ایزدیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ایزیدیان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ایزیدی
Êzidîtî
Yezidis of Jabal.jpg
ایزدیان در کوه‌های سنجار، مرز عراق و سوریه. (دهه ۱۹۲۰ میلادی)
جمعیت کل
۵۰۰٬۰۰۰–۷۰۰٬۰۰۰ نفر[۱][۲][۳]
مناطق دارای جمعیت قابل توجه
 عراق۳۰۰٬۰۰۰–۶۵۰٬۰۰۰[۲][۴][۵]
 آلمان۴۰٬۰۰۰–۶۰٬۰۰۰[۱][۶]
 ترکیه۵۰٬۰۰۰[۷][۸]
 ارمنستان۴۰٬۶۲۰[۹]
 روسیه۳۱٬۲۷۳–۴۰٬۰۰۰[۱۰]
 گرجستان۱۸٬۳۲۹ (۱۷٬۱۱۶ در تفلیس)[۱۱]
 سوریهحدود ۱۲٬۰۰۰–۱۵٬۰۰۰[۱][۱۲]
 سوئد۴٬۰۰[۶]
 اوکراین۲٬۰۸[۱۳]
دین‌ها
ایزدی
کتاب‌های مقدس
جلوه
مصحف رش
زبان‌ها
زبان إیزیدی[۱۴] (کرمانجی)

ایزدیان، ایزدی‌ها، یزیدیان یا یزدانی‌ها الگو:به إیزیدی [۱۵][۱۶][۱۷] هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می‌کنند. شمار مهاجران ایزدی در چند دهه اخیر در اروپا رو به فزونی‌ست. ایزدیان به زبان إیزیدی صحبت می‌کنند. آیین ایشان، ایزیدی با ایمان بر تنها یزدان پاک مسلط است. یزدان پاک یا ایزد منان نیز به معنای خدای بخشنده و مهربان[۱۸] می‌باشد؛ که ایرانیان باستان قبل از ورود اسلام در ستایش خداوند شان بکار می‌بردند. آیین ایزدی یا یزیدی مخلوطی از اسلام غیرمعمولی، مسیحیت شرقی، زرتشتی، یهودیت و احتمالاً مهرپرستی است.[۱۹] دین ایزدی (یزیدی) ارتباطی با دین زرتشت ندارد و تنها مشخصه‌های اندکی از دین زرتشت اقتباس کرده‌است.[۲۰]

تعدادی از اجداد ایزدیان پس از ورود اسلام به وسیله شیخ عدی مسلمان شدند. شیخ عدی و ملک طاووس دو عنصر مهم در آیین ایزدیان‌اند. طاووس، نماد طایفه ایزیدیه و آغاجاری است. ایزدیان معتقدند که طاووس نماد «فرشته اعظم» است.[۲۱] به دلیل وجود هفت فرشته، در راس آن‌ها ملک طاووس، در جهان‌بینی‌شان، ایزیدیان متهم به شیطان‌پرستی شده‌اند زیرا ملک طاووس به عنوان نمادی از شیطان تعبیر می‌شود.[۱۹]

جمعیت[ویرایش]

کردهای ایزدی در کردستان عراق، کردستان ترکیه، کردستان سوریه و قسمت کردنشین ارمنستان و اطراف تفلیس زندگی می‌کنند. البته شماری نیز به آلمان و برخی کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. آماری رسمی دربارهٔ آنان در دست نیست، اما شمار آنان در مجموع این کشورها تا پانصدهزار نفر برآورد می‌شود که حدود دویست‌هزار نفر در عراق زندگی می‌کنند؛ ولی بنا به گفته تحسین سعید بیک امیر ایزدیان جهان، آنان در عراق بین ۶۰۰٬۰۰۰ تا ۷۰۰٬۰۰۰ نفر و در دنیا نیز حدود ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر هستند.[۲۲]

مفهوم واژه ایزدی و یزیدی[ویرایش]

این گروه به‌طور عام خودشان را ایزدی Ēzdī (یا یزیدی) می‌خوانند. خود ایشان، ترجیح می‌دهند که نام مذهبشان را از ایرانی باستان yazata، فارسی میانه yazad (یزدانی بودن) بدانند و این فرضیه، به‌طور گسترده پذیرفته شده‌است.[۲۳] در میان پژوهشگران غربی اجماع بر آن است که واژه «یزیدی» از نام یزید بن معاویه (که در نزد ایزدیان محترم است) گرفته شده است.[۲۴]

پیشینه[ویرایش]

این دین پیش از ورود اسلام در مناطق یاد شده، وجود داشته‌است و تحت تأثیر ادیان زرتشتی و مانوی قرار گرفته‌است و عقاید مهرپرستانه و زرتشتی بر آن تأثیر داشته‌اند. تأثیراتی از دین یهود و فرقهٔ «نسطوری» و عقاید صوفیه (پس از اسلام) نیز در منابع برشمرده شده‌اند. در منابع مربوط به فرقه‌های اسلامی آن را فرقه‌ای از جمله غلاة شیعه دانسته‌اند .

اهل این کیش، به‌وسیلهٔ شیخ عدی بن مسافر اموی که عوام وی را «شیخ عدی» (Şêx Edî) می‌نامند مسلمان شدند. بعضاً گفته شده‌است که ایشان به دلیل تشابه نام یزید با کیش خود او را امام و قدیس خود دانسته و حتی به مقام خدایی رسانیده‌اند. اولین دانشمندی که توجه محققان را به آن‌ها جلب کرد، احمد تیمور پاشا بود که در کتاب «الیَزیدیه و مَنشاء نحلَتِهِم» به این مسئله اشاره می‌کند که از این قوم پیش از قرن ششم هجری قمری نامی در تاریخ نیامده بود که این زمان همان زمانی است که شیخ عدی به میان آن‌ها آمده و طریقهٔ «عدویه» را در میان آن‌ها بنیان نهاده‌است. ابوفراس در کتاب خود که به سال ۷۵۲ هجری قمری تألیف شده‌است آن‌ها را به همین نام خوانده‌است.

محقق دیگر، «ابوسعید محمد بن عبدالکریم سمعانی» (درگذشته به سال ۵۶۲ هجری قمری) در کتاب «الانساب» می‌نویسد: «جماعت بسیاری را در عراق در کوهستان حلوان و نواحی آن دید که ایزدی بودند و در دیه‌های آنجا به صورت مردم زاهد اقامت داشتند و گِلی به نام «حال» می‌خورند. این گل را برای تبرک از مرقد شیخ عدی برمی‌دارند و آن را با نان خمیر می‌کنند و به صورت قرص درآورده و گاه گاه می‌خورند و آن را «برات» نامند.» نام خدای آن‌ها (بالاترین مرتبه ربانی) یزدان است. تصور بر آن است که او در چنان منزلت بالایی است که نمی‌تواند مستقیماً پرستش شود. نقش این مرتبه الهی در عین حال نقشی غیرفعال است. او خالق جهان است ولی نگهدارنده آن نیست. هفت روح (فروهر) بزرگ از او منبعث شده‌اند که مهمترین آن‌ها فرشته طاووس یا آنطور که در آیین ایزدی نامیده می‌شود، ملک طاووس، قیم اراده الهی است. در آیین مسیحیت باستانی طاووس نماد بدمنشی بود بخاطر آنکه گفته می‌شد گوشت او فاسد نمی‌شود. ملک طاووس در باور ایزدی‌ها نفس آغازین الهی و از او جدا ناشدنی است و با این ارزیابی آیین ایزدی تک خدایی است.

ایزدی‌ها پنج بار در روز ملک طاووس را عبادت می‌کنند. نام دیگر او شیطان است که در عربی به فرشته رانده شده از درگاه خدا گفته می‌شود. همین موجب شده که به ایزدی‌ها انگ اشتباه «شیطان‌پرست» زده شود. ایزدی‌ها به تناسخ اعتقاد دارند، به این معنی که روح به‌طور متناوب تا تطهیر کامل در جسم حلول می‌کند و به این شکل کاربرد دوزخ از بین می‌رود.

بدترین سرنوشت برای یک پیرو آیین ایزدی، رانده شدن از جامعه ایزدی است چرا که این به معنی آن است که روح او دیگر هرگز پیشرفتی نمی‌کند. گفتگو با هر دین و آیین دیگر هم برای آن‌ها مطلقاً ناممکن است. در ارتباط با پنهان نگاهداشتن بخشی از کیش ایزدی‌ها درک نادرستی از ارتباط این آیین با فلسفه دوگانگی جهان زرتشتیان (نور و تاریکی) و حتی خورشیدپرستی ایجاد شده‌است.

گرترود بل در صفحه ۲۶۹ از کتاب سفرنامه خود «امارت تا امارت» می‌گوید «مسلمانان و مسیحیان نظر به تمایل فرقه ایزیدی به مسامحه و مرافقه با شیطان آنها را شیطان‌پرست می‌دانند» وی نامه ای به «علی بیگ» رهبر گروه می‌نویسد و با وی در روستایی که «بادری» می‌خواند دیدار می‌کند.

باورها و آیین‌ها[ویرایش]

ایزدی‌ها تاریخ مذهب خود را به چهار هزار سال پیش می‌رسانند اما به گفته پژوهشگران، کیش ایزدی در قرن چهاردهم میلادی در جنوب جلگه بین‌النهرین پدید آمده‌است.

عقاید ایزدی‌ها تلفیقی از مذاهب گوناگون است که در این منطقه رواج داشته‌اند. برای نمونه، آن‌ها مانند زرتشتیان، مانند کلیمیان به قربانی و نذورات، مانند مسیحیان به غسل تعمید و مراسم عشای ربانی را اجرا می‌کنند و عروس در لباس سرخ از کلیساهای مسیحی بازدید می‌کند و مانند مسلمانان به سنت ختنه پایبندند. اعتقاد به تناسخ و سیر تکاملی روح از طریق زایش‌های پی در پی و دمیده‌شدن در کالبدهای پیاپی، ایزدیان را با مسالک شرقی پیوند می‌دهد. از سوی دیگر، ایزدیان همچون مسلمانان روزانه پنج بار به شیوه خود نماز می‌گزارند، اما قبله شان در چهار بار از این نمازهای پنج‌گانه، خورشید است و در نیم‌روز، مقبره شیخ عدی بن مسافر، صوفی عرب قرن ششم هجری است که به باور تاریخ نگاران، بنیان‌گذار کیش ایزدی است.

ایزدی‌ها دارای دو کتاب مقدساند: یکم کتاب جلوه که در آن اصول اعتقادی آن‌ها تشریح شده‌است و دوم کتاب دیگری است به نام مصحف رش (کتاب سیاه) که مجموعه ادعیه و سرودهای آن‌ها در ستایش بزرگان‌شان است.

علویان، کاکه‌ای‌ها (اهل حق) و شیدلی‌ها که همگی در مناطق کردنشین ایران، عراق، ترکیه و سوریه و نواحی هم‌جوارشان زندگی می‌کنند، از این دسته مذاهب به‌شمار می‌روند[نیازمند منبع] و همگی این وجه مشترک را دارند که از سویی آداب نیایش جمعی‌شان همچون نذر و نیاز و قربان به یک‌دیگر شباهت دارد و با صوفیان مسلمان مشترک است و دیگر این‌که گرچه پیروانی از میان ترکان و اعراب هم پیدا کرده‌ند، مرکز عمده نشو و نموشان کردستان عراق بوده‌است و فرهنگ و زبان کردی رکن مهمی از آیین آنان را تشکیل می‌دهد.

باور بر این است که نام کیش ایزدی ریشه در واژه فارسی ایزد دارد. عناصری همچون ستایش خورشید و آتش در این آیین نشانه‌هایی از باورهای باستانی ایرانیان، مهرپرستی و دین زرتشت دارد.

زیارتگاه‌های (معابد) آن‌ها اغلب با تصویر خورشید آراسته شده‌است و گورهای آن‌ها به سمت شرق، در جهت طلوع آفتاب هستند.

«ایزدیان» هم مثل بسیاری از پیروان ادیان باستانی اعتقاد دارند که «جهان و هرچه در او هست» از چهار عنصر اصلی یعنی «آب، باد، خاک و آتش» ترکیب یافته‌است.

خداوند به ادعای خود، مشابه باور معمول ادیان سامی، انسان را از آب و خاک آفرید در حالی که به باور ایشان فرشتگان درگاه ابدیت همه از جنس آتشند؛ و آتش به باور آن‌ها بر گل ﴿ممزوج آب و خاک﴾ ارجحیت دارد. از این رو وقتی خداوند از همه فرشتگان بارگاهش ﴿از جمله ملک مقرب، طاووس﴾ می‌خواهد که در مقابل ساخته دست او، آدم، تعظیم کنند، ملک طاووس «شیطان» از این دستور نابجای ایزدی سر می‌پیچد و از همان زمان سر به شورش می‌گذارد، شورشی که تا روز محشر ادامه خواهد داشت و ایزدیان آن را شورشی بر حق و از روی حکمت خداوند می‌دانند و شیطان را لعن نمی‌کنند و معتقدند که در آخرالزمان او مشمول لطف و بخشش پروردگار خواهد شد.

تصاویر ملک طاووس همه‌جا در معابد، زیارتگاه‌ها و گورهای ایزدی‌ها وجود دارد.

پژوهندگان و کلام شناسان اسلامی آن‌ها را به دلیل باور به نسخ اسلام در آخرالزمان، جزو غُلات دانسته‌اند.

ایزدی‌ها همچون صوفیان در مراسم خود به ذکر و سماع می‌پردازند و پیروان این کیش، به طبقات پیر و شیخ و مرید تقسیم می‌شوند.

در ماه دسامبر، ایزدی‌ها سه روز روزه می‌گیرند و بعد از آن با پیر خود شراب می‌نوشند. نام خدای آن‌ها (بالاترین مرتبه ربانی) یزدان است، او خالق جهان است ولی نگهدارنده آن نیست. هفت روح (فروهر) بزرگ از او منبعث شده‌اند که مهمترین آن‌ها فرشته طاووس یا آنطور که در آیین ایزدی نامیده می‌شود، ملک طاووس است.

نزدیک‌ترین‌ها به ایزدی‌ها، چه در باور و اساطیر، همچون اعتقاد به ملائک هفتگانه و تناسخ و سنت‌ها و آیین‌ها، طایفه یارسان اند که در عراق «کاکه‌ای» و در ایران «اهل حق» نامیده می‌شوند که بسیاری از ایرانیان آنان را به اشتباه «علی‌اللهی» می‌شناسند؛ نامی که همچون «شیطان‌پرست» برای ایزدی‌ها، مورد پسند نیست.

پاره‌ای از پیروان اهل حق نیز در مورد شیطان نگرشی همچون ایزدی‌ها دارند. ایزدی‌ها نیز به اهل حق احساس نزدیکی می‌کنند و آنان را در جمع خود شرکت می‌دهند با این حال با آنان وصلت نمی‌کنند.
اکثریت اهل حق را نیز همچون ایزدیان، کردها تشکیل می‌دهند، اما در ایران و عراق و قفقاز، این آیین در میان لکها و ترکان نیز پیرو دارد.

پژوهشگران در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که زیارتگاه‌ها (معابد) آن‌ها اغلب با تصویر خورشید آراسته شده و گورهای آن‌ها به سمت شرق، در جهت طلوع آفتاب هستند و آن‌ها عناصر مشترک زیادی با اسلام و مسیحیت دارند.

کودکان به دست یک پیر (موبد) با آب متبرک غسل تعمید داده می‌شوند، در زمان ازدواج، پیر یک نان را دو نیمه می‌کند و نیمی از آن را به عروس و نیمه دیگر را به داماد می‌دهد. عروس در لباس سرخ از کلیساهای مسیحی بازدید می‌کند. در باور ایزدی‌ها، شیطان دشمن اصلی بشریت نیست، بلکه مقربترین فرشته خداوند و نخستین آفریده اوست و ملک‌طاووس نام دارد؛ فرشته‌ای که خداوند تنها با این انگیزه به او فرمان داد به آدم سجده کند که او را بسنجد و هنگامی که او از سجده کردن سر باز زد، بر تقربش به درگاه الهی افزوده شد و خداوند اداره جهان را به او سپرد. ایزدی‌ها بر این باورند که قدمت کیش آنان به زمان پیدایش بشر می‌رسد و ایزیدیان از نسل آدم اند و نه از نسل حوا. در حالی که در باور ادیان ابراهیمی، ابنای بشر حاصل ازدواج آدم و حوا هستند، ایزیدیان خود را حاصل پسری می‌دانند که از بذری که آدم کاشت پدید آمد و سپس با یک حوری وصلت کرد.[نیازمند منبع]
به این ترتیب، ایزیدیان خود را تافته‌ای جدابافته می‌دانند که نباید با دیگر اقوام وصلت کنند و دیگر ابنای بشر را به کیش خود بپذیرند.[نیازمند منبع] ایزدی‌ها همواره جمعی بسته بوده‌اند؛ خود را قومی برگزیده می‌دانند، بیگانگان را به میان خود راه نمی‌دهند و اعتقادات خود را از دیگران مخفی نگه می‌دارند.

در ماه دسامبر، ایزدی‌ها سه روز روزه می‌گیرند و بعد از آن با پیر خود شراب می‌نوشند. از روز پانزدهم تا بیستم سپتامبر ایزدی‌ها مراسم زیارت همگانی سالانه از آرامگاه شیخ عدی در لالش، در شمال موصل را برگزار می‌کنند که طی آن در رودخانه یک مراسم آیینی غسل دارند. ایزدی‌ها همچنین مراسم قربانی حیوانات و ختنه دارند.[۱]

گستره و جغرافیا[ویرایش]

ایزدی‌ها، قرن‌ها در سکونت‌گاه‌ها در روستاهای دورافتاده در کردستان و در انزواء زیسته‌اند و همسایگان مسلمان و مسیحی‌شان آنان را با نام «شیطان‌پرست» می‌شناسند، عنوانی که ایزدی‌ها برای خود نمی‌پسندند. اما شاید همین نگاه به ایزیدیان، آنان را آماج حمله مسلمانان تندرویی کرده باشد که ریختن خون «کفار» را مباح می‌دانند؛[نیازمند منبع] آن هم کفاری که شیطان، دشمن اصلی بشریت را می‌پرستند. آن‌ها در چند دوره مورد تهاجم قرار گرفتند بیشترین مشکلات و قتل و عام آن‌ها در دوره خلافت عثمانی اتفاق افتاده‌است.[۲] همچنین در جریان حمله‌های گروه موسوم به داعش در سال ۲۰۱۴ حدود پنج هزار نفر از مردان ایزدی کشته شدند و زنانشان به اسارت تندروهای داعش درآمدند

با تمام این جدایی پیشگی، ایزدی‌ها از تبار دیگر کرد‌هایی اند که در جوارشان زندگی می‌کنند و زبانی متفاوت با آنان که گویش کرمانجی (کردی شمالی) است ندارند.

با وجود آن‌که در باور ایزدی‌ها، دین آنان پیشینه‌ای به قدمت تاریخ بشر دارد اما مورخان، کیش ایزدی را در شمار دیگر فرقه‌هایی طبقه‌بندی می‌کنند که پس از اسلام، به نیت احیای سنت‌های پیشینیان و با انگیزه حفظ و بازیافت هویت تاریخی در نقاط مختلف خاورمیانه زاییده شدند و رشد کردند؛ هرچند بنیان‌گذاران‌شان صوفیهای مسلمان بودند.
شمار اندکی از ایزدی هاعرباند. در زمان حکومت صدام حسین در عراق، دولت مرکزی می‌کوشید با انگشت نهادن بر همین اقلیت عرب، عرب بودن بانی کیش ایزدی و عرب تبار قلمدادکردن دیگر ایزدی‌ها، آنان را به سوی خود جلب کند و هم اینکه از آنان به عنوان اهرمی علیه دیگر کردها که رکن عمده‌ای از ناراضیان حکومت حزب بعث را تشکیل می‌دادند، استفاده کند.
شاید یکی از دست‌آویزهای حملاتی که به ایزیدیان می‌شود، پندار افرادی باشد که به هواداری ایزدی‌ها از صدام حسین در زمان حکومت او اعتقاد دارند.

اما پاره‌ای از جوانان ایزدی هم بودند که صرف نظر از باورهای اجدادی خود مبنی بر دوری‌گزیدن از پیروان دیگر ادیان، وارد جنبش‌های چپ‌گرا در میان کردان عراقی شدند و در صف پیش‌مرگان با حکومت صدام حسین جنگیدند. خانواده‌های آنان نیز چون بسیاری دیگر از کردهای عراقی آماج حملات انتقام‌جویانه ارتش قرار گرفتند و خانمان خود را از دست دادند.

با تشکیل حکومت خودمختار کرد در شمال عراق و برپایی مجلس قانونگذاری محلی در این منطقه، ایزدی‌ها برای نخستین‌بار در قانونگذاری و حکومت سهیم شده‌اند و نمایندگانی در مجلس محلی و همچنین مجلس ملی عراق دارند.

با این حال، نخستین ایزدی که قانون‌گذار شد، نه در عراق بود و نه در هیچ‌کجای دیگر در این منطقه؛ بلکه دختر جوانی بود در آلمان که از سوی حزب سوسیال دموکرات این کشور به پارلمان اروپا راه جُست.

فلک‌ناز اوجا که هشت سال پیش در ۲۲ سالگی نماینده پارلمان اروپا شد و اکنون دومین دوره قانونگذاری خود را در جمع قانونگذاران اتحادیه اروپا می‌گذراند، از خانواده‌ای کرد ایزدی از ترکیه در آلمان متولد شده‌است و روابط نزدیکی با گروه‌های کرد ترکیه دارد.

گفته می‌شود در آلمان سی هزار ایزدی زندگی می‌کنند که عمدتاً از پناهندگان کرد عراقی و ترکیه‌ای‌اند و بزرگ‌ترین جامعه ایزدی در بیرون از قلم‌روی اجدادی‌شان را تشکیل می‌دهند.

ایزدی‌ها از فرهنگی پرمایه و غنی برخوردارند که موسیقی در آن نقش برجسته‌ای دارد.[نیازمند منبع]

پرستش آن‌ها با آداب رنگین و رسوم زیبایی همراه است: سرودخوانی جمعی، رقص و سماع به سبک صوفیان، مراسم آب‌تنی و شستشو، افروختن شمع و بخور، نذورات و دعاخوانی گروهی برای مردگان…

زنان ایزدی در مناطق «سنجر»، لباس‌های سنتی سفید می‌پوشند. [۳]

آن‌ها مانند دیگر اقوام عراق در زمان رژیم بعث حاکم بر عراق به‌شدت زیر فشار بودند.

رژیم سابق عراق که به وفاداری آن‌ها اطمینان نداشت،[نیازمند منبع] آن‌ها را وادار می‌کرد از قلمروی کوهستانی خود به زمین‌های بایر کوچ کنند.

طی این کوچ‌های اجباری، بسیاری از مراتع و کشت‌زارهای آن‌ها نابود شد، بسیاری از آن‌ها مجبور به ترک عراق شدند و اینک به عنوان پناهنده در کشورهای غربی زندگی می‌کنند.

شیخ عدی[ویرایش]

آرامگاه شیخ عدی

آرامگاه شیخ عَدی در روستای لالش در ۳۶ کیلومتری موصل در شمال عراق، قبله گاه ایزدی‌ها است و هر ایزدی در صورت توانایی باید در طول عمرش دست‌کم یک‌بار به زیارت این آرامگاه برود.

موسم این «حج»، تابستان است. در کنار قبله‌گاه ایزیدیان، چشمه‌گاه مقدسی قرار دارد که زمزم خوانده می‌شود. کوهی مقدس است که نامش را عرفات نام نهاده‌اند. پلی نیز هست به نام پل صراط. در موسم زیارت گاوی را هم قربانی می‌کنند.

برخی او را که نام کامل و کنیه‌اش «شرف‌الدین ابوالفضائل عدی بن مسافر بن اسماعیل بن موسی بن مروان بن حسن بن مروان» است را منسوب به مروان بن حکم می‌دانند و در امویت او اتفاق نظر دارند. او را مردی صالح و باتقوا دانسته‌اند که در بعلبک سوریه به دنیا آمده‌است و بعدها در کوهستان حکاری در کردستان و موصل مسکن گزیده‌است. در این زمان او به «شیخ عدی حکاری» موسوم می‌شود. او بین سال ۵۵۵ تا ۵۵۸ هجری قمری در حالی که نزدیک به ۹۰ سال سن داشته‌است از دنیا می‌رود و وی را در زاویهٔ خود در حکاری دفن می‌کنند.

بر روی سنگ قبر وی چنین نوشته شده‌است:

بسم الله الرحمن الرحیم خالق السماء و الارض، اخفض هذه المنزل محل الشیخ العدی الحکاری، شیخ یزیدیه.

جشن‌های ایزدی[ویرایش]

از اعیاد معروف ایزدی‌ها می‌توان «شامیرام» را نام برد. و یا مراسم‌های چهارشنبه سوری و عید نوروز می‌شود نام برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Allison, Christine (2004–02–20). "Yazidis i: General". Encyclopædia Iranica. Retrieved August 20, 2010. There are probably some 200,000-300,000 Yazidis worldwide. Check date values in: |date= (help)
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Yezidi". Adherents.com. Retrieved ۲۰۰۸–۰۳–۳۱. Check date values in: |accessdate= (help) Cites estimates between 100,000 and 700,000.
 3. "Deadly Iraq sect attacks kill 200". بی‌بی‌سی نیوز. 2007–08–15. Retrieved ۲۰۰۸–۰۳–۳۱. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
 4. Iraq Yezidis: A Religious and Ethnic Minority Group Faces Repression and Assimilation By Christian Peacemaker Teams in Iraq (25 September 2005)
 5. [Idan Barir: www.dayan.org/The%20Yezidis%20of%20Iraq.pdf The Yezidis of Iraq: an Endangered Minority] Citation: The number of Yezidis residing in Iraqi Kurdistan is estimated at 300,000 residents
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ Megalommatis, Muhammad Shamsaddin (February 28, 2010). "Dispersion of the Yazidi Nation in Syria, Turkey, Armenia, Georgia and Europe: Call for UN Action". American Chronicle. Archived from the original on 16 December 2012. Retrieved August 20, 2010.
 7. Turkey / Religions - LookLex Encyclopaedia
 8. Yezidi http://adherents.com
 9. 2001 Armenian census
 10. 2002 Russian census
 11. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Georgia_Census_2002-_Ethnic_group_by_major_administrative-territorial_units.pdf
 12. Commins, David Dean (2004). Historical Dictionary of Syria. Scarecrow Press. p. ۲۸۲. ISBN 0-8108-4934-8. Retrieved August 20, 2010.
 13. "About number and composition population of Ukraine by data All-Ukrainian census of the population 2001". Ukraine Census 2001. State Statistics Committee of Ukraine. Retrieved 17 January 2012.
 14. Spat, Eszter (2005). The Yezidis. Saqi Books. pp. ۱۷–۲۱. ISBN 0-86356-593-X.
 15. "YAZIDIS i. GENERAL". Encyclopaedia Iranica. YAZIDIS, a heterodox Kurdish religious minority living predominantly in northern Iraq, Syria, and southeast Turkey, with well-established communities in the Caucasus and a growing European diaspora.
 16. Sharaf Khan Bitlisi identifies six important Kurdish tribes as Yezidi in the sixteenth century...;
  Philip G. Kreyenbroek, Khalīl Jindī God and Sheikh Adi are Perfect: Sacred Poems and Religious Narratives from Yezidi tradition The Yezidis are a small Kurdish community..;
  [Iraklii CHIKHLADZE, Giga CHIKHLADZE THE YEZIDI KURDS AND ASSYRIANS OF GEORGIA: THE PROBLEM OF DIASPORAS AND INTEGRATION INTO CONTEMPORARY SOCIETY; ca-c.org. Retrieved 11 June 2015.];
  [David Szakonyi Ethnic Mobilization in Post-Soviet Georgia: The Case of the Yezidi-Kurds بایگانی‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine, ecmi.de. Retrieved 11 June 2015.];
  Carole A.O'Leary THE KURDS OF IRAQ:RECENT HISTORY, FUTURE PROSPECTS بایگانی‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine
 17. Foltz, Richard. "Two Kurdish Sects: The Yezidis and the Yaresan". Religions of Iran: From Prehistory to the Present. p. 219. ISBN 978-1-78074-307-3. (نیاز به عضویت (help)).
 18. بی‌بی‌سی فارسی؛ ایزدی‌ها چه کسانی هستند؟
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ Naby, Eden. "Yazīdīs." In The Oxford Encyclopedia of the Islamic World. Oxford Islamic Studies Online, (accessed 17-Mar-2015)
 20. Allison, Christine (2012-12-06). The Yezidi Oral Tradition in Iraqi Kurdistan. Routledge. ISBN 978-1-136-74655-0.
 21. مواضع و رویکرد اقلیت‌ها در بحران سوریه، دویچه وله فارسی
 22. «شفق نیوز، مصاحبه با رهبر ایزدیان در عراق». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۲ مه ۲۰۱۲.
 23. P.G. Kreyenbroek. "Yazīdī." Encyclopaedia of Islam, Second Edition. Edited by: P. Bearman, Th. Bianquis, C.E. Bosworth, E. van Donzel, W.P. Heinrichs. Brill Online, 2015. Reference. 20 April 2015 <http://brillonline.nl/entries/encyclopaedia-of-islam-2/yazidi-COM_1364>
 24. Encyclopaedia Iranica, at http://www.iranicaonline.org/articles/yazidis-i-general-1

