بانک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

بانک نهادی اقتصادی است که وظیفه‌هایی چون تجهییز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارزها، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان، انجام وظیفهٔ قیمومیت و وصایت برای مشتریان، انجام وکالت خریدها و فروش را بر عهده دارند. وظایف بانک مرکزی عبارتست از انتشار اسکناس و تنظیم حجم پول در گردش، نگهداری فلزات گرانبها و ارزهای متعلق به دولت، نگهداری ذخایر قانونی و موجودی نقدی بانک‌های تجاری، ایجاد امکانات اعتباری برای بانک‌های تجاری، انجام دادن عملیات تسویه حساب بین بانک‌ها، صندوقداری و نمایندگی مالی برای عملیات بانکی دولت، اجرای سیاست پولی و کنترل حجم اعتبارات. این بانک مسؤولیت کنترل شبکه بانکی و اداره سیاست پولی ثبات را بر عهده دارد. این بانک، بانک‌های دیگر را در جهت ارائه خدمت و هماهنگی با اقتصاد به فعّالیت وامی‌دارد.

بانک شاهی ایران نخستین بانک ایران برای اولین بار درایران اقدام به چاپ ونشر اسکناس درزمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار نمود ودرسال۱۳۰۲ خورشیدی بانک ملی در زمان حکومت پهلوی چاپ اسکناس را به عهده داشت که بعدها به بانک مرکزی ایران واگذارشد.

منشأ کلمه بانک[ویرایش]

1970

واژهٔ بانک در زبان انگلیسی میانه از زبان فرانسوی میانه (banque)، و آنهم از واژه ایتالیایی قدیمی banca، و آن نیز از واژه آلمانی بسیار قدیمی banc,bank,"bench.counter" گرفته شده‌است.

Benchها (نیمکت‌ها) به عنوان میزها یا شمارش‌گرهای مبادله در حین دوره رنسانس توسط بانکداران فلورانتین مورد استعمال قرار می‌گرفتند که مذاکرات و مبادلاتشان را پشت میزهایی انجام می‌دادند که با رومیزیهای سبز رنگ پوشیده شده بود.

یکی از قدیمی‌ترین موارد مشاهده شد که نشان‌دهندهٔ فعالیت‌های تبدیل پولی بود، سکه درهم نقره یونان است که از مستعمرهٔ ترابزون یونان باستان در دریای سیاه، ترابزون کنونی، پیش از میلاد، می‌باشد که در موزهٔ بریتانیا در لندن به نمایش گذاشته شده‌است. این سکه نشان می‌دهد که میز یک بانکدار (تراپزا) مملو از سکه بود، که جناسی از نام شهر می‌باشد. درحقیقت، حتی در زمان حاضر در یونان امروزی، واژهٔ تراپزا (به یونانی: trapeze) به معنی یک میز می‌باشد و هم به معنی بانک. ریشهٔ احتمالی این واژه سانسکریت از bayaya-onka گرفته شده‌است.

این واژه همچنان در بنگلادش مورد استعمال قرار میگرد که یکی از زبان‌های کودکی سانسکریت است. این محاسبات هزینه، بزرگترین بخش قراردادهای ریاضی است که توسط ریاضیدانان هندی در اوایل سال ۵۰۰ پیش از میلاد نوشته شد.

پیشینه[ویرایش]

یک بانک در بریتانیا

کهن‌ترین شکل بانکداری مربوط به دوران هخامنشیان و در میانرودان (بخشی از ایران آن زمان) است که در آنجا یهودیان عهده‌دار امور بانکداری بوده‌اند. مدارکی از این ناحیه به دست آمده‌است که کاملاً حکم چک را دارند. واژهٔ «بانک» نیز در آن زمان به کار می‌رفته‌است و واژه «چک» نیز از آن روزگار تا به امروز باقی مانده‌است. در نوشته‌های ساسانیان به زبان پهلوی به واژه چک برمی‌خوریم و همین واژه از ایران به دیگر نقاط جهان راه یافته‌است.[۱]

تاریخچه بانک‌داری مدرن[ویرایش]

ریشه بانکداری به معنای امروزی این کلمه، می‌توان در دوره رنسانس ایتالیا و در شهرهای ثروتمند آن درشمال مانند فلورانس، ونیس و ژنووا یافت. خانواده‌های باردی و پروزی در ۴ میلادی بانکداری را در فلورانس با توسعه شعبات در بسیاری از بخشهای دیگر اروپا گسترش دادند؛ و شاید مشهورترین بانک ایتالیا، بانک medici، باشد که توسط جیووانی مدیسی در سال ۱۳۹۷ تأسیس شد. اولین بانک سرمایه‌گذاری ایالتی شناخته شد. بانک سنت جورج (به ایتالیایی: Banco di san Giorgio) در ژنووا ایتالیا در سال ۱۴۰۷، تأسیس شد. [نیازمند منبع]

تعریف بانک[ویرایش]

تعاریفی که از یک بانک ارائه می‌شود از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

انگلستان[ویرایش]

طبق قوانین معمول انگلیسی، یک بانکدار به عنوان فردی تعریف شده‌است که دارای شغل بانکداری است و مسئولیت‌هایش که به صورت زیر تعیین شده‌است:

 • انجام محاسبات جاری برای مشتریان
 • جمع‌آوری چک‌های مشتریان

شغل بانکداری در بسیاری از کشورها که قانون متداول انگلیس در آن رایج است از طریق اساسنامه تعریف نشده‌است اما این تعریف طبق قوانین متداول صورت گرفته‌است.

در دیگر حوزه‌های قانون رایج انگلیسی، تعاریف قانونی مختلفی از شغل بانکداری ارائه شده‌است. با توجه به این تعاریف، باید بخاطر داشت که آن‌ها به تعریف شغل بانکداری با هدف قانون‌گذاری برای آن می‌پردازد، ونه لزوماً برای ارائه تعریف کلی. به ویژه، اکثر تعاریف از سوی مراجع قانونی ارائه شده‌است که بیشتر دارای اهداف ورود قانون و پشتیبانی از بانک‌ها هستند تا اینکه بخواهند تعریف و قانونی در زمینه شغل حقیقی بانکداری ارائه دهند. اما در بسیاری از موارد، تعریف قانونی آن، بازتاب دقیقی از تعاریف قانونی متداول است.

ایالات متحده آمریکا[ویرایش]

در ایالات متحده آمریکا صنعت بانکداری صنعتی کاملاً قانون‌دار با قانونگذاری بسیار دقیق و نکته‌بین است تمامی بانک‌ها با سپردهای تضمین شده ازطریق fdic دارای شرکت نیمه سپرده‌گذاری فدرال fdic به عنوان یک متعادل‌کننده هستند گرچه سیستم ذخیره فدرالی اولین تعدیل‌کننده بانک‌های ایالتی عضو فدرال است اما اداره ممیزی اسکناس occ اولین تعدیل‌کننده فدرالی بانک‌های داخلی است و اداره نظارت بر پس‌انداز یا ots اولین تعدیل‌کننده فدرالی پس‌اندازها می‌باشد.

بانک‌های غیر عضو ایالتی از طریق مراکز ایالتی و همین‌طور fdic مورد بررسی قرار می‌گیرند. بانک‌های داخلی یک تعدیل‌کننده اولیه دارد یعنی occ واسطه‌های واجد شرایط و کارگران کمکی توسط MAIC تعدیل می‌شوند هر مرکز تعدیل مجموعه قوانین و مقررات خاص خودش را دارد که بانک‌ها و صندوق‌های ذخیره باید از آن‌ها پیروی کنند.

شورای نظارت بر موسسات مالی فدرال FFIEC درسال ۱۹۷۹ به عنوان یک بدنه بین نمایندگی‌های رسمی که وکالت دارند تا قوانین و سیاست‌گذاریهای واحد معیارها و استانداردها را تعریف کرده شیوه‌های متداول فدرال بر موسسات مالی را گزارش دهد گرچه FFIEC موجب ایجاد درجهٔ بالاتری از تعدیل بین نمایندگی‌ها و شعب بانک‌ها شده‌است قوانین و مقررات تعدیل دائماً در حال تغییر است علاوه بر قوانین در حال تغییر تغییرات در صنعت موجب ادغام موسسات ذخیره فدرال FDIC,OTS,MAIC,OCC در هم شده‌است ادارات بسته شده‌اند.

بانکداری[ویرایش]

فعالیت‌های استاندارد[ویرایش]

بانک‌ها به عنوان عامل پرداخت‌کننده از طریق اجرای چک‌ها یا حساب‌های جاری مشتریان، فعالیت می‌کنند که چک‌های کشیده شده در وجه مشتریان درآن بانک را پرداخت می‌کنند و چکهای سپرده به حسابهای جاری مشتریان را جمع‌آوری می‌کنند. همچنین بانک‌ها وجوه مشتریان را از طریق دیگر روش‌های پرداخت، نظیر ACH، انتقال مخابره‌ای یا تلگرافی،EFTPOS، ماشین گویای اتوماتیک (ATM)خودپرداز که می‌پردازند.

قوانین[ویرایش]

موضوع اصلی، قوانین بانکداری: بانک‌های تجاری کنونی دراکثر حوزه‌ها ی قانون‌گذاری توسط مؤسسات مستقل از دولت تنظیم و تأسیس شده‌اند و مدارک بانکی ویژه‌ای جهت اداره آن می‌طلبد. قانون بانکداری بر اساس یک تحلیل قراردادی از روابط بین بانک و مشتری

این قانون دربردارندهٔ حقوق و مقرراتی است که در این رابطه وجود دارد که به صورت زیر است:

 1. مانده‌حساب بانکی مقام مالی بین بانک و مشتری است زمانی که حساب دارای اعتبار باشد، بانک این مانده‌حساب را به مشتری بدهکار می‌شود
 2. بانک قبول می‌کند تا چک‌های مشتری را تاحد اعتبار حساب است حساب بیشتری بدون داشتن وکالت از سوی آن مشتری مثلاً:یک چک که از سوی مشتری کشیده شده‌است، پولی برداشت نکند.
 3. بانک ممکن است از حساب مشتری بدون داشتن وکالت از سوی آن مشتری مثلاً یک چک که از سوی مشتری کشیده شده‌است پولی برداشت نکند.
 4. بانک موافقت می‌کند که چک‌های کشیده شده در وجه مشتری را به عنوان نماینده مشتریش جمع‌آوری می‌کند
 5. بانک دارای این حق است که حساب‌های مشتری را با هم ترکیب کنند زیرا هر حساب تنها یک جنبه از همان رابطه اعتباری است
 6. بانک دارای حق تصرف در مورد چک‌های کشیده شده در وجه مشتری است تا حدی که مشتری به بانک بدهکار باشد
 7. بانک نباید جزئیات معاملات صورت گرفته از طریق حساب مشتری را فاش کند مگر اینکه مشتری موافقت کند که در این صورت یک وظیفه عمومی جهت فاش کردن بوجود می‌آید، و سودهای بانک آن را می‌طلبد، قانون، آن را تقاضا می‌کند. بانک نباید حساب یک مشتری را بدون هیچ دلیل منطقی ببندد زیرا پرداخت چک‌ها به روش عادی تجاری، تا چندین روز به تعویق می‌افتد برخی از انواع مؤسسات مالی نظیر جوامع سازندگی و اتحادیه‌ها اعتباری ممکن است به صورت بخشی یا تماماً معاف از مستلزمات مجوز بانکی باشد و به این ترتیب تحت قوانین مجزایی تدوین و تأسیس شده باشد. الزامات صدور مجوز بانکی در بین حوزه‌های قانونی، متفاوت است اما به‌طور کلی به قرار زیر است:
 8. حداقل سرمایه
 9. نسبت حداقل سرمایه
 10. مناسب و صحیح برای حسابداران، صاحبان، مدیران، یا کارمندان ارشد بانک
 11. تأیید طرح تجاری بانکی به عنوان وامی که به قدر کافی محتاطانه و قابل پذیرش می‌باشد

خطرپذیری و سرمایه[ویرایش]

بانک‌ها با خطرات زیادی جهت انجام فعالیت‌های تجاری مواجه‌اند و چگونگی مدیریت و درک این بحران‌ها و خطرات یک راهبرد کلیدی جهت سوددهی می‌باشد و اینکه یک بانک به چه اندازه سرمایه نیاز دارد برخی از خطرات که بانک با آن مواجه است به قرار زیر می‌باشد:

بانک‌ها در اقتصاد[ویرایش]

عملکردهای اقتصادی[ویرایش]

عملکردهای اقتصادی بانک‌ها به قرار زیر است:

 1. افتتاح حساب به صورت اسکناس و حساب‌های جاری به صورت چک یا وجه نقد در وجه مشتری
 2. شبکه‌بندی و تسویه وجوه
 3. واسطه‌گری اعتبار
 4. اصلاح وتوسعه کیفیت اعتبار
 5. انتقال سررسید
 6. تولید پول

بحران بانک[ویرایش]

بانک‌ها در معرض اشکالات مختلفی از خطرات و بحران‌ها قرار دارند که سبب‌ساز بحران‌های سیستماتیک موقتی می‌شود.

گونه‌های بانک‌داری[ویرایش]

 • بانک‌داری شعبه‌ای: فعالیت بانکی با مجوز تأسیس شعبه.
 • بانک‌داری بی‌شعبه: فعالیت بانکی بدون مجوز تأسیس شعبه.
 • بانک‌داری سرمایه‌گذاری: واسطه‌گری مالی در خرید اوراق بهادار دست اول و عرضه به سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه.
 • عمده‌بانک‌داری: انجام عملیات بانکی توسط یک بانک برای یک بنگاه مالی یا بانک دیگر.
 • خرده‌بانک‌داری: انجام عملیات توسط یک بانک برای بنگاه‌ها و اشخاص.

انواع بانک‌ها[ویرایش]

بانک‌ها را می‌توان به انواع مختلف تقسیم کرد از قبیل:

 • بانکداری جزئی، که مستقیماً با اشخاص و تجارت‌ها ی کوچک سرو کار دارد.
 • بانکداری تجاری، که خدمات تجارت بازار متوسط را ارائه می‌دهد
 • بانکداری شراکتی، که مربوط به موسسات تجاری بزرگ و مستقل
 • بانکداری خصوصی، که خدمات مدیریت سرمایه را برای اشخاص و خانواده‌های دارای ارزش شبکه‌ای بالا فراهم می‌کند
 • بانکداری سرمایه‌گذاری، که مربوط می‌شود به فعالیت‌هایی که در بازارهای مالی انجام می‌گیرد.

اکثر بانک‌ها و موسسات اقتصادی خصوصی سودآور هستند اما برخی از آن‌ها توسط دولت اداره می‌شود، یا سازمان‌های غیرانتفاعی می‌باشد.

انواع بانک‌های جزئی[ویرایش]

انواع بانک‌های سرمایه[ویرایش]

 • بانک‌های سرمایه‌ای که پذیره‌نویسی می‌کنند (برای فروش ضمانت می‌کنند) اوراق بهادار و اوراق قرضه، به داد و ستد حساب‌های خودشان می‌پردازند، ایجاد بازار می‌کنند و به شرکت‌ها پیشنهاد فعالیت‌های بازار سرمایه نظیر ادغام‌ها و کسب سود را می‌دهند.
 • بانک‌های بازرگان:از دیرباز بانک‌هایی بودند که ضامن سرمایه‌گذاری –معاملاتی بودند تعریف امروزی آن اشاره دارد به بانک‌هایی که برای شرکت‌ها سرمایه را به صورت سهام عرضه می‌کند نه وام. برخلاف شرکت‌های سرمایه مخاطره‌آمیز، آن‌ها تمایل دارند که در شرکت‌های جدید سرمایه‌گذاری نکنند.

انواع دیگر بانک‌ها[ویرایش]

 • بانک‌های مرکزی:که معمولاً تحت مالکیت دولت است و با مسئولیت‌ها قانونی مشابه مدیریت می‌شود؛ نظیر پشتیبانی از بانک‌های تجاری یا مدیریت نرخ سود نقدی به‌طور کلی آن‌ها که نقدینگی را برای سیستم بانک‌داری فراهم می‌کنند و به عنوان وام‌دهنده در آخرین وهله در شرایط بحران عمل می‌کند.
 • بانک‌های اسلامی: به قوانین اسلامی پای‌بندند. اشکال[مبهم] از بانکداری دور سیاست‌گذاری‌های صحیحی می‌چرخند که بر قوانین اسلامی استوار است تمامی فعالیت‌های بانک‌داری باید از سود (بهره‌ای که از ربا به دست می‌آید) اجتناب کنند.

چاپ اسکناس[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

^  bayaya یعنی هزینه و onka یعنی محاسبه

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. میراث خبر. «ابداع کهن‌ترین شکل بانکداری در دوره هخامنشیان». باشگاه خبرنگاران، ۱۳۸۴/۴/۲۷. بازبینی‌شده در 15.4.2012. 

منابع[ویرایش]

 • اقتصاد چیست؟، محمد مهدی به‌کیش، نشر نی، چاپ دوم، ۱۳۸۱

A bank is a financial institution that accepts deposits from the public and creates credit.[1] Lending activities can be performed either directly or indirectly through capital markets. Due to their importance in the financial stability of a country, banks are highly regulated in most countries. Most nations have institutionalized a system known as fractional reserve banking under which banks hold liquid assets equal to only a portion of their current liabilities. In addition to other regulations intended to ensure liquidity, banks are generally subject to minimum capital requirements based on an international set of capital standards, known as the Basel Accords.

Banking in its modern sense evolved in the 14th century in the prosperous cities of Renaissance Italy but in many ways was a continuation of ideas and concepts of credit and lending that had their roots in the ancient world. In the history of banking, a number of banking dynasties – notably, the Medicis, the Fuggers, the Welsers, the Berenbergs, and the Rothschilds – have played a central role over many centuries. The oldest existing retail bank is Banca Monte dei Paschi di Siena, while the oldest existing merchant bank is Berenberg Bank.

History

Among many other things, the Code of Hammurabi from 1754 BC recorded interest-bearing loans.

Banking began with the first prototype banks of merchants of the ancient world, which made grain loans to farmers and traders who carried goods between cities and this system is known as a barter system.This began around 2000 BC in Assyria and Babylonia. Later, in ancient Greece and during the Roman Empire, lenders based in temples made loans and added two important innovations: they accepted deposits and changed money. Archaeology from this period in ancient China and India also shows evidence of money lending activity.

The origins of modern banking can be traced to medieval and early Renaissance Italy, to the rich cities in the centre and north like Florence, Lucca, Siena, Venice and Genoa. The Bardi and Peruzzi families dominated banking in 14th-century Florence, establishing branches in many other parts of Europe.[2] One of the most famous Italian banks was the Medici Bank, set up by Giovanni di Bicci de' Medici in 1397.[3] The earliest known state deposit bank, Banco di San Giorgio (Bank of St. George), was founded in 1407 at Genoa, Italy.[4]

Modern banking practices, including fractional reserve banking and the issue of banknotes, emerged in the 17th and 18th centuries. Merchants started to store their gold with the goldsmiths of London, who possessed private vaults, and charged a fee for that service. In exchange for each deposit of precious metal, the goldsmiths issued receipts certifying the quantity and purity of the metal they held as a bailee; these receipts could not be assigned, only the original depositor could collect the stored goods.

Sealing of the Bank of England Charter (1694), by Lady Jane Lindsay, 1905.

Gradually the goldsmiths began to lend the money out on behalf of the depositor, which led to the development of modern banking practices; promissory notes (which evolved into banknotes) were issued for money deposited as a loan to the goldsmith.[5] The goldsmith paid interest on these deposits. Since the promissory notes were payable on demand, and the advances (loans) to the goldsmith's customers were repayable over a longer time period, this was an early form of fractional reserve banking. The promissory notes developed into an assignable instrument which could circulate as a safe and convenient form of money backed by the goldsmith's promise to pay,[6] allowing goldsmiths to advance loans with little risk of default.[7] Thus, the goldsmiths of London became the forerunners of banking by creating new money based on credit.

The Bank of England was the first to begin the permanent issue of banknotes, in 1695.[8] The Royal Bank of Scotland established the first overdraft facility in 1728.[9] By the beginning of the 19th century a bankers' clearing house was established in London to allow multiple banks to clear transactions. The Rothschilds pioneered international finance on a large scale, financing the purchase of the Suez canal for the British government.

A 640 BC one-third stater electrum coin from Lydia, where gold and silver coins were used for the first time

Etymology

The word bank was borrowed in Middle English from Middle French banque, from Old Italian banco, meaning "table", from Old High German banc, bank "bench, counter". Benches were used as makeshift desks or exchange counters during the Renaissance by Jewish[10] Florentine bankers, who used to make their transactions atop desks covered by green tablecloths.[11][12]

Definition

The definition of a bank varies from country to country. See the relevant country pages under for more information.

Under English common law, a banker is defined as a person who carries on the business of banking, which is specified as:[13]

Branch of Nepal Bank in Pokhara, Western Nepal.

In most common law jurisdictions there is a Bills of Exchange Act that codifies the law in relation to negotiable instruments, including cheques, and this Act contains a statutory definition of the term banker: banker includes a body of persons, whether incorporated or not, who carry on the business of banking' (Section 2, Interpretation). Although this definition seems circular, it is actually functional, because it ensures that the legal basis for bank transactions such as cheques does not depend on how the bank is structured or regulated.

The business of banking is in many English common law countries not defined by statute but by common law, the definition above. In other English common law jurisdictions there are statutory definitions of the business of banking or banking business. When looking at these definitions it is important to keep in mind that they are defining the business of banking for the purposes of the legislation, and not necessarily in general. In particular, most of the definitions are from legislation that has the purpose of regulating and supervising banks rather than regulating the actual business of banking. However, in many cases the statutory definition closely mirrors the common law one. Examples of statutory definitions:

 • "banking business" means the business of receiving money on current or deposit account, paying and collecting cheques drawn by or paid in by customers, the making of advances to customers, and includes such other business as the Authority may prescribe for the purposes of this Act; (Banking Act (Singapore), Section 2, Interpretation).
 • "banking business" means the business of either or both of the following:
 1. receiving from the general public money on current, deposit, savings or other similar account repayable on demand or within less than [3 months] ... or with a period of call or notice of less than that period;
 2. paying or collecting cheques drawn by or paid in by customers.[14]

Since the advent of EFTPOS (Electronic Funds Transfer at Point Of Sale), direct credit, direct debit and internet banking, the cheque has lost its primacy in most banking systems as a payment instrument. This has led legal theorists to suggest that the cheque based definition should be broadened to include financial institutions that conduct current accounts for customers and enable customers to pay and be paid by third parties, even if they do not pay and collect cheques .[15]

Standard business

Large door to an old bank vault.

Banks act as payment agents by conducting checking or current accounts for customers, paying cheques drawn by customers in the bank, and collecting cheques deposited to customers' current accounts. Banks also enable customer payments via other payment methods such as Automated Clearing House (ACH), Wire transfers or telegraphic transfer, EFTPOS, and automated teller machines (ATMs).

Banks borrow money by accepting funds deposited on current accounts, by accepting term deposits, and by issuing debt securities such as banknotes and bonds. Banks lend money by making advances to customers on current accounts, by making installment loans, and by investing in marketable debt securities and other forms of money lending.

Banks provide different payment services, and a bank account is considered indispensable by most businesses and individuals. Non-banks that provide payment services such as remittance companies are normally not considered as an adequate substitute for a bank account.

Banks can create new money when they make a loan. New loans throughout the banking system generate new deposits elsewhere in the system. The money supply is usually increased by the act of lending, and reduced when loans are repaid faster than new ones are generated. In the United Kingdom between 1997 and 2007, there was an increase in the money supply, largely caused by much more bank lending, which served to push up property prices and increase private debt. The amount of money in the economy as measured by M4 in the UK went from £750 billion to £1700 billion between 1997 and 2007, much of the increase caused by bank lending.[16] If all the banks increase their lending together, then they can expect new deposits to return to them and the amount of money in the economy will increase. Excessive or risky lending can cause borrowers to default, the banks then become more cautious, so there is less lending and therefore less money so that the economy can go from boom to bust as happened in the UK and many other Western economies after 2007.

Range of activities

Activities undertaken by banks include personal banking, corporate banking, investment banking, private banking, transaction banking, insurance, consumer finance, foreign exchange trading, commodity trading, trading in equities, futures and options trading and money market trading.

Channels

An American bank in Maryland.

Banks offer many different channels to access their banking and other services:

 • Branch, in-person banking in a retail location
 • Automated teller machine banking adjacent to or remote from the bank
 • Bank by mail: Most banks accept cheque deposits via mail and use mail to communicate to their customers
 • Online banking over the Internet to perform multiple types of transactions
 • Mobile banking is using one's mobile phone to conduct banking transactions
 • Telephone banking allows customers to conduct transactions over the telephone with an automated attendant, or when requested, with a telephone operator
 • Video banking performs banking transactions or professional banking consultations via a remote video and audio connection. Video banking can be performed via purpose built banking transaction machines (similar to an Automated teller machine) or via a video conference enabled bank branch clarification
 • Relationship manager, mostly for private banking or business banking, who visits customers at their homes or businesses
 • Direct Selling Agent, who works for the bank based on a contract, whose main job is to increase the customer base for the bank

Business models

A bank can generate revenue in a variety of different ways including interest, transaction fees and financial advice. Traditionally, the most significant method is via charging interest on the capital it lends out to customers.[citation needed] The bank profits from the difference between the level of interest it pays for deposits and other sources of funds, and the level of interest it charges in its lending activities.

This difference is referred to as the spread between the cost of funds and the loan interest rate. Historically, profitability from lending activities has been cyclical and dependent on the needs and strengths of loan customers and the stage of the economic cycle. Fees and financial advice constitute a more stable revenue stream and banks have therefore placed more emphasis on these revenue lines to smooth their financial performance.

In the past 20 years, American banks have taken many measures to ensure that they remain profitable while responding to increasingly changing market conditions.

 • First, this includes the Gramm–Leach–Bliley Act, which allows banks again to merge with investment and insurance houses. Merging banking, investment, and insurance functions allows traditional banks to respond to increasing consumer demands for "one-stop shopping" by enabling cross-selling of products (which, the banks hope, will also increase profitability).
 • Second, they have expanded the use of risk-based pricing from business lending to consumer lending, which means charging higher interest rates to those customers that are considered to be a higher credit risk and thus increased chance of default on loans. This helps to offset the losses from bad loans, lowers the price of loans to those who have better credit histories, and offers credit products to high risk customers who would otherwise be denied credit.
 • Third, they have sought to increase the methods of payment processing available to the general public and business clients. These products include debit cards, prepaid cards, smart cards, and credit cards. They make it easier for consumers to conveniently make transactions and smooth their consumption over time (in some countries with underdeveloped financial systems, it is still common to deal strictly in cash, including carrying suitcases filled with cash to purchase a home).
However, with the convenience of easy credit, there is also increased risk that consumers will mismanage their financial resources and accumulate excessive debt. Banks make money from card products through interest charges and fees charged to cardholders, and transaction fees to retailers who accept the bank's credit and/or debit cards for payments.

This helps in making a profit and facilitates economic development as a whole.[17]

Products

A former building society, now a modern retail bank in Leeds, West Yorkshire.
An interior of a branch of National Westminster Bank on Castle Street, Liverpool

Retail

Business (or commercial/investment) banking

Capital and risk

Banks face a number of risks in order to conduct their business, and how well these risks are managed and understood is a key driver behind profitability, and how much capital a bank is required to hold. Bank capital consists principally of equity, retained earnings and subordinated debt.

After the 2007-2009 financial crisis, regulators force banks to issue Contingent convertible bonds (CoCos).These are hybrid capital securities that absorb losses in accordance with their contractual terms when the capital of the issuing bank falls below a certain level. Then debt is reduced and bank capitalization gets a boost. Owing to their capacity to absorb losses, CoCos have the potential to satisfy regulatory capital requirement.[18][19]

Some of the main risks faced by banks include:

 • Credit risk: risk of loss arising from a borrower who does not make payments as promised.[20]
 • Liquidity risk: risk that a given security or asset cannot be traded quickly enough in the market to prevent a loss (or make the required profit).
 • Market risk: risk that the value of a portfolio, either an investment portfolio or a trading portfolio, will decrease due to the change in value of the market risk factors.
 • Operational risk: risk arising from execution of a company's business functions.
 • Reputational risk: a type of risk related to the trustworthiness of business.
 • Macroeconomic risk: risks related to the aggregate economy the bank is operating in.[21]

The capital requirement is a bank regulation, which sets a framework within which a bank or depository institution must manage its balance sheet. The categorization of assets and capital is highly standardized so that it can be risk weighted.

Banks in the economy

SEB main building in Tallinn, Estonia

Economic functions

The economic functions of banks include:

 1. Issue of money, in the form of banknotes and current accounts subject to cheque or payment at the customer's order. These claims on banks can act as money because they are negotiable or repayable on demand, and hence valued at par. They are effectively transferable by mere delivery, in the case of banknotes, or by drawing a cheque that the payee may bank or cash.
 2. Netting and settlement of payments – banks act as both collection and paying agents for customers, participating in interbank clearing and settlement systems to collect, present, be presented with, and pay payment instruments. This enables banks to economize on reserves held for settlement of payments, since inward and outward payments offset each other. It also enables the offsetting of payment flows between geographical areas, reducing the cost of settlement between them.
 3. Credit intermediation – banks borrow and lend back-to-back on their own account as middle men.
 4. Credit quality improvement – banks lend money to ordinary commercial and personal borrowers (ordinary credit quality), but are high quality borrowers. The improvement comes from diversification of the bank's assets and capital which provides a buffer to absorb losses without defaulting on its obligations. However, banknotes and deposits are generally unsecured; if the bank gets into difficulty and pledges assets as security, to raise the funding it needs to continue to operate, this puts the note holders and depositors in an economically subordinated position.
 5. Asset liability mismatch/Maturity transformation – banks borrow more on demand debt and short term debt, but provide more long term loans. In other words, they borrow short and lend long. With a stronger credit quality than most other borrowers, banks can do this by aggregating issues (e.g. accepting deposits and issuing banknotes) and redemptions (e.g. withdrawals and redemption of banknotes), maintaining reserves of cash, investing in marketable securities that can be readily converted to cash if needed, and raising replacement funding as needed from various sources (e.g. wholesale cash markets and securities markets).
 6. Money creation/destruction – whenever a bank gives out a loan in a fractional-reserve banking system, a new sum of money is created and conversely, whenever the principal on that loan is repaid money is destroyed.

Bank crisis

OTP Bank in Prešov (Slovakia)

Banks are susceptible to many forms of risk which have triggered occasional systemic crises. These include liquidity risk (where many depositors may request withdrawals in excess of available funds), credit risk (the chance that those who owe money to the bank will not repay it), and interest rate risk (the possibility that the bank will become unprofitable, if rising interest rates force it to pay relatively more on its deposits than it receives on its loans).

Banking crises have developed many times throughout history when one or more risks have emerged for a banking sector as a whole. Prominent examples include the bank run that occurred during the Great Depression, the U.S. Savings and Loan crisis in the 1980s and early 1990s, the Japanese banking crisis during the 1990s, and the sub-prime mortgage crisis in the 2000s.

Size of global banking industry

Assets of the largest 1,000 banks in the world grew by 6.8% in the 2008/2009 financial year to a record US$96.4 trillion while profits declined by 85% to US$115 billion. Growth in assets in adverse market conditions was largely a result of recapitalization. EU banks held the largest share of the total, 56% in 2008/2009, down from 61% in the previous year. Asian banks' share increased from 12% to 14% during the year, while the share of US banks increased from 11% to 13%. Fee revenue generated by global investment banking totalled US$66.3 billion in 2009, up 12% on the previous year.[22]

The United States has the most banks in the world in terms of institutions (5,330 as of 2015) and possibly branches (81,607 as of 2015).[23] This is an indicator of the geography and regulatory structure of the USA, resulting in a large number of small to medium-sized institutions in its banking system. As of November 2009, China's top 4 banks have in excess of 67,000 branches (ICBC:18000+, BOC:12000+, CCB:13000+, ABC:24000+) with an additional 140 smaller banks with an undetermined number of branches. Japan had 129 banks and 12,000 branches. In 2004, Germany, France, and Italy each had more than 30,000 branches – more than double the 15,000 branches in the UK.[22]

Mergers and Acquisitions

Between 1985 and 2018 banks engaged in around 28,798 mergers or acquisitions, either as the aqcuirer or the target company. The overall known value of these deals cumulates to around 5,169 bil. USD.[24] In terms of value, there have been two major waves (1999 and 2007) which both peaked at around 460 bil. USD followed by a steep decline (-82% from 2007 until 2018).

Here is a list of the largest deals in history in terms of value with participation from at least one bank:

Date Announced Acquiror Name Acquiror Mid Industry Acquiror Nation Target Name Target Mid Industry Target Nation Value of Transaction ($mil)
04/25/2007 RFS Holdings BV Other Financials Netherlands ABN-AMRO Holding NV Banks Netherlands 98,189.19
04/06/1998 Travelers Group Inc Insurance United States Citicorp Banks United States 72,558.18
09/29/2014 UBS AG Banks Switzerland UBS AG Banks Switzerland 65,891.51
04/13/1998 NationsBank Corp,Charlotte,NC Banks United States BankAmerica Corp Banks United States 61,633.40
01/14/2004 JPMorgan Chase & Co Banks United States Bank One Corp,Chicago,IL Banks United States 58,663.15
10/27/2003 Bank of America Corp Banks United States FleetBoston Financial Corp,MA Banks United States 49,260.63
09/14/2008 Bank of America Corp Banks United States Merrill Lynch & Co Inc Brokerage United States 48,766.15
10/13/1999 Sumitomo Bank Ltd Banks Japan Sakura Bank Ltd Banks Japan 45,494.36
02/26/2009 HM Treasury National Agency United Kingdom Royal Bank of Scotland Group Banks United Kingdom 41,878.65
02/18/2005 Mitsubishi Tokyo Financial Grp Banks Japan UFJ Holdings Inc Banks Japan 41,431.03

Regulation

Currently, commercial banks are regulated in most jurisdictions by government entities and require a special bank license to operate.

Usually, the definition of the business of banking for the purposes of regulation is extended to include acceptance of deposits, even if they are not repayable to the customer's order – although money lending, by itself, is generally not included in the definition.

Unlike most other regulated industries, the regulator is typically also a participant in the market, being either a publicly or privately governed central bank. Central banks also typically have a monopoly on the business of issuing banknotes. However, in some countries this is not the case. In the UK, for example, the Financial Services Authority licenses banks, and some commercial banks (such as the Bank of Scotland) issue their own banknotes in addition to those issued by the Bank of England, the UK government's central bank.

Banking law is based on a contractual analysis of the relationship between the bank (defined above) and the customer – defined as any entity for which the bank agrees to conduct an account.

The law implies rights and obligations into this relationship as follows:

 1. The bank account balance is the financial position between the bank and the customer: when the account is in credit, the bank owes the balance to the customer; when the account is overdrawn, the customer owes the balance to the bank.
 2. The bank agrees to pay the customer's checks up to the amount standing to the credit of the customer's account, plus any agreed overdraft limit.
 3. The bank may not pay from the customer's account without a mandate from the customer, e.g. a cheque drawn by the customer.
 4. The bank agrees to promptly collect the cheques deposited to the customer's account as the customer's agent, and to credit the proceeds to the customer's account.
 5. The bank has a right to combine the customer's accounts, since each account is just an aspect of the same credit relationship.
 6. The bank has a lien on cheques deposited to the customer's account, to the extent that the customer is indebted to the bank.
 7. The bank must not disclose details of transactions through the customer's account – unless the customer consents, there is a public duty to disclose, the bank's interests require it, or the law demands it.
 8. The bank must not close a customer's account without reasonable notice, since cheques are outstanding in the ordinary course of business for several days.

These implied contractual terms may be modified by express agreement between the customer and the bank. The statutes and regulations in force within a particular jurisdiction may also modify the above terms and/or create new rights, obligations or limitations relevant to the bank-customer relationship.

Some types of financial institution, such as building societies and credit unions, may be partly or wholly exempt from bank license requirements, and therefore regulated under separate rules.

The requirements for the issue of a bank license vary between jurisdictions but typically include:

 1. Minimum capital
 2. Minimum capital ratio
 3. 'Fit and Proper' requirements for the bank's controllers, owners, directors, or senior officers
 4. Approval of the bank's business plan as being sufficiently prudent and plausible.

Types of banking

Banks' activities can be divided into:

Most banks are profit-making, private enterprises. However, some are owned by government, or are non-profit organizations.

Types of banks

National Bank of the Republic, Salt Lake City 1908
National Copper Bank, Salt Lake City 1911
A branch of Union Bank in, Visakhapatnam
 • Commercial banks: the term used for a normal bank to distinguish it from an investment bank. After the Great Depression, the U.S. Congress required that banks only engage in banking activities, whereas investment banks were limited to capital market activities. Since the two no longer have to be under separate ownership, some use the term "commercial bank" to refer to a bank or a division of a bank that mostly deals with deposits and loans from corporations or large businesses.
 • Community banks: locally operated financial institutions that empower employees to make local decisions to serve their customers and the partners.
 • Community development banks: regulated banks that provide financial services and credit to under-served markets or populations.
 • Land development banks: The special banks providing long-term loans are called land development banks (LDB). The history of LDB is quite old. The first LDB was started at Jhang in Punjab in 1920. The main objective of the LDBs are to promote the development of land, agriculture and increase the agricultural production. The LDBs provide long-term finance to members directly through their branches.[25]
 • Credit unions or co-operative banks: not-for-profit cooperatives owned by the depositors and often offering rates more favourable than for-profit banks. Typically, membership is restricted to employees of a particular company, residents of a defined area, members of a certain union or religious organizations, and their immediate families.
 • Postal savings banks: savings banks associated with national postal systems.
 • Private banks: banks that manage the assets of high-net-worth individuals. Historically a minimum of USD 1 million was required to open an account, however, over the last years many private banks have lowered their entry hurdles to USD 350,000 for private investors.[citation needed]
 • Offshore banks: banks located in jurisdictions with low taxation and regulation. Many offshore banks are essentially private banks.
 • Savings bank: in Europe, savings banks took their roots in the 19th or sometimes even in the 18th century. Their original objective was to provide easily accessible savings products to all strata of the population. In some countries, savings banks were created on public initiative; in others, socially committed individuals created foundations to put in place the necessary infrastructure. Nowadays, European savings banks have kept their focus on retail banking: payments, savings products, credits and insurances for individuals or small and medium-sized enterprises. Apart from this retail focus, they also differ from commercial banks by their broadly decentralized distribution network, providing local and regional outreach – and by their socially responsible approach to business and society.
 • Building societies and Landesbanks: institutions that conduct retail banking.
 • Ethical banks: banks that prioritize the transparency of all operations and make only what they consider to be socially responsible investments.
 • A direct or internet-only bank is a banking operation without any physical bank branches, conceived and implemented wholly with networked computers.

