باوی (سپهبد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

باوی سپهبد ساسانیان از خاندان اسپهبد بود که در جنگ آناستازی و جنگ ایبری شرکت داشت. در زبان انگلیسی از او همچنین با نام Aspebedes هم یاد می‌شود، که گونهٔ نادرستی از عنوان اسپهبد است.

زندگینامه[ویرایش]

بر طبق نوشته‌های پروکوپیوس، سکه‌های باوی در طی پادشاهی قباد یکم ضرب می‌شده است، چرا که قباد با خواهر باوی ازدواج کرده بود، و او دیگر، دایی شاه آینده، خسرو انوشیروان محسوب می‌شده است. به نظر می‌رسد که او پدر شخصی به نام Asparapet بوده است که نام اصلی او شاپور بوده و پدربزرگ خسرو پرویز بوده است که خسرو پرویز، فرزند دختر شاپور و هرمز چهارم بوده است. فراتر از این رابطه، این را می‌دانیم که او پدر ویستهم و ویندویه بوده است.

بر طبق برخی منابع، باوی در مذاکرات سال ۵۰۶ که منجر به صلحی بین آناستاسیوس یکم و قباد شد و به جنگ آناستازی پایان داد، شرکت داشته است. پس از شکست ساسانیان در نبرد دارا در جنگ ایبری، قباد یورشی را به قلمرو بیزانسی‌ها سازماندهی کرد که در آن ارتشی بزرگ به فرماندهی مهرمهرویه، Chanaranges و باوی، به میان‌رودان حمله کرده و شهر سیلوان را به محاصره در آورد، که در آن هنگام توسط Buzes و Bessas محافظت می‌شده است. در طی این محاصره گسترده، زمستان نزدیک می‌شد و نیروهای امدادی بیزانس از آمیدا در حال آمدن بودند و مرگ ناگهانی قباد، همگی دست به دست هم دادند تا ساسانیان در ماه نوامبر یا دسامبر از محاصره دست بردارند.

در ابتدای پادشاهی خسرو انوشیروان در ۵۳۱، باوی به همراه دیگر اشراف ایرانی یک توتئه به راه انداختند که در آن سعی کردند خسرو را سرنگون کرده و قباد، فرزند ژاماسپ که دومین فرزند ارشد قباد اول بود را به پادشاهی برسانن. خسرو به محض اینکه از این توطئه آگاهی یافت، تمامی برادران خویش، فرزندان آنها، به همراه باوی و دگیر اشراف ایرانی که در توطئه دست داشتند را اعدام کرد. خسرو دستور اعدام قباد که هنوز یک بچه بود و از دربار هم دور بود و توسط آذرگشنسپ‌بد بزرگ می‌شد را هم صادر کرد. خسرو دستور کشتن قبلاد را فرستاد، اما آذرگشنسپ‌بد از اطاعت سرپیچی کرد و او را در خفا بزرگ کرد، تا اینکه بهرام، پسر خودش، او را در سال ۵۴۱ به شاه لو داد. خسرو او را اعدام کرد، اما قباد، یا حداقل کسی که ادعا می‌کرد قباد است، موفق شد به امپراتوری روم شرقی بگریزد.

شجره‌نامه[ویرایش]

باوی
شاپور
وندویویستهم
فرخ‌هرمزتیرویهویندویه
رستم فرخزادفرخزاد هرمز
شهرامسهراب یکماسفندیاربهرامفرخان

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Bawi». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵.