باشگاه فوتبال الوند همدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الوند همدان
Alvandfclogo.png
نام کامل باشگاهباشگاه فرهنگی ورزشی الوند همدان [۱]
نام غیررسمیشیر های هگمتانه
تاریخ تأسیس۱۳۵۱ (۴۹ سال پیش)
نام ورزشگاهورزشگاه قدس ، ورزشگاه قدس
همدان
(گنجایش: 35٫۰۰۰ نفر)
مدیرعاملایران شهرداری همدان
سرمربیایران احمدرضا منصوری
لیگلیگ یک کشوری
۱۳۹۱-۱۳۹۲ ۱۰
وب‌گاهalavqndfc.ir
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit body uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit right arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فوتبال الوند همدان [۱] یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شهر همدان، مرکز استان همدان قرار دارد.

در سال ۱۳۸١ باشگاه فوتبال الوند همدان امتیاز تیم فوتبال روستاداری همدان[۲] را در رقابت‌های فوتبال دسته دوم باشگاه‌های ایران جام آزادگان 1 خریداری کرد و این تیم را به عنوان تیم اول باشگاه فوتبال پاس همدان راهی این رقابت‌ها کرد. اما پس از یک سال حضور در این لیگ و کسب رتبه آخر جدول رده‌بندی لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های ایران در سال ۹۰ در حمایت از اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی امتیاز این تیم را به بهرام یدی و علی سیفی زارعی دو تن از پیشکسوتان فوتبال استان همدان واگذار کرد.[۳] مالکین باشگاه پاس نوین همدان که در نظر دارند در صورت حمایت متولیان ورزش و مسئولین ذیربط استان و در راستای اهداف حمایت از جوانان فوتبالی استان همدان و تلاش بر بومی‌سازی فوتبال این شهر در لیگ‌های کشوری و همچنین تأکید در جهت ارتقاء ارزش‌های انسانی و فرهنگی و اخلاقی و انضباطی در برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی کنند، در مسیر خود از نظرات اساتید، پیشکسوتان و ورزشکاران این رشته استقبال می‌کنند.

تیم فوتبال کرنر رزن دیگر تیم استان همدان در لیگ فوتبال ایران است.

مدیران باشگاه پاس ملایر اعتقاد راسخ دارند بضاعت و پتانسیل همدان و شهرهای تابع بسیار بالاتر از تراز فعلی است که می‌طلبد این پتانسیل که در جوانان نمود پیدا می‌کند شناسایی و تحت نظر استاد کاران تقویت شود.

القاء شخصیت حرفه‌ای و رساندن خودباوری بازیکنان در سطح لیگ‌های برتر و برون رفت از مسائل و مشکلات پیش رو و سهولت بخشی برای اجرای اهداف باشگاه در هم پوشی، هم کوشی، ارتباط اخلاقی، ایجاد زنجیره دوستی و همدلی است.

تیم فوتبال پاس همدان توانست در فصل ۹۱–۹۰ رقابت‌های فوتبال دسته دوم باشگاه‌های ایران جام آزادگان ۲ با کسب 79 امتیاز مقام نخست گروه ب این رقابت‌ها را کسب کند و به مسابقات فوتبال دسته اول باشگاه‌های ایران جام آزادگان صعود کند. پس از این بازی‌ها نام این تیم به تیم فوتبال الوند همدان تغییر یافت، نامی که خود هواداران تیم در نظر سنجی باشگاه برای آن انتخاب کردند.

تاریخچه[ویرایش]

باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری همدان در تاریخ چهارم تیر ۷۹ با تلاش شورای اسلامی شهر (دوره اول) و شهردار وقت کار خود را شروع نمود. این باشگاه در زمان تأسیس با تشکیل تیم‌های فوتبال در رده‌های سنی مختلف شروع به تیم‌داری کرد و به عنوان یکی از باشگاه‌های همدانی پرچمدار رشد فوتبال همدان شد، اما پس از گذشت ۱۰ سال از فعالیت تیم فوتبال بزرگسالان شهرداری و نظر به این که این تیم در طول دوران فعالیت خود علی‌رغم تربیت چهره‌های فوتبالی که هم‌اکنون در سطح اول فوتبال کشور شاغلند، هرگز نتوانست به لیگی بالاتر از لیگ دسته دوم فوتبال صعود کند. به این ترتیب در راستای حمایت از تیم پاس و هموار کردن مسیر موفقیت این تیم و با توجه به سیاست هیئت مدیره این باشگاه مبنی بر جوانگرایی و بهره‌مندی از نیروهای مستعد بومی، امتیاز این تیم ابتدای فصل گذشته به باشگاه پاس همدان با نام پاس نوین همدان منتقل شد.[۴] همزمان با این انتقال مسئولان پاس باشگاه مستقلی با نام پاس نوین تأسیس کردند تا تیم فوتبال پاس نوین در یک باشگاه مستقل و تحت نظارت باشگاه پاس به ادامه فعالیت و بسط و گسترش فوتبال بومی بپردازد. پس از سقوط پاس بزرگ همدان از لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های ایران جام خلیج فارس به لیگ دسته اول فوتبال باشگاه‌های ایران جام آزادگان در پایان رقابت‌های لیگ دهم فوتبال و با توجه به اینکه مسئولان همدان و باشگاه پاس تصمیم گرفتند تمام تمرکز خود را معطوف به بازگرداندن تیم خوش سابقه پاس به لیگ برتر نمایند، از ادامه اداره باشگاه مستقل پاس نوین منصرف شدند و تصمیم گرفتند این باشگاه را به بخش خصوصی منتقل کنند. این انتقال در مورخ نوزدهم شهریور ۹۰ با حضور دو پیشکسوت فوتبال همدانی برای پذیرش این مسئولیت بزرگ و با هدف معرفی یک تیم اصیل همدانی به فوتبال کشور انجام شد. خوشبختانه مالکین جدید باشگاه پاس نوین از ابتدای فعالیت خود به بومی‌سازی به عنوان اولین و مهم‌ترین هدف خود در امر باشگاه‌داری توجه کردند و در نتیجه شاهدیم که اولین سال فعالیت تیم فوتبال پاس نوین در لیگ دسته دوم فوتبال کشور با هدایت بخش خصوصی با حضور بیش از ۹۰ درصد از بازیکنان و کادر فنی بومی صورت گرفته‌است. این تیم در اولین حضورش در رقابت‌های فوتبال دسته اول باشگاه ایران جام آزادگان درخشش خوبی داشت و تا هفته‌های پایانی در صدر جدول رده‌بندی گروه الف این رقابت‌ها جا داشت. کارشناسان این تیم را پدیده لیگ آزادگان در فصل ۹۲–۱۳۹۱ نامیدند.

