بالکانیزاسیون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بالکانیزاسیون (Balkanization) یا بالکانی شدن یا تجزیه شدن، به تقسیم یک کشور چندقومی یا چندملیتی به کشورهای کوچکی گفته می‌شود که از لحاظ قومیتی همگن و یکدست هستند. بالکانی شدن امروزه به هنگام جنگ داخلی در کشورهای چندملیتی نیز استفاده می‌شود. این واژه در زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی و به ویژه بالکان ساخته شد.[۱]

شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و از غرب به دریای آدریاتیک و دریای آیونیا و از شرق به دریای اژه و دریای سیاه محدود می‌شود (دریای آیونیا در واقع بخشی از دریای مدیترانه است که بین جنوب شرقی ایتالیا و غرب یونان قرار دارد)

بعد از قرن‌ها جنگ و کشمکش، در سال ۱۹۱۲ بالاخره اقوام بالکان تصمیم گرفتند تا علیه ترک‌ها متحد شوند و پس از پیروزی بر آنها غنائم جنگی را بین خودشان تقسیم نمایند. لیکن سال بعد، به دنبال پیروزی بر ترکان بر سرتقسیم غنائم به توافق نرسیدند و بین خودشان جنگی درگرفت. به دنبال این واقعه بود که اصطلاح بالکانی شدن رایج شد که به معنی تجزیه و تکه‌تکه کردن سرزمینی به کشورهای کوچک و متخاصم می‌باشد، آنچنانکه در ناحیه بالکان اتفاق افتاد. همچنین پس از دوره جنگهای بالکان، کشور یوگسلاوی در ناحیه بالکان که از نظر قدرت و نفوذ در جایگاه بالایی قرار داشت، به کشورهای کوچک‌تر تجزیه شد و دارایی‌های هرکدام از کشورها به بانکداران و سرمایه‌داران بیگانه رسید.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • "Balkanization". [[دانشنامه بریتانیکا|Encyclopædia Britannica Online]]. 2013. Retrieved 17 November 2013. URL–wikilink conflict (help)