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • یزیدی‌ها و کیش و آئین آن ها- عنوان مقاله‌ای تحقیقی، از زنده یاد دکتر محمد محمدی ملایری است که در کتاب ۶ جلدی ایشان «تاریخ و فرهنگ ایران در دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی» مجلد پیوست‌ها (۱). انتشارات توس از صفحه ۳۳۱ تا ۳۶۱ چاپ و منشر شده‌است.

جهت اطلاع از نقد یزیدی‌ها به آدرس https://web.archive.org/web/20141019013331/http://nooralsadegh.ir/index.php/topics/pasokh/383-izadiha بروید

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • وبگاه یزیدی به زبان کردی
 • سایت مجله نورالصادق در نقد ایزدی‌ها
 • Yazidis
  Êzîdî
  Yezidis of Jabal.jpg
  Yazidis on the mountain of Sinjar, Iraqi–Syrian border, 1920s
  Total population
  700,000–1,000,000[1][2]
  Regions with significant populations
  Dohuk Governorate, Sinjar area, Nineveh Plains
  Listed by countries
   Iraq500,000 (2018 estimate)[3]
   Germany200,000 (2019 estimate)[4][5]
   Russia40,586 (2010 census)[6]
   Belgium35,000 (2018 estimate)[7]
   Armenia35,272 (2011 census)[8]
   Georgia12,174 (2014 census)[9]
   United States>10,000 (2017 estimate)[10]
   France10,000 (2018 estimate)[11][12]
   Syria10,000 (2017 estimate)[13][14]
   Sweden6,000 (2018 estimate)[15]
   Turkey5,000 (2010 estimate)[16][17]
   Australia2,738 (2019 estimate)[18]
   Canada1,200 (2018 estimate)[19]
  Religions
  Yazidism (majority)[20]
  Armenian Apostolic Church, Evangelicalism[21] and Islam[22][23]
  Languages
  Kurmanji (Northern Kurdish),[24] Arabic[25] and Armenian[26]

  Yazidis (also written as Yezidis) (/jəˈzdz/ (About this soundlisten))[27] are an endogamous and mostly Kurmanji-speaking[25] group of contested ethnic origin, indigenous to Iraq, Syria, and Turkey.[22] The majority of Yazidis remaining in the Middle East today live in Iraq, primarily in the Nineveh and Dohuk governorates.[28][29] The Yazidi religion is monotheistic and can be traced back to ancient Mesopotamian religions[30] and it also has some similarities with Abrahamic religions.[31][32]

  In August 2014, the Yazidis became victims of a genocide by the Islamic State of Iraq and the Levant in its campaign to rid Iraq and its neighbouring countries of non-Islamic influences.[33]

  Demographics

  Yazidi leaders and Chaldean clergymen meeting in Mesopotamia, 19th century

  Historically, the Yazidis lived primarily in communities located in present-day Iraq, Turkey, and Syria and also had significant numbers in Armenia and Georgia. However, events since the end of the 20th century have resulted in considerable demographic shift in these areas as well as mass emigration.[31] As a result, population estimates are unclear in many regions, and estimates of the size of the total population vary.[25]

  Iraq

  The majority of the Yazidi population lives in Iraq, where they make up an important minority community.[25] Estimates of the size of these communities vary significantly, between 70,000 and 500,000. They are particularly concentrated in northern Iraq in Nineveh Governorate. The two biggest communities are in Shekhan, northeast of Mosul and in Sinjar, at the Syrian border 80 kilometres (50 mi) west of Mosul. In Shekhan is the shrine of Sheikh Adi ibn Musafir at Lalish. In the early 1900s most of the settled population of the Syrian Desert were Yazidi.[34] During the 20th century, the Shekhan community struggled for dominance with the more conservative Sinjar community.[25] The demographic profile has probably changed considerably since the beginning of the Iraq War in 2003 and the fall of Saddam Hussein's government.[25]

  Traditionally, Yazidis in Iraq lived in isolation and had their own villages. However, many of their villages were destroyed by the Saddam regime. The Ba'athists created collective villages and forcibly relocated the Yazidis from their historical villages which would be destroyed.[35]

  Yazidi new year celebrations in Lalish, 18 April 2017
  Two Yazidi men at the new year celebrations in Lalish, 18 April 2017

  According to the Human Rights Watch, Yazidis were under the Arabisation process of Saddam Hussein between 1970 and 2003. In 2009, some Yazidis who had previously lived under the Arabisation process of Saddam Hussein complained about the political tactics of the Kurdistan Region that were intended to make Yazidis identify themselves as Kurds.[29] A report from Human Rights Watch (HRW), in 2009, declares that to incorporate disputed territories in northern Iraq—particularly the Nineveh province—into the Kurdish region, the KDP authorities had used KRG's political and economical resources to make Yazidis identify themselves as Kurds. The HRW report also criticises heavy-handed tactics."[29]

  Syria

  Yazidis in Syria live primarily in two communities, one in the Al-Jazira area and the other in the Kurd-Dagh.[25] Population numbers for the Syrian Yazidi community are unclear. In 1963, the community was estimated at about 10,000, according to the national census, but numbers for 1987 were unavailable.[36] There may be between about 12,000 and 15,000 Yazidis in Syria today,[25][37] though more than half of the community may have emigrated from Syria since the 1980s. Estimates are further complicated by the arrival of as many as 50,000 Yazidi refugees from Iraq during the Iraq War.

  Yazidi men

  Georgia

  The Yazidi population in Georgia has been dwindling since the 1990s, mostly due to economic migration to Russia and the West. According to a census carried out in 1989, there were over 30,000 Yazidis in Georgia; according to the 2002 census, however, only around 18,000 Yazidis remained in Georgia. However, by other estimates, the community fell from around 30,000 people to fewer than 5,000 during the 1990s. Today they number as little 6,000 by some estimates, including recent refugees from Sinjar in Iraq, who fled to Georgia following persecution by ISIL.[38] On 16 June 2015, Yazidis celebrated the opening of a temple and a cultural centre named after Sultan Ezid in Varketili, a suburb of Tbilisi. This is the third such temple in the world after those in Iraqi Kurdistan and Armenia.[38]

  Armenia

  According to the 2011 census, there are 35,272 Yazidis in Armenia, making them Armenia's largest ethnic minority group.[39] Ten years earlier, in the 2001 census, 40,620 Yazidis were registered in Armenia.[40] They have a significant presence in the Armavir province of Armenia. Media have estimated the number of Yazidis in Armenia to be between 30,000 and 50,000. Most of them are the descendants of refugees who fled to Armenia in order to escape the persecution that they had previously suffered during Ottoman rule, including a wave of persecution which occurred during the Armenian Genocide, when many Armenians found refuge in Yazidi villages.[41]

  The Ziarat temple in Aknalich, Armenia

  There is a Yazidi temple called Ziarat in the village of Aknalich in the region of Armavir. Construction on a new Yazidi temple in Aknalich, called "Quba Mere Diwan," is underway. The temple is slated to become the largest Yazidi temple in the world and is privately funded by Mirza Sloian, a Yazidi businessman based in Moscow who is originally from the Armavir region.[42]

  Turkey

  Yazidi men in Mardin, Turkey, late 19th century

  A sizeable part of the autochthonous Yazidi population of Turkey fled the country for present-day Armenia and Georgia starting from the late 19th century.[43] There are additional communities in Russia and Germany due to recent migration.[31] The Yazidi community of Turkey declined precipitously during the 20th century. Most of them have immigrated to Europe, particularly Germany; those who remain reside primarily in their former heartland of Tur Abdin.[25]

  Western Europe

  This mass emigration has resulted in the establishment of large Yazidi diaspora communities abroad. The most significant of these is in Germany, which now has a Yazidi community of more than 200,000[4][5] living primarily in Hannover, Bielefeld, Celle, Bremen, Bad Oeynhausen, Pforzheim and Oldenburg.[44] Most are from Turkey and, more recently, Iraq and live in the western states of North Rhine-Westphalia and Lower Saxony.[25] Since 2008, Sweden has seen sizeable growth in its Yazidi emigrant community, which had grown to around 4,000 by 2010, and a smaller community exists in the Netherlands.[25] Other Yazidi diaspora groups live in Belgium, Denmark, France, Switzerland, the United Kingdom, the United States, Canada and Australia; these have a total population of probably less than 5,000.[25]

