بازسازی غلفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بازسازی غلفه (به انگلیسی: Foreskin restoration) عمل افزایش سطح پوست آلت مردی است برای بازیابی عملکرد غلفه (ختنه‌گاه) که ممکن است در جراحی ختنه برداشته شده باشد. همچنین روش‌هایی که برای بازسازی غلفه به کار می‌رود توسط کسانی که غلفه کوتاه دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غلفه بازسازی شده پس از ختنه (چپ)

معمولاً بازسازی غلفه بدون جراحی و با کشیدن فیزیکی پوست صورت می‌گیرد لیکن روش‌هایی با استفاده از جراحی نیز وجود دارد.

انگیزه[ویرایش]

انگیزه‌های بازسازی غلفه عمدتاً یک یا چند مورد از موارد زیر است:

  • بازگردانی حس عصبی از دست رفته سرنره به علت کراتینه شدن سطح آن
  • باز گردانی حس روانی تمامیت جسمی
  • زیبایی ظاهری
  • بازگردانی عملکرد جنسی غلفه

روش‌ها[ویرایش]

بدون جراحی (غیر تهاجمی)[ویرایش]

مراحل گوناگون بازسازی غیرتهاجمی پیش‌پوست
کشش پوست به‌وسیله ابزار برای بازسازی پیش‌پوست
کشیدن بافت

سلول های پوست با اعمال کشش تحریک به تقسیم سلولی رشتمان می‌شودند. سلول‌های جدید هم‌جنس سلول های اولیه خواهند بود در نتیجه سلول‌های بافت خارجی و داخلی نره هم زمان کشیده شده و افزایش طول می‌یابد. بر خلاف روش‌های متعارف کشیدن پوست، بازسازی غلفه در این روش (بدون جراحی) معمولاً سال ها به طول می‌انجامد و بستگی به مقدار اولیه پوست و مقدار افزایش سطح مورد انتظار آن دارد. لازم به ذکر است بافت خاصی که در عمل ختنه برداشته می‌شود (به انگلیسی: Ridged band) به جز در روش باززایی غلفه قابل باسازی نیست.

روش‌ها و ابزارها

برای بازسازی غلفه، پوست نره روی سرنره کشیده و نیروی کشش به صورت دستی یا با استفاده از یک ابزار روی آن حفظ می‌شود. زمانی که از روش دستی استفاده می شود، انگشتان، پوست نره را محکم گرفته و آن را به سمت سر نره کشیده تا آن را احاطه کند. برای مدت زمان محدودی نیروی کشش اعمال و سپس پوست رها می‌شود. به این دلیل که این روش زمان‌گیر بوده و در تمام زمان‌ها و مکان‌ها قابل انجام نیست، ابزارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیروی کشش لازم را به همان شکل روی پوست نره اعمال می‌کنند. این ابزارها می‌توانند به سادگی چسب های پزشکی باشند یا به پیچیدگی بالون آب. در بعضی روش‌ها اعمال کشش زیاد برای مدت کم توصیه شده و در برخی اعمال فشار کمتر برای مدت زیاد.

احتیاط های لازم

باید دقت شود کشش اعمال شده بر پوست به اندازه‌ای نباشد که به آن صدمه وارد کند ضمن اینکه اگر نیروی کشش کم باشد باعث تحریک سلول های پوست نمی‌شود.

جراحی (تهاجمی)[ویرایش]

دو روش کلی برای بازسازی غلفه با استفاده از عمل جراحی وجود دارد:

  • با استفاده از عمل پیوند پوست: در این روش معمولاً از پوست کیسه بیضه که دارای بافت مناسب است برای بازسازی غلفه استفاده می‌شود. هزینه این روش بالاست و در بسیاری از موارد نتیجه آن رضایت‌بخش نیست.
  • باززایی غلفه: روش جدیدی است که در آن پوست از محل بریدگی زمان ختنه مجدداً باز می شود و محلول خاصی به محل بریدگی زده می شود. این محلول باعث تقسیم سلولی و بازسازی طبیعی غلفه می‌شود. لیکن این روش در حال طی مراحل آزمایشگاهی است و احتمالاً تا قبل از سال 2019 میلادی قابل استفاده نخواهد بود.

حفاظ نره[ویرایش]

زمانی که هنوز پوست لازم برای پوشش سر نره وجود ندارد از ابزارهایی برای نگهداری پوست موجود روی سر نره استفاده می‌شود تا حساسیت از دست رفته آن بازگردد. همچنین پوشش‌هایی نیز به عنوان جایگزین غلفه وجود دارد مثل غلفه مصنوعی که از لاتکس درست شده و سر نره را در محیطی مرطوب پوشش می‌دهد یا زیرپوش‌های خاصی که به همین منظور استفاده میشود.

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Foreskin_restoration