بحث الگو:گروه‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقسیم بندی[ویرایش]

عموما احزاب اپوزسیسون را یا بصورت جمهوری خواه - سلطنت طلب تقسیم بندی می کنند و یا در ادامه بحث چپ و راست. فعلا برای اوردن نام بقیه احزاب یکه جامانده است بصورت زیر تقسیم بندی می شود

  • سلطنت طلب ( مشروطه- ملی گرا)
    • جمهور یخواه ( ملی گرا- کمونیست- سوسیال دموکرات- اسلام گرا- دموکرات)

دوستان لطفا برای بهینه سازی این قسمت هم از نظر احزاب و هم تقسیم بندی کمک کنند. Hootandolati(بحث) «چهارشنبه،۲۳ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۴۴ (ایران)» ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۴ (UTC)

@Sunfyre: نمی دانم چرا بخش جدید اضافه نمی شود. اگر امکانش وجود دارد مشکل را رفع کنید فعلا فقط یک بخش جدید اضافه کردم تا در نهایت با اجماع تکمیل شود Hootandolati(بحث) «چهارشنبه،۲۳ فروردین ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۰۹ (ایران)» ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۹ (UTC)

مشکل از حروف بزرگ بود -- آرمانب ‏۱۲ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۵۱ (UTC)
@Sunfyre و Hootandolati: به نظرم تفکیک گروه های مسلح از این الگو صحیح نیست. به هر حال، سازمان مجاهدین خلق یک شاخه سیاسی هم دارد. این کار شبیه این است که کسی حزب الله لبنان را به جهت شاخه نظامی اش در الگوی احزاب لبنانی نیاورد!--سید (بحث) ‏۱۵ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۴ (UTC)

احزاب کمونیست و سوسیالیست[ویرایش]

مدت زیادی‌است که برخی از این احزاب حتی واژۀ کمونیسم را هم از اساس‌نامه و برنامه‌شان حذف کرده‌اند. نمی‌توان این دسته‌بندی را بر اساس تاریخ آن‌چا انجام داد. باید وضعیت کنونی را در نظرگرفت. به همین دلیل دسته‌بندی جدیدی میان کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها انجام شد. پەڕاو (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۳۱ (UTC)