برای فروش: کفش‌های کودک، پوشیده‌نشده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک داستان ۶ کلمه‌ای منسوب به همینگوی مثالی برای داستان کوتاه کوتاه است

برای فروش: کفش‌های کودک، پوشیده نشده. آغازگر و اولین داستان معروف به داستان‌های شش کلمه‌ای است. اگر چه بسیاری بر این باورند که این داستان متعلق به ارنست همینگوی است اما مدرک معتبری برای اثبات این قضیه وجود ندارد.[۱][۲]

شرط‌بندی[ویرایش]

می‌گویند این داستان نتیجه یک شرط‌بندی شوخی وار میان همینگوی و دوستانش است. در نقل است زمانی که همینگوی با دوستانش مشغول خوردن ناهار در رستورانی بودند همینگوی ۱۰ دلار روی میز می‌گذارد و ادعا می‌کند که می‌تواند یک داستان کامل را در شش کلمه جای دهد. پس از این همینگوی نوشتهٔ "For sale: baby shoes, never worn" ‌را روی یک دستمال سفره می‌نویسد و به دوستانش نشان می‌دهد و شرط را می‌برد. این داستان خیلی کوتاه دارد به شکل غیر مستقیمی به مرگ یک جنین یا کودک نوزادی اشاره می‌کند که هیچ‌گاه نتوانست کفش‌هایش را بپوشد.

میراث[ویرایش]

این داستان شوخی‌وار، مولد سبک جدیدی در ادبیات به نام " داستان شش کلمه‌ای " شد که در رده داستان کوتاه کوتاه قرار می‌گیرند[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Garson O’Toole (January 28, 2013). "For Sale, Baby Shoes, Never Worn". quoteinvestigator.com. Retrieved 19 April 2013.
  2. Haglund, David (Jan 31, 2013). "Did Hemingway Really Write His Famous Six-Word Story?". Slate. Retrieved 14 April 2013.
  3. "Six-Word Memoirs Can Say It All". CBS News. February 11, 2009. Retrieved 20 April 2013.