باشگاه فوتبال دارایی تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از باشگاه فوتبال دارایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
باشگاه فوتبال دارایی
نام کامل باشگاهباشگاه فوتبال دارایی
تاریخ تأسیس۱۳۱۵
تاریخ انحلال۱۳۴۷
Team colours
Kit body whitecollar.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Kit body thinskycollar.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فوتبال دارایی یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر تهران می‌باشد. این باشگاه در سال ۱۳۱۵ با نام اولیه خورشید، تأسیس شده‌است. این تیم از قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال ایران است. دارایی از نخستین تیم‌های تهران بود که طرفدار خودش را داشت و دیدار توفان و دارایی در سال ۱۳۲۴ اولین مسابقه مهم و تاریخ ساز باشگاهی در ایران بود که ۱۵ هزار تماشاگر داشت.[۱]

پیشینه[ویرایش]

بازیکنان دارایی پس از شکست دادن تیم تاج در هفته چهارم جام تخت جمشید ۱۳۵۴

پیدایش و سال‌های نخست[ویرایش]

سیدمحمد تدین که از شخصیت‌های برجسته علمی و سیاسی دوران قاجار و پهلوی بود و سوابق زیاد همچون ریاست مجلس شورای ملی، ریاست دانشگاه تهران و وزارت در کابینه‌های مختلف دوران رضا شاه را داشت پایه‌گذار تیم دارایی بود. تدین که به ورزش و فوتبال علاقه‌مند بود نخست تیمی با نام تدین پایه‌گذاری کرده بود که چندین مرتبه نیز قهرمان مسابقات فوتبال تهران شده بود. تدین در سال ۱۳۱۵ تیم فوتبال خورشید را به عنوان تیم دوم تدین پایه‌گذاری کرد. خورشید بعدها به دارایی تغییر نام داد و حتی با وجود انحلال تیم اصلی تدین به کار خود ادامه داد.[۲] دارایی در دهه‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۲۰ از تیم‌های قدرتمند و پرطرفدار فوتبال تهران بود و در دهه ۱۳۲۰ در فصل‌های ۲۱–۱۳۲۰ و ۱۳۲۶ موفق به کسب عنوان قهرمانی مسابقات باشگاه‌های تهران شد.

افول و انحلال[ویرایش]

کم کم از میانه‌های دهه ۱۳۲۰ با شکل گرفتن رقیبانی همچون شاهین و تاج از قدرت دارایی کاسته شد. در دهه ۱۳۳۰ دست تیم دارایی از قهرمانی در مسابقات باشگاهی و حذفی تهران کوتاه ماند. با آغاز دهه ۱۳۴۰ دارایی بازگشت قدرتمندی به فوتبال تهران داشت و توانست دو مرتبه دیگر قهرمان تهران شود. دارایی یک بار نیز در ۱۳۴۱ به عنوان نماینده تهران در مسابقات قهرمانی کشور حاضر شد و توانست با پیروزی بر تیم تبریز قهرمان ایران نیز بشود.[۳] تیم دارایی در بهار ۱۳۴۷ توسط علی‌اکبر محب مدیرعاملش منحل شد اما از ابتدای دهه ۱۳۵۰ به فوتبال ایران برگشت و توانست با قهرمانی در مسابقات باشگاه‌های تهران در ۱۳۵۳ جواز حضور در جام تخت جمشید را کسب کند.[۴] دارایی در جام تخت جمشید حضور موفقیت آمیزی نداشت و نتواست عنوان‌های قهرمانی دهه‌های پیشین را تکرار کند.

دهه ۱۳۶۰[ویرایش]

در پی انقلاب ۱۳۵۷ ایران مسابقات سراسری فوتبال برگزار نشدند. دارایی نیز دوباره به مسابقات باشگاه‌های تهران بازگشت و در فصل ۱۳۶۰ در دسته دوم این مسابقات قهرمان شد و در فصل ۱۳۶۱ در دسته اول این مسابقات حاضر شد. دارایی دو بار در فصل‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ توانست به عنوان دومی این بازی‌ها نیز برسد. دارایی در نخستین دوره مسابقات باشگاهی سراسری بعد از انقلاب که با نام جام قدس برگزار شد نیز حاضر بود و توانست از گروهش صعود کند اما در نیمه‌نهایی شکست خورد و از صعود به فینال بازماند و تنها عنوان چهارمی را به دست آورد. در سال‌های بعد تیم دارایی افول کرد. از ۱۳۷۰ لیگ نوین فوتبال ایران این بار با نام جام آزادگان شروع به کار کرد اما دارایی در این لیگ حاضر نبود و کم کم نیز از سطح نخست فوتبال ایران و حتی تهران خارج شد.

بازیکنان سرشناس[ویرایش]

مربیان سرشناس[ویرایش]

افتخارات[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تماشاگردارهای غیرسرخابی فوتبال تهران». ورزش ۳. ۲۰ خرداد ۱۳۹۴.
  2. «فوتبال در ایران/سیدعلی پورحسینی». شهروند. ۲۰۱۴-۰۱-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۱۶.
  3. «fotball tabriz». www.tabrizinfo.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۱۶.
  4. «دارائی قهرمان فوتبال تهران». دنیای ورزش شماره ۲۲۴. موسسه اطلاعات. ۲۱ دی ۱۳۵۳.