باروخ اسپینوزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
باروخ (بندیکت) د اسپینوزا
باروخ اسپینوزا
شناسنامه
نام کامل باروخ اسپینوزا
لقب بنتو
زادروز ۲۴ نوامبر ۱۶۳۲ (میلادی)
زادگاه آمستردام، هلند
تاریخ مرگ ۲۱ فوریه ۱۶۷۷ (میلادی)
محل مرگ لاهه، هلند
همسر(ها) ندارد
فرزند(ها) ندارد
دین همه خدایی
استادان وان دن انده

باروخ اسپینوزا (به انگلیسی: Baruch Spinoza) و بعدها معروف با نام بندیکت دِ اسپینوزا (زاده ۲۴ نوامبر ۱۶۳۲ -درگذشته ۲۱ فوریه ۱۶۷۷) فیلسوف مشهور هلندی با اصالت یهودیِ سفاردیِ پرتغالی است.[۱] وی یکی از بزرگ‌ترین خردگرایان و جبرگرایان فلسفه قرن هفدهم و زمینه‌ساز ظهور نقد مذهبی و همچنین عصر روشنگری در قرن هجدهم به‌شمار می‌رود.[۲][۳] اسپینوزا به واسطهٔ نگارش مهم‌ترین اثرش، اخلاقیات، که پس از مرگ او به چاپ رسید و در آن دوگانه‌انگاری دکارتی را به چالش می‌کشد، یکی از مهم‌ترین فیلسوفان تاریخ فلسفهٔ غرب به‌شمار می‌رود. پیشه وی تراش عدسی بود، او در طول زندگی، جایزه‌ها، افتخارات و تدریس در مکان‌های صاحب‌نام را رد کرد، و سهم ارث خانوادگی‌اش را به خواهرش بخشید.
فیلسوف و مورخ نامدار گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، دربارهٔ فیلسوف هم عصر خود نوشت: «شما یا پیرو اسپینوزا هستید، یا اساساً فیلسوف نیستید.» هم‌چنین دستاوردهای فلسفی و شخصیت اخلاقی اسپینوزا زمینه‌ساز آن شد تا ژیل دلوز، او را «شاهزادهٔ فلسفه» بنامد.

مجسمهٔ اسپینوزا در آمستردام

زندگی[ویرایش]

خیابانی در آمستردام به نام اسپینوزا
کتابخانهٔ اسپینوزا داخل موزه اسپینوزا در هلند
یکی از نامه‌های اسپینوزا با لایب نیتس در ۹ نوامبر ۱۶۷۱
مجسهٔ اسپینوزا در لاهه. جایی که اواخر عمر در آن جا زندگی می‌کند و در ۴۵ سالگی در آن جا بر اثر بیماری ریوی که گویا ارثی بوده ولی غبارهای شیشه‌ای عدسی در شدت بیماری مؤثر بوده‌اند جان می‌سپارد.

تولد[ویرایش]

محل زندگی اسپینوزا در کودکی

بندیکت د اسپینوزا در ۲۴ نوامبر ۱۶۳۲ در یک خانوادهٔ مذهبی یهودی در آمستردام به دنیا آمد. خانوادهٔ او در اوایل همان سده به همراه بسیاری از دیگر یهودیان پرتغالی و اسپانیایی، از بیم پیگرد توسط دستگاه تفتیش عقاید کلیسا، به هلند پناه آورده بودند.[۴] هلند در آن زمان از نظر مذهبی سرزمین نسبتاً رواداری بود.[۵] اسپینوزا در جامعهٔ یهودیان هلند بزرگ شد و در آنجا تعلیمات یهودی را نزد تنی چند از بهترین خاخامهای عصر خود فرا گرفت.

تحصیلات[ویرایش]

یکی از نامه‌های اسپینوزا به زبان پرتغالی. او به عبری، پرتغالی، فرانسه، ایتالیایی، انگلیسی، لاتین، یونانی باستان، اسپانیایی، هلندی و آلمانی تسلط داشت و با چند زبان دیگر نیز آشنایی داشت.[۶]

پدر اسپینوزا او را به مدرسهٔ یهودیان سپرده بود تا با آموزش در حوزه دین‌شناسی، خاخام شود. اسپینوزا در سن ۱۶ سالگی شاگردی استثنایی در حوزه امور دینی بود، اما یادگیری در این زمینه او را راضی نمی‌ساخت. به دلیل آشنایی به چند زبان، به‌طور مستقل به مطالعه آثار فلسفی پرداخت. اما رفته رفته نشانه‌های تردید در مورد کتاب مقدس یهودیان به عنوان وحی الهی در او آشکار شد و موضوع‌هایی چون دخالت یک خدای شخصی در امور انسانی، برگزیدگی قوم یهود از طرف خداوند و نیز حقوق ویژه روحانیون را مورد شک و پرسش قرار داد. اسپینوزا تحت تأثیر فلسفهٔ دکارت بود امّا در تعاملات متافیزیکی خود تلاش می‌کرد بر دوگانه انگاری دکارتی چیره شود و خدا، روح و ماده را در پیوندی واحد به اندیشه درآورد.

البته بسیاری از دانشجویان یهودی هم که هوادار استقلال و آرمان آزادی اندیشه بودند به تدریج علم مخالفت با فضای منقبض ناشی از قرائت سنتی از تعالیم یهودیت را بلند کردند و تورات را زیر سؤال می‌بردند. به همین دلیل پیشوایان یهودیت به شدت نگران چنین مسائلی بودند. از این رو وقتی اسپینوزا شروع به اشاعه نظریات نا متعارف و غیر سنتی خود کرد با مخالفت شدید روبه روشد. او می‌گفت کسانی که اسفار پنج‌گانه موسی را نوشته‌اند، هم از نظر علمی و هم از نظر علم کلام و الهیات ساده‌لوحانی بیش نیستند و اصولاً خمسهٔ موسی از موسی نیست! او به این بسنده نکرد و گفت که در تورات هیچ شاهدی بر این که خداوند صاحب جسم است یا روح فناناپذیر است یا فرشتگان وجود دارند در دست نیست. کسی نمی‌توانست در مجادلات منطقی با او حریف شود در نتیجه اولیای دین برای ساکت کردن او مستمری سالانه ۲۰۰۰ فلورن به او پیشنهاد کردند تا حداقل از اشاعهٔ نظریاتش به‌طور علنی دست بکشد. اما او قبول نکرد. او تا آخر عمر همسری نداشت و تا مرگ همین گونه ماند.[۷] در نهایت یکی از یهودیان متعصب به او سوءقصد کرد که از آن جان سالم به در برد. او در کالج آفینیوس که مدیر وان دن اندن، آن از آزاداندیشان دورهٔ خود بود، درس می‌خواند که این هم باعث بدگمانی نسبت به خود در جامعه یهودیت آمستردام شد. وان دن اندن قبلاً کشیش یسوعی بود ولی آزادی‌خواه شده و مطالعات وسیعی در زمینهٔ آثار یونان باستان و فلسفه داشت. او بعدها به آزادیخواهان فرانسوی پیوست و توطئه‌ای برای انحلال نظام سلطنتی فرانسه و ایجاد دموکراسی کرد ولی جنبش شکست خورد و او توسط پادشاه فرانسه اعدام شد.[۷]

او از نظرات حسدای کرسکاس بسیار تأثیر گرفت و آثار موسی بن میمون و فلسفه مدرسی و جردانو برونو را به دقت مطالعه کرد. حسدای کرسکاس می‌گفت جهان از ازل وجود داشته و تا ابد وجود خواهد داشت و خلقت شامل چیدمان این‌ها می‌شود. این نظر بر روی اسپینوزا تأثیر فلسفی گذاشت. او سرانجام در ۱۶۶۳ در لاهه ساکن شد. او به قدری معروف شد که لایب نیتس به ملاقات او می‌رفت و باهنریک اولدنبرگ که دبیر اول انجمن سلطنتی بریتانیا بود نامه‌نگاری می‌کرد و دوست بود. او با رابرت بویل، شیمیدان معروف نیز نامه‌نگاری می‌کرد و دوست بود.[۶]

طرد از جامعه یهودیان[ویرایش]

اسپینوزا مراسم عبادی و دینی را بی‌اهمیت و زاید خواند و بیان کرد که متن‌های کتاب مقدس را نباید کلمه به کلمه فهمید. از همین رو، او را در ۲۴ سالگی به جرم افکار انحرافی از جامعه یهودیان هلند اخراج و ورودش را به کنیسه‌ها ممنوع کردند. حتی پیش از واکنش یهودیان، کلیسای کاتولیک کتاب‌های او را در فهرست کتاب‌های ممنوعه قرار داد و پروتستانهای هلندی نیز این کتاب‌ها را به آتش کشیدند. نظریاتش دشمنان زیادی برای او تراشیده بود و پس از اینکه سوء قصد به جان او نافرجام ماند، از آمستردام گریخت و گوشه‌گیری و انزوا پیشه کرد و خود را یکسره وقف فلسفه نمود.

پیشه[ویرایش]

موزهٔ اسپینوزادر هلند. او در این‌جا زندگی و عدسی تراشی می‌کرده

اسپینوزا زندگی سادهٔ خود را از راه تراش شیشه‌های ذره‌بین تأمین می‌کرد. در سال ۱۶۷۳ شهریار پفالتس که با نظریات فلسفی اسپینوزا آشنا بود، به وی پیشنهاد کرسی استادی فلسفه در دانشگاه هایدلبرگ را داد، مشروط بر آنکه او از آزادی پژوهش فلسفی برای براندازی دین عمومی سوءاستفاده نکند. اسپینوزا این دعوت را رد کرد، چون نمی‌خواست استقلال فکری خود را قربانی مقام و عقل را تابع ایمان سازد. وی در پاسخ به دعوت آن شهریار نوشت: «از آنجا که نمی‌دانم مرزهای آزادی فلسفی، برای این‌که دین برانداخته نشود کجاست، نمی‌توانم از فرصت به دست آمده استفاده کنم».

در سال ۱۶۷۵ یک دیندار کاتولیک به نام آلبرت بورگ در نامه‌ای به اسپینوزا نوشت: «من این نامه را بنابر وظیفهٔ دینی خود برایتان می‌نویسم تا عشق به همسایه را حتی به شما که یک کافر هستید نشان دهم. شما را فرا می‌خوانم که روح خود را به موقع نجات دهید و به مسیحیت بگروید. شما مدعی هستید که سرانجام، فلسفه حقیقی را یافته‌اید. اما از کجا می‌دانید که فلسفهٔ شما بهترین است؟ آیا می‌خواهید کفرگویی‌های ناگفتنی موجودی نکبت‌زده، کِرمی حقیر و انسانی خاکی را که سرانجام غذای کِرم‌ها می‌شود، گستاخانه بر حکمت بی‌انتهای پدر جاودانی برتر شمارید؟ از شما خواهش می‌کنم بس کنید و دیگران را نیز همراه خود به فساد نکشانید».

اسپینوزا در پاسخ این مؤمن مسیحی نوشت: «من ادعا نمی‌کنم که بهترین فلسفه را یافته‌ام، اما می‌دانم که حقیقت را می‌توان شناخت. تمام دلیل‌هایی که شما در نامهٔ خود اقامه کردید، فقط در طرفداری از کلیسای رومی است. آیا معتقدید که با آن‌ها می‌توان اقتدار این کلیسا را به روش ریاضی اثبات کرد؟ و چون این چنین نیست چگونه می‌خواهید باور کنم که بُرهانهای من، ساخته و پرداخته ارواح خبیث است و سخنان شما مُلَهم از پروردگار؟ افزون بر آن، من می‌بینم و نامهٔ شما نیز آشکارا نشان می‌دهد که بردهٔ این کلیسا شده‌اید، نه به خاطر عشق به خداوند، بلکه از بیم آتش دوزخ که تنها علت خرافه است. این خرافه را از خود دور سازید و خردی را که خداوند به شما ارزانی داشته به رسمیت بشناسید و اگر نمی‌خواهید جزو موجودات فاقد خرد به‌شمار آیید، از آن بهره گیرید. بس کنید و خطاهای ابلهانه را معما و رازورزی جلوه ندهید!».

اسپینوزا کتاب مقدس را حاوی قانون‌هایی اخلاقی می‌دانست که فرمانبری می‌طلبد، اما کمکی به شناخت حقیقت نمی‌کند. مهم‌ترین اثر اسپینوزا «اخلاقیات» نام دارد. اما این کتاب بر خلاف عنوانش، به معنای گستردهٔ کلمه بیشتر متافیزیک است و فلسفهٔ اخلاق در آن جایگاه اصلی را ندارد. اسپینوزا در زمان حیاتش، این اثر را فقط در اختیار معدودی از دوستانش قرار داد و به اصرار شخصی او، انتشار این کتاب پس از مرگش صورت گرفت.

مرگ[ویرایش]

اسپینوزا از جوانی دچار بیماری سل بود و تقریباً تمام عمر ناچار شد از یک رژیم سخت غذایی پیروی کند. اهل خوشگذرانی و معاشرت نبود. در نهایت سادگی می‌زیست و مبلغ مستمری را که بنابر وصیت دوستش یان دویت دریافت می‌کرد، خود از پانصد گولدن به سیصد گولدن کاهش داد. اسپینوزا در ۲۱ فوریه ۱۶۷۷ در 44 سالگی در لاهه چشم از جهان فروبست. اسپینوزا در صحن نیو کرک مسیحیان در لاهه دفن شده‌است.