ورزشگاه[ویرایش]

این تیم هم‌اکنون دارای دو ورزشگاه شهدای قدس با گنجایش ۷ هزار نفر و شهید مفتح با گنجایش ۱۵ هزار نفر است. بیشتر بازی‌های این تیم به دلیل شرایط بهتر از لحاظ جغرافیایی که در مرکز شهر قرار دارد در ورزشگاه شهدای قدس برگزار می‌شود.

فصل‌ها[ویرایش]

فصل لیگ جام حذفی گلزن برتر
دسته بازی برد تساوی باخت گل‌زده گل‌خورده امتیاز رتبه نام گل
۹۰–۱۳۸۹ آزادگان۲ ۳۰ ۱۰ ۱۲ ۸ ۳۶ ۲۹ ۴۲ ۸ام ۱۶/۱ نهایی حمید گلزاری امجد ۸
۹۱–۱۳۹۰ آزادگان۲ ۲۶ ۱۵ ۸ ۳ ۴۳ ۱۴ ۵۳ ۱ام ۱۶/۱ نهایی علی اصغر عاشوری ۱۵
۹۲–۱۳۹۱ آزادگان۱ ۲۶ ۱۲ ۷ ۷ ۳۳ ۲۳ ۴۳ ۴ام انصراف علی اصغر عاشوری و حمید گلزاری امجد ۵

مربیان[ویرایش]

کادر فنی کنونی[ویرایش]

در فصل ۹۱–۱۳۹۰
ایران رضا طلایی منش سرمربی
ایران منوچهر بیگم جانی کمک‌مربی
ایران مصطفی کاشی مربی دروازه‌بان‌ها
ایران اکبر افشاری مربی
ایران ابراهیم محمودی سرپرست
ایران علیرضا صفی زاد مدیر رسانه‌ای

بازیکنان کنونی[ویرایش]

باشگاه‌های ایرانی در هر فصل می‌توانند از ۲۲ بازیکن بزرگسال، ۸ بازیکن زیر ۲۳ سال، ۹ بازیکن زیر ۲۰ سال و ۴ بازیکن خارجی (یک آسیایی) استفاده کنند.

فهرست زیر بازیکنان کنونی الوند همدان را نشان می‌دهد.[۵]
شماره نقش بازیکن
۱ ایران دروازه‌بان صدرا بهبهانی
۲ ایران دفاع علیرضا شاهسوند
۳ ایران دفاع رضا حاتمی
۵ ایران دفاع میلاد احمدی مجد
۶ ایران دفاع ایرج لطفی
۷ ایران هافبک محسن خدابنده لو
۸ ایران هافبک سید جمال معصومی (کاپیتان اول)
۹ ایران مهاجم حامد میرزایی
۱۰ ایران هافبک امین سوهانیان
۱۱ ایران مهاجم مصطفی قیصری
۱۲ ایران مهاجم شهرام کوثری
۱۴ ایران هافبک حسین کاظمی
۱۵ ایران مهاجم مهران جعفری
۱۷ ایران دفاع محمد رضا احمدی نیا تابش
شماره نقش بازیکن
۱۸ ایران مهاجم هادی بلوری نوین
۲۰ ایران مهاجم علی‌اصغر (نوید) عاشوری
۲۱ ایران هافبک آرمین طلایی منش
۲۲ ایران دروازه‌بان هادی زرین ساعد
۲۳ ایران مهاجم میثم زمانی
۲۹ ایران مهاجم حمید گلزاری امجد
۳۰ ایران هافبک احمد سعیدی
۳۱ ایران هافبک مصطفی مهدوی کیا
۳۳ ایران مهاجم ایمان رضایی
۳۴ ایران هافبک آرن قازاریان
۴۰ ایران هافبک مهدی رفیعی
۴۴ ایران دروازه‌بان رسول بلاغی

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ تیم پاس نوین همدان به الوند تغییر نام داد
  2. وبگاه رسمی باشگاه خبرنگاران جوان جواد همدانی 4 /6 /1389 http://www.yjchmd.ir/newsDisplay.aspx?alias=News&news_id=20960[پیوند مرده] تیم شهرداری همدان زیر چترحمایتی باشگاه پاس
  3. وبگاه رسمی باشگاه خبرنگاران جوان جواد همدانی 4 /6 /1389 http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/17/0x260903d624ebddce.html فوتبال همدان در آستانه تحولی به یاد ماندنی است
  4. تاریخچه باشگاه پاس نوین همدان وب سایت رسمی باشگاه پاس نوین همدان http://pasnovin.ir/index.php/about/history بایگانی‌شده در ۱۰ مه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine
  5. «شماره پیراهن بازیکنان الوند مشخص شد جواد همدانی». سایت باشگاه الوند همدان. ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲.