برای خنگ‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جلد کتاب فلسفه برای خنگ‌ها نوشتهٔ مارتین کوهن، مهدی شفقتی (مترجم)

فور دامیز (به انگلیسی: For Dummies) به معنی برای خنگ‌ها یک مجموعهٔ بزرگ از کتاب‌های آموزشی است که به صورت راهنماهای غیرپیچیده برای کاربران تازه‌وارد به حیطهٔ علمی بحث آن کتاب نوشته و منتشر می‌شوند. تاکنون بیش از ۱۸۰۰ عنوان از این کتب در ۲۰۰ میلیون نسخه منتشر شده‌است.

جلد این کتاب‌ها معمولاً زرد و سیاه با کاریکاتوری از مردی با سر سه‌گوش معروف به «مرد خنگ» است. عنوان این کتاب‌ها در روی جلد با قلم غیررسمی و به صورت دست‌نوشته طراحی می‌شود و در پایین جلد، انگشت اشارهٔ مرد خنگ به یک توضیح حاشیه‌ای اشاره می‌کند که دربرگیرندهٔ مطالبی است که مخاطب با خواندن کتاب فرا خواهد گرفت.

تاریخچه[ویرایش]

سری برای خنگ‌ها در سال ۱۹۹۱ با داس برای خنگ‌ها نوشتهٔ دن گوکین از انتشارات آی‌دی‌جی بوکز شروع شد.[۱] دلیل مشهور شدن این کتاب، کمبود مطالب مناسب برای تازه‌کاران در استفاده از داس بود. با وجودی که سری بر نرم‌افزار و فناوری متمرکز شده بود، بعدها به مطالب عمومی‌تر منشعب شد. این سری از کتب اکنون توسط جان وایلی و پسران—که در ابتدای ۲۰۰۱ هانگری مایندز (نام جدید آی‌دی‌جی بوکز از سال ۲۰۰۰) را به تملک خود درآورده بود—منتشر می‌شود.

یک توهین[ویرایش]

برخلاف عنوان، ناشرین این مجموعه کتاب‌ها می‌کوشند تا به مخاطب بانگارانند که نباید آن را توهین‌کننده تلقی کرد. این مسئله در کشورهای پیشرفته کاملاً جا افتاده‌است که این عنوان تنها یادآور این است که نگارنده با تلاش توانسته مطلب را بقدری ساده و قابل درک کند که حتی خنگ‌ها هم می‌توانند با مطالعهٔ این‌گونه کتاب‌ها مطلب را فرا گیرند. متأسفانه در ایران، تحت فشار نهادهای مجوز دهنده به نشر کتب،[نیازمند منبع] یا برای جلوگیری از برداشت توهین از سوی مخاطب و کاهش فروش،[نیازمند منبع] ناشرین از ترجمهٔ وفادار به اصل عنوان صرفنظر کرده و به عباراتی مانند به زبان آدمیزاد متوسل می‌شوند.[۲]

ترجمه به فارسی[ویرایش]

ایران به قانون کپی رایت بین‌المللی نپیوسته و از همین روی برخی ناشران مانند نشر هیرمند بدون توجه به آن اقدام به ترجمه و نشر این سری از کتاب‌ها کرده و آن‌ها را تحت عناوینی چون به زبان آدمیزاد چاپ و روانه بازار کرده‌اند. در این میان انتشارات آوند دانش که نماینده انحصاری فروش محصولات جان وایلی در ایران می‌باشد حق انحصاری ترجمه و انتشار کتاب‌های دامیز را از انتشارات وایلی (صاحب امتیاز دامیز) خریداری کرده و ترجمه کتاب‌های متنوع در رشته‌های گوناگون را ارائه نموده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. «رایانه‌های شخصی برای خنگ‌ها»(انگلیسی)‎. آمازون. بازبینی‌شده در ۹ ژانویهٔ ۲۰۱۰. 
  2. «جدی‌خوانی بهمن و اسفند ۸۷: حسابداری به زبان آدمیزاد»(فارسی)‎. جیرهٔ کتاب. بازبینی‌شده در ۹ ژانویهٔ ۲۰۱۰. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]