٔ ارتباط راسل با عروسش و آگاهی یافتن جان از این مسئله وجود دارد، اما منابع دیگری معتقدند این جنون در خانوادهٔ راسل ارثی بود.[۲۱]

مرگ[ویرایش]

مجسمهٔ راسل در میدان Red Lion لندن

سرانجام او در دوم فوریه ۱۹۷۰ بر اثر پنمونی عفونت حاد ریوی وسوزاک و سرطان درگذشت. بنا به وصیت جسدش را سوزاندند و خاکسترش را دور ریختند.

سال شمار زندگی[ویرایش]

 • (۱۸۷۲) در ۱۸ می در راونزکراف (Ravenscroft) ویلز متولد شد.
 • (۱۸۷۴) مرگ مادر و خواهر
 • (۱۸۷۶) مرگ پدر
 • (۱۸۷۸) مرگ پدربزرگ - نخست‌وزیر سابق بریتانیا
 • (۱۸۹۰) به کالج ترینیتی در کمبریج وارد شد.
 • (۱۸۹۳) دریافت مدرک لیسانس ریاضی
 • (۱۸۹۴) امتحان پایانی علوم انسانی/فلسفه (The Moral Sciences Tripos)
 • (۱۸۹۴) با Alys Pearsall Smith ازدواج کرد.
 • (۱۹۰۰) جوزپه پئانو را در کنگره بین‌المللی پاریس ملاقات کرد
 • (۱۹۰۱) پارادکس راسل را کشف کرد.
 • (۱۹۰۲) با گوتلوب فرگه نامه‌نگاری کرد.
 • (۱۹۰۸) به عضویت انجمن سلطنتی انتخاب شد.
 • (۱۹۱۶) به دلیل مبارزه ضدجنگ‌اش از کالج ترینیتی اخراج شده و ۱۱۰ پوند هم جریمه شد.
 • (۱۹۱۸) به دلیل مبارزه ضدجنگ‌اش پنج ماه زندانی شد.
 • (۱۹۲۱) از Alys طلاق گرفت و با دورا بلک (Dora Black) ازدواج کرد.
 • (۱۹۲۷)
 • (۱۹۳۱) با مرگ برادرش لقب سومین ارل راسل را کسب کرد.
 • (۱۹۳۵) از دورا طلاق گرفت.
 • (۱۹۳۶) با پاتریشیا (پیتر) هلن اسپنس (Patricia (Peter) Helen Spence) ازدواج کرد.
 • (۱۹۴۳) از بنیاد بارنز (Barnes Foundation) در پنسیلوانیا اخراج شد.
 • (۱۹۴۹) نشان لیاقت (the Order of Merit) را دریافت کرد.
 • (۱۹۵۰) جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.
 • (۱۹۵۲) از پیتر طلاق گرفت و با ادیث فینچ (Edith Finch) ازدواج کرد.
 • (۱۹۵۵) بیانیه راسل-اینشتین را منتشر کردند.
 • (۱۹۵۷) اولین کنفرانس پاگواش (Pugwash Conference) را برگزار کرد.
 • (۱۹۵۸) رئیس مؤسسهٔ مبارزه برای خلع سلاح هسته‌ای
 • (۱۹۶۱) به دلیل مبارزه‌های ضدهسته‌ای به مدت یک هفته زندانی شد.
 • (۱۹۷۰) در دوم فوریه در Penrhyndeudraeth در ویلز درگذشت.

دیدگاه‌ها و تأثیرات[ویرایش]

فعالیت‌های ضد جنگ[ویرایش]

وی یک فعال ضد جنگ بود[۲۲][۲۳] و به خاطر فعالیت‌های ضد جنگ در خلال جنگ جهانی اول از دانشگاه ترینیتی اخراج و برای مدت پنج‌ماه زندانی شد. از اقدامات صلح طلبانه بعدی راسل می‌توان به راه انداختن کمپینی ضد آدولف هیتلر، انتقاد از استبداد و خفقان در شوروی، اعتراض علیه مداخله ایالات متحده در جنگ ویتنام و تأسیس انستیتوی دفاع از صلح در سال ۱۹۶۳ اشاره نمود.[۲۳]

کارتون برتراند راسل اثر جی اف هورابین

در سپتامبر ۱۹۶۱ و در سن ۸۹ سالگی به دلیل شرکت در تظاهرات ضد فعالیت‌های هسته‌ای در لندن، به مدت هفت روز به اتهام «نقض صلح» در زندان بریکستون زندانی شد. قاضی برای این‌که از زندانی‌شدن او جلوگیری کند، از او خواست به «رفتار خوب» متعهد شود و او پاسخ داد: «خیر. متعهد نمی‌شوم.»[۲۴][۲۵]

فعالیت‌های ادبی[ویرایش]

با نگارش آثاری شاخص در دفاع از انسان گرایی و آزادی بیان، جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۵۰ را از آن خود کرد.[۲۶]

ریاضیات[ویرایش]

در ریاضیات او پارادوکس راسل را کشف کرد که منجر به تعمیق و گسترش نظریه مجموعه‌ها گردید.

فلسفه، منطق و نظریات مذهبی و اجتماعی[ویرایش]

راسل در کهولت

علاوه بر ریاضیات، بخش مهمی از شهرت برتراند راسل به سبب نظریاتش در زمینه فلسفه تحلیلی است.[۲۷] راسل از پایه‌گذاران منطق جدید[۲۸] و بنیانگذاران اصلی فلسفه تحلیلی به‌شمار می‌رود.[۲۹]

برتراند راسل یکی از مشهورترین فیلسوفان خداناباور قرن بیستم و از منتقدان برجسته اعتقاد و عمل مسیحی بوده‌است. پاره‌ای از نوشته‌هایش در این زمینه در کتابی تحت عنوان چرا مسیحی نیستم؟ جمع‌آوری شده‌اند.

البته او همانگونه که در مناظره با فردریک کاپلستون می‌گوید، مدعی توانایی در اثبات عدم خدا نیست اما چند سال بعد به‌کارگیری تمثیل قوری سماوی سعی در تأکید بر دیدگاه بی‌خدایانه (به جای ندانم گرایی) نمود.

راسل در من یک خداناباورم یا یک ندانم گرا؟ در سال ۱۹۴۷ می‌گوید:

به عنوان یک فیلسوف، اگر بخواهم برای شنونده‌های فلسفی محض سخن بگویم باید بگویم که خود را یک ندانم گرا توصیف می‌کنم چرا که فکر نمی‌کنم برهانی قاطع وجود داشته باشد که کسی بتواند اثبات کند که خدایی وجود ندارد.

از سوی دیگر اگر بخواهم آن را صاف و ساده به فردی عامی بگویم فکر می‌کنم که باید بگویم من یک خداناباور هستم چرا که وقتی می‌گویم نمی‌توانم اثبات کنم که خدایی وجود ندارد مجبورم که همچنین به همانسان بگویم که نمی‌توانم اثبات کنم که خدایان هومری وجود ندارند.

به تصریح او پرسش اساسی فلسفه دین این نیست که آیا چیزی به نام خداوند وجود دارد یا نه، بلکه این است که آیا تعریف خداوند مصداق و نمونه‌ای دارد یا خیر. این تحلیل مشهور راسل از «وجود دارد»، عبارت «خداوند وجود دارد» را بی‌معنا و در زمره غلط‌های گفتاری مصطلح برمی‌شمرد.

وی دین را ناشی از ترس می‌داند به‌طوری‌که در کتاب «اجتماع انسانی» خود می‌گوید:

انسان پدیده‌هایی را می‌دیده‌است که باعث ترس و اضطرابش می‌شده و برای اینکه این ترس و اضطراب را آرام کند، نمی‌توانسته از علم و شناخت واقعی پدیده‌ها که بعد منجر به پیدا کردن راه حلی مناسب و منطقی می‌شده استفاده کند در نتیجه به جای علاج واقعه یک مسکن برای خود پیدا می‌کرده و به تعبیری دل خود را خوش می‌کرده‌است. مثلاً با اعتقاد به قضا و قدر ناملایمات زندگی را برای خود تعریف می‌کرده یا با اعتقاد به بهشت و اینکه اگر ما اینجا سختی می‌کشیم در عوض بهشتی وجود دارد که در آنجا راحتیم ناملایمات زندگی را برای خود تحمل پذیر و توجیه می‌کرده‌است.

در کتاب قدرت دربارهٔ سیاستمداران می‌گوید:

کسب قدرت هرچه بیشتر، هدف حاکمان سیاسی بشری است همچنان که قانون جاذبه، در اجسام، حاکم است… فقط با کشف این رمز که قدرت طلبی، عامل تعیین‌کننده فعالیت‌های مهم سیاسی است می‌توان طومار تاریخ تحولات سیاسی بشری از باستان تا معاصر را توجیه و تفسیر نمود… به همان ترتیبی که در علم فیزیک، «انرژی» عامل اساسی پدیده‌ها است «قدرت طلبی» مانند انرژی، دارای صورت‌های گوناگون است، تموّل، ارتش، مهمات جنگی.

راسل در کتاب اخلاق و سیاست در جامعه می‌نویسد:

اگر انسان را معجونی از فرشته و حیوان بدانیم حقّاً دربارهٔ حیوان بی‌انصافی کرده‌ایم پس چه بهتر است که او را - ترکیبی از فرشته و شیطان بدانیم.

راسل در فصل آخر کتاب «آیا بشر آینده‌ای هم دارد؟»، یادآور می‌شود که پیشرفت علم با وجود این رهبران خودخواه، تا چه حد به مصائب بشر افزوده به نظر او نزاع سال ۱۹۶۱ کندی و خروشچف تا نابود کردن همه ابناء بشر فاصله‌ای نداشته‌است.

او می‌نویسد:

اینک (ژوئیه ۱۹۶۱) مهمترین مسئله‌ای که در برابر جهان قرار دارد بدین قرار است:

آیا از راه جنگ می‌توان چیزی بدست آورد که کسی بپسندد؟ کندی و خروشچف می‌گویند آری. مردانی که از سلامت عقل، برخوردارند می‌گویند نه. اگر این دو را قادر به تخمین احتمالات عقلانی بدانیم، ناگزیر به این نتیجه می‌رسیم که هر دو نفر بر این امر که وقت خاتمه دادن به وجود بشر رسیده‌است اتفاق نظر دارند.

خلاصه‌ای از سیر تحولات فلسفی راسل، در کتاب تکامل فلسفی من به قلم خود او به تحریر درآمده‌است.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

برتراند راسل در طول حیاتش مقالات و کتاب‌های بسیاری به جای گذاشت. فهرست زیر شامل گزیده‌ای از مشهورترین آثار وی است:

نام کتاب مترجم فارسی انتشارات و سال انتشار موضوع کتاب
تحلیل علمی ـ فلسفی از اصول مارکسیسم ماتریالیسم

به‌قلم برتراند راسل، موریس مترلینک، آندره ژید

س. مکاروان، ۱۳۵۷. مارکسیسم
‎آرمان‌های سیاسی مهدی افشار تهران: زرین، ۱۳۵۷. علوم سیاسی
پیروزی سفید پرویز مهاجر رازی، ۱۳۶۳. ایالات متحده—سیاست و حکومت
در تربیت بخصوص در دوره اول کودکی عباس شوقی ۱۳۳۹. آموزش و پرورش کودکان
زناشوئی و اخلاق ابراهیم یونسی تهران: شرکت سهامی نشر اندیشه، ۱۳۴۱. امور جنسی—اخلاق
حقیقت و افسانه منصور مشگین‌پوش [تهران]: رازی، ۱۳۶۱. مقاله‌های انگلیسی
جهان‌بینی علمی حسن منصور تهران: آگاه، ۱۳۶۰. علوم—روش‌شناسی
شاهراه خوشبختی ع. وحید مازندرانی تهران: امیرکبیر، ۱۳۵۵. موفقیت
زمینه‌های فلسفه محسن امیر تهران: کیهان، ۱۳۴۹ فلسفه—تاریخ
علم ما به عالم خارج، به عنوان زمینه‌ای برای بکاربردن روش علمی در فلسفه منوچهر بزرگمهر تهران: بنگاه و نشر کتاب، ۱۳۴۸. شناخت (فلسفه)
علم و مذهب رضا مشایخی تهران: دهخدا، ۱۳۵۵. علم و دین
عمل و تئوری بلشویسم احمد صبا کتاب تهران. کمونیسم
قدرت نجف دریابندری تهران: خوارزمی، ۱۳۶۱. علوم سیاسی
درک تاریخ یدالله طوسی تهران: کتابخانه ابن سینا، ۱۳۴۱. تاریخ—فلسفه
در ستایش فراغت و چند مقاله دیگر ابراهیم یونسی تهران: اندیشه، ۱۳۴۹. مقاله‌های انگلیسی
تاثیر علم بر اجتماع محمود حیدریان تهران: دهخدا، ۱۳۴۳. علوم—جنبه‌های اجتماعی
مسائل فلسفی احمد اردوبادی تهران: کانون معرفت. فلسفه انگلیسی
تاثیر علم بر اجتماع مهدی افشار تهران: زرین، ۱۳۳۵. علوم—جنبه‌های اجتماعی
چرا مسیحی نیستم، مقالاتی چند راجع به مذهب و موضوعات مربوط به آن س. الف. س. طاهری. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell—مقاله‌ها و خطابه‌ها
انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و اسلام مهدی قائنی قم: خانه کتاب، ۱۳۵۹. روسیه شوروی—اوضاع اجتماعی
جنایات جنگ در ویتنام ایرج مهدویان تهران: فرهنگ، ۱۳۴۷. جنگ ویتنام، ۱۹۶۱–۱۹۷۵م
مسائل فلسفه منوچهر بزرگمهر [تهران]: خوارزمی، ۱۳۴۷. فلسفه انگلیسی
مرجع قدرت و فرد منصور مشگین‌پوش تهران: رازی، ۱۳۶۲. قدرت (علوم اجتماعی)
قدرت، دولت و فرد علیرضا شاهین نوری تهران: دهخدا. قدرت (علوم اجتماعی)
آینده بشر م. منصور نشر اندیشه، ۱۳۴۳. انسان‌شناسی—مقاله‌ها و خطابه‌ها
اخلاق و سیاست در جامعه محمود حیدریان ۱۳۴۹. اخلاق اجتماعی
آیا بشر آینده‌ای هم دارد؟ م. منصور تهران: مروارید، ۱۳۴۴. حقوق بشر
تحلیل ذهن منوچهر بزرگمهر تهران: شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، ۱۳۴۸. روانشناسی
تسخیر خوشبختی فریدون حاجتی تهران: گنجینه، ۱۳۶۹. خوشبختی
جستارهای فلسفی میرشمس‌الدین ادیب‌سلطانی تهران: امیرکبیر، ۱۳۶۳. فلسفه جدید
چرا مسیحی نیستم روح‌الله عباسی تهران: انتشارات روز، ۱۳۴۷. آزاداندیشی
تاریخ فلسفه غرب و روابط آن با اوضاع سیاسی و اجتماعی از قدیم تا امروز نجف دریابندری ۱۳۴۷. فلسفه—تاریخ
الفبای نسبیت محمود خاتمی مؤسسه انتشارات مدبر، ۱۳۷۰. نسبیت (فیزیک)
مفهوم نسبیت انشتین و نتایج فلسفی آن مرتضی طلوعی تهران: امیرکبیر، ۱۳۴۰. نسبیت (فیزیک)
ماده و یاد: رهیافتی به رابطه جسم و روح

اثر هانری برگسن با توضیحات و مقدمه‌ای در نقل آراء دانشمندان اخیر و پاسخ اعتراضات برتراند راسل

مترجم علی قلی بیانی تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۵. جسم و جان
جنگ هسته‌ای فریدون حاجتی تهران: اکباتان، ۱۳۶۲. جنگ هسته‌ای
شرح حال برتراند راسل بقلم خودش مسعود انصاری تهران: فروغی، ۱۳۵۰. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell
امیدهای نو شایگان [تهران]، [‎۱۳۳۶؟]. مسائل اجتماعی
آرمانهای سیاسی حسن سیدی منصور تبریز: ابن‌سینا، ۱۳۴۶. علوم سیاسی
زناشوئی و اخلاق مهدی افشار تهران: کاویان، ۱۳۵۴. امور جنسی—اخلاق
زندگینامه برتراند راسل به قلم خودش احمد بیرشک تهران: خوارزمی، ۱۳۷۷. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell—سرگذشتنامه
قدرت «تحلیل جدید جامعه» هوشنگ منتصری تهران: مؤسسه مطبوعاتی عطائی. علوم سیاسی
قدرت [ویرایش ‎۲] نجف دریابندری تهران: خوارزمی، ۱۳۷۱. علوم سیاسی
جنگ ویتنام صمد خیرخواه [تهران]: شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، ۱۳۵۱. جنگ ویتنام، ۱۹۶۱–۱۹۷۵م
مشکلات جهانی افزایش جمعیت مجموعه مقالات شامل: ۱ـ فشار جمعیت و جنگ…[و دیگران] احمد کتابی [تهران]: چاپخانه خوشه، ۱۳۵۱. جمعیت
مقدمه‌ای بر فلسفه ریاضی ابوالقاسم لاله. [تهران]: یاسین، ۱۳۷۶ ریاضیات—فلسفه
جهانی که من می‌شناسم روح‌الله عباسی تهران: امیرکبیر، ۱۳۴۵. تحولات اجتماعی
تسخیر خوشبختی مهدی قراچه‌داغی تهران: نشر ذهن‌آویز، ۱۳۷۸. خوشبختی
آموزش و زندگی بهتر ناهید فخرائی تهران: بنگاه و نشر کتاب، ۱۳۵۵. آموزش و پرورش
عرفان و منطق نجف دریابندری تهران: کتاب‌های جیبی، ۱۳۶۲. فلسفه—مقاله‌ها و خطابه‌ها
شرح انتقادی فلسفه لایبنیتس به ضمیمه قطعات برجسته به همراه مقدمه جدید جان اسلاتر ایرج قانونی تهران: نشر نی، ۱۳۸۲. لایبنیتس، گوتفرید ویلهلم فون، ۱۶۴۶–۱۷۱۶م. Leibniz, Gattfried Willhelm von—نقد و تفسیر
زناشویی و اخلاق ح. منتظم تهران: بنگاه نشر اندیشه، ۱۳۳۷. امور جنسی—اخلاق
گزیده آثار راسل مهدی افشار ویرایش رابرت ای. اگنر [تهران]: زرین، [-‎۱۳۵]. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell
الفبای شهروند خوب و تاریخ جهان در یک‌کلام رضی هیرمندی تصویرگر: فرانسیسکا تمرسون زیر نظر شورای ادبی تهران: افق، ۱۳۸۶. طنز انگلیسی
تاریخ فلسفه غرب [ویرایش ‎۲؟] نجف دریا بندری تهران: کتاب پرواز، ۱۳۷۳. فلسفه غرب
فلسفه تحلیل منطقی (برگرفته از تاریخ فلسفه غرب) گزینش و سعید توکلی پارسان تهران: کتاب روشن، ۱۳۸۷. فلسفه غرب
آزادی و سازمان: پیدایش و سیر تکوین سوسیالیسم، لیبرالیسم، رادیکالیسم، ناسیونالیسم علی رامین تهران: فرزان، ۱۳۸۶. آزادی
تکامل فلسفی من نواب مقربی تهران: صراط، ۱۳۸۷. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell
تحلیل ذهن منوچهر بزرگمهر تهران: خوارزمی، ۱۳۸۷. روانشناسی
جهان‌بینی [ویرایش ‎۲؟] حسن منصور تهران: آگاه، ۱۳۷۸. علوم
عرفان و منطق نجف دریابندری تهران: شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، [‎۱۳۴۹]. فلسفه—مقاله‌ها و خطابه‌ها
اتمیسم منطقی اجلال پی‌کانی تهران: علم، ۱۳۸۸. ذره‌گرایی
رسالهٔ منطقی ـ فلسفی [ویرایش؟]

نوشتهٔ لودویگ ویتگنشتاین: درآمد برتراند راسل

میرشمس‌الدین ادیب‌سلطانی تهران: امیرکبیر، ۱۳۸۸. منطق ریاضی
اصول نوسازی جامعه مهدی افشار تهران: زرین، ۲۵۳۷ = ۱۳۵۷. جامعه‌شناسی
تاریخ فلسفه غرب [ویرایش ‎۲] نجف دریابندری تهران: کتاب پرواز: کتاب آوند دانش، ۱۳۹۰. فلسفه—تاریخ
تاریخ فلسفه غرب نجف دریابندری تهران: پرواز، ۱۳۶۵. فلسفه—تاریخ
برگزیدهٔ نوشته‌های اساسی برتراند راسل/ رابرت اگنر، لستر دنان کاظم فیروزمند تهران: مهر ویستا، ۱۳۹۱. راسل، برتراند راسل، ۱۸۷۲–۱۹۷۰م. Russell, Bertrand Russell
‎قدرت و فرد مهدی افشارزرین قدرت (علوم اجتماعی)
سه رساله در باب معنی/ گوتلب فرگه، برتراند راسل، پیتر استراوسن راحله گندمکار تهران: نشر قطره، ۱۳۹۱. معنی‌شناسی (فلسفه)
مسائل فلسفه منوچهر بزرگمهر. تهران: خوارزمی، ۱۳۹۰ فلسفه انگلیسی
قدرت نجف دریابندری تهران: خوارزمی، ۱۳۹۰ قدرت (علوم اجتماعی)
در ستایش بطالت محمدرضا خانی تهران: نیلوفر، ۱۳۹۳. مسائل اجتماعی
پژوهشی در معناداری و صدق همایون کاکا سلطانی تهران: جامی، ۱۳۹۴. معنی‌شناسی (فلسفه)
مسئله چین امیر سلطان‌زاده تهران: علم، ۱۳۹۴. چین
چرا من مسیحی نیستم و مقالاتی دیگر دربارهٔ دین و موضوعات مربوط به آن گردآوری: پل ادواردز مترجم امیر سلطان‌زاده تهران: علم، ۱۳۹۵. آزاداندیشی
بلشویسم از تئوری تا عمل امیر سلطان‌زاده تهران: علم، ۱۳۹۵. کمونیسم

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Sidney Hook, "Lord Russell and the War Crimes Trial", Bertrand Russell: critical assessments, Volume 1, edited by A. D. Irvine, (New York 1999) page 178
 2. Stanford Encyclopedia of Philosophy, "Bertrand Russell", 1 May 2003
 3. Bertrand Russell (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 4. Richard Rempel (1979). "From Imperialism to Free Trade: Couturat, Halevy and Russell's First Crusade". Journal of the History of Ideas. University of Pennsylvania Press. ۴۰ (۳): ۴۲۳–۴۴۳. doi:10.2307/2709246. JSTOR 2709246.
 5. Bertrand Russell (1988) [1917]. Political Ideals. Routledge. ISBN 0-415-10907-8.
 6. Samoiloff, Louise Cripps. C.L.R. James: Memories and Commentaries, p. 19. Associated University Presses, 1997. ISBN 0-8453-4865-5
 7. The Nobel Prize in Literature 1950
 8. Hestler, Anna (2001). Wales. Marshall Cavendish. p. 53. ISBN 0-7614-1195-X.
 9. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ برتراند راسل (۱۳۴۵جهانی که من می‌شناسم، انتشارات امیرکبیر، ص. ۳
 10. Bloy, Marjie, Doctor of Philosophy. "Lord John Russell (1792-1878)". Retrieved 28 October 2007.
 11. The Autobiography of Bertrand Russell, p.38
 12. The Autobiography of Bertrand Russell, p.35
 13. Young, D. (2016). Distraction. Place of publication not identified: Routledge. page 21
 14. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ https://www.britannica.com/biography/Bertrand-Russell
 15. راجرز، ن. ، تامپسون، م. (۱۳۹۳). فیلسوفان بدکردار. احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 16. Ward, H. (2003). A man of small importance: My father Griffin Barry. Debenham: Dormouse Books.
 17. Monk, R. (2016). Bertrand russell: The ghost of madness 1921-1970. Free Press.
 18. Liberty and love? Dora Black Russell and marriage.. (n.d.)>The Free Library. (2014). Retrieved Nov 17 2017 from https://www.thefreelibrary.com/Liberty+and+love?+Dora+Black+Russell+and+marriage.-a0274585417
 19. راجرز، ن. تامپسون، م. (1393). فیلسوفان بدکردار. احسان شاه قاسمی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 20. کتاب: فیلسوفان بدکردار، نوشته: Rodgers and Thompson, صفحه 119, متن اصلی: − According to Susan, who hero-worshipped ‘Diddy’ as she called Russell, yet who in some ways understood him oddly well, the octogenarian philosopher now seduced his daughter-in-law. Evidence for this is ambiguous, but their closeness cannot have helped John, whom Susan anyway abandoned for the writer Christopher Wordsworth
 21. Richard Rempel (1979). "From Imperialism to Free Trade: Couturat, Halevy and Russell's First Crusade". Journal of the History of Ideas 40 (3): 423–443. doi:10.2307/2709246.
 22. ۲۳٫۰ ۲۳٫۱ Bertrand Russell (1988) [1917]. Political Ideals. Routledge. ISBN 0-415-10907-8.
 23. Bertrand Russell Peace Foundation, Bertrand Russell, 1872–1970 [1970], p.  12
 24. Russell, Bertrand (1967). The Autobiography of Bertrand Russell, Vol. 3. Little, Brown. p. 157.
 25. The Nobel Foundation (1950). Bertrand Russell: The Nobel Prize in Literature 1950. Retrieved on 11 June 2007.
 26. دائرةالمعارف فلاسفه استانفورد
 27. گراهام پریست (۱۳۸۷)، «وصف‌ها و وجود: آیا یونانیان زئوس را می‌پرستیدند؟»، منطق، تهران: نشر ماهی، ص. صفحهٔ ۴۸ از پارامتر ناشناخته |= صرف‌نظر شد (کمک)
 28. Ludlow, Peter, "Descriptions", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2008 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = [۱].

پیوند به بیرون[ویرایش]

Writings available online

Audio

Other

Bertrand Russell

Bertrand Russell 1957.jpg
Born
Bertrand Arthur William Russell

(1872-05-18)18 May 1872
Died2 February 1970(1970-02-02) (aged 97)
Penrhyndeudraeth, Caernarfonshire, Wales, United Kingdom
NationalityBritish
EducationTrinity College, Cambridge (B.A., 1893)
Spouse(s)
Awards
Era20th-century philosophy
RegionWestern philosophy
School
InstitutionsTrinity College, Cambridge, London School of Economics
Doctoral studentsLudwig Wittgenstein
Main interests
Notable ideas
Signature
Bertrand Russell signature.svg

Bertrand Arthur William Russell, 3rd Earl Russell, OM FRS[65] (18 May 1872 – 2 February 1970) was a British philosopher, logician, mathematician, historian, writer, essayist, social critic, political activist, and Nobel laureate.[66][67] At various points in his life, Russell considered himself a liberal, a socialist and a pacifist, although he also confessed that his sceptical nature had led him to feel that he had "never been any of these things, in any profound sense."[68] Russell was born in Monmouthshire into one of the most prominent aristocratic families in the United Kingdom.[69]

In the early 20th century, Russell led the British "revolt against idealism".[70] He is considered one of the founders of analytic philosophy along with his predecessor Gottlob Frege, colleague G. E. Moore and protégé Ludwig Wittgenstein. He is widely held to be one of the 20th century's premier logicians.[67] With A. N. Whitehead he wrote Principia Mathematica, an attempt to create a logical basis for mathematics, the quintessential work of classical logic. His philosophical essay "On Denoting" has been considered a "paradigm of philosophy".[71] His work has had a considerable influence on mathematics, logic, set theory, linguistics, artificial intelligence, cognitive science, computer science (see type theory and type system) and philosophy, especially the philosophy of language, epistemology and metaphysics.