Types of investment banks

Both combined

 • Universal banks, more commonly known as financial services companies, engage in several of these activities. These big banks are very diversified groups that, among other services, also distribute insurance – hence the term bancassurance, a portmanteau word combining "banque or bank" and "assurance", signifying that both banking and insurance are provided by the same corporate entity.

Other types of banks

 • Central banks are normally government-owned and charged with quasi-regulatory responsibilities, such as supervising commercial banks, or controlling the cash interest rate. They generally provide liquidity to the banking system and act as the lender of last resort in event of a crisis.
 • Islamic banks adhere to the concepts of Islamic law. This form of banking revolves around several well-established principles based on Islamic canons. All banking activities must avoid interest, a concept that is forbidden in Islam. Instead, the bank earns profit (markup) and fees on the financing facilities that it extends to customers.

Challenges within the banking industry

United States

Citibank, The People's Trust Company Building, Brooklyn.

The United States banking industry is one of the most heavily regulated and guarded in the world,[26] with multiple specialized and focused regulators. All banks with FDIC-insured deposits have the Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) as a regulator. However, for soundness examinations (i.e., whether a bank is operating in a sound manner), the Federal Reserve is the primary federal regulator for Fed-member state banks; the Office of the Comptroller of the Currency (OCC) is the primary federal regulator for national banks; and the Office of Thrift Supervision, or OTS, is the primary federal regulator for thrifts. State non-member banks are examined by the state agencies as well as the FDIC. National banks have one primary regulator – the OCC.

Each regulatory agency has their own set of rules and regulations to which banks and thrifts must adhere. The Federal Financial Institutions Examination Council (FFIEC) was established in 1979 as a formal inter-agency body empowered to prescribe uniform principles, standards, and report forms for the federal examination of financial institutions. Although the FFIEC has resulted in a greater degree of regulatory consistency between the agencies, the rules and regulations are constantly changing.

In addition to changing regulations, changes in the industry have led to consolidations within the Federal Reserve, FDIC, OTS, and OCC. Offices have been closed, supervisory regions have been merged, staff levels have been reduced and budgets have been cut. The remaining regulators face an increased burden with increased workload and more banks per regulator. While banks struggle to keep up with the changes in the regulatory environment, regulators struggle to manage their workload and effectively regulate their banks. The impact of these changes is that banks are receiving less hands-on assessment by the regulators, less time spent with each institution, and the potential for more problems slipping through the cracks, potentially resulting in an overall increase in bank failures across the United States.

The changing economic environment has a significant impact on banks and thrifts as they struggle to effectively manage their interest rate spread in the face of low rates on loans, rate competition for deposits and the general market changes, industry trends and economic fluctuations. It has been a challenge for banks to effectively set their growth strategies with the recent economic market. A rising interest rate environment may seem to help financial institutions, but the effect of the changes on consumers and businesses is not predictable and the challenge remains for banks to grow and effectively manage the spread to generate a return to their shareholders.

The management of the banks’ asset portfolios also remains a challenge in today’s economic environment. Loans are a bank’s primary asset category and when loan quality becomes suspect, the foundation of a bank is shaken to the core. While always an issue for banks, declining asset quality has become a big problem for financial institutions.

There are several reasons for this, one of which is the lax attitude some banks have adopted because of the years of “good times.” The potential for this is exacerbated by the reduction in the regulatory oversight of banks and in some cases depth of management. Problems are more likely to go undetected, resulting in a significant impact on the bank when they are discovered. In addition, banks, like any business, struggle to cut costs and have consequently eliminated certain expenses, such as adequate employee training programs.

Banks also face a host of other challenges such as ageing ownership groups. Across the country, many banks’ management teams and board of directors are ageing. Banks also face ongoing pressure by shareholders, both public and private, to achieve earnings and growth projections. Regulators place added pressure on banks to manage the various categories of risk. Banking is also an extremely competitive industry. Competing in the financial services industry has become tougher with the entrance of such players as insurance agencies, credit unions, cheque cashing services, credit card companies, etc.

As a reaction, banks have developed their activities in financial instruments, through financial market operations such as brokerage and have become big players in such activities.

Loan activities of banks

To be able to provide home buyers and builders with the funds needed, banks must compete for deposits. The phenomenon of disintermediation had to dollars moving from savings accounts and into direct market instruments such as U.S. Department of Treasury obligations, agency securities, and corporate debt. One of the greatest factors in recent years in the movement of deposits was the tremendous growth of money market funds whose higher interest rates attracted consumer deposits.[27]

To compete for deposits, US savings institutions offer many different types of plans:[27]

 • Passbook or ordinary deposit accounts  – permit any amount to be added to or withdrawn from the account at any time.
 • NOW and Super NOW accounts  – function like checking accounts but earn interest. A minimum balance may be required on Super NOW accounts.
 • Money market accounts  – carry a monthly limit of preauthorized transfers to other accounts or persons and may require a minimum or average balance.
 • Certificate accounts  – subject to loss of some or all interest on withdrawals before maturity.
 • Notice accounts  – the equivalent of certificate accounts with an indefinite term. Savers agree to notify the institution a specified time before withdrawal.
 • Individual retirement accounts (IRAs) and Keogh plans  – a form of retirement savings in which the funds deposited and interest earned are exempt from income tax until after withdrawal.
 • Checking accounts  – offered by some institutions under definite restrictions.
 • All withdrawals and deposits are completely the sole decision and responsibility of the account owner unless the parent or guardian is required to do otherwise for legal reasons.
 • Club accounts and other savings accounts  – designed to help people save regularly to meet certain goals.

Types of accounts

Suburban bank branch

Bank statements are accounting records produced by banks under the various accounting standards of the world. Under GAAP there are two kinds of accounts: debit and credit. Credit accounts are Revenue, Equity and Liabilities. Debit Accounts are Assets and Expenses. The bank credits a credit account to increase its balance, and debits a credit account to decrease its balance.[28]

The customer debits his or her savings/bank (asset) account in his ledger when making a deposit (and the account is normally in debit), while the customer credits a credit card (liability) account in his ledger every time he spends money (and the account is normally in credit). When the customer reads his bank statement, the statement will show a credit to the account for deposits, and debits for withdrawals of funds. The customer with a positive balance will see this balance reflected as a credit balance on the bank statement. If the customer is overdrawn, he will have a negative balance, reflected as a debit balance on the bank statement.

