بازی‌های حذفی ان‌بی‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تماشاچیان نارنجی‌پوش شهر فینکس در دیدار سن آنتونیو اسپرز با فینکس سانز در دور اول بازی‌های پلی‌آفس فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰. در این بازی‌ها فینیکس موفق به شکست سن آنتونیو با نتیجه ۴-۰ گردید.

پلی‌آفس یا دوره حذفی مسابقات ان‌بی‌ای (Playoffs) نام دوره نهایی بازی‌های فصلی لیگ ان بی ای است که هر ساله پس از بازی‌های فصلی به منظور تعیین قهرمان لیگ برگزار میگردد.

این دوره از بازی‌ها جایزه باارزش‌ترین بازیکن ان‌بی‌ای جداگانه‌ای دارد.

چگونگی برگزاری[ویرایش]

بازیهای ان بی ای هر سال در فصل پاییز آغاز می‌گردند و تا اواخر آوریل سال آتی ادامه می‌یابند. در نهایت در آخر آوریل، پس از ۸۲ بازی فصلی بین تمام تیم‌های لیگ، تیم‌ها بر اساس نتایج برد و باخت در هر همایش رده‌بندی می‌شوند. سپس ۸ تیم برتر همایش شرق و ۸ تیم برتر همایش غرب به مرحله بعد که playoffs نام دارد راه می‌یابند. باقی تیم‌ها (که ۱۴ تا تیم پایین‌تر جدول‌های شرق و غربند) حذف می‌شوند.

در مرحله playoffs هشت تیم همایش شرق به صورت رفت و برگشتِ سری، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. همایش غرب نیز همین روند را طی می‌کند تا سرانجام تیم برتر همایش غرب برای بازی نهایی به دیدار تیم برتر همایش شرق می‌رود. این روند در جدول زیر نمایش داده شده‌است و از سال ۲۰۰۷ تاکنون به این صورت بوده‌است.[۱]

هر سری از بازی‌های مرحله نهایی playoffs می‌تواند در دست‌کم ۴ بازی (یعنی ۴-۰) یا حداکثر ۷ بازی (یعنی ۴-۳) به برد بینجامد. بنابراین نتایجی مثل ۴-۱ و ۴-۲ نیز محتملند.

  دور اول دور دوم دور نهایی همایش دور نهایی لیگ
                                     
تیم اول شرق       
تیم هشتم شرق       
          
 
          
تیم پنجم شرق     
تیم چهارم شرق       
          
همایش شرق
          
تیم دوم شرق       
تیم هفتم شرق       
        
 
          
تیم سوم شرق     
تیم ششم شرق       
        
        
تیم اول غرب       
تیم هشتم غرب       
        
 
          
تیم پنجم غرب     
تیم چهارم غرب       
        
همایش غرب
          
تیم دوم غرب       
تیم هفتم غرب       
        
 
          
تیم سوم غرب     
تیم ششم غرب       

دوره‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]