بحث الگو:بزرگان و مشاهیر استان همدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

@Huji: سلام جناب در خلاصه ویرایش این را نوشتید

استفاده دارد، یا بی‌استفاده کنید یا متن را اصلاح

منورتان از این خلاصه ویرایش چه بود

زمان عین القضات که استان همدان وجود نداشت که بخواهیم بگویم از مشاهیر استان همدان و سایر موارد / هفتاد درصد این پیوند باید پاک بشود بی ربط است به استان همدان هستند (استان همدان از زمان تاسیسش 70 سال بیشتر نمی گذرد )MSes T / C ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۰ (UTC)

@Modern Sciences: الگویی که در ده‌ها صفحه استفاده شده را حذف سریع نمی‌کنند. این با معیارهای حذف سریع مطابقت ندارد. (همین کارها را می‌کنید که من به این نتیجه می‌رسم برای مدیریت آماده نیستید، بروید آن وپ:محس را یک بار دقیق و با حوصله بخوانید!)
اگر الگو محتوایش ایراد دارد، ویرایشش کنید، نه حذف. اگر هم کلاً چنین الگویی نباید داشته باشیم، از طریق نظرخواهی پی‌گیری حذفش شوید. در حالت دوم، موارد استفاده را هم باید ویرایش کرد که دیگر از الگو استفاده نکنند. — حجت/بحث ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۲:۵۳ (UTC)

@Huji: کاربران مقاله الگو ... می سازند با عنوان مشاهیر فلان استان بعد پیوندهایش برای نمونه مشاهیر استان خوزستان پیوندهای چون ابونواس اهوازی این طرف قرن اول هجری زندگی می کرد چه ربطی به استان خوزستان دارد ویرایش امروز بنده یا همین الگویی که شما پیوندهایش را برگردانید کریم خان کجایش مشاهیر استان همدان (مگر زمان وی استان همدان وجود داشت) یا این مقاله

مشکل یکی و دو تا نیستMSes T / C ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۵ (UTC)

@Modern Sciences: موارد استفادهٔ اشتباه را بردارید (اگر الگوی مشاهیر همدان در مقالهٔ کریمخان آمده برش دارید)؛ محتوای الگو را هم اصلاح کنید (اگر در متن الگوی مشاهیر همدان، به مقالهٔ کریمخان پیوند داده شده، بردارید). سر آخر اگر کاملاً خالی شد، یا کاملاً بی‌استفاده شد، حذف می‌کنیم. الان آن مرحله نیستیم. این الگو چندین کاربرد درست دارد، و چندین نفر از مشاهیر واقعاً همدانی هم در آن آمده‌اند. حذفش صد در صد اشتباه است. — حجت/بحث ‏۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۲۷ (UTC)

مخالفت با حذف[ویرایش]

این صفحه نباید حذف سریع گردد چون (دلیلتان را اینجا بنویسید) --ويكی نويس نوين (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC) @Modern Sciences: آیا ملاک تعلق داشتن بوعلی سینا به مفاخر همدان صرفا زادگان بودن ایشان است؟ آیا تمامی مشاهیر و افتخارات یک سرزمین تا زمان تاسیس یا اطلاق یک عنوان تقسیمات کشوری مثل استان به یک خطه باید به دور ریخته شوند؟ اگر اینگونه باشد باید با تغییر نام یک کشور تمامی داشته های معنوی آنرا خط زد. مستندات تاریخی زیادی هست که کریم خان زند از اهالی استان همدان بوده و همینطور بسیاری دیگر از بزرگان تاریخ که با ایجاد استانی بنام همدان طبق استدلال درخواست کننده همه آنها حذف شده اند متاسفانه.

