بحث الگو:تاریخ فلسفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بدون اين که الگوی مورد نظر را درست کرده باشيد الگوی فعلی را نقص ميکنيد. مطلب را حذف نکنيد اول آن چيزی را که ميگويد درست کنيد اگر مورد توافق قرار گرفت آنگه ميشود آن الگوی مورد نظر شما درباره فلسفه کشور ها را هم اضافه کرد. صرفا گفتن اين که بعض از اين دسته بندی ها تداخل دارند که چيزی را نشان نميدهد و چيزی را حل نميکند. در اين الگو فلسفه کشور ها هم هستند مثلا فلسفه چين يا فلسفه هند. فلسفه ايران هم در کنار آنها در اين الگو امده است و اين لازم است و مفيد.Ojanfar ۲۲:۵۱، ۱۴ اوت ۲۰۰۷ (UTC)


یونان به غرب هیچ ربطی ندارد[ویرایش]

اگر کسی ارتباط فلسفه یونان و فلسفهٔ غرب را برای من روشن کند سپاسگذار خواهم شد!؟ این همان قدر مسخره است که فلسفهٔ چین و هند را یکی بدانیم و در یک گروه مانند «فلسفهٔ یونان و غرب» قرار دهیم. اروپاییان به دلیل تاریخ کوتاه خود دست به تاریخ‌سازی زدند و با هر ابزار ممکنی خود را به یونان باستان پیوند زدند. از تابلوها و نقاشی‌ها و پیکره‌های هنری گرفته تا نام دانش‌ها و واژگان که ریشه‌ای یونانی برای همهٔ آنان قائل شدند. آیا ما باید ادامه‌روی این روند باشیم؟؟ تنها یکسان بودن سرزمین برای یکی بودن اندیشه و در یک گروه در آمدن کافی نیست. اگرچه حتی همان سرزمین هم یکسان نیست. انگلستان(راسل، هگل، مارکس و ..) کجا و یونان(سقراط، افلاطون و ..) کجا! از نظر زمانی که بیش از ۲۲۰۰ سال فاصله است. از نظر اندیشه هم حتی اگر بخواهیم در نظر بگیریم همانقدر فلسفهٔ اسلامی از یونانی اثر گرفته که فلسفهٔ غرب و شاید حتی فلسفهٔ اسلامی بیش‌تر! از نظر مکانی هم کویت به یونان نزدیک تر است تا انگلستان به یونان(و ایران از کویت هم نزدیک‌تر)[۱] حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی بسیار به یونان نزدیکترند تا آلمان و فرانسه[۲]! و حرف آخر اینکه غربی‌ها وارثان علم و دانش یونانیان نیستند. یونان باستان پیش از میلاد مسیح نابود شد و روم جای آن را گرفت و در سدهٔ ۲۰ کشوری نمادین به نام یونان ساختند تا کاستی‌های خود را با پیوند به تاریخ یونان جبران کنند.

پانویس[ویرایش]

  1. http://i32.tinypic.com/1eq32x.gif دایره‌ای به مرکزیت آتن
  2. http://i32.tinypic.com/1eq32x.gif دایره‌ای به مرکزیت آتن

Wayiran ‏۲ آوریل ۲۰۰۸، ساعت ۱۷:۱۳ (UTC)

بخش‌بندی و مقالات بیجا![ویرایش]

نوشتارهای زیر در زیرمجموعهٔ فلسفهٔ یونان و غرب آمده(!):

آخر مگر فلسفهٔ معاصر تنها مربوط به یونان و غرب است؟؟؟؟؟ مگر در قرون وسطی هیچ کجای دیگر در جهان فلسفه نداشته؟؟ پیشاسقراطی چطور؟؟؟ به نظرم باید نام نوشتارها به این نام‌ها تغییر کند، اگر تنها مربوط به یونان هستند و اگر نه، نباید در این الگو زیر یونان و غرب جای گیرند.

Wayiran ‏۱۸ آوریل ۲۰۰۸، ساعت ۱۹:۲۰ (UTC)