بحث پیش‌نویس:نقد اسلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ساخت مقاله[ویرایش]

سلام این صفحه را به فهرست پیگیری بی‌افزایید و تغییرات را ابتدا اینجا بررسی می‌کنیم و سپس وارد مقاله اصلی می‌شود. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC)

  • جهت اطلاع: @Saranami2020،‏ Cgl02،‏ Shobhe و Shiasun: فعلا دوستانی هستند که غایب‌اند، آنها هم هروقت برگشتند می‌توانیم به بحث فرابخوانیم. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۳ (UTC)
    مقاله را به فهرست پیگیری بی‌افزایید تا بدون نیاز به پینگ کردن در جریان بحث‌ها قرار بگیرید. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۴ (UTC)

@Amir smt: گرامی، ممنون از شما، به لیست پیگیری ها افزودم.S@r@nami2020 (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۰ (UTC)

  • @Amir smt: سلام، بسم الله. شروعش کنیم... Shobhe ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۱ (UTC)
  • امیر گرامی؛ سلام. بنده مشغله‌ای جدی در خارج از ویکی برایم به وجود آمده که عمده وقتم را می‌گیرد. شما روال را با شبهه پیش ببرید. من هم اگر موردی بود همینجا عرض خواهم کرد. پیشنهاد می‌کنم اگر ادیتور، کاظمیتا و ابوالقایم رجبی نیز وقت داشتند در این بحث شرکت کنند. با احترام Shiasun (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۴۹ (UTC)
  • @Amir smt: : اگر قرار باشد شما خودت را مبصر انتخاب کنی دوباره دعوا می‌شود. لطف بگذارید فردی مثل مهدی موسوی که پیشنهاد دهنده این داستان بوده خودش کار را برعهده بگیرد.--Kazemita1 (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۴ (UTC)
@Amir smt: پیشنهاد جناب Kazemita1 متین است. چون من و شما طرفین دعوا هستیم؛ باید یک مجری یا به اصطلاح ایشان یک مبصر داشته باشیم که خارج از گود باشد. توصیه من جناب فرهنگ2016 یا وحید است. ارادتمند. Shobhe ‏۲۸ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۳۲ (UTC)
  • @Shobhe و Kazemita1: اتفاقا من خودم را مجری این پروژه نمی‌دانم. فقط این صفحه را ایجاد کردم که ابتدا تغییرات اینجا اعمال شود و از جنگ ویرایشی جلوگیری شود. در نهایت فکر می‌کنم به نظر سوم شاید نیاز داشته باشیم و از کاربران محتوایی بدون سوگیری خاص استقبال می‌کنم. ضمناً توجه کنید عمده اختلافی که در گذشته داشتیم مسئله بود و نبود «پاسخ به انتقادات» بوده و اکنون ما اجماعی بدست آوردیم که دو مسئله را عنوان می‌کند. اول اینکه پاسخ به انتقادات در حد معقول و عمدتاً در انتهای مقاله قرار گیرند و دوماً می‌توان یک مقاله جامع‌تر ساخت تحت عنوان «دفاعیات اسلامی» یا هرچه صلاح بدانید و موضع اسلام در قبال انتقادات را بیان کرد. چون این مقاله کشش مطالب بیش‌ازحد را ندارد و همینطوری خیلی سنگین است، وجود آن بخش پاسخ به انتقادات در انتهای مقاله هم برای این است که نظر اسلام هم پوشش داده شود. Mr Smt (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۱۸ (UTC)
با سلام، خیلی خوشحالم که بی‌طرفی من را قبول دارید، خیلی چسبید (مخصوصاً بعد از نظرسنجی وپ:ناب که چند کاربر من را متهم به عدم بی‌طرفی کردند اما مدرکی ارائه ندادند). راستش چون از ابتدا در این بحث نبودم و در حال حاضر درگیر ۲-۳ گمخ و گفب هستم شاید نتوانم به دقت در مورد این بحث نظر بدم و دچار اشتباهاتی هم بشوم و کار را بدتر کنم. پیشنهاد‌های دیگر همچون کاربر:Mahdi Mousavi و کاربر:فرهنگ2016 خیلی مناسب هستند و خیلی بهتر از من. ضمن اینکه کاربر:Huji گرامی هم در این زمینه واقعا کارش خوبه. ارادتمند همگی--وحید (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۳۳ (UTC)

نسخه‌های قابل استفاده[ویرایش]

بسیاری از نسخه‌های مورد نظر در خود نقد اسلام قرار دارند ولی از آنجایی که شاید آن نسخه‌ها مورد قبول اکثریت نباشند، مرحله به مرحله این مقاله ساخته می‌شود و سپس به مقاله اصلی منتقل می‌شود. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۹ (UTC)

  • کاربر:Shobhe/کارگاه3 هم یک نسخه است که ایشان نگه داشتند برای نوشتن مقاله. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۲ (UTC)
  • این هم تقریبا آخرین نسخه‌ای است که من یک‌سری ویرایش داشتم. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)

لید مقاله[ویرایش]

@Shobhe: فکر می‌کنم لید مقاله مناقشه برانگیز نبوده و همان نسخه‌ای که شما هم گفتید مورد تایید بوده، بنابراین می‌توانیم لید را همان براساس نسخه‌ای که گفتید بنویسیم. درست است؟ Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)

  • یک تفاوت جزئی هست بین نسخه من و شما. آن اینکه من مثل ویکی انگلیسی منابع مواردی که یکبار تکرار شدند را در لید قرار داده‌ام. از آنجایی که این مطالب در پایین نیستند بهتر است همانجا با منبعشان ذکر شوند. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۴ (UTC)
@Amir smt: در خصوص لید، قوانین می گوید که نباید دارای منبع باشند. پس لید را فعلا همین بگذارید؛ تا محتوا قطعی نشود، نمی توان لید را جمع بندی کرد. لید همیشه آخرین گام است. ابتدا ببینیم مقاله چه چیزی است، آنوقت لید را می بندیم. بنابراین این بخش را بگذارید برای انتهای کار. Shobhe ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۴۹ (UTC) Shobhe ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۵۰ (UTC)
بسیار خب لید را بگذاریم برای آخر. فقط برای اینکه خیلی خالی نباشد یک متنی گذاشتم که آخر سر هم می‌شود اصلاح کرد. کم کم که رده‌ها و جستارهای وابسته تکمیل شدند می‌رویم سر بررسی محتوای اصلی. Mr Smt (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۱ (UTC)