@Modern Sciences:همچنین باید متذکر شد که تغییر عنوان و تغییرات تقسیمات کشوری هر آن ممکن است رخ دهد و نام زادگاه یا محل دفن یکی از مشاهیر یا خطه جغرافیایی تغییر یابد. سوال اینجاست که آیا تغییر نام یک مکان به نام جدید آیا در اصل محل وقوع تولد یا رویداد خاص تاریخی تغییری حاصل می‌کند؟! آیا مثلا با تغییر نام استان منجر به تغییر موقعیت جغرافیایی رویداد خواهد شد؟! اگر نام تهران به نامی دیگر تغییر کند در موقعیت جغرافیایی برج میلاد که بر اساس طول و عرض جغرافیایی نقطه ای خاص از کره زمین است تاثیر خواهد گذاشت؟! بدیهی است که پاسخ منفی است. با جمیع مباحث طرح شده این نکته نیز بدیهی است که محل دقیق وقوع هر رویداد تاریخی با تغییر نام آن محل و یا تغییر در عنوان تقسیمات جغرافیایی نه تنها تغییر نمی‌کند بلکه به ملحقات عنوان جدید افزوده خواهد شد. لذا در مورد یکی از مثالها که با این حذف بر خلاف مستندات بدیهی و مبرهن تاریخی از مشاهیر استان همدان حذف گردیده است، یعنی «کریم خان زند»؛ با بررسی زادگان وی که روستای پری شهرستان ملایر استان همدان است قطعا می‌بایست به تبعیت از زادگان وی که استان همدان است، کریم خان زند و بسیاری دیگر از اشخاص که در لیست مشاهیر استان همدان بوده و حذف شده اند، به این لیست افزوده گردند. با احتجاج یکی از موافقین حذف که فرموده اند که استان همدان مگر در زمان کریم خان زند وجود داشته؟! باید خدمت ایشان سوالی را مطرح نمایم که دقیقا مربوط به توضیحاتی است که داده ام: آیا اگر یک روز نام کشور ایران بر اساس تصمیم مجلس شورای اسلامی تغییر کند، آیا تمامی مشاهیر و مقالاتی که به ایران اشاره دارند و زادگان اشخاص که به این جغرافیا ربط دارند باید از مقالات ویکیپدیا حذف شوند؟! یا باید با اصلاح مقالات ضمن صحه گذاشتن بر محل وقوع تولد شخص در نقطه جغرافیایی خاص، در مقاله نام جدید منطقه جغرافیایی با نام جدید را جایگزین کرد؟ قطعا پاسخ این خواهد بود که باید نام جدید استفاده شده و بر وقوع رویداد طبق مستندات تاریخی در مکانی خاص احترام گذاشت و آن رویداد را به آن مکان با نام کنونیش هر چیزی که باشد نسبت داد.

@Modern Sciences: سوالی دیگر: بر اساس تغییر نام برخی مکانها بطور مثال همین همدان که از آمادای به هگمتانه و اکنون به همدان تغییر نام یافته، آیا این روشی که شما پیشنهاد کرده اید باعث نمیشود که مثلا حکومت مادها بر موقعیت جغرافیای ای که هم اکنون همدان نام دارد را منکر شویم چون نامی که همدان اکنون دارد با نام آن در زمان مادها متفاوت است؟! نهایتا اگر با تبعیت از قانون شما بنا شود که با تغییر نام ها نسبت داده شدن ها به مکانهای واقعی رویدادها کتمان شوند، بر این اساس میبایست کل تاریخ ایران را از زمانی بنویسیم که نام ایران دقیقا به شکل کنونی گفته شده است بنویسیم و ماقبل آنرا از تاریخ ایران حذف کنیم!!!! قطعا با این استدلال باید به جان اکثر مقالات موجود در ویکیپدیا افتاد و دو کار را انجام داد: 1- به تعداد نام هایی که یک منطقه در تاریخ نام گذاری شده اند مقاله ایجاد کرد و مشاهیر هر دوره اسمی را در آن مقاله گنجاند که برخلاف رویه رایج ویکیپدیاست. 2- با تغییر نام، کل رویدادهای ماقبل آن را کلا نادیده گرفت.

ويكی نويس نوين (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC)