بابوشکا لیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بانوی بابوشکا (به انگلیسی: Babushka Lady) لقب زنی ناشناس است که در سال ۱۹۶۳ همزمان با ترور جان اف کندی که در دالاس تگزاس اتفاق افتاد، به طور اتفاقی در عکسی دیده شد. لقب او از روی روسری که همانند آن را زنان مسن روسی بر سر می‌گذارند انتخاب شد. (بابوشکا در زبان روسی یعنی مادربزرگ، زن مسن).

او توسط شاهدی عینی دیده شد که دوربینی در دست داشت و از ماشین رئیس جمهور فیلم میگرفت. محلی که وی در آنجا ایستاده بود بین خیابان های الم و خیابان اصلی بود. پس از تیراندازی خیابان الم را رد کرد و به جمعیت پیوست تا به جسجتو جوی مرد مسلح برود. در آخرین عکسی که از او دیده شد او در حال رفتن به سمت شرق خیابان الم بود.

هویت[ویرایش]

بابوشکا لیدی دیگر دیده نشد. پلیس و نیروهای فدرال نتوانستند او را پیدا کنند. و عکسی که از موقعیت او گرفته شده بود هیچگاه ظاهر نشد. با وجود درخواست اف بی آی کسی تمایلی به پردازش عکس نشان نداد

بورلی الیور[ویرایش]

در سال ۱۹۷۰ زنی به نام بورلی الیور خود را معرفی کرد و گفت که او بابوشکا لیدی است او از سال ۱۹۶۳ در یک کلوب مشغول خوانندگی بود. او ادعا داشت بعد از ترور دومرد که ادعا داشتند از طرف FBI یا سرویس‌های مخفی آمده بودند با او ارتباط برقرار کردند. بر اساس گفتهٔ الیور آن‌ها گفته بودند که می‌خواهند فیلم را ظاهر کنند و کمتر از ۱۰ روز به او باز گردانند.اما هیچ وقت فیلم را بازنگرداندند.

منتقدان حرف‌های او را تناقضی بیش نخواندند آنها گفتند مدل دوربینی که بورلی از آن صحبت میکرده در سال ۱۹۶۳ وجود نداشته و همچنین ادعای او را مبنی بر این که پشت چارلز برهم پنهان شده قبول نکردند چون امکان نداشت درست در آخرین لحظه آنها خود را به آن نقطه برسانند. همچنین بابوشکا لیدی زنی میان سال بود اما الیور آن زمان ۱۷ ساله بود.

جلسات عمومی از سوابق ترور انجمن نقد و بررسی[ویرایش]

در ۱۸ نووامبر ۱۹۹۴ محقق ترور"گری مک" فاش کرد که در اداره کوداک دالاس تگزاس زنی حدوداً ۳۰ ساله با موهای خرمایی فیلمی از صحنه ترور نزد او آورد. با توجه به چفتهٔ مک آن زن توضیح داد که از خیابان اصلی به سمت خیابان الم آمده و از لیموزین کندی عکس انداخته بود. مک گفت که عکسی که انداخته شده بود بسیار تار و بی‌استفاده بوده و نشان داد آن زن بدون اینکه کسی متوجه هویت او شود رفته بود. بعد از حدس و گمان‌هایی که در مورد بابوشکا لیدی زده شد مک به رسانه‌ها گفت:"من به این که الیور همان بابوشکا لیدی باشد شک دارم هرچند شاید او بابوشکا لیدی باشد اما بقیه داستان ساختگی است".

منابع[ویرایش]