باشگاه فوتبال استاد رنس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استاد رنس
Stade de Reims.png
نام کاملباشگاه فوتبال استاد رنس
تأسیس۱۹۱۱ (۱۲۹۰)
ورزشگاهورزشگاه اوگوست دولون
گنجایش۲۱٬۶۸۴
مدیر عاملژان پییره کایو
مربیهوبرت فورنیه
لیگلیگ ۱
وبگاهوبگاه رسمی
لباس اول
لباس دوم
لباس سوم

باشگاه فوتبال استاد رنس یک باشگاه فوتبال فرانسوی است که در شهر رنس واقع شده‌است. این باشگاه در سال ۱۹۱۱ (۱۲۹۰) با نام باشگاه ورزشی پارک پومری تأسیس شد. استاد رنس هم‌اکنون در لیگ دستۀ یک فوتبال فرانسه موسوم به لیگ ۱ بازی می‌کند. ورزشگاه خانگی استاد رنس اوگوسته دولون می‌باشد که در سال ۱۹۳۵ (۱۳۱۴) افتتاح شده‌است.

استاد رنس یکی از باشگاه‌های موفق در تاریخ فوتبال فرانسه محسوب می‌شود. این باشگاه ۶ بار قهرمان لیگ ۱، دو بار قهرمان جام حذفی و ۵ بار قهرمان سوپر جام فوتبال فرانسه شده‌است. استاد رنس در اروپا نیز در سال‌های دور عملکرد بسیار خوبی داشته‌است. آن‌ها در فصول ۵۹–۱۹۵۸ و ۵۶–۱۹۵۵ نایب قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شدند. استاد رنس در سال‌های ۱۹۵۳ (۱۳۳۲) و ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) به ترتیب قهرمان جام لاتین و جام دل آلپی شد. با این وجود استاد رنس در سال‌های اخیر عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌است و از دهۀ ۱۹۸۰ بدین سو در لیگ دستۀ ۲ فرانسه دست و پا می زده است.

به‌طور کلی این استاد رنس در فرانسه یک باشگاه افسانه‌ای شناخته می‌شود. نه فقط به خاطر عملکردش در جام باشگاه‌های اروپا بلکه به خاطر خدماتش به تیم ملی فوتبال فرانسه در دهه‌های ۱۹۵۴۰ و ۱۹۵۰. رنس نقش بزرگی در پرورش نسل اول طلایی فوتبال فرانسه داشته‌است. بازیکنانی همچون روژه مارش، رایموند کوپا، ژوست فونتین، ژان وینسنت، رابر ژاکه، آرموند پنرورن، دومنیک کولونا و روژه پیانتونی که در جام جهانی فوتبال ۱۹۵۸ درخشیدند همگی در این باشگاه بازی می کردند.

منابع[ویرایش]

رنس در ویکی‌پدیای انگلیسی