باشگاه فوتبال بولونیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بولونیا
Bolognafc.svg
نام کاملباشگاه فوتبال بولونیا ۱۹۰۹ اس.پی.ای.
لقب‌(ها)سرخ و آبی‌ها[الف]
گری‌هوندها[ب]
فلسینی‌ها[پ]
پترونیانی‌ها[ت]
تاریخ بنیان‌گذاری۳ اکتبر ۱۹۰۹؛ ۱۱۲ سال پیش (۱۹۰۹-۱۰-03)
(باشگاه فوتبال بولونیا)
زمینِ بازیورزشگاه رناتو دلارا
گنجایش۳۸٬۲۷۹
مالکBFC 1909 Lux SPV S.A. (۹۹٫۹۳٪)
رئیسجوی ساپوتو
سرمربیسینیشا میهایلوویچ
لیگسری آ
۲۱–۲۰۲۰سری آ، دوازدهم
وبگاه

باشگاه فوتبال بولونیا (به ایتالیایی: Bologna Football Club 1909) که معمولاً با نام بولونیا (تلفظ ایتالیایی: [boˈloɲɲa]) شناخته می‌شود، یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال ایتالیایی از شهر بولونیای امیلیا-رومانیا است، که در سری آ، برترین سطح از فوتبال ایتالیا رقابت می‌کند. در سال ۱۹۰۹ تأسیس شد. این باشگاه تاکنون ۷ بار قهرمانی در سری آ، ۲ قهرمانی در جام حذفی ایتالیا و یک قهرمانی در جام اینترتوتو را به دست آورده‌است.

بولونیا در سال ۱۹۰۹ تأسیس شد و از اعضای مؤسس سری آ بود و بسیاری از قهرمانی‌های لیگ خود را در اواخر دهه ۱۹۳۰ به دست آورد. پس از آن، دوران درخشان بولونیا در لیگ پایان یافت، تا آنکه در سال ۱۹۶۴ توانستند آخرین عنوان لیگ خود را تا به امروز کسب کنند. دو عنوان قهرمانی کوپا ایتالیا را در دهه ۱۹۷۰ به دست آوردند، و باقی قرن بیستم را در سقوط به سقوط بجنگند. بولونیا چندین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ به دلیل سوء مدیریت مالی تغییر مالکیت داد و پس از آن دوره، تحت عنوان کنسرسیومی کانادایی به رهبری جوی ساپوتو به ثبات رسید.

بولونیا، تجربه ۷۳ فصل حضور را در سری آ دارد که از این جهت، نهمین باشگاه برتر در تاریخ فوتبال ایتالیاست. از سال ۱۹۲۷، ورزشگاه رناتو دلارا خانهٔ این باشگاه بوده که دهمین ورزشگاه بزرگ از نظر ظرفیت در سری آ است.

افتخارات[ویرایش]

سری آ

'قهرمان: ۱۹۲۴–۲۵, ۱۹۲۸–۲۹, ۱۹۳۵–۳۶, ۱۹۳۶–۳۷, ۱۹۳۸–۳۹, ۱۹۴۰–۴۱, ۱۹۶۳–۶۴.

جام حذفی ۲:

جام میتروپا ۳:

جام اینترتوتو:

پانویس[ویرایش]

  1. I Rossoblù (The Red and Blues)
  2. I Veltri (The Greyhounds)
  3. I Felsinei (The Felsinians)
  4. I Petroniani (The Petronians)

منابع[ویرایش]