اکوادور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۰۰°۹′ جنوبی ۷۸°۲۱′ غربی / ۰٫۱۵۰°جنوبی ۷۸٫۳۵۰°غربی / -0.150; -78.350

جمهوری اکوادور
República del Ecuador
اکوادور
پرچم
شعار ملیخدا، میهن، آزادی
سرود ملیدرود، ای میهن

پایتختکیتو
۰۰°۹′ جنوبی ۷۸°۲۱′ غربی / ۰٫۱۵۰°جنوبی ۷۸٫۳۵۰°غربی / -0.150; -78.350
بزرگترین شهر گوایاکیول
زبان رسمی اسپانیایی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان 
رئیس‌جمهور
معاون اول

لنین مورنو
خورخه گلاس 
موارد منجر به تشکیل
از اسپانیا
۲۴ مه ۱۸۲۲
مساحت
 -  مساحت ۲۷۲٬۰۴۵کیلومتر مربع (۷۳ام)
 -  آب‌ها (٪) ۴
جمعیت
 -  سرشماری ۱۶٬۰۱۳٬۱۴۳ 
(۶۵ام)
 -  تراکم جمعیت ۵۳٫۸‎/km۲‏ (۱۵۱ام)
واحد پول دلار آمریکا (USA)
منطقه زمانی ECT (ساعت جهانی-۵)
 -  تابستانی (DST) GALT (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .ec
پیش‌شماره تلفنی +۵۹۳
Ecuador in its region.svg

اکوادور با نام رسمی جمهوری اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی است. پایتخت آن کیتو و بزرگترین شهر این کشور گوایاکیول است.

جمعیت این کشور ۱۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن اسپانیایی است. نظام سیاسی اکوادور جمهوری ریاست‌جمهوری است. این کشور از سال ۱۸۳۰ مستقل شده‌است. اکوادور پیش از این تاریخ بخشی از مستعمرات اسپانیا و جمهوری کلمبیای بزرگ بود.

در شمال آن کلمبیا، در شرق و جنوب آن پرو و در غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور همچنین شامل جزایر گالاپاگوس در اقیانوس آرام در حدود ۹۶۵ کیلومتری غرب کشور می‌باشد. اکوادور دارای مساحتی برابر با ۲۷۲٬۰۴۵ کیلومتر مربع است.

ایرانیان اکوادور یکی از گروه‌های مهاجر این کشور هستند و سابقه حضور آن‌ها در اکوادور به سال‌های قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بازمی‌گردد.[۱] و آمار رسمی از تعداد ایرانیان مقیم اکوادور وجود ندارد.

نام[ویرایش]

این کشور بر خط استوا قرار دارد و نام (اسپانیائی) آن به همین واقعیت اشاره دارد. نام رسمی آن «جمهوری اکوادور» (اسپانیایی: دربارهٔ این پرونده [[:مدیا:|República del Ecuador]] است.

تاریخ[ویرایش]

بومی‌ها مدت‌ها پیش از فتح منطقه توسط امپراتوری اینکا در این ناحیه سکونت یافتند. به دلیل جنگ‌ها و ازدواج‌ها با ملل مختلفی که ساکن دره‌های رشته کوه آند بودند، این ناحیه بخشی از قلمروی امپراتوری اینکاها شد. آتاهوالپا یکی از پسران امپراتور اینکا هواینا کاپاک در شهر کیتو متولد شد. با این وجود از آنجا که امپراتور پسر دیگری بنام هاسکار داشت که در کوسکو پایتخت امپراتوری اینکا متولد شده بود، تاج پادشاهی به وی نرسید؛ بنابراین امپراتوری به دو قسمت تقسیم شد: آتاهوالپا فرمانروایی قسمت شمالی را که مرکز آن کیتو بود دریافت کرد و هاسکار قسمت جنوبی را که مرکز آن کوسکو بود به ارث برد. در سال ۱۵۳۱ فاتحان اسپانیایی با فرمانروایی فرانسیسکو پیزارو وارد امپراتوری اینکاها شدند که به دلیل چنگ‌های داخلی بسیار ضعیف شده بود. آتاهوالپا به دنبال اتحاد با اسپانیایی‌ها برای غلبه بر هاسکار بود تا فرمانروایی کل امپراتوری اینکاها را بدست گیرد. اما اسپانیایی‌ها خود قصد تصرف داشتند و بنابراین در قلعه‌ای نظامی در کاجامارکا استقرار یافتند و در نبرد کاجامارکا آتاهوالپا را اسیر کرده و وی را گروکان گرفتند. وی در سلولی پر از طلا که مانع فرار او می‌شدند اسیر بود. در مدت اسارت، آتاهوالپا برنامه‌ای برای کشتن نابرادری خود در کوسکو طرح کرد. صحنه برای غلبهٔ اسپانیایی‌ها بر کل امپراتوری اینکاها آماده بود. با وجود اینکه اسپانیایی‌ها در محاصرهٔ اینکاها بودند؛ آتاهوالپا را اعدام کردند. اسپانیایی‌ها برای فرار از محاصرهٔ قلعه، تمامی توپ‌های خود را شلیک کردند و از میان اینکاها گریختند. در سال‌های بعدی اسپانیایی‌ها در پرو به قدرت رسیدند.

عده افراد بومی در دهه‌های اولیهٔ حکومت اسپانیایی‌ها به دلیل بیماری رو به کاهش نهاد؛ زمانی که بومی‌ها مجبور به کار کردن در سیستم کاری «انکومیاندا» برای اربابان اسپانیایی بودند. در سال ۱۵۶۳، کیتو بخشی از ناحیهٔ دولتی "audiencia" اسپانیا و محل حکومت نایب پرویی شد که پایتخت آن لیما بود.

پس از حدود ۳۰۰ سال از استعمارگری اسپانیایی‌ها، کیتو شهری با حدود ده هزار نفر جمعیت بود و در سال ۱۸۲۲ بود که اکوادور به جمهوری گرن کلمبیایی سیمون بلیوار ملحق شد و در سال ۱۸۳۰ جمهوری‌ای مستقل شد.

در قرن نوزدهم، اوضاع ناحیه ناآرام بود و فرمانروایان یکی پس از دیگری به سرعت می‌آمدند. گابریل گارسیا مورنو در دههٔ ۱۸۶۰ با پشتیبانی کلیسای کاتولیک رم کشور را متحد ساخت. در اواخر دههٔ ۱۸۰۰، تقاضای جهانی برای کاکائو باعث وابستگی اقتصاد به صادرات کالا شد و این شرایط باعث مهاجرت به مناطق حاصلخیز ساحلی شد.

یک انقلاب آزادی‌خواه در نواحی ساحلی تحت رهبری الوی الفارو در سال ۱۸۹۵ باعث کاهش قدرت روحانیت شد و این حزب آزادی‌خواه تا زمان کودتای نظامی سال ۱۹۲۵ همچنان قدرت داشت. در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ سیاست‌مداران مردمی مانند رئیس‌جمهور خوسه ماریا ولاسکو ایباررا که در پنج دوره رئیس‌جمهور بود نقشی پراهمیت داشتند.

اختلاف بر سر حکومت بر قلمرویی در آمازون باعث ایجاد اختلافی طولانی مدت بین اکوادور و پرو شده‌است. در سال ۱۹۴۱، یا تشدید اختلافات بین دو کشور جنگ درگرفت. پرو ادعا می‌کرد که حضور نظامی اکوادور در قلمرویی که پرو مدعی آن است در واقع حمله به خاک پرو است و اکوادور نیز همین ادعا را در مورد پرو داشت. در ژوئیه سال ۱۹۴۱ سربازان به حرکت درآمدند. پرو دارای نیروی نظامی متشکل از یازده هزار و ۶۸۱ سرباز بود، در حالیکه اکوادور تنها پنج هزار و ۳۰۰ نیروی نظامی غیر ماهر و گسسته داشت که هزار و ۳۰۰ تن از آن‌ها در نواحی جنوبی کشور استقرار یافته بودند. در پنج ژوئیه سال ۱۹۴۱، با عبور نیروهایی پرو از برخی محل‌های مرزی اکوادور برای بررسی توان نظامی نیروهای مرزی این کشور درگیری بالا گرفت. در نهایت در ۲۳ ژوئیه ۱۹۴۱، نیروهای پرو از مرز اکوادور در رودخانهٔ زارومیلا گذشتند و رسماً حملهٔ خود را به ناحیهٔ ال‌اوروی اکوادور آغاز کردند. در این جنگ پرو تمامی نواحی مورد ادعای اکوادور و همچنین ناحیهٔ ال‌اورو و قسمت‌هایی از ناحیهٔ لوخا (حدود ۶٪ کشور) را تصرف کرد و خواستار صرف‌نظرکردن اکوادور از نواحی مورد ادعایش شد. نیروی دریایی پرو بندر گوایاکیول را در اختیار گرفت و بدین‌ترتیب مانع تأمین تجهیزات مورد نیاز نیروهای اکوادور شد. پس از چندین هفته از جنگ، با فشار آمریکا و چندین کشور آمریکای لاتین جنگ متوقف شد. اکوادور و پرو در ۲۹ ژانویهٔ سال ۱۹۴۲ رسماً تفاهم‌نامه ریو را به نفع اتحاد نیمکره در مقابل نیروهای کشورهای محور در جنگ جهانی دوم امضاء کردند. در نهایت به دلیل پیروزی پرو نواحی مورد اختلاف به این کشور داده شد. پیش از اتمام کامل اختلافات دو جنگ دیگر اتفاق افتاده بودند. "رجوع کنید به جنگ پاکیوشا و جنگ سنپا.

یادبود کنفرانس بین سیمون بولیوار و خوسه د سن مارتین.

