بانک هنگ‌کنگ و شانگهای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
HSBC Main Building
香港上海滙豐銀行總行大廈
HK HSBC Main Building 2008.jpg
HSBC Main Building in June 2008
اطلاعات کلی
وضعیت کامل
نوع دفاتر تجاری
سبک معماری معماری هایتک
موقعیت 1 Queen's Road Central
Central, Hong Kong
شروع ساخت و ساز ۱۹۸۳
کامل‌شده ۱۹۸۵
هزینه ۷۹۰ دلار میلیون
Height
سبک ۱۷۸٫۸ متر (۵۸۶٫۶ فوت)
جزئیات فنی
تعداد طبقه ۴۴
مساحت طبقه ۹۹٬۰۰۰ مترمربع (۱٬۰۶۵٬۶۲۷ فوت‌مربع)
بالابر/آسانسور ۲۸
طراحی و ساخت
معمار Foster and Partners
مهندس سازه Ove Arup & Partners
Cleveland Bridge Ltd.
برآوردکننده WT Partnership
پیمانکار اصلی Wimpey International
منابع
[۱][۲][۳][۴][۵]

بانک هنگ کنگ، شانگهای معروف به HSBC بانکی برای اقتصاد جهانی طراحی شده به سبک های تک توسط معمارمعروف بریتانیا نورمن فاستر می‌باشد. ارتفاع ساختمان ۱۸۰ متر ازروی زمین به اضافه چهار طبقه زیرزمین ودرکل ۴۷ طبقه که دارای پلانی مستطیلی در حدود ۵۴*۷۰ متر می‌باشد. این ساختمان به مدت ۶ سال (۱۹۷۹-۱۹۸۵)باهزینه ۶۷۰ میلیون دلار بطول انجامید. این بنا جایگزین ساختمان قدیمی بانک هنکنگ و شانگهایی شده است (از معدود پروژه‌هایی که ۱ ساختمان خوب جایگزین ساختمانهای فر توت شده است). آتریم میانی بانک ۵۲ متر ارتفاع دارد. معمار این ساختمان برخلاف ساختارهای مرسوم برای ساختمان‌های بلند که همواره از هسته‌های مرکزی برای شکل دهی به کل فضاها استفاده می‌شد، توانسته است با بکارگیری دکلهای مرکبی ساختارهای باربر داخلی را حذف و فضاهایی یکپارچه با پلانهایی باز بوجود آورد. کف طبقات از بتن درجا و سبک ساخته شده و به سبک پل‌های معلق و از طریق ساختارهای فولادی ثانویه به دکل‌های اصلی اتصال پیدا کرده و بار خود را به آنها منتقل می‌کنند. همه شبکه‌های ارتباطی، ترمینال‌های کامپیوتری و تهویه مطبوع برای دسترسی آسان در زیر این طبقات قرار گرفته‌اند. از معدود ساختمان‌هایی است که برای حمل و جابجایی افراد به طبقات مختلف از آسانسورها به عنوان سرویس اساسی استفاده نکرده است، بلکه آسانسورها در طبقات محدودی توقف می‌کنند و ارتباط طبقات از طریق پله‌های برقی امکان‌پذیر است.

بررسی سبک پروژه[ویرایش]

معماری تکنولوژی برتر، به گونه‌ای پاسخی به گسترش سرخوردگی معماری مدرن است. سبک‌های تک در سال ۱۹۷۱ با ساختمان پمپیدو شروع شد.

هدف سبک پروژه[ویرایش]

معماری با استفاده از تکنولوژی برتر یک زیبایی جدید را در برابر معماری مدرن استاندارد ایجاد کرد. جنبه دیگر از اهداف معماری با تکنولوژی برتر این بود که افکار و عقاید نوینی را در مورد قدرت تکنولوژی برای توسعه و پیشرفت جهان ارائه دهد. لذا داکت‌ها، لوله‌ها و اجزاء تأسیساتی ساختمان و به عنوان راه پله‌ها از بدنه اصلی ساختمان جدا می‌شوند. حسن این کار ـ بنا به نظر معماران‌های ـ تک سهولت تعمیر و نگهداری ساختمان است.

بررسی پروژه از لحاظ معماری پایدار[ویرایش]

توجه به سازه ساختمان که به صورت کاملاً نمایان و با شکل‌ها و فریم‌هایی خاص طراحی شده. که هدف توجه به اصول تعمیر و نگهداری بوده است به دلیل کمبود آب سالم آب در یا بعنوان نخستین سردکننده در سیستم تهویه مطبوع بانک هنگکنگ و شانگهای و همچنین سیستم شستشو و تخلیه توالتها به کار گرفته شده است البته در بیشتر ساختمانهای پراهمیت همجوار دریا از همین شیوه استفاده می‌شود. در این ساختمان برای روشن کردن فضای مرکزی از آینه‌های خورشیدی که حرکت‌های خورشید را در طول سال دنبال می‌کنند استفاده شده است نمای بیرونی به عنوان یک جداره ثانویه باعث می‌شود تا سایه‌هایی در طول روز بر روی بنای اصلی ساختمان بوجود آید که به نوبه خود موجب خنک‌تر ماندن بنا و در نتیجه مصرف کمتر انرژی می‌شود.[۶]

پانویس[ویرایش]

  1. بانک هنگ‌کنگ و شانگهای در وبگاه skyscrapercenter.com
  2. بانک هنگ‌کنگ و شانگهای در وبگاه Emporis
  3. بانک هنگ‌کنگ و شانگهای در وبگاه SkyscraperPage
  4. بانک هنگ‌کنگ و شانگهای در وبگاه structurae.de
  5. . 
  6. بررسی و نقدآثار نورمن فاستر تالیف دکتر محمود گلابچی