Brokered deposits

One source of deposits for banks is brokers who deposit large sums of money on behalf of investors through trust corporations. This money will generally go to the banks which offer the most favourable terms, often better than those offered local depositors. It is possible for a bank to engage in business with no local deposits at all, all funds being brokered deposits. Accepting a significant quantity of such deposits, or "hot money" as it is sometimes called, puts a bank in a difficult and sometimes risky position, as the funds must be lent or invested in a way that yields a return sufficient to pay the high interest being paid on the brokered deposits. This may result in risky decisions and even in eventual failure of the bank. Banks which failed during 2008 and 2009 in the United States during the global financial crisis had, on average, four times more brokered deposits as a percent of their deposits than the average bank. Such deposits, combined with risky real estate investments, factored into the savings and loan crisis of the 1980s. Regulation of brokered deposits is opposed by banks on the grounds that the practice can be a source of external funding to growing communities with insufficient local deposits.[29] There are different types of accounts: saving, recurring and current accounts.

Custodial accounts

Custodial accounts are accounts in which assets are held for a third party. For example, businesses that accept custody of funds for clients prior to their conversion, return or transfer may have a custodial account at a bank for this purposes.

Globalization in the banking industry

In modern time there has been huge reductions to the barriers of global competition in the banking industry. Increases in telecommunications and other financial technologies, such as Bloomberg, have allowed banks to extend their reach all over the world, since they no longer have to be near customers to manage both their finances and their risk. The growth in cross-border activities has also increased the demand for banks that can provide various services across borders to different nationalities. However, despite these reductions in barriers and growth in cross-border activities, the banking industry is nowhere near as globalized as some other industries. In the USA, for instance, very few banks even worry about the Riegle–Neal Act, which promotes more efficient interstate banking. In the vast majority of nations around the globe the market share for foreign owned banks is currently less than a tenth of all market shares for banks in a particular nation. One reason the banking industry has not been fully globalized is that it is more convenient to have local banks provide loans to small business and individuals. On the other hand, for large corporations, it is not as important in what nation the bank is in, since the corporation's financial information is available around the globe.[30]

See also

References

 1. ^ Bank of England. "Rulebook Glossary". 
 2. ^ Hoggson, N. F. (1926) Banking Through the Ages, New York, Dodd, Mead & Company.
 3. ^ Goldthwaite, R. A. (1995) Banks, Places and Entrepreneurs in Renaissance Florence, Aldershot, Hampshire, Great Britain, Variorum
 4. ^ Macesich, George (30 June 2000). "Central Banking: The Early Years: Other Early Banks". Issues in Money and Banking. Westport, Connecticut: Praeger Publishers (Greenwood Publishing Group). p. 42. doi:10.1336/0275967778. ISBN 978-0-275-96777-2. Retrieved 2009-03-12. The first state deposit bank was the Bank of St. George in Genoa, which was established in 1407. 
 5. ^ Thus by the 19th century we find “[i]n ordinary cases of deposits of money with banking corporations, or bankers, the transaction amounts to a mere loan or mutuum, and the bank is to restore, not the same money, but an equivalent sum, whenever it is demanded.” Joseph Story, Commentaries on the Law of Bailments (1832, p. 66) and “Money, when paid into a bank, ceases altogether to be the money of the principal (see Parker v. Marchant, 1 Phillips 360); it is then the money of the banker, who is bound to return an equivalent by paying a similar sum to that deposited with him when he is asked for it.” Lord Chancellor Cottenham, Foley v Hill (1848) 2 HLC 28.
 6. ^ Richards. The usual denomination was 50 or 100 pounds, so these notes were not an everyday currency for the common people
 7. ^ Richards, p. 40
 8. ^ "A History of British Banknotes". britishnotes.co.uk. 
 9. ^ "A short history of overdrafts". eccount money. Archived from the original on 2013-11-05. 
 10. ^ Morton, Julius Sterling (1898). The Conservative. p. 346. 
 11. ^ de Albuquerque, Martim (1855). Notes and Queries. London: George Bell. p. 431. 
 12. ^ "Etymonline". 
 13. ^ United Dominions Trust Ltd v Kirkwood, 1966, English Court of Appeal, 2 QB 431
 14. ^ (Banking Ordinance, Section 2, Interpretation, Hong Kong) Note that in this case the definition is extended to include accepting any deposits repayable in less than 3 months, companies that accept deposits of greater than HK$100 000 for periods of greater than 3 months are regulated as deposit taking companies rather than as banks in Hong Kong.
 15. ^ e.g. Tyree's Banking Law in New Zealand, A L Tyree, LexisNexis 2003, p. 70.
 16. ^ Bank of England statistics and the book "Where does money come from?", p. 47, by the New Economics Foundation.
 17. ^ "How Banks Make Money". The Street. Retrieved 2011-09-08. 
 18. ^ [1]
 19. ^ [2]
 20. ^ "Principles for the Management of Credit Risk – consultative document". July 1999. Retrieved 28 January 2016. Credit risk is most simply defined as the potential that a bank borrower or counterparty will fail to meet its obligations in accordance with agreed terms. 
 21. ^ Bolt, Wilko; Leo de Haan; Marco Hoeberichts; Maarten van Oordt; Job Swank (2012). "Bank Profitability during Recessions". Journal of Banking & Finance. 36 (9): 2552–64. doi:10.1016/j.jbankfin.2012.05.011. 
 22. ^ a b "ERPPolska : Chwilowki Online" (PDF). [permanent dead link] (638 KB) charts 7–8, pages 3–4.
 23. ^ "FDIC: HSOB Commercial Banks". www5.fdic.gov. Retrieved 2016-09-04. 
 24. ^ "M&A by Industries - Institute for Mergers, Acquisitions and Alliances (IMAA)". Institute for Mergers, Acquisitions and Alliances (IMAA). Retrieved 2018-02-28. 
 25. ^ TNAU. "Land Development Bank". TNAU Agritech Portal. Retrieved 8 January 2014. 
 26. ^ Scott Besley and Eugene F. Brigham, Principles of Finance, 4th ed. (Mason, OH: South-Western Cengage Learning, 2009), 125. This popular university textbook explains: "Generally speaking, U.S. financial institutions have been much more heavily regulated and faced greater limitations ... than have their foreign counterparts."
 27. ^ a b Mishler, Lon; Cole, Robert E. (1995). Consumer and business credit management. Homewood: Irwin. pp. 128–29. ISBN 0-256-13948-2. 
 28. ^ Statistics Department (2001). "Source Data for Monetary and Financial Statistics". Monetary and Financial Statistics: Compilation Guide. Washington D.C.: International Monetary Fund. p. 24. ISBN 978-1-58906-584-0. Retrieved 2009-03-14. 
 29. ^ "For Banks, Wads of Cash and Loads of Trouble" article by Eric Lipton and Andrew Martin in The New York Times July 3, 2009
 30. ^ Allen N Berger; Qinglei Dai; Steven Ongena; David C Smith (31 March 2003). "To what extent will the banking industry be globalized? A study of bank nationality and reach in 20 European nations". Retrieved 28 January 2016. 

External links