  North America

  A community of Yazidis have settled as refugees in the United States of America and Canada. In particular, a very large community of Yazidis now live in Lincoln, Nebraska.[45][46][47][48] Many of the men of the community served as translators for the US military.[49][50]

  Origins

  The Yazidis' own name for themselves is Êzidî or Êzîdî or, in some areas, Dasinî (the latter, strictly speaking, is a tribal name). Western scholars derive the name from the Umayyad Caliph Yazīd ibn Muʿāwiya (Yazid I).[51] Earlier scholars and many Yazidis derive it from Old Iranian yazata, Middle Persian yazad, divine being.[52]

  Yazidi man in traditional clothes

  One of the important figures of Yazidism is 'Adī ibn Musafir. Sheikh Adi ibn Musafir settled in the valley of Laliş (some 58 kilometres (36 mi) northeast of Mosul) in the Yazidi mountains in the early 12th century and founded the 'Adawiyya Sufi order. He died in 1162, and his tomb at Laliş is a focal point of Yazidi pilgrimage and the principal Yazidi holy site.[53] Yazidism has many influences: Sufi influence and imagery can be seen in the religious vocabulary, especially in the terminology of the Yazidis' esoteric literature, but much of the theology is non-Islamic. Its cosmogony apparently has many points in common with those of ancient Iranian religions blended with elements of pre-Islamic ancient Mesopotamian religious traditions.[32] Well established, however, are similarities between the Yazidis and the Yaresan,[54] some of which can be traced back to elements of an ancient faith that was probably dominant among Western Iranians[55] and likened to practices of pre-Zoroastrian Mithraic religion.[56] Mehrdad Izady defines the Yazdanism as an ancient Hurrian religion and states that Mitanni could have introduced some of the Vedic tradition that appears to be manifest in Yazdanism.[57] Further she derived the term from a Zoroastrian concept of Holy beings (Middle Persian: Yazdān‎), often translated as "angels" or "archangels". While he refers to "Yazdânism" as possibly being the real name of this old religion and the sources of modern designation, 'Yezidi', he has published evidence of this assertion only in his 1992 book, Kurds: A Concise Handbook.

  One of the few ancient sources that mention the "Sipâsîâns", considered synonymous with the Yazdanis is the Dabestân-e Madâheb, written between 1645 and 1658.[58]

  Early writers attempted to describe Yazidi origins, broadly speaking, in terms of Islam, or Persian, or sometimes even "pagan" religions; however, research published since the 1990s has shown such an approach to be simplistic.[25]

  Another theory of Yazidi origins is given by the Persian scholar Al-Shahrastani. According to Al-Shahrastani, the Yazidis are the followers of Yezîd bn Unaisa, who kept friendship with the first Muhakkamah before the Azariḳa. The first Muhakkamah is an appellative applied to the Muslim schismatics called Al-Ḫawarij. Accordingly, it might be inferred that the Yazidis were originally a Ḫarijite sub-sect. Yezid bn Unaisa moreover, is said to have been in sympathy with the Ibadis, a sect founded by 'Abd-Allah Ibn Ibaḍ."[59]

  Identity

  Yazidi cultural practices are observed in Kurmanji, which is also used by almost all the orally transmitted religious traditions of the Yazidis. However, the Yazidis in Bashiqa and Bahzani speak Arabic as their mother language.[25] Although the Yazidis speak mostly in Kurmanji, their exact origin is a matter of dispute among scholars, even among the community itself as well as among Kurds, whether they are ethnically Kurds or form a distinct ethnic group.[60] In Armenia, the Yazidis are recognized as a distinct ethnic group.[61][62]

  Some modern Yazidis identify as a subset of the Kurdish people while others identify as a separate ethno-religious group.[25][20][63] According to Armenian anthropologist Levon Abrahamian, Yazidis generally believe that Muslim Kurds betrayed Yazidism by converting to Islam, while Yazidis remained faithful to the religion of their ancestors.[64] In Iraq and Armenia, the Yazidis are recognized as an ethnic group.[65][66] In the autonomous Kurdistan Region of Iraq, Yazidis are considered ethnic Kurds[67] and the autonomous region considers Yazidis to be the "original Kurds".[68] The sole Yazidi parliamentarian in the Iraqi Parliament Vian Dakhil also stated her opposition to any move separating Yazidis from Kurds.[67] Yazidis are also regarded as ethnic Kurds in Georgia.[69] The Soviet Union registered the Yazidis and the Kurds as two different ethnic groups for the 1926 census, but bulked the two together as one ethnicity in the censuses from 1931 to 1989.[70] Sharaf Khan Bidlisi's Sheref-nameh of 1597, which cites seven of the Kurdish tribes as being at least partly Yazidi, and Kurdish tribal confederations as containing substantial Yazidi sections.[71]

  Conversely, during his research trips in 1895, anthropologist Ernest Chantre visited the Yazidis in today's Turkey and reported that Yazidis claimed that Kurds spoke their language and not vice-versa.[72]

  Historically, there have been persecutions against Yazidis at the hand of some Kurdish tribes.[73] and this persecution has on numerous occasions threatened the existence of Yazidis as a distinct group.[74][75] Some Yazidi tribes converted to Islam and embraced the Kurdish identity.[76]

  Religion

  Yazidism is a monotheistic faith[43] based on belief in one God, who created the world and entrusted it into the care of a Heptad of seven Holy Beings, often known as Angels or heft sirr (the Seven Mysteries).[77] Preeminent among these is Tawûsê Melek (also known as "Melek Taus"), the Peacock Angel.[78][79] Traditionally, Yazidis who marry non-Yazidis are considered to have converted to the religion of their spouse.[43][80]

  Genetics

  Modern-day Assyrians and Yazidis from Northern Iraq may have a stronger genetic continuity with the original Mesopotamian people. The northern Iraqi Assyrian and Yazidi populations were found in the middle of a genetic continuum between the Near East and Southeastern Europe.[81]

  Western perceptions

  As the Yazidis hold religious beliefs that are mostly unfamiliar to outsiders, many non-Yazidi people have written about them and ascribed to their beliefs facts that have dubious historical validity. The Yazidis, perhaps because of their secrecy, also have a place in modern occultism.

  In Western literature

  Image from A journey from London to Persepolis, 1865

  In William Seabrook's book Adventures in Arabia, the fourth section, starting with Chapter 14, is devoted to the "Yezidees" and is titled "Among the Yezidees". He describes them as "a mysterious sect scattered throughout the Orient, strongest in North Arabia, feared and hated both by Moslem and Christian, because they are worshippers of Satan." In the three chapters of the book, he completely describes the area, including the fact that this territory, including their holiest city of Sheik-Adi, was not part of "Irak".[82]

  George Gurdjieff wrote about his encounters with the Yazidis several times in his book Meetings with Remarkable Men, mentioning that they are considered to be "devil worshippers" by other ethnicities in the region. Also, in Peter Ouspensky's book "In Search of the Miraculous", he describes some strange customs that Gurdjieff observed in Yazidi boys: "He told me, among other things, that when he was a child he had often observed how Yezidi boys were unable to step out of a circle traced round them on the ground" (p. 36)

  Idries Shah, writing under the pen-name Arkon Daraul, in the 1961 book Secret Societies Yesterday and Today, describes discovering a Yazidi-influenced secret society in the London suburbs called the "Order of the Peacock Angel." Shah claimed Tawûsê Melek could be understood, from the Sufi viewpoint, as an allegory of the higher powers in humanity.[83]

  In H.P. Lovecraft's story "The Horror at Red Hook", some of the murderous foreigners are identified as belonging to "the Yezidi clan of devil-worshippers".[84]

  In Patrick O'Brian's Aubrey-Maturin series novel The Letter of Marque, set during the Napoleonic wars, there is a Yazidi character named Adi. His ethnicity is referred to as "Dasni".

  A fictional Yazidi character of note is the super-powered police officer King Peacock of the Top 10 series (and related comics).[85] He is portrayed as a kind, peaceful character with a broad knowledge of religion and mythology. He is depicted as conservative, ethical, and highly principled in family life. An incredibly powerful martial artist, he is able to perceive and strike at his opponent's weakest spots, a power that he claims is derived from communicating with Malek Ta'us.

  In US Army memoirs

  In her memoir of her service with an intelligence unit of the US Army's 101st Airborne Division in Iraq during 2003 and 2004, Kayla Williams (2005) records being stationed in northern Iraq near the Syrian border in an area inhabited by "Yezidis". According to Williams, some Yazidis were Kurdish-speaking but did not consider themselves Kurds and expressed to her a fondness for America and Israel. She was able to learn only a little about the nature of their religion: she thought it very ancient, and concerned with angels. She describes a mountain-top Yazidi shrine as "a small rock building with objects dangling from the ceiling" and alcoves for the placement of offerings. She reported that local Muslims considered the Yazidis to be devil worshippers.