Russell was a prominent anti-war activist and he championed anti-imperialism.[72][73] Occasionally, he advocated preventive nuclear war, before the opportunity provided by the atomic monopoly had passed and he decided he would "welcome with enthusiasm" world government.[74] He went to prison for his pacifism during World War I.[75] Later, Russell concluded that war against Adolf Hitler's Nazi Germany was a necessary "lesser of two evils" and criticised Stalinist totalitarianism, attacked the involvement of the United States in the Vietnam War and was an outspoken proponent of nuclear disarmament.[76] In 1950, Russell was awarded the Nobel Prize in Literature "in recognition of his varied and significant writings in which he champions humanitarian ideals and freedom of thought".[77][78]

Biography

Early life and background

Russell as a four-year-old
Childhood home, Pembroke Lodge

Bertrand Russell was born on 18 May 1872 at Ravenscroft, Trellech, Monmouthshire, into an influential and liberal family of the British aristocracy.[79] His parents, Viscount and Viscountess Amberley, were radical for their times. Lord Amberley consented to his wife's affair with their children's tutor, the biologist Douglas Spalding. Both were early advocates of birth control at a time when this was considered scandalous.[80] Lord Amberley was an atheist and his atheism was evident when he asked the philosopher John Stuart Mill to act as Russell's secular godfather.[81] Mill died the year after Russell's birth, but his writings had a great effect on Russell's life.

His paternal grandfather, the Earl Russell, had been asked twice by Queen Victoria to form a government, serving her as Prime Minister in the 1840s and 1860s.[82] The Russells had been prominent in England for several centuries before this, coming to power and the peerage with the rise of the Tudor dynasty (see: Duke of Bedford). They established themselves as one of the leading British Whig families, and participated in every great political event from the Dissolution of the Monasteries in 1536–1540 to the Glorious Revolution in 1688–1689 and the Great Reform Act in 1832.[82][83]

Lady Amberley was the daughter of Lord and Lady Stanley of Alderley.[76] Russell often feared the ridicule of his maternal grandmother,[84] one of the campaigners for education of women.[85]

Childhood and adolescence

Russell had two siblings: brother Frank (nearly seven years older than Bertrand), and sister Rachel (four years older). In June 1874 Russell's mother died of diphtheria, followed shortly by Rachel's death. In January 1876, his father died of bronchitis following a long period of depression. Frank and Bertrand were placed in the care of their staunchly Victorian paternal grandparents, who lived at Pembroke Lodge in Richmond Park. His grandfather, former Prime Minister Earl Russell, died in 1878, and was remembered by Russell as a kindly old man in a wheelchair. His grandmother, the Countess Russell (née Lady Frances Elliot), was the dominant family figure for the rest of Russell's childhood and youth.[76][80]

The countess was from a Scottish Presbyterian family, and successfully petitioned the Court of Chancery to set aside a provision in Amberley's will requiring the children to be raised as agnostics. Despite her religious conservatism, she held progressive views in other areas (accepting Darwinism and supporting Irish Home Rule), and her influence on Bertrand Russell's outlook on social justice and standing up for principle remained with him throughout his life. (One could challenge the view that Bertrand stood up for his principles, based on his own well-known quotation: "I would never die for my beliefs because I might be wrong".) Her favourite Bible verse, "Thou shalt not follow a multitude to do evil" (Exodus 23:2), became his motto. The atmosphere at Pembroke Lodge was one of frequent prayer, emotional repression, and formality; Frank reacted to this with open rebellion, but the young Bertrand learned to hide his feelings.

Russell's adolescence was very lonely, and he often contemplated suicide. He remarked in his autobiography that his keenest interests were in religion and mathematics, and that only his wish to know more mathematics kept him from suicide.[86] He was educated at home by a series of tutors.[87] When Russell was eleven years old, his brother Frank introduced him to the work of Euclid, which he described in his autobiography as "one of the great events of my life, as dazzling as first love."[88][89]

During these formative years he also discovered the works of Percy Bysshe Shelley. Russell wrote: "I spent all my spare time reading him, and learning him by heart, knowing no one to whom I could speak of what I thought or felt, I used to reflect how wonderful it would have been to know Shelley, and to wonder whether I should meet any live human being with whom I should feel so much sympathy".[90] Russell claimed that beginning at age 15, he spent considerable time thinking about the validity of Christian religious dogma, which he found very unconvincing.[91] At this age, he came to the conclusion that there is no free will and, two years later, that there is no life after death. Finally, at the age of 18, after reading Mill's Autobiography, he abandoned the "First Cause" argument and became an atheist.[92][93]

He traveled to the continent in 1890 with an American friend, Edward FitzGerald, and with FitzGerald's family he visited the Paris Exhibition of 1889 and was able to climb the Eiffel Tower soon after it was completed.[94]

University and first marriage

Russell at Trinity College in 1893

Russell won a scholarship to read for the Mathematical Tripos at Trinity College, Cambridge, and commenced his studies there in 1890,[95] taking as coach Robert Rumsey Webb. He became acquainted with the younger George Edward Moore and came under the influence of Alfred North Whitehead, who recommended him to the Cambridge Apostles. He quickly distinguished himself in mathematics and philosophy, graduating as seventh Wrangler in the former in 1893 and becoming a Fellow in the latter in 1895.[96][97]

Russell was 17 years old in the summer of 1889 when he met the family of Alys Pearsall Smith, an American Quaker five years older, who was a graduate of Bryn Mawr College near Philadelphia.[98][99] He became a friend of the Pearsall Smith family – they knew him primarily as "Lord John's grandson" and enjoyed showing him off.[100]

He soon fell in love with the puritanical, high-minded Alys, and, contrary to his grandmother's wishes, married her on 13 December 1894. Their marriage began to fall apart in 1901 when it occurred to Russell, while he was cycling, that he no longer loved her.[101] She asked him if he loved her and he replied that he did not. Russell also disliked Alys's mother, finding her controlling and cruel. It was to be a hollow shell of a marriage. A lengthy period of separation began in 1911 with Russell's affair with Lady Ottoline Morrell,[102] and he and Alys finally divorced in 1921 to enable Russell to remarry.[103]

During his years of separation from Alys, Russell had passionate (and often simultaneous) affairs with a number of women, including Morrell and the actress Lady Constance Malleson.[104] Some have suggested that at this point he had an affair with Vivienne Haigh-Wood, the English governess and writer, and first wife of T. S. Eliot.[105]

Early career

Russell in 1907

Russell began his published work in 1896 with German Social Democracy, a study in politics that was an early indication of a lifelong interest in political and social theory. In 1896 he taught German social democracy at the London School of Economics.[106] He was a member of the Coefficients dining club of social reformers set up in 1902 by the Fabian campaigners Sidney and Beatrice Webb.[107]

He now started an intensive study of the foundations of mathematics at Trinity. In 1898 he wrote An Essay on the Foundations of Geometry which discussed the Cayley–Klein metrics used for non-Euclidean geometry.[108] He attended the International Congress of Philosophy in Paris in 1900 where he met Giuseppe Peano and Alessandro Padoa. The Italians had responded to Georg Cantor, making a science of set theory; they gave Russell their literature including the Formulario mathematico. Russell was impressed by the precision of Peano's arguments at the Congress, read the literature upon returning to England, and came upon Russell's paradox. In 1903 he published The Principles of Mathematics, a work on foundations of mathematics. It advanced a thesis of logicism, that mathematics and logic are one and the same.[109]

At the age of 29, in February 1901, Russell underwent what he called a "sort of mystic illumination", after witnessing Whitehead's wife's acute suffering in an angina attack. "I found myself filled with semi-mystical feelings about beauty ... and with a desire almost as profound as that of the Buddha to find some philosophy which should make human life endurable", Russell would later recall. "At the end of those five minutes, I had become a completely different person."[110]

In 1905 he wrote the essay "On Denoting", which was published in the philosophical journal Mind. Russell was elected a Fellow of the Royal Society (FRS) in 1908.[65][76] The three-volume Principia Mathematica, written with Whitehead, was published between 1910 and 1913. This, along with the earlier The Principles of Mathematics, soon made Russell world-famous in his field.

In 1910 he became a University of Cambridge lecturer at Trinity College where he studied. He was considered for a Fellowship, which would give him a vote in the college government and protect him from being fired for his opinions, but was passed over because he was "anti-clerical", essentially because he was agnostic. He was approached by the Austrian engineering student Ludwig Wittgenstein, who became his PhD student. Russell viewed Wittgenstein as a genius and a successor who would continue his work on logic. He spent hours dealing with Wittgenstein's various phobias and his frequent bouts of despair. This was often a drain on Russell's energy, but Russell continued to be fascinated by him and encouraged his academic development, including the publication of Wittgenstein's Tractatus Logico-Philosophicus in 1922.[111] Russell delivered his lectures on Logical Atomism, his version of these ideas, in 1918, before the end of World War I. Wittgenstein was, at that time, serving in the Austrian Army and subsequently spent nine months in an Italian prisoner of war camp at the end of the conflict.

First World War

During World War I, Russell was one of the few people to engage in active pacifist activities. In 1916, because of his lack of a Fellowship, he was dismissed from Trinity College following his conviction under the Defence of the Realm Act 1914.[112] He later described this as an illegitimate means the state used to violate freedom of expression, in Free Thought and Official Propaganda. Russell played a significant part in the Leeds Convention in June 1917, a historic event which saw well over a thousand "anti-war socialists" gather; many being delegates from the Independent Labour Party and the Socialist Party, united in their pacifist beliefs and advocating a peace settlement.[113] The international press reported that Russell appeared with a number of Labour MPs, including Ramsay MacDonald and Philip Snowden, as well as former Liberal MP and anti-conscription campaigner, Professor Arnold Lupton. After the event, Russell told Lady Ottoline Morrell that, "to my surprise, when I got up to speak, I was given the greatest ovation that was possible to give anybody".[114][115]

The Trinity incident resulted in Russell being fined £100, which he refused to pay in hope that he would be sent to prison, but his books were sold at auction to raise the money. The books were bought by friends; he later treasured his copy of the King James Bible that was stamped "Confiscated by Cambridge Police".

A later conviction for publicly lecturing against inviting the United States to enter the war on the United Kingdom's side resulted in six months' imprisonment in Brixton prison (see Bertrand Russell's views on society) in 1918.[116] He later said of his imprisonment:

I found prison in many ways quite agreeable. I had no engagements, no difficult decisions to make, no fear of callers, no interruptions to my work. I read enormously; I wrote a book, "Introduction to Mathematical Philosophy"... and began the work for "Analysis of Mind"[117]

Russell was reinstated to Trinity in 1919, resigned in 1920, was Tarner Lecturer 1926 and became a Fellow again in 1944 until 1949.[118]

In 1924, Bertrand again gained press attention when attending a "banquet" in the House of Commons with well-known campaigners, including Arnold Lupton, who had been a Member of Parliament and had also endured imprisonment for "passive resistance to military or naval service".[119]

G. H. Hardy on the Trinity controversy and Russell's personal life

In 1941, G. H. Hardy wrote a 61-page pamphlet titled Bertrand Russell and Trinity – published later as a book by Cambridge University Press with a foreword by C. D. Broad – in which he gave an authoritative account about Russell's 1916 dismissal from Trinity College, explaining that a reconciliation between the college and Russell had later taken place and gave details about Russell's personal life. Hardy writes that Russell's dismissal had created a scandal since the vast majority of the Fellows of the College opposed the decision. The ensuing pressure from the Fellows induced the Council to reinstate Russell. In January 1920, it was announced that Russell had accepted the reinstatement offer from Trinity and would begin lecturing from October. In July 1920, Russell applied for a one year leave of absence; this was approved. He spent the year giving lectures in China and Japan. In January 1921, it was announced by Trinity that Russell had resigned and his resignation had been accepted. This resignation, Hardy explains, was completely voluntary and was not the result of another altercation.

The reason for the resignation, according to Hardy, was that Russell was going through a tumultuous time in his personal life with a divorce and subsequent remarriage. Russell contemplated asking Trinity for another one-year leave of absence but decided against it, since this would have been an "unusual application" and the situation had the potential to snowball into another controversy. Although Russell did the right thing, in Hardy's opinion, the reputation of the College suffered due to Russell's resignation since the ‘world of learning’ knew about Russell's altercation with Trinity but not that the rift had healed. In 1925, Russell was asked by the Council of Trinity College to give the Tarner Lectures on the Philosophy of the Sciences; these would later be the basis for one of Russell's best received books according to Hardy: The Analysis of Matter, published in 1927.[120] In the preface to the Trinity pamphlet, Hardy wrote:

I wish to make it plain that Russell himself is not responsible, directly or indirectly, for the writing of the pamphlet ... I wrote it without his knowledge and, when I sent him the typescript and asked for his permission to print it, I suggested that, unless it contained misstatement of fact, he should make no comment on it. He agreed to this ... no word has been changed as the result of any suggestion from him.

