بت ومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بت‌ومن بت وومن (به انگلیسی: Batwoman) (زن خفاشی) یک کاراکتر داستانی است. یک ابرقهرمان زن که در کمیک‌استریپ‌های انتشاراتِ دی سی کمیک ظاهر می‌شود. در تمامِ نسخه‌ها، بت وومن وارثِ ثروت هنگفتی است که – با الهام از بتمن – آن را در راه مبارزه با جنایت در شهرش گاتهام سیتی خرج می‌کند.
شخصیت بت‌ومن بین دو قهرمان زن مجله‌های جریان اصلی انتشارات دی‌سی تقسیم شده است که هر دو کاترین کین نام دارند. در نسخه‌های اولیه او را کتی و در سری جدید کیت خطاب می‌کنند.
بت‌ومن توسط باب کین، شلدون مولدوف و ادموند هامیلتونِ نویسنده و زیر نظر مستقیم جک اسچیف – سردبیر – خلق شد تا به شخصیت‌های قصه‌های بتمن اضافه شود.
اولین حضور بت‌ومن در کمیک‌استریپ‌های دی‌سی به شماره‌ی 233 مجله‌ی Derective Comic (1956) برمی‌گردد. در این شماره بت‌ومن به عنوان زنِ موردعلاقه‌ی بتمن معرفی می‌شود تا ادعای همجنس‌گرا بودن بتمن که توسط کتابِ اغوای معصومیت (1954) پیش آمده بود را رد کنند.
وقتی ژولیوس شوراتز در سال 1964 سردبیر کمیک‌های مربوط به بتمن شد، شخصیت‌های کم‌تاثیر آن شامل بت‌ومن، بت‌گرل، بت‌مایت و بت‌هوند را از داستان‌های بتمن کنار گذاشت. بعدها در 1985 و در کمیک «بحران در زمین‌های بی‌پایان» گفته شد که بت‌ومن هرگز وجود نداشته است. هرچند که شخصیت دیگرش، کتی کین، به‌طور مداوم و گاهی مورداشاره قرار می‌گرفت.
پس از وقفه‌ای طولانی، بت‌ومن دوباره در سال 2006 و در هفته‌ی هفتم انتشار مجله‌ی کمیک‌استریپ 52 به خوانندگان معرفی شد. این‌بار با اسم کیت کین، بت‌ومن مدرن در غیابِ بت‌من به انجام ماموریت در گاتهام سیتی می‌پردازد. شورای سردبیری دی‌سی این‌بار این‌بار تصمیم گرفت برای ارتباط بیشتر با مخاطبان دنیای مدرن و همین‌طور تنوع شخصیت‌هایش، بت‌ومن را یک یهودی همجنس‌گرا معرفی کند. چنین انتخابی، توجه رسانه‌های گروهی را به بازگشت این شخصیت جلب کرد همان‌طور که نظرات مثبت و منفی خوانندگان را در پی داشت.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.