باربادوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
باربادوس
شعار"سخت‌کوشی و سرافرازی"
سرود ملی"در وفور و به هنگام نیاز"

پایتختبریج‌تاون
بزرگترین شهر پایتخت
اقلیتها;(برآورد ۲۰۱۰[۱])
نام اهلیت
دولت حکومت متمرکز نظام پارلمانی پادشاهی مشروطه
 -  ملکه الیزابت دوم
 -  فرماندار کل Sandra Mason
 -  نخست‌وزیر Mia Mottley
قوه مقننه پارلمان
 -  مجلس سنا سنا
 -  مجلس عوام مجلس نمایندگان
استقلال
 •  از بریتانیا ۳۰ نوامبر ۱۹۶۶ 
مساحت
 -  مجموع ۴۳۹ کیلومترمربع (۱۸۳ام)
۱۶۶ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها جزئی
جمعیت
 -  سرشماری  ۲۰۱۰ ۲۷۷٬۸۲۱[۲] (۱۸۱ام)
 -  تراکم ۶۶۰/کیلومترمربع (۱۵ام)
۱٬۷۰۴/مایل‌مربع
تولید ناخالص داخلی (PPP) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع $۵٫۳۹۸ میلیارد 
 -  تولید سرانه $۱۸٬۷۹۸[۳] 
تولید ناخالص داخلی:GDP (اسمی) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع $۵٫۲۰۷ میلیارد 
 -  سرانه تولید ناخالص $۱۸٬۱۳۳[۳] 
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۸) ۰٫۸۱۳ (۵۶ام)
واحد پول دلار باربادوس ($) (BBD)
منطقه زمانی AST (ساعت جهانی−۴)
جهت رانندگی چپ[۴]
دامنه اینترنت .bb
پیش‌شماره تلفن +1-246

باربادوس Barbados کشوری جزیره‌ای است که میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی و شمال شرق ونزوئلا قرار گرفته‌است. پایتخت آن بریج‌تاون است. همه کشور باربادوس تنها از یک جزیره تشکیل شده و این جزیره جزو جزایر بادپناه به‌شمار می‌آید که در آنتیل کوچک قرار گرفته‌است. باربادوس شرقی‌ترین خشکی در منطقه آنتیل است. زبان رسمی باربادوس انگلیسی و واحد پول آن دلار باربادوس است. زبان گفتاری رایج اما بـِیجـِن است که یک زبان کریٶل (آمیخته) است که اساس آن انگلیسی است. زبان تخصصی این مردمان در سال‌های استعمار بیشتر انگلیسی بوده‌است.

باربادوس بیرون از نوار اصلی توفان‌های اقیانوس اطلس واقع شده‌است. جمعیت باربادوس در حدود ۲۸۰ هزار نفر است که حدود ۱۱۰ هزار نفر از آنان در شهر بریج‌تاون یا پیرامون آن زندگی می‌کنند. نام این کشور در زبان انگلیسی «باربـِیدُس» تلفظ می‌شود. ۹۳ درصد مردم باربادوس سیاه‌پوست هستند و ۹۵ درصد از جمعیت کشور پیرو دین مسیح می‌باشند.

دریانوردان اسپانیایی در اواخر سده پانزدهم از این جزیره دیدن کرده و آن‌ها جزئی از ممالک خالصه پادشاه خود نامیدند. این جزیره برای نخستین بار در سال ۱۵۱۱ بر روی نقشه‌های اسپانیایی ترسیم شده‌است. این کشور در سال ۱۹۶۶ مستقل شد و هم‌اینک از جزایر توریستی کارائیب است.

تاریخ[ویرایش]

نام اصلی این جزیره در زبان بومیان سرخ‌پوست آن، «ایچیروگانایْم» بود که «جزیره سرخ با دندانه‌های سفید به‌سمت بیرون» معنی می‌دهد. سرخ در این واژه به سنگ‌های سرخ‌رنگ اشاره دارد و منظور از دندانه‌های سفید، صخره‌های مرجانی پیرامون جزیره است.[۵] به این جزیره در قدیم «بیم‌شایر» هم گفته شده‌است.

نام باربادوس در زبان‌های پرتغالی و اسپانیایی به معنای «ریشو» است. آشکار نیست که آیا این نام‌گذاری به خاطر ریش‌دار بودن مردم سرخ‌پوست بومی (کاریبها) بوده یا به ریشه‌های آویزان درخت‌های انجیر جزیره اشاره دارد.

سرخ‌پوستان آمریکای مرکزی از حدود سده‌های چهارم تا هفتم میلادی برای اقامت به باربادوس آمدند. این گروه با نام سالادوی-بارانکویی معروف‌اند. در سده سیزدهم مردم سرخ‌پوست از قوم کالینگو (کاریب‌های جزیره‌ای) از آمریکا جنوبی به باربادوس آمدند.

باربادوس نخست در حدود اواخر ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی از سوی اسپانیایی‌ها بازدید شد و نخستین بار در سال ۱۵۱۱ بر روی یک نقشه اسپانیایی ظاهر گشت. اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌ها از اواخر سده شانزدهم تا هفدهم مدتی مدعی تملک این جزیره شدند. در این دوره برخی از مردم سرخ‌پوست آراواک ساکن جزیره به جزایر همسایه گریختند. اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌ها مردم بومی کاریب را از جزیره راندند و پس از آن این جزیره مدتی بدون سکنه باقی ماند.

این جزیره از سال ۱۶۲۷ تا زمان استقلال (۳۰ نوامبر ۱۹۶۶ میلادی) از مستعمرات بریتانیا بوده‌است. استعمار بریتانیا طی این مدت به‌طور پیوسته ادامه داشت و باربادوس تنها جزیره کارائیب است که در دوره استعماری میان قدرت‌های مختلف دست به دست نشد. در سال‌های آغازین استعمار بریتانیا، بیشتر جمعیت این جزیره را مردان سفیدپوست و تعداد کمی برده سیاه‌پوست تشکیل می‌دادند. از چهره‌های اصلی که سرمایه او استعمار و کشاورزی در باربادوس را به پیش برد، تاجر لندنی، سر ویلیام کورتن بود. کشت تنباکو، پنبه، زنجفیل و درخت نیل بیشتر توسط کشاورزان سفیدپوست انجام می‌شد تا این‌که در دهه ۱۶۴۰ صنعت نیشکر در جزیره پا گرفت. طی سال‌ها، برده‌های زیادی از آفریقا برای کار به باربادوس آورده شدند. در ۱۶ آوریل ۱۸۱۶ بزرگ‌ترین شورش بردگان در باربادوس رخ داد و رهبری آن را بوسا برعهده داشت.

در سال ۱۸۳۳ که آزادی بردگان اعلام شد تعداد بردگان در باربادوس در حدود ۸۳ هزار نفر بود. باربادوس بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ یعنی تنها به مدت چهار سال عضو فدراسیون هند غربی بود و سرانجام در سال ۱۹۶۱ خودگردان شد. در سال ۱۹۶۲ حزب دموکراتیک کارگر به رهبری ارول والتون برو برنده انتخابات شد. باربادوس در ۳۰ نوامبر سال ۱۹۶۶ از انگلیس استقلال یافت و والتون برو نخست‌وزیری کشور جدید را برعهده گرفت.

وقوع توفان در سال ۱۷۸۰ جان بیش از چهار هزار نفر از ساکنان باربادوس را گرفت و در سال ۱۸۵۴ همه‌گیری وبا بیش از ۲۰ هزار کشته برجای گذاشت.[۶] بین سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۸۰ مهاجرت به بریتانیا باعث شد که رشد جمعیت باربادوس یک‌سوم کمتر از رشد معمولی شود.[۷]

سیاست[ویرایش]

باربادوس از ۳۰ نوامبر ۱۹۶۶ استقلال یافته‌است. حکومت آن پادشاهی مشروطه و دموکراسی پارلمانی بر الگوی نظام وستمینستر بریتانیا است. باربادوس از جمله کشورهای عضو جامعهٔ مشترک‌المنافع‌انگلیس است، که تابع تاج و تخت انگلیس بوده و یک فرماندار کل به نمایندگی ملکهٔ انگلستان سرپرستی امور آن را به عهده دارد.

باربادوس در عین حال دارای یک نخست‌وزیر و دولت انتخابی است. باربادوس دارای یک مجلس نمایندگان و یک مجلس سناست که ۲۷ نفر اعضای مجلس نمایندگان انتخابی و ۲۱ نفر اعضای سنا منصوب ملکهٔ انگلیس هستند.

لوید ارسکین سندیفورد از حزب دموکراتیک کارگر در سال ۱۹۸۷ نخست‌وزیر باربادوس شد. در سال ۱۹۹۶ سر کلیفورد هازبندز به عنوان فرماندار کل برگزیده شد، در سال ۱۹۹۷ نیز اوئن آرتور به سمت نخست‌وزیر انتخاب شد.

در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۱ بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی باربادوس، حزب حاکم دموکراتیک کارگر به رهبری نخست‌وزیر «فروندل استوارت»، با کسب ۱۶ کرسی مجلس نمایندگان پیروز انتخابات شد. حزب رقیب باربادوس کارگر نیز توانست ۱۴ کرسی از مجموع ۳۰ کرسی پارلمان این کشور را به دست آورد. این دومین پیروزی پیاپی حزب دموکراتیک کارگر در انتخابات پارلمانی باربادوس بود. استوارت در سال ۲۰۱۰ پس از مرگ نخست‌وزیر «دیوید تامپسون»، قدرت را در اختیار گرفت و با این پیروزی برای اولین بار، یک دوره کامل نخست‌وزیر شد.[۸]

در دهه ۱۹۹۰ پاتریک مننیگ، نخست‌وزیر ترینیداد و توباگو به باربادوس و گویان پیشنهاد تشکیل یک اتحادیه سیاسی را داد اما این پروژه به خاطر بیماری ارسکین سندیفورد و شکست حزب او در انتخابات بعدی، متوقف ماند. باربادوس اما، همچنان پیوندهای نزدیکی با ترینیداد و توباگو و گویان دارد و بیشترین مهاجران گویانی، پس از ایالات متحده، کانادا، و بریتانیا، در باربادوس زندگی می‌کنند.