Between the wars

In August 1920, Russell travelled to Soviet Russia as part of an official delegation sent by the British government to investigate the effects of the Russian Revolution.[121] He wrote a four-part series of articles, titled "Soviet Russia—1920", for the US magazine The Nation.[122][123] He met Vladimir Lenin and had an hour-long conversation with him. In his autobiography, he mentions that he found Lenin disappointing, sensing an "impish cruelty" in him and comparing him to "an opinionated professor". He cruised down the Volga on a steamship. His experiences destroyed his previous tentative support for the revolution. He subsequently wrote a book, The Practice and Theory of Bolshevism,[124] about his experiences on this trip, taken with a group of 24 others from the UK, all of whom came home thinking well of the Soviet regime, despite Russell's attempts to change their minds. For example, he told them that he had heard shots fired in the middle of the night and was sure that these were clandestine executions, but the others maintained that it was only cars backfiring.[citation needed]

Russell with his children, John and Kate

Russell's lover Dora Black, a British author, feminist and socialist campaigner, visited Soviet Russia independently at the same time; in contrast to his reaction, she was enthusiastic about the Bolshevik revolution.[124]

The following autumn, Russell, accompanied by Dora, visited Peking (as it was then known in the West) to lecture on philosophy for a year.[87] He went with optimism and hope, seeing China as then being on a new path.[125] Other scholars present in China at the time included John Dewey[126] and Rabindranath Tagore, the Indian Nobel-laureate poet.[87] Before leaving China, Russell became gravely ill with pneumonia, and incorrect reports of his death were published in the Japanese press.[126] When the couple visited Japan on their return journey, Dora took on the role of spurning the local press by handing out notices reading "Mr. Bertrand Russell, having died according to the Japanese press, is unable to give interviews to Japanese journalists".[127][128] Apparently they found this harsh and reacted resentfully.[citation needed]

Dora was six months pregnant when the couple returned to England on 26 August 1921. Russell arranged a hasty divorce from Alys, marrying Dora six days after the divorce was finalised, on 27 September 1921. Russell's children with Dora were John Conrad Russell, 4th Earl Russell, born on 16 November 1921, and Katharine Jane Russell (now Lady Katharine Tait), born on 29 December 1923. Russell supported his family during this time by writing popular books explaining matters of physics, ethics, and education to the layman.

From 1922 to 1927 the Russells divided their time between London and Cornwall, spending summers in Porthcurno.[129] In the 1922 and 1923 general elections Russell stood as a Labour Party candidate in the Chelsea constituency, but only on the basis that he knew he was extremely unlikely to be elected in such a safe Conservative seat, and he was unsuccessful on both occasions.

Together with Dora, Russell founded the experimental Beacon Hill School in 1927. The school was run from a succession of different locations, including its original premises at the Russells' residence, Telegraph House, near Harting, West Sussex. On 8 July 1930 Dora gave birth to her third child Harriet Ruth. After he left the school in 1932, Dora continued it until 1943.[130][131]

On a tour through the US in 1927, Russell met Barry Fox (later Barry Stevens), who became a well-known Gestalt therapist and writer in later years.[132] Russell and Fox developed an intensive relationship. In Fox's words: "... for three years we were very close."[133] Fox sent her daughter Judith to Beacon Hill School for some time.[134] From 1927 to 1932 Russell wrote 34 letters to Fox.[135]

Upon the death of his elder brother Frank, in 1931, Russell became the 3rd Earl Russell.

Russell's marriage to Dora grew increasingly tenuous, and it reached a breaking point over her having two children with an American journalist, Griffin Barry.[131] They separated in 1932 and finally divorced. On 18 January 1936, Russell married his third wife, an Oxford undergraduate named Patricia ("Peter") Spence, who had been his children's governess since 1930. Russell and Peter had one son, Conrad Sebastian Robert Russell, 5th Earl Russell, who became a prominent historian and one of the leading figures in the Liberal Democrat party.[76]

Russell returned to the London School of Economics to lecture on the science of power in 1937.[106]

During the 1930s, Russell became a close friend and collaborator of V. K. Krishna Menon, then secretary of the India League, the foremost lobby in the United Kingdom for Indian self-rule.[vague]

Second World War

Russell opposed rearmament against Nazi Germany. In 1937 he wrote in a personal letter: "If the Germans succeed in sending an invading army to England we should do best to treat them as visitors, give them quarters and invite the commander and chief to dine with the prime minister."[136] In 1940, he changed his view that avoiding a full-scale world war was more important than defeating Hitler. He concluded that Adolf Hitler taking over all of Europe would be a permanent threat to democracy. In 1943, he adopted a stance toward large-scale warfare: "War was always a great evil, but in some particularly extreme circumstances, it may be the lesser of two evils."[137][138]

Before World War II, Russell taught at the University of Chicago, later moving on to Los Angeles to lecture at the UCLA Department of Philosophy.[139] He was appointed professor at the City College of New York (CCNY) in 1940, but after a public outcry the appointment was annulled by a court judgment that pronounced him "morally unfit" to teach at the college due to his opinions, especially those relating to sexual morality, detailed in Marriage and Morals (1929). The matter was however taken to the New York Supreme Court by Jean Kay who was afraid that her daughter would be harmed by the appointment, though her daughter was not a student at CCNY.[139][140] Many intellectuals, led by John Dewey, protested at his treatment.[141] Albert Einstein's oft-quoted aphorism that "great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds" originated in his open letter, dated 19 March 1940, to Morris Raphael Cohen, a professor emeritus at CCNY, supporting Russell's appointment.[142] Dewey and Horace M. Kallen edited a collection of articles on the CCNY affair in The Bertrand Russell Case. Russell soon joined the Barnes Foundation, lecturing to a varied audience on the history of philosophy; these lectures formed the basis of A History of Western Philosophy. His relationship with the eccentric Albert C. Barnes soon soured, and he returned to the UK in 1944 to rejoin the faculty of Trinity College.[143]

Later life

Russell in 1954

Russell participated in many broadcasts over the BBC, particularly The Brains Trust and the Third Programme, on various topical and philosophical subjects. By this time Russell was world-famous outside academic circles, frequently the subject or author of magazine and newspaper articles, and was called upon to offer opinions on a wide variety of subjects, even mundane ones. En route to one of his lectures in Trondheim, Russell was one of 24 survivors (among a total of 43 passengers) of an aeroplane crash in Hommelvik in October 1948. He said he owed his life to smoking since the people who drowned were in the non-smoking part of the plane.[144][145] A History of Western Philosophy (1945) became a best-seller and provided Russell with a steady income for the remainder of his life.

In 1942 Russell argued in favour of a moderate socialism, capable of overcoming its metaphysical principles, in an inquiry on dialectical materialism, launched by the Austrian artist and philosopher Wolfgang Paalen in his journal DYN, saying "I think the metaphysics of both Hegel and Marx plain nonsense – Marx's claim to be 'science' is no more justified than Mary Baker Eddy's. This does not mean that I am opposed to socialism."[146]

In 1943, Russell expressed support for Zionism: "I have come gradually to see that, in a dangerous and largely hostile world, it is essential to Jews to have some country which is theirs, some region where they are not suspected aliens, some state which embodies what is distinctive in their culture".[147]

In a speech in 1948, Russell said that if the USSR's aggression continued, it would be morally worse to go to war after the USSR possessed an atomic bomb than before it possessed one, because if the USSR had no bomb the West's victory would come more swiftly and with fewer casualties than if there were atom bombs on both sides.[148][149] At that time, only the United States possessed an atomic bomb, and the USSR was pursuing an extremely aggressive policy towards the countries in Eastern Europe which were being absorbed into the Soviet Union's sphere of influence. Many understood Russell's comments to mean that Russell approved of a first strike in a war with the USSR, including Nigel Lawson, who was present when Russell spoke of such matters. Others, including Griffin, who obtained a transcript of the speech, have argued that he was merely explaining the usefulness of America's atomic arsenal in deterring the USSR from continuing its domination of Eastern Europe.[144] However, just after the atomic bombs exploded over Hiroshima and Nagasaki, Russell wrote letters, and published articles in newspapers from 1945 to 1948, stating clearly that it was morally justified and better to go to war against the USSR using atomic bombs while the United States possessed them and before the USSR did. In September 1949, one week after the USSR tested its first A-bomb, but before this became known, Russell wrote that USSR would be unable to develop nuclear weapons because following Stalin's purges only science based on Marxist principles would be practiced in the Soviet Union.[150] After it became known that the USSR carried out its nuclear bomb tests, Russell declared his position advocating for the total abolition of atomic weapons.[151]

In 1948, Russell was invited by the BBC to deliver the inaugural Reith Lectures[152]—what was to become an annual series of lectures, still broadcast by the BBC. His series of six broadcasts, titled Authority and the Individual,[153] explored themes such as the role of individual initiative in the development of a community and the role of state control in a progressive society. Russell continued to write about philosophy. He wrote a foreword to Words and Things by Ernest Gellner, which was highly critical of the later thought of Ludwig Wittgenstein and of ordinary language philosophy. Gilbert Ryle refused to have the book reviewed in the philosophical journal Mind, which caused Russell to respond via The Times. The result was a month-long correspondence in The Times between the supporters and detractors of ordinary language philosophy, which was only ended when the paper published an editorial critical of both sides but agreeing with the opponents of ordinary language philosophy.[154]

In the King's Birthday Honours of 9 June 1949, Russell was awarded the Order of Merit,[155] and the following year he was awarded the Nobel Prize in Literature.[76][87] When he was given the Order of Merit, George VI was affable but slightly embarrassed at decorating a former jailbird, saying, "You have sometimes behaved in a manner that would not do if generally adopted".[156] Russell merely smiled, but afterwards claimed that the reply "That's right, just like your brother" immediately came to mind.

In 1950, Russell attended the inaugural conference for the Congress for Cultural Freedom, a C.I.A.-funded anti-communist organization committed to the deployment of culture as a weapon during the Cold War.[157] Russell was one of the best known patrons of the Congress, until he resigned in 1956[158]

In 1952 Russell was divorced by Spence, with whom he had been very unhappy. Conrad, Russell's son by Spence, did not see his father between the time of the divorce and 1968 (at which time his decision to meet his father caused a permanent breach with his mother). Russell married his fourth wife, Edith Finch, soon after the divorce, on 15 December 1952. They had known each other since 1925, and Edith had taught English at Bryn Mawr College near Philadelphia, sharing a house for 20 years with Russell's old friend Lucy Donnelly. Edith remained with him until his death, and, by all accounts, their marriage was a happy, close, and loving one. Russell's eldest son John suffered from serious mental illness, which was the source of ongoing disputes between Russell and his former wife Dora.

Russell in the 1950s

In September 1961, at the age of 89, Russell was jailed for seven days in Brixton Prison for "breach of peace" after taking part in an anti-nuclear demonstration in London. The magistrate offered to exempt him from jail if he pledged himself to "good behaviour", to which Russell replied: "No, I won't."[159][160]

In 1962 Russell played a public role in the Cuban Missile Crisis: in an exchange of telegrams with Soviet leader Nikita Khrushchev, Khrushchev assured him that the Soviet government would not be reckless.[161] Russell sent this telegram to President Kennedy:

YOUR ACTION DESPERATE. THREAT TO HUMAN SURVIVAL. NO CONCEIVABLE JUSTIFICATION. CIVILIZED MAN CONDEMNS IT. WE WILL NOT HAVE MASS MURDER. ULTIMATUM MEANS WAR... END THIS MADNESS.[162]

According to historian Peter Knight, after JFK's assassination, Russell, "prompted by the emerging work of the lawyer Mark Lane in the US ... rallied support from other noteworthy and left-leaning compatriots to form a Who Killed Kennedy Committee in June 1964, members of which included Michael Foot MP, Caroline Benn, the publisher Victor Gollancz, the writers John Arden and J. B. Priestley, and the Oxford history professor Hugh Trevor-Roper." Russell published a highly critical article weeks before the Warren Commission Report was published, setting forth 16 Questions on the Assassination and equating the Oswald case with the Dreyfus affair of late 19th-century France, in which the state wrongly convicted an innocent man. Russell also criticised the American press for failing to heed any voices critical of the official version.[163]

Political causes

Russell (centre) alongside his wife Edith, leading a CND anti-nuclear march in London, 18 February 1961

Bertrand Russell was opposed to war from early on, his opposition to World War I being used as grounds for his dismissal from Trinity College at Cambridge. This incident fused two of his most controversial causes, as he had failed to be granted Fellow status, which would have protected him from firing, because he was not willing to either pretend to be a devout Christian, or at least avoid admitting he was agnostic.

He later described the resolution of these issues as essential to freedom of thought and expression, citing the incident in Free Thought and Official Propaganda, where he explained that the expression of any idea, even the most obviously "bad", must be protected not only from direct State intervention, but also economic leveraging and other means of being silenced:

The opinions which are still persecuted strike the majority as so monstrous and immoral that the general principle of toleration cannot be held to apply to them.

But this is exactly the same view as that which made possible the tortures of the Inquisition.[164]

Russell spent the 1950s and 1960s engaged in political causes primarily related to nuclear disarmament and opposing the Vietnam War. The 1955 Russell–Einstein Manifesto was a document calling for nuclear disarmament and was signed by eleven of the most prominent nuclear physicists and intellectuals of the time.[165] In 1966–1967, Russell worked with Jean-Paul Sartre and many other intellectual figures to form the Russell Vietnam War Crimes Tribunal to investigate the conduct of the United States in Vietnam. He wrote a great many letters to world leaders during this period.

In 1956, immediately before and during the Suez Crisis, Russell expressed his opposition to European imperialism in the Middle East. He viewed the crisis as another reminder of the pressing need for a more effective mechanism for international governance, and to restrict national sovereignty to places such as the Suez Canal area "where general interest is involved". At the same time the Suez Crisis was taking place, the world was also captivated by the Hungarian Revolution and the subsequent crushing of the revolt by intervening Soviet forces. Russell attracted criticism for speaking out fervently against the Suez war while ignoring Soviet repression in Hungary, to which he responded that he did not criticise the Soviets "because there was no need. Most of the so-called Western World was fulminating". Although he later feigned a lack of concern, at the time he was disgusted by the brutal Soviet response, and on 16 November 1956, he expressed approval for a declaration of support for Hungarian scholars which Michael Polanyi had cabled to the Soviet embassy in London twelve days previously, shortly after Soviet troops had already entered Budapest.[166]

In November 1957 Russell wrote an article addressing US President Dwight D. Eisenhower and Soviet Premier Nikita Khrushchev, urging a summit to consider "the conditions of co-existence". Khrushchev responded that peace could indeed be served by such a meeting. In January 1958 Russell elaborated his views in The Observer, proposing a cessation of all nuclear-weapons production, with the UK taking the first step by unilaterally suspending its own nuclear-weapons program if necessary, and with Germany "freed from all alien armed forces and pledged to neutrality in any conflict between East and West". US Secretary of State John Foster Dulles replied for Eisenhower. The exchange of letters was published as The Vital Letters of Russell, Khrushchev, and Dulles.[167]

Russell was asked by The New Republic, a liberal American magazine, to elaborate his views on world peace. He urged that all nuclear-weapons testing and constant flights by planes armed with nuclear weapons be halted immediately, and negotiations be opened for the destruction of all hydrogen bombs, with the number of conventional nuclear devices limited to ensure a balance of power. He proposed that Germany be reunified and accept the Oder-Neisse line as its border, and that a neutral zone be established in Central Europe, consisting at the minimum of Germany, Poland, Hungary, and Czechoslovakia, with each of these countries being free of foreign troops and influence, and prohibited from forming alliances with countries outside the zone. In the Middle East, Russell suggested that the West avoid opposing Arab nationalism, and proposed the creation of a United Nations peacekeeping force to guard Israel's frontiers to ensure that Israel was prevented from committing aggression and protected from it. He also suggested Western recognition of the People's Republic of China, and that it be admitted to the UN with a permanent seat on the UN Security Council.[167]

He was in contact with Lionel Rogosin while the latter was filming his anti-war film Good Times, Wonderful Times in the 1960s. He became a hero to many of the youthful members of the New Left. In early 1963, in particular, Russell became increasingly vocal in his disapproval of the Vietnam War, and felt that the US government's policies there were near-genocidal. In 1963 he became the inaugural recipient of the Jerusalem Prize, an award for writers concerned with the freedom of the individual in society.[168] In 1964 he was one of eleven world figures who issued an appeal to Israel and the Arab countries to accept an arms embargo and international supervision of nuclear plants and rocket weaponry.[169] In October 1965 he tore up his Labour Party card because he suspected Harold Wilson's Labour government was going to send troops to support the United States in Vietnam.[76]

Final years, death and legacy

Russell on a 1972 stamp of India

In June 1955 Russell had leased Plas Penrhyn in Penrhyndeudraeth, Merionethshire, Wales and on 5 July of the following year it became his and Edith's principal residence.[170]

Bust of Russell in Red Lion Square

Russell published his three-volume autobiography in 1967, 1968, and 1969. Russell made a cameo appearance playing himself in the anti-war Hindi film Aman, by Mohan Kumar, which was released in India in 1967. This was Russell's only appearance in a feature film.[171]

On 23 November 1969 he wrote to The Times newspaper saying that the preparation for show trials in Czechoslovakia was "highly alarming". The same month, he appealed to Secretary General U Thant of the United Nations to support an international war crimes commission to investigate alleged torture and genocide by the United States in South Vietnam during the Vietnam War. The following month, he protested to Alexei Kosygin over the expulsion of Aleksandr Solzhenitsyn from the Soviet Union of Writers.

On 31 January 1970 Russell issued a statement condemning "Israel's aggression in the Middle East", and in particular, Israeli bombing raids being carried out deep in Egyptian territory as part of the War of Attrition. He called for an Israeli withdrawal to the pre-Six-Day War borders. This was Russell's final political statement or act. It was read out at the International Conference of Parliamentarians in Cairo on 3 February 1970, the day after his death.[172]

Russell died of influenza on 2 February 1970 at his home in Penrhyndeudraeth. His body was cremated in Colwyn Bay on 5 February 1970. In accordance with his will, there was no religious ceremony; his ashes were scattered over the Welsh mountains later that year. He left an estate valued at £69,423 (£1.09 million or US$1.4 million in 2018 money).[173] In 1980 a memorial to Russell was commissioned by a committee including the philosopher A. J. Ayer. It consists of a bust of Russell in Red Lion Square in London sculpted by Marcelle Quinton.[174]

Lady Katharine Jane Tait, Russell's daughter, founded the Bertrand Russell Society in 1974 to preserve and understand his work. It publishes a newsletter, holds meetings and awards prizes for scholarship.[175] She also authored several essays about her father; as well as a book, My Father, Bertrand Russell, which was published in 1975.[176]

Titles and honours from birth

Russell held throughout his life the following styles and honours:

 • from birth until 1908: The Honourable Bertrand Arthur William Russell
 • from 1908 until 1931: The Honourable Bertrand Arthur William Russell, FRS
 • from 1931 until 1949: The Right Honourable The Earl Russell, FRS
 • from 1949 until death: The Right Honourable The Earl Russell, OM, FRS

Views

Philosophy

Russell is generally credited with being one of the founders of analytic philosophy. He was deeply impressed by Gottfried Leibniz (1646–1716), and wrote on every major area of philosophy except aesthetics. He was particularly prolific in the field of metaphysics, logic and the philosophy of mathematics, the philosophy of language, ethics and epistemology. When Brand Blanshard asked Russell why he did not write on aesthetics, Russell replied that he did not know anything about it, though he hastened to add "but that is not a very good excuse, for my friends tell me it has not deterred me from writing on other subjects".[177]

On ethics, Russell considered himself a utilitarian.[178]

For the advancement of science and protection of the right to freedom of expression, Russell advocated The Will to Doubt, the recognition that all human knowledge is at most a best guess, that one should always remember:

None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error. The methods of increasing the degree of truth in our beliefs are well known; they consist in hearing all sides, trying to ascertain all the relevant facts, controlling our own bias by discussion with people who have the opposite bias, and cultivating a readiness to discard any hypothesis which has proved inadequate. These methods are practised in science, and have built up the body of scientific knowledge.

Every man of science whose outlook is truly scientific is ready to admit that what passes for scientific knowledge at the moment is sure to require correction with the progress of discovery; nevertheless, it is near enough to the truth to serve for most practical purposes, though not for all. In science, where alone something approximating to genuine knowledge is to be found, men’s attitude is tentative and full of doubt.

Religion

Russell described himself in 1947 as an agnostic, saying: "Therefore, in regard to the Olympic gods, speaking to a purely philosophical audience, I would say that I am an Agnostic. But speaking popularly, I think that all of us would say in regard to those gods that we were Atheists. In regard to the Christian God, I should, I think, take exactly the same line."[179] For most of his adult life, Russell maintained religion to be little more than superstition and, despite any positive effects, largely harmful to people. He believed that religion and the religious outlook serve to impede knowledge and foster fear and dependency, and to be responsible for much of our world's wars, oppression, and misery. He was a member of the Advisory Council of the British Humanist Association and President of Cardiff Humanists until his death.[180]

Society

Political and social activism occupied much of Russell's time for most of his life. Russell remained politically active almost to the end of his life, writing to and exhorting world leaders and lending his name to various causes.

Russell argued for a "scientific society", where war would be abolished, population growth would be limited, and prosperity would be shared.[181] He suggested the establishment of a "single supreme world government" able to enforce peace,[182] claiming that "the only thing that will redeem mankind is co-operation".[183]

Russell was an active supporter of the Homosexual Law Reform Society, being one of the signatories of A. E. Dyson's 1958 letter to The Times calling for a change in the law regarding male homosexual practices, which were partly legalised in 1967, when Russell was still alive.[184]

In "Reflections on My Eightieth Birthday" ("Postscript" in his Autobiography), Russell wrote: "I have lived in the pursuit of a vision, both personal and social. Personal: to care for what is noble, for what is beautiful, for what is gentle; to allow moments of insight to give wisdom at more mundane times. Social: to see in imagination the society that is to be created, where individuals grow freely, and where hate and greed and envy die because there is nothing to nourish them. These things I believe, and the world, for all its horrors, has left me unshaken".[185]

Selected bibliography

Below is a selected bibliography of Russell's books in English, sorted by year of first publication:

 • 1896. German Social Democracy. London: Longmans, Green.
 • 1897. An Essay on the Foundations of Geometry.[186] Cambridge: Cambridge University Press.
 • 1900. A Critical Exposition of the Philosophy of Leibniz. Cambridge: Cambridge University Press.
 • 1903. The Principles of Mathematics.[187] Cambridge University Press.
 • 1903. A Free man's worship, and other essays.[188]
 • 1905. "On Denoting", Mind, Vol. 14. ISSN 0026-4423. Basil Blackwell.
 • 1910. Philosophical Essays. London: Longmans, Green.
 • 1910–1913. Principia Mathematica[189] (with Alfred North Whitehead). 3 vols. Cambridge: Cambridge University Press.
 • 1912. The Problems of Philosophy.[190] London: Williams and Norgate.
 • 1914. Our Knowledge of the External World as a Field for Scientific Method in Philosophy.[191] Chicago and London: Open Court Publishing.
 • 1916. Principles of Social Reconstruction.[192] London, George Allen and Unwin.
 • 1916. Why Men Fight. New York: The Century Co.
 • 1916. The Policy of the Entente, 1904–1914 : a reply to Professor Gilbert Murray.[193] Manchester: The National Labour Press
 • 1916. Justice in War-time. Chicago: Open Court.
 • 1917. Political Ideals.[194] New York: The Century Co.
 • 1918. Mysticism and Logic and Other Essays. London: George Allen & Unwin.
 • 1918. Proposed Roads to Freedom: Socialism, Anarchism, and Syndicalism.[195] London: George Allen & Unwin.
 • 1919. Introduction to Mathematical Philosophy.[196][197] London: George Allen & Unwin. (ISBN 0-415-09604-9 for Routledge paperback)[198]
 • 1920. The Practice and Theory of Bolshevism.[199] London: George Allen & Unwin.
 • 1921. The Analysis of Mind.[200] London: George Allen & Unwin.
 • 1922. The Problem of China.[201] London: George Allen & Unwin.
 • 1922. Free Thought and Official Propaganda, delivered at South Place Institute[164]
 • 1923. The Prospects of Industrial Civilization, in collaboration with Dora Russell. London: George Allen & Unwin.
 • 1923. The ABC of Atoms, London: Kegan Paul. Trench, Trubner.
 • 1923. Human Knowledge: Its Scope and Limits. London: George Allen & Unwin.
 • 1924. Icarus; or, The Future of Science. London: Kegan Paul, Trench, Trubner.
 • 1925. The ABC of Relativity. London: Kegan Paul, Trench, Trubner.
 • 1925. What I Believe. London: Kegan Paul, Trench, Trubner.
 • 1926. On Education, Especially in Early Childhood. London: George Allen & Unwin.
 • 1927. The Analysis of Matter. London: Kegan Paul, Trench, Trubner.
 • 1927. An Outline of Philosophy. London: George Allen & Unwin.
 • 1927. Why I Am Not a Christian.[202] London: Watts.
 • 1927. Selected Papers of Bertrand Russell. New York: Modern Library.
 • 1928. Sceptical Essays. London: George Allen & Unwin.
 • 1929. Marriage and Morals. London: George Allen & Unwin.
 • 1930. The Conquest of Happiness. London: George Allen & Unwin.
 • 1931. The Scientific Outlook,[203] London: George Allen & Unwin.
 • 1932. Education and the Social Order,[204] London: George Allen & Unwin.
 • 1934. Freedom and Organization, 1814–1914. London: George Allen & Unwin.
 • 1935. In Praise of Idleness and Other Essays.[205] London: George Allen & Unwin.
 • 1935. Religion and Science. London: Thornton Butterworth.
 • 1936. Which Way to Peace?. London: Jonathan Cape.
 • 1937. The Amberley Papers: The Letters and Diaries of Lord and Lady Amberley, with Patricia Russell, 2 vols., London: Leonard & Virginia Woolf at the Hogarth Press.
 • 1938. Power: A New Social Analysis. London: George Allen & Unwin.
 • 1940. An Inquiry into Meaning and Truth. New York: W. W. Norton & Company.
 • 1945. The Bomb and Civilisation. Published in the Glasgow Forward on August 18, 1945.
 • 1945. A History of Western Philosophy and Its Connection with Political and Social Circumstances from the Earliest Times to the Present Day[206] New York: Simon and Schuster.
 • 1949. Authority and the Individual.[207] London: George Allen & Unwin.
 • 1950. Unpopular Essays.[208] London: George Allen & Unwin.
 • 1951. New Hopes for a Changing World. London: George Allen & Unwin.
 • 1952. The Impact of Science on Society. London: George Allen & Unwin.
 • 1953. Satan in the Suburbs and Other Stories. London: George Allen & Unwin.
 • 1954. Human Society in Ethics and Politics. London: George Allen & Unwin.
 • 1954. Nightmares of Eminent Persons and Other Stories.[209] London: George Allen & Unwin.
 • 1956. Portraits from Memory and Other Essays.[210] London: George Allen & Unwin.
 • 1956. Logic and Knowledge: Essays 1901–1950, edited by Robert C. Marsh. London: George Allen & Unwin.
 • 1957. Why I Am Not A Christian and Other Essays on Religion and Related Subjects, edited by Paul Edwards. London: George Allen & Unwin.
 • 1958. Understanding History and Other Essays. New York: Philosophical Library.
 • 1959. Common Sense and Nuclear Warfare.[211] London: George Allen & Unwin.
 • 1959. My Philosophical Development.[212] London: George Allen & Unwin.
 • 1959. Wisdom of the West: A Historical Survey of Western Philosophy in Its Social and Political Setting, edited by Paul Foulkes. London: Macdonald.
 • 1960. Bertrand Russell Speaks His Mind, Cleveland and New York: World Publishing Company.
 • 1961. The Basic Writings of Bertrand Russell, edited by R. E. Egner and L. E. Denonn. London: George Allen & Unwin.
 • 1961. Fact and Fiction. London: George Allen & Unwin.
 • 1961. Has Man a Future? London: George Allen & Unwin.
 • 1963. Essays in Skepticism. New York: Philosophical Library.
 • 1963. Unarmed Victory. London: George Allen & Unwin.
 • 1965. Legitimacy Versus Industrialism, 1814–1848. London: George Allen & Unwin (first published as Parts I and II of Freedom and Organization, 1814–1914, 1934).
 • 1965. On the Philosophy of Science, edited by Charles A. Fritz, Jr. Indianapolis: The Bobbs–Merrill Company.
 • 1966. The ABC of Relativity. London: George Allen & Unwin.
 • 1967. Russell's Peace Appeals, edited by Tsutomu Makino and Kazuteru Hitaka. Japan: Eichosha's New Current Books.
 • 1967. War Crimes in Vietnam. London: George Allen & Unwin.
 • 1951–1969. The Autobiography of Bertrand Russell,[213] 3 vols., London: George Allen & Unwin. Vol. 2, 1956[213]
 • 1969. Dear Bertrand Russell... A Selection of his Correspondence with the General Public 1950–1968, edited by Barry Feinberg and Ronald Kasrils. London: George Allen and Unwin.