آرا[ویرایش]

مفاهیم بنیادی اسپینوزا برای ارائهٔ دیدگاهش دربارهٔ هستی، که با آگاهی او از خدا تذهیب شده‌اند، این‌چنین هستند. ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر آیند. در پاسخ به پرسش «چه هست؟» اسپینوزا می‌گوید «جوهر، ویژگی‌ها و وجوه آن»

رد دوگانه‌انگاری[ویرایش]

اسپینوزا تحت تأثیر فلسفهٔ دکارت بود. اما در تاملات متافیزیکی خود تلاش می‌کرد بر دوگانه‌انگاری دکارتی چیره گردد و خدا، روح و ماده را در پیوندی واحد به اندیشه درآورد. دکارت دو جهان مختلف را قائل می‌شد:ذهن، ماده. اسپینوزا این را اشتباه یافت. دکارت نفس را در معنای قدرت فکر کردن، تنها مطلق به انسان می‌دانست و حیوانات را فاقد آن می‌پنداشت. ذهن را که قدرت تصمیم‌گیری داشت جدا از بدن تصور می‌کرد؛ حتی طی یک اقدام علمی گفت که منشأ این روح در غده صنوبری مغز است زیرا حیوانات این را نداشتند. در اصل رنه دکارت اعتقاد داشت جایگاه خودآگاهی در غده صنوبری در مغز است زیرا خودآگاهی همان روح است. ایرادی که اسپینوزا گرفت آن بود که اگر ذهن جدا از بدن است پس چگونه به دست من فرمان حرکت می‌دهد؟ در اصل اندیشه ریشه در کارکرد فیزیکی مغز انسان دارد که در زمان دکارت مثل اکنون منشأ فیزیک مغز یک راز بود. این مسئله‌ای که دکارت مطرح کرد در اصل مشابه آن توسط افلاطون و در اسلام به صورت من ثابت مطرح شده بود. او معتقد بود من ثابت در اسلام که مسلمانان و فلاسفهٔ اسلامی فکر می‌کنند استدلال محکمی است در اصل ناشی از جهل علمی آن هاست. ریشه من ثابت روح متافیزیکی نیست بلکه مغز انسان است که از طریق فیزیکی می‌تواند پاسخ گوی کامل باشد. گرچه اسپینوزا در یکی از نامه‌هایش ذهن را صرفاً از نظر فلسفی جدا از ماده می‌دانست ولی نمی‌گفت در واقعیت همچنین چیزی واقعیت دارد و بلکه بر یگانه انگاری تأکید می‌کرد.[۸]

فلسفه اخلاقی[ویرایش]

وی باورهای اخلاقی اش را با رواقیان باستان مشترک می‌دانست چرا که نزد وی هم، اخلاقیات فراتر از جهان مادی نبودند گرچه که رواقیان بیشتر بر دوری از لذت‌های جسمی تأکید داشتند و اسپینوزا بر ملایمت حسانی تأکید داشت. عصاره فلسفه اخلاق وی را می‌توان در رساله اش پیرامون تعالی فهم انسان جست. آنچه که اسپینوزا باور داشت خیر غایی و حقیقی بود. او باور داشت که خوب و بد مفاهیم نسبی هستند با ادعای این مطلب که هیچ چیزی ذاتاً خوب نیست و هیچ چیزی ذاتاً بد هم نیست مگر با توجه به یک امر جزئی. آن چیزهایی که عموماً خوب یا بد انگاشته می‌شوند صرفاً برای انسان‌ها خوب یا بد هستند. اسپینوزا باور داشت که در جهان قطعیت که در آن همه چیزها در طبیعت از ضرورتی خاص حاصل می‌شوند یا کامل‌ترین شیوه، هیچ چیزی اتفاقی نیست و هیچ چیزی ممکن نیست.[۹]

اخلاق اسپینوزا[ویرایش]

در عالم هر چیزی که رخ می‌دهد از ماهیت ضروری اشیاء است با از طبیعت یا خدا. بر طبق نظر اسپینوزا، واقعیت، کمال است. اگر شرایط همچون امری اتفاقی لحاظ شوند این حاصل فهم ناقص ما از طبیعت است. در حالیکه اجزاء سلسله علت و معلول، فراتر از فهم انسانی نیستند و فهم انسانی از کل مجموعه نامحدود محدود است که بخاطر محدودیت علمی است که به صورت تجربه وار برداشتی از توابع کلی را بدست می‌دهد. اسپینوزا همچنین می‌گوید که ادراک حسی گرچه عملی و مفید است، برای کشف حقیقت کافی نیست. فهم وی از بقا بیان می‌کند که میل طبیعی انسان به بقا از سوی یک وجود ضروری نگاهداری می‌شود. او بیان می‌کند قوه فضیلت انسان می‌تواند تعریف شود از طریق موفقیت در نگاهداری وجود از طریق نگاهداری عقل که آموزهٔ اساسی اخلاق است. از نظر وی بالاترین فضیلت، عشق عقلانی به معرفت خدا/طبیعت/جهان است.",[۱۰]

خدا و ادیان[ویرایش]

یک عکس توهین‌آمیز که توسط مخالفانش کشیده شده. زیر آن به لاتین نوشته شده:یک یهودی و یک خداناباور
مجسمه اسپینوزا در لاهه

خدا برای اسپینوزا، خدایی آن جهانی نیست که جهان را از نیستی آفریده باشد. جهان ناآفریده‌است. نه آغازی داشته و نه پایانی برای آن در نظر گرفته شده. جهان برای اسپینوزا، خدای جاودانی و به عبارت دیگر صورت پدیداری الوهیت است. برای وی، خدا و طبیعت و جوهر این همانند. این، عالیترین مفهوم متافیزیک اسپینوزاست.

در اصل و به‌طور خلاصه که از زبان اسپینوزا بیان شده جهان صحنه خیمه‌شب‌بازی نیست و خدا خیمه‌شب باز آن که آن را کنترل کند، خود از طریق معجزه قوانین طبیعت را نقض کند و زیر پا بگذارد و در صورت لزوم دوباره آن را به کار گیرد!خدا همان طبیعت است که در برگیرنده تمام علت‌ها و جوهر هاست. از این‌رو اسپینوزا تا حدی شبیه تفکر شرقی فکر می‌کند که بی‌جهت نیست زیرا خود از فلسفه هندی تا حدی وام گرفته‌است. او بعضی از آثار هندی را مطالعه می‌کرد.[۷]

فلسفه اسپینوزا سرشار و اشباع شده از خداست.اودر جایی می‌گوید: من خواهان عشق عقلانی به خدا هستم. از این‌رو نگاه اسپینوزا یک جهان‌بینی علمی بسیار متعالی و زیباست به حدی که انشتین را مجذوب خود می‌کند. انشتین یک دانشمند و متفکر همه خدایی و یک اسپینوزایی بود.

«اینکه می‌گویید اگر خدا را سمیع و بصیر و شاهد و مرید ندانم…، پس خدایی که به آن معتقدم چگونه است، مرا به خودتان بدگمان می‌سازید زیرا من فکر می‌کنم که شما کمالاتی بالاتر از صفات فوق نمی‌توانید تصور کنید. از این فکر شما تعجبی نمی‌کنم؛ زیرا اگر «مثلث» را زبان می‌بود خدا را کامل‌ترین مثلث‌ها می‌گفت و «دایره» ذات خدا را اکمل دایره‌ها می‌خواند؛ همین‌طور هر موجودی صفات خاص خود را به خدا نسبت می‌دهد.» نامه، ۶۰

نقد[ویرایش]

با آنکه نوابغی چون آلبرت انیشتین و جورج الیوت، نظرات اسپینوزا را ستوده‌اند و انیشتین در نامه‌ای نوشته که تنها به "خدای اسپینوزا "باور دارد، اما نظام فلسفی اسپینوزا هم در معرض نقدهای جدی قرار دارد. از جمله اینکه وی اساس فلسفه خود را بر این اصل استوار کرده که " ممکن نیست دو جوهر نامتناهی و ناکرانمند هم‌زمان وجود داشته باشند". و بنابر آن نتیجه می‌گیرد که پس جهان و خدا یکی هستند. این اصل که تنها یک اصل ریاضی است، تنها در ریاضی و آن هم در هندسه دو بعدی مصداق دارد. به عبارت ساده‌تر اگر معلوم شود که فرض اولیه وی نادرست است، کل سیستم نظام فلسفی او فرو خواهد ریخت؛ و حال آنکه در هندسه امروزی امکان وجود دو یا چند بی‌نهایت هم‌زمان وجود دارد (به عنوان مثال می‌توان دو صفحه موازی را فرض کرد که گسترهٔ هر دوی آن‌ها تا بی‌نهایت ادامه دارد).

نقد دیگر این است که امتداد فلسفه او نهایتاً به ماتریالیسم ختم می‌شود، چرا که او خداوند را «جوهر ممتد» می‌داند، یعنی صفت مادی برای خدا قائل شده؛ لذا نتیجه ساده این می‌شود که هرچه هست ماده است و غیر آن نیست. اسپینوزا وقتی با خشم خداباوران مواجه شد سعی در اصلاح و توجیه سخن خود کرد و اصطلاح «حالت» را ابداع کرد و امتداد را یک حالت و نه صفت خواند. حتی فلاسفه مارکسیست نیز معتقدند که فلسفه اسپینوزا سرانجام از ماتریالیسم مطلق سر درمی‌آورد.[۱۱]

اسپینوزا می‌گوید :" جهان ناآفریده است". یعنی از روز ازل همین بوده که هست. حال که نظریهٔ مهبانگ مورد توافق قاطبهٔ دانشمندان عالم قرار گرفته، قوام نظام فلسفی او کاهش یافته‌است. از طرفی خدای اسپینوزا به انسان بی اعتناست و نه او را پاداش می‌دهد و نه مجازاتی در کار خواهد بود، اسپینوزا به معاد اعتقادی ندارد؛ و این عدالت الهی را زیر سؤال می‌برد؛ و بدین گونه خدا تبدیل به تودهٔ عظیم مادی غول پیکر ولی منفعلی می‌شود. او می‌گوید جهان غایتی ندارد. با فرض درستی نظر او، زندگی انسان و کل فلسفه خلقت (اگر خلقتی در کار باشد) پوچ و بی معناست؛ لذا نتیجه اخلاقی فلسفه او نهیلیسم و آنارشیسم است. محسن جهانگیری در کتاب "اسپینوزا فیلسوف جاودانه " می‌نویسد که شاید دست تقدیر باعث شد تا اسپینوزا خالق نظام فلسفی باشد که سازگارترین فلسفه با علم است. یک فرض دیگر هم ممکن است و آن اینکه او خودآگاه یا ناخودآگاه، در عصر شکوفایی علوم تجربی تلاش کرد تا نظام فلسفی را بسازد که مورد توجه عالمان و دانشمندان و حکما طبیعی واقع شود.

آثار[ویرایش]

اخلاق یا اتیک که بیشتر در ایران به اخلاق اسپینوزا معروف است.
 • رساله دفاعیه: بعد از تکفیر و به زبان اسپانیایی نوشت ولی متأسفانه مفقود شد و در دسترس نیست.
 • رساله مختصره: اولین کار فلسفی او که در دسترس است. به فارسی ترجمه نشده‌است.
 • رساله در باب اصلاح فاهمه یا بهبود عقل: رساله‌ای ناتمام.
 • شرح اصول فلسفهٔ دکارت: یکی از آثار مهم که به روش هندسی در سال ۱۶۶۳ منتشر شد. میر آن را ترجمه کرده‌است.
 • رساله الهی سیاسی (به انگلیسی:Theologico-Political Treatise، به لاتین:Tractatus Theologico-Politicus): اثر مهم و بسیار تأثیرگذار بر روشنفکران بعد. موضوع کتاب نقادی کتاب مقدس است و بسیار جنجال‌برانگیز بوده و هست. بدون نام منتشر شد. جزو کتاب‌های ممنوعهٔ زمان خود بود.[۶]
 • نامه‌ها: شامل ۸۴ نامه.
 • رساله سیاست: ناتمام.
 • اخلاق (به انگلیسی: Ethics, Demonstrated in Geometrical Order):مهم‌ترین کتاب او. ترجمه شده توسط محسن جهان‌گیری.[۶] جزو بزرگ‌ترین کتاب‌های فلسفی تاریخ بشر[۱۲] این تأثیر بسیاری بر روشنفکران بعدی داشت:

کولریچ شاعر مشهور انگلیسی آن را انجیل خود می‌داند.[۶] گوته :ذهنی که بر من تأثیر گذاشته ذهن اسپینوزا بوده‌است. هیوم :نظریاتی شنیع و وقیح دارد.[۷]

ترجمهٔ آثار به فارسی[ویرایش]

 • «اخلاق»، ترجمه محسن جهانگیری، ویراستار اسماعیل سعادت، تهران، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ سوم، ۱۳۸۸
 • «رساله در اصلاح فاهمه (و بهترین راه برای رسیدن به شناخت حقیقی چیزها)»، ترجمه اسماعیل سعادت، تهران، مرکز نشر دانشگاهی، چاپ اول، ۱۳۷۴
 • «ش‍رح اص‍ول ف‍ل‍س‍ف‍ه دک‍ارت و ت‍ف‍ک‍رات م‍اب‍ع‍دال‍طب‍ی‍ع‍ی»، ترجمه محسن جهانگیری، تهران، نشر سمت، چاپ دوم، ۱۳۸۸
 • «رساله سیاسی» (دفترهای سیاست مدرن۳)، ترجمه پیمان غلامی و ایمان گنجی، ویراستار: محمدمهدی اردبیلی | تهران، نشر روزبهان، چاپ اول، ۱۳۹۳
 • «رسالهٔ الهی - سیاسی»، ترجمهٔ علی فردوسی، تهران، شرکت سهامی انتشار، ۱۳۹۶

نمونه‌ای از متن رساله الهی سیاسی[ویرایش]

ترس خرافه را می‌پروراند. اشخاص ضعیف و حریص از روی بد بختی از عبادت استفاده می‌کنند و اشک‌های زنانه می‌ریزند تا از خداوند درخواست کمک کنند. تجمل و تشریفات دردین قرار داده شده‌اند تا ذهن انسان را با تعصبات مسدود کنند و برای عقل جایی نمی‌ماند که حتی اندکی شک کند. فراموش نکنید که عقل بازیچه الهیات نیست.
این اعتقاد که یهودیان قوم برگزیده خداوند هستند بی معناست. هرکس با خواندن صادقانه قوانین موسی متوجه می‌شود خداوند فقط با انتخاب سرزمینی کوچک که در آن در صلح و صفا زندگی کنند به آنان عنایت داشته‌اند.