جغرافیا[ویرایش]

LocationBarbados.png

باربادوس در حدود ۱۷۵ کیلومتری شرق سنت وینسنت واقع شده‌است. درازای جزیره باربادوس ۳۴ کیلومتر، پهنای آن ۲۳ کیلومتر و مساحت آن ۴۳۱ کیلومتر مربع است. پایتخت باربادوس شهر بریج‌تاون با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد، مساحت این جزیرهٔ کوچک ۴۳۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲۷۰ هزار نفر است.

دمای هوای باربادوس همیشه گرم است و با آغاز فصول مرطوب، بین ماه ژوئن تا نوامبر، کمی تغییر می‌کند. میانگین دمای جزیره ۲۶ درجه سانتی‌گراد است و بارش به‌ویژه در داخله جزیره فراوان است. به خاطر گرمای هوا، این جزیره محل کشت نیشکر است. در کرانه‌های جنوبی و غربی جزیره شناگاه‌های بسیاری با شن و ماسه ریز و دلپذیر وجود دارد. داخله جزیره اما پوشیده از تپه‌زار است. کرانه‌های باربادوس با صخره‌های مرجانی احاطه شده‌اند. توفان در منطقه آنتیل بسیار رخ می‌دهد اما باربادوس به خاطر موقعیت شرقی خود اغلب از آسیب این توفان‌ها در امان می‌ماند.

رودخانه‌های کمی در این کشور وجود دارند. بزرگ‌ترین رودهای آن «رودخانه کانستیتیوشن» در بریج‌تاون و رود «لانگ پاند» در خلیجی به همین نام است. ارتفاع جزیره با شیب تدریجی کم نمی‌شود بلکه ارتفاع آن به صورت پادگانه (سطوح ایوان‌مانند طبیعی) و پله‌پله به سمت شمال غرب کاهش می‌یابد.

چهار تپه معروف این جزیره همگی بر روی یک تیغه مرتفع در شمال شرق جزیره قرار گرفته و هلالی را پیرامون خلیج لانگ پاند شکل می‌دهند. این تپه‌ها عبارتند از:

 • ماونت هیلابی (۳۴۰ متر)، در جنوب غرب لانگ پاند
 • کسل گرنت (۳۳۸ متر)، در جنوب لانگ پاند
 • فارلی هیل (۲۵۱ متر) در غرب لانگ پاند
 • ماونت استپنی (۲۴۶ متر) در شمال غرب لانگ پاند
شهرهای باربادوس
تصویر ماهواره‌ای باربادوس
محل باربادوس در منطقه

تقسیمات کشوری[ویرایش]

کشور باربادوس شامل ۱۱ استان است. استان‌های باربادوس به دلایل تاریخی کشیش‌نشین (Parish) نامیده می‌شوند:

# استان مرکز مساحت (ک. م) جمعیت نقشه
۱ سنت آندرو گرینلند ۳۶ ۵۱۳۹
۲ سنت پیتر اسپایتس‌تاون ۳۴ ۱۱۳۰۰
۳ سنت توماس هیلابی ۳۴ ۱۴۲۴۹
۴ سنت جان فور رودز ۳۴ ۸۹۶۳
۵ سنت جورج بالکلی ۴۴ ۱۹۷۶۷
۶ سنت جوزف بتشیبا ۲۶ ۶۶۲۰
۷ سنت جیمز هول‌تاون ۳۱ ۲۸۴۹۸
۸ سنت فیلیپ کرین ۶۰ ۳۰۶۶۲
۹ سنت لوسی کرب‌هیل ۳۶ ۹۷۵۸
۱۰ سنت مایکل بریج‌تاون ۳۹ ۸۸۵۲۹
۱۱ کرایست چرچ اویستینس ۵۷ ۵۴۳۳۶

اقتصاد[ویرایش]

باربادوس یکی از بالاترین سطوح استاندارد زندگی و نرخ باسوادی در جهان را داراست. نمایه توسعه انسانی باربادوس جزو ۳۵ کشور اول دنیا است. در قارهٔ آمریکا باربادوس از نظر این نمایه پس از ایالات متحده آمریکا و کانادا سومین کشور است.

محصول عمدهٔ باربادوس که بخش اعظم صادرات آن را تشکیل می‌دهد شکر است. تولید ناخالص ملی باربادوس به موجب آخرین برآوردها نزدیک به چهار میلیارد و سیصد میلیون‌دلار بوده و درآمد سرانهٔ مردم آن به شانزده هزار دلار بالغ‌می‌شود. گردشگری از منابع اصلی درآمد این جزیره است.

مردم[ویرایش]

ریانا، خواننده معروف در سطح جهانی، از مردم باربادوس است.

این کشور به نسبت مساحتی که دارد محلی پرجمعیت و پرتراکم است و رشد جمعیت آن هم‌چنان ادامه دارد. ۸۷ ٪ از نژاد مردم باربادوس سیاه، ۶ ٪ دورگهٔ سیاه و سفید و ۷ ٪ را سفید تشکیل می‌دهند، همچنین ۶۳ ٪ باربادوسی‌ها پروتستان، ۴ ٪ کاتولیک و ۳ ٪ نیز سایر فرقه‌های مسیحی هستند. زبان رسمی باربادوس، انگلیسی می‌باشد.

باسوادی در باربادوس نزدیک به ۱۰۰ درصد است، یونسکو باربادوس را در میان ۵ کشور نخست از نظر میزان باسوادی ذکر کرده‌است.[۹]

فرهنگ[ویرایش]

نفوذ فرهنگ انگلیس بر فرهنگ باربادوس بیش از دیگر جزایر هند غربی بوده‌است. نمونه این نفوذ را می‌توان در ورزش ملی باربادوس یعنی ورزش کریکت دید. باربادوس کریکت‌بازان مهم چندی به خود دیده‌است ازجمله سر گارفیلد سوبرز و سر فرنک ورل.

آشپزی باربادوسی آمیزه منحصربفردی است از آشپزی آفریقایی، هندی، و بریتانیایی.[۱۰] غذاهای اصلی محلی باربادوس کو-کو (Cou-Cou) و پرنده‌ماهی هستند.[۱۱]

از دیگر ماهیان مورد استفاده در آشپزی باربادوس می‌توان به شمشیرماهی، نیزه‌ماهی، تون باله‌دراز، تون باله‌زرد، سرخوی شمالی، دلفین و کوسه اشاره کرد. مواد خوراکی آشپزی باربادوس نیز عبارتند از: سیب‌زمینی شیرین، یم، درخت نان، مانیوک، برنج، سیب‌زمینی انگلیسی، و پاستا.[۱۲]

از شهروندان معروف این کشور می‌توان به ریانا اشاره کرد. او نخستین خوانندهٔ زن اهل باربادوس و دومین هنرمند باربادوسی است که موفق به دریافت جایزه گرمی شده‌است. او نخستین بار در کشور مادری خود و آمریکا مشهور شد و پس از آن با آهنگ «چتر» در سال ۲۰۰۷ به شهرت جهانی رسید.

خیابان قو، مرکز شهر بریج‌تاون
جشن در باربادوس. ۲۰۰۷
ساختمان دولت باربادوس و تندیس سر گرنتلی آدامز

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام cia وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 2. "Barbados – General Information". GeoHive. Archived from the original on 1 February 2017. Retrieved 16 December 2013.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=65&pr.y=5&sy=2017&ey=2024&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=316&s=NGDPD%2CPPPGDP%2CNGDPDPC%2CPPPPC&grp=0&a=
 4. "Barbados". 29 August 2006. Archived from the original on 15 October 2007. (fco.gov.uk), updated 5 June 2006.
 5. Barbados – Geography / History. Fun 'N' Sun Publishing Inc. 2008. Retrieved 14 May 2010.
 6. "Barbados". Library of Congress Country Studies.
 7. "Barbados – population". Library of Congress Country Studies.
 8. خبرگزاری فارس:حزب حاکم باربادوس بار دیگر پیروز انتخابات پارلمانی شد. ۹۱/۱۲/۰۵.
 9. "Unesco Institute for Statistics: Date Centre". 14 September 2007. Archived from the original on 30 January 2011. Retrieved 28 February 2011.
 10. Culinary Travel Destinations: Barbados. World Culinary. Accessed 21 January 2011. Archive.
 11. Barbados National Dish: Coucou & Flying Fish بایگانی‌شده در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine. Epicurian Tourist. ۲۵ دسامبر ۲۰۰۷.
 12. Barbados Food. Totally Barbados. Retrieved 25 January 2011.
 • ویکی‌پدیای انگلیسی.
 • Carrington, Sean (2007). A~Z of Barbados Heritage. Macmillan Caribbean Publishers Limited. p. 25. ISBN 0-333-92068-6
 • Beckles, Hilary. A History of Barbados: From Amerindian Settlement to Caribbean Single Market (Cambridge University Press, 2007 edition).

پیوند به بیرون[ویرایش]

Coordinates: 13°10′12″N 59°33′09″W / 13.17000°N 59.55250°W / 13.17000; -59.55250

Barbados

Motto: "Pride and Industry"
Location of Barbados
Capital
and largest city
Bridgetown
13°06′N 59°37′W / 13.100°N 59.617°W / 13.100; -59.617
Official languagesEnglish
Recognised regional languagesBajan Creole
Ethnic groups
(est. 2010[1])
Religion
Demonym(s)
GovernmentUnitary parliamentary constitutional monarchy
• Monarch
Elizabeth II
Sandra Mason
Mia Mottley
LegislatureParliament
Senate
House of Assembly
Independence
• From the United Kingdom
30 November 1966
Area
• Total
439 km2 (169 sq mi) (183rd)
• Water (%)
Negligible
Population
• 2010 census
277,821[2] (181st)
• Density
660/km2 (1,709.4/sq mi) (15th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$5.398 billion
• Per capita
$18,798[3]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$5.207 billion
• Per capita
$18,133[3]
HDI (2018)Steady 0.813[4]
very high · 56th
CurrencyBarbadian dollar ($) (BBD)
Time zoneUTC−4 (AST)
Driving sideleft[5]
Calling code+1-246
ISO 3166 codeBB
Internet TLD.bb

Barbados (/bɑːrˈbdɒs/ (About this soundlisten) or /-ds/) is an island country in the Lesser Antilles of the West Indies, in the Caribbean region of North America. It is 34 kilometres (21 miles) in length and up to 23 km (14 mi) in width, covering an area of 432 km2 (167 sq mi). It is situated in the western area of the North Atlantic and 100 km (62 mi) east of the Windward Islands and the Caribbean Sea;[6] therein, Barbados is east of the Windwards, part of the Lesser Antilles, roughly at 13°N of the equator. It is about 168 km (104 mi) east of both the countries of Saint Lucia and Saint Vincent and the Grenadines and 180 km (110 mi) south-east of Martinique and 400 km (250 mi) north-east of Trinidad and Tobago. Barbados is outside the principal Atlantic hurricane belt. Its capital and largest city is Bridgetown.