Russell was the author of more than sixty books and over two thousand articles.[214][215] Additionally, he wrote many pamphlets, introductions, and letters to the editor. One pamphlet titled, 'I Appeal unto Caesar': The Case of the Conscientious Objectors, ghostwritten for Margaret Hobhouse, the mother of imprisoned peace activist Stephen Hobhouse, allegedly helped secure the release from prison of hundreds of conscientious objectors.[216]

His works can be found in anthologies and collections, including The Collected Papers of Bertrand Russell, which McMaster University began publishing in 1983. By March 2017 this collection of his shorter and previously unpublished works included 18 volumes,[217] and several more are in progress. A bibliography in three additional volumes catalogues his publications. The Russell Archives held by McMaster's William Ready Division of Archives and Research Collections possess over 40,000 of his letters.[218]

See also

Notes

 1. ^ Monmouthshire's Welsh status was ambiguous at this time, and was considered by some to be part of England. See Monmouthshire (historic)#Ambiguity over status.

References

Citations

 1. ^ Irvine, Andrew David (1 January 2015). Zalta, Edward N. (ed.). Bertrand Russell – The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 2. ^ Carlo Cellucci, Rethinking Knowledge: The Heuristic View, Springer, 2017, p. 32.
 3. ^ The Problem of Perception (Stanford Encyclopedia of Philosophy): "Paraphrasing David Hume (1739...; see also Locke 1690, Berkeley 1710, Russell 1912): nothing is ever directly present to the mind in perception except perceptual appearances."
 4. ^ David, Marian (28 May 2015). Zalta, Edward N. (ed.). Correspondence theory of truth – The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. Retrieved 14 May 2019 – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 5. ^ Howard Wettstein, "Frege-Russell Semantics?", Dialectica 44(1–2), 1990, pp. 113–135, esp. 115: "Russell maintains that when one is acquainted with something, say, a present sense datum or oneself, one can refer to it without the mediation of anything like a Fregean sense. One can refer to it, as we might say, directly."
 6. ^ "Structural Realism": entry by James Ladyman in the Stanford Encyclopedia of Philosophy
 7. ^ Dowe, Phil (10 September 2007). Zalta, Edward N. (ed.). Causal Processes – The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 8. ^ Ronald Jager (2002). The Development of Bertrand Russell's Philosophy, Volume 11. Psychology Press. pp. 113–114. ISBN 978-0-415-29545-1.
 9. ^ Nicholas Griffin, ed. (2003). The Cambridge Companion to Bertrand Russell. Cambridge University Press. p. 85. ISBN 978-0-521-63634-6.
 10. ^ Russell, pp. 352–353.
 11. ^ Roberts, George W. (2013). Bertrand Russell Memorial Volume. Routledge. p. 311. ISBN 978-1-317-83302-4.
 12. ^ Rosalind Carey; John Ongley (2009). Historical Dictionary of Bertrand Russell's Philosophy. Scarecrow Press. p. 94. ISBN 978-0-8108-6292-0.
 13. ^ Basile, Pierfrancesco (14 May 2019). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. Retrieved 14 May 2019 – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 14. ^ Schultz, Bart. "Henry Sidgwick". Stanford Encyclopedia of Philosophy. 2015.
 15. ^ Ilkka Niiniluoto (2003). Thomas Bonk (ed.). Language, Truth and Knowledge: Contributions to the Philosophy of Rudolf Carnap. Springer. p. 2. ISBN 978-1-4020-1206-8.
 16. ^ Wolfgang Händler; Dieter Haupt; Rolf Jelitsch; Wilfried Juling; Otto Lange (1986). CONPAR 1986. Springer. p. 15. ISBN 978-3-540-16811-9.
 17. ^ Hao Wang (1990). Reflections on Kurt Gödel. MIT Press. p. 305. ISBN 9780262730877.
 18. ^ Phil Parvin (2013). Karl Popper. C. Black. ISBN 978-1-62356-733-0.
 19. ^ Roger F. Gibson, ed. (2004). The Cambridge Companion to Quine. Cambridge University Press. p. 2. ISBN 9780521639491.
 20. ^ Robert F. Barsky (1998). Noam Chomsky: A Life of Dissent. MIT Press. p. 32. ISBN 978-0-262-52255-7.
 21. ^ François Cusset (2008). French Theory: How Foucault, Derrida, Deleuze, & Co. Transformed the Intellectual Life of the United States. University of Minnesota Press. p. 97. ISBN 978-0-8166-4732-3.
 22. ^ Alan Berger, ed. (2011). Saul Kripke. Cambridge University Press. ISBN 978-1-139-50066-1.
 23. ^ Dov M. Gabbay; Paul Thagard; John Woods; Theo A. F. Kuipers (2007). "The Logical Approach of the Vienna Circle and their Followers from the 1920s to the 1950s". General Philosophy of Science: Focal Issues: Focal Issues. Elsevier. p. 432. ISBN 978-0-08-054854-8.
 24. ^ Dermot Moran (2012). Husserl's Crisis of the European Sciences and Transcendental Phenomenology: An Introduction. Cambridge University Press. p. 204. ISBN 9780521895361.
 25. ^ Grattan-Guinness. "Russell and G.H. Hardy: A study of their Relationship". McMaster University Library Press. Retrieved 3 January 2014.
 26. ^ Douglas Patterson (2012). Alfred Tarski: Philosophy of Language and Logic. Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-230-36722-7.
 27. ^ Rosalind Carey; John Ongley (2009). Historical Dictionary of Bertrand Russell's Philosophy. Scarecrow Press. pp. 15–16. ISBN 978-0-8108-6292-0.
 28. ^ Ray Monk (2013). Robert Oppenheimer: A Life Inside the Center. Random House. ISBN 978-0-385-50413-3.
 29. ^ Anita Burdman Feferman; Solomon Feferman (2004). Alfred Tarski: Life and Logic. Cambridge University Press. p. 67. ISBN 978-0-521-80240-6.
 30. ^ Andrew Hodges (2012). Alan Turing: The Enigma. Princeton University Press. p. 81. ISBN 978-0-691-15564-7.
 31. ^ Jacob Bronowski (2008). The Origins of Knowledge and Imagination. Yale University Press. ISBN 978-0-300-15718-5.
 32. ^ Nicholas Griffin; Dale Jacquette, eds. (2008). Russell vs. Meinong: The Legacy of "On Denoting". Taylor & Francis. p. 4. ISBN 978-0-203-88802-5.
 33. ^ Sankar Ghose (1993). "V: Europe Revisited". Jawaharlal Nehru, a Biography. Allied Publishers. p. 46. ISBN 978-81-7023-369-5.
 34. ^ "Street-Fighting Years: An Autobiography of the Sixties". Verso. p. 2005. Archived from the original on 9 December 2013. Retrieved 5 January 2014.
 35. ^ Michael Albert (2011). Remembering Tomorrow: From SDS to Life After Capitalism: A Memoir. Seven Stories Press. ISBN 978-1-60980-001-7.
 36. ^ Jon Lee Anderson (1997). Che Guevara: A Revolutionary Life. Grove Press. p. 38. ISBN 978-0-8021-9725-2.
 37. ^ Marc Joseph (2004). "1: Introduction: Davidson's Philosophical Project". Donald Davidson. McGill-Queen's Press – MQUP. p. 1. ISBN 978-0-7735-2781-2.
 38. ^ James A. Marcum (2005). "1: Who is Thomas Kuhn?". Thomas Kuhn's Revolution: An Historical Philosophy of Science. Continuum. p. 5. ISBN 978-1-84714-194-1.
 39. ^ Nathan Salmon (2007). "Introduction to Volume II". Content, Cognition, and Communication : Philosophical Papers II: Philosophical Papers II. Oxford University Press. p. xi. ISBN 978-0-19-153610-6.
 40. ^ Christopher Hitchens, ed. (2007). The Portable Atheist: Essential Readings for the Nonbeliever. Da Capo Press. ISBN 978-0-306-81608-6.
 41. ^ Gregory Landini (2010). Russell. Routledge. p. 444. ISBN 978-0-203-84649-0.
 42. ^ Carl Sagan (2006). Ann Druyan (ed.). The Varieties of Scientific Experience: A Personal View of the Search for God. Penguin. ISBN 978-1-59420-107-3.
 43. ^ George Crowder (2004). Isaiah Berlin: Liberty, Pluralism and Liberalism. Polity. p. 15. ISBN 978-0-7456-2477-8.
 44. ^ Elsie Jones-Smith (2011). Theories of Counseling and Psychotherapy: An Integrative Approach: An Integrative Approach. SAGE. p. 142. ISBN 978-1-4129-1004-0.
 45. ^ "Interview with Martin Gardner" (PDF). American Mathematical Society. June–July 2005. p. 603. Retrieved 5 January 2014.
 46. ^ Peter S. Williams (2013). C S Lewis Vs The New Atheists. Authentic Media. ISBN 978-1-78078-093-1.
 47. ^ Loretta Lorance; Richard Buckminster Fuller (2009). Becoming Bucky Fuller. MIT Press. p. 72. ISBN 978-0-262-12302-0.
 48. ^ K. Sohail (February 2000). "How Difficult it is to Help People Change their Thinking – Interview with Dr. Pervez Hoodbhoy". Archived from the original on 16 July 2012. Retrieved 31 December 2013.
 49. ^ Bradley W. Bateman; Toshiaki Hirai; Maria Cristina Marcuzzo, eds. (2010). The Return to Keynes. Harvard University Press. p. 146. ISBN 978-0-674-05354-0.
 50. ^ Isaac Asimov (2009). I. Asimov: A Memoir. Random House. ISBN 978-0-307-57353-7.
 51. ^ Paul Kurtz (1994). Vern L. Bullough; Tim Madigan (eds.). Toward a New Enlightenment: The Philosophy of Paul Kurtz. Transaction Publishers. p. 233. ISBN 978-1-4128-4017-0.
 52. ^ John P. Anderson (2000). Finding Joy in Joyce: A Readers Guide to Ulysses. Universal-Publishers. p. 580. ISBN 978-1-58112-762-1.
 53. ^ Paul Lee Thomas (2006). Reading, Learning, Teaching Kurt Vonnegut. Peter Lang. p. 46. ISBN 978-0-8204-6337-7.
 54. ^ Gregory L. Ulmer (2005). Electronic Monuments. U of Minnesota Press. p. 180. ISBN 978-0-8166-4583-1.
 55. ^ Paul J. Nahin (2011). "9". Number-Crunching: Taming Unruly Computational Problems from Mathematical Physics to Science Fiction. Princeton University Press. p. 332. ISBN 978-1-4008-3958-2.
 56. ^ Mie Augier; Herbert Alex; er Simon; James G. March, eds. (2004). Models of a Man: Essays in Memory of Herbert A. Simon. MIT Press. p. 21. ISBN 978-0-262-01208-9.
 57. ^ William O'Donohue; Kyle E. Ferguson (2001). The Psychology of B F Skinner. SAGE. p. 19. ISBN 978-0-7619-1759-5.
 58. ^ Gustavo Faigenbaum (2001). Conversations with John Searle. LibrosEnRed.com. p. 28. ISBN 978-987-1022-11-3.
 59. ^ William M. Brinton; Alan Rinzler, eds. (1990). Without Force Or Lies: Voices from the Revolution of Central Europe in 1989–90. Mercury House. p. 37. ISBN 978-0-916515-92-8.
 60. ^ David Wilkinson (2001). God, Time and Stephen Hawking. Kregel Publications. p. 18. ISBN 978-0-8254-6029-6.
 61. ^ Reiner Braun; Robert Hinde; David Krieger; Harold Kroto; Sally Milne, eds. (2007). Joseph Rotblat: Visionary for Peace. John Wiley & Sons. ISBN 978-3-527-61127-0.
 62. ^ Ned Curthoys; Debjani Ganguly, eds. (2007). Edward Said: The Legacy of a Public Intellectual. Academic Monographs. p. 27. ISBN 978-0-522-85357-5.
 63. ^ "Frank Wilczek - Biographical". Nobel Media AB 2017. Another thing that shaped my thinking was religious training. I was brought up as a Roman Catholic. I loved the idea that there was a great drama and a grand plan behind existence. Later, under the influence of Bertrand Russell's writings and my increasing awareness of scientific knowledge, I lost faith in conventional religion.
 64. ^ Azurmendi, Joxe (1999): Txillardegiren saioa: hastapenen bila, Jakin, 114: pp. 17–45. ISSN 0211-495X
 65. ^ a b Kreisel, G. (1973). "Bertrand Arthur William Russell, Earl Russell. 1872–1970". Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society. 19: 583–620. doi:10.1098/rsbm.1973.0021. JSTOR 769574.
 66. ^ The Life of Bertrand Russell. Knopf. 1976. p. 119. ISBN 9780394490595. He became a relentless political activist during World War I, and throughout his life was an ardent advocate of parliamentary democracy through his support first of the Liberal Party and then of Labour.
 67. ^ a b Stanford Encyclopedia of Philosophy, "Bertrand Russell", 1 May 2003
 68. ^ Bertrand Russell. Autobiography. p. 260. ISBN 9780415189859. I have imagined myself in turn a Liberal, a Socialist, or a Pacifist, but I have never been any of these things, in any profound sense.
 69. ^ Hestler, Anna (2001). Wales. Marshall Cavendish. p. 53. ISBN 978-0-7614-1195-6.
 70. ^ Russell and G. E. Moore broke themselves free from British Idealism which, for nearly 90 years, had dominated British philosophy. Russell would later recall in "My Mental Development" that "with a sense of escaping from prison, we allowed ourselves to think that grass is green, that the sun and stars would exist if no one was aware of them ..."—Russell B, (1944) "My Mental Development", in Schilpp, Paul Arthur: The Philosophy of Bertrand Russell, New York: Tudor, 1951, pp. 3–20.
 71. ^ Ludlow, Peter. "Descriptions, The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2008 Edition), Edward N. Zalta (ed.)".
 72. ^ Richard Rempel (1979). "From Imperialism to Free Trade: Couturat, Halevy and Russell's First Crusade". Journal of the History of Ideas. University of Pennsylvania Press. 40 (3): 423–443. doi:10.2307/2709246. JSTOR 2709246.
 73. ^ Russell, Bertrand (1988) [1917]. Political Ideals. Routledge. ISBN 0-415-10907-8.
 74. ^ Russell, Bertrand. "Atomic Weapon and the Prevention of War". Bulletin of the Atomic Scientists, 2/7-8, (October 1, 1946). p. 20.
 75. ^ Samoiloff, Louise Cripps. C .L. R. James: Memories and Commentaries, p. 19. Associated University Presses, 1997. ISBN 0-8453-4865-5
 76. ^ The Nobel Prize in Literature 1950 — Bertrand Russell: The Nobel Prize in Literature 1950 was awarded to Bertrand Russell "in recognition of his varied and significant writings in which he champions humanitarian ideals and freedom of thought". Retrieved on 22 March 2013.
 77. ^ "British Nobel Prize Winners (1950)". 13 April 2014 – via YouTube.
 78. ^ Sidney Hook, "Lord Russell and the War Crimes Trial", Bertrand Russell: critical assessments, Vol. 1, edited by A. D. Irvine, New York 1999, p. 178
 79. ^ a b Paul, Ashley. "Bertrand Russell: The Man and His Ideas". Archived from the original on 1 May 2006. Retrieved 28 October 2007.
 80. ^ Russell, Bertrand and Perkins, Ray (ed.) Yours faithfully, Bertrand Russell. Open Court Publishing, 2001, p. 4.
 81. ^ a b Bloy, Marjie, PhD. "Lord John Russell (1792–1878)". Retrieved 28 October 2007.
 82. ^ Cokayne, G. E.; Vicary Gibbs, H. A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, eds. The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed. 13 volumes in 14. 1910–1959. Reprint in 6 volumes, Gloucester, UK: Alan Sutton Publishing, 2000.
 83. ^ Booth, Wayne C. (1974). Modern Dogma and the Rhetoric of Assent. University of Chicago Press. ISBN 0226065723.
 84. ^ The Women's Suffrage Movement: A Reference Guide, 1866–1928 By Elizabeth Crawford
 85. ^ Bertrand Russell (1998). Autobiography. Psychology Press. p. 38. ISBN 9780415189859.
 86. ^ a b c d The Nobel Foundation (1950). Bertrand Russell: The Nobel Prize in Literature 1950. Retrieved 11 June 2007.
 87. ^ Russell, Bertrand (2000) [1967]. The Autobiography of Bertrand Russell: 1872–1914. New York: Routledge. p. 30.
 88. ^ Paul, Ashley. "Bertrand Russell: The Man and His Ideas - Chapter 2". Archived from the original on 1 January 2009. Retrieved 6 December 2018.
 89. ^ Bertrand Russell (1998). Autobiography. Psychology Press. p. 35. ISBN 9780415189859.
 90. ^ "1959 Bertrand Russell CBC interview". 1959.
 91. ^ Bertrand Russell (1998). "2: Adolescence". Autobiography. Psychology Press. ISBN 9780415189859.
 92. ^ "Bertrand Russell on God". Canadian Broadcasting Corporation. 1959. Archived from the original on 26 January 2010. Retrieved 8 March 2010.
 93. ^ Russell, Bertrand (2000) [1967]. The Autobiography of Bertrand Russell: 1872–1914. New York: Routledge. p. 39.
 94. ^ "Russell, the Hon. Bertrand Arthur William (RSL890BA)". A Cambridge Alumni Database. University of Cambridge.
 95. ^ O'Connor, J. J.; Robertson, E. F. (October 2003). "Alfred North Whitehead". School of Mathematics and Statistics, University of St Andrews, Scotland. Retrieved 8 November 2007.
 96. ^ Griffin, Nicholas; Lewis, Albert C. "Russell's Mathematical Education". Notes and Records of the Royal Society of London. 44 (1): 51–71. doi:10.1098/rsnr.1990.0004. JSTOR 531585.
 97. ^ Russell, Bertrand (2000) [1967]. The Autobiography of Bertrand Russell: 1872–1914. New York: Routledge. p. 72.
 98. ^ Monk, Ray (1996). Bertrand Russell: The Spirit of Solitude, 1872–1921. Simon and Schuster. p. 37. ISBN 978-0-684-82802-2.
 99. ^ Monk, Ray (1996). Bertrand Russell: The Spirit of Solitude, 1872–1921. Simon and Schuster. p. 48. ISBN 978-0-684-82802-2.
 100. ^ Bertrand Russell. Autobiography. p. 150. ISBN 9780415189859. I went out bicycling one afternoon, and suddenly, as I was riding along a country road, I realised that I no longer loved Alys
 101. ^ Moran, Margaret (1991). "Bertrand Russell Meets His Muse: The Impact of Lady Ottoline Morrell (1911–12)". McMaster University Library Press. Retrieved 1 March 2012.
 102. ^ Russell, Bertrand (2002). Griffin, Nicholas (ed.). The Selected Letters of Bertrand Russell: The Public Years, 1914-1970. Psychology Press. p. 230. ISBN 978-0-415-26012-1.
 103. ^ Kimball, Roger (September 1992). "Love, logic & unbearable pity: The private Bertrand Russell". The New Criterion. Archived from the original on 5 December 2006. Retrieved 15 November 2007.
 104. ^ Monk, Ray (September 2004). "Russell, Bertrand Arthur William, third Earl Russell (1872–1970)". Oxford Dictionary of National Biography. Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/35875. Retrieved 14 March 2008.(subscription required)
 105. ^ a b "London School of Economics". Lse.ac.uk. 26 August 2015.
 106. ^ Russell, Bertrand (2001). Ray Perkins (ed.). Yours Faithfully, Bertrand Russell: Letters to the Editor 1904–1969. Chicago: Open Court Publishing. p. 16. ISBN 0-8126-9449-X. Retrieved 16 November 2007.
 107. ^ Russell, Bertrand (1898) An Essay on the Foundations of Geometry, p. 32, re-issued 1956 by Dover Books
 108. ^ "Bertrand Russell, biography". Nobelprize.org. Retrieved 23 June 2010.
 109. ^ Bertrand Russell (1998). "6: Principia Mathematica". Autobiography. Psychology Press. ISBN 9780415189859.
 110. ^ "Russell on Wittgenstein". Rbjones.com. Retrieved 1 October 2011.
 111. ^ Hochschild, Adam (2011). "I Tried to Stop the Bloody Thing". The American Scholar. Retrieved 10 May 2011.
 112. ^ Scharfenburger, Paul (17 October 2012). "1917". MusicandHistory.com. Archived from the original on 17 January 2012. Retrieved 7 January 2014.
 113. ^ Russell, Bertrand (1995). "A Summer of Hope". Pacifism and Revolution. Routledge. p. xxxiv.
 114. ^ "British Socialists – Peace Terms Discussed". The Sydney Morning Herald. 5 June 1917. Retrieved 7 January 2014.
 115. ^ Vellacott, Jo (1980). Bertrand Russell and the Pacifists in the First World War. Brighton: Harvester Press. ISBN 0-85527-454-9.
 116. ^ Bertrand Russell (1998). "8: The First War". Autobiography. Psychology Press. ISBN 9780415189859.
 117. ^ "Trinity in Literature". Trinity College. Retrieved 3 August 2017.
 118. ^ "M. P.'s Who Have Been in Jail To Hold Banquet". The Reading Eagle. 8 January 1924. Retrieved 18 May 2014.
 119. ^ G. H. Hardy (1970). Bertrand Russell and Trinity. pp. 57–8.
 120. ^ "Bertrand Russell (1872–1970)". Farlex, Inc. Retrieved 11 December 2007.
 121. ^ Russell, Bertrand (31 July 1920). "Soviet Russia—1920". The Nation. pp. 121–125. Retrieved 20 August 2016.
 122. ^ Russell, Bertrand (20 February 2008) [First published 1920]. "Lenin, Trotzky and Gorky". The Nation. Retrieved 20 August 2016.
 123. ^ a b Russell, Bertrand The Practice and Theory of Bolshevism by Bertrand Russell, 1920
 124. ^ Russell, Bertrand (1972). The Problem of China. London: George Allen & Unwin Ltd. p. 252.
 125. ^ a b "Bertrand Russell Reported Dead" (PDF). The New York Times. 21 April 1921. Retrieved 11 December 2007.
 126. ^ Russell, Bertrand (2000). Richard A. Rempel (ed.). Uncertain Paths to Freedom: Russia and China, 1919–22. The Collected Papers of Bertrand Russell. 15. Routledge. lxviii. ISBN 0-415-09411-9.
 127. ^ Bertrand Russell (1998). "10: China". Autobiography. Psychology Press. ISBN 9780415189859. It provided me with the pleasure of reading my obituary notices, which I had always desired without expecting my wishes to be fulfilled... As the Japanese papers had refused to contradict the news of my death, Dora gave each of them a type-written slip saying that as I was dead I could not be interviewed
 128. ^ Bertrand Russell (1998). Autobiography. Psychology Press. p. 386. ISBN 9780415189859.
 129. ^ Inside Beacon Hill: Bertrand Russell as Schoolmaster. Jespersen, Shirley ERIC# EJ360344, published 1987
 130. ^ a b "Dora Russell". 12 May 2007. Archived from the original on 19 January 2008. Retrieved 17 February 2008.
 131. ^ Kranz, D. (2011): Barry Stevens: Leben Gestalten. In: Gestaltkritik, 2/2011, p. 4-11.
 132. ^ Stevens, B. (1970): Don't Push the River. Lafayette, Cal. (Real People Press), p. 26.
 133. ^ Gorham, D. (2005): Dora and Bertrand Russell and Beacon Hill School, in: Russell: the Journal of Bertrand Russell Studies, n.s. 25, (summer 2005), p. 39 – 76, p. 57.
 134. ^ Spadoni, C. (1981): Recent Acquisitions: Correspondence, in: Russell: the Journal of Bertrand Russell Studies, Vol 1, Iss. 1, Article 6, 43–67.
 135. ^ "Museum Of Tolerance Acquires Bertrand Russell's Nazi Appeasement Letter". Losangeles.cbslocal.com. 19 February 2014. Retrieved 29 March 2017.
 136. ^ Russell, Bertrand, "The Future of Pacifism", The American Scholar, (1943) 13: 7–13.
 137. ^ Bertrand Russell (1998). "12: Later Years of Telegraph House". Autobiography. Psychology Press. ISBN 9780415189859. I found the Nazis utterly revolting – cruel, bigoted, and stupid. Morally and intellectually they were alike odious to me. Although I clung to my pacifist convictions, I did so with increasing difficulty. When, in 1940, England was threatened with invasion, I realised that, throughout the First War, I had never seriously envisaged the possibility of utter defeat. I found this possibility unbearable, and at last consciously and definitely decided that I must support what was necessary for victory in the Second War, however difficult victory might be to achieve, and however painful in its consequences
 138. ^ a b Bertrand Russell Rides Out Collegiate Cyclone LIFE, Vol. 8, No. 14, 1 Apr 1940
 139. ^ McCarthy, Joseph M. (May 1993). The Russell Case: Academic Freedom vs. Public Hysteria (PDF). Educational Resources Information Center. p. 9.
 140. ^ Leberstein, Stephen (November–December 2001). "Appointment Denied: The Inquisition of Bertrand Russell". Academe. Archived from the original on 23 January 2015. Retrieved 17 February 2008.
 141. ^ Einstein quotations and sources.. Retrieved 9 July 2009.
 142. ^ "Bertrand Russell". 2006. Archived from the original on 12 February 2008. Retrieved 17 February 2008.
 143. ^ a b Griffin, Nicholas (ed.) (2002). The Selected Letters of Bertrand Russell. Routledge. p. 660. ISBN 0-415-26012-4.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 144. ^ Bertrand Russell (1998). Autobiography. Psychology Press. p. 512. ISBN 9780415189859.
 145. ^ Russell to Edward Renouf, assistant of Wolfgang Paalen, 23 March 1942 (Succession Wolfgang Paalen, Berlin); this letter is cited in DYN, No. 2, Mexico, July–August 1942, p. 52.
 146. ^ "Archived copy". Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 13 September 2014.CS1 maint: archived copy as title (link)
 147. ^ "Bertrand Russell and Preventive War" (PDF). Plymouth.edu. Archived from the original (PDF) on 5 March 2017. Retrieved 29 March 2017.
 148. ^ "A philosopher's letters – Love, Bertie". The Economist. 21 July 2001.
 149. ^ He wrote: "There is reason to think Stalin will insist on a new orthodoxy in atomic physics, since there is much in quantum theory that runs contrary to Communist dogma. An atomic bomb' made on Marxist principles would probably not explode because, after all, Marxist science was that of a hundred years ago. For those who fear the military power of Russia there is, therefore, some reason to rejoice in the muzzling of Russian science." Russell, Bertrand "Stalin Declares War on Science"  Review of Langdon-Davies, Russia Puts Back the ClockEvening Standard (London), 7 September 1949, p. 9.
 150. ^ "The life of Bertrand Russell: Ronald William Clark: 9780394490595: Amazon.com: Books". Amazon.com.
 151. ^ –06:04. "Radio 4 Programmes – The Reith Lectures". BBC. Retrieved 1 October 2011.
 152. ^ –06:04. "Radio 4 Programmes – The Reith Lectures: Bertrand Russell: Authority and the Individual: 1948". BBC. Retrieved 1 October 2011.
 153. ^ T. P. Uschanov, The Strange Death of Ordinary Language Philosophy. The controversy has been described by the writer Ved Mehta in Fly and the Fly Bottle (1963).
 154. ^ "No. 38628". The London Gazette (Supplement). 3 June 1949. p. 2796.
 155. ^ Ronald W. Clark, Bertrand Russell and His World, p. 94. (1981) ISBN 0-500-13070-1
 156. ^ Frances Stonor Saunders, "The Cultural Cold War: The CIA and the World of Arts and Letters." New York Press, 1999. Print.
 157. ^ Frances Stonor Saunder, ""The Cultural Cold War: The CIA And the World of Arts and Letters." New York Press, 1999. Print.
 158. ^ Bertrand Russell Peace Foundation, Bertrand Russell, 1872–1970 [1970], p. 12
 159. ^ Russell, Bertrand (1967). The Autobiography of Bertrand Russell, Vol. 3. Little, Brown. p. 157.
 160. ^ Sanderson Beck (2003–2005). "Pacifism of Bertrand Russell and A. J. Muste". World Peace Efforts Since Gandhi. Sanderson Beck. Retrieved 24 June 2012.
 161. ^ John H. Davis. The Kennedys: Dynasty and Disaster. S. P. Books. p. 437.
 162. ^ Peter Knight, The Kennedy Assassination, Edinburgh University Press Ltd., 2007, p. 77.
 163. ^ a b Russell, Bertrand. "Free Thought and Official Propaganda". www.gutenberg.org. Retrieved 14 May 2019.
 164. ^ Russell, Bertrand; Albert Einstein (9 July 1955). "Russell Einstein Manifesto". Retrieved 17 February 2008.
 165. ^ Collected Papers of Bertrand Russell (Psychology Press, 2005)
 166. ^ a b Yours Faithfully, Bertrand Russell (pp. 212–213)
 167. ^ "Jerusalem International Book Fair". Jerusalembookfair.com. Retrieved 1 October 2011.
 168. ^ "Bertrand Russell Appeals to Arabs and Israel on Rocket Weapons". Jewish Telegraphic Agency.
 169. ^ Russell, Bertrand. Andrew G. Bone (ed.). The Collected Papers of Bertrand Russell Volume 29: Détente Or Destruction, 1955–57. Abingdon: Routledge. p. iii. ISBN 978-0415-3583-78.
 170. ^ "Aman (1967)". Internet Movie Database.
 171. ^ "Bertrand Russell's Last Message". Connexions.org. 31 January 1970. Retrieved 29 March 2017.
 172. ^ Russell, 1970, p. 3 at probatesearch.service.gov.uk. Retrieved 29 August 2015
 173. ^ "Bertrand Russell Memorial". Mind. 353: 320. 1980.
 174. ^ "The Bertrand Russell Society". The Bertrand Russell Society. Retrieved 14 May 2019.
 175. ^ "My Father, Bertrand Russell". National Library of Australia. Retrieved 28 May 2010.
 176. ^ Blanshard, in Paul Arthur Schilpp, ed., The Philosophy of Brand Blanshard, Open Court, 1980, p. 88, quoting a private letter from Russell.
 177. ^ The Autobiography of Bertrand Russell, London: Routledge, 2000 [London: Allen and Unwin, 1969, Vol. 1], p. 39 ("It appeared to me obvious that the happiness of mankind should be the aim of all action, and I discovered to my surprise that there were those who thought otherwise. Belief in happiness, I found, was called Utilitarianism, and was merely one among a number of ethical theories. I adhered to it after this discovery.").
 178. ^ Russell, Bertrand (1947). "Am I An Atheist or an Agnostic?". Encyclopedia of Things. Archived from the original on 22 June 2005. Retrieved 6 July 2005.: "I never know whether I should say "Agnostic" or whether I should say "Atheist"... As a philosopher, if I were speaking to a purely philosophic audience I should say that I ought to describe myself as an Agnostic, because I do not think that there is a conclusive argument by which one prove (sic) that there is not a God. On the other hand, if I am to convey the right impression to the ordinary man in the street I think I ought to say that I am an Atheist..."
 179. ^ 'Humanist News', March 1970
 180. ^ Russell, Bertrand (1952). "Conclusions". The Impact of Science on Society.
 181. ^ Russell, Bertrand (1936). Which Way to Peace? (Part 12). M. Joseph Ltd. p. 173.
 182. ^ Russell, Bertrand (1954). Human Society in Ethics and Politics. London: G. Allen & Unwin. p. 212.
 183. ^ Gay and Lesbian Humanist Association (2 November 1997). "Lesbian and Gay Rights: The Humanist and Religious Stances". Retrieved 17 February 2008.
 184. ^ Russell, Bertrand (1968). The Autobiography of Bertrand Russell: 1944–1969. Little, Brown. p. 330. Published separately as 'Reflections on My Eightieth Birthday' in Portraits from Memory.
 185. ^ "An essay on the foundations of geometry". Internet Archive.
 186. ^ "The Principles of Mathematics". fair-use.org.
 187. ^ Free man's worship, and other essays, London : Unwin Books, 1976, ISBN 0048240214
 188. ^ "Principia mathematica, by Alfred North Whitehead ... and Bertrand Russell". umich.edu.
 189. ^ "The Problems of Philosophy". ditext.com.
 190. ^ "OUR KNOWLEDGE OF THE EXTERNAL WORLD". Internet Archive.
 191. ^ "Principles of social reconstruction". Internet Archive.
 192. ^ Russell, Bertrand (14 May 2019). "The Policy of the Entente 1904-1914: A Reply to Professor Gilbert Murray". National Labour Press. Retrieved 14 May 2019 – via Google Books.
 193. ^ "Political Ideals". Project Gutenberg.
 194. ^ "Proposed Roads to Freedom". Project Gutenberg.
 195. ^ Kevin C. Klement. "Russell's Introduction to Mathematical Philosophy". umass.edu.
 196. ^ Pfeiffer, G. A. (1920). "Review: Introduction to Mathematical Philosophy by Bertrand Russell" (PDF). Bull. Amer. Math. Soc. 27 (2): 81–90. doi:10.1090/s0002-9904-1920-03365-3.
 197. ^ "Introduction to mathematical philosophy". Internet Archive.
 198. ^ "The Practice and Theory of Bolshevism". Project Gutenberg.
 199. ^ "The Analysis of Mind". Project Gutenberg.
 200. ^ "The Problem of China". Project Gutenberg.
 201. ^ "Why I Am Not A Christian". positiveatheism.org. Archived from the original on 19 November 2006.
 202. ^ "The Scientific Outlook". Internet Archive.
 203. ^ "Education and the Social Order". Internet Archive.
 204. ^ "In Praise of Idleness By Bertrand Russell". zpub.com.
 205. ^ "Western Philosophy". Internet Archive.
 206. ^ "Authority and the individual". Internet Archive.
 207. ^ "Unpopular Essays". Internet Archive.
 208. ^ "Nightmares of Eminent Persons And Other Stories". Internet Archive.
 209. ^ "Portraits From Memory And Other Essays". Internet Archive.
 210. ^ "Common Sense And Nuclear Warfare". Internet Archive.
 211. ^ "MY PHILOSOPHICAL DEVELOPMENT". Internet Archive.
 212. ^ a b "The Autobiography of Bertrand Russell 1872 1914". Internet Archive.
 213. ^ Charles Pigden in Bertrand Russell, Russell on Ethics: Selections from the Writings of Bertrand Russell, Routledge (2013), p. 14
 214. ^ James C. Klagge, Wittgenstein: Biography and Philosophy, Cambridge University Press (2001), p. 12
 215. ^ Hochschild, Adam (2011). To end all wars: a story of loyalty and rebellion, 1914–1918. Boston: Houghton Mifflin Harcourt. pp. 270–272. ISBN 0-618-75828-3.
 216. ^ "McMaster University: The Bertrand Russell Research Centre". Russell.humanities.mcmaster.ca. 6 March 2017. Retrieved 11 October 2019.
 217. ^ "Bertrand Russell Archives Catalogue Entry and Research System". McMaster University Library. The William Ready Division of Archives and Research Collections. Retrieved 5 February 2016.

