ایندوستریا آئروناتیکا رومانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ایندوستریا آئروناتیکا رومانا
صنعتفناوری هوافضا
بنا نهاده۱۹۲۵
دفتر مرکزیبراشوو، رومانی
وبگاه

ایندوستریا آئروناتیکا رومانا یا صنایع هوانوردی رومانی یک تولیدکنندهٔ هوافضایی رومانیایی است که در سال ۱۹۲۵ پایه‌گذاری شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر گیمبه در نزدیکی براشوو رومانی قرار دارد و دارای ۱۲۰۰ متخصص است که از این تعداد ۱۷۰ تن مهندس هستند. این شرکت به کار بهینه‌سازی، بازبینی و اورهال هلیکوپترها و هواپیماهای سبک می‌پردازد.

تاریخچه[ویرایش]

برای اطمینان از این که نیروی هوایی پادشاهی رومانی بدون وابستگی به تولید کنندگان خارجی بتواند نیازهای خود را برآورده کند دولت رومانی در بین دو جنگ جهانی برای برپا کردن ۳ شرکت سازندهٔ اصلی هواگرد یارانه پرداخت کرد. نخستین شرکت، شرکت اس ئی تی بود که در سال ۱۹۲۳ در بخارست برپا شد. پس از آن شرکت آی ای آر بود که از سال ۱۹۲۵ در براشوو آغاز به کار کرد و سومین شرکت ایکار بود که در سال ۱۹۳۲ در بخارست تأسیس شد.

یکی از مهندسین طرح هواگرد ای ای آر در اوائل دههٔ ۱۹۳۰ الی کارافولی نام داشت.

در خلال جنگ جهانی دوم جنگنده‌های آی‌ای‌ار ۸۰ و آی‌ای‌آر ۸۱ در تأسیسات آی ای آر طراحی و ساخته شد.

در سال ۱۹۴۵ و ۱۹۴۷ با هماهنگی رادو مانیکاتیده و رادو مارادارسکو آی ای ار یک میکروخودرو به نام ام آر و یک خودرو تولید نمود.

از سال ۱۹۶۸ آی ای ار بیش از ۳۷۰ هلیکوپتر (آی‌ای‌آر ۳۱۶ و آی‌ای‌آر ۳۳۰)، ۸۳۰ گلایدر شامل گلایدرهای موتوردار و ۱۴۰ هواپیما تولید کرده است.

در سال ۲۰۰۰ آی ای آر همراه با شرکت یوروکوپتر، شرکت یوروکوپتر رومانیا را پدید آورد که ۴۹٪ سهام این شرکت متعلق به آی ای آر بود.

تولیدات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Industria Aeronautică Română». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.