Inhabited by Kalinago people since the 13th century, and prior to that by other Amerindians, Barbados was visited by Spanish navigators in the late 15th century and claimed for the Spanish Crown. It first appeared in a Spanish map in 1511.[7] The Portuguese Empire claimed the island between 1532 and 1536, but later abandoned it in 1620; with their only remnants being an introduction of wild boars for a good supply of meat whenever the island was visited, and to replenish their water supply. An English ship, the Olive Blossom, arrived in Barbados on 14 May 1625; its men took possession of it in the name of King James I. In 1627, the first permanent settlers arrived from England, and it became an English and later British colony.[8] As a wealthy sugar colony, it became an English centre of the African slave trade until that trade was outlawed in 1807, with final emancipation of slaves in Barbados occurring over a period of years from 1833.

On 30 November 1966, Barbados became an independent state and Commonwealth realm with Elizabeth II as its queen.[9] It has a population of 287,010 people, predominantly of African descent. Despite being classified as an Atlantic island, Barbados is considered to be a part of the Caribbean, where it is ranked as a leading tourist destination. Of the tourists, 40% come from the UK, with the US and Canada making up the next large groups of visitors to the island.[citation needed]

Etymology

The name "Barbados" is from either the Portuguese term Os Barbados or the Spanish equivalent, Los Barbados, both meaning "the bearded ones". It is unclear whether "bearded" refers to the long, hanging roots of the bearded fig-tree (Ficus citrifolia), indigenous to the island, or to the allegedly bearded Caribs who once inhabited the island, or, more fancifully, to a visual impression of a beard formed by the sea foam that sprays over the outlying reefs. In 1519, a map produced by the Genoese mapmaker Visconte Maggiolo showed and named Barbados in its correct position. Furthermore, the island of Barbuda in the Leewards is very similar in name and was once named "Las Barbudas" by the Spanish.

The original name for Barbados in the Pre-Columbian era was Ichirouganaim, according to accounts by descendants of the indigenous Arawakan-speaking tribes in other regional areas, with possible translations including "Red land with white teeth"[10] or "Redstone island with teeth outside (reefs)"[11] or simply "Teeth".[12][13][14]

Colloquially, Barbadians refer to their home island as "Bim" or other nicknames associated with Barbados, including "Bimshire". The origin is uncertain, but several theories exist. The National Cultural Foundation of Barbados says that "Bim" was a word commonly used by slaves, and that it derives from the Igbo term bém from bé mụ́ meaning 'my home, kindred, kind',[15] the Igbo phoneme [e] in the Igbo orthography is very close to /ɪ/.[16] The name could have arisen due to the relatively large percentage of enslaved Igbo people from modern-day southeastern Nigeria arriving in Barbados in the 18th century.[17][18]

The words 'Bim' and 'Bimshire' are recorded in the Oxford English Dictionary and Chambers Twentieth Century Dictionaries. Another possible source for 'Bim' is reported to be in the Agricultural Reporter of 25 April 1868, where the Rev. N. Greenidge (father of one of the island's most famous scholars, Abel Hendy Jones Greenidge) suggested the listing of Bimshire as a county of England. Expressly named were "Wiltshire, Hampshire, Berkshire and Bimshire".[15] Lastly, in the Daily Argosy (of Demerara, i.e. Guyana) of 1652, there is a reference to Bim as a possible corruption of 'Byam', the name of a Royalist leader against the Parliamentarians. That source suggested the followers of Byam became known as 'Bims' and that this became a word for all Barbadians.[15]

History

Pre-colonial period

Archeological evidence suggests humans may have first settled or visited the island circa 1600 BC.[19][20] More permanent Amerindian settlement of Barbados dates to about the 4th to 7th centuries AD, by a group known as the Saladoid-Barrancoid.[21] The two main groups were the Arawaks from South America, who became dominant around 800–1200 AD, and the more war-like the Kalinago (Island Caribs) who arrived from South America in the 12th–13th centuries[19]

European arrival

The Portuguese Empire claimed Barbados from 1532 until 1620.

It is uncertain which European nation arrived first in Barbados, which most likely would have been at some point in the 15th century or 16th century. One lesser-known source points to earlier revealed works predating contemporary sources indicating it could have been the Spanish.[7] Many, if not most, believe the Portuguese, en route to Brazil,[22][23] were the first Europeans to come upon the island. The island was largely ignored by Europeans, though Spanish slave raiding is thought to have reduced the native population, with many fleeing to other islands.[19][24]

English settlement in the 1600s

George Washington House was visited by George Washington in 1751, in what is believed to have been his only trip outside the present day United States.[25]

The first English ship, which had arrived on May 14, 1625, was captained by John Powell. The first settlement began on 17 February 1627, near what is now Holetown (formerly Jamestown),[26] by a group led by John Powell's younger brother, Henry, consisting of 80 settlers and 10 English indentured laborers.[27] Some sources state that some Africans were amongst these first settlers.[19]

The settlement was established as a proprietary colony and funded by Sir William Courten, a City of London merchant who acquired the title to Barbados and several other islands. So the first colonists were actually tenants and much of the profits of their labour returned to Courten and his company.[28] Courten's title was later transferred to James Hay, 1st Earl of Carlisle, in what was called the "Great Barbados Robbery."[citation needed] Carlisle then chose as governor Henry Hawley, who established the House of Assembly in 1639, in an effort to appease the planters, who might otherwise have opposed his controversial appointment.[19][29]

In the period 1640–60, the West Indies attracted over two-thirds of the total number of English emigrants to the Americas.[citation needed] By 1650 there were 44,000 settlers in the West Indies, as compared to 12,000 on the Chesapeake and 23,000 in New England.[citation needed] Most English arrivals were indentured. After five years of labour, they were given "freedom dues" of about £10, usually in goods. Before the mid-1630s, they also received 5 to 10 acres (2 to 4 hectares) of land, but after that time the island filled and there was no more free land.[citation needed] During the Cromwellian era (1650s) this included a large number of prisoners-of-war, vagrants and people who were illicitly kidnapped, who were forcibly transported to the island and sold as servants. These last two groups were predominantly Irish, as several thousand were infamously rounded up by English merchants and sold into servitude in Barbados and other Caribbean islands during this period.[29][30] Cultivation of tobacco, cotton, ginger and indigo was thus handled primarily by European indentured labour until the start of the sugar cane industry in the 1640s and the growing reliance and importation of enslaved Africans.

Life in the young colony was not easy, with parish registers from the 1650s show, for the white population, there were four times as many deaths as marriages.[citation needed] The mainstay of the infant colony's economy was the growth export of tobacco, but tobacco prices eventually fell in the 1630s as Chesapeake production expanded.[29]

Effects of the English Civil War

Around the same time, fighting during the War of the Three Kingdoms and the Interregnum spilled over into Barbados and Barbadian territorial waters. The island was not involved in the war until after the execution of Charles I, when the island's government fell under the control of Royalists (ironically the Governor, Philip Bell, remaining loyal to Parliament while the Barbadian House of Assembly, under the influence of Humphrey Walrond, supported Charles II).[citation needed] To try to bring the recalcitrant colony to heel, the Commonwealth Parliament passed an act on 3 October 1650 prohibiting trade between England and Barbados, and because the island also traded with the Netherlands, further navigation acts were passed prohibiting any but English vessels trading with Dutch colonies. These acts were a precursor to the First Anglo-Dutch War.[citation needed] The Commonwealth of England sent an invasion force under the command of Sir George Ayscue, which arrived in October 1651. After some skirmishing, the Royalists in the House of Assembly led by Lord Willoughby surrendered. The conditions of the surrender were incorporated into the Charter of Barbados (Treaty of Oistins), which was signed at the Mermaid's Inn, Oistins, on 17 January 1652.[31]

The Sugar Revolution

The introduction of sugar cane from Dutch Brazil in 1640 completely transformed society, the economy and the physical landscape. Barbados eventually had one of the world's biggest sugar industries.[32] One group instrumental in ensuring the early success of the industry were the Sephardic Jews, who had originally been expelled from the Iberian peninsula, to end up in Dutch Brazil.[32] As the effects of the new crop increased, so did the shift in the ethnic composition of Barbados and surrounding islands.[29] The workable sugar plantation required a large investment and a great deal of heavy labour. At first, Dutch traders supplied the equipment, financing, and enslaved Africans, in addition to transporting most of the sugar to Europe.[29][19] In 1644 the population of Barbados was estimated at 30,000, of which about 800 were of African descent, with the remainder mainly of English descent. These English smallholders were eventually bought out and the island filled up with large sugar plantations worked by enslaved Africans.[19] By 1660 there was near parity with 27,000 blacks and 26,000 whites. By 1666 at least 12,000 white smallholders had been bought out, died, or left the island, many choosing to emigrate to Jamaica or the American Colonies (notably the Carolinas).[19] As a result, Barbados enacted a slave code as a way of legislatively controlling its black enslaved population.[33] This inhumane document was later to be copied as far away as Virginia and became the template for slavery in the United States.

By 1680 there were 17 slaves for every indentured servant. By 1700, there were 15,000 free whites and 50,000 enslaved Africans.[19][29]

18th and 19th centuries

Statue of Bussa, Bridgetown. Bussa led the largest slave rebellion in Barbadian history.

