ایزینیا فتیدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کرم ایزینیا فتیدا
Redwiggler1.jpg
ایزینیا فتیدا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
زیرفرمانرو: کرم حلقوی
(طبقه‌بندی‌نشده): کمربندبه‌تنان

خداوند منان و حکیم بیش از 23000 نوع کرم خاکی آفریده است که چند نوع آن با مابقی تفاوت دارد، مابقی با تولید مثل سالی یک بار، مبادرت به شخم زدن و جابجایی خاک می‏کنند و لیکن چند نوع معدود دیگر با ویژگی خاصی نجات دهنده محیط زیست انسان‏ها و تأمین کننده غذای سالم آن‌ها هستند. یکی از این‌ها کرم خاکی ایزینیا فتیدا است که در اصطلاح کرم قرمز یا خزندهقرمز نامیده می­شود و در زبان فارسی به کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی و در سطح بین‏ المللی به کرم قرمز کالیفرنیایی معروف است. Red Worm California و در عمل کمپوست سازی بسیار ارزشمند است.کرمهای Eisenia fetida برای ورمی کمپوستینگ زباله‌های زیستی خانگی و صنعتی استفاده می‌شود.آنها بومی اروپا هستند، اما به هر قومی و غیر قومی به غیر از قطب جنوب وارد شده‌اند .


این کرم با تولید مثل هر هفته، با ویژگی داشتن 70 درصد پروتئین در مقایسه با درصد پروتئین گوشت قرمز(25%) یعنی بیش از سه برابر و همچنین دارای امگا 3 یکی از مخلوقات نادر خداوند از لحاظ مواد غذایی می‌باشد.علاوه بر این فضولات این کرم کودی بنام ورمی کمپوست با خواص منحصر بفردی است که در ادامه خواص آن ارائه خواهد شد. این کرم در سال 1942 میلادی شناسایی شده‌است و از سال 1979 میلادی با آن کسب و کار می‏شود.

مشخصات[ویرایش]

این کرمها تحت عناوین مختلفی از قبیل: کرم قرمز، کرم صورتی، کرم ارغوانی، کرم ببری، کرم طعمه نامیده می‌شود. کرمهای زنده به رنگ ارغوانی یا قهوه­ای و یا حتی تیره ­تر دیده می­شوند. این کرمها در قسمت پشت خود نواری رنگی دارند و معمولاً در هر قطعه از بدن آنها، دو نوار دیده می­شود. رنگ بدن کرمها در قسمت شکم، کدرتر است. به هنگام بلوغ، طول کلیتلوم در کرمها به هفت الی نه قطعه می­رسد که بین قطعات 24، 25 یا 26 تا 36 می­باشد. این کرم­ها بسیار پرطاقت بوده و قادر به تحمل طیف وسیعی از نوسانات دما و رطوبت می­باشند. فرایند تولید کرم‌پوسال در این نوع کرم نیز بدلیل سازگاری غذایی با مواد آلی، بسیار آسان انجام می­گیرد، یعنی این کرمها می­توانند از انواع گوناگون زباله­های آلی تجزیه‌پذیر تغذیه کنند. هر کرم می­تواند روزانه بطور میانگین هفت میلی‌گرم زباله را بازیافت نماید. همچنین سرعت رشد آن‌ها نیز بالاست. کرمهای بالغ، وزنی معادل با 5/1 گرم داشته و حدود 50 تا 55 روز بعد از بیرون آمدن از کوکون قادر به تولید مثل می­باشند.

تولید مثل[ویرایش]

کرمها جزء جانوران هرمافرودیت می‌باشند یعنی هر کرم اندامهای نر و مادگی را توأمان دارد، ولی نهایتاً کرم با اتصال به جفت دیگر از طریق دو کلیتلوم و تبادل اسپرم عمل جفتگیری را انجام میدهد. سپس هر کرم یک کیسه تخم ریزی در کلیتلوم خود تشکیل می‌دهد.

هر کرم بالغ می­تواند بطور میانگین در هر سه روز یک کوکون ایجاد کند که مدت 23 روز پس از آن از هر کوکون یک تا سه نوزاد کرم خارج می­گردد. اما تمام نوزادان خارج شده از کوکون زنده نمی­مانند. بطور میانگین تعداد این کرمها می­تواند تا سی برابر افزایش یابد. این کرمها در خارج از سفره­‌های غذایی خود حرکت نمی­کنند.

رابطه کرم ایزنفتیدا با روغن خراطین :[ویرایش]

کرم ایزنفتیدا یک کرم تقریباً نادر و گران قیمت است که در انواع صنعت‌ها از جمله تهیه انواع کمپوست‌ها یا تهیه روغن‌ها از جمله روغن خراطین !

استفاده از کرم ایزنفتیدا از آن زمان که ابن سینا در کتاب قانون در طب از روغن این کرم به عنوان یک روغن حجم دهنده به اندام‌های بدن نام برد رونق گرفت .

خواص روغن[ویرایش]

علاوه بر استفادهٔ این کرم در کمپوستینگ ، از این کرم روغن‌گیری به عمل آمده و از روغن آن که به روغن خراطین شهرت دارد برای حجم دهی اندام‌ها مانند لب ، گونه ، باسن ، آلت تناسلی و ... استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]