رکود اقتصادی و نارضایتی عمومی باعث بازگشت به سوی سیاست‌های مردمی در دههٔ ۱۹۶۰ شد، در حالیکه شرکت‌های خارجی در ناحیهٔ آمازون اکوادور منابع نفتی کشف کرده و آن‌ها را توسعه می‌دادند. در سال ۱۹۷۲، ساخت لولهٔ نفتی آندیان که نفت را از شرق به ساحل می‌آورد به اتمام رسید و بنابراین اکوادور به دومین تولیدکنندهٔ بزرگ نفت در آمریکای جنوبی تبدیل شد. در همان سال یک گروه نظامی ملی جونتا دولت را مغلوب کرد و تا سال ۱۹۷۹ همچنان بر قدرت ماند، تا اینکه در آن سال فشارهای نهادهای مردمی‌دموکراتیک بسیار افزایش یافت. در سال ۱۹۸۲، دولت با بحران اقتصادی ناشی از تورم بالا، کسری بودجه، کاهش ارزش پول کشور، افزایش بدهی و مشکل از صنایع غیررقابتی مواجه شد که منجر به بی‌ثباتی دولت شده بود.

سال‌های متمادی بی‌کفایتی در ادارهٔ کشور که با ناتوانی در رسیدگی به بدهی‌های کشور در زمان حکومت نظامی آغاز شده بود، در واقع کنترل و ادارهٔ کشور را غیرممکن کرده بود. در اواسط دههٔ ۹۰، دولت اکوادور دارای نهاد اجرایی بسیار ضعیفی بود که برای راضی کردن دولتمردان در هیئت قانونگذاری و قضایی تقلا می‌کرد. سه رئیس‌جمهور آخر منتخب مردم هیچ‌کدام تا آخر دورهٔ ریاست جمهوری خود بر سر کار نماندند.

از جمله مهم‌ترین عوامل در بی‌ثباتی دموکراتیک اکوادور ظهور جمعیت بومی به عنوان جزئی فعال در دولت بود. این افراد به دلیل ناتوانی دولت در تحقق وعده‌هایش در مورد اصلاحات ارضی، بیکاری و استثمار مالکان زمین نسبت به دولت بدبین بودند. نهضت آن‌ها به همراه حرکت‌های مشابهِ چپ‌گراها و طبقهٔ ممتاز باعث کاهش توان نهاد اجرایی شد. بخش عمومی و سایر بخش‌های دولت سرمایهٔ سیاسی کمی در اختیار رئیس‌جمهور قرار می‌دادند، همانطوری‌که در زمان عزل رئیس‌جمهور لوسیو گوتیِرس در آوریل ۲۰۰۵ در کنگرهٔ اکوادور اتفاق افتاد. الفردو پالاسیو معاون رئیس‌جمهور جای او آمد و تا زمان انتخابات عمومی اکوادور ۲۰۰۶ در ۲۰۰۶ روی کار ماند، که در ابتدا برنده‌ای نداشت، تا زمانی که در ۲۶ نوامبر در انتخابات نهایی رافائل کورئا بر آلوارو نوبا پیروز شد.[۲]

سیاست[ویرایش]

سیاست اکوادور به صورت سیستم رئیس‌جمهوری نمایندگی مردمی جمهوری است، که در آن رئیس‌جمهور اکوادور هم رئیس دولت و هم رهبر کشور در یک سیستم چند بخشی است. توان اجرایی در اختیار دولت است. حق قانون‌گذاری هم در دستان دولت و هم کنگره ملی اکوادور است. بخش قضایی جدای از بخش‌های قانونگذاری و اجرایی است.

شاخهٔ اجرایی[ویرایش]

رئیس‌جمهور: الفردو پالاسیو (از ۲۰ آوریل ۲۰۰۵ و بعد لوسیو گوتیِرس توسط کنگره عزل شد) معاون رئیس‌جمهور: نیکانور الخاندرو سررانو آگیلار (از ۵ مهٔ ۲۰۰۵)

کابینه: رئیس‌جمهور کابینه را تعیین می‌کند و تمامی وزرا و حیطهٔ کاری آن‌ها توسط وی تعیین می‌گردند. در حال حاضر ۱۵ وزیر (Ministerios) و ۷ دبیر (Secretarías) وجود دارند.

انتخابات: رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور با یک رأی برای یک دورهٔ چهار ساله طی یک انتخابات اجباری انتخاب می‌شوند و آن‌ها نمی‌توانند در دو دورهٔ متوالی سر کار بیایند. انتخابات عمومی پیشین در اکوادور در بیستم اکتبر ۲۰۰۲ برگزار شد که رای‌گیری نهایی آن در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۲ برگزار شد و طی آن لوسیو گوتیِرس به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. در اکتبر و نوامبر ۲۰۰۶ نیر انتخابات در اکوادور برگزار شد که طی آن رافائل کورئا به عنوان رئیس‌جمهور و لنین مورنو به عنوان معاون رئیس‌جمهور انتخاب شد.

شاخهٔ قانونگذاری[ویرایش]

کنگره ملی اکوادور Congreso Nacional با ۱۰۰ عضو که در هر منطقه برای یک دورهٔ چهار ساله انتخاب می‌شوند.

شاخهٔ قضایی[ویرایش]

دادگاه عالی Corte Suprema در راس این شاخه‌است. طبق قانون اساسی کشور، قضات Ministros Juez توسط اعضای دادگاه عالی انتخاب می‌شوند، با این حال در دسامبر ۲۰۰۴ کنگرهٔ ملی کلاً جایگزین دادگاه شد.[۳]

روابط خارجی[ویرایش]

لا میتاد دل موندو؛ محل تلاقی نیمکره شمال و جنوبی زمین

اکوادور عمدتاً تأکید بسیاری بر رویکردهای چندجانبه در مورد مسائل بین‌المللی داشته‌است. اکوادور عضو سازمان ملل و اغلب آژانس‌های تخصصی آن است و همچنین عضو بسیاری از گروه‌های منطقه‌ای است که از آن جمله گروه ریو، سیستم اقتصادی آمریکای لاتین، سازمان انرژی آمریکای لاتین، انجمن اتحاد آمریکای لاتین و معاهده آند می‌باشد.

اکوادور ارتباطی نزدیک با آمریکا دارد. در سال ۲۰۰۶، فسخ یک قرارداد توسط شرکت اکسیدنتال، یک شرکت نفتی آمریکای شمالی، باعث ایجاد تنش در روابط آمریکا و اکوادور شد. دولت اکوادور اعلام کرد که قرارداد با این شرکت فاقد اعتبار است که این شرایط باعث کندی روند مذاکرات قراردادهای تجارت آزاد بین دو کشور شد. مدت زمان معاهدهٔ Atpdea بزودی به پایان می‌رسد و این بدین معنا است که روابط تجاری اکوادور با آمریکا کاهش خواهد یافت و بنابراین اکوادور مجبور خواهد شد که به دنبال بازارهای بین‌المللی دیگری باشد.

دورنمای صنعت گل ناخوشایند است. آمریکا بیش از ۷۵٪ از صادرات گل اکوادور را مصرف می‌کند. بر اساس تخمین‌ها شکست سیاست خارجی اکوادور سالانه بیش از ۳۰ هزار فرصت شغلی را در این کشور از بین می‌برد.[۴]

جغرافیا[ویرایش]

اکوادور دارای سه منطقهٔ جغرافیایی عمده به همراه یک ناحیهٔ جزیره‌ای در اقیانوس آرام است.

 1. La Costa، یا ساحل، شامل منطقهٔ ساحلی در قسمت‌های غربی کشور شامل خط ساحلی اقیانوس آرام است.
 2. La Sierra، نوار مرتفعی است که از شمال به جنوب کشور کشیده شده و در زمین‌های کوهستانی آن کوه‌های آند قرار دارند.
 3. El Oriente، (شرق) شامل جنگل آمازون در قسمت‌های شرقی کشور است که حدود کمتر از نیمی از مساحت کشور را شامل می‌شود ولی کمتر از ۵٪جمعیت در این ناحیه زندگی می‌کنند.
 4. Región Insular، شامل جزایر گالاپاگس و حدود ۱۰۰۰ کیلومتر (۶۲۰ mi) از غرب اقیانوس آرام است.

کیتو پایتخت اکوادور است و در استان پیچینچا در ناحیهٔ سیِرا واقع است. گوای اکیل بزرگ‌ترین شهر اکوادور است که در استان گوایاس در کُستا واقع است. در مورد شهر کوتوپکسی که در جنوب کیتو در استان مجاور هم‌نام قرار دارد به اشتباه گفته شده که فعالترین و بلندترین آتشفشان جهان در آنجا قرار دارد، اما در حقیقت چندین قله در شمال شیلی و جنوب پرو بلندتر و فعال‌تر از آن هستند. در عین حال آتشفشان چیمبوراسو با ارتفاعی بین ۶٬۲۶۷[۵] تا ۶٬۳۱۰ متر، بلندترین قلهٔ اکوادور است.[۶]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

نقشه اکوادور

اکوادور دارای ۲۲ استان است که هریک مرکز اجرایی خود را دارد.

مراکز استان‌ها در داخل پرانتز آورده شده‌اند.

اقتصاد[ویرایش]

افق مرکز شهر کیتو

اکوادور دارای منابع نفتی غنی و زمین‌های کشاورزی پرمحصول است. از آنجا که اکوادور کالاهای اصلی مانند نفت، موز و میگو صادر می‌کند، نوسانات در بازارهای جهانی می‌تواند تأثیر بسیاری بر اوضاع داخلی این کشور داشته باشد. صنعت اکوادور عمدتاً در راستای ارائهٔ خدمات در بازارهای داخلی است. وخیم شدن شرایط اقتصادی اکوادور در سال‌های ۹۸–۱۹۹۷ باعث شد که این کشور دچار بحران‌های مالی و اقتصادی شدیدی در سال ۱۹۹۹ بشود. برخی عوامل خارجی مانند پدیدهٔ جوی ال‌نینیو در سال ۱۹۹۷، کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی در ۹۸–۱۹۹۷ و بی‌ثباتی بازار بین‌المللی در همان دوران این بحران‌ها را قابل پیش‌بینی کرده بود. این عوامل سیاست اقتصادی دولت اکوادور را که تلفیقی از کسری‌های مالی بزرگ و سیاست‌های مالی انبساطی بود بیشتر برجسته ساخت و باعث کاهش ۳/۷ درصدی تولیدات خالص داخلی سالانه، تورم ۲/۵۲٪ و کاهش ۶۵درصدی ارزش پول ملی کشور در سال ۱۹۹۹ شد که این عوامل منجر به ناتوانی بیشتر اکوادور در پرداخت بدهی‌های خارجی در آن سال شد.

در ۹ ژانویه، ۲۰۰۰، دولت رئیس‌جمهور جمیل مهواد اعلام کرد که برای مقابله با این بحران‌ها ازین پس دلار آمریکا به عنوان پول رایج کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از دلار آمریکا به عنوان پول رایج کشور به جای تثبیت پول ملی به آن بدین معنا است که فواید ضرب پول به اقتصاد آمریکا تعلق می‌گیرد، چه آن را جبران کند یا نکند. اعتراضات در پی این قضیه باعث عزل رئیس‌جمهور شد و معاون وی نوبوئا به جای وی سر کار آمد.

دولت نوبوئا نیز استفاده از دلار را به عنوان هستهٔ اصلی راهکار خود برای بهبود اوضاع اقتصادی برگزید. دولت در این زمینه وارد مذاکره با صندوق بین‌المللی پول (IMF) شد و نتیجهٔ مذاکرات ترتیب یک دورهٔ ۱۲ ماهه برای آماده‌سازی شرایط توسط IMFبود. سایر راه‌کارهای اقتصادی دولت اکوادور شامل تلاش برای کاهش کسری مالی دولت، اجرای اصلاحات ساختاری برای تقویت سیستم بانکی و بدست آوردن دوبارهٔ کنترل بر بازارهای خصوصی سرمایه بود. با گرانی نفت در بازارهای جهانی اقتصاد اکوادور اندکی بهبود یافت و در سال ۲۰۰۰ تولیدات خالص داخلی به سقف ۹/۱٪ رسید. با این وجود، ۷۰٪ مردم اکوادور زیر خط فقر به‌سر می‌برند که بیش از دو برابر آمار ۵ سال پیش از آن است. تورم در سال ۲۰۰۰ معادل ۱/۹۶٪ بود، اما نرخ تورم رو به کاهش است. تورم ماهانه در اکوادور در فوریهٔ ۲۰۰۱ برابر با ۹/۲٪ بود. امروزه صنعت توریسم و جهانگردی یکی از اصلی‌ترین درآمدهای اکوادور است و از امنیت، جاذبه‌های طبیعی و مقرون به صرفه بودن این کشور می‌توان به عنوان عوامل رونق جهانگردی نام برد.

جمعیت‌شناسی[ویرایش]

محله لاس پنیاس

نژاد مردم اکوادور متنوع است. بزرگ‌ترین گروه نژادی در اکوادور مستیزوها هستند که تلفیقی از اجداد اسپانیایی و سرخ‌پوستان هستند و بیش از ۶۵٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. سرخ‌پوستان اکوادور از لحاظ جمعیتی دوم هستند و حدوداً یک سوم جمعیت فعلی اکوادور معادل ۲۵٪ را تشکیل می‌دهند. سفیدپوستان اغلب از کسانی هستند که به ایشان کریولو گفته می‌شود؛ کسانی که نیاکانشان، خالص اسپانیایی‌ها بوده‌اند و حدود ۷٪ جمعیت را شامل می‌شوند. اندک افراد اکوادوری‌های آفریقایی‌تبار، شامل دورگه‌های سیاه‌پوست-سفیدپوست و نیز زامبوها (دورگه‌های سیاه‌پوست-سرخ‌پوست) که عمدتاً در اسمرالداس و ایبرا قرار دارند و مهاجرین بقیهٔ جمعیت را تشکیل می‌دهند. خارجی‌های بسیاری در اکوادور زندگی می‌کنند. همچنین اکوادوری‌های بسیاری در کشورهای اسپانیا، ایتالیا و آمریکا به‌سر می‌برند.

منطقهٔ جنگلی گرمسیری در شرق منطقهٔ کوهستانی تقریباً خالی از جمعیت است و تنها حدود ۳٪ جمعیت در آنجا ساکن هستند.

اگرچه بر اساس قانون اساسی اکوادور باید بیش از ۳۰٪ درآمد خالص صرف آموزش شود، اما دولت اعلام کرده که هدف دولت تخصیص ۱۱٪ از بودجه برای آموزش است. بر اساس تخمین‌ها مصارف تولیدات خالص ملی (GDP) اکوادور در سال ۲۰۰۳ به ۴٪ می‌رسد. بر اساس گزارش‌ها بخش هزینه‌های کودکان سازمان ملل (یونیسف) سطح سواد در اکوادور بالای ۹۰٪ است، اما بیش از ۱۰ سال است که تغییری در این رقم به وجود نیامده‌است. سازمان فرهنگی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل (UNESCO) در گزارش‌ها خود اعلام کرده که تنها ۸۷٪ از معلمان مدارس ابتدایی و ۷۲٪ از معلمان دبیرستان‌ها در اکوادور آموزش دیده هستند. سیستم آموزش همگانی در اکوادور رایگان است و تحصیل برای افراد ۵ تا ۱۴ سال اجباری است. با این وجود بر اساس گزارش‌ها وزارت آموزش و پرورش اکوادور تنها ۱۰٪ از بچه‌های بالای ۵ سال در این کشور به صورت روزانه به آموزش دسترسی دارند و تنها ۶۶٪ از دانش‌آموزان دورهٔ ۶ سالهٔ تحصیل را تکمیل می‌کنند.

در مناطق روستایی تنها ۱۰٪ از نوجوانان وارد دبیرستان می‌شوند. بر اساس گزارش‌ها وزارت آموزش و پرورش میانگین دورهٔ تحصیل در این کشور ۷/۶ سال است. اکوادور دارای شصت و یک دانشگاه است که بسیاری از آن‌ها در حال حاضر مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می‌کنند، اما تنها ۱۸٪ دانشکده‌های دانشگاه‌های دولتی این کشور مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می‌دهند. ۳۰۰ انستیتوی عالی نیز در اکوادور دوره‌های آموزشی تخصصی و حرفه‌ای ارائه می‌کنند. لایحهٔ اصلاح تحصیلات عالیه نظارت بر این انستیتوهای فاقد قانون مناسب را از وزارت آموزش و پرورش سلب و به CONESUP واگذار کرد.

مذهب[ویرایش]

تقریباً ۸/۶۹٪ از اکوادوری‌ها کاتولیک هستند. عمدهٔ مردم اکوادور مذهبی هستند و در آیین‌ها شرکت می‌کنند. در مناطق روستایی اکوادور برخی مواقع، عقاید بومی و مسیحیت نیز وجود دارد.

تعداد مسلمانان در اکوادور بسیار کم و در حدود چند هزار است. تعداد یهودیان در این کشور تنها ۱۰۰۰ تن است که اغلب از ریشهٔ آلمانی یا ایتالیایی هستند.

همچنین تعدادی یهودی سفاردیک (یهودیان جودوی اسپانیایی) نیز وجود دارند. تعداد کمی از آن‌ها در حال حاضر اعتقادات جودوی دارند و بیشتر مسیحیانی هستند که اجدادشان کاتولیک شده‌بودند.

فرهنگ[ویرایش]

روح کهربایی پروانه‌ای که در اکوادور زندگی می‌کند.

فرهنگ اصلی اکوادور با اکثریت مستیزوی اکوادور تعریف شده‌است و مانند نیاکانشان تلفیقی از اروپا، عوامل سرخ‌پوستی و نیز متأثر از آفریقا است که از اجداد برده خود به ارث برده‌اند. جوامع بومی اکوادور در ابعاد مختلف این فرهنگ غالب را پذیرفته‌اند، اما برخی خود فرهنگی ویژهٔ خود نیز دارند، خصوصاً در جوامع دورتر منطقه آمازون. آفریقایی-اکوادوری‌هایی که کمتر به این فرهنگ غالب پیوسته‌اند، در واقع قربانیان بیکاری و تبعیض‌نژادی هستند.

ورزش[ویرایش]

متداول‌ترین ورزش در اکوادور و اغلب کشورهای آمریکای جنوبی فوتبال است. از جمله تیم‌های حرفه‌ای مشهور اکوادور «بارسلونا اس. سی» و «سی.اس. اِمِلک» از شهر گوایاکیول، Liga Deportiva Universitaria de Quito و El Nacional (تیم نیروهای مسلح اکوادور) از شهر کیتو و تیم «المدو» از شهر ریوبامبا و Deportivo Cuenca از شهر کوئنکا است. مسابقه‌های اکوادور پربیننده‌ترین وقایع ورزشی در اکوادور است. اکوادور در ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به دورهای نهایی راه پیدا کرد. اکوادور در جام جهانی ۲۰۰۶ با شکست دادن لهستان و کاستارایسا در گروه A پس از آلمان جای گرفت و برای اولین بار به دور دوم راه پیدا کرد که در این دور یک بر صفر در مقابل انگلیس متوقف شد. فوتسال نیز خصوصاً به صورت جمعی در اکوادور متداول است.

طبقه متوسط و اشراف تحصیلکردگان اکوادور همچنین علاقهٔ بسیاری به ورزش تنیس دارند و بسیاری از این میان به دستاوردهای بین‌المللی قابل‌توجهی دست یافته‌اند که از آن جمله فرانسیسکو سگورا، آندرس گومس و در دههٔ ۱۹۹۹۰ نیکولاس لاپنتی می‌باشد. بسکتبال نیز در اکوادور متداول است و «اکواوالی» که ورزش سه نفری مشابه والیبال است از جمله ورزش‌های مخصوص اکوادور است. گاوبازی تنها در سطحی حرفه‌ای در کیتو در طی فستیوال‌های سالیانه که یادآور ساخت این شهراست برگزار می‌شود، اما صورت خطرناک این ورزش rodeos montubios طی جشن‌های محلی در بسیاری از مناطق روستایی همچنان برگزار می‌شود.

ورزش‌های المپیک نیز در اکوادور متداول هستند، خصوصاً از زمانی که در سال ۱۹۹۶ اکوادور اولین مدال طلای خود را در بارزی‌های المپیک توسط جفرسون پرس در مسابقات راه‌پیمایی ۲۰ کیلومتر دریافت کرد. در اکوادور علاقهٔ بسیاری به ورزش‌های جدید مانند دوچرخه‌سواری در کوهستان، کوه‌نوردی، موتورسواری، موج‌سواری، پینت‌بال (اکوادوری‌ها در قارهٔ خود جزء شش تای اول قرار دارند[۷]) وجود دارد.