The harsh conditions endured by the slaves resulted in several planned slave rebellions, the largest of which was Bussa's rebellion in 1816 which was suppressed by British troops.[19] Growing opposition to slavery led to its abolition in the British Empire in 1834.[19] However the white plantocracy class retained control of the political and economic situation on the island, with most workers living in relative poverty.[19]

The 1780 hurricane killed over 4,000 people on Barbados.[34][35] In 1854, a cholera epidemic killed over 20,000 inhabitants.[36]

20th century – colonial period

Deep dissatisfaction with the situation on Barbados led many to emigrate.[19][37] Things came to a head in the 1930s during the Great Depression, as Barbadians began demanding better conditions for workers, the legalisation of trade unions and a widening of the franchise, which at that point was limited to male property owners.[19] As a result of the increasing unrest the British sent a commission (The West Indies Royal Commission, or Moyne Commission) in 1938, which recommended enacting many of the requested reforms on the islands.[19] As a result, Afro-Barbadians began to play a much more prominent role in the colony's politics, with universal suffrage being introduced in 1950.[19]

Prominent among these early activists was Grantley Herbert Adams, who helped found the Barbados Labour Party (BLP) in 1938.[38] He became the first Premier of Barbados in 1953, followed by fellow BLP-founder Hugh Gordon Cummins from 1958–1961. A group of left-leaning politicians who advocated swifter moves to independence broke off from the BLP and founded the Democratic Labour Party (DLP) in 1955.[39][40] The DLP subsequently won the 1961 Barbadian general election and their leader Errol Barrow became premier.

Full internal self-government was enacted in 1961.[19] Barbados joined the short-lived West Indies Federation from 1958–62, later gaining full independence on 30 November 1966.[19] Errol Barrow became the country's first Prime Minister. Barbados opted to remain within the British Commonwealth, retaining Queen Elizabeth as Monarch, represented locally by a Governor-General.

Post-independence era

The Barrow government sought to diversify the economy away from agriculture, seeking to boost industry and the tourism sector. Barbados was also at forefront of regional integration efforts, spearheading the creation of CARIFTA and CARICOM.[19] The DLP lost the 1976 Barbadian general election to the BLP under Tom Adams. Adams adopted a more conservative and strongly pro-Western stance, allowing the Americans to use Barbados as the launchpad for their invasion of Grenada in 1983.[41] Adams died in office in 1985 and was replaced by Harold Bernard St. John, however he lost the 1986 Barbadian general election which saw the return of the DLP under Errol Barrow, who had been highly critical of the US intervention in Grenada. However Barrow too died in office, and was replaced by Lloyd Erskine Sandiford who remained Prime Minister until 1994.

Owen Arthur of the BLP won the 1994 Barbadian general election, remaining Prime Minister until 2008. Arthur was a strong advocate of republicanism, though a planned referendum to replace Queen Elizabeth as Head of State in 2008 never took place.[42] The DLP won the 2008 Barbadian general election, however the new Prime Minister David Thompson died in 2010 and was replaced by Freundel Stuart. The BLP returned to power in 2018 under Mia Mottley, who became Barbados's first female Prime Minister.[43]

Geography and climate

A map of Barbados

Barbados is situated in the Atlantic Ocean, east of the other West Indies Islands. Barbados is the easternmost island in the Lesser Antilles. It is flat in comparison to its island neighbours to the west, the Windward Islands. The island rises gently to the central highland region known as Scotland District, with the high point of the nation being Mount Hillaby 340 m (1,120 ft) above sea level.[19]

In the parish of Saint Michael lies Barbados's capital and main city, Bridgetown, containing 1/3 of the country's population.[19] Other major towns scattered across the island include Holetown, in the parish of Saint James; Oistins, in the parish of Christ Church; and Speightstown, in the parish of Saint Peter.

Geology

Barbados lies on the boundary of the South American and the Caribbean Plates.[44] The subduction of the South American plate beneath the Caribbean plate scrapes sediment from the South American plate and deposits it above the subduction zone forming an accretionary prism. The rate of this depositing of material allows Barbados to rise at a rate of about 25 mm (1 in) per 1,000 years.[45] This subduction means geologically the island is composed of coral roughly 90 m (300 ft) thick, where reefs formed above the sediment. The land slopes in a series of "terraces" in the west and goes into an incline in the east. A large proportion of the island is circled by coral reefs.[19]

The erosion of limestone in the northeast of the island, in the Scotland District, has resulted in the formation of various caves and gullies. On the Atlantic east coast of the island coastal landforms, including stacks, have been created due to the limestone composition of the area. Also notable in the island is the rocky cape known as Pico Teneriffe[46] or Pico de Tenerife, which is named after the fact that the island of Tenerife in Spain is the first land east of Barbados according to the belief of the locals.

Climate

Crane Beach is situated on the south east coast

The country generally experiences two seasons, one of which includes noticeably higher rainfall. Known as the "wet season", this period runs from June to December. By contrast, the "dry season" runs from December to May. Annual precipitation ranges between 1,000 and 2,300 mm (40 and 90 in). From December to May the average temperatures range from 21 to 31 °C (70 to 88 °F), while between June and November, they range from 23 to 31 °C (73 to 88 °F).[47]

On the Köppen climate classification scale, much of Barbados is regarded as a tropical monsoon climate (Am). However, breezes of 12 to 16 km/h (7 to 10 mph) abound throughout the year and give Barbados a climate which is moderately tropical.

Infrequent natural hazards include earthquakes, landslips, and hurricanes. Barbados is often spared the worst effects of the region's tropical storms and hurricanes during the rainy season. Its location in the south-east of the Caribbean region puts the country just outside the principal hurricane strike zone. On average, a major hurricane strikes about once every 26 years. The last significant hit from a hurricane to cause severe damage to Barbados was Hurricane Janet in 1955; in 2010 the island was struck by Hurricane Tomas, but this caused only minor damage across the country as it was only at Tropical Storm level of formation.[48]

Environmental issues

Barbados, seen from the International Space Station.

Barbados is susceptible to environmental pressures. As one of the world's most densely populated isles, the government worked during the 1990s[49] to aggressively integrate the growing south coast of the island into the Bridgetown Sewage Treatment Plant to reduce contamination of offshore coral reefs.[50][51] As of the first decade of the 21st century, a second treatment plant has been proposed along the island's west coast. Being so densely populated, Barbados has made great efforts to protect its underground aquifers.[52]

As a coral-limestone island, Barbados is highly permeable to seepage of surface water into the earth. The government has placed great emphasis on protecting the catchment areas that lead directly into the huge network of underground aquifers and streams.[52] On occasion illegal squatters have breached these areas, and the government has removed squatters to preserve the cleanliness of the underground springs which provide the island's drinking water.[53]

The government has placed a huge emphasis on keeping Barbados clean with the aim of protecting the environment and preserving offshore coral reefs which surround the island. Many initiatives to mitigate human pressures on the coastal regions of Barbados and seas come from the Coastal Zone Management Unit (CZMU).[54][55] Barbados has nearly 90 kilometres (56 miles) of coral reefs just offshore and two protected marine parks have been established off the west coast.[56] Overfishing is another threat which faces Barbados.[57]

Although on the opposite side of the Atlantic, and some 4,800 kilometres (3,000 miles) west of Africa, Barbados is one of many places in the American continent that experience heightened levels of mineral dust from the Sahara Desert.[58] Some particularly intense dust episodes have been blamed partly for the impacts on the health of coral reefs[59] surrounding Barbados or asthmatic episodes,[60] but evidence has not wholly supported the former such claim.[61]

Wildlife

Barbados is host to four species of nesting turtles (green turtles, loggerheads, hawksbill turtles, and leatherbacks) and has the second-largest hawksbill turtle-breeding population in the Caribbean.[62] The driving of vehicles on beaches can crush nests buried in the sand and such activity is discouraged in nesting areas.[63]

Barbados is also the host to the green monkey. The green monkey is found in West Africa from Senegal to the Volta River. It has been introduced to the Cape Verde islands off north-western Africa, and the West Indian islands of Saint Kitts, Nevis, Saint Martin, and Barbados. It was introduced to the West Indies in the late 17th century when slave trade ships travelled to the Caribbean from West Africa.

Demographics

A bus stop in Barbados.
People shopping in the capital Bridgetown.

The 2010 national census conducted by the Barbados Statistical Service reported a resident population of 277,821, of whom 133,018 were male and 144,803 were female.[64]

The life expectancy for Barbados residents as of 2019 is 79 years. The average life expectancy is 78 years for males and 83 years for females (2019).[1] Barbados and Japan have the highest per capita occurrences of centenarians in the world.[65]

The crude birth rate is 12.23 births per 1,000 people, and the crude death rate is 8.39 deaths per 1,000 people. The infant mortality rate is 11.63 infant deaths per 1,000 live births.

Ethnic groups

Close to 90% of all Barbadians (also known colloquially as "Bajan") are of Afro-Caribbean descent ("Afro-Bajans") and mixed descent. The remainder of the population includes groups of Europeans ("Anglo-Bajans" / "Euro-Bajans") mainly from the United Kingdom and Ireland, and Asians, predominantly Chinese and Indians (both Hindu and Muslim). Other groups in Barbados include people from the United Kingdom, United States and Canada. Barbadians who return after years of residence in the United States and children born in America to Bajan parents are called "Bajan Yankees", a term considered derogatory by some.[66] Generally, Bajans recognise and accept all "children of the island" as Bajans, and refer to each other as such.

The biggest communities outside the Afro-Caribbean community are:

 1. The Indo-Guyanese, an important part of the economy due to the increase of immigrants from partner country Guyana. There are reports of a growing Indo-Bajans diaspora originating from Guyana and India starting around 1990. Predominantly from southern India, they are growing in size but are smaller than the equivalent communities in Trinidad and Guyana.[67][19] The Muslim Barbadians of Indian origin are largely of Gujarati ancestry. Many small businesses in Barbados are run and operated by Muslim-Indian Bajans.[68][69]
 2. Euro-Bajans (5% of the population)[1] have settled in Barbados since the 17th century, originating from England, Ireland, Portugal, and Scotland. In 1643, there were 37,200 whites in Barbados (86% of the population).[70] More commonly they are known as "White Bajans". Euro-Bajans introduced folk music, such as Irish music and Highland music, and certain place names, such as "Scotland", a hilly region in central Barbados. Among White Barbadians there exists an underclass known as Redlegs; mostly the descendants of Irish indentured labourers and prisoners imported to the island.[71] Many additionally moved on to become the earliest settlers of modern-day North and South Carolina in the United States. Today the Redlegs only number around 400.[72]
 3. Chinese-Barbadians are a small portion of Barbados's wider Asian population.[19] Most if not all first arrived in the 1940s from Hong Kong during the Second World War.[citation needed] Many Chinese-Bajans have the surnames Chin, Chynn or Lee, although other surnames prevail in certain areas of the island.[citation needed] Chinese food and culture is becoming part of everyday Bajan culture.
 4. Lebanese and Syrians form the island's Arab Barbadian community,[19] which is overwhelmingly Christian Arab. The Muslim Arab minority among Arab Barbadian make up a small percentage of the overall minority Muslim Barbadian population. The majority of the Lebanese and Syrians arrived in Barbados through trade opportunities. Their numbers are falling due to emigration to other countries.[citation needed]
 5. Jews arrived in Barbados just after the first settlers in 1627. Bridgetown is the home of Nidhe Israel Synagogue, one of the oldest Jewish synagogue in the Americas, dating from 1654, though the current structure was erected in 1833 replacing one ruined by the hurricane of 1831.[73] Tombstones in the neighbouring cemetery date from the 1630s. Now under the care of the Barbados National Trust, the site was deserted in 1929 but was saved and restored by the Jewish community beginning in 1986.

