بداغ جنگلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بداغ جنگلی
Viburnum 01.JPG
بداغ جنگلی، Viburnum opulus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
راسته: خواجه‌باشی‌سانان
تیره: هفت‌کولان
سرده: بداغ (سرده)
گونه: V. opulus
نام علمی
Viburnum opulus

بداغ جنگلی (نام علمی: Viburnum opulus) نام یک گونه از سرده بداغ است.


خانه گیاهان دارویی گیاهان دارویی خواص گیاه داروئی بداغ جنگلی (Rose de guelder) 20 دسامبر، 2018688 بداغ جنگلی بداغ جنگلی نام‌‌های ديگر بداغ جنگلی :

Rose de guelder, Viorne obier, Viorne, Obier, Cranberry tree, Cranberry bush, Rose elder , Dog berry, Dog elder, Gottridge, Sweet viburnum, High bush cranberry.

مشخصات بداغ جنگلی گياهی است از خانواده‌ی Caprifoliaceae ، جنس Viburnum ، درختچه‌ای است به بلندی حدود چهار متر. برگ‌های آن پنج‌های و دارای سه قسمت است. گل‌های سفيد دارد و در بهار ظاهر می‌شود. ميوه‌ی آن كروی و سرخ‌رنگ و كوچك به قطر حدود يك سانتيمتر است كه در تابستان جلب نظر می‌كند. اين درختچه در اروپا و آسيای غربی و آمريكای شمالی انتشار دارد. در ايران در گردنه‌ی حيران بين آستارا و اردبيل مخلوط با جنگل‌های فندق در ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح درياديده می‌شود، گونه‌‌های مختلفی از آن در جنگل‌های شمال ايران به‌طور وحشی می‌رويد.

بداغ جنگلی تركيب شيميايی بداغ جنگلی در برگ‌های آن قند ساكاروز، دياستازانورتين، يك گلوكوزيدی كه با تجربه‌ی ساده‌ی آن والرينيك‌اسيد آزاد می‌شود، در ميوه‌ی آن يك ماده‌ی رنگی و مقداری تانن، در پوست ساقه درختچه يك ماده‌ی تلخ به نام ويبورنين، مقداری تانن، صمغ، قند، كاپريليك‌اسيد، اولئيك‌اسيد ، لينولئيك اسيد، فيتوسترول، فورميك‌اسيد، استيك اسيد، والرينيك‌اسيد.

خواص درمانی بداغ جنگلی دو تا چهار گرم از برگ يا ميوه يا ريشه يا پوست ساقه‌ی درختچه يا دو تا چهار گرم از مجموع آن‌‌ها را در يك ليتر آب جوش دم كنيد و آب صاف‌كرده‌ی آن را به مرور در طول روز بنوشيد.

مدرّ و قابض، ضد تشنج و تقويت‌كننده‌ی اعصاب است، برای رفع عادت ماهيانه‌ی دردناك و قطع عادت ماهيانه‌ی زنان جوان و خونروی‌‌های دوران يائسگی و عوارض عصبی دوران حاملگی مفيد است.


منابع

Aydana.it

پیوند به بیرون