غذا[ویرایش]

سِویچه اکوادوری، نوعی غذای سرد است که از میگو، کوسه یا ماهی و لیمو، پیاز و سس گوجه فرنگی تهیه می‌شود.

غذا در اکوادور بسیار متنوع است و در مناطق مختلف با شرایط کشاورزی مختلف متفاوت است. خوک، مرغ، گوشت گاو یا خوکچه هندی در نواحی کوهستانی بسیار پرطرفدار هستند و با انواع غلات، سیب‌زمینی یا برنج مصرف می‌شوند. از جمله غذاهایی که پخت آن در خیابان‌های اکوادور در مناطق کوهستانی بسیار رایج است، سیب زمینی با گوشت خوک است. Fanesca نیز از غذاهای رایج در اکوادور است که در واقع یک نوع سوپ است که درچله روزه تهیه می‌شود و در آن انواع گوناگون لوبیا (لوبیا سبز، باقالای لیما و chochos) و شیر است و معمولاً با ماهی مصرف می‌شود.

در اکوادور انواع گوناگون میوه‌های تازه، در همه فصول در دسترس مردم است و خصوصاً در ارتفاعات پایین‌تر میوه‌ها بیشتر و متنوع تر هستند. غذاهای دریایی در مناطق ساحلی بسیار متداول هستند، خصوصاً شاه‌میگو. میگو در اکوادور بسیار متداول و تازه می‌باشد. بارهنگ و بادام زمینی مواد اصلی بسیاری از غذاها در مناطق ساحلی هستند که عموماً به دو صورت سرو می‌شوند: به صورت «کالدو» یا سوپ که ممکن است یه صورت "aguado" (سوپی رقیق، معمولاً با گوشت) یا «caldo de leche» سوپ خامه‌ای سبزیجات باشد. صورت دوم غالباً با برنج، گوشت یا ماهی در یک «منسترا» (خورش)، سالاد یا سبزیجات است. Patacones از جمله غذاهای مکمل در نواحی ساحلی است.

از جمله غذاهای رایج در مناطق ساحلی عبارت‌اند از: سِویچه، پن‌د آلمیدون، کورویش، گواتیتا، انسبویادو و امپاناداس، در مناطق کوهستانی غذاهای رایج عبارت‌اند از: هورنادو، فریتادا، هیومیتاس، تامالس، لاپینگاشس و غیره

هنر[ویرایش]

فیلم[ویرایش]

«کرونیکاس» فیلم سال ۲۰۰۵، با نویسندگی و کارگردانی سباستین کوردرو و با بازی جان لگیسامو به زبان اسپانیایی، تماماً در اکوادور تهیه و کارگردانی شده‌است.

قسمتی از فیلم ماریا سرشار از برکت در سال ۲۰۰۴، در اکوادور فیلم‌برداری شده‌است، اگرچه کلاً این فیلم در کلمبیا تهیه شده‌است.

«The Dancer Upstairs» در سال ۲۰۰۳ نیز در اکوادور تهیه شده، کارگردان فیلم جان مالکویچ و بازیگر اصلی آن خاویر باردم است.

فیلم Beyond the Gates of Splendor سال ۲۰۰۲ به کارگردانی جیم هانون فیلمی مستند دربارهٔ پنج مبلغ مذهبی است که در دههٔ ۱۹۵۰ به دست هندی‌های هئارانی کشته شدند. این فیلم در واقع اولین فیلم هانون بر اساس یک داستان واقعی است. وی این داستان را در فیلم The End of the Spear ساخته شده در هالیوود در سال ۲۰۰۶ مورد استفاده قرار داد، و هدف از این کار جلب گروه‌های مسیحی بود. قسمت بیشتر این فیلم در پاناما فیلم‌برداری شده‌است.

فیلم Proof of Life (۲۰۰۰) با بازی مگ رایان و راسل کرو نیز در اکوادور فیلمبرداری شده‌است. با این حال داستان این فیلم در واقع مربوط به کشوری افسانه‌ای در آمریکای جنوبی به نام «تکالا» می‌باشد. نهضت چریکی که در این فیلم به تصویر کشیده شده‌است در واقع یادآور جاده درخشان پرو یا نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) می‌باشد.

فیلم Ratas, Ratones, Rateros نوشته و کارگردانی شده توسط سباستین کوردرو ی اکوادوری در سال ۱۹۹۹ فیلمی اکوادوری در مورد یک quiteño ۱۸ ساله‌است که عموزاده‌اش که دزدی در شهر ساحلی ناامن گوایاکیول است، همه را گرفتار می‌کند. تعدادی منتقدان از به تصویر کشیدن چنین اختلاف فاحشی بین منطقهٔ ساحلی (گوایاکیول) و مناطق کوهستانی (کیتو) در این فیلم انتفاد کردند که این شرایط در واقع نشان‌دهندهٔ اعتقادات شدید بومی و منطقه‌ای در افراد این دو ناحیه‌است.

یافتن فیلم Entre Marx y una Mujer Desnuda (۱۹۹۵) که با عنوان Between Marx and a Nude Woman مشهور است، سخت است ولی این فیلم که ساختهٔ کامیلو لزوریاگا اکوادوری است دربارهٔ زندگی جوانان چپ‌گرای اکوادوری در کشوری با اندک اثراتی از سیستم‌های فئودال و پر از کودتای گاه‌وبیگاه است.

فیلم "Sensaciones" در سال ۱۹۹۱ به کارگردانی خانوادگی خوان استبان کوردرو و ویویانا کوردرو است که در اکوادور فیلم‌برداری شده‌است. ویویانا کوردرو بعدها درگیر ساخت فیلم «Ratas, Ratones, y Rateros» در سال ۱۹۹۹ شد و سپس به ساخت فیلم «Un Titán en el Ring» در سال ۲۰۰۲ پرداخت.

فیلم Vibes در دههٔ ۱۹۸۰ با بازی سیندی لپر و چف گلدبلام نیز در اکوادور فیلم‌برداری شده‌است. شهرهای آندان محل فیلم‌برداری این فیلم بودند.

علاوه بر فیلم، دررمان داستانی‌علمی راد گلن سلطان آمریکا نیز به مکان‌های در اکوادور اشاره شده‌است.

حمل و نقل[ویرایش]

اکوادور دارای شبکه‌ای از بزرگراه‌های ملی می‌باشد که Ministerio de Obras Públicas y Comunicaciones (وزارت کارهای دولتی و ارتباطات) نهاد دولتی [۱] مسئول حفظ و نگهداری از آن‌ها است. بزرگراه سراسری آمریکا قسمت‌های شمالی و جنوبی کشور را به هم متصل می‌سازد و همچنین اکوادور را از شمال به کلمبیا و از جنوب به پرو متصل می‌کند. کیفیت جاده‌ها، حتی در شاهراه‌ها بسیار متفاوت است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ایرانیان مقیم اکوادور، سابقه حضور.
 2. With less than 4% of the poll to be counted (364,000 votes), Correa's lead is more than 850,000 بایگانی‌شده در ۵ دسامبر ۲۰۰۶ توسط Wayback Machine, Bloomberg
 3. کتاب حقایق جهان سیا
 4. Weitzman, Hal (۲۰۰۶-۱۰-۱۳«Dollars and roses preoccupy Ecuador's voters»، Financial Times
 5. «World Top 50 Prominence». peaklist.org. دریافت‌شده در ۲۸ آوریل ۲۰۱۲.
 6. «Chimborazo». Encyclopedia Britannica Online. دریافت‌شده در ۲۸ آوریل ۲۰۱۲.
 7. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۸ اوت ۲۰۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Coordinates: 2°00′S 77°30′W / 2.000°S 77.500°W / -2.000; -77.500

Republic of Ecuador

Flag of Ecuador
Flag
Coat of arms of Ecuador
Coat of arms
Motto: 
 • "Dios, patria y libertad" (Spanish)
 • "Pro Deo, Patria et Libertate" (Latin)
 • "God, homeland and freedom"
Anthem: Salve, Oh Patria  (Spanish)
(English: "Hail, Oh Homeland")
Location of Ecuador (dark green) in South America (grey)
Location of Ecuador (dark green)

in South America (grey)

Location of Ecuador
Capital
and largest city
Quito
00°9′S 78°21′W / 0.150°S 78.350°W / -0.150; -78.350
Official languagesSpanish[1]
Recognized regional languagesKichwa (Quichua), Shuar and others "are in official use for indigenous peoples"[2]
Ethnic groups
([3])
Demonym(s)Ecuadorian
GovernmentUnitary presidential constitutional republic
• President
Lenín Moreno
Otto Sonnenholzner
LegislatureNational Assembly
Independence
• Declared
August 10, 1809
• from Spain
May 24, 1822
• from Gran Colombia
May 13, 1830
• Recognized by Spain
February 16, 1840[4]
September 28, 2008
Area
• Total
283,561[1] km2 (109,484 sq mi)a (73rd)
• Water (%)
5
Population
• 2018 estimate
17,084,358[5][6] (66th)
• Census
17,300,000[7]
• Density
61/km2 (158.0/sq mi) (151st)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$202.043 billion
• Per capita
$11,701[8]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$106.289 billion
• Per capita
$6,155[8]
Gini (2014)Positive decrease 45.4[9]
medium
HDI (2018)Increase 0.758[10]
high · 85th
CurrencyUnited States dollarb (USD)
Time zoneUTC−5 / −6 (ECT / GALT)
Driving sideright
Calling code+593
ISO 3166 codeEC
Internet TLD.ec
 1. Including Galápagos.
 2. Sucre until 2000, replaced by the US$ and Ecuadorian centavo coins.

Ecuador (/ˈɛkwədɔːr/ (About this soundlisten) EK-wə-dor; Spanish pronunciation: [ekwaˈðoɾ] (About this soundlisten); Quechua: Ikwayur; Shuar: Ecuador or Ekuatur),[11][12] officially the Republic of Ecuador (Spanish: República del Ecuador, which literally translates as "Republic of the Equator"; Quechua: Ikwadur Ripuwlika; Shuar: Ekuatur Nunka),[13][14] is a country in northwestern South America, bordered by Colombia on the north, Peru on the east and south, and the Pacific Ocean on the west. Ecuador also includes the Galápagos Islands in the Pacific, about 1,000 kilometres (620 mi) west of the mainland. The capital city is Quito, which is also its largest city.[15][16]

The territories of modern-day Ecuador were once home to a variety of Amerindian groups that were gradually incorporated into the Inca Empire during the 15th century. The territory was colonized by Spain during the 16th century, achieving independence in 1820 as part of Gran Colombia, from which it emerged as its own sovereign state in 1830. The legacy of both empires is reflected in Ecuador's ethnically diverse population, with most of its 17.1 million people being mestizos, followed by large minorities of European, Amerindian, and African descendants. Spanish is the official language and is spoken by a majority of the population, though 13 Amerindian languages are also recognized, including Quichua and Shuar.

The sovereign state of Ecuador is a middle-income representative democratic republic with a developing economy that is highly dependent on commodities, namely petroleum and agricultural products. It is governed as a democratic presidential republic. One of 18 megadiverse countries in the world,[17][18] Ecuador hosts many endemic plants and animals, such as those of the Galápagos Islands. In recognition of its unique ecological heritage, the new constitution of 2008 is the first in the world to recognize legally enforceable Rights of Nature, or ecosystem rights.[19] It also has the fifth lowest homicide rate in the Americas.[20] Between 2006 and 2016, poverty decreased from 36.7% to 22.5% and annual per capita GDP growth was 1.5 percent (as compared to 0.6 percent over the prior two decades). At the same time, inequalities, as measured by the Gini index, decreased from 0.55 to 0.47.[21]

History

Pre-Inca era

Tumaco-La Tolita mythological figure in feathered costume. Between 100 BC and 100 AD. Found in Esmeraldas

Various peoples had settled in the area of future Ecuador before the arrival of the Incas. The archeological evidence suggests that the Paleo-Indians' first dispersal into the Americas occurred near the end of the last glacial period, around 16,500–13,000 years ago. The first Indians who reached Ecuador may have journeyed by land from North and Central America or by boat down the Pacific Ocean coastline. Much later migrations to Ecuador may have come via the Amazon tributaries, others descended from northern South America, and others ascended from the southern part of South America through the Andes. They developed different languages while emerging as unique ethnic groups.

Even though their languages were unrelated, these groups developed similar groups of cultures, each based in different environments. The people of the coast developed a fishing, hunting, and gathering culture; the people of the highland Andes developed a sedentary agricultural way of life, and the people of the Amazon basin developed a nomadic hunting-and-gathering mode of existence.

Over time these groups began to interact and intermingle with each other so that groups of families in one area became one community or tribe, with a similar language and culture. Many civilizations arose in Ecuador, such as the Valdivia Culture and Machalilla Culture on the coast, the Quitus (near present-day Quito), and the Cañari (near present-day Cuenca). Each civilization developed its own distinctive architecture, pottery, and religious interests.

In the highland Andes mountains, where life was more sedentary, groups of tribes cooperated and formed villages; thus the first nations based on agricultural resources and the domestication of animals formed. Eventually, through wars and marriage alliances of their leaders, a group of nations formed confederations. One region consolidated under a confederation called the Shyris, which exercised organized trading and bartering between the different regions. Its political and military power came under the rule of the Duchicela blood-line.

Inca era

Ruins of Ingapirca, this site served as an outpost and provisioning of the Incan troops, but mainly it was a place of worship and veneration to the sun, the supreme Inca God, thus constituting a Coricancha, dedicated to the Inca ritual.
Pre-Hispanic shrunken head of the Shuars (Jivaroan peoples).

When the Incas arrived, they found that these confederations were so developed that it took the Incas two generations of rulers—Topa Inca Yupanqui and Huayna Capac—to absorb them into the Inca Empire. The native confederations that gave them the most problems were deported to distant areas of Peru, Bolivia, and north Argentina. Similarly, a number of loyal Inca subjects from Peru and Bolivia were brought to Ecuador to prevent rebellion. Thus, the region of highland Ecuador became part of the Inca Empire in 1463 sharing the same language.

In contrast, when the Incas made incursions into coastal Ecuador and the eastern Amazon jungles of Ecuador, they found both the environment and indigenous people more hostile. Moreover, when the Incas tried to subdue them, these indigenous people withdrew to the interior and resorted to guerrilla tactics. As a result, Inca expansion into the Amazon Basin and the Pacific coast of Ecuador was hampered. The indigenous people of the Amazon jungle and coastal Ecuador remained relatively autonomous until the Spanish soldiers and missionaries arrived in force. The Amazonian people and the Cayapas of Coastal Ecuador were the only groups to resist Inca and Spanish domination, maintaining their language and culture well into the 21st century.

Before the arrival of the Spaniards, the Inca Empire was involved in a civil war. The untimely death of both the heir Ninan Cuchi and the Emperor Huayna Capac, from a European disease that spread into Ecuador, created a power vacuum between two factions. The northern faction headed by Atahualpa claimed that Huayna Capac gave a verbal decree before his death about how the empire should be divided. He gave the territories pertaining to present-day Ecuador and northern Peru to his favorite son Atahualpa, who was to rule from Quito; and he gave the rest to Huáscar, who was to rule from Cuzco. He willed that his heart be buried in Quito, his favorite city, and the rest of his body be buried with his ancestors in Cuzco.

Huáscar did not recognize his father's will, since it did not follow Inca traditions of naming an Inca through the priests. Huáscar ordered Atahualpa to attend their father's burial in Cuzco and pay homage to him as the new Inca ruler. Atahualpa, with a large number of his father's veteran soldiers, decided to ignore Huáscar, and a civil war ensued. A number of bloody battles took place until finally Huáscar was captured. Atahualpa marched south to Cuzco and massacred the royal family associated with his brother.

A small band of Spaniards headed by Francisco Pizarro landed in Tumbez and marched over the Andes Mountains until they reached Cajamarca, where the new Inca Atahualpa was to hold an interview with them. Valverde, the priest, tried to convince Atahualpa that he should join the Catholic Church and declare himself a vassal of Spain. This infuriated Atahualpa so much that he threw the Bible to the ground. At this point the enraged Spaniards, with orders from Valverde, attacked and massacred unarmed escorts of the Inca and captured Atahualpa. Pizarro promised to release Atahualpa if he made good his promise of filling a room full of gold. But, after a mock trial, the Spaniards executed Atahualpa by strangulation.

Spanish rule

Major square of Quito. Painting of 18th century. Quito Painting Colonial School.

New infectious diseases such as smallpox, endemic to the Europeans, caused high fatalities among the Amerindian population during the first decades of Spanish rule, as they had no immunity. At the same time, the natives were forced into the encomienda labor system for the Spanish. In 1563, Quito became the seat of a real audiencia (administrative district) of Spain and part of the Viceroyalty of Peru and later the Viceroyalty of New Granada.

The 1797 Riobamba earthquake, which caused up to 40,000 casualties, was studied by Alexander von Humboldt, when he visited the area in 1801–1802.[22]

After nearly 300 years of Spanish rule, Quito was still a small city numbering 10,000 inhabitants. On August 10, 1809, the city's criollos called for independence from Spain (first among the peoples of Latin America). They were led by Juan Pío Montúfar, Quiroga, Salinas, and Bishop Cuero y Caicedo. Quito's nickname, "Luz de América" ("Light of America"), is based on its leading role in trying to secure an independent, local government. Although the new government lasted no more than two months, it had important repercussions and was an inspiration for the independence movement of the rest of Spanish America. August 10 is now celebrated as Independence Day, a national holiday.[23]

Independence

Venezuelan independence leader Antonio José de Sucre
The "Guayaquil Conference" was the meeting between the two main Hispanic South American independence leaders. In it the form of government of the nascent countries was discussed, San Martín opted for a unified South America in the form of a monarchy, while Bolívar opted for the same but into a republic. 1843 painting.

On October 9, 1820, Guayaquil became the first city in Ecuador to gain its independence from Spain. Its inhabitants celebrated what is now Ecuador's official Independence Day on May 24, 1822. The rest of Ecuador gained its independence after Antonio José de Sucre defeated the Spanish Royalist forces at the Battle of Pichincha, near Quito. Following the battle, Ecuador joined Simón Bolívar's Republic of Gran Colombia, also including modern-day Colombia, Venezuela and Panama. In 1830, Ecuador separated from Gran Colombia and became an independent republic.

The 19th century was marked by instability for Ecuador with a rapid succession of rulers. The first president of Ecuador was the Venezuelan-born Juan José Flores, who was ultimately deposed, followed by several authoritarian leaders, such as Vicente Rocafuerte; José Joaquín de Olmedo; José María Urbina; Diego Noboa; Pedro José de Arteta; Manuel de Ascásubi; and Flores's own son, Antonio Flores Jijón, among others. The conservative Gabriel Garcia Moreno unified the country in the 1860s with the support of the Roman Catholic Church. In the late 19th century, world demand for cocoa tied the economy to commodity exports and led to migrations from the highlands to the agricultural frontier on the coast.

Ecuador abolished slavery and freed its black slaves in 1851.[24]

Liberal Revolution

Antique dug out canoes in the courtyard of the Old Military Hospital in the Historic Center of Quito

The Liberal Revolution of 1895 under Eloy Alfaro reduced the power of the clergy and the conservative land owners. This liberal wing retained power until the military "Julian Revolution" of 1925. The 1930s and 1940s were marked by instability and emergence of populist politicians, such as five-time President José María Velasco Ibarra.

Loss of claimed territories since 1830

President Juan José Flores de jure territorial claims

Since Ecuador's separation from Colombia in May 13, 1830, its first President, General Juan José Flores, laid claim to the territory that was called the Real Audiencia of Quito, also referred to as the Presidencia of Quito. He supported his claims with Spanish Royal decrees or Real Cedulas, that delineated the borders of Spain's former overseas colonies. In the case of Ecuador, Flores-based Ecuador's de jure claims on the following cedulas - Real Cedula of 1563, 1739, and 1740; with modifications in the Amazon Basin and Andes Mountains that were introduced through the Treaty of Guayaquil (1829) which Peru reluctantly signed, after the overwhelmingly outnumbered Gran Colombian force led by Antonio José de Sucre defeated President and General La Mar's Peruvian invasion force in the Battle of Tarqui. In addition, Ecuador's eastern border with the Portuguese colony of Brazil in the Amazon Basin was modified before the wars of Independence by the First Treaty of San Ildefonso (1777) between the Spanish Empire and the Portuguese Empire. Moreover, to add legitimacy to his claims, on February 16, 1840, Flores signed a treaty with Spain, whereby Flores convinced Spain to officially recognize Ecuadorian independence and its sole rights to colonial titles over Spain's former colonial territory known anciently to Spain as the Kingdom and Presidency of Quito.

Ecuador during its long and turbulent history has lost most of its contested territories to each of its more powerful neighbors, such as Colombia in 1832 and 1916, Brazil in 1904 through a series of peaceful treaties, and Peru after a short war in which the Protocol of Rio de Janeiro was signed in 1942.

Struggle for independence

During the struggle for independence, before Peru or Ecuador became independent nations, a few areas of the former Vice Royalty of New Granada - Guayaquil, Tumbez, and Jaén - declared themselves independent from Spain. A few months later, a part of the Peruvian liberation army of San Martin decided to occupy the independent cities of Tumbez and Jaén with the intention of using these towns as springboards to occupy the independent city of Guayaquil and then to liberate the rest of the Audiencia de Quito (Ecuador). It was common knowledge among the top officers of the liberation army from the south that their leader San Martin wished to liberate present-day Ecuador and add it to the future republic of Peru, since it had been part of the Inca Empire before the Spaniards conquered it.

However, Bolívar's intention was to form a new republic known as the Gran Colombia, out of the liberated Spanish territory of New Granada which consisted of Colombia, Venezuela, and Ecuador. San Martin's plans were thwarted when Bolívar, with the help of Marshal Antonio José de Sucre and the Gran Colombian liberation force, descended from the Andes mountains and occupied Guayaquil; they also annexed the newly liberated Audiencia de Quito to the Republic of Gran Colombia. This happened a few days before San Martin's Peruvian forces could arrive and occupy Guayaquil, with the intention of annexing Guayaquil to the rest of Audiencia of Quito (Ecuador) and to the future republic of Peru. Historic documents repeatedly stated that San Martin told Bolivar he came to Guayaquil to liberate the land of the Incas from Spain. Bolivar countered by sending a message from Guayaquil welcoming San Martin and his troops to Colombian soil.

Peruvian occupation of Jaén, Tumbes, and Guayaquil

In the south, Ecuador had de jure claims to a small piece of land beside the Pacific Ocean known as Tumbes which lay between the Zarumilla and Tumbes rivers. In Ecuador's southern Andes Mountain region where the Marañon cuts across, Ecuador had de jure claims to an area it called Jaén de Bracamoros. These areas were included as part of the territory of Gran Colombia by Bolivar on December 17, 1819, during the Congress of Angostura when the Republic of Gran Colombia was created. Tumbes declared itself independent from Spain on January 17, 1821, and Jaen de Bracamoros on June 17, 1821, without any outside help from revolutionary armies. However, that same year, 1821, Peruvian forces participating in the Trujillo revolution occupied both Jaen and Tumbes. Some Peruvian generals, without any legal titles backing them up and with Ecuador still federated with the Gran Colombia, had the desire to annex Ecuador to the Republic of Peru at the expense of the Gran Colombia, feeling that Ecuador was once part of the Inca Empire.

On July 28, 1821, Peruvian independence was proclaimed in Lima by the Liberator San Martin, and Tumbes and Jaen, which were included as part of the revolution of Trujillo by the Peruvian occupying force, had the whole region swear allegiance to the new Peruvian flag and incorporated itself into Peru, even though Peru was not completely liberated from Spain. After Peru was completely liberated from Spain by the patriot armies led by Bolivar and Antonio Jose de Sucre at the Battle of Ayacucho dated December 9, 1824, there was a strong desire by some Peruvians to resurrect the Inca Empire and to include Bolivia and Ecuador. One of these Peruvian Generals was the Ecuadorian-born José de La Mar, who became one of Peru's presidents after Bolivar resigned as dictator of Peru and returned to Colombia. Gran Colombia had always protested Peru for the return of Jaen and Tumbes for almost a decade, then finally Bolivar after long and futile discussion over the return of Jaen, Tumbes, and part of Mainas, declared war. President and General José de La Mar, who was born in Ecuador, believing his opportunity had come to annex the District of Ecuador to Peru, personally, with a Peruvian force, invaded and occupied Guayaquil and a few cities in the Loja region of southern Ecuador on November 28, 1828.

The war ended when a triumphant heavily outnumbered southern Gran Colombian army at Battle of Tarqui dated February 27, 1829, led by Antonio José de Sucre, defeated the Peruvian invasion force led by President La Mar. This defeat led to the signing of the Treaty of Guayaquil dated September 22, 1829, whereby Peru and its Congress recognized Gran Colombian rights over Tumbes, Jaen, and Maynas. Through protocolized meetings between representatives of Peru and Gran Colombia, the border was set as Tumbes river in the west and in the east the Maranon and Amazon rivers were to be followed toward Brazil as the most natural borders between them. However, what was pending was whether the new border around the Jaen region should follow the Chinchipe River or the Huancabamba River. According to the peace negotiations Peru agreed to return Guayaquil, Tumbez, and Jaén; despite this, Peru returned Guayaquil, but failed to return Tumbes and Jaén, alleging that it was not obligated to follow the agreements, since the Gran Colombia ceased to exist when it divided itself into three different nations - Ecuador, Colombia, and Venezuela.

The dissolution of Gran Colombia

Map of the former Gran Colombia in 1824 (named in its time as Colombia), the Gran Colombia covered all the colored region.
Ecuador in 1832

The Central District of the Gran Colombia, known as Cundinamarca or New Granada (modern Colombia) with its capital in Bogota, did not recognize the separation of the Southern District of the Gran Colombia, with its capital in Quito, from the Gran Colombian federation on May 13, 1830. After Ecuador's separation, the Department of Cauca voluntarily decided to unite itself with Ecuador due to instability in the central government of Bogota. President Juan José Flores with the approval of the Ecuadorian congress annexed the Department of Cauca on December 20, 1830, since the government of Cauca had called for union with the District of the South as far back as April 1830. Moreover, the Cauca region, throughout its long history, had very strong economic and cultural ties with the people of Ecuador. Also, the Cauca region, which included such cities as Pasto, Popayán, and Buenaventura, had always been dependent on the Presidencia or Audiencia of Quito.

Fruitless negotiations continued between the governments of Bogotá and Quito, where the government of Bogotá did not recognize the separation of Ecuador or that of Cauca from the Gran Colombia until war broke out in May 1832. In five months, New Granada defeated Ecuador due to the fact that the majority of the Ecuadorian Armed Forces were composed of rebellious angry unpaid veterans from Venezuela and Colombia that did not want to fight against their fellow countrymen. Seeing that his officers were rebelling, mutinying, and changing sides, President Flores had no option but to reluctantly make peace with New Granada. The Treaty of Pasto of 1832 was signed by which the Department of Cauca was turned over to New Granada (modern Colombia), the government of Bogotá recognized Ecuador as an independent country and the border was to follow the Ley de División Territorial de la República de Colombia (Law of the Division of Territory of the Gran Colombia) passed on June 25, 1824. This law set the border at the river Carchi and the eastern border that stretched to Brazil at the Caquetá river. Later, Ecuador contended that the Republic of Colombia, while reorganizing its government, unlawfully made its eastern border provisional and that Colombia extended its claims south to the Napo River because it said that the Government of Popayán extended its control all the way to the Napo River.

Struggle for possession of the Amazon Basin

South America (1879): All land claims by Peru, Ecuador, Colombia, Brazil, Argentina, Chile, and Bolivia in 1879

When Ecuador seceded from the Gran Colombia, Peru decided not to follow the treaty of Guayaquil of 1829 or the protocoled agreements made. Peru contested Ecuador's claims with the newly discovered Real Cedula of 1802, by which Peru claims the King of Spain had transferred these lands from the Viceroyalty of New Granada to the Viceroyalty of Peru. During colonial times this was to halt the ever-expanding Portuguese settlements into Spanish domains, which were left vacant and in disorder after the expulsion of Jesuit missionaries from their bases along the Amazon Basin. Ecuador countered by labeling the Cedula of 1802 an ecclesiastical instrument, which had nothing to do with political borders. Peru began its de facto occupation of disputed Amazonian territories, after it signed a secret 1851 peace treaty in favor of Brazil. This treaty disregarded Spanish rights that were confirmed during colonial times by a Spanish-Portuguese treaty over the Amazon regarding territories held by illegal Portuguese settlers.

Peru began occupying the defenseless missionary villages in the Mainas or Maynas region, which it began calling Loreto, with its capital in Iquitos. During its negotiations with Brazil, Peru stated that based on the royal cedula of 1802, it claimed Amazonian Basin territories up to Caqueta River in the north and toward the Andes Mountain range, depriving Ecuador and Colombia of all their claims to the Amazon Basin. Colombia protested stating that its claims extended south toward the Napo and Amazon Rivers. Ecuador protested that it claimed the Amazon Basin between the Caqueta river and the Marañon-Amazon river. Peru ignored these protests and created the Department of Loreto in 1853 with its capital in Iquitos which it had recently invaded and systematically began to occupy using the river systems in all the territories claimed by both Colombia and Ecuador. Peru briefly occupied Guayaquil again in 1860, since Peru thought that Ecuador was selling some of the disputed land for development to British bond holders, but returned Guayaquil after a few months. The border dispute was then submitted to Spain for arbitration from 1880 to 1910, but to no avail.

In the early part of the 20th century, Ecuador made an effort to peacefully define its eastern Amazonian borders with its neighbours through negotiation. On May 6, 1904, Ecuador signed the Tobar-Rio Branco Treaty recognizing Brazil's claims to the Amazon in recognition of Ecuador's claim to be an Amazonian country to counter Peru's earlier Treaty with Brazil back in October 23, 1851. Then after a few meetings with the Colombian government's representatives an agreement was reached and the Muñoz Vernaza-Suarez Treaty was signed July 15, 1916, in which Colombian rights to the Putumayo river were recognized as well as Ecuador's rights to the Napo river and the new border was a line that ran midpoint between those two rivers. In this way, Ecuador gave up the claims it had to the Amazonian territories between the Caquetá River and Napo River to Colombia, thus cutting itself off from Brazil. Later, a brief war erupted between Colombia and Peru, over Peru's claims to the Caquetá region, which ended with Peru reluctantly signing the Salomon-Lozano Treaty on March 24, 1922. Ecuador protested this secret treaty, since Colombia gave away Ecuadorian claimed land to Peru that Ecuador had given to Colombia in 1916.