Languages

English is the official language of Barbados, and is used for communications, administration, and public services all over the island. In its capacity as the official language of the country, the standard of English tends to conform to the vocabulary, pronunciations, spellings, and conventions akin to, but not exactly the same as, those of British English.

An English-based creole language, referred to locally as Bajan, is spoken by most Barbadians in everyday life, especially in informal settings.[19] In its full-fledged form, Bajan sounds markedly different from the Standard English heard on the island. The degree of intelligibility between Bajan and general English, for the general English speaker, depends on the level of creolised vocabulary and idioms. A Bajan speaker may be completely unintelligible to an English speaker from another country.

Religion

Religion in Barbados (2000)[74]

  Anglican (40.50%)
  Pentecostal (16.69%)
  No religion (atheism, agnosticism, etc) (17.30%)
  Other (7.36%)
  Seventh Day Adventist (5.49%)
  Methodist (5.07%)
  Baptist (4.79%)
  Roman Catholic (4.18%)
  Not Stated (3.28%)
  Church of God (1.99%)
  Jehovah's witnesses (1.96%)
  Moravian (1.34%)
  Rastafarian (1.14%)
  Muslim (0.66%)
  Brethren (0.64%)
  Salvation Army (0.42%)
  Hindu (0.34%)

Most Barbadians of African and European descent are Christians (95%), the largest denomination being Anglican (40%).[19] Other Christian denominations with significant followings in Barbados are the Catholic Church (administered by Roman Catholic Diocese of Bridgetown), Pentecostals, Jehovah's Witnesses, the Seventh-day Adventist Church and Spiritual Baptists.[19] The Church of England was the official state religion until its legal disestablishment by the Parliament of Barbados following independence.[75]

Other religions in Barbados include Hinduism, Islam, Bahá'í,[76] Judaism.[19]

Government and politics

The Barbados parliament building in Bridgetown.

Barbados has been an independent country since 30 November 1966.[77] It functions as a constitutional monarchy and parliamentary democracy modelled on the British Westminster system. The Queen of Barbados, Elizabeth II, is head of state and is represented locally by the Governor-General of Barbados—presently Sandra Mason. Both are advised on matters of the Barbadian state by the Prime Minister of Barbados, who is head of government. There are 30 representatives within the House of Assembly.

The Constitution of Barbados is the supreme law of the nation.[78] The Attorney General heads the independent judiciary. New Acts are passed by the Barbadian Parliament and require royal assent by the governor-general to become law.

During the 1990s at the suggestion of Trinidad and Tobago's Patrick Manning, Barbados attempted a political union with Trinidad and Tobago and Guyana. The project stalled after the then prime minister of Barbados, Lloyd Erskine Sandiford, became ill and his Democratic Labour Party lost the next general election.[79][80] Barbados continues to share close ties with Trinidad and Tobago and with Guyana, claiming the highest number of Guyanese immigrants after the United States, Canada and the United Kingdom.

Political culture

Barbados functions as a two-party system. The dominant political parties are the Democratic Labour Party and the incumbent Barbados Labour Party. Since Independence on 30 November 1966, the Democratic Labour Party (DLP) has governed from 1966 to 1976; 1986 to 1994; and from 2008 to 2018; and the Barbados Labour Party (BLP) has also governed from 1976 to 1986; 1994 to 2008; and from 2018 to present. The Democratic Labour Party government (DLP) held office with the then 1st Premier of Barbados became Prime Minister of Barbados, Errol Barrow for three successive terms from 4 December 1961 to 2 September 1976; and again from 28 May 1986 until his sudden death in office on 1 June 1987. The 4th Prime Minister, Sir. Lloyd Sandiford with the Democratic Labour Party government (DLP) from 1 June 1987 to 20 January 1991; and from 20 January 1991 to 6 September 1994. The Barbados Labour Party (BLP) held office with the then Prime Minister, Tom Adams from 2 September 1976 to 18 June 1981; and from 18 June 1981 until his sudden death in office on 11 March 1985. The 3rd Prime Minister, Sir. Harold St. John with the Barbados Labour Party government (BLP) from 11 March 1985 to 28 May 1986. The BLP held power from 6 September 1994 to 15 January 2008. The Democratic Labour Party government (DLP) held power with the then 6th Prime Minister, David Thompson from 15 January 2008 until his death in office on 23 October 2010. The 7th Prime Minister, Freundel Stuart with the Democratic Labour Party government (DLP) from 23 October 2010 to 21 February 2013; and from 21 February 2013 to 24 May 2018 for the general elections for the new BLP. All of Barbados' Prime Ministers, except Freundel Stuart, held under the Ministry of Finance's portfolio. The Barbados Labour Party government (BLP) held power with the now 8th Prime Minister of Barbados, Mia Mottley from 24 May 2018 to present until the next general elections are called either 2021 or 2022.

Foreign relations

Barbados follows a policy of nonalignment and seeks cooperative relations with all friendly states. Barbados is a full and participating member of the Caribbean Community (CARICOM), CARICOM Single Market and Economy (CSME), and the Association of Caribbean States (ACS).[81] Organization of American States (OAS), Commonwealth of Nations, and the Caribbean Court of Justice (CCJ). In 2005 the Parliament of Barbados voted on a measure replacing the UK's Judicial Committee of the Privy Council with the Caribbean Court of Justice based in Port of Spain, Trinidad and Tobago.

World Trade Organization, European Commission, CARIFORUM

Barbados is an original member (1995) of the World Trade Organization (WTO) and participates actively in its work. It grants at least MFN treatment to all its trading partners. European Union relations and cooperation with Barbados are carried out both on a bilateral and a regional basis. Barbados is party to the Cotonou Agreement, through which As of December 2007 it is linked by an Economic Partnership Agreement with the European Commission. The pact involves the Caribbean Forum (CARIFORUM) subgroup of the African, Caribbean and Pacific Group of States (ACP). CARIFORUM is the only part of the wider ACP-bloc that has concluded the full regional trade-pact with the European Union. There are also ongoing EU-Community of Latin American and Caribbean States (CELAC) and EU-CARIFORUM dialogues.[82]

Trade policy has also sought to protect a small number of domestic activities, mostly food production, from foreign competition, while recognising that most domestic needs are best met by imports.

The Double Taxation Relief (CARICOM) Treaty 1994

On 6 July 1994, at the Sherbourne Conference Centre, St. Michael, Barbados, representatives of eight (8) countries signed the Double Taxation Relief (CARICOM) Treaties 1994. The countries which were represented were: Antigua and Barbuda, Belize, Grenada, Jamaica, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, St. Vincent and the Grenadines and Trinidad and Tobago.[83]

On 19 August 1994 a representative of the Government of Guyana signed a similar treaty.

Military

The Barbados Defence Force has roughly 600 members. Within it, 12- to 18-year-olds make up the Barbados Cadet Corps. The defence preparations of the island nation are closely tied to defence treaties with the United Kingdom, the United States, and the People's Republic of China.[84]

The Royal Barbados Police Force is the sole law enforcement agency on the island of Barbados.

Administrative divisions

Barbados is divided into 11 parishes:

 1. Christ Church
 2. Saint Andrew
 3. Saint George
 4. Saint James
 5. Saint John
 6. Saint Joseph
 7. Saint Lucy
 8. Saint Michael
 9. Saint Peter
 10. Saint Philip
 11. Saint Thomas

St. George and St. Thomas are in the middle of the country and are the only parishes without coastlines.

Economy

Sandy Lane is a leading resort in Barbados's tourism sector
A proportional representation of national exports.

Barbados is the 53rd richest country in the world in terms of GDP (Gross Domestic Product) per capita,[85] has a well-developed mixed economy, and a moderately high standard of living. According to the World Bank, Barbados is classified as being in its 66 top high income economies of the world.[86][failed verification] Despite this, a 2012 self-study in conjunction with the Caribbean Development Bank revealed 20% of Barbadians live in poverty, and nearly 10% cannot meet their basic daily food needs.[87]

Historically, the economy of Barbados had been dependent on sugarcane cultivation and related activities, but since the late 1970s and early 1980s it has diversified into the manufacturing and tourism sectors.[19] Offshore finance and information services have become important foreign exchange earners, and there is a healthy light manufacturing sector. Since the 1990s the Barbados Government has been seen as business-friendly and economically sound.[88][citation needed] The island saw a construction boom, with the development and redevelopment of hotels, office complexes, and homes, partly due to the staging of the 2007 Cricket World Cup.[89] This slowed during the 2008 to 2011 world economic crisis and the recession.[90]

There was a strong economy between 1999 and 2000 when it contracted in 2001 and 2002 due to slowdowns in tourism, consumer spending and the impact of the September 11, 2001 attacks in the United States and the July 7, 2005 London bombings, but rebounded in 2003 and has shown growth since 2004. In 2019, after 11 years during the economic crisis and the recession, there were 23 downgrades by both Standard & Poor's and Moody's between 2016, 2017 and 2018 that had the economy going down to the recession again, and 3 more upgrades by Standard & Poor's and Moody's had the economy growing and continued to be a strong economy once again from 2020 onwards when it will be yet another construction boom in many years to come. [1] Traditional trading partners include Canada, the Caribbean Community (especially Trinidad and Tobago), the United Kingdom and the United States. Recent government administrations have continued efforts to reduce unemployment, encourage foreign direct investment, and privatise remaining state-owned enterprises. Unemployment was reduced to 10.7% in 2003.[1] However, it has since increased to 11.9% in second quarter, 2015.[91]

The European Union is assisting Barbados with a €10 million program of modernisation of the country's International Business and Financial Services Sector.[92]

Barbados maintains the third largest stock exchange in the Caribbean region. As of 2009, officials at the stock exchange were investigating the possibility of augmenting the local exchange with an International Securities Market (ISM) venture.[93]

Sovereign Default and Restructuring

By May 2018, Barbados' outstanding debt climbed to US$7.5 billion, more than 1.7 times higher the country's GDP. In June 2018 the government defaulted on its sovereign debt when it failed to make a coupon on Eurobonds maturing in 2035. Outstanding bond debt of Barbados reached US$4.4 billion.[94]

In October 2019, Barbados concluded restructuring negotiations with a creditor group including investments funds Eaton Vance Management, Greylock Capital Management, Teachers Advisors and Guyana Bank for Trade and Industry. Creditors will exchange existing bonds for a new debt series maturing in 2029. The new bonds involve a principal "haircut" of approximately 26% and include a clause allowing for deferment of principal and capitalization of interest in the event of a natural disaster.[95][96]

Health

See Health in Barbados

Education

Schoolchildren in Saint Philip, Barbados.

