بخش کوهسرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهرستان کوهسرخ


شهرستان کوهسرخ استان خراسان رضوی است. مرکز این شهرستان ، شهر ریوش است. در تاریخ 1398/9/13 به شهرستان ارتقاء پیدا کرد.[ویرایش]

کوهسرخ[ویرایش]

  • بخش کوهسرخ
    • دهستان بررود
    • دهستان برکوه
    • دهستان تکاب

شهر ریوش

وجه تسمیه ی کوهسرخ : از آنجا که در منطقه ی کوهسرخ ، به خصوص مسیر جاده کوهسرخ به نیشابور شاهد رخساره‌های خاکی با ترکیبات آهن دار هماتیتی هستیم و این رخساره ها ، در اغلب موارد ، رنگ قرمز ( سرخ ) را از خود نشان می‌دهند ؛ می‌توان نام کوهسرخ را بر آن گذاشت.

دهستان بررود : این دهستان شامل روستاهای طرق ، قراچه ، کلاته پایین دره ، کریز و . . . می‌شود از آنجا که این روستاها در مسیر و کنار رودخانه ( ششطراز منشعب از ارتفاعات منطقه کوهسرخ و ورود به منطقه کندر از توابع شهرستان خلیل آباد) می‌باشند و در اصطلاح گویش کوهسرخی کنار را بر ( به فتحه ب و سکون ر )میگویند پس انتخاب بر رود یعنی کنار رود شایسته‌ترین نام خواهد بود.

دهستان برکوه : این دهستان شامل روستاهای ایور ، مکی ، کوشه نما ، کوشه و . . . می‌شود از آنجا که این روستاها در منطقه کوهپایه‌ای و کنار ارتفاعات می‌باشند به توضیح بند قبل شایسته‌ترین نام برکوه یعنی کنار کوه خواهد بود.

دهستان تکاب : این دهستان شامل روستاهای اوندر ، دهمیان ، توندر ، قصون و . . . می‌شود.

کوهسرخ ، یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای خراسان رضوی می باشد. به دلیل کوهستانی بودن این منطقه معادن فراوان و مهمی در آن وجود دارد. از جمله این معادن می توان به معادن طلا ، مس ، سنگ مرمر و ... اشاره کرد.

به دلیل جغرافیای خاص منطقه کوهسرخ ؛ بزرگترین باذامستان دیم در ایران ، در این منطقه واقع می باشد.

محصولات مهم زراعی و باغی کوهسرخ عبارتند : خربزه ، هندوانه ، بادام ، گردو ، گیلاس ، زردآلو ، آلبالو ، هلو ، شلیل ، گندم ، جو ، گوجه فرنگی ، چغندرقند ، شلغم ، سنجد و ...

محصولات مهم کوهی و دارویی کوهسرخ عبارتند از : ریواس ، آنقوزه ، ترنجبین ، بنه ، پیازچه ی کوهی ، زیره ی کوهی ، آویشن ، بومادران ، گل گاوزبان ، کنگر و ...

بزرگترین و پهناورترین روستای بخش کوهسرخ ، روستای ایور می باشد.

نام روستاهای کوهسرخ[ویرایش]

ارتقای کوهسرخ[ویرایش]

کوهسرخ به دلیل دارا بودن پتانسیل های زیاد در 13 آذر سال ۱۳۹۸ رسماً تبدیل به شهرستان شد. مرکز این شهرستان ، شهر ریوش می باشد.