In July 21, 1924, the Ponce-Castro Oyanguren Protocol was signed between Ecuador and Peru where both agreed to hold direct negotiations and to resolve the dispute in an equitable manner and to submit the differing points of the dispute to the United States for arbitration. Negotiations between the Ecuadorian and Peruvian representatives began in Washington on September 30, 1935. These negotiations were long and tiresome. Both sides logically presented their cases, but no one seemed to give up their claims. Then on February 6, 1937, Ecuador presented a transactional line which Peru rejected the next day. The negotiations turned into intense arguments during the next 7 months and finally on September 29, 1937, the Peruvian representatives decided to break off the negotiations without submitting the dispute to arbitration because the direct negotiations were going nowhere.

Four years later in 1941, amid fast-growing tensions within disputed territories around the Zarumilla River, war broke out with Peru. Peru claimed that Ecuador's military presence in Peruvian-claimed territory was an invasion; Ecuador, for its part, claimed that Peru had recently invaded Ecuador around the Zarumilla River and that Peru since Ecuador's independence from Spain has systematically occupied Tumbez, Jaen, and most of the disputed territories in the Amazonian Basin between the Putomayo and Marañon Rivers. In July 1941, troops were mobilized in both countries. Peru had an army of 11,681 troops who faced a poorly supplied and inadequately armed Ecuadorian force of 2,300, of which only 1,300 were deployed in the southern provinces. Hostilities erupted on July 5, 1941, when Peruvian forces crossed the Zarumilla river at several locations, testing the strength and resolve of the Ecuadorian border troops. Finally, on July 23, 1941, the Peruvians launched a major invasion, crossing the Zarumilla river in force and advancing into the Ecuadorian province of El Oro.

Map of Ecuadorian land claims after 1916

During the course of the Ecuadorian–Peruvian War, Peru gained control over part of the disputed territory and some parts of the province of El Oro, and some parts of the province of Loja, demanding that the Ecuadorian government give up its territorial claims. The Peruvian Navy blocked the port of Guayaquil, almost cutting all supplies to the Ecuadorian troops. After a few weeks of war and under pressure by the United States and several Latin American nations, all fighting came to a stop. Ecuador and Peru came to an accord formalized in the Rio Protocol, signed on January 29, 1942, in favor of hemispheric unity against the Axis Powers in World War II favouring Peru with the territory they occupied at the time the war came to an end.

The 1944 Glorious May Revolution followed a military-civilian rebellion and a subsequent civic strike which successfully removed Carlos Arroyo del Río as a dictator from Ecuador's government. However, a post-Second World War recession and popular unrest led to a return to populist politics and domestic military interventions in the 1960s, while foreign companies developed oil resources in the Ecuadorian Amazon. In 1972, construction of the Andean pipeline was completed. The pipeline brought oil from the east side of the Andes to the coast, making Ecuador South America's second largest oil exporter. The pipeline in southern Ecuador did nothing to resolve tensions between Ecuador and Peru, however.

Ecuadorian troops during the Cenepa War
The Mirage F.1JA (FAE-806) was one aircraft involved in the claimed shooting down of two Peruvian Sukhoi Su-22 on February 10, 1995.

The Rio Protocol failed to precisely resolve the border along a little river in the remote Cordillera del Cóndor region in southern Ecuador. This caused a long-simmering dispute between Ecuador and Peru, which ultimately led to fighting between the two countries; first a border skirmish in January–February 1981 known as the Paquisha Incident, and ultimately full-scale warfare in January 1995 where the Ecuadorian military shot down Peruvian aircraft and helicopters and Peruvian infantry marched into southern Ecuador. Each country blamed the other for the onset of hostilities, known as the Cenepa War. Sixto Durán Ballén, the Ecuadorian president, famously declared that he would not give up a single centimeter of Ecuador. Popular sentiment in Ecuador became strongly nationalistic against Peru: graffiti could be seen on the walls of Quito referring to Peru as the "Cain de Latinoamérica", a reference to the murder of Abel by his brother Cain in the Book of Genesis.[25]

Ecuador and Peru signed the Brasilia Presidential Act peace agreement on October 26, 1998, which ended hostilities, and effectively put an end to the Western Hemisphere's longest running territorial dispute.[26] The Guarantors of the Rio Protocol (Argentina, Brazil, Chile, and the United States of America) ruled that the border of the undelineated zone was to be set at the line of the Cordillera del Cóndor. While Ecuador had to give up its decades-old territorial claims to the eastern slopes of the Cordillera, as well as to the entire western area of Cenepa headwaters, Peru was compelled to give to Ecuador, in perpetual lease but without sovereignty, 1 km2 (0.39 sq mi) of its territory, in the area where the Ecuadorian base of Tiwinza – focal point of the war – had been located within Peruvian soil and which the Ecuadorian Army held during the conflict. The final border demarcation came into effect on May 13, 1999 and the multi-national MOMEP (Military Observer Mission for Ecuador and Peru) troop deployment withdrew on June 17, 1999.[26]

Military governments (1972–79)

In 1972, a "revolutionary and nationalist" military junta overthrew the government of Velasco Ibarra. The coup d'état was led by General Guillermo Rodríguez and executed by navy commander Jorge Queirolo G. The new president exiled José María Velasco to Argentina. He remained in power until 1976, when he was removed by another military government. That military junta was led by Admiral Alfredo Poveda, who was declared chairman of the Supreme Council. The Supreme Council included two other members: General Guillermo Durán Arcentales and General Luis Leoro Franco. The civil society more and more insistently called for democratic elections. Colonel Richelieu Levoyer, Government Minister, proposed and implemented a Plan to return to the constitutional system through universal elections. This plan enabled the new democratically elected president to assume the duties of the executive office.

Return to democracy

Elections were held on April 29, 1979, under a new constitution. Jaime Roldós Aguilera was elected president, garnering over one million votes, the most in Ecuadorian history. He took office on August 10, as the first constitutionally elected president after nearly a decade of civilian and military dictatorships. In 1980, he founded the Partido Pueblo, Cambio y Democracia (People, Change, and Democracy Party) after withdrawing from the Concentración de Fuerzas Populares (Popular Forces Concentration) and governed until May 24, 1981, when he died along with his wife and the minister of defense, Marco Subia Martinez, when his Air Force plane crashed in heavy rain near the Peruvian border. Many people believe that he was assassinated by the CIA,[citation needed] given the multiple death threats leveled against him because of his reformist agenda, deaths in automobile crashes of two key witnesses before they could testify during the investigation, and the sometimes contradictory accounts of the incident.

Roldos was immediately succeeded by Vice President Osvaldo Hurtado, who was followed in 1984 by León Febres Cordero from the Social Christian Party. Rodrigo Borja Cevallos of the Democratic Left (Izquierda Democrática, or ID) party won the presidency in 1988, running in the runoff election against Abdalá Bucaram (brother in law of Jaime Roldos and founder of the Ecuadorian Roldosist Party). His government was committed to improving human rights protection and carried out some reforms, notably an opening of Ecuador to foreign trade. The Borja government concluded an accord leading to the disbanding of the small terrorist group, "¡Alfaro Vive, Carajo!" ("Alfaro Lives, Dammit!"), named after Eloy Alfaro. However, continuing economic problems undermined the popularity of the ID, and opposition parties gained control of Congress in 1999.

President Lenín Moreno, first lady Rocío González Navas and his predecessor Rafael Correa, 3 April 2017

The emergence of the Amerindian population as an active constituency has added to the democratic volatility of the country in recent years. The population has been motivated by government failures to deliver on promises of land reform, lower unemployment and provision of social services, and historical exploitation by the land-holding elite. Their movement, along with the continuing destabilizing efforts by both the elite and leftist movements, has led to a deterioration of the executive office. The populace and the other branches of government give the president very little political capital, as illustrated by the most recent removal of President Lucio Gutiérrez from office by Congress in April 2005. Vice President Alfredo Palacio took his place and remained in office until the presidential election of 2006, in which Rafael Correa gained the presidency.[27]

In December 2008, president Correa declared Ecuador's national debt illegitimate, based on the argument that it was odious debt contracted by corrupt and despotic prior regimes. He announced that the country would default on over $3 billion worth of bonds; he then pledged to fight creditors in international courts and succeeded in reducing the price of outstanding bonds by more than 60%.[28] He brought Ecuador into the Bolivarian Alliance for the Americas in June 2009. To date, Correa's administration has succeeded in reducing the high levels of poverty and unemployment in Ecuador.[29][30][31][32][33]

After being elected in 2017, President Lenin Moreno's government adopted economically liberal policies: reduction of public spending, trade liberalization, flexibility of the labour code, etc. He also left the left-wing Bolivarian Alliance for the Americas in August 2018. The Productive Development Act enshrines an austerity policy, and reduces the development and redistribution policies of the previous mandate. In the area of taxes, the authorities aim to "encourage the return of investors" by granting amnesty to fraudsters and proposing measures to reduce tax rates for large companies. In addition, the government waives the right to tax increases in raw material prices and foreign exchange repatriations.[34]

2019 state of emergency

A series of protests began on 3 October 2019 against the end of fuel subsidies and austerity measures adopted by President of Ecuador Lenín Moreno and his administration. On 10 October, protesters overran the capital Quito causing the Government of Ecuador to relocate to Guayaquil,[35] but it was reported that the government still had plans to return to Quito.[36]

Government and politics

The Ecuadorian State consists of five branches of government: the Executive Branch, the Legislative Branch, the Judicial Branch, the Electoral Branch, and Transparency and Social Control.

Ecuador is governed by a democratically elected President, for a four-year term. The current president of Ecuador, Lenín Moreno, exercises his power from the presidential Palacio de Carondelet in Quito. The current constitution was written by the Ecuadorian Constituent Assembly elected in 2007, and was approved by referendum in 2008. Since 1936, voting is compulsory for all literate persons aged 18–65, optional for all other citizens.[37]

The executive branch includes 23 ministries. Provincial governors and councilors (mayors, aldermen, and parish boards) are directly elected. The National Assembly of Ecuador meets throughout the year except for recesses in July and December. There are thirteen permanent committees. Members of the National Court of Justice are appointed by the National Judicial Council for nine-year terms.