The Barbados literacy rate is ranked close to 100%.[97][19] The mainstream public education system of Barbados is fashioned after the British model. The government of Barbados spends 6.7% of its GDP on education (2008).[1]

All young people in the country must attend school until age 16. Barbados has over 70 primary schools and over 20 secondary schools throughout the island. There is a number of private schools, including Montessori and the International Baccalaureate. Student enrolment at these schools represents less than 5% of the total enrolment of the public schools.

Certificate-, diploma- and degree-level education in the country is provided by the Barbados Community College, the Samuel Jackman Prescod Institute of Technology, Codrington College, and the Cave Hill campus and Open Campus of the University of the West Indies. Barbados is also home to several overseas medical schools, such as Ross University School of Medicine and the American University of Integrative Sciences, School of Medicine.

Educational testing

Barbados Secondary School Entrance Examination: Children who are 11 years old but under 12 years old on 1 September in the year of the examination are required to write the examination as a means of allocation to secondary school.

Caribbean Secondary Education Certificate (CSEC) examinations are usually taken by students after five years of secondary school and mark the end of standard secondary education. The CSEC examinations are equivalent to the Ordinary Level (O-Levels) examinations and are targeted toward students 16 and older.

Caribbean Advanced Proficiency Examinations (CAPE) are taken by students who have completed their secondary education and wish to continue their studies. Students who sit for the CAPE usually possess CSEC or an equivalent certification. The CAPE is equivalent to the British Advanced Levels (A-Levels), voluntary qualifications that are intended for university entrance.[98]

Culture

The culture of Barbados is a blend of West African, Portuguese, Creole, Indian and British cultures present in Barbados. Citizens are officially called Barbadians. The term "Bajan" (pronounced BAY-jun) may have come from a localised pronunciation of the word Barbadian, which at times can sound more like "Bar-bajan"; or, more likely, from English bay ("bayling"), Portuguese baiano.

The largest carnival-like cultural event that takes place on the island is the Crop Over festival, which was established in 1974. As in many other Caribbean and Latin American countries, Crop Over is an important event for many people on the island, as well as the thousands of tourists that flock to there to participate in the annual events.[19] The festival includes musical competitions and other traditional activities, and features the majority of the island's homegrown calypso and soca music for the year. The male and female Barbadians who harvested the most sugarcane are crowned as the King and Queen of the crop.[99] Crop Over gets under way at the beginning of July and ends with the costumed parade on Kadooment Day, held on the first Monday of August. New calypso/soca music is usually released and played more frequently from the beginning of May to coincide with the start of the festival.[citation needed]

Cuisine

Mount Gay Rum visitors centre

Bajan cuisine is a mixture of African, Indian, Irish, Creole and British influences. A typical meal consists of a main dish of meat or fish, normally marinated with a mixture of herbs and spices, hot side dishes, and one or more salads. The meal is usually served with one or more sauces.[100] The national dish of Barbados is cou-cou & flying fish with spicy gravy.[101] Another traditional meal is "Pudding and Souse" a dish of pickled pork with spiced sweet potatoes.[102] A wide variety of seafood and meats are also available.

The Mount Gay Rum visitors centre in Barbados claims to be the world's oldest remaining rum company, with earliest confirmed deed from 1703. Cockspur Rum and Malibu are also from the island. Barbados is home to the Banks Barbados Brewery, which brews Banks Beer, a pale lager, as well as Banks Amber Ale.[103] Banks also brews Tiger Malt, a non-alcoholic malted beverage. 10 Saints beer is brewed in Speightstown, St. Peter in Barbados and aged for 90 days in Mount Gay 'Special Reserve' Rum casks. It was first brewed in 2009 and is available in certain Caricom nations.[104]

Music

International pop star Rihanna, a native of Barbados.

In music, nine-time Grammy Award winner Rihanna (born in Saint Michael) is one of Barbados's best-known artists and one of the best selling music artists of all time, selling over 200 million records worldwide. In 2009 she was appointed as an Honorary Ambassador of Youth and Culture for Barbados by the late Prime Minister, David Thompson.[105]

Singer-songwriters Rayvon and Shontelle, the band Cover Drive, musician Rupee and Mark Morrison, singer of Top 10 hit "Return of the Mack" also originate from Barbados. Grandmaster Flash (born Joseph Saddler in Bridgetown in 1958) is a hugely influential musician of Barbadian origin, pioneering hip-hop DJing, cutting, and mixing in 1970s New York. The Merrymen are a well known Calypso band based in Barbados, performing from the 1960s into the 2010s.

Public holidays

Date English name Remarks
1 January New Year's Day
21 January Errol Barrow Day A day of recognition for Errol Barrow the Father of the Nation since 21 January 1989.
March or April Good Friday Friday, date varies
March or April Easter Monday Monday, date varies
28 April National Heroes' Day A day of recognition for Barbados's national heroes since 28 April 1998.
1–7 May Labour Day 1st Monday in May, date varies
May or June Whit Monday Monday, date varies
1 August Emancipation Day The date on which slavery was abolished on the island since 1 August 1997.
1–7 August Kadooment Day 1st Monday in August, date varies
30 November Independence Day The anniversary of Barbadian national independence, from the United Kingdom on 30 November 1966.
25 December Christmas Day
26 December. Boxing Day

Sports

Kensington Oval in Bridgetown hosted the 2007 Cricket World Cup final. Cricket is one of the most followed games in Barbados and Kensington Oval is often referred to as the "Mecca in Cricket" due to its significance and contributions to the sport.
A horse and rider at Garrison Savannah

As in other Caribbean countries of British colonial heritage, cricket is very popular on the island. The West Indies cricket team usually includes several Barbadian players. In addition to several warm-up matches and six "Super Eight" matches, the country hosted the final of the 2007 Cricket World Cup. Barbados has produced many great cricketers including Sir Garfield Sobers, Sir Frank Worrell, Sir Clyde Walcott, Sir Everton Weekes, Gordon Greenidge, Wes Hall, Charlie Griffith, Joel Garner, Desmond Haynes and Malcolm Marshall.

Rugby is also popular in Barbados.

Horse racing takes place at the Historic Garrison Savannah close to Bridgetown. Spectators can pay for admission to the stands, or else can watch races from the public "rail", which encompasses the track.

Basketball is an increasingly popular sport, played at school or college. Barbados's national team has shown some unexpected results as in the past it beat many much larger countries.

Polo is very popular amongst the rich elite on the island and the "High-Goal" Apes Hill team is based at the St James's Club.[106] It is also played at the private Holders Festival ground.

In golf, the Barbados Open, played at Royal Westmoreland Golf Club, was an annual stop on the European Seniors Tour from 2000 to 2009. In December 2006 the WGC-World Cup took place at the country's Sandy Lane resort on the Country Club course, an 18-hole course designed by Tom Fazio. The Barbados Golf Club is another course on the island. It has hosted the Barbados Open on several occasions.

Volleyball is also popular and is mainly played indoors.

Tennis is gaining popularity and Barbados is home to Darian King, currently ranked 270th in the world and is the 2nd highest ranked player in the Caribbean.

Motorsports also play a role, with Rally Barbados occurring each summer and being listed on the FIA NACAM calendar. Also, the Bushy Park Circuit hosted the Race of Champions and Global RallyCross Championship in 2014.

The presence of the trade winds along with favourable swells make the southern tip of the island an ideal location for wave sailing (an extreme form of the sport of windsurfing).

Netball is also popular with women in Barbados.

Barbadian team The Flyin' Fish, are the 2009 Segway Polo World Champions.[107]

Transport

A Hino ACME Minibus B 163 in Speightstown, St. Peter, Barbados.

Although Barbados is about 34 km (21 mi) across at its widest point, a car journey from Six Cross Roads in St. Philip (south-east) to North Point in St. Lucy (north-central) can take one and a half hours or longer due to road conditions. Barbados has half as many registered cars as citizens.

Transport on the island is relatively convenient with "route taxis" called "ZRs" (pronounced "Zed-Rs") travelling to most points on the island. These small buses can at times be crowded, as passengers are generally never turned down regardless of the number. They will usually take the more scenic routes to destinations. They generally depart from the capital Bridgetown or from Speightstown in the northern part of the island.

Including the ZRs, there are three bus systems running seven days a week (though less frequently on Sundays). There are ZRs, the yellow minibuses and the blue Transport Board buses. A ride on any of them costs Bds$ 3.5.[108] The smaller buses from the two privately owned systems ("ZRs" and "minibuses") can give change; the larger blue buses from the government-operated Barbados Transport Board system cannot, but do give receipts. The Barbados Transport Board buses travel in regular bus routes and scheduled timetables across Barbados. Schoolchildren in school uniform including some Secondary schools ride for free on the government buses and for Bds$ 2.5 on the ZRs. Most routes require a connection in Bridgetown. Barbados Transport Board's headquarters are located at Kay's House, Roebuck Street, St. Michael, and the bus depots and terminals are located in the Fairchild Street Bus Terminal in Fairchild Street and the Princess Alice Bus Terminal (which was formerly the Lower Green Bus Terminal in Jubilee Gardens, Bridgetown, St. Michael) in Princess Alice Highway, Bridgetown, St. Michael; the Speightstown Bus Terminal in Speightstown, St. Peter; the Oistins Bus Depot in Oistins, Christ Church; and the Mangrove Bus Depot in Mangrove, St. Philip.

