بالکانیزاسیون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بالکانیزاسیون (Balkanization) یا بالکانی شدن تقسیم یک کشور چندقومی یا چندملیتی به کشورهای کوچکی است که از لحاظ قومیتی همگن هستند. بالکانی شدن امروزه به هنگام جنگ داخلی در کشورهای چندملیتی نیز استفاده می‌شود. این واژه در زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی و به ویژه بالکان ساخته شد.[۱]

شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و از غرب به دریای آدریاتیک و دریای آیونیا و از شرق به دریای اژه و دریای سیاه محدود می‌شود (دریای آیونیا در واقع بخشی از دریای مدیترانه است که بین جنوب شرقی ایتالیا و غرب یونان قرار دارد.)

بعد از قرن‌ها جنگ و کشمکش، در سال ۱۹۱۲ بالاخره اقوام بالکان تصمیم گرفتند تا علیه ترک‌ها متحد شوند و پس از پیروزی بر آنها غنائم جنگی را بین خودشان تقسیم نمایند. لیکن سال بعد، به دنبال پیروزی بر ترکان بر سرتقسیم غنائم به توافق نرسیدند و بین خودشان جنگی در گرفت. به دنبال این واقعه بود که اصطلاح بالکانی شدن رایج شد که به معنی تجزیه و تکه تکه کردن سرزمینی به کشورهای کوچک و متخاصم می‌باشد، آنچنانکه در ناحیه بالکان اتفاق افتاد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • "Balkanization". [[دانشنامه بریتانیکا|Encyclopædia Britannica Online]]. 2013. Retrieved 17 November 2013. URL–wikilink conflict (help)