کتاب مقدس صرفاً شامل حقیقت روحانی-یعنی تمرین عدالت و نیکوکاری-است، نه حقایق زمینی و نیز اصرار می‌کنند همه کسانی که قوانین دنیوی رادر کتاب مقدس پیدا می‌کنند یا در اشتباهند یا خودخواه.[۵] من از بسیای از افراد می‌خواهم کتاب مرا نخوانند: توده بی‌سواد و خرافاتی که فکر می‌کنند که عقل چیزی جز بازیچه الهیات نیست، از این کتاب چیزی نمی‌فهمند. در واقع شاید ایمان‌شان آشفته گردد.[۵]

حکم تکفیر[ویرایش]

عقیدهٔ همه خدایی اسپینوزا منجر به صدور حکم تکفیر او از سوی روحانیون یهودی شد (در سال۱۶۶۵):

به قضاوت فرشتگان و روحانیون، ما باروخ اسپینوزا، را تکفیر می‌کنیم، از اجتماع یهودی خارج می‌کنیم و او را لعنت و نفرین می‌کنیم. تمامی لعنت‌های نوشته شده در قانون (منظور تلمود و تورات است) بر او باد، در روز بر او لعنت باد، در شب بر او لعنت باد. وقتی خواب است بر او لعنت باد، وقتی بیدار است بر او لعنت باد، وقتی بیرون می‌رود بر او لعنت باد و وقتی بازمی‌گردد بر او لعنت باد. خداوند او را نبخشد و خشم و غضب خدا علیه او مستدام باد، خداوند نام او را در زیر این خورشید محو کند و او را از تمامی قبایل اسرائیل خارج کند. ما شما را نیز هشدار می‌دهیم، که هیچ‌کس حق ندارد با او سخن بگوید، چه به‌طور گفتاری و چه بطور نوشتاری. هیچ‌کس حق ندارد به او لطفی بکند، کسی حق ندارد با او زیر یک سقف بماند، و در دو متری او قرار بگیرد، و هیچ‌کس حق ندارد هیچ نوشته‌ای از او را بخواند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Anthony Gottlieb. "God Exists, Philosophically (review of "Spinoza: A Life" by Steven Nadler)". The New York Times, Books. 18 July 1999. Retrieved 7 September 2009.
 2. Yalom, Irvin (21 February 2012). "The Spinoza Problem". The Washington Post. Archived from the original on 12 November 2013. Retrieved 7 March 2013.
 3. Yovel, Yirmiyahu, Spinoza and Other Heretics: The Adventures of Immanence (Princeton University Press, 1992), p. 3
 4. Nadler, Steven (2001-06-29). "Baruch Spinoza". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2017-01-17.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ اروین یالوم. مسئله اسپینوزا. ترجمهٔ حسین کاظمی.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ ۶٫۴ مقدمه اخلاق به قلم محسن جهانگیری، چاپ ۱۳۹۰، مرکز نشر دانشگاهی
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ پل استراترن (۱۳۸۹). آشنایی با اسپینوزا. ترجمهٔ شهرام حمزه‌ای. علامه حلی.
 8. اخلاق ترجمه محسن جهانگیری، نشر دانشگاهی، بخش پانویس اصول متعارفه از فصل ۱
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ آوریل ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶.
 10. Spinoza, Benedict. The Ethics.
 11. مصاحبه صانعی دره بیدی، استاد فلسفه دانشگاه تهران در گفتگو بامجله مهرنامه
 12. فلسفه به زبان آدمیزاد، فصل آخر

منابع[ویرایش]

 • نجف زاده، رضا، متافیزیک قدرت: درآمدی بر فلسفهٔ سیاسی اسپینوزا، چاپ اول، تهران، انتشارات ققنوس، ۱۳۹۷.
 • دورانت، ویل (تابستان ۱۳۸۴)، «فصل چهارم»، تاریخ فلسفه، ترجمهٔ عباس زریاب، تهران: شرکت انتشارات علمی فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۵-۱
 • ایران لیبرال بهرام محیی

پیوند به بیرون[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Baruch_Spinoza

Baruch de Spinoza
(Benedictus de Spinoza)
Spinoza.jpg
Born(1632-11-24)24 November 1632
Died21 February 1677(1677-02-21) (aged 44)
The Hague, Dutch Republic
ResidenceNetherlands
EducationTalmud Torah of Amsterdam[1]
(withdrew)[2]
University of Leiden
(no degree)[3]
Era17th-century philosophy
Age of Enlightenment
RegionWestern philosophy
SchoolRationalism
Spinozism
Cartesianism[4]
Foundationalism (according to Hegel)[5]
Conceptualism[6]
Direct realism[7]
Correspondence theory of truth[a][9]
Main interests
Ethics, epistemology, metaphysics, Hebrew grammar
Notable ideas
Pantheism, determinism, neutral monism, psychophysical parallelism, intellectual and religious freedom, separation of church and state, criticism of Mosaic authorship of some books of the Hebrew Bible, political society as derived from power (not contract), affect, natura naturans, natura naturata

Baruch Spinoza (/bəˈrk spɪˈnzə/,[12][13] Dutch: [baːˈrux spɪˈnoːzaː]; born Benedito de Espinosa, Portuguese: [bɨnɨˈðitu ðɨ ʃpiˈnɔzɐ]; later Benedict de Spinoza; 24 November 1632 – 21 February 1677) was a Dutch philosopher of Portuguese Sephardi origin.[11] One of the early thinkers of the Enlightenment[14] and modern biblical criticism,[15] including modern conceptions of the self and the universe,[16] he came to be considered one of the great rationalists of 17th-century philosophy.[17] Inspired by the groundbreaking ideas of René Descartes, Spinoza became a leading philosophical figure of the Dutch Golden Age. Spinoza's given name, which means "Blessed", varies among different languages. In Hebrew, it is written ברוך שפינוזה. His Portuguese name is Benedito "Bento" de Espinosa or d'Espinosa. In his Latin works, he used Latin: Benedictus de Spinoza.

Spinoza was raised in the Portuguese-Jewish community in Amsterdam. He developed highly controversial ideas regarding the authenticity of the Hebrew Bible and the nature of the Divine. Jewish religious authorities issued a herem (חרם) against him, causing him to be effectively expelled and shunned by Jewish society at age 23, including by his own family. His books were later added to the Catholic Church's Index of Forbidden Books. He was frequently called an "atheist" by contemporaries, although nowhere in his work does Spinoza refute the existence of God.[18]

Spinoza lived an outwardly simple life as an optical lens grinder, collaborating on microscope and telescope lens designs with Constantijn and Christiaan Huygens. He turned down rewards and honours throughout his life, including prestigious teaching positions. He died at the age of 44 in 1677 from a lung illness, perhaps tuberculosis or silicosis exacerbated by the inhalation of fine glass dust while grinding lenses. He is buried in the Christian churchyard of Nieuwe Kerk in The Hague.[19]

Spinoza's magnum opus, the Ethics, was published posthumously in the year of his death. The work opposed Descartes' philosophy of mind–body dualism, and earned Spinoza recognition as one of Western philosophy's most important thinkers. In it, "Spinoza wrote the last indisputable Latin masterpiece, and one in which the refined conceptions of medieval philosophy are finally turned against themselves and destroyed entirely".[20] Georg Wilhelm Friedrich Hegel said, "The fact is that Spinoza is made a testing-point in modern philosophy, so that it may really be said: You are either a Spinozist or not a philosopher at all."[21] His philosophical accomplishments and moral character prompted Gilles Deleuze to name him "the 'prince' of philosophers."[22]

Biography

Family and community origins

His statue in Amsterdam

Spinoza's ancestors were of Sephardic Jewish descent and were a part of the community of Portuguese Jews that had settled in the city of Amsterdam in the wake of the Portuguese Inquisition (1536), which had resulted in forced conversions and expulsions from the Iberian Peninsula.[23] Attracted by the Decree of Toleration issued in 1579 by the Union of Utrecht, Portuguese converts to Catholicism first sailed to Amsterdam in 1593 and promptly reconverted to Judaism.[24] In 1598, permission was granted to build a synagogue, and in 1615 an ordinance for the admission and government of the Jews was passed.[25] As a community of exiles, the Portuguese Jews of Amsterdam were highly proud of their identity.[25]

Although the Portuguese name "de Espinosa" or "Espinosa," then spelled with a "z," can be confused with the Spanish "de Espinoza" or "Espinoza," there is no evidence in Spinoza's genealogy that his family came from Espinosa de los Monteros, near Burgos, or from Espinosa de Cerrato, near Palencia, both in Northern Castile, Spain.[26] Still, this was a common Portuguese conversos family name.[27]

Spinoza's father was born roughly a century after the forced conversions in the small Portuguese city of Vidigueira, near Beja in Alentejo. When Spinoza's father Miguel (Michael) was still a child, Spinoza's grandfather, Isaac de Spinoza, who was from Lisbon, took his family to Nantes in France. They were expelled in 1615 and moved to Rotterdam, where Isaac died in 1627. Spinoza's father and his uncle Manuel then moved to Amsterdam where they resumed the practice of Judaism. Miguel was a successful merchant and became a warden of the synagogue and of the Amsterdam Jewish school.[25] He buried three wives and three of his six children died before reaching adulthood.[26]

17th-century Netherlands

Amsterdam and Rotterdam operated as important cosmopolitan centres where merchant ships from many parts of the world brought people of various customs and beliefs. This flourishing commercial activity encouraged a culture relatively tolerant of the play of new ideas, to a considerable degree sheltered from the censorious hand of ecclesiastical authority (though those considered to have gone "too far" might have gotten persecuted even in the Netherlands). Not by chance were the philosophical works of both Descartes and Spinoza developed in the cultural and intellectual background of the Dutch Republic in the 17th century.[28] Spinoza may have had access to a circle of friends who were unconventional in terms of social tradition, including members of the Collegiants.[29] One of the people he knew was Niels Stensen, a brilliant Danish student in Leiden;[30] others included Albert Burgh, with whom Spinoza is known to have corresponded.[31]

Early life

Map by Balthasar Florisz van Berckenrode (1625) with the present location of the Moses and Aaron Church in white, but also the spot where Spinoza grew up.[32]
Spinoza lived where the Moses and Aaron Church is located now, and there is strong evidence that he may have been born there.[33]

Benedito de Espinoza was born on 24 November 1632 in the Jodenbuurt in Amsterdam, Netherlands. He was the second son of Miguel de Espinoza, a successful, although not wealthy, Portuguese Sephardic Jewish merchant in Amsterdam.[34] His mother, Ana Débora, Miguel's second wife, died when Baruch was only six years old.[35] Spinoza's mother tongue was Portuguese, although he also knew Hebrew, Spanish, Dutch, perhaps French, and later Latin.[36] Although he wrote in Latin, Spinoza learned the language only late in his youth.

Spinoza had a traditional Jewish upbringing, attending the Keter Torah yeshiva of the Amsterdam Talmud Torah congregation headed by the learned and traditional senior Rabbi Saul Levi Morteira. His teachers also included the less traditional Rabbi Manasseh ben Israel, "a man of wide learning and secular interests, a friend of Vossius, Grotius, and Rembrandt".[37] While presumably a star pupil, and perhaps considered as a potential rabbi, Spinoza never reached the advanced study of the Torah in the upper levels of the curriculum.[34] Instead, at the age of 17, after the death of his elder brother, Isaac, he cut short his formal studies in order to begin working in the family importing business.[34]

The precise date of Spinoza's first studies of Latin with Francis van den Enden (Franciscus van den Enden) is not known. Some state it began as early as 1654–1655, when Spinoza was 20; others note that the documentary record only attests to his presence in van den Enden's circle around 1657–1658. Van den Enden was a notorious free thinker, former Jesuit, and radical democrat who likely introduced Spinoza to scholastic and modern philosophy, including that of Descartes.[38][39][40] (A decade later, in the early 1660s, Van den Enden was considered to be a Cartesian and atheist,[41] and his books were put on the Catholic Index of Banned Books.)

Spinoza's father, Miguel, died in 1654 when Spinoza was 21. He duly recited Kaddish, the Jewish prayer of mourning, for eleven months as required by Jewish law.[34] When his sister Rebekah disputed his inheritance, he took her to court to establish his claim, won his case, but then renounced his claim in her favour.[42]

Spinoza adopted the Latin name Benedictus de Spinoza,[43] began boarding with Van den Enden, and began teaching in his school.[42][39][40] Following an anecdote in an early biography by Johannes Colerus [de],[44] he is said to have fallen in love with his teacher's daughter, Clara, but she rejected him for a richer student. (This story has been discounted on the basis that Clara Maria van den Enden was born in 1643 and would have been no more than about 13 years old when Spinoza left Amsterdam.[45] In 1671 she married Dirck Kerckring.)

