ایرج دوستدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایرج دوستدار
زادروز ۳ اسفند ۱۳۰۹
قزوین
درگذشت ۲۶ اسفند ۱۳۷۵ (۶۶ سال)
تهران
آرامگاه گورستان خاوران
ملیت ایرانی
نقش‌های برجسته دوبله جان وین، باد اسپنسر
همسر جهانتاب ترابی تهرانی
فرزندان تورج، حمیرا، حامد، هاتف، لعبت دوستدار

ایرج دوستدار (۳ اسفند ۱۳۰۹ – ۲۶ اسفند ۱۳۷۵) دوبلور اهل ایران بود. معروفترین شخصیت دوبله شده توسط ایرج دوستدار، جان وین است.

سال‌های فعالیت[ویرایش]

ایرج دوستدار از سال ۱۳۲۸از طریق عموی خود آقای سبحانی، وارد کار تئاتر شدند و مدت ۱۲ سال در این رشته فعالیت داشتند. وی از سال ۱۳۲۱ وارد کار دوبله شدند. به گفته خودشان، به اجبار وارد دوبله شدند. علت آن هم این بود که وی در فیلم‌هایی که بازی می‌کردند (در سینما) مجبور بودند به جای خود صحبت کنند.

فیلم‌هایی که وی بازی کردند عبارت بود از: مراد، خون و شرف، دختری از شیراز و…

وی کار رسمی دوبله خود را از سال ۱۳۳۷ در استودیو ملن روژ شروع کردند و تا سال ۱۳۴۷ در سمت مدیر دوبلاژ در آن استودیو مشغول به کار بودند.

اولین فیلمی که وی به جای جان وین صحبت کردند فیلم " افسانه گمشدگان " بود. وی در طول مدت کاری خود بیش از هشتصد فیلم دوبله کردند. وی همیشه از دوبله فیلم‌های "ده فرمان" که خودشان به جای "چارلتون هستون" صحبت کرده بودند، فرار بزرگ، وایکینگ‌ها، تله، آخرین قطار گان هیل و داستان وست ساید را به عنوان به یاد ماندنی‌ترین کارهای خود نام می‌بردند.

کاووس دوستدار برادر وی بود که او نیز در فیلم‌های بسیاری صدای زیبای خود را به یادگار گذاشت. از مهمترین آنها فیلم هملت است که به جای شخصیت اصلی فیلم گویندگی کرد.

سبک[ویرایش]

ایرج دوستدار در سبک دوبله ایران دارای نو آوری بود که در دوبله به جملات (پس سری) معروف بود. به این مفهوم که در زمان‌هایی که چهره بازیگر مشخص نبود وی از اصطلاحات ایرانی استفاده می‌کرد؛ یا در بعضی از فیلم‌ها به جای استفاده از اصطلاحاتی که بازیگر استفاده می‌کرد (به‌طور مثال اصطلاح آمریکایی)، وی معادل آن را که در زبان فارسی موجود بود استفاده می‌کرد که باعث جذابیت بیشتر فیلم برای مخاطب ایرانی می‌شد. اما متأسفانه عده‌ای از افراد " دوبلرها " این سبک کار " ایرج دوستدار " را به نحو بدی در سینما بکار می‌بردند که این امر باعث دلخوری وی بود.

بخشی از نقش‌ها[ویرایش]

نام اثر بجای در نقش ساخته
عروسی خون (۱۳۷۲) منوچهر حامدی
ترانزیت منوچهر حامدی
جبار سر جوخه فراری (دوبله اول) محمدعلی فردین
هی جو فتحعلی اویسی
سریال کارآگاه فرهاد خانمحمدی آسپیران دودکار حسن هدایت
مجموعه فیلم‌های کمدی ادی کنسانتین
مجموعه فیلم‌های (پاگنده) باد اسپنسر
ده فرمان چارلتون هستون

|- روزی روزگاریخان خله

منابع[ویرایش]