  In an October 2006 article in The New Republic, Lawrence F. Kaplan echoes Williams's sentiments about the enthusiasm of the Yazidis for the American occupation of Iraq, in part because the Americans protect them from oppression by militant Muslims and the nearby Kurds. Kaplan notes that the peace and calm of Sinjar is virtually unique in Iraq: "Parents and children line the streets when U.S. patrols pass by, while Yazidi clerics pray for the welfare of U.S. forces."[86]

  Tony Lagouranis comments on a Yazidi prisoner in his book Fear Up Harsh: An Army Interrogator's Dark Journey through Iraq:

  There's a lot of mystery surrounding the Yazidi, and a lot of contradictory information. But I was drawn to this aspect of their beliefs: Yazidi don't have a Satan. Malak Ta'us, an archangel, God's favorite, was not thrown out of heaven the way Satan was. Instead, he descended, saw the suffering and pain of the world, and cried. His tears, thousands of years' worth, fell on the fires of hell, extinguishing them. If there is evil in the world, it does not come from a fallen angel or from the fires of hell. The evil in this world is man-made. Nevertheless, humans can, like Malak Ta'us, live in this world but still be good.[87]

  Persecution of Yazidis

  The belief of some followers of other monotheistic religions of the region that the Peacock Angel equates with their own unredeemed evil spirit Satan,[88]:29[43] has incited centuries of persecution of the Yazidis as "devil worshippers"[89][90].

  Under the Ottoman Empire

  A large Yazidi community existed in Syria, but it declined due to persecution by the Ottoman Empire.[91][92] Several punitive expeditions were organized against the Yazidis by the Ottoman governors (Wāli) of Diyarbakır, Mosul and Baghdad. The objective of these persecutions was the forced conversion of Yazidis to the Sunni Hanafi Islam of the Ottoman Empire.[93]

  In post-invasion Iraq

  On 7 April 2007, a crowd of up to 2,000 Yazidis stoned a 17-year-old Iraqi of the Yazidi faith, Du'a Khalil Aswad, to death.[94][95] Rumours that the stoning was connected to her alleged conversion to Islam prompted reprisals against Yazidis by Sunnis, including the 2007 Mosul massacre. In August 2007, some 500 Yazidis were killed in a coordinated series of bombings in Qahtaniya that became the deadliest suicide attack since the Iraq War began. In August 2009, at least 20 people were killed and 30 wounded in a double suicide bombing in northern Iraq, an Iraqi Interior Ministry official said. Two suicide bombers with explosive vests carried out the attack at a cafe in Sinjar, west of Mosul. In Sinjar, many townspeople are members of the Yazidi minority.[96]

  By the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL)

  In 2014, with the territorial gains of the Salafist militant group calling itself the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) there was much upheaval in the Iraqi Yazidi population. ISIL captured Sinjar in August 2014 following the withdrawal of Peshmerga troops of Masoud Barzani, forcing up to 50,000 Yazidis to flee into the nearby mountainous region.[97] In early August the town of Sinjar was nearly deserted as Kurdish Peshmerga forces were no longer able to keep ISIL forces from advancing. ISIL had previously declared the Yazidis to be devil worshippers and had taken the two nearby small oil fields and the town of Zumar as part of a plan to try to seize Mosul's hydroelectric dam.[98] Up to 200,000 people (including an estimated 40,000 Yazidi[99]) fled the city before it was captured by ISIL forces, giving rise to fears of a humanitarian tragedy.[98] Alongside the local Yazidis fleeing Sinjar were Yazidis (and Shiites) who fled to the city a month earlier when ISIL captured the town of Tal Afar.[98][100]

  Most of the population fleeing Sinjar retreated by trekking up nearby mountains with the ultimate goal of reaching Dohuk in Iraqi Kurdistan (normally a five-hour drive by car). Concerns for the elderly and those of fragile health were expressed by the refugees, who told reporters of their lack of water. Reports coming from Sinjar stated that sick or elderly Yazidi who could not make the trek were being executed by ISIL. Yazidi parliamentarian Haji Ghandour told reporters that "In our history, we have suffered 72 massacres. We are worried Sinjar could be a 73rd."[98] UN groups say at least 40,000 members of the Yazidi sect, many of them women and children, had taken refuge in nine locations on Mount Sinjar, a craggy, 1,400 m (4,600 ft) high ridge identified in local legend as the final resting place of Noah's ark, facing slaughter at the hands of jihadists surrounding them below if they fled or death by dehydration if they stayed.[101] Between 20,000 and 30,000 Yazidis, most of them women and children, besieged by ISIL, escaped from the mountain after the People's Protection Units (YPG) and Kurdistan Workers' Party (PKK) intervened to stop ISIL and opened a humanitarian corridor for them,[102] helping them cross the Tigris into Rojava.[103] Some Yazidis minority were later escorted back to Iraqi Kurdistan by Peshmerga and YPG forces, Kurdish officials have said.[104][105]

  Their plight received international media coverage,[106] which led United States President Barack Obama to authorise humanitarian airdrops of meals and water to thousands of Yazidi and Christian religious minorities trapped on Sinjar mountain. President Obama also authorised "targeted airstrikes" against Islamic militants in support of the beleaguered religious minority, and to protect American military personnel in northwest Iraq.[107][108] American humanitarian assistance began on 7 August 2014,[109] with the UK Royal Air Force subsequently contributing to the relief effort.[110] At an emergency meeting in London, Australian prime minister Tony Abbott also pledged humanitarian support,[111] while European nations resolved to join the US in helping to arm Peshmerga fighters aiding the Yazidis with more advanced weaponry.[112]

  Later PKK and YPG fighters with Peshmergas and support of the US airstrikes helped the rest of the trapped Yazidis to escape from the mountain.[113][114] One relief worker in the evacuation operation described the conditions on Mount Sinjar as "a genocide", having witnessed hundreds of corpses.[103] Yazidi girls in Iraq allegedly raped by ISIL fighters have committed suicide by jumping to their death from Mount Sinjar, as described in a witness statement.[115] In Sinjar, ISIL destroyed a Shiite shrine and demanded that the remaining population convert to their version of Islam, pay jizya (a religious tax) or be executed.

  Captured women are treated as sex slaves or spoils of war, some are driven to suicide. Women and girls who convert to Islam are sold as brides, those who refuse to convert are tortured, raped and eventually murdered. Babies born in the prison where the women are held are taken from their mothers to an unknown fate.[116][117] Nadia Murad, a Yazidi human rights activist and 2018 Nobel Peace Prize winner, was kidnapped and used as a sex slave by the ISIL in 2014.[118]

  Haleh Esfandiari from the Woodrow Wilson International Center for Scholars has highlighted the abuse of local women by ISIL militants after they have captured an area. "They usually take the older women to a makeshift slave market and try to sell them. The younger girls ... are raped or married off to fighters", she said, adding, "It's based on temporary marriages, and once these fighters have had sex with these young girls, they just pass them on to other fighters."[119] Speaking of Yazidi women captured by ISIL, Nazand Begikhani said "[t]hese women have been treated like cattle... They have been subjected to physical and sexual violence, including systematic rape and sex slavery. They've been exposed in markets in Mosul and in Raqqa, Syria, carrying price tags."[120] Dr. Widad Akrawi said that ISIL uses slavery and rape as weapons of war.[121]

  Defend International provided humanitarian aid to Yazidi refugees in Iraqi Kurdistan in December 2014.

  In September 2014, Defend International launched a worldwide campaign entitled "Save The Yazidis: The World Has To Act Now" to raise awareness about the tragedy of the Yazidis in Sinjar and to co-ordinate activities related to intensifying efforts aimed at rescuing Yazidi and Christian women and girls captured by ISIL.[122] In October 2014, the United Nations reported that more than 5,000 Yazidis had been murdered and 5,000 to 7,000 (mostly women and children) had been abducted by ISIL.[123] In the same month, President of Defend International dedicated her 2014 International Pfeffer Peace Award to the Yazidis.[124] She asked the international community to make sure that the victims are not forgotten; they should be rescued, protected, fully assisted and compensated fairly.[122]

  ISIS has, in their digital magazine Dabiq, explicitly claimed religious justification for enslaving Yazidi women.[125] In December 2014, Amnesty International published a report.[126][127] Despite the oppression Yazidis' women have sustained, they have appeared on the news as examples of retaliation. They have received training and taken positions at the frontlines of the fighting, making up about a third of the Kurd–Yazidi coalition forces, and have distinguished themselves as soldiers.[128][129]