Some hotels also provide visitors with shuttles to points of interest on the island from outside the hotel lobby. There are several locally owned and operated vehicle rental agencies in Barbados but there are no multi-national companies.

The island's lone airport is the Grantley Adams International Airport. It receives daily flights by several major airlines from points around the globe, as well as several smaller regional commercial airlines and charters. The airport serves as the main air-transportation hub for the eastern Caribbean. In the first decade of the 21st century it underwent a US$100 million upgrade and expansion in February 2003 until completion in August 2005.

There was also a helicopter shuttle service, which offered air taxi services to a number of sites around the island, mainly on the West Coast tourist belt. Air and maritime traffic was regulated by the Barbados Port Authority. Private Luxury Helicopter Tours were located in Spencers, Christ Church next to the Barbados Concorde Experience when it was opened in September 2007 and closed in April 2010. Bajan Helicopters were opened in April 1989 and closed in late December 2009 because of the economic crisis and recession facing Barbados.

Notable people

See also

References

 1. ^ a b c d e f g Barbados Archived 20 January 2017 at the Wayback Machine CIA World Factbook
 2. ^ "Barbados – General Information". GeoHive. Archived from the original on 1 February 2017. Retrieved 16 December 2013.
 3. ^ a b https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=65&pr.y=5&sy=2017&ey=2024&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=316&s=NGDPD%2CPPPGDP%2CNGDPDPC%2CPPPPC&grp=0&a=
 4. ^ "Human Development Report 2019" (PDF). United Nations Development Programme. 10 December 2019. Retrieved 10 December 2019.
 5. ^ "Barbados". 29 August 2006. Archived from the original on 15 October 2007. (fco.gov.uk), updated 5 June 2006.
 6. ^ Chapter 4 – The Windward Islands and Barbados Archived 4 October 2018 at the Wayback Machine – U.S. Library of Congress
 7. ^ a b Sauer, Carl Ortwin (1969) [1966]. Early Spanish Main, The. University of California Press. pp. 192–197. ISBN 0-520-01415-4.
 8. ^ Secretariat. "Barbados – History". Commonwealth of Nations. Archived from the original on 20 August 2014.
 9. ^ HRM Queen Elizabeth II (2010). "History and present government – Barbados". The Royal Household. Archived from the original on 10 October 2012. Retrieved 10 May 2010.
 10. ^ Barbados the Red Land with White Teeth: Home of the Amerindians. Barbados Museum & Historical Society. Archived from the original on 5 May 2010. Retrieved 14 May 2010. A temporary exhibit which examined some of the preliminary excavations conducted at the dig site at Heywoods, St. Peter.
 11. ^ Barbados – Geography / History. Fun 'N' Sun Publishing Inc. 2008. Archived from the original on 13 December 2010. Retrieved 14 May 2010.
 12. ^ Faria, Norman (17 June 2009). "Guyana Consul (Barbados) Visit to Former Amerindian Village Site in B'dos" (PDF). Guyana Chronicle. Pan-Tribal Confederacy of Indigenous Tribal Nations. p. 2. Archived from the original (PDF) on 24 May 2016. Retrieved 14 May 2010. Adjacent to the park, there is still a fresh water stream. This as a main reason the village was here. A hundred or so metres away is the sea and a further five hundred metres [550 yd] out across a lagoon was the outlying reef where the Atlantic swells broke on the coral in shallow waters. As an aside, the word "Ichirouganaim", said to be an Arawak word used by the Amerindians to describe Barbados, is thought to refer to the "teeth" imagery of the waves breaking on the reefs off most of southern and eastern coasts.
 13. ^ Drewett, Peter (1991). Prehistoric Barbados. Barbados Museum and Historical Society. ISBN 1-873132-15-8.
 14. ^ Drewett, Peter (2000). Prehistoric Settlements in the Caribbean: Fieldwork on Barbados, Tortola and the Cayman Islands. Archetype Publications Ltd. ISBN 1-873132-22-0.
 15. ^ a b c Carrington, Sean (2007). A~Z of Barbados Heritage. Macmillan Caribbean Publishers Limited. p. 25. ISBN 0-333-92068-6.
 16. ^ Allsopp, Richard; Allsopp, Jeannette (2003). Dictionary of Caribbean English Usage. University of the West Indies Press. p. 101. ISBN 9766401454.
 17. ^ Eltis, David; Richardson, David (1997). Routes to Slavery: Direction, Ethnicity, and Mortality in the Transatlantic Slave Trade. Routledge. p. 87. ISBN 978-0-7146-4820-0. Retrieved 24 November 2008.
 18. ^ Morgan, Philip D.; Hawkins, Sean (2004). Black Experience and the Empire. Oxford University Press. p. 82. ISBN 0-19-926029-X.
 19. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af "Encyclopedia Britannica- Barbados". Retrieved 9 July 2019.
 20. ^ Peter Drewett, 1993. "Excavations at Heywoods, Barbados, and the Economic Basis of the Suazoid Period in the Lesser Antilles", Journal of the Barbados Museum and Historical Society 38:113–37; Scott M. Fitzpatrick, "A critical approach to c14 dating in the Caribbean", Latin American Antiquity, 17 (4), pp. 389 ff.
 21. ^ Beckles, Hilary. A History of Barbados: From Amerindian Settlement to Caribbean Single Market (Cambridge University Press, 2007 edition).
 22. ^ "AXSES Systems Caribbean Inc., The Barbados Tourism Encyclopaedia". Barbados.org. 8 February 2007. Archived from the original on 16 January 2000. Retrieved 4 July 2010.
 23. ^ "Britannica Encyclopaedia: History of Barbados". Britannica.com. Archived from the original on 13 September 2010. Retrieved 4 July 2010.
 24. ^ Hilary McD. Beckles, A History of Barbados: From Amerindian Settlement to Caribbean Single Market (Cambridge University Press, 2007 edition), pp. 1–6.
 25. ^ "New Take on George Slept Here". The Boston Globe. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 18 October 2017.
 26. ^ Beckles p. 7.
 27. ^ "Holetown Barbados – Fun Barbados Sights". www.funbarbados.com. Archived from the original on 12 September 2017. Retrieved 12 September 2017.
 28. ^ William And John Archived 17 November 2017 at the Wayback Machine, 11 January 201, Shipstamps.co.uk
 29. ^ a b c d e f "Slavery and Economy in Barbados". Retrieved 9 July 2019.
 30. ^ Corish, Patrick J. Patrick J. Corish, The Cromwellian Regime, 1650–1660. oup.com. pp. 353–386. doi:10.1093/acprof:oso/9780199562527.003.0014. Archived from the original on 6 April 2016. Retrieved 26 March 2016.
 31. ^ Karl Watson, The Civil War in Barbados Archived 2 December 2010 at the Wayback Machine, History in-depth, BBC, 5 November 2009.
 32. ^ a b Ali, Arif (1997). Barbados: Just Beyond Your Imagination. Hansib Publishing (Caribbean) Ltd. pp. 46, 48. ISBN 1-870518-54-3.
 33. ^ Jerome Handler, New West Indian Guide 91 (2017) 30-55
 34. ^ Cite error: The named reference pr was invoked but never defined (see the help page).
 35. ^ Cite error: The named reference deadliest was invoked but never defined (see the help page).
 36. ^ "Barbados Archived 29 January 2012 at the Wayback Machine". Library of Congress Country Studies.
 37. ^ "Barbados – population Archived 29 January 2012 at the Wayback Machine". Library of Congress Country Studies.
 38. ^ Price, Sanka (10 March 2014). "'Political giant' passes away". Daily Nation. Nation Publishing. Archived from the original on 10 March 2014. Retrieved 7 April 2014.
 39. ^ "The Party". Official Web Site. Democratic Labour Party. Archived from the original on 4 February 2012. Retrieved 3 December 2011.
 40. ^ Nohlen, D (2005) Elections in the Americas: A data handbook, Volume I, p85 ISBN 978-0-19-928357-6
 41. ^ Carter, Gercine (26 September 2010). "Ex-airport boss recalls Cubana crash". Nation Newspaper. Archived from the original on 24 January 2012. Retrieved 16 October 2011.
 42. ^ Norman 'Gus' Thomas. "Barbados to vote on move to republic". Caribbean Net News. Archived from the original on 28 December 2007.
 43. ^ "Barbados General Election Results 2018". www.caribbeanelections.com. Archived from the original on 12 September 2019. Retrieved 26 May 2018.
 44. ^ Logan, Gabi. "Geologic History of Barbados Beaches". USA Today. Archived from the original on 22 March 2012. Retrieved 2 July 2011. Barbados lies directly over the intersection of the Caribbean plate and the South American plate in a region known as a subduction zone. Beneath the ocean floor, the South American plate slowly slides below the Caribbean plate.
 45. ^ "Barbados Sightseeing – Animal Flower Cave". Leigh Designs. Little Bay House. 2010. Archived from the original on 12 December 2011. Retrieved 10 July 2011. The Animal flower Cave is the island's lone accessible sea-cave and was discovered from the sea in 1780 by two English explorers. The cave's coral floor is estimated to be 400,000 to 500,000 years old and the "younger" coral section above the floor is about 126,000 years old. The dating was carried out by the German Geographical Institute, and visitors can see a "map" of the dating work in the bar and restaurant. The cave now stands some six feet above the high tide mark even though it was formed at sea level. This is because Barbados is rising about one inch per 1,000 years, which is yet another indication of the cave's age.
 46. ^ Gloria. "Pico Teneriffe – Barbados Pocket Guide". www.barbadospocketguide.com. Archived from the original on 27 November 2016. Retrieved 3 April 2017.
 47. ^ "Average and Record Conditions at Bridgetown, Barbados". BBC Weather. Archived from the original on 20 February 2007. Retrieved 10 September 2009.
 48. ^ "Hurricane Tomas lashes Caribbean islands" Archived 5 November 2015 at the Wayback Machine. BBC News, 30 October 2010.