Sources

Primary sources
 • 1900, Sur la logique des relations avec des applications à la théorie des séries, Rivista di matematica 7: 115–148.
 • 1901, On the Notion of Order, Mind (n.s.) 10: 35–51.
 • 1902, (with Alfred North Whitehead), On Cardinal Numbers, American Journal of Mathematics 24: 367–384.
 • 1948, BBC Reith Lectures: Authority and the Individual A series of six radio lectures broadcast on the BBC Home Service in December 1948.
Secondary sources
 • John Newsome Crossley. A Note on Cantor's Theorem and Russell's Paradox, Australian Journal of Philosophy 51, 1973, 70–71.
 • Ivor Grattan-Guinness. The Search for Mathematical Roots 1870–1940. Princeton: Princeton University Press, 2000.
 • Alan Ryan. Bertrand Russell: A Political Life, New York: Oxford University Press, 1981.

Further reading

Books about Russell's philosophy
 • Alfred Julius Ayer. Russell, London: Fontana, 1972. ISBN 0-00-632965-9. A lucid summary exposition of Russell's thought.
 • Celia Green. The Lost Cause: Causation and the Mind-Body Problem, Oxford: Oxford Forum, 2003. ISBN 0-9536772-1-4 Contains a sympathetic analysis of Russell's views on causality.
 • A. C. Grayling. Russell: A Very Short Introduction, Oxford University Press, 2002.
 • Nicholas Griffin. Russell's Idealist Apprenticeship, Oxford: Oxford University Press, 1991.
 • A. D. Irvine (ed.). Bertrand Russell: Critical Assessments, 4 volumes, London: Routledge, 1999. Consists of essays on Russell's work by many distinguished philosophers.
 • Michael K. Potter. Bertrand Russell's Ethics, Bristol: Thoemmes Continuum, 2006. A clear and accessible explanation of Russell's moral philosophy.
 • Elizabeth Ramsden Eames. Bertrand Russell's Theory of Knowledge, London: George Allen and Unwin, 1969. A clear description of Russell's philosophical development.
 • P. A. Schilpp (ed.). The Philosophy of Bertrand Russell, Evanston and Chicago: Northwestern University, 1944.
 • John Slater. Bertrand Russell, Bristol: Thoemmes Press, 1994.
Biographical books
 • A. J. Ayer. Bertrand Russell, New York: Viking Press, 1972, reprint ed. London: University of Chicago Press, 1988: ISBN 0-226-03343-0
 • Ronald W. Clark. The Life of Bertrand Russell, London: Jonathan Cape, 1975 ISBN 0-394-49059-2
 • Ronald W. Clark. Bertrand Russell and His World, London: Thames & Hudson, 1981 ISBN 0-500-13070-1
 • Rupert Crawshay-Williams. Russell Remembered, London: Oxford University Press, 1970. Written by a close friend of Russell's
 • John Lewis. Bertrand Russell: Philosopher and Humanist, London: Lawerence & Wishart, 1968
 • Ray Monk. Bertrand Russell: Mathematics: Dreams and Nightmares London: Phoenix, 1997 ISBN 0-7538-0190-6
 • Ray Monk. Bertrand Russell: 1872–1920 The Spirit of Solitude Vol. I, New York: Routledge, 1997 ISBN 0-09-973131-2
 • Ray Monk. Bertrand Russell: 1921–1970 The Ghost of Madness Vol. II, New York: Routledge, 2001 ISBN 0-09-927275-X
 • Caroline Moorehead. Bertrand Russell: A Life New York: Viking, 1993 ISBN 0-670-85008-X
 • George Santayana. 'Bertrand Russell', in Selected Writings of George Santayana, ed. Norman Henfrey, Cambridge: Cambridge University Press, I, 1968, pp. 326–329
 • Katharine Tait. My father Bertrand Russell, New York: Thoemmes Press, 1975
 • Alan Wood. Bertrand Russell The Passionate Sceptic London: George Allen & Unwin, 1957.
 • Peter Stone et al. Bertrand Russell´s Life and Legacy. Wilmington: Vernon Press, 2017.

External links

Peerage of the United Kingdom
Preceded by
Frank Russell
Earl Russell
1931–1970
Succeeded by
John Russell