ای‌اس‌ام‌آر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

واکنش ارادی اوج‌گیری حسی (به انگلیسی: Autonomous sensory meridian response) یا ای‌اس‌ام‌آر (به انگلیسی: ASMR) عبارت نوساخته از اصطلاحات خرده‌فرهنگ وب‌گردها است.

ای‌اس‌ام‌آر به احساس تحریک حسی یا مورمور شدن لذت‌بخش و آرامش‌بخشی در سر و بدن اشاره دارد که از سر اغاز می شود و تا گردن و بالای ستون فقرات ادامه میابد.این احساس را با حس‌آمیزی و یامورمور شدن مقایسه می کنند.این حس در واقع نوع دوز پایین سرخوشی یا همان نئشگی محسوب میشود که با یک احساس مثبت و سوزن سوزن شدن روی پوست تلفیق شده است.این حس اکثرا احساسات شنوایی و یا محرک های بینایی را به ما القا میکند.

یک یوتوبر در حال ایجاد ویدیوهای ای اس ام ار

با تماشای ویدئوهایی با مضمون asmr در گوش، شانه کردن مو، توجه نزدیک و خودمانی فردی در یک ویدئو به تماشاکنندگان آن ویدئو، و غیره، به فرد تماشاکننده دست می‌دهد.تقلید ماساژ، تقلید ویزیت دندان‌پزشک، تقلید رفتن به آرایشگاه و اموری از این دست ازجمله مضامین ویدئوهای ای‌آس‌ام‌آر هستند که در اینترنت، به‌ویژه در یوتیوب یافت می‌شوند.

در ایران[ویرایش]

برخلاف ملل غربی این پدیده هنوز در میان ایرانیان شایع نیست.در یوتیوب برخی از ویدیوهای این پدیده تا مرز 30 میلیون بازدید کننده رسیده است.اما در ایران این پدیده کاملا ناشناخته است.تنها ویدیو هایی که در فضای فارسی میتوان یافت بعضی ویدیو های asmr یوتیوب به صورت کپی در سایت هایی همانند آپارات است.

نام گذاری[ویرایش]

پیش از آن که اسم فعلی این پدیده مورد استفاده قرار گیرد، گروه هایی در مکان های متفاوت (همچون انجمن سلامت) نام های دیگری را پیشنهاد دادند.این اسامی به طور مثال "ارگاسم شنوایی از طریق سر (به انگلیسی auditory induced head orgasm)" یا "القای حواس سرخوشی (به انگلیسی attention induced euphoria)" بودند.این ها در حالی است که اسامی مصطلح میان مردم "پیغام مغز" یا "مورمورشدن سر" یا "ارگاسم مغزی" بوده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]