بانکداری متمرکز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سیستم بانکداری متمرکز (به انگلیسی: Core Banking) به گونه‌ای از بانکداری گفته می‌شود که در آن کلیهٔ اطلاعات و تعاملات مالی در شبکهٔ بانکی مورد نظر، در یک واحد اطلاعات مرکزی (Core) نگهداری و ثبت می‌شود.[۱] این سیستم بر اساس رویکردهای استراتژیک بانکی و به منظور بهبود عملیات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد آمادگی برای رشد بانک مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

به طور کلی این سیستم کلیه محصولات، خدمات بانکی، عملیات راهبری و مدیریت آن‌ها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سیستم ارایه می‌کند که انعطاف پذیری این سیستم و مشتری محوری از ویژگی‌های مهم آن است. بدون ایجاد یک بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، خدمات بانکداری الکترونیک به صورت جزیره‌ای و غیرهمسان خواهد بود. در اجرای یک سیستم متمرکز بانکی، مدولار و مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین نرم‌افزاری مبتنی بر کامپوننت عملیات تجمیع با تکنولوژی‌های قدیمی بانک را میسر می‌نماید.

مزایا و نتایج حاصل از راه‌اندازی سیستم بانکداری متمرکز و توسعه بانکداری الکترونیکی مواردی همچون افزایش رضایتمندی مشتریان را به دلیل ارایه محصولات و خدمات متنوع، افزایش بهره وری عملیاتی، افزایش کارایی و بهره وری منابع انسانی، مدیریت هزینه‌های عملیاتی و نگهداشت و توانایی بیشتر را در برمی‌گیرد.

از آنجایی که حضور مشتریان در شعب بانک‌ها هزینه آور است، توسعه خدمات الکترونیک مبتنی بر بانکداری متمرکز امکان کنترل لحظه‌ای سود و زیان و روند تامین منابع و اعطای تسهیلات را فراهم می‌آورد. بنابراین فراهم آوردن امکانات بانکداری متمرکز الکترونیک برای بانک‌های بسیار ضروری است.

سیستم‌های بانکداری متمرکز در جهان[ویرایش]

بررسی اجمالی مهمترین تولید کنندگان سیستم متمرکز بانکی
محصول تولید کننده
BankFusion Universal Banking Misys
Finacle اینفوسیس
CFT-Bank Center of Financial Technologies (CFT)
Alnova Financial Solutions اکسنچر / Alnova
Insite Banking System Automated Systems, Inc.
Profile (software) (formerly Sanchez Profile) Fidelity National Information Services (FIS)
SAB / SAMIC SAB
Signature (software) Fiserv
Systematics Fidelity National Information Services (FIS) (formerly Systematics, Inc/ Alltel)
TEMENOS T24 Temenos Group

منابع[ویرایش]

  1. «پرسشهای عمومی». پایگاه اطلاع رسانی و آموزش پست بانک ایران، ۲۹ تیر ۱۳۹۱.