 49. ^ Domestic and Industrial Wastewater Treatment Techniques in Barbados Archived 24 July 2013 at the Wayback Machine. Cep.unep.org. Retrieved 20 April 2014.
 50. ^ Barbados, World Resources Institute
 51. ^ Perspectives: A continuing problem and persistent threat Archived 24 July 2013 at the Wayback Machine. Barbadosadvocate.com. Retrieved 20 April 2014.
 52. ^ a b "PERSPECTIVES: Squatting – a continuing problem" Archived 24 July 2013 at the Wayback Machine. Barbadosadvocate.com (24 March 2008). Retrieved 20 April 2014.
 53. ^ "Squatters get thumbs down from MP Forde" Archived 21 April 2014 at the Wayback Machine. Nationnews.com (30 June 2010). Retrieved 20 April 2014.
 54. ^ "Welcome to Coastal Zone Management Unit – Coastal Zone Management Unit". Archived from the original on 1 March 2012. Retrieved 24 February 2012.
 55. ^ Barbados' CZMU in demand Archived 24 July 2013 at the Wayback Machine. Barbadosadvocate.com (4 February 2012). Retrieved 20 April 2014.
 56. ^ Centre for Resource Management and Environmental Studies Archived 28 November 2012 at the Wayback Machine, The University of the West Indies.
 57. ^ Fishery and Aquaculture Country Profiles Archived 23 December 2011 at the Wayback Machine, UN-FAO Fisheries and Aquaculture Department
 58. ^ Prospero, Joseph M. (June 2006). "Saharan Dust Impacts and Climate Change" (PDF). Oceanography. 19 (2): 60–61. doi:10.5670/oceanog.2006.65. Archived from the original (PDF) on 5 November 2015.
 59. ^ The Effects of African Dust on Coral Reefs and Human Health Archived 2 May 2012 at the Wayback Machine. Coastal.er.usgs.gov (15 April 2014). Retrieved 20 April 2014.
 60. ^ When the Dust Settles (DAAC Study) Archived 12 February 2012 at the Wayback Machine, NASA
 61. ^ The Impact of African Dust on Childhood Asthma Morbidity in Barbados Archived 24 July 2013 at the Wayback Machine. Commprojects.jhsph.edu. Retrieved April 2014.
 62. ^ Caribbean Travel: Swim with the turtles in Barbados Archived 15 March 2012 at the Wayback Machine. Thestar.com (13 March 2012). Retrieved 20 April 2014.
 63. ^ Sea Turtles – Dive Operators Association of Barbados Archived 19 March 2012 at the Wayback Machine, Barbados Blue Inc.
 64. ^ 2010 Population and Housing Census (PDF) (Report). 1. Barbados Statistical Service. September 2013. p. i. Archived from the original (PDF) on 18 January 2017. Retrieved 17 November 2016.
 65. ^ Best, Tony (9 April 2005)"Bajan secrets to living long". Archived from the original on 11 December 2007. Retrieved 27 June 2006. . nationnews.com.
 66. ^ Byfield, Judith Ann-Marie; Denzer, LaRay; Morrison, Anthea (2010). Gendering the African diaspora: women, culture, and historical change in the Caribbean and Nigerian hinterland. Indiana University Press. pp. 39–. ISBN 978-0-253-22153-7.
 67. ^ Are Guyanese welcome in Barbados? Archived 11 September 2016 at the Wayback Machine, 7 September 2006; British Broadcasting Corporation (Caribbean Bureau)
 68. ^ Amadou Mahtar M'Bow; M. Ali Kettani (2001). Islam and Muslims in the American Continent. Center of Historical, Economical and Social Studies.
 69. ^ Rhoda Reddock (1996). Ethnic minorities in Caribbean society. I.S.E.R., The University of the West Indies. ISBN 978-976-618-024-9.
 70. ^ Watson, Karl (17 February 2011) "Slavery and Economy in Barbados" Archived 12 February 2012 at the Wayback Machine, BBC.
 71. ^ Rodgers, Nini (November 2007). "The Irish in the Caribbean 1641–1837: An Overview". Irish Migration Studies in Latin America. 5 (3): 145–156. Archived from the original on 19 November 2017. Retrieved 15 February 2009.
 72. ^ "Remnants of an indentured people". The Irish Times. 19 December 2009. Archived from the original on 22 October 2012. Retrieved 23 January 2019. Today, behind the facade of a lush green, rural setting, the descendants of those transported still remain – a poor, white population of around 400 known as the Red Legs.
 73. ^ "Jews in Barbadoes". www.jewish-history.com. Retrieved 26 July 2017.
 74. ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 5 February 2018. Retrieved 3 May 2017.CS1 maint: archived copy as title (link)
 75. ^ Singh, Rajkumar (20 January 2006). "Parliament: Act of Parliament concerning the Anglican church". Caricomlaw.org. Retrieved 4 July 2010.[dead link]
 76. ^ "Baha'u'llah". Bci.org. Archived from the original on 28 August 2010. Retrieved 4 July 2010.
 77. ^ Fransman, Laurie (2011). Fransman's British Nationality Law. A&C Black. p. 848. ISBN 978-1-84592-095-1.
 78. ^ The official Constitution of Barbados Archived 15 December 2012 at the Wayback Machine (1966) version.
 79. ^ "Chasing after an elusive union". Archived from the original on 24 June 2009. Retrieved 14 December 2010.. Jamaica Observer, 20 July 2003.
 80. ^ Former PM: Caribbean doing/un-doing everything again and again Archived 19 February 2012 at the Wayback Machine. NationNews.com. 14 July 2003
 81. ^ BarbadosBusiness.gov.bb, The Barbados government's Regional and International affiliations
 82. ^ "European Union – EEAS (European External Action Service) | EU Relations with Barbados". Europa (web portal). 19 June 2014. Retrieved 10 November 2018.
 83. ^ REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO. "Legal Supplement" (PDF). www.ird.gov.tt. Archived (PDF) from the original on 7 May 2016. Retrieved 27 December 2016.
 84. ^ "Barbados turns to China for military assistance". Caribbean360.com. 7 August 2006. Archived from the original on 17 September 2013.
 85. ^ Barbados Archived 10 May 2017 at the Wayback Machine, International Monetary Fund.
 86. ^ World Bank – Country Groups Archived 18 March 2011 at the Wayback Machine. Retrieved 5 October 2009.
 87. ^ "20 percent in poverty". Caribbean Broadcasting Corporation. 20 April 2012. Archived from the original on 23 April 2012. Retrieved 22 April 2012.
 88. ^ Publications, USA International Business (4 September 2007). Island States: Small Island States Handbook: Development Strategy and Programs. Int'l Business Publications. ISBN 9780739744871.
 89. ^ Morris, Roy (2 January 2006). "Builders paradise". The Nation Newspaper. Archived from the original on 4 January 2006. Retrieved 29 July 2009. Industry sources are warning, however, that while the boom will bring many jobs and much income, ordinary Barbadians hoping to undertake home construction or improvement will be hard pressed to find materials or labour, given the large number of massive commercial projects with which they will have to compete. ... Construction magnate Sir Charles 'COW' Williams, agreeing that this year will be "without doubt" the biggest ever for the island as far as construction was concerned, revealed that his organisation was in the final stages of the construction of a new US$6 million plant at Lears, St Michael to double its capacity to produce concrete blocks, as well as a new US$2 million plant to supply ready-mixed concrete from its fleet of trucks. "The important thing to keep in mind is that the country will benefit tremendously from a massive injection of foreign exchange from people who want to own homes here," Sir Charles said.
 90. ^ "BBC News – Barbados profile – Overview". British Broadcasting Corporation. 22 December 2013. Archived from the original on 5 April 2014. Retrieved 6 April 2014.
 91. ^ "Latest Socio-Economic Indicators". Barbados Statistical Service. Archived from the original on 5 November 2015. Retrieved 8 November 2015.
 92. ^ Lashley, Cathy (24 July 2009). "Barbados signs agreement with EU". gisbarbados.gov.bb. Archived from the original on 24 July 2013. Retrieved 29 July 2009.
 93. ^ "Treaty network an advantage in securities trading". Barbados Advocate. 28 July 2009. Archived from the original on 11 February 2006. Retrieved 28 July 2009.
 94. ^ "Barbados announced a technical default on coupon of Eurobonds with maturity in 2035". www.cbonds.com. Archived from the original on 12 June 2018. Retrieved 10 June 2018.
 95. ^ "Barbados reaches debt restructuring deal with creditors". latinfinance.com. Retrieved 17 December 2019.
 96. ^ "Barbados completes debt restructuring and Lebanon facing growing risks". ihsmarkit.com. Retrieved 17 December 2019.
 97. ^ "Unesco Institute for Statistics: Date Centre". 14 September 2007. Archived from the original on 30 January 2011. Retrieved 28 February 2011.
 98. ^ "The Education System in Barbados – Business Barbados". Business Barbados. Archived from the original on 11 May 2015. Retrieved 22 May 2015.
 99. ^ "Crop Over Festival". 2camels.com. Archived from the original on 5 March 2010. Retrieved 30 July 2009.
 100. ^ Barbados Food Archived 29 March 2015 at the Wayback Machine. Totally Barbados. Retrieved 25 January 2011.
 101. ^ Barbados National Dish: Coucou & Flying Fish Archived 16 June 2011 at the Wayback Machine. Epicurian Tourist. 25 December 2007. Retrieved 21 January 2011.
 102. ^ [1] Archived 30 May 2017 at the Wayback Machine.www.barbados.org. Retrieved 28 May 2015.
 103. ^ Banks Beer: The Beer Archived 7 July 2011 at the Wayback Machine. BanksBeer.com. Retrieved 2011-3-9.
 104. ^ 10 Saints beer Archived 16 May 2017 at the Wayback Machine. BanksBeer.com. Retrieved 2011-3-9.
 105. ^ Kamugisha, Aaron (2015) Rihanna : Barbados world-gurl in global popular culture. University of the West Indies Press. ISBN 9766405026
 106. ^ "Ape hills polo". Ape hills Club. Archived from the original on 12 January 2015. Retrieved 2 June 2015.
 107. ^ Harris, Alan (26 July 2009). "Barbados Segway Polo team 2009 World Champions". Barbados Advocate. Archived from the original on 15 September 2010. Retrieved 26 July 2009.
 108. ^ Fare Policy: Barbados Transport Board

Further reading

Videography

External links

General information