بحث الگو:بهرام بیضایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویرایش·تاریخچه·مشاهده·تازه‌سازی Stock post message.svg فهرست موارد انجام‌دادنی برای الگو:بهرام بیضایی:
اهمیت * Edit-find-replace.svg لطفاً در اصلاح و حذف متغیرهای تکراری الگو(ها)ی زیر کمک کنید روش ویرایش در اینجا توضیح داده‌شده‌است، موارد موجود در مقاله:
  • خطا در الگو {{ Navbox }} : متغیر « state » (در ابتدای مقاله) تکراری‌ست! -- ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۸ (UTC)

آدمهای مرتبط[ویرایش]

سلام. آدمهای مرتبط با بیضایی در این الگو بر چه اساسی انتخاب شده‌اند؟ مثلا نادر ابراهیمی یا غزاله علیزاده؟ محمدرضا درویشی چون آهنگسازی یک کار بیضایی را انجام داده است می‌شود مرتبط با بیضایی؟ پیوندهای بخش زندگی و زمانه نیز هیچ ارتباط مستقیمی با بیضایی ندارند. Persianpoets (بحث) ‏۱۷ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۱۳ (UTC)

«آدم‌های مرتبط»، چنان که از نامش پیداست، آدم‌هایی را نشان می‌دهد که با بیضایی ارتباط داشته‌اند. ارتباط کاری یا دوستانه نزدیک. از نامش پیداست. از توضیح بی‌نیاز است. نمی‌دانم چرا پرسش برانگیخته. درویشی کمی بیش از این‌ها که اطّلاع دارید با بیضایی مربوط بوده. بخش «زندگی و زمانه» هم اگر چیز بی‌ربطی دارد حذف کنید. من به دقّت و موشکافی چیزهای خیلی خیلی مربوط را برگزیدم و آوردم. ولی البتّه ممکن است دیگری زندگی و زمانه و ارتباطات بیضایی را بهتر بشناسد، موارد دیگری بیافزاید، و احیاناً موادی کم کند. به هر حال، اگر پرسشی بود، هر آیتمی که من وارد کرده باشم از زبان من قابل توضیح است. اگر پرسشی بود، در خدمتم. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۰۵ (UTC)
@Salarabdolmohamadian: اگر ارتباط بیشتری داشته است توضیح بدهید. چون من هیچ ارتباطی نیافتم. ارتباط مطلقاً ربطی به دوستی و اینها ندارد، ارتباط یعنی ارتباط حرفه‌ای. اعضای گروه پینک فلوید با هم مرتبط محسوب می‌شوند، یا احمد شاملو و آیدا سرکیسیان مرتبطند. اما شاملو و نیمایوشیج به رغم دوستی نزدیک هیچ ارتباطی با هم ندارند، چنین است درباره بیضایی. غیر از مژده شمسایی و نیلوفر بیضایی باقی به طور مطلق هیچ ارتباطی با بیضایی ندارند. Persianpoets (بحث) ‏۳ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۱۹ (UTC)
Persianpoets، مختصر دربارهٔ ارتباط درویشی و بیضایی: اینان از دهه پنجاه خورشیدی در دانشگاه تهران استاد و شاگرد بوده‌اند. تحت تأثیر همدیگر بخش بزرگی از کارشان را از تولید هنری خارج کردند و تصمیم گرفتند پژوهنده هم باشند و مسائل همانندی را پژوهیدند. همکاری هم کردند. آلبوم موسیقی مشترک هم بیرون دادند. سخنرانی‌های مشترک هم در ایران و امریکا. و روابط خانوادگی هم. و غیره و غیره و غیره. در دو فیلم و دو سه نمایش هم با هم همکاری کردند. درویشی پای ثابت موسیقی کارهای بیضایی در یکی دو دهه اخیر شد. به قول شما آن‌ها اگر گروه «پینک فلوید» شدند، این‌ها هم گروه «لیسار» شدند. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۳۷ (UTC)
طبق این منبع درویشی فقط در یک فیلم و یکی دو نمایش با بیضایی همکاری کرده است. می‌توانید منبعی بیاورید که نشان دهد بیضایی و درویشی عضو گروه لیسار بوده‌اند؟ درباره بقیه افراد چطور؟ غزاله علیزاده چه ارتباطی با بیضایی دارد؟ و یا دولت‌آبادی، امجد، گلشیری و دیگران؟Persianpoets (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۰۹ (UTC)
درویشی را می‌دانم که زیاد کار کرده. نیاز به جستجو نیست. دولت‌آبادی بازیگر و دوست بیضایی بوده از آغاز، در چند گروه. امجد نزدیک‌ترین شاگرد و مهم‌ترین بیضایی‌شناس است و باز عضو گروه لیسار در یک فیلم. گلشیری عضو گروه نمایش دانشکده هنرهای زیبا بوده، به دعوت بیضایی. با علیزاده هم نزدیک بوده‌اند فراوان. همه به صورتی. تنها موردی که به چشمم خورد که اگر پاک بشود گمانم به جایی برنمی‌خورد دکتر ایرج پارسی نژاد است. که به قول شما تنها دوست هستند و این دلیل کافی برای «مرتبط» بودن نیست. اگر پارسی نژاد حذف شود، احتمالاً جای ایراد گرفتن نخواهد داشت، مگر کسی اعتراضی بکند و چیزی رو کند از ارتباط ژرف‌تر پارسی‌نژاد با بیضایی. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۳۴ (UTC)
بیضایی‌شناس یعنی کسی که دست کم چندین کتاب درباره بیضایی نوشته باشد، اما دست کم در صفحه مقاله حمید امجد کمترین اشاره ای به این موضوع نشده است و من در جستجوی اینترنتی هم چیز خاصی جز چند اظهارنظر درباره بیضایی نیافتم. همراه بودن و نزدیک بودن و این حرفها فاقد معناست. منظور از ارتباط ارتباط کاری یا خانوادگی نزدیک است نه عاطفی و دوستی. اگر اینطور باشد که غالب شاعران و نویسندگان با هم رفیق بوده اند. همچنان معتقدم که این بخش کاملا هوادارانه نوشته شده است. Persianpoets (بحث) ‏۲۸ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۱۴ (UTC)
نه، هوادار امجد نیستم. ولی خوب، مشهور خاص و عام است که امجد خیلی خوب بیضایی می‌شناسد، بهتر از هر کس دیگری. من از دکتر ایرج پارسی‌نژاد شنیدم که بیضایی چیزی در این مایه گفته که «امجد کار مرا بهتر از خودم می‌شناسد!» ولی به هر حال من هوادار امجد نبوده‌ام و نیستم. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۳۵ (UTC)
  • به این نتیجه رسیدم که «زندگی و زمانه» و «آدم‌های مرتبط» را یکسره حذف کنم. این‌ها حذف شد، که باید در نگارش سرگذشت در صفحهٔ اصلی مورد توجّه باشد:

ویکی‌گفتاورد[ویرایش]

کاربر:Sonia Sevilla، درود. در افزودن لینک ویکی‌گفتاورد به زیر این جعبه الگو . . . نابلدم. نتوانستم. همین قدرش را که هست توانستم (که آیکون گفتاورد را بیافزایم، ولی باقی کار نمی‌کند.) شما می‌توانید کمک کنید؟ Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۲۶ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۴۴ (UTC)

کاربر:Sa.vakilian، کاربر:4nn1l2، کاربر:Young Readers درود. سونیا در این مورد کاری نتوانست. شما کمکی می‌توانید؟ اگر این را یاد بگیریم، می‌شود زیر همه جعبه‌های ناوبری این کار را کرد. در ویکی انگلیسی برخی (از جمله جعبه مربوط به جوزف کمبل (en:Template:Joseph Campbell)) را کرده‌اند که قشنگ شده.Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۷:۴۲ (UTC)

کاربر:Hamid Hassani، درود. از توجّه شما به این صفحه سپاسگزارم. دوستان راهنمایی‌ای نداشتند. شما در این موردِ لینکِ گفتاورد که اینجا مطرح شده کمکی می‌توانید؟ Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۵۳ (UTC)

@Salarabdolmohamadian: درود. لطفاً بفرمایید دقیقاً در چه زمینه‌ای کاری از بنده ساخته است. – Hamid Hassani (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۲۳ (UTC)
کاربر:Hamid Hassani، درود. همین که همین جا مطرح است: زیر این جعبه الگو لینک ویکی‌گفتاورد باشد. نتوانستم درستش کنم. بلد نیستم. آیکون گفتاورد را زیرش انداختم. ولی لینکی که کار بکند . . . نتوانستم. اگر این را بیاموزم، زیر بسیاری از جعبه‌های الگو می‌توانم لینک ویکی‌گفتاورد بیافزایم. سپاس از توجّه شما. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۳۳ (UTC)
در کارهای فنی وارد نیستم. مسلماً جناب حجت به‌خوبی می‌توانند راهنمایی کنند. – Hamid Hassani (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۳:۲۳ (UTC)
سپاس از شما و پیشاپیش جناب حجت به خاطر کمک و توجّه. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۱۵ (UTC)
و حالا که به حجّت زحمت دادیم، این را هم بگویم که شاید کار مدیران باشد: این چه رنگ شیطانی‌ای است که جعبه‌های الگو گرفته؟ آبی پیشین بسیار قشنگ بود و در ویکی زبان‌های دیگر هم هست و . . . خیلی خوب بود. این خاکستری بس زشت است. Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)
@Salarabdolmohamadian و Hamid Hassani: در پیوندی مثل [[wikiquote:Special:Search/felan]] قسمت wikiquote یک پیشوند است و نباید ترجمه بشود. در نتیجه در قدم اول آن ترجمه را خنثی کردم. این طوری پیوند قرمز،‌ آبی شد اما جستجو در ویکی‌گفتاورد انگلیسی انجام می‌شد. در قدم بعدی، مشخص کردم که منظور ویکی‌گفتاورد فارسی است (به افزودن یک پیشوند fa به دنبال پیشوند wikisource). حال همه‌چیز به درستی کار می‌کند.
دلیل تغییر رنگ از آبی به خاکستری هم آن است که با تخته‌رنگ بنیاد مطابقت داشته باشد. تخته‌رنگ بنیاد فقط سه رنگ آبی دارد ولی چندین خاکستری دارد. الگوی جعبهٔ ناوبری دست کم پنج سطح دارد که هر یک از دیگری کمی کمرنگ‌تر باید نمایش یابند. به همین خاطر رنگ‌ها توسط کاربر:Ladsgroup از آبی به خاکستری تغییر داده شد. توجه کنید که تخته رنگ بنیاد عمداً به شکلی طراحی شده که افرادی که کوررنگی دارند هم بتوانند بین رنگ‌ها تمایز قایل شوند. حدود ۸ درصد مردان و ۰٫۵ درصد زنان کوررنگ هستند اما متاسفانه بیشتر طراحی‌های وب این حجم عظیم کاربران را نادیده می‌گیرند. تخته‌رنگ بنیاد (غیر از خوبی‌های دیگرش) قدمی است برای طراحی سازگار با همهٔ افراد. — حجت/بحث ‏۷ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۵۶ (UTC)