During this period Spinoza also became acquainted with the Collegiants, an anti-clerical sect of Remonstrants with tendencies towards rationalism, and with the Mennonites who had existed for a century but were close to the Remonstrants.[26] Many of his friends belonged to dissident Christian groups which met regularly as discussion groups and which typically rejected the authority of established churches as well as traditional dogmas.[11]

Spinoza's break with the prevailing dogmas of Judaism, and particularly the insistence on non-Mosaic authorship of the Pentateuch, was not sudden; rather, it appears to have been the result of a lengthy internal struggle: "If anyone thinks my criticism [regarding the authorship of the Bible] is of too sweeping a nature and lacking sufficient foundation, I would ask him to undertake to show us in these narratives a definite plan such as might legitimately be imitated by historians in their chronicles... If he succeeds, I shall at once admit defeat, and he will be my mighty Apollo. For I confess that all my efforts over a long period have resulted in no such discovery. Indeed, I may add that I write nothing here that is not the fruit of lengthy reflection; and although I have been educated from boyhood in the accepted beliefs concerning Scripture, I have felt bound in the end to embrace the views I here express."[46]

Nevertheless, once branded as a heretic, Spinoza's clashes with authority became more pronounced. For example, questioned by two members of his synagogue, Spinoza apparently responded that God has a body and nothing in scripture says otherwise.[42] He was later attacked on the steps of the synagogue by a knife-wielding assailant shouting "Heretic!" He was apparently quite shaken by this attack and for years kept (and wore) his torn cloak, unmended, as a souvenir.[42]

After his father's death in 1654, Spinoza and his younger brother Gabriel (Abraham)[34] ran the family importing business. The business ran into serious financial difficulties, however, perhaps as a result of the First Anglo-Dutch War. In March 1656, Spinoza filed suit with the Amsterdam municipal authorities to be declared an orphan in order to escape his father's business debts and so that he could inherit his mother's estate (which at first was incorporated into his father's estate) without it being subject to his father's creditors.[47] In addition, after having made substantial contributions to the Talmud Torah synagogue in 1654 and 1655, he reduced his December 1655 contribution and his March 1656 pledge to nominal amounts (and the March 1656 pledge was never paid).[48][39]

Spinoza was eventually able to relinquish responsibility for the business and its debts to his younger brother, Gabriel, and devote himself chiefly to the study of philosophy, especially the system expounded by Descartes, and to optics.

Expulsion from the Jewish community

On 27 July 1656, the Talmud Torah congregation of Amsterdam issued a writ of cherem (Hebrew: חרם, a kind of ban, shunning, ostracism, expulsion, or excommunication) against the 23-year-old Spinoza.[42] The following document translates the official record of the censure:[49]

The Lords of the ma'amad, having long known of the evil opinions and acts of Baruch de Espinoza, have endeavoured by various means and promises, to turn him from his evil ways. But having failed to make him mend his wicked ways, and, on the contrary, daily receiving more and more serious information about the abominable heresies which he practised and taught and about his monstrous deeds, and having for this numerous trustworthy witnesses who have deposed and borne witness to this effect in the presence of the said Espinoza, they became convinced of the truth of the matter; and after all of this has been investigated in the presence of the honourable chachamin [sages], they have decided, with their consent, that the said Espinoza should be excommunicated and expelled from the people of Israel. By the decree of the angels, and by the command of the holy men, we excommunicate, expel, curse and damn Baruch de Espinoza, with the consent of God, Blessed be He, and with the consent of all the Holy Congregation, in front of these holy Scrolls with the six-hundred-and-thirteen precepts which are written therein, with the excommunication with which Joshua banned Jericho,[50] with the curse with which Elisha cursed the boys[51] and with all the curses which are written in the Book of the Law. Cursed be he by day and cursed be he by night; cursed be he when he lies down, and cursed be he when he rises up; cursed be he when he goes out, and cursed be he when he comes in. The Lord will not spare him; the anger and wrath of the Lord will rage against this man, and bring upon him all the curses which are written in this book, and the Lord will blot out his name from under heaven, and the Lord will separate him to his injury from all the tribes of Israel with all the curses of the covenant, which are written in the Book of the Law. But you who cleave unto the Lord God are all alive this day. We order that no one should communicate with him orally or in writing, or show him any favour, or stay with him under the same roof, or within four ells of him, or read anything composed or written by him.

Statue of Spinoza, near his house on the Paviljoensgracht in The Hague.

The Talmud Torah congregation issued censure routinely, on matters great and small, so such an edict was not unusual.[52][53] The language of Spinoza's censure is unusually harsh, however, and does not appear in any other censure known to have been issued by the Portuguese Jewish community in Amsterdam.[54] The exact reason for expelling Spinoza is not stated.[55] The censure refers only to the "abominable heresies that he practised and taught," to his "monstrous deeds," and to the testimony of witnesses "in the presence of the said Espinoza." There is no record of such testimony, but there appear to have been several likely reasons for the issuance of the censure.

First, there were Spinoza's radical theological views that he was apparently expressing in public. As philosopher and Spinoza biographer Steven Nadler puts it: "No doubt he was giving utterance to just those ideas that would soon appear in his philosophical treatises. In those works, Spinoza denies the immortality of the soul; strongly rejects the notion of a providential God—the God of Abraham, Isaac and Jacob; and claims that the Law was neither literally given by God nor any longer binding on Jews. Can there be any mystery as to why one of history's boldest and most radical thinkers was sanctioned by an orthodox Jewish community?"[56]

Second, the Amsterdam Jewish community was largely composed of former "conversos" who had fled from the Portuguese Inquisition within the previous century, with their children and grandchildren. This community must have been concerned to protect its reputation from any association with Spinoza lest his controversial views provide the basis for their own possible persecution or expulsion.[57] There is little evidence that the Amsterdam municipal authorities were directly involved in Spinoza's censure itself. But "in 1619, the town council expressly ordered [the Portuguese Jewish community] to regulate their conduct and ensure that the members of the community kept to a strict observance of Jewish law."[58] Other evidence makes it clear that the danger of upsetting the civil authorities was never far from mind, such as bans adopted by the synagogue on public wedding or funeral processions and on discussing religious matters with Christians, lest such activity might "disturb the liberty we enjoy."[59] Thus, the issuance of Spinoza's censure was almost certainly, in part, an exercise in self-censorship by the Portuguese Jewish community in Amsterdam.[60]

Third, it appears likely that Spinoza had already taken the initiative to separate himself from the Talmud Torah congregation and was vocally expressing his hostility to Judaism itself. He had probably stopped attending services at the synagogue, either after the lawsuit with his sister or after the knife attack on its steps. He might already have been voicing the view expressed later in his Theological-Political Treatise that the civil authorities should suppress Judaism as harmful to the Jews themselves. Either for financial or other reasons,[61][40] he had in any case effectively stopped contributing to the synagogue by March 1656. He had also committed the "monstrous deed," contrary to the regulations of the synagogue and the views of some rabbinical authorities (including Maimonides), of filing suit in a civil court rather than with the synagogue authorities[47]—to renounce his father's heritage, no less. Upon being notified of the issuance of the censure, he is reported to have said: "Very well; this does not force me to do anything that I would not have done of my own accord, had I not been afraid of a scandal."[62] Thus, unlike most of the censure issued routinely by the Amsterdam congregation to discipline its members, the censure issued against Spinoza did not lead to repentance and so was never withdrawn.

After the censure, Spinoza is said to have addressed an "Apology" (defence), written in Spanish, to the elders of the synagogue, "in which he defended his views as orthodox, and condemned the rabbis for accusing him of 'horrible practices and other enormities' merely because he had neglected ceremonial observances."[62] This "Apology" does not survive, but some of its contents may later have been included in his Theological-Political Treatise.[62] For example, he cited a series of cryptic statements by medieval Biblical commentator Abraham ibn Ezra intimating that some apparently anachronistic passages of the Pentateuch (i.e., "[t]he Canaanite was then in the land," Genesis 12:6, which ibn Ezra called a "mystery" and exhorted those "who understand it [to] keep silent") were not of Mosaic authorship as proof that his own views had valid historical precedent.[46]

The most remarkable aspect of the censure may be not so much its issuance, or even Spinoza's refusal to submit, but the fact that Spinoza's expulsion from the Jewish community did not lead to his conversion to Christianity.[52] Spinoza kept the Latin (and so implicitly Christian) name Benedict de Spinoza, maintained a close association with the Collegiants (a Christian sect of Remonstrants) and Quakers,[63] even moved to a town near the Collegiants' headquarters, and was buried in a Christian Protestant graveyard—but there is no evidence or suggestion that he ever accepted baptism or participated in a Christian mass or Quaker meeting. Thus, by default, Baruch de Espinoza became the first secular Jew of modern Europe.[52]

In September 2012, the Portugees-Israëlietische Gemeente te Amsterdam asked the chief rabbi of their community, Haham Pinchas Toledano, to reconsider the cherem after consulting several Spinoza experts. However he declined to remove it, citing Spinoza's "preposterous ideas, where he was tearing apart the very fundamentals of our religion".[64]

Later life and career

Spinoza's house in Rijnsburg from 1661 to 1663, now a museum
Study room of Spinoza

Spinoza spent his remaining 21 years writing and studying as a private scholar.[11]

Spinoza believed in a "Philosophy of tolerance and benevolence"[65] and actually lived the life which he preached. He was criticized and ridiculed during his life and afterwards for his alleged atheism. However, even those who were against him "had to admit he lived a saintly life".[65] Besides the religious controversies, nobody really had much bad to say about Spinoza other than, "he sometimes enjoyed watching spiders chase flies".[65]

After the cherem, the Amsterdam municipal authorities expelled Spinoza from Amsterdam, "responding to the appeals of the rabbis, and also of the Calvinist clergy, who had been vicariously offended by the existence of a free thinker in the synagogue".[62] He spent a brief time in or near the village of Ouderkerk aan de Amstel, but returned soon afterwards to Amsterdam and lived there quietly for several years, giving private philosophy lessons and grinding lenses, before leaving the city in 1660 or 1661.[62]

During this time in Amsterdam, Spinoza wrote his Short Treatise on God, Man, and His Well-Being, which he never published in his lifetime—assuming with good reason that it might get suppressed. Two Dutch translations of it survive, discovered about 1810."[62]

In 1660 or 1661, Spinoza moved from Amsterdam to Rijnsburg (near Leiden), the headquarters of the Collegiants.[66] In Rijnsburg, he began work on his Descartes' "Principles of Philosophy" as well as on his masterpiece, the Ethics. In 1663, he returned briefly to Amsterdam, where he finished and published Descartes' "Principles of Philosophy," the only work published in his lifetime under his own name, and then moved the same year to Voorburg.[67]

Voorburg

In Voorburg, Spinoza continued work on the Ethics and corresponded with scientists, philosophers, and theologians throughout Europe.[68] He also wrote and published his Theological Political Treatise in 1670, in defence of secular and constitutional government, and in support of Jan de Witt, the Grand Pensionary of the Netherlands, against the Stadtholder, the Prince of Orange.[68][17] Leibniz visited Spinoza and claimed that Spinoza's life was in danger when supporters of the Prince of Orange murdered de Witt in 1672.[69] While published anonymously, the work did not long remain so, and de Witt's enemies characterized it as "forged in Hell by a renegade Jew and the Devil, and issued with the knowledge of Jan de Witt."[17] It was condemned in 1673 by the Synod of the Reformed Church and formally banned in 1674.[17]

Lens-grinding and optics

Spinoza earned a modest living from lens-grinding and instrument making, yet he was involved in important optical investigations of the day while living in Voorburg, through correspondence and friendships with scientist Christiaan Huygens and mathematician Johannes Hudde, including debate over microscope design with Huygens, favouring small objectives[70] and collaborating on calculations for a prospective 40 ft. telescope which would have been one of the largest in Europe at the time.[71] He was known for making not just lenses but also telescopes and microscopes.[72] The quality of Spinoza's lenses was much praised by Christiaan Huygens, among others.[73] In fact, his technique and instruments were so esteemed that Constantijn Huygens ground a "clear and bright" 42 ft. telescope lens in 1687 from one of Spinoza's grinding dishes, ten years after his death.[74] He was said by anatomist Theodor Kerckring to have produced an "excellent" microscope, the quality of which was the foundation of Kerckring's anatomy claims.[75] During his time as a lens and instrument maker, he was also supported by small but regular donations from close friends.[11]

The Hague

The "Spinoza House" in The Hague, where the philosopher Spinoza lived from 1670 until his death.

In 1670, Spinoza moved to The Hague where he lived on a small pension from Jan de Witt and a small annuity from the brother of his dead friend, Simon de Vries.[17] He worked on the Ethics, wrote an unfinished Hebrew grammar, began his Political Treatise, wrote two scientific essays ("On the Rainbow" and "On the Calculation of Chances"), and began a Dutch translation of the Bible (which he later destroyed by burning).[17]

Spinoza was offered the chair of philosophy at the University of Heidelberg, but he refused it, perhaps because of the possibility that it might in some way curb his freedom of thought.[76]

In 1676, Spinoza met with Leibniz in The Hague for a discussion of the Ethics, his principal philosophical work which he had completed earlier that year. This meeting was described in Matthew Stewart's The Courtier and the Heretic.[77] His health began to fail that same year, and he died on 21 February 1677 at the age of 44.[78] His premature death was said to be due to lung illness, possibly silicosis as a result of breathing in glass dust from the lenses that he ground. Later, a shrine was made of his home in The Hague.[79]

Burial Monument of Spinoza at the churchyard of the Nieuwe Kerk (The Hague).

Textbooks and encyclopaedias often depict Spinoza as a solitary soul who eked out a living as a lens grinder; in reality, he had many friends but kept his needs to a minimum.[11] He preached a philosophy of tolerance and benevolence. Anthony Gottlieb described him as living "a saintly life."[11] Reviewer M. Stuart Phelps noted, "No one has ever come nearer to the ideal life of the philosopher than Spinoza."[80] Harold Bloom wrote, "As a teacher of reality, he practised his own wisdom, and was surely one of the most exemplary human beings ever to have lived."[81] According to The New York Times: "In outward appearance he was unpretending, but not careless. His way of living was exceedingly modest and retired; often he did not leave his room for many days together. He was likewise almost incredibly frugal; his expenses sometimes amounted only to a few pence a day."[82] Bloom writes of Spinoza, "He appears to have had no sexual life."[81]

Spinoza also corresponded with Peter Serrarius, a radical Protestant and millenarian merchant. Serrarius was a patron to Spinoza after Spinoza left the Jewish community and even had letters sent and received for the philosopher to and from third parties. Spinoza and Serrarius maintained their relationship until Serrarius' death in 1669.[83] By the beginning of the 1660s, Spinoza's name became more widely known, and eventually Gottfried Leibniz[77] and Henry Oldenburg paid him visits, as stated in Matthew Stewart's The Courtier and the Heretic.[77] Spinoza corresponded with Oldenburg for the rest of his short life.

Writings and correspondence

The writings of René Descartes have been described as "Spinoza's starting point."[81] Spinoza's first publication was his 1663 geometric exposition of proofs using Euclid's model with definitions and axioms of Descartes' Principles of Philosophy. Spinoza has been associated with Leibniz and Descartes as "rationalists" in contrast to "empiricists."[84]

Spinoza engaged in correspondence from December 1664 to June 1665 with Willem van Blijenbergh, an amateur Calvinist theologian, who questioned Spinoza on the definition of evil. Later in 1665, Spinoza notified Oldenburg that he had started to work on a new book, the Theologico-Political Treatise, published in 1670. Leibniz disagreed harshly with Spinoza in his own manuscript "Refutation of Spinoza,"[85] but he is also known to have met with Spinoza on at least one occasion[77][84] (as mentioned above), and his own work bears some striking resemblances to specific important parts of Spinoza's philosophy (see: Monadology).

When the public reactions to the anonymously published Theologico-Political Treatise were extremely unfavourable to his brand of Cartesianism, Spinoza was compelled to abstain from publishing more of his works. Wary and independent, he wore a signet ring which he used to mark his letters and which was engraved with the word caute (Latin for "cautiously") underneath a rose, itself a symbol of secrecy.[86] "For, having chosen to write in a language that was so widely intelligible, he was compelled to hide what he had written."[20]

The Ethics and all other works, apart from the Descartes' Principles of Philosophy and the Theologico-Political Treatise, were published after his death in the Opera Posthuma, edited by his friends in secrecy to avoid confiscation and destruction of manuscripts. The Ethics contains many still-unresolved obscurities and is written with a forbidding mathematical structure modelled on Euclid's geometry[11] and has been described as a "superbly cryptic masterwork."[81]

In a letter, written in December 1675 and sent to Albert Burgh, who wanted to defend Catholicism, Spinoza clearly explained his view of both Catholicism and Islam. He stated that both religions are made "to deceive the people and to constrain the minds of men". He also states that Islam far surpasses Catholicism in doing so.[87][88]

Philosophy

Substance, attributes, and modes

These are the fundamental concepts with which Spinoza sets forth a vision of Being, illuminated by his awareness of God. They may seem strange at first sight. To the question "What is?" he replies: "Substance, its attributes, and modes".

Spinoza argued that God exists and is abstract and impersonal.[11] His view of God is what Charles Hartshorne describes as Classical Pantheism.[90] Spinoza has also been described as an "Epicurean materialist,"[81] specifically in reference to his opposition to Cartesian mind-body dualism. This view was held by Epicureans before him, as they believed that atoms with their probabilistic paths were the only substance that existed fundamentally.[91][92] Spinoza, however, deviated significantly from Epicureans by adhering to strict determinism, much like the Stoics before him, in contrast to the Epicurean belief in the probabilistic path of atoms, which is more in line with contemporary thought on quantum mechanics.[91][93] Spinoza's system imparted order and unity to the tradition of radical thought, offering powerful weapons for prevailing against "received authority." He contended that everything that exists in Nature (i.e., everything in the Universe) is one Reality (substance) and there is only one set of rules governing the whole of the reality that surrounds us and of which we are part. Spinoza viewed God and Nature as two names for the same reality,[81] namely a single, fundamental substance (meaning "that which stands beneath" rather than "matter") that is the basis of the universe and of which all lesser "entities" are actually modes or modifications, that all things are determined by Nature to exist and cause effects, and that the complex chain of cause-and-effect is understood only in part. His identification of God with nature was more fully explained in his posthumously published Ethics.[11] Spinoza's main contention with Cartesian mind–body dualism was that, if mind and body were truly distinct, then it is not clear how they can coordinate in any manner. Humans presume themselves to have free will, he argues, which is a result of their awareness of appetites that affect their minds, while being unable to understand the reasons why they desire what they desire and act as they do.

Spinoza contends that "Deus sive Natura" is a being of infinitely many attributes, of which thought and extension are two. His account of the nature of reality then seems to treat the physical and mental worlds as intertwined, causally related, and deriving from the same Substance. It is important to note that, in Parts 3 through 4 of the Ethics, Spinoza describes how the human mind is affected by both mental and physical factors. He directly contests and denies dualism. The universal Substance emanates both body and mind; while they are different attributes, there is no fundamental difference between these aspects. This formulation is a historically significant solution to the mind–body problem known as neutral monism. Spinoza's system also envisages a God that does not rule over the universe by Providence, by which it can and does make changes, but a God that is the deterministic system of which everything in nature is a part. Spinoza argues that "things could not have been produced by God in any other way or in any other order than is the case,";[94] he directly challenges a transcendental God that actively responds to events in the universe. Everything that has and will happen is a part of a long chain of cause-and-effect, which, at a metaphysical level, humans are unable to change. No amount of prayer or ritual will sway God. Only knowledge of God provides the best response to the world around them. Not only is it impossible for two infinite Substances to exist (two infinities being absurd),[95] God as the ultimate Substance cannot be affected by anything else, or else it would be affected by something else, and not be the fundamental, all-pervasive Substance.

Spinoza was a thoroughgoing determinist who held that absolutely everything that happens occurs through the operation of necessity. For him, even human behaviour is fully determined, with freedom being our capacity to know that we are determined and to understand why we act as we do. By forming more "adequate" ideas about what we do and our emotions or affections, we become the adequate cause of our effects (internal or external), which entails an increase in activity (versus passivity). This process allows us to become both more free and more like God, as Spinoza argues in the Scholium to Prop. 49, Part II. However, Spinoza also held that everything must necessarily happen the way that it does. Therefore, humans have no free will, despite strongly believing that they do. This illusionary perception of freedom stems from human consciousness, experience, and indifference to prior natural causes. Humans think they are free, but they ″dream with their eyes open″. For Spinoza, our actions are guided entirely by natural impulses. In his letter to G. H. Schuller (Letter 58), he wrote: "men are conscious of their desire and unaware of the causes by which [their desires] are determined."[96]

This picture of Spinoza's determinism is illuminated by this famous quote in Ethics: ″the infant believes that it is by free will that it seeks the breast; the angry boy believes that by free will he wishes vengeance; the timid man thinks it is with free will he seeks flight; the drunkard believes that by a free command of his mind he speaks the things which when sober he wishes he had left unsaid. … All believe that they speak by a free command of the mind, whilst, in truth, they have no power to restrain the impulse which they have to speak.″[97] Thus for Spinoza morality and ethical judgement like choice is predicated on an illusion. For Spinoza, ″Blame″ and ″Praise″ are nonexistent human ideals only fathomable in the mind because we are so acclimatized to human consciousness interlinking with our experience that we have a false idea of choice predicated upon this.

Spinoza's philosophy has much in common with Stoicism inasmuch as both philosophies sought to fulfil a therapeutic role by instructing people how to attain happiness. Spinoza, however, differed sharply from the Stoics in one important respect: He utterly rejected their contention that reason could defeat emotion. On the contrary, he contended, an emotion can only be displaced or overcome by a stronger emotion. For him, the crucial distinction was between active and passive emotions, the former being those that are rationally understood and the latter those that are not. He also held that knowledge of true causes of passive emotion can transform it to an active emotion, thus anticipating one of the key ideas of Sigmund Freud's psychoanalysis.[98]

Ethical philosophy

Spinoza shared ethical beliefs with ancient Epicureans, in renouncing ethics beyond the material world, although Epicureans focused more on physical pleasure and Spinoza more on emotional wellbeing.[99] Encapsulated at the start in his Treatise on the Improvement of the Understanding (Tractatus de intellectus emendatione) is the core of Spinoza's ethical philosophy, what he held to be the true and final good. Spinoza held good and evil to be relative concepts, claiming that nothing is intrinsically good or bad except relative to a particularity. Things that had classically been seen as good or evil, Spinoza argued, were simply good or bad for humans. Spinoza believes in a deterministic universe in which "All things in nature proceed from certain [definite] necessity and with the utmost perfection." Nothing happens by chance in Spinoza's world, and nothing is contingent.

Given Spinoza's insistence on a completely ordered world where "necessity" reigns, Good and Evil have no absolute meaning. The world as it exists looks imperfect only because of our limited perception.

Spinoza's "Ethics"

The opening page of Spinoza's magnum opus, Ethics

In the universe anything that happens comes from the essential nature of objects, or of God or Nature. According to Spinoza, reality is perfection. If circumstances are seen as unfortunate it is only because of our inadequate conception of reality. While components of the chain of cause and effect are not beyond the understanding of human reason, human grasp of the infinitely complex whole is limited because of the limits of science to empirically take account of the whole sequence. Spinoza also asserted that sense perception, though practical and useful, is inadequate for discovering truth. His concept of "conatus" states that human beings' natural inclination is to strive toward preserving an essential being, and asserts that virtue/human power is defined by success in this preservation of being by the guidance of reason as one's central ethical doctrine. According to Spinoza, the highest virtue is the intellectual love or knowledge of God/Nature/Universe.

Also in the "Ethics",[100] Spinoza discusses his beliefs about what he considers to be the three kinds of knowledge that come with perceptions:

 1. The first kind of knowledge he writes about is the knowledge of experiences. More precisely, this first type of knowledge can be known as the knowledge of things that could be "mutilated, confused, and without order."[101] Another explanation of what the first knowledge can be is that it is the knowledge of dangerous reasoning. Dangerous reason lacks any type of rationality, and causes the mind to be in a "passive" state. This type of "passive mind" that Spinoza writes about in the earlier books of The Ethics is a state of the mind in which adequate causes become passions.
 2. Spinoza’s second knowledge involves reasoning plus emotions. He explains that this knowledge is had by the rationality of any adequate causes that have to do with anything common to the human mind. An example of this could be anything that is classified as being of imperfect virtue. Imperfect virtues are seen as those which are incomplete. Many philosophers, such as Thomas Aquinas and Aristotle, would compare imperfect virtue to pagan virtue.
 3. Spinoza defines the third and final knowledge as the knowledge of God, which requires rationality and reason of the mind. In more detail, Spinoza uses this type of knowledge to join together the essence of God with the individual essence. This knowledge is also formed from any adequate causes that include perfect virtue.[101]

In the final part of the "Ethics", his concern with the meaning of "true blessedness", and his explanation of how emotions must be detached from external causes in order to master them, foreshadow psychological techniques developed in the 1900s. His concept of three types of knowledge—opinion, reason, intuition—and his assertion that intuitive knowledge provides the greatest satisfaction of mind, lead to his proposition that the more we are conscious of ourselves and Nature/Universe, the more perfect and blessed we are (in reality) and that only intuitive knowledge is eternal.

History of reception

Pantheist, panentheist, or atheist?

An unfavorable engraving depiction of philosopher Spinoza, captioned in Latin, "A Jew and an Atheist".

It is a widespread belief that Spinoza equated God with the material universe. He has therefore been called the "prophet"[102] and "prince"[103] and most eminent expounder of pantheism. More specifically, in a letter to Henry Oldenburg he states, "as to the view of certain people that I identify God with Nature (taken as a kind of mass or corporeal matter), they are quite mistaken".[104] For Spinoza, our universe (cosmos) is a mode under two attributes of Thought and Extension. God has infinitely many other attributes which are not present in our world.

According to German philosopher Karl Jaspers (1883–1969), when Spinoza wrote Deus sive Natura (Latin for 'God or Nature'), Spinoza meant God was natura naturans (nature doing what nature does; literally, 'nature naturing'), not natura naturata (nature already created; literally, 'nature natured'). Jaspers believed that Spinoza, in his philosophical system, did not mean to say that God and Nature are interchangeable terms, but rather that God's transcendence was attested by his infinitely many attributes, and that two attributes known by humans, namely Thought and Extension, signified God's immanence.[105] Even God under the attributes of thought and extension cannot be identified strictly with our world. That world is of course "divisible"; it has parts. But Spinoza said, "no attribute of a substance can be truly conceived from which it follows that the substance can be divided", meaning that one cannot conceive an attribute in a way that leads to division of substance. He also said, "a substance which is absolutely infinite is indivisible" (Ethics, Part I, Propositions 12 and 13).[106] Following this logic, our world should be considered as a mode under two attributes of thought and extension. Therefore, according to Jaspers, the pantheist formula "One and All" would apply to Spinoza only if the "One" preserves its transcendence and the "All" were not interpreted as the totality of finite things.[105]

Martial Guéroult (1891–1976) suggested the term "panentheism", rather than "pantheism" to describe Spinoza's view of the relation between God and the world. The world is not God, but it is, in a strong sense, "in" God. Not only do finite things have God as their cause; they cannot be conceived without God.[106] However, American panentheist philosopher Charles Hartshorne (1897–2000) insisted on the term Classical Pantheism to describe Spinoza's view.[90]

In 1785, Friedrich Heinrich Jacobi published a condemnation of Spinoza's pantheism, after Gotthold Lessing was thought to have confessed on his deathbed to being a "Spinozist", which was the equivalent in his time of being called an atheist. Jacobi claimed that Spinoza's doctrine was pure materialism, because all Nature and God are said to be nothing but extended substance. This, for Jacobi, was the result of Enlightenment rationalism and it would finally end in absolute atheism. Moses Mendelssohn disagreed with Jacobi, saying that there is no actual difference between theism and pantheism. The issue became a major intellectual and religious concern for European civilization at the time.

The attraction of Spinoza's philosophy to late 18th-century Europeans was that it provided an alternative to materialism, atheism, and deism. Three of Spinoza's ideas strongly appealed to them:

 • the unity of all that exists;
 • the regularity of all that happens;
 • the identity of spirit and nature.[107]

By 1879, Spinoza’s pantheism was praised by many, but was considered by some to be alarming and dangerously inimical.[108]

Spinoza's "God or Nature" (Deus sive Natura) provided a living, natural God, in contrast to Isaac Newton's first cause argument and the dead mechanism of Julien Offray de La Mettrie's (1709–1751) work, Man a Machine (L'homme machine). Coleridge and Shelley saw in Spinoza's philosophy a religion of nature.[11] Novalis called him the "God-intoxicated man".[81][109] Spinoza inspired the poet Shelley to write his essay "The Necessity of Atheism".[81]

Spinoza was considered to be an atheist because he used the word "God" (Deus) to signify a concept that was different from that of traditional Judeo–Christian monotheism. "Spinoza expressly denies personality and consciousness to God; he has neither intelligence, feeling, nor will; he does not act according to purpose, but everything follows necessarily from his nature, according to law...."[110] Thus, Spinoza's cool, indifferent God[111] is the antithesis to the concept of an anthropomorphic, fatherly God who cares about humanity.

According to the Stanford Encyclopedia of Philosophy, Spinoza's God is an "infinite intellect" (Ethics 2p11c) — all knowing (2p3), and capable of loving both himself—and us, insofar as we are part of his perfection (5p35c). And if the mark of a personal being is that it is one towards which we can entertain personal attitudes, then we should note too that Spinoza recommends amor intellectualis dei (the intellectual love of God) as the supreme good for man (5p33). However, the matter is complex. Spinoza's God does not have free will (1p32c1), he does not have purposes or intentions (1 appendix), and Spinoza insists that "neither intellect nor will pertain to the nature of God" (1p17s1). Moreover, while we may love God, we need to remember that God is really not the kind of being who could ever love us back. "He who loves God cannot strive that God should love him in return," says Spinoza (5p19).[112]

Steven Nadler suggests that settling the question of Spinoza's atheism or pantheism depends on an analysis of attitudes. If pantheism is associated with religiosity, then Spinoza is not a pantheist, since Spinoza believes that the proper stance to take towards God is not one of reverence or religious awe, but instead one of objective study and reason, since taking the religious stance would leave one open to the possibility of error and superstition.[113]

Comparison to Eastern philosophies

Similarities between Spinoza's philosophy and Eastern philosophical traditions have been discussed by many authors. The 19th-century German Sanskritist Theodor Goldstücker was one of the early figures to notice the similarities between Spinoza's religious conceptions and the Vedanta tradition of India, writing that Spinoza's thought was

... a western system of philosophy which occupies a foremost rank amongst the philosophies of all nations and ages, and which is so exact a representation of the ideas of the Vedanta, that we might have suspected its founder to have borrowed the fundamental principles of his system from the Hindus, did his biography not satisfy us that he was wholly unacquainted with their doctrines... We mean the philosophy of Spinoza, a man whose very life is a picture of that moral purity and intellectual indifference to the transitory charms of this world, which is the constant longing of the true Vedanta philosopher... comparing the fundamental ideas of both we should have no difficulty in proving that, had Spinoza been a Hindu, his system would in all probability mark a last phase of the Vedanta philosophy.[114][115]

Max Müller, in his lectures, noted the striking similarities between Vedanta and the system of Spinoza, saying "the Brahman, as conceived in the Upanishads and defined by Sankara, is clearly the same as Spinoza's 'Substantia'."[116] Helena Blavatsky, a founder of the Theosophical Society also compared Spinoza's religious thought to Vedanta, writing in an unfinished essay "As to Spinoza's Deity—natura naturans—conceived in his attributes simply and alone; and the same Deity—as natura naturata or as conceived in the endless series of modifications or correlations, the direct out-flowing results from the properties of these attributes, it is the Vedantic Deity pure and simple."[117]

Spinoza's reception in the 19th and 20th centuries

Europe in the 19th and 20th centuries grew even more interested in Spinoza, often from a left-wing or Marxist perspective. Karl Marx liked Spinoza's account of the universe, interpreting it as materialistic.[11] The philosophers Louis Althusser, Gilles Deleuze, Antonio Negri and Étienne Balibar have each drawn upon Spinoza's philosophy. Deleuze's doctoral thesis, published in 1968, calls him "the prince of philosophers".[118] Nietzsche esteemed few philosophers, but he esteemed Spinoza.[119][120][121] However, Nietzsche never read Spinoza's works themselves, but learned about Spinoza from Kuno Fischer's History of Modern Philosophy.[122]

When George Santayana graduated from college, he published an essay, "The Ethical Doctrine of Spinoza", in The Harvard Monthly.[123] Later, he wrote an introduction to Spinoza's Ethics and "De intellectus emendatione".[124] In 1932, Santayana was invited to present an essay (published as "Ultimate Religion")[125] at a meeting at The Hague celebrating the tricentennial of Spinoza's birth. In Santayana's autobiography, he characterized Spinoza as his "master and model" in understanding the naturalistic basis of morality.[126]

Spinoza's religious criticism and its effect on the philosophy of language

Tractatus Theologico-Politicus

Philosopher Ludwig Wittgenstein evoked Spinoza with the title (suggested to him by G. E. Moore) of the English translation of his first definitive philosophical work, Tractatus Logico-Philosophicus, an allusion to Spinoza's Tractatus Theologico-Politicus. Elsewhere, Wittgenstein deliberately borrowed the expression sub specie aeternitatis from Spinoza (Notebooks, 1914–16, p. 83). The structure of his Tractatus Logico-Philosophicus does have some structural affinities with Spinoza's Ethics (though, admittedly, not with the latter's own Tractatus) in erecting complex philosophical arguments upon basic logical assertions and principles. Furthermore, in propositions 6.4311 and 6.45 he alludes to a Spinozian understanding of eternity and interpretation of the religious concept of eternal life, stating that "If by eternity is understood not eternal temporal duration, but timelessness, then he lives eternally who lives in the present." (6.4311) "The contemplation of the world sub specie aeterni is its contemplation as a limited whole." (6.45)

Leo Strauss dedicated his first book, Spinoza's Critique of Religion, to an examination of the latter's ideas. In the book, Strauss identified Spinoza as part of the tradition of Enlightenment rationalism that eventually produced Modernity. Moreover, he identifies Spinoza and his works as the beginning of Jewish Modernity.[81] More recently Jonathan Israel argued that, from 1650 to 1750, Spinoza was "the chief challenger of the fundamentals of revealed religion, received ideas, tradition, morality, and what was everywhere regarded, in absolutist and non-absolutist states alike, as divinely constituted political authority."[127]

Spinoza in literature, art, and popular culture

Spinoza has had influence beyond the confines of philosophy.

 • Spinoza's Tractatus theologico-politicus was presented to the Chair of the Dutch Parliament, and shares a shelf with the Bible and the Quran.[128]
 • The 17th-century philosopher John Locke, who also spent time in Amsterdam, was influenced by his "pioneering and profound conceptions of religious tolerance and democratic government," according to Cornel West.[129]
 • The 19th-century novelist George Eliot produced her own translation of the Ethics, the first known English translation of it. Eliot liked Spinoza's vehement attacks on superstition.[11]
 • In his autobiography From My Life: Poetry and Truth, Goethe recounts the way in which Spinoza's Ethics calmed the sometimes unbearable emotional turbulence of his youth. Goethe later displayed his grasp of Spinoza's metaphysics in a fragmentary elucidation of some Spinozist ontological principles entitled Study After Spinoza.[130] Moreover, he cited Spinoza alongside Shakespeare and Carl Linnaeus as one of the three strongest influences on his life and work.[131]
 • The 20th century novelist W. Somerset Maugham alluded to one of Spinoza's central concepts with the title of his novel Of Human Bondage.[citation needed]
 • In the early Star Trek episode "Where No Man Has Gone Before", the antagonist, Gary Mitchell is seen reading Spinoza, and Mitchell's remark regarding his ease in comprehending Spinoza implies that his intellectual capacity is increasing dramatically. The dialogue indicates that Captain Kirk is familiar with Spinoza's work, perhaps as part of his studies at Starfleet Academy.
 • In the M*A*S*H episode "Fade Out, Fade In, Part 2", Major Charles Emerson Winchester, on his exile to Korea, describes himself as someone who "can quote Spinoza from memory".[132]
 • PBS television series, Jeeves and Wooster (1993) Season 4 Episode 2 has Spinoza as a central part of the plot. This episode draws on the book Joy in the Morning by PG Wodehouse which also includes Jeeves desire to own a copy of the latest edition of Spinoza’s work.
 • Albert Einstein named Spinoza as the philosopher who exerted the most influence on his world view (Weltanschauung). Spinoza equated God (infinite substance) with Nature, consistent with Einstein's belief in an impersonal deity. In 1929, Einstein was asked in a telegram by Rabbi Herbert S. Goldstein whether he believed in God. Einstein responded by telegram: "I believe in Spinoza's God who reveals himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with the fates and actions of human beings."[133][134]
 • Spinoza's pantheism has also influenced environmental theory; Arne Næss, the father of the deep ecology movement, acknowledged Spinoza as an important inspiration.[135]
 • The Argentine writer Jorge Luis Borges was greatly influenced by Spinoza's worldview. Borges makes allusions to the philosopher's work in many of his poems and short stories, as does Isaac Bashevis Singer in his short story "The Spinoza of Market Street".[136]
 • The title character of Hoffman's Hunger, the fifth novel by the Dutch novelist Leon de Winter, reads and comments upon the Tractatus de Intellectus Emendatione over the course of the novel.
 • Spinoza has been the subject of numerous biographies and scholarly treatises.[109][137][138][139]
 • Spinoza is an important historical figure in the Netherlands, where his portrait was featured prominently on the Dutch 1000-guilder banknote, legal tender until the euro was introduced in 2002. The highest and most prestigious scientific award of the Netherlands is named the Spinozaprijs (Spinoza prize). Spinoza was included in a 50 theme canon that attempts to summarise the history of the Netherlands.[140]
 • The 2008 play "New Jerusalem", by David Ives, is based on the cherem (ban, shunning, ostracism, expulsion or excommunication) issued against Spinoza by the Talmud Torah congregation in Amsterdam in 1656, and events leading to it. Ives speculates that Spinoza was excommunicated in order to appease Dutch authorities who threatened to expel Amsterdam's Jews because of Spinoza's anti-religious activities amongst the city's Christian community.[141]
 • In Bento's Sketchbook (2011), the writer John Berger combines extracts from Spinoza, sketches, memoir, and observations in a book that contemplates the relationship of materialism to spirituality. According to Berger, what could be seen as a contradiction "is beautifully resolved by Spinoza, who shows that it is not a duality, but in fact an essential unity."[142]
 • Leopold Bloom is shown several times to be an admirer of Spinoza in James Joyce's Ulysses. Thoughts from Spinoza, an anthology, is represented on Bloom's bookshelf towards the end of the novel.[143]

Bibliography

 • c. 1660. Korte Verhandeling van God, de mensch en deszelvs welstand (A Short Treatise on God, Man and His Well-Being).
 • 1662. Tractatus de Intellectus Emendatione (On the Improvement of the Understanding).
 • 1663. Principia philosophiae cartesianae (The Principles of Cartesian Philosophy, translated by Samuel Shirley, with an Introduction and Notes by Steven Barbone and Lee Rice, Indianapolis, 1998). Gallica (in Latin).
 • 1670. Tractatus Theologico-Politicus (A Theologico-Political Treatise).
 • 1675–76. Tractatus Politicus (unfinished) (PDF version)
 • 1677. Ethica Ordine Geometrico Demonstrata (The Ethics, finished 1674, but published posthumously)
 • 1677. Compendium grammatices linguae hebraeae (Hebrew Grammar).[144]
 • Morgan, Michael L. (ed.), 2002. Spinoza: Complete Works, with the Translation of Samuel Shirley, Indianapolis/Cambridge: Hackett Publishing Company. ISBN 978-0-87220-620-5.
 • Edwin Curley (ed.), 1985–2016. The Collected Works of Spinoza (two volumes), Princeton: Princeton University Press.
 • Spruit, Leen and Pina Totaro, 2011. The Vatican Manuscript of Spinoza’s Ethica, Leiden: Brill.

See also

Notes

 1. ^ However, Spinoza has also been interpreted as a defender of the coherence theory of truth.[8]

References

 1. ^ Nadler 1999, p. 64.
 2. ^ Nadler 1999, p. 65.
 3. ^ Steven Nadler, Spinoza and Medieval Jewish Philosophy, Cambridge University Press, 2014, p. 27: "Spinoza attended lectures and anatomical dissections at the University of Leiden..."
 4. ^ Yitzhak Y. Melamed (ed.), The Young Spinoza: A Metaphysician in the Making, Oxford University Press, 2015, ch. 7.
 5. ^ James Kreines, Reason in the World: Hegel's Metaphysics and Its Philosophical Appeal, Oxford University Press, 2015, p. 25: "Spinoza's foundationalism (Hegel argues) threatens to eliminate all determinate reality, leaving only one indeterminate substance."
 6. ^ Stefano Di Bella, Tad M. Schmaltz (eds.), The Problem of Universals in Early Modern Philosophy, Oxford University Press, 2017, p. 64 "there is a strong case to be made that Spinoza was a conceptualist about universals..."
 7. ^ Michael Della Rocca (ed.), The Oxford Handbook of Spinoza, Oxford University Press, 2017, p. 288.
 8. ^ The Coherence Theory of Truth (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 9. ^ David, Marian (28 May 2015). Zalta, Edward N. (ed.). Correspondence theory of truth – The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. Retrieved 14 May 2019 – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 10. ^ Scruton 2002, "Through the works of Moses Maimonides and the commentaries of the Arab Averroës, Spinoza would have become acquainted with Aristotle".
 11. ^ a b c d e f g h i j k l m n Anthony Gottlieb. "God Exists, Philosophically (review of "Spinoza: A Life" by Steven Nadler)". The New York Times, Books. 18 July 1999. Retrieved 7 September 2009.
 12. ^ "Spinoza". Collins English Dictionary. HarperCollins. Retrieved 27 April 2019.
 13. ^ "Baruch" and "Spinoza". Merriam-Webster Dictionary. Retrieved 27 April 2019.
 14. ^ Yalom, Irvin (21 February 2012). "The Spinoza Problem". The Washington Post. Archived from the original on 12 November 2013. Retrieved 7 March 2013.
 15. ^ Yovel, Yirmiyahu, Spinoza and Other Heretics: The Adventures of Immanence (Princeton University Press, 1992), p. 3
 16. ^ "Destroyer and Builder". The New Republic. 3 May 2012. Retrieved 7 March 2013.
 17. ^ a b c d e f Scruton 2002, p. 26.
 18. ^ Stewart, Matthew (2007). The Courtier and the Heretic: Leibniz, Spinoza, and the Fate of God in the Modern World. W. W. Norton & Company. p. 352. ISBN 978-0393071047.
 19. ^ de Spinoza, Benedictus; Hessing, Siegfried (1977). Speculum Spinozanum, 1677–1977. Routledge & Kegan Paul. p. 828.
 20. ^ a b Scruton 2002, p. 32.
 21. ^ Meeting, Hegel Society of America (1 January 2003). Hegel's History of Philosophy. ISBN 978-0791455432. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 2 May 2011.
 22. ^ quoted in the translator's preface of Deleuze Expressionism in Philosophy: Spinoza (1990).
 23. ^ Magnusson 1990.
 24. ^ Scruton 2002, p. 15.
 25. ^ a b c Scruton 2002, p. 19.
 26. ^ a b c Scruton 2002, p. 20.
 27. ^ The family was probably expelled from Spain in 1492 and fled to Portugal. Portugal compelled them to convert to Catholicism in 1498. Cf. Javier Muguerza in his Desde la perplejidad; see also Ben-Menahem, Ari, Historical Encyclopedia of Natural and Mathematical Sciences, Volume 1 (Springer, 2009), p. 1095.
 28. ^ Israel, J. (1998), The Dutch Republic: Its Rise, Greatness, and Fall, 1477–1806, Oxford, Oxford University Press, pp. 4, 583, 677, 917.
 29. ^ De Dijn, Herman, Spinoza: The Way to Wisdom (Purdue University Press, 1996), pp. 3 & 4.
 30. ^ Nadler 2001, p. 195.
 31. ^ Curley, Edwin, "Spinoza's exchange with Albert Burgh," in Melamed & Rosenthal (eds.), Spinoza's Theological-Political Treatise: A Critical Guide (Cambridge University Press, 2010), pp. 11–28.
 32. ^ Historische Gids van Amsterdam, opnieuw bewerkt door Mr H.F. Wijnman, p. 205; Vaz Dias A.M. & W.G. van der Tak (1932) Spinoza, Merchant & autodidact, pp. 140, 174–75. Reprint in: Studia Resenthaliana. Vol. XVI, number 2, 1982.
 33. ^ Die Lebensgeschichte Spinozas. Zweite, stark erweiterte und vollständig neu kommentierte Auflage der Ausgabe von Jakob Freudenthal 1899. M. e. Bibliographie hg. v. Manfred Walther unter Mitarbeit v. Michael Czelinski. 2 Bde. Stuttgart-Bad Canstatt: frommann-holzboog, 2006. (Specula 4,1 – 4,2.) Erläuterungen. p. 98, 119.
 34. ^ a b c d e Nadler 2001, p. 1.
 35. ^ Nadler 2001, p. 23, "his mother's death when he was six years old".
 36. ^ Nadler 1999, p. 47.
 37. ^ Scruton 2002, p. 8.
 38. ^ Scruton 2002, pp. 20–21.
 39. ^ a b c Nadler 2001, p. 27.
 40. ^ a b c Nadler 2001, p. 189.
 41. ^ Frank Mertens, Ghent University (30 June 2009). "Franciscus van den Enden/Biography". Retrieved 7 October 2011.
 42. ^ a b c d e Scruton 2002, p. 21.
 43. ^ Strathern, Paul (1998). Spinoza in 90 Minutes. Ivan R. Dee. pp. 24–25. ISBN 978-1-56663-215-7.
 44. ^ Johannes Colerus, The Life of Benedict de Spinosa (London: Benjamin Bragg, 1706), 4.
 45. ^ Nadler 1999, p. 104.
 46. ^ a b Spinoza, Benedictus de (4 September 1989). "Tractatus Theologico-Politicus: Gebhardt Edition 1925". BRILL. Retrieved 4 September 2019 – via Google Books.
 47. ^ a b Nadler 2001, p. 25.
 48. ^ Nadler 2001, p. 26.
 49. ^ Nadler 2001, p. 120.
 50. ^ Book of Joshua 6, 26: "And Joshua adjured them at that time, saying, Cursed be the man before the Lord, that riseth up and buildeth this city Jericho: he shall lay the foundation thereof in his firstborn, and in his youngest son shall he set up the gates of it."
 51. ^ Second Book of Kings 2, 23–24: "And as he [Elisha] was going up by the way, there came forth little children out of the city, and mocked him, and said unto him, Go up, thou bald head; go up, thou bald head. And he turned back, and looked on them, and cursed them in the name of the Lord. And there came forth two she bears out of the wood, and tare forty and two children of them.
 52. ^ a b c Yitzhak Melamed, Associate Professor of Philosophy, Johns Hopkins University, speaking at an Artistic Director's Roundtable, Theater J, Washington D.C., 18 March 2012.
 53. ^ Nadler 2001, p. 7.
 54. ^ Nadler 2001, p. 2.
 55. ^ Steven B. Smith, Spinoza's book of life: freedom and redemption in the Ethics, Yale University Press (1 December 2003), p. xx – Introduction via Google Books
 56. ^ Steven Nadler, Baruch Spinoza, Stanford Encyclopedia of Philosophy, First published Fri 29 June 2001; substantive revision Mon 1 December 2008, plato.standord.eu
 57. ^ Nadler 2001, pp. 17–22.
 58. ^ Nadler 2001, p. 19.
 59. ^ Nadler 2001, p. 20.
 60. ^ Nadler 2001, pp. 19-21.
 61. ^ Nadler 2001, p. 28.
 62. ^ a b c d e f Scruton 2002, p. 22.
 63. ^ Spinoza's Biography in the Encyclopædia Britannica. 14 February 2018.
 64. ^ Simon Rocker (28 August 2014). "Why Baruch Spinoza is still excommunicated". The Jewish Chronicle Online.
 65. ^ a b c GOTTLIEB, ANTHONY. "God Exists, Philosophically". The New York Times. The New York Times. Retrieved 14 July 2014.
 66. ^ Scruton 2002, p. 23.
 67. ^ Scruton 2002, p. 24.
 68. ^ a b Scruton 2002, p. 25.
 69. ^ "…he [Spinoza] told me [Leibniz] he had a strong desire, on the day of the massacre of Mess. De Witt, to sally forth at night, and put up somewhere, near the place of the massacre, a paper with the words Ultimi barbarorum [ultimate barbarity]. But his host had shut the house to prevent his going out, for he would have run the risk of being torn to pieces." (A Refutation Recently Discovered of Spinoza by Leibnitz, "Remarks on the Unpublished Refutation of Spinoza by Leibnitz," Edinburg: Thomas Constable and Company, 1855. p. 70. Available on via Google Books
 70. ^ Christiaan Huygens, Oeuvres complètes, Letter No. 1638, 11 May 1668
 71. ^ Christiaan Huygens, aOeuvres complètes, letter to his brother 23 September 1667
 72. ^ Nadler, Steven (2018). Spinoza: A Life. Cambridge University Press. p. 215. ISBN 9781108425544.
 73. ^ Nadler 2001, p. 183.
 74. ^ Christiaan Huygens, Oeuvres complètes, vol. XXII, p. 732, footnote
 75. ^ Theodore Kerckring, "Spicilegium Anatomicum" Observatio XCIII (1670)
 76. ^ Chauí 1995 (2001 ed.), ch. 1, pp. 30–31: |A commentary on Descartes' work, Principles of Cartesian Philosophy, only work published under his own name, brought him on an invitation to teach philosophy at the University of Heidelberg. Spinoza, however, refused, thinking that it might be demanded the renouncement of his freedom of thought, for the invite stipulated that all care should be taken to "not insult the principles of the established religion."
 77. ^ a b c d Lucas, 1960.
 78. ^ Scruton 2002, p. 29.
 79. ^ Special Features (5 December 1926). "Shrine will be made of old Spinoza home; Society That Bears His Name Seeks Fund to Buy Dwelling of Great Philosopher at The Hague on the 250th Anniversary of His Death". The New York Times. Retrieved 8 September 2009.
 80. ^ Phelps, M. Stuart (21 February 1877). "Spinoza. Oration by M. Ernest Renan, delivered at the Hague, February 21, 1877 by Translated by M. Stuart Phelps [pp. 763–76]". New Englander and Yale Review Volume 0037 Issue 147 (November 1878). Retrieved 8 September 2009.
 81. ^ a b c d e f g h i Harold Bloom (book reviewer) (16 June 2006). "Deciphering Spinoza, the Great Original – Book review of "Betraying Spinoza. The Renegade Jew Who Gave Us Modernity." By Rebecca Goldstein". The New York Times. Retrieved 8 September 2009.
 82. ^ "How Spinoza lived". The New York Times. 17 March 1878. Retrieved 8 September 2009.
 83. ^ Popkin, Richard H., "Spinoza de Spinoza" in The Columbia History of Western Philosophy (Columbia University Press, 1999), p. 381.
 84. ^ a b Lisa Montanarelli (book reviewer) (8 January 2006). "Spinoza stymies 'God's attorney' – Stewart argues the secular world was at stake in Leibniz face off". San Francisco Chronicle. Retrieved 8 September 2009.
 85. ^ see Refutation of Spinoza
 86. ^ Stewart, Matthew, The Courtier and the Heretic (W.W. Norton & Company, 2006), p. 106.
 87. ^ "Spinoza on Islam". 13 February 2012.
 88. ^ Spinoza, Baruch (2003). Correspondence of Spinoza. Translated by A. Wolf. Kessinger Publishing, LLC. p. 354.
 89. ^ Spinoza, Karl Jaspers p. 9
 90. ^ a b Charles Hartshorne and William Reese, "Philosophers Speak of God," Humanity Books, 1953 ch. 4
 91. ^ a b Konstan, David (2016). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. Retrieved 21 February 2017 – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 92. ^ Ethics, Part IV, preface: "Deus seu Natura".
 93. ^ "Baruch Spinoza, "Human Beings are Determined"". Lander.edu. Retrieved 21 February 2017.
 94. ^ Baruch Spinoza. Ethics, in Spinoza: Complete Works, trans. by Samuel Shirley and ed. by Michael L. Morgan (Indianapolis: Hackett Publishing, 2002), see Part I, Proposition 33.
 95. ^ Ethics, Part I, Proposition 6.
 96. ^ Ethics, Pt. I, Prop. XXXVI, Appendix: "[M]en think themselves free inasmuch as they are conscious of their volitions and desires, and never even dream, in their ignorance, of the causes which have disposed them so to wish and desire."
 97. ^ Ethics, Part III, Proposition 2.
 98. ^ Scruton 2002, p. 86.
 99. ^ Cook, Vincent. "Epicurus – Principal Doctrines". Epicurus.net. Archived from the original on 7 April 2007. Retrieved 21 February 2017.
 100. ^ Spinoza, Benedict. The Ethics.
 101. ^ a b Spinoza, Benedict (1677). "Books 1–5". The Ethics.
 102. ^ Picton, J. Allanson, "Pantheism: Its Story and Significance", 1905
 103. ^ Fraser, Alexander Campbell "Philosophy of Theism", William Blackwood and Sons, 1895, p. 163
 104. ^ Correspondence of Benedict de Spinoza, Wilder Publications (26 March 2009), ISBN 978-1-60459-156-9, letter 73
 105. ^ a b Karl Jaspers, Spinoza (Great Philosophers), Harvest Books (23 October 1974), ISBN 978-0-15-684730-8, pp. 14, 95
 106. ^ a b Genevieve Lloyd, Routledge Philosophy GuideBook to Spinoza and The Ethics (Routledge Philosophy Guidebooks), Routledge; 1 edition (2 October 1996), ISBN 978-0-415-10782-2, p. 40
 107. ^ Lange, Frederick Albert (1880). History of Materialism and Criticism of its Present Importance, Vol. II. Boston: Houghton, Osgood, & Co. p. 147. Retrieved 11 November 2015.
 108. ^ "The Pantheism of Spinoza Dr. Smith regarded as the most dangerous enemy of Christianity, and as he announced his conviction that it had gained the control of the schools, press and pulpit of the Old World [Europe], and was rapidly gaining the same control of the New [United States], his alarm and indignation sometimes rose to the eloquence of genuine passion." Memorial of the Rev. Henry Smith, D.D., LL D., Professor of Sacred Rhetoric and Pastoral Theology in Lane Theological Seminary, Consisting of Addresses on Occasion of the Anniversary of the Seminary, May 8th, 1879, Together with Commemorative Resolutions, p. 26.
 109. ^ a b Hutchison, Percy (20 November 1932). "Spinoza, "God-Intoxicated Man"; Three Books Which Mark the Three Hundredth Anniversary of the Philosopher's Birth". The New York Times. Retrieved 8 September 2009.
 110. ^ Frank Thilly, A History of Philosophy, § 47, Holt & Co., New York, 1914
 111. ^ "I believe in Spinoza's God who reveals himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with fates and actions of human beings." These words were spoken by Albert Einstein, upon being asked if he believed in God by Rabbi Herbert Goldstein of the Institutional Synagogue, New York, 24 April 1921, published in the New York Times, 25 April 1929; from Einstein: The Life and Times Ronald W. Clark, New York: World Publishing Co., 1971, p. 413; also cited as a telegram to a Jewish newspaper, 1929, Einstein Archive 33-272, from Alice Calaprice, ed., The Expanded Quotable Einstein, Princeton, NJ: Princeton University
 112. ^ "Pantheism (Stanford Encyclopedia of Philosophy)". plato.stanford.edu. Retrieved 3 October 2014.
 113. ^ "Baruch Spinoza (Stanford Encyclopedia of Philosophy)". Plato.stanford.edu. Retrieved 24 December 2011.
 114. ^ Literary Remains of the Late Professor Theodore Goldstucker, W. H. Allen, 1879. p. 32.
 115. ^ The Westminster Review, Volumes 78–79, Baldwin, Cradock, and Joy, 1862. p. 1862
 116. ^ Three Lectures on the Vedanta Philosophy. F. Max Muller. Kessinger Publishing, 2003. p. 123
 117. ^ H.P Blavatsky's Collected Writings, Volume 13, pp. 308–10. Quest Books
 118. ^ Deleuze, 1968.
 119. ^ Nietzsche, Friedrich, "FOURTH DIVISION Concerning the Soul of Artists and Authors", in Human, All-Too-Human: Parts One and Two: Pt. I&II (Dover Philosophical Classics), Kindle Edition (2012-03-15), Aphorism 157, p. 95.
 120. ^ Nietzsche, Friedrich, "EIGHTH DIVISION A Glance at the State", in Human, All-Too-Human: Parts One and Two: Pt. I&II (Dover Philosophical Classics), Kindle Edition (2012-03-15), Aphorism 475, p. 204.
 121. ^ Nietzsche, Friedrich, "PART I Miscellaneous Maxims and Opinions", in Human, All-Too-Human: Parts One and Two: Pt. I&II (Dover Philosophical Classics), Kindle Edition (2012-03-15), Aphorism 408, p. 356.
 122. ^ Andreas Urs Sommer: Nietzsche’s Readings on Spinoza. A Contextualist Study, Particularly on the Reception of Kuno Fischer, in: Journal of Nietzsche Studies 43/2 (2012), pp. 156–84.
 123. ^ George Santayana, "The Ethical Doctrine of Spinoza", The Harvard Monthly, 2 (June 1886: 144–52)
 124. ^ George Santayana, "Introduction", in Spinoza's Ethics and "De intellectus emendatione"(London: Dent, 1910, vii–xxii)
 125. ^ George Santayana, "Ultimate Religion", in Obiter Scripta, eds. Justus Buchler and Benjamin Schwartz (New York and London: Charles Scribner's Sons, 1936) 280–97.
 126. ^ George Santayana, Persons and Places (Cambridge, MA and London: MIT Press, 1986) 233–36.
 127. ^ Israel, J. (2001) Radical Enlightenment; Philosophy and the Making of Modernity 1650–1750, Oxford, Oxford University Press, p. 159.
 128. ^ "Van der Ham biedt Verbeet Spinoza aan". RTL Nieuws. 5 July 2012. Retrieved 30 November 2014.
 129. ^ West, Cornel (28 July 2006). "The spirit of Spinoza". Boston Globe. Retrieved 6 December 2017.
 130. ^ "Goethe: Studie nach Spinoza – Aufsätze und Rezensionen". Textlog.de. 30 October 2007. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 2 May 2011.
 131. ^ "Linné on line – What people have said about Linnaeus". Linnaeus.uu.se. Archived from the original on 8 June 2011. Retrieved 2 May 2011.
 132. ^ "MASH 6x01 - Fade Out, Fade In - Dailymotion Video". Dailymotion. Retrieved 4 September 2019.
 133. ^ "Einstein believes in "Spinoza's God"; Scientist Defines His Faith in Reply, to Cablegram From Rabbi Here. Sees a Divine Order But Says Its Ruler Is Not Concerned "Wit [sic] Fates and Actions of Human Beings."". The New York Times. 25 April 1929. Retrieved 8 September 2009.
 134. ^ "Einstein's Third Paradise, by Gerald Holton". Aip.org. Archived from the original on 22 May 2011. Retrieved 2 May 2011.
 135. ^ Rothenberg, David; Naess, Arne (2001). Ecology, community and lifestyle. Cambridge: Cambridge University Press. p. 10. ISBN 978-0-521-34873-7.
 136. ^ Singer, Isaac Bashevis (February 1979). Spinoza of Market Street and Other ... ISBN 978-0374502560. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 2 May 2011 – via Google Books.
 137. ^ "Spinoza's First Biography Is Recovered; The oldest biography of Spinoza. Edited with Translations, Introduction, Annotations, &c., by A. Wolf. 196 pp. New York: Lincoln Macveagh. The Dial Press". The New York Times. 11 December 1927. Retrieved 8 September 2009.
 138. ^ Irwin Edman (22 July 1934). "The Unique and Powerful Vision of Baruch Spinoza; Professor Wolfson's Long-Awaited Book Is a Work of Illuminating Scholarship. (Book review) The Philosophy of Spinoza. By Henry Austryn Wolfson". The New York Times. Retrieved 8 September 2009.
 139. ^ Cummings, M E (8 September 1929). "Roth Evaluates Spinoza". Los Angeles Times. Retrieved 8 September 2009.
 140. ^ "Entoen.nu". Entoen.nu. Archived from the original on 13 May 2011. Retrieved 2 May 2011.
 141. ^ Ives 2009.
 142. ^ Wroe, Nicholas (22 April 2011). "John Berger: a life in writing". Retrieved 4 September 2019 – via www.theguardian.com.
 143. ^ Joyce, James (1986). Ulysses. New York: Random House, Inc. pp. 280, 582, etc. ISBN 978-0-394-74312-7.
 144. ^ See G. Licata, "Spinoza e la cognitio universalis dell'ebraico. Demistificazione e speculazione grammaticale nel Compendio di grammatica ebraica", Giornale di Metafisica, 3 (2009), pp. 625–61.

Further reading

 • Albiac, Gabriel [es], 1987. La sinagoga vacía: un estudio de las fuentes marranas del espinosismo. Madrid: Hiperión D.L. ISBN 978-84-7517-214-9
 • Balibar, Étienne, 1985. Spinoza et la politique ("Spinoza and politics") Paris: PUF.
 • Bennett, Jonathan, 1984. A Study of Spinoza's Ethics. Hackett.
 • Boucher, Wayne I., 1999. Spinoza in English: A Bibliography from the Seventeenth Century to the Present. 2nd edn. Thoemmes Press.
 • Boucher, Wayne I., ed., 1999. Spinoza: Eighteenth and Nineteenth-Century Discussions. 6 vols. Thoemmes Press.
 • Carlisle, Claire. "Questioning Transcendence, Teleology and Truth" in Kierkegaard and the Renaissance and Modern Traditions (ed. Jon Stewart. Farnham: Ashgate Publishing, 2009).
 • Chauí, Marilena Espinosa: uma filosofia da liberdade. São Paulo: Editora Moderna, 1995. 111 pp.
 • Damásio, António, 2003. Looking for Spinoza: Joy, Sorrow, and the Feeling Brain, Harvest Books, ISBN 978-0-15-602871-4
 • Deleuze, Gilles, 1968. Spinoza et le problème de l'expression. Trans. "Expressionism in Philosophy: Spinoza" Martin Joughin (New York: Zone Books).
 • ———, 1970. Spinoza: Philosophie pratique. Transl. "Spinoza: Practical Philosophy".
 • ———, 1990. Negotiations trans. Martin Joughin (New York: Columbia University Press).
 • Della Rocca, Michael. 1996. Representation and the Mind-Body Problem in Spinoza. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-509562-3
 • Garrett, Don, ed., 1995. The Cambridge Companion to Spinoza. Cambridge Uni. Press.
 • Gatens, Moira, and Lloyd, Genevieve, 1999. Collective imaginings : Spinoza, past and present. Routledge. ISBN 978-0-415-16570-9, 978-0-415-16571-6
 • Goldstein, Rebecca, 2006. Betraying Spinoza: The Renegade Jew Who Gave Us Modernity. Schocken. ISBN 978-0-8052-1159-7
 • Goode, Francis, 2012. Life of Spinoza. Smashwords edition. ISBN 978-1-4661-3399-0
 • Gullan-Whur, Margaret, 1998. Within Reason: A Life of Spinoza. Jonathan Cape. ISBN 978-0-224-05046-3
 • Hampshire, Stuart, 1951. Spinoza and Spinozism, OUP, 2005 ISBN 978-0-19-927954-8
 • Hardt, Michael, trans., University of Minnesota Press. Preface, in French, by Gilles Deleuze, available here: "01. Préface à L'Anomalie sauvage de Negri". Multitudes.samizdat.net. Archived from the original on 11 June 2011. Retrieved 2 May 2011.
 • Israel, Jonathan, 2001. The Radical Enlightenment, Oxford: Oxford University Press.
 • ———, 2006. Enlightenment Contested: Philosophy, Modernity, and the Emancipation of Man 1670–1752, (ISBN 978-0-19-927922-7 hardback)
 • Ives 2009: Ives, David, "New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656," 2009 (Dramatists Play Service, Inc., New York, ISBN 978-0-8222-2385-6).
 • Kasher, Asa, and Shlomo Biderman. "Why Was Baruch de Spinoza Excommunicated?"
 • Kayser, Rudolf, 1946, with an introduction by Albert Einstein. Spinoza: Portrait of a Spiritual Hero. New York: The Philosophical Library.
 • Lloyd, Genevieve, 1996. Spinoza and the Ethics. Routledge. ISBN 978-0-415-10781-5, 978-0-415-10782-2
 • LeBuffe, Michael. 2010. Spinoza and Human Freedom. Oxford University Press.
 • Lucas, P. G., 1960. "Some Speculative and Critical Philosophers", in I. Levine (ed.), Philosophy (London: Odhams)
 • Lovejoy, Arthur O., 1936. "Plenitude and Sufficient Reason in Leibniz and Spinoza" in his The Great Chain of Being. Harvard University Press: 144–82 (ISBN 978-0-674-36153-9). Reprinted in Frankfurt, H. G., ed., 1972. Leibniz: A Collection of Critical Essays. Anchor Books.
 • Macherey, Pierre, 1977. Hegel ou Spinoza, Maspéro (2nd ed. La Découverte, 2004).
 • ———, 1994–98. Introduction à l'Ethique de Spinoza. Paris: PUF.
 • Magnusson 1990: Magnusson, M (ed.), Spinoza, Baruch, Chambers Biographical Dictionary, Chambers 1990, ISBN 978-0-550-16041-6.
 • Matheron, Alexandre, 1969. Individu et communauté chez Spinoza, Paris: Minuit.
 • Melamed, Yitzhak Y.: Spinoza’s Metaphysics: Substance and Thought (Oxford: Oxford University Press, 2013). xxii+232 pp.
 • Melamed, Yitzhak Y. (ed.): The Young Spinoza: A Metaphysician in the Making (Oxford: Oxford University Press, 2015).
 • Melamed, Yitzhak Y. (ed.): Spinoza’s Ethics: A Critical Guide(Cambridge: Cambridge University Press, 2017).
 • Montag, Warren. Bodies, Masses, Power: Spinoza and his Contemporaries. (London: Verso, 2002).
 • Moreau, Pierre-François, 2003, Spinoza et le spinozisme, PUF (Presses Universitaires de France)
 • Nadler, Steven M. (1999). Spinoza: A Life. Cambridge University Press. p. 407. ISBN 978-0-521-55210-3.
 • Nadler, Steven M. (2001). Spinoza's Heresy: Immortality and the Jewish Mind. New York: Oxford University Press. p. 225. ISBN 978-0-19-926887-0.
 • Nadler 2006: Nadler, Steven, Spinoza's Ethics: An Introduction, 2006 (Cambridge University Press, Cambridge England, ISBN 978-0-521-83620-3).
 • Nadler 2011: Nadler, Steven, A Book Forged in Hell: Spinoza's Scandalous Treatise and the Birth of the Secular Age, 2011 (Princeton University Press, Princeton NJ, ISBN 978-0-691-13989-0).
 • Negri, Antonio, 1991. The Savage Anomaly: The Power of Spinoza's Metaphysics and Politics.
 • ———, 2004. Subversive Spinoza: (Un)Contemporary Variations).
 • Popkin, R. H., 2004. Spinoza (Oxford: One World Publications)
 • Prokhovnik, Raia (2004). Spinoza and republicanism. Houndmills, Basingstoke, Hampshire New York: Palgrave Macmillan. ISBN 978-0333733905.
 • Ratner, Joseph, 1927. The Philosophy of Spinoza (The Modern Library: Random House)
 • Scruton, Roger (2002). Spinoza: A Very Short Introduction. OUP Oxford. p. 144. ISBN 978-0-19-280316-0.
 • Stewart, Matthew. The Courtier and the Heretic: Leibniz, Spinoza and the Fate of God. 2006. W.W. Norton
 • Stolze, Ted and Warren Montag (eds.), The New Spinoza; Minneapolis: University of Minnesota Press, 1997.
 • Strauss, Leo. Persecution and the Art of Writing. Glencoe, Ill.: Free Press, 1952. Reprint. Chicago: University of Chicago Press, 1988.
 • ———ch. 5, "How to Study Spinoza's Tractus Theologico-Politicus;" reprinted in Strauss, Jewish Philosophy and the Crisis of Modernity, ed. Kenneth Hart Green (Albany, NY: SUNY Press, 1997), 181–233.
 • ———Spinoza's Critique of Religion. New York: Schocken Books, 1965. Reprint. University of Chicago Press, 1996.
 • ———, "Preface to the English Translation" reprinted as "Preface to Spinoza's Critique of Religion," in Strauss, Liberalism Ancient and Modern (New York: Basic Books, 1968, 224–59; also in Strauss, Jewish Philosophy and the Crisis of Modernity, 137–77).
 • Smilevski, Goce. Conversation with SPINOZA. Chicago: Northwestern University Press, 2006.
 • Williams, David Lay. 2010. "Spinoza and the General Will," The Journal of Politics, Vol. 72 (April): 341–56.
 • Wolfson, Henry A. "The Philosophy of Spinoza". 2 vols. Harvard University Press.
 • Yalom, I. (2012). The Spinoza Problem: A Novel. New York: Basic Books.
 • Yovel, Yirmiyahu, "Spinoza and Other Heretics, Vol. 1: The Marrano of Reason." Princeton, Princeton University Press, 1989.
 • Yovel, Yirmiyahu, "Spinoza and Other Heretics, Vol. 2: The Adventures of Immanence." Princeton, Princeton University Press, 1989.
 • Vinciguerra, Lorenzo Spinoza in French Philosophy Today. Philosophy Today, Vol. 53, No. 4, Winter 2009.

External links

Articles

Works