ایستگاه راه‌آهن باکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایستگاه راه‌آهن باکو
پایانه راه‌آهن آذربایجان
مکان جمهوری آذربایجان, باکو
مالکراه‌آهن آذربایجان
سکوها۵
خطوط آهن۸
ساخت
پارکینگبلی
دیگر اطلاعات
کد ایستگاه۵۴۷۱۱۲
محدوده۱۶
تاریخچه
بازشده۱۸۸۰[۱]
برقی‌شدنبلی
خدمات
ایستگاه قبلی   راه‌آهن آذربایجان   ایستگاه بعدی

ایستگاه راه‌آهن باکو (ترکی آذربایجانی: Bakı Dəmir Yolu Vağzalı) ایستگاه مرکزی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است.

تاریخچه[ویرایش]

که اولین ساختمان ایستگاه و ساخت آن به سال ۱۸۸۰ میلادی باز میگردد که با راه اندازی راه آهن باکو-تفلیس فعالیت خود را آغاز نموده است.[۲] معماری اولین ساختمان به سبک احیای مور بوده است. در سال ۱۹۲۶، مجموعه ایستگاه دوم، ایستگاه سابونچو، طراحی و ساخته شد تا راه‌آهن برقی شده باکو-سابونچو را برای استفاده به مردم ارائه دهد.[۳] معماری ساختمان دوم نیز به سبک احیای موری بوده است. این موضوع نیز قابل اشاره می باشد که، در سال ۱۹۶۷ میلادی، ایستگاه مترو «۲۸ مه» ساخته شد و توسط یک تونل عابر پیاده به ایستگاه سابونچو برای استفاده متصل گردید. در سال ۱۹۷۷ میلادی نیز ایستگاه راه آهن باکو تحت یک بازسازی اساسی قرار گرفت، که قابل ذکر است طی آن یک ساختمان ایستگاه مدرن در مجاورت ایستگاه قدیمی سابونچو ساخته شده است.[۳] آخرین بازسازی که بر روز این ایستگاه انجام گرفته است در سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Железнодорожные станции СССР. Справочник. — М. : Транспорт, 1981. (به روسی)
  2. "Бакинский железнодорожный вокзал - Тифлисский вокзал (Баку)" (به روسی). Ourbaku.com. 2016. Retrieved 2021-10-17.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ "The Baku Railway Station is commissioned into operation after major reconstruction" (به انگلیسی). Mehriban-Aliyeva.az. 2017-02-10. Retrieved 2021-10-17.
  4. "Ilham Aliyev, his spouse attend opening of newly renovated Baku Railway Station (PHOTO)" (به انگلیسی). Trend.az. 2017-02-10. Retrieved 2021-10-17.

پیوند به بیرون[ویرایش]