  See also

  References

  1. ^ Jalabi, Raya (11 August 2014). "Who are the Yazidis and why is Isis hunting them?". The Guardian. Retrieved 25 February 2019. Estimates 700,000
  2. ^ Doucet, Lyse (5 September 2018). "The 'forgotten' people of an unforgettable story". BBC News Middle East. BBC News. Retrieved 25 February 2019. Estimates under 1,000,000
  3. ^ "Surviving Islamic State: The Plight Of The Yazidi Community". Nikita Malik. Forbes. Retrieved 13 January 2019.
  4. ^ a b Alkaidy, Gohdar (28 January 2019). "Mir Tahsin Said Beg: Oberhaupt der Jesiden stirbt im deutschen Exil". Retrieved 19 May 2019.
  5. ^ a b Meyer, Natalie Lydia. "Geschichten vom Leid der Verfolgung". Westfalen-Blatt (in German). Retrieved 19 May 2019.
  6. ^ Приложение 2. Hациональный состав населения по субъектам Российской Федерации. Statistics of Russia (in Russian). Statistics of Russia. Retrieved 22 August 2018.
  7. ^ "Exhibition in Brussels on the Yazidi community in Iraq". 10 January 2018. Retrieved 13 January 2019.
  8. ^ "2011 Armenian census" (PDF). Retrieved 18 August 2014.
  9. ^ "Ethnic Composition of Georgia" (PDF). CSEM. Retrieved 18 May 2019.
  10. ^ Knapp, Fred. "Iraqis a fast-growing group in Nebraska | netnebraska.org". netnebraska.org.
  11. ^ "La communauté Yézidie en France". Retrieved 13 January 2019.
  12. ^ "Non, les Yézidis ne sont pas voués à disparaître". 1 August 2018. Retrieved 13 January 2019.
  13. ^ Armstrong, Kerrie (22 August 2017). "The Yazidi people: who are they and why are they on the run?". Explainer. SBS. Retrieved 25 February 2019.
  14. ^ Andrea Glioti (18 October 2013). "Yazidis Benefit From Kurdish Gains in Northeast Syria". al-monitor. Archived from the original on 19 February 2014. Retrieved 1 April 2014.
  15. ^ "Många yazidier fortfarande försvunna" (in Swedish). SVT. 9 January 2018. Retrieved 13 January 2019.
  16. ^ "Turkey". U.S. Department of State. Retrieved 22 January 2019.
  17. ^ International Religious Freedom (2010): Annual Report to Congress. DIANE Publishing. ISBN 9781437944396.
  18. ^ "Statement on ABC Four Corners reporting". www.homeaffairs.gov.au. Retrieved 21 August 2019.
  19. ^ "For a Yazidi refugee in Canada, the trauma of ISIS triggers rare, terrifying seizures". 1 December 2018. Retrieved 13 January 2019.
  20. ^ a b Arakelova, Victoria. "Ethno-Religious Communities Identity markers". Yerevan State University. Cite journal requires |journal= (help)
  21. ^ "Population (urban, rural) by Ethnicity, Sex and Religious Belief" (PDF). Statistics of Armenia. Statistics of Armenia. Retrieved 22 May 2019.
  22. ^ a b Nelida Fuccaro (1999). The Other Kurds: Yazidis in Colonial Iraq. London & New York: I. B. Tauris. p. 9. ISBN 1860641709.
  23. ^ "Yazidis who suffered under Isis face forced conversion to Islam amid fresh persecution in Afrin". The Independent. 18 April 2018. Retrieved 27 September 2019.
  24. ^ Dalalyan, Tork. "Construction of Kurdish and Yezidi Identities among the Kurmanji-speaking Population of the Republic of Armenia, in". Changing Identities: Armenia, Azerbaijan, Georgia (Collection of Selected Works, Edited by V. Voronkov, S. Khutsishvili, J. Horan), Heinrich Böll Stiftung South Caucasus: 189.
  25. ^ a b c d e f g h i j k l m n o Allison, Christine (20 February 2004). "Yazidis i: General". Encyclopædia Iranica. Retrieved 20 August 2010.
  26. ^ "Population Census 2011 – Table 5.2-1 Population (urban, rural) by Ethnicity, Sex and Mother Tongue" (PDF). Statistics of Armenia. Retrieved 23 May 2019.
  27. ^ "Yazidi". Oxford Dictionaries | English. Retrieved 13 March 2019.
  28. ^ Kane, Sean (2011). "Iraq's disputed territories" (PDF). PeaceWorks. United States Institute of Peace. Retrieved 15 October 2018.
  29. ^ a b c "On Vulnerable Ground – Violence against Minority Communities in Nineveh Province's Disputed Territories" (PDF). hrw.org. Human Rights Watch. November 2009. Retrieved 15 October 2018.
  30. ^ Schmermund, Elizabeth (15 December 2017). ISIS and the Yazidi Genocide in Iraq. The Rosen Publishing Group, Inc. ISBN 9781508177319.
  31. ^ a b c Garnik S. Asatrian, Victoria Arakelova (2014). The Religion of the Peacock Angel: The Yezidis and Their Spirit World. ISBN 978-1317544289. Retrieved 17 May 2019.
  32. ^ a b Eckardt, Frank; Eade, John (1 January 2011). The Ethnically Diverse City. BWV Verlag. p. 73. ISBN 978-3-8305-1641-5.
  33. ^ "Statement by the Commission of Inquiry on Syria on the second anniversary of 3 August 2014 attack by ISIS of the Yazidis". www.ohchr.org. OHCHR. Retrieved 17 May 2019.
  34. ^ "Question of the Frontier Between Turkey and Iraq" (PDF). Geneva: League of Nations. 20 August 1925. p. 49.
  35. ^ Dulz, Irene (2001). Die Yeziden im Irak: zwischen "Modelldorf" und Flucht (in German). LIT Verlag Münster. p. 54. ISBN 9783825857042.
  36. ^ Federal Research Division. Syria. "Chapter 5: Religious Life". Library of Congress Country Studies. Retrieved 20 August 2010.
  37. ^ Commins, David Dean (2004). Historical Dictionary of Syria. Scarecrow Press. p. 282. ISBN 0-8108-4934-8. Retrieved 20 August 2010.
  38. ^ a b "Yazidi temple, third in the world, opened in Tbilisi". DFWatch. 19 June 2015. Retrieved 19 June 2015.
  39. ^ "2011 Armenian census" (PDF). National Statistical Service. 2011. Retrieved 6 July 2017.
  40. ^ "De Jure Population (Urban, Rural) by Age and Ethnicity" (PDF). National Statistical Service. 2001. Retrieved 9 December 2015.
  41. ^ Aren Torikian (27 August 2014). "Confronting the Yazidi Genocide". The Armenian Weekly.
  42. ^ Sherwood, Harriet (25 July 2016). "World's largest Yazidi temple under construction in Armenia". the Guardian. Retrieved 21 May 2018.
  43. ^ a b c d Açikyildiz, Birgül (2014). The Yezidis: The History of a Community, Culture and Religion. London: I.B. Tauris & Company. ISBN 978-1-784-53216-1. OCLC 888467694.
  44. ^ Gezer, Özlem (23 October 2014). "From Germany to Iraq: One Yazidi Family's War on Islamic State". Der Spiegel. Retrieved 24 June 2015.
  45. ^ "Terrorized by ISIS, Yazidi refugees find welcoming community in Nebraska". PBS NewsHour. 15 January 2018.
  46. ^ Knapp, Fred (15 August 2014). "Yazidis and other Iraqis in Lincoln offer different perspectives on crisis". NET Nebraska.
  47. ^ Roberts, Dave; McCartney, Rob; Petersen, Brandi (10 November 2014). "Nebraskan Yazidis want to stop carnage by Islamic State in Iraq". KETV. Retrieved 24 September 2016.
  48. ^ Williams, Jack (14 December 2017). "Yazidis from Iraq Find Welcome Refuge in Nebraska" (Includes audio). NET Nebraska.
  49. ^ Flakus, Greg (30 September 2016). "Yazidi-American Activist Seeks Help for Refugees". Voice of America. Retrieved 24 September 2016.
  50. ^ Flakus, Greg (1 October 2015). "Yazidi Americans Seek Help for their People". Voice of America. Retrieved 23 September 2016.
  51. ^ "Encyclopaedia Iranica: Yazidis". Iranicaonline.org. Retrieved 18 August 2014.
  52. ^ P.G. Kreyenbroek, "Yazīdī" in Encyclopedia of Islam, s.v.
  53. ^ Late Antique Motifs in Yezidi Oral Tradition by Eszter Spät. Ch. 9 "The Origin Myth of the Yezidis" section "The Myth of Shehid Bin Jer" (p. 347)
  54. ^ Kreyenbroek 1995, pp. 54; 59.
  55. ^ Foltz, Richard. Two Kurdish Sects: The Yezidis and the Yaresan. p. 219. Archived from the original on 4 February 2015. Retrieved 27 February 2019.
  56. ^ Foltz, Richard (22 October 2013). "Mithra and Mithraism". Religions of Iran: From Prehistory to the Present. p. 30. ISBN 978-1-78074-307-3.[dead link]
  57. ^ "Exploring Kurdish Origins".
  58. ^ Azar Kayvan (1645–1658). "Dabestan-e Madaheb, section 1-2".
  59. ^ Joseph 1919, pp. 119–21
  60. ^ "UNHCR's Eligibility Guidelines for Assessing the International Protection Needs of Iraqi Asylum-Seekers" (PDF). p. 11, 76.
  61. ^ Serinci, Deniz (28 May 2014). "The Yezidis of Armenia Face Identity Crisis over Kurdish Ethnicity". Rudaw Media Network.
  62. ^ Green, Emma (13 August 2014). "The Yazidis, a People Who Fled". The Atlantic.
  63. ^ Ceyhan Suvari, Çakır. "Yezidis: An Ethno-Religious Group in Turkey" (PDF).
  64. ^ Levon Abrahamian (2006). Armenian identity in a changing world. p. 116.
  65. ^ Non-State Violent Actors and Social Movement Organizations: Influence, Adaptation, and Change. Emerald Group Publishing. 26 April 2017. ISBN 9781787147287.
  66. ^ Guest (12 November 2012). Survival Among The Kurds. Routledge. ISBN 9781136157363.
  67. ^ a b Ali, Majid Hassan (15 February 2019). "The identity controversy of religious minorities in Iraq: the crystallization of the Yazidi identity after 2003". British Journal of Middle Eastern Studies: 15. doi:10.1080/13530194.2019.1577129.
  68. ^ "Yezidi Identity Politics and Political Ambitions in the Wake of the ISIS Attack". Journal of Balkan and Near Eastern Studies. 20 (5): 425. 2018. doi:10.1080/19448953.2018.1406689.
  69. ^ "მრავალეთნიკური საქართველო (მოკლე ცნობარი) - საქართველოს ქურთები" (in Georgian). The National Parliamentary Library of Georgia. Retrieved 13 June 2019.
  70. ^ "Armenian International Magazine" (PDF). May 1992. p. 31.
  71. ^ Brennan, Shane; Herzog, Marc. "Turkey and the Politics of National Identity: Social, Economic and Cultural Transformation". New York: I.B.Tauris, 2014. ISBN 978-1-78076-539-6.
  72. ^ Chantre, Ernest (1895). "Notes ethnologiques sur les Yésidi". Publications de la Société Linnéenne de Lyon (in French). 14 (1): 74. doi:10.3406/linly.1895.12079.
  73. ^ King, Diane E. (31 December 2013). Kurdistan on the Global Stage: Kinship, Land, and Community in Iraq. Rutgers University Press. ISBN 9780813563541.
  74. ^ Travis, Hannibal (2010). Genocide in the Middle East: The Ottoman Empire, Iraq, and Sudan. Carolina Academic Press. ISBN 9781594604362.
  75. ^ Ghareeb, Edmund A.; Dougherty, Beth (18 March 2004). Historical Dictionary of Iraq. Scarecrow Press. ISBN 9780810865686.
  76. ^ Ceyhan Suvari, Çakır. "Yezidis: An Ethno-Religious Group in Turkey" (PDF). p. 30.
  77. ^ Adam Valen Levinson The Abu Dhabi Bar Mitzvah: Fear and Love in the Modern Middle East W. W. Norton & Company 2017 ISBN 978-0-393-60837-3
  78. ^ Asher-Schapiro, Avi (11 August 2014). "Who Are the Yazidis, the Ancient, Persecuted Religious Minority Struggling to Survive in Iraq?". National Geographic.
  79. ^ Thomas, Sean (19 August 2007). "The Devil worshippers of Iraq". The Daily Telegraph.
  80. ^ Gidda, Mirren. "Everything You Need to Know About the Yazidis". TIME.com. Retrieved 7 February 2016.
  81. ^ "Consequently, despite corresponding to isolated and homogenous populations, contemporary Assyrians and Yazidis from Northern Iraq may in fact have a stronger continuity with the original genetic stock of the Mesopotamian people, which possibly provided the basis for the ethnogenesis of various subsequent Near Eastern populations.
   the Northern Iraqi Assyrian and Yazidi populations from the current study were found to position in the middle of a genetic continuum between the Near East and Southeastern Europe." http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0187408
  82. ^ Seabrook, W.B., Adventures in Arabia, Harcourt, Brace, and Company (1927).
  83. ^ Shah, Idries (1964). The Sufis. Anchor Doubleday. pp. 437–38. ISBN 0-385-07966-4.
  84. ^ Lovecraft, H.P., The Complete Fiction, Barnes & Noble, 2008; ISBN 978-1-4351-2296-3
  85. ^ Moore, Alan and Ha, Gene (1999–2000) Top Ten issues 1–12,
  86. ^ Kaplan, Lawrence F. (31 October 2007). "Sinjar Diarist: Devil's Advocates". The New Republic. 235 (4790): 34.
  87. ^ Lagouranis, Tony (2007). Fear Up Harsh: An Army Interrogator's Dark Journey through Iraq. New American Library. p. 128. ISBN 978-0-451-22112-4.
  88. ^ van Bruinessen, Martin (1992). "Chapter 2: Kurdish society, ethnicity, nationalism and refugee problems". In Kreyenbroek, Philip G.; Sperl, Stefan (eds.). The Kurds: A Contemporary Overview. London: Routledge. pp. 26–52. ISBN 978-0-415-07265-6. OCLC 919303390.
  89. ^ Li, Shirley (8 August 2014). "A Very Brief History of the Yazidi and What They're Up Against in Iraq". The Atlantic.
  90. ^ Jalabi, Raya (11 August 2014). "Who are the Yazidis and why is Isis hunting them?". The Guardian.
  91. ^ Commins, David Dean (2004). Historical Dictionary of Syria. Scarecrow Press. p. 282. ISBN 0-8108-4934-8.
  92. ^ Ghareeb, Edmund A. (2004). Historical Dictionary of Iraq. Scarecrow Press. p. 248. ISBN 0-8108-4330-7.
  93. ^ Hastings, James (2003). Encyclopedia of Religion and Ethics Part 18. Kessinger. p. 769. ISBN 0-7661-3695-7.
  94. ^ "Video Captures Stoning of Kurdish Teenage Girl". 25 April 2007.
  95. ^ Lattimer, Mark (13 December 2007). "Freedom lost". The Guardian.
  96. ^ "At least 20 killed in Iraq blast". CNN.com International. 13 August 2009. Retrieved 13 August 2009.
  97. ^ "Isil militants execute dozens from Yazidi minority". Gulf News. 5 August 2014. Retrieved 13 August 2014.
  98. ^ a b c d Morris, Loveday (3 August 2014). "Families flee as Islamic State extremists seize another Iraqi town, pushing back the Kurds". The Washington Post.
  99. ^ Bram Janssen & Sameer N. Yacoub (4 August 2014). "Iraq Air Force to Back Kurds Fighting Islamists". Associated Press. Retrieved 3 July 2015.
  100. ^ "Who Are the Yazidi, and Why Is ISIS Targeting Them?". NBC News. 8 August 2014.
  101. ^ Chulov, Martin (6 August 2014). "40,000 Iraqis stranded on mountain as Isis jihadists threaten death". The Guardian.
  102. ^ "Kurds rescue Yazidis from Iraqi mountain". Al Jazeera. 10 August 2014. Retrieved 12 August 2014.
  103. ^ a b "Thousands of Yazidis 'still trapped' on Iraq mountain". BBC News. 12 August 2014.
  104. ^ Siddique, Haroon (10 August 2014). "20,000 Iraqis besieged by ISIL escape from mountain after US air strikes". The Guardian.
  105. ^ "Syrian Kurdish fighters rescuing stranded Yazidis". Associated Press. 24 March 2015. Retrieved 29 August 2019.
  106. ^ "Iraqi Yazidis: 'If we move they will kill us'". Al Jazeera. 5 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
  107. ^ Obama, Barack (7 August 2014). "Statement by the President". Whitehouse.gov.
  108. ^ Cooper, Helene; Landler, Mark; Rubin, Alissa J. (7 August 2014). "Obama Allows Limited Airstrikes on ISIS". The New York Times.
  109. ^ "Obama authorises Iraq air strikes on Islamist fighters". BBC World News. 8 August 2014. Retrieved 3 July 2015.
  110. ^ "Britain's RAF makes second aid drop to Mount Sinjar Iraqis trapped by Isis – video". The Guardian. 12 August 2014. Retrieved 12 August 2014.
  111. ^ "Iraq crisis: Tony Abbott says Australia's role in Iraq only humanitarian 'at this stage'; UN calls for 'urgent' international action". ABC News. 13 August 2014. Retrieved 3 July 2015.
  112. ^ "Europe pledges aid, equipment to Iraq". ABC News. 12 August 2014. Retrieved 12 August 2014.
  113. ^ "Kurds rescue Yazidis from Iraqi mountain". Al Jazeera. 10 August 2014. Retrieved 30 August 2019.
  114. ^ "After pivotal role saving Yazidis from ISIS, PKK leaves Sinjar – Middle East – Jerusalem Post". Jerusalem Post. 4 April 2018. Retrieved 30 August 2019.
  115. ^ Ahmed, Havidar (14 August 2014). "The Yezidi Exodus, Girls Raped by ISIS Jump to their Death on Mount Shingal". Rudaw Media Network. Retrieved 26 August 2014.
  116. ^ "Islamic State crisis: Yazidi anger at Iraq's forgotten people". BBC News. Retrieved 23 December 2014.
  117. ^ "IS in Iraq: Yazidi women raped, murdered and sold as brides – Christian News on Christian Today". Retrieved 23 December 2014.
  118. ^ Alter, Charlotte (20 December 2015). "A Yezidi Woman Who Escaped ISIS Slavery Tells Her Story". Time Magazine. Retrieved 6 July 2017.
  119. ^ Brekke, Kira (8 September 2014). "ISIS Is Attacking Women, And Nobody Is Talking About It". The Huffington Post. Retrieved 11 September 2014.
  120. ^ Ivan Watson, "'Treated like cattle': Yazidi women sold, raped, enslaved by ISIS", CNN, 30 October 2014.
  121. ^ "Dr Widad Akrawi Interviewed at RojNews: How should the international community classify the systematic massacre of the Yezidi civilians in Sinjar by IS jihadists that included taking Yezidi girls as sex slaves". Archived from the original on 28 October 2015. Retrieved 26 September 2015.
  122. ^ a b "Save The Yazidis: The World Has To Act Now". Retrieved 12 September 2014.
  123. ^ Richard Spencer, "Isil carried out massacres and mass sexual enslavement of Yazidis, UN confirms", The Daily Telegraph, 14 October 2014.
  124. ^ "Dr Widad Akrawi awarded International Pfeffer Peace Prize". Retrieved 20 October 2014.
  125. ^ Reuters, "Islamic State Seeks to Justify Enslaving Yazidi Women and Girls in Iraq", Newsweek, 13 October 2014.
  126. ^ "Islamic State: Yazidi women tell of sex-slavery trauma". BBC News. Retrieved 23 December 2014.
  127. ^ "Sex slavery 'pushes ISIL victims to suicide'", Al Jazeera, 23 December 2014.
  128. ^ Dirik, Dilar (21 August 2015). "From Genocide to Resistance: Yazidi Women Fight Back". Newsgroupwww.teleSURtv.net/english. Retrieved 21 November 2015.
  129. ^ Barbarani, Sofia (2 September 2014). "'Islamic State tore our families apart. Now we're fighting back'. Meet the Kurdish women's resistance army". Newsgrouptelegraph.co.uk. Retrieved 21 November 2015.

  Further reading

  External links