ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایران در
بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴
State Flag of Iran (1964-1980).svg
شناسه آی‌اوسیIRI
ان‌اوسیکمیته ملی المپیک ایران
وبگاهwww.olympic.ir (فارسی) (انگلیسی)
در تهران
رقابت‌کنندگان۳۱۴ نفر در ۱۶ رشتهٔ ورزشی
پرچم‌دارمسلم اسکندر فیلابی
مدال‌ها
طلا
۳۶
نقره
۲۸
برنز
۱۷ rank ۱
مجموع
حضورها در بازی‌های آسیایی
(بررسی اجمالی)

ایران، به مانند ۲۵ کشور دیگر آسیایی، به عنوان میزبان در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ که در شهر تهران کشور ایران، برگزار می‌شد، با ۳۱۴ شرکت‌کننده در ۱۶ رشته ورزشی، شرکت کرد. پرجمدار ایران در این بازی‌ها، مسلم اسکندر فیلابی بود. این کشور با کسب سی و شش مدال طلا، بیست و هفت مدال نقره و هفده مدال برنز و در مجموع ۸۱ مدال، با رتبه دوم این بازی‌ها، به کار خود پایان داد. پدیده نادر این مسابقات، پرجمدار ایران، اسکندر فیلابی بود که در هر دو رشته کشتی آزاد و کشتی فرنگی، در دسته سنگین‌وزن، توانست به مقام قهرمانی برسد. در این دوره، همچنین تیم شمشیربازی بانوان ایران، نیز به مقام قهرمانی رسیدند.

میزبانی ایران

میزبانی که منجر به تقاضای المپیکی شد! هفتمین دوره بازی‌های آسیایی به عنوان بزرگترین رویداد بین‌المللی ورزشی سال ۱۹۷۴ به میزبانی ایران و در تهران برگزار شد. این دوره از بازی‌ها با حضور ۲۵ کشور آسیایی برگزار شد اما نکته مهم اولین حضور جمهوری خلق چین بود که با تلاش ایران میسر شد. کاروان جمهوری خلق چین با ۲۷۴ ورزشکار و در ۱۴ رشته به تهران سفر کرد.

برای برگزاری هفتمین دوره بازی‌های آسیایی، تأسیسات و تجهیزات بزرگی در شمال غرب تهران بنا شد از جمله استادیوم یکصدهزار نفری آزادی که استادیوم اصلی این بازی‌ها بود و در آن زمان یکی از بزرگترین استادیوم‌های ورزش جهان به حساب می‌آمد. همچنین دهکده ویژه ورزشکاران با گنجایش بیش از ۳ هزار نفر در نزدیکی این استادیوم بنا شد. در مجموع ۲۳۶۳ ورزشکار از ۲۵ کشور در ۱۶ رشته ورزشی و برای مدت دو هفته این رویداد بزرگ را برگزار کردند.

حضور مقامات کمیته بین‌المللی المپیک، شورای فدراسیون بازیهای آسیایی، رسانه‌های گروهی کشورهای مختلف و مقامات کشورمان در جریان بازی‌های آسیایی تهران به اعتبار این بازی‌ها که برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا برگزار می‌شد، بیش از پیش افزود. در مجموع و در پی توفیقات کسب شده، توجه جهان ورزش به این رویداد و میزبانی ایران جلب شد آنگونه که بعد از این بازی‌ها ایران متقاضی برگزاری بازی‌های المپیک در سال ۱۹۸۴ شد!

پرچمداری که پدیده شد کاروان ورزش ایران با ۴۰۰ ورزشکار در بازی‌های آسیایی که میزبانی آن را عهده‌دار بود، حضور داشت. این بزرگترین کاروان ایران در مجموع ۱۵ دوره حضور در بازی‌های آسیایی است. ۸۲ مدال شامل ۳۶ مدال طلا، ۲۸ مدال نقره و ۱۷ مدال برنز هم نتیجه عملکرد کاروان ایران بود که منجر به نایب قهرمانی آن بعد از ژاپن شد.

پرچمدار کشورمان در این بازی‌ها، مسلم اسکندر فیلابی بود که پدیده بازی‌ها هم شد. وی در هر دو رشته کشتی آزاد و کشتی فرنگی، در دسته سنگین‌وزن، توانست به مقام قهرمانی برسد. در این دوره، همچنین تیم شمشیربازی بانوان ایران، نیز به مقام قهرمانی رسیدند.[۱]

منابع