گمار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ایل گمار)
پرش به: ناوبری، جستجو

گمار یا طایفه گمار، یکی از طوایف بختیاری در جنوب غربی ایران است،[۱] که بر پایه ساختار اجتماعی ایل بختیاری، از شاخه هفت‌لنگ و زیرمجموعه‌ای از بابادی باب می‌باشد. پیشینه طبقه‌بندی خاص طوایف بختیاری، به قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد، که بر پایه نظام مالیاتی، تمامی طایفه‌های بختیاری، به دو شاخه بزرگ هفت‌لنگ و چهارلنگ تقسیم شدند، که هفت‌لنگ خود به ۴ باب تفکیک گردید، طایفه گمار از طوایف تشکیل‌دهنده یکی از این باب‌هاست، که بابادی باب نامیده می‌شود.[۲][۳]

طایفه گمار خود از چهار تیره تشکیل شده است که عبارتند از: کپیری، هزارمیشی، توده‌ای و اداپا. این طایفه دارای جمعیتی تقریباً بالغ بر ۵۳۰۰ نفر می‌باشد، که نود درصد از آنها در شهرستان‌ها و مابقی در منطقه شلال قسمتی از شیمبار زندگی می‌کنند. افراد باقی‌مانده در شـَـلا، از طریق دامداری و کشاورزی زندگی خود را تأمین می‌کنند. عمده کشاورزی آنان گندم، جو و برنج می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «BAḴTĪĀRĪ TRIBE». Encyclopaedia Iranica. بازبینی‌شده در ۸ ژانویه ۲۰۱۴. 
  2. «نمودار اجتماعی طوایف بختیاری». دانشنامه ایرانیکا. 
  3. «Bakhtyārī». Encyclopædia Britannica. بازبینی‌شده در 3-25-2014. 

نام یکی از روستاهای اطراف شوشتر که زمین های کشاورزیش دارای قابلیت کشت نیشکر می باشد از این رو کارخانۀ نیشکر با نام کشت و صنعت کارون در آنجا واقع است اما بعد از خریداری زمینهای نیشکر از سوی شرکت ،اهالی آن به جای دیگری با نام شهرک حمزه جنوبی یا سیدالشهدا نقل مکان کردند رودخانه ای نیز نزدیک گمار قرار دارد که به آن سور می گویند کانالهای آبیاری این مکان از اولین کانالهای ساخته شده در ایران به دست شرکتهای خارجی است یکی از دیگر موارد قابل ذکر در مورد این مکان ،وجود اشیا عتیقه است که قبل از انقلاب توسط فرانسوی ها مورد کاوش قرار می گرفت و اشیا زیادی از آن بتاراج برده شد.