پرش به محتوا

باتری دکمه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از باتری سی‌آر۲۰۳۲)
چند نمونه‌ای از باتری‌های دکمه‌ای

باتری‌های دکمه‌ای که با نام باتری‌های سکه‌ای و باتری ساعت نیز شناحته می‌شوند، گونه‌ای از باتری هستند که به شکل یک سیلندر با قطر ۵ تا ۲۰ میلی‌متر و ارتفاع ۱ تا ۶ میلی‌متر ساخته می‌شوند. این نوع از باتری‌ها عمدتاً برای استفاده در وسایل برقی کوچک و قابل حمل مانند ساعت‌های مچی و ماشین حساب به کار می‌روند. در این نوع از باتری‌ها پایانه‌های مثبت و منفی باتری، در دو وجه بالا و پایین قرار دارند و از جنس فولاد زنگ‌نزن هستند.

نام‌گذاری

اگر نگاه دقیقی به روی باتری‌های سکه ای داشته باشیم می‌توانیم کدی مشابه کد زیر ببینیم CR2032. که حرف اول اطلاعاتی دربارهٔ وضعیت شیمیایی باتری به ما می‌دهد که مثلاً در این مورد خاص c نشانه لیتیوم است. حرف دوم اطلاعاتی دربارهٔ شکل باتری می‌دهد که مثلاً R نشان دهنده Round بوده به معنی دایره. نهایتاً ۲۰ بیانگر قطر باتری است که باتری فوق دارای قطر ۲۰ میلیمتر می‌باشد و ۳۲ بیانگر ضخامت باتری است که ۳٫۲ میلیمتر است

جدول علائم شیمیایی باتری‌ها به شرح زیر است:

عنصر شیمیایی نماد
Alkaline L
Silver S
Zinc-air P
Lithium C
Lithium B
Lithium G
Mercury M or N
Alkaline LR
Alkaline AG
Silver Oxide SR
Silver Oxide SG
Lithium BR
Lithium CR

باتری سی‌آر۲۰۳۲[ویرایش]

نمونه یک باتری سی‌آر۲۰۳۲

باتری سی‌آر۲۰۳۲ (به انگلیسی: CR2032 battery) گونه‌ای از باتری دکمه‌ای لیتیمی با ولتاژ ۳ ولت است که عمدتا برای تجهیزات قابل حملی چون کنترل از راه دور، تجهیزات ابزار دقیق و ساعت استفاده می‌شود. همچنین یکی دیگر از کاربردهای متداول این نوع باتری در برد سیماس رایانه‌ها است. این باتری به شکل یک سیلندر پهن با ارتفاع ۳٫۱±۰٫۱ میلی متر و قطر ۱۹٫۹.±۰٫۱ میلی متر است.

  لیتیم-منگنز دی‌اکسید لیتیم-carbon monofluoride
نام IEC CR2032 BR2032
نام ANSI/NEDA 5004LC 5004LB
ظرفیت ۲۲۵ میلی آمپر ساعت ۱۹۰ میلی آمپر ساعت
ولتاژ اسمی ۳٫۰ V ۲٫۸ V
درجه حرارت قابل استفاده -۲۰ .. ۷۰ °C -۳۰ .. ۸۵ °C

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]