ایالت آزاد کنگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایالت آزاد کنگو

  • État indépendant du Congo (فرانسوی)
  • Kongo-Vrijstaat (هلندی)

کنگو
۱۸۸۵–۱۹۰۸
پرچم کنگو
پرچم
نشان ملی کنگو
نشان ملی
شعار: فرانسوی: Travail et progrès
(کار و پیشرفت)
موقعیت کنگو
وضعیتخراجگزار
پایتختبوما
۵°۵۱′ جنوبی ۱۳°۳′ شرقی / ۵٫۸۵۰°جنوبی ۱۳٫۰۵۰°شرقی / -5.850; 13.050
زبان(های) رایجزبان فرانسوی (دفاکتو رسمی),
زبان هلندی
حکومتپادشاهی مطلقه
• ۱۸۸۵–۱۹۰۸
لئوپولد دوم
دوره تاریخیامپریالیسم نو
• تأسیس‌شده
۱ جولای[۱] ۱۸۸۵
۱۵ نوامبر ۱۹۰۸
واحد پولفرانک کنگو
پیشین
پسین
International Association of the Congo
Belgian Congo
امروز بخشی از جمهوری دموکراتیک کنگو

ایالت آزاد کنگو یک ایالت بزرگ در مرکز آفریقا میان سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۹۰۸ بود که در اتحاد شخصی با لئوپولد دوم، شاه بلژیک، بود. در ۲۹ مهٔ ۱۸۸۵ توسط پادشاه بلژیک، لئوپولد دوم، به عنوان ایالت آزاد کنگو نام‌گذاری شد. ایالت توسط یک شرکت غیردولتی زیر نظر شخص شاه اداره می‌شد تا اینکه دولت بلژیک در سال ۱۹۰۸ با اکراه ادارهٔ مستقیم آن را به دست گرفت.[۲]

عاقبت حکومت لئوپولد در کنگو به دلیل بدرفتاری فزاینده با مردمان بومی به بدنامی و رسوایی کشید. لئوپولد به اسم کمک به مردم محلی و توسعهٔ منطقه، در واقع عاج، لاستیک طبیعی، و مواد معدنی را از حوزهٔ کنگوی علیا استخراج می‌کرد و در بازار جهانی می‌فروخت. دولت آزاد کنگو تحت رهبری لئوپولد دوم به یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های بین‌المللی اوایل قرن بیستم مبدل شد. گزارش راجر کیسمنت، کنسول بریتانیا، به دستگیری و مجازات مقامات سفیدپوست منجر شد که مسئول کشتارهای دورهٔ سفرهای اکتشافی برای جمع‌آوری لاستیک در ۱۹۰۳ بودند.

خشونت فزاینده مقامات این ایالت علیه بومیان موجب شد تا بلژیک در سال ۱۹۰۸ کنترل کامل کنگو را به‌دست بگیرد و کنگوی بلژیک ایجاد شد.

اکتشاف اولیه اروپا[ویرایش]

دیگو کایو به اطراف دهانهٔ رودخانه کنگو در سال ۱۴۸۲ سفر کرد.[۳] تا اواسط قرن نوزدهم، کنگو که در قلب آفریقای مستقل بود، استعمارگران اروپایی به ندرت وارد شدند که با مقاومت شدید محلی همراه بود. جنگل‌های بارانی، باتلاق و مالاریا و سایر بیماری‌ها یک محیط دشوار برای اروپایی‌ها برای استقرار ایجاد می‌کرد. در غیاب مزایای اقتصادی واضح، کشورهای غربی در ابتدا تمایلی به استعمار کردن منطقه نداشتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Encyclopædia Britannica
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Congo Free State». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۵ اکتبر ۲۰۱۷.
  3. World Exploration From Ancient Times

پیوند به بیرون[ویرایش]