پرش به محتوا

اینک انسان (مارتینز و هیمنز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اینک انسان
اینک انسان پیش از ترمیم
هنرمندالیاس گارسیا مارتینز
گونهفرسکو
ابعاد
۵۰ cm × ۴۰ cm (۲۰ اینچ × ۱۶ اینچ)
مکانSanctuary of Mercy church، بورخا، ساراگوسا، اسپانیا
مالکDiocese of Tarazona

اینک انسان (به لاتین: Ecce Homo) نقاشی دیواری است در کلیسای دهکدهٔ بورخای اسپانیا که در سال ۱۹۳۰ توسط الیاس گارسیا مارتینز خلق شد. در این نقاشی عیسی، کوتاه‌زمانی پیش از به صلیب کشیده‌شدن با تاجی از خار نشان داده شده‌است.

شهرت فعلی این نقاشی به ترمیم با حُسن نیت اما ناشیانهٔ آن در سال ۲۰۱۲ بازمی‌گردد که توسط یک هنرمند آماتور آموزش ندیدهٔ ۸۱ ساله به‌نام سیسیلیا هیمِنِز انجام شد.[۱] کاری که هیمِنِز روی نقاشی انجام داد آن را شبیه به یک میمون کرد و به همین دلیل پس از ترمیم از آن با نام اینک میمون یاد می‌شود.[۲]

مارتینز نقاش سرشناسی نبود و ارزش هنری «اینک انسان» هم پیش از ترمیم در حد یک کار هنرجویانه بود. خرابکاری سهوی که هیمنِز انجام داد موجب شد نقاشی فراموش شده یک شبه در سراسر جهان معروف شود.[۳] بازتاب خبری این ترمیم آن‌چنان بود که طی ساعات پس از انتشارش در صدر پرخواننده‌ترین اخبار سایت‌هایی هم‌چون بی‌بی‌سی، لوموند و دیلی تلگراف قرار گرفت.[۴]

نتیجهٔ تلاش هیمنِز برای ترمیم نقاشی در سال ۲۰۱۲

منابع[ویرایش]

  1. "Spanish fresco restoration botched by amateur". bbc.com (به انگلیسی). BBC. 23 August 2012. Retrieved 20 August 2022.
  2. FRAYER, LAUREN (December 12, 2012). "Spain's Infamous 'Art Restorer' Hits EBay". npr.org (به انگلیسی). National Public Radio. Retrieved 20 August 2022.
  3. Jones, Jonathan (23 اوت 2012). "Great art needs a few restoration disasters". theguardian.com (به انگلیسی). The Guardian. Retrieved 20 August 2022.
  4. HUERTA, ROCÍO (23 اوت 2012). "La restauración de un eccehomo se convierte en un sainete mundial". elpais.com (به اسپانیایی). ال پائیس. Retrieved 20 August 2022.