Executive branch

Palacio de Carondelet, the executive branch of the Ecuadorian Government

The executive branch is led by the president, an office currently held by Lenín Moreno. He is accompanied by the vice-president, currently Otto Sonnenholzner, elected for four years (with the ability to be re-elected only once). As head of state and chief government official, he is responsible for public administration including the appointing of national coordinators, ministers, ministers of State and public servants. The executive branch defines foreign policy, appoints the Chancellor of the Republic, as well as ambassadors and consuls, being the ultimate authority over the Armed Forces of Ecuador, National Police of Ecuador, and appointing authorities. The acting president's wife receives the title of First Lady of Ecuador.

Legislative branch

The legislative branch is embodied by the National Assembly, which is headquartered in the city of Quito in the Legislative Palace, and consists of 137 assemblymen, divided into ten committees and elected for a four-year term. Fifteen national constituency elected assembly, two Assembly members elected from each province and one for every 100,000 inhabitants or fraction exceeding 150,000, according to the latest national population census. In addition, statute determines the election of assembly of regions and metropolitan districts.

Judicial branch

Ecuador's judiciary has as its main body the Judicial Council, and also includes the National Court of Justice, provincial courts, and lower courts. Legal representation is made by the Judicial Council. The National Court of Justice is composed of 21 judges elected for a term of nine years. Judges are renewed by thirds every three years pursuant to the Judicial Code. These are elected by the Judicial Council on the basis of opposition proceedings and merits. The justice system is buttressed by the independent offices of public prosecutor and the public defender. Auxiliary organs are as follows: notaries, court auctioneers, and court receivers. Also there is a special legal regime for Amerindians.

Electoral branch

The electoral system functions by authorities which enter only every four years or when elections or referendums occur. Its main functions are to organize, control elections, and punish the infringement of electoral rules. Its main body is the National Electoral Council, which is based in the city of Quito, and consists of seven members of the political parties most voted, enjoying complete financial and administrative autonomy. This body, along with the electoral court, forms the Electoral Branch which is one of Ecuador's five branches of government.

Transparency and social control branch

The Transparency and Social Control consists of the Council of Citizen Participation and Social Control, an ombudsman, the Comptroller General of the State, and the superintendents. Branch members hold office for five years. This branch is responsible for promoting transparency and control plans publicly, as well as plans to design mechanisms to combat corruption, as also designate certain authorities, and be the regulatory mechanism of accountability in the country.

Human rights

UN's Human Rights Council's (HRC) Universal Periodic Review (UPR) has treated the restrictions on freedom of expression and efforts to control NGOs and recommended that Ecuador should stop the criminal sanctions for the expression of opinions, and delay in implementing judicial reforms. Ecuador rejected the recommendation on decriminalization of libel.[38]

According to Human Rights Watch (HRW) President Correa has intimidated journalists and subjected them to "public denunciation and retaliatory litigation". The sentences to journalists have been years of imprisonment and millions of dollars of compensation, even though defendants have been pardoned.[38] Correa has stated he was only seeking a retraction for slanderous statements.[39]

According to HRW, Correa's government has weakened the freedom of press and independence of the judicial system. In Ecuador's current judicial system, judges are selected in a contest of merits, rather than government appointments. However, the process of selection has been criticized as biased and subjective. In particular, the final interview is said to be given "excessive weighing." Judges and prosecutors that have made decisions in favor of Correa in his lawsuits have received permanent posts, while others with better assessment grades have been rejected.[38][40]

Adult Galápagos sea lion resting on a park bench in Puerto Baquerizo Moreno.

The laws also forbid articles and media messages that could favor or disfavor some political message or candidate. In the first half of 2012, twenty private TV or radio stations were closed down.[38]

In July 2012, the officials warned the judges that they would be sanctioned and possibly dismissed if they allowed the citizens to appeal to the protection of their constitutional rights against the state.[38]

People engaging in public protests against environmental and other issues are prosecuted for "terrorism and sabotage", which may lead to an eight-year prison sentence.[38]

Foreign affairs

Ecuadorian President Lenín Moreno with U.S. Secretary of State Mike Pompeo, 20 July 2019

Ecuador's principal foreign policy objectives have traditionally included defense of its territory from external aggression and support for the objectives of the United Nations and the OAS. Ecuador's membership in the OPEC in the 1970s and 1980s allowed Ecuadorian leaders to exercise somewhat greater foreign policy autonomy. In Antarctica, Ecuador has maintained a peaceful research station for scientific study as a member nation of the Antarctica Treaty. Ecuador has often placed great emphasis on multilateral approaches to international issues. Ecuador is a member of the United Nations (and most of its specialized agencies) and a member of many regional groups, including the Rio Group, the Latin American Economic System, the Latin American Energy Organization, the Latin American Integration Association, the Bolivarian Alliance for the Peoples of Our America, the Andean Community of Nations, the Union of South American Nations (UNASUR), and the Bank of the South (Spanish: Banco del Sur or BancoSur).

The Ecuadorian government commits itself to upholding a progressive attitude towards migration related problems, declaring its Ministry of Foreign Affairs "Ministry of Foreign Affairs and Human Mobility" (Spanish: Ministerio de Relaciones Exteriores y Movilidad Humana). In 2017, the Ecuadorian parliament adopted a Law on human mobility.[41] In 2018, the ministry presented a new Human Mobility National Plan, based on policies aimed at promoting universal citizenship and free mobility in the international sphere; generate conditions to promote an orderly and safe migration, strengthen the protection of the rights of this population and defend its diversity, integration, and coexistence.

The International Organization for Migration lauds Ecuador as the first state to have established the promotion of the concept of universal citizenship in its constitution, aiming to promote the universal recognition and protection of the human rights of migrants.[42] In 2017, Ecuador signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[43]

Administrative divisions

Ecuador is divided into 24 provinces (Spanish: provincias), each with its own administrative capital:

Map of Ecuador
Extent of Ecuador's western EEZ in the Pacific
Administrative divisions of Ecuador
Province Surface (km2) Population (2010)[44] Capital
1 Azuay 8,639 702,893 Cuenca
2 Bolívar 3,254 182,744 Guaranda
3 Cañar 3,908 223,463 Azogues
4 Carchi 3,699 165,659 Tulcán
5 Chimborazo 5,287 452,352 Riobamba
6 Cotopaxi 6,569 406,798 Latacunga
7 El Oro 5,988 588,546 Machala
8 Esmeraldas 15,216 520,711 Esmeraldas
9 Galápagos 8,010 22,770 Puerto Baquerizo Moreno
10 Guayas 17,139 3,573,003 Guayaquil
11 Imbabura 4,599 400,359 Ibarra
12 Loja 11,027 446,743 Loja
13 Los Ríos 6,254 765,274 Babahoyo
14 Manabí 18,400 1,345,779 Portoviejo
15 Morona-Santiago 25,690 147,886 Macas
16 Napo 13,271 104,047 Tena
17 Orellana 20,773 137,848 Puerto Francisco de Orellana
18 Pastaza 29,520 84,329 Puyo
19 Pichincha 9,494 2,570,201 Quito
20 Santa Elena 3,763 301,168 Santa Elena
21 Santo Domingo de los Tsáchilas 3,857 365,965 Santo Domingo
22 Sucumbíos 18,612 174,522 Nueva Loja
23 Tungurahua 3,334 500,775 Ambato
24 Zamora-Chinchipe 10,556 91,219 Zamora

The provinces are divided into cantons and further subdivided into parishes (parroquias).

Regions and planning areas

Regionalization, or zoning, is the union of two or more adjoining provinces in order to decentralize the administrative functions of the capital, Quito. In Ecuador, there are seven regions, or zones, each shaped by the following provinces:

Quito and Guayaquil are Metropolitan Districts. Galápagos, despite being included within Region 5,[45] is also under a special unit.[46]

Military

A Puma helicopter from the Army's Aviation Branch
BAE Shyri (SS-101) [es] from the Ecuadorian Navy.

The Ecuadorian Armed Forces (Fuerzas Armadas de la Republica de Ecuador), consists of the Army, Air Force, and Navy and have the stated responsibility for the preservation of the integrity and national sovereignty of the national territory.

The military tradition starts in Gran Colombia, where a sizable army was stationed in Ecuador due to border disputes with Peru, which claimed territories under its political control when it was a Spanish vice-royalty. Once Gran Colombia was dissolved after the death of Simón Bolívar in 1830, Ecuador inherited the same border disputes and had the need of creating its own professional military force. So influential was the military in Ecuador in the early republican period that its first decade was under the control of General Juan José Flores, first president of Ecuador of Venezuelan origin. General Jose Ma. Urbina and General Robles are examples of military figures who became presidents of the country in the early republican period.

Due to the continuous border disputes with Peru, finally settled in the early 2000s, and due to the ongoing problem with the Colombian guerrilla insurgency infiltrating Amazonian provinces, the Ecuadorian Armed Forces has gone through a series of changes. In 2009, the new administration at the Defense Ministry launched a deep restructuring within the forces, increasing spending budget to $1,691,776,803, an increase of 25%.[47]

The icons of the Ecuadorian military forces are Marshall Antonio José de Sucre and General Eloy Alfaro. The Military Academy General Eloy Alfaro (c. 1838) graduates the army officers and is located in Quito.[48] The Ecuadorian Navy Academy (c. 1837), located in Salinas graduates the navy officers,[49] and the Air Academy "Cosme Rennella (c. 1920), also located in Salinas, graduates the air force officers.[50] Other training academies for different military specialties are found across the country.

Geography

Ecuadorian topography
A view of the Cotopaxi volcano, in Cotopaxi Province

Ecuador has a total area of 283,561 km2 (109,484 sq mi), including the Galápagos Islands. Of this, 276,841 km2 (106,889 sq mi) is land and 6,720 km2 (2,595 sq mi) water.[1] Ecuador is bigger than Uruguay, Suriname, Guyana and French Guyana in South America.

Ecuador lies between latitudes 2°N and 5°S, bounded on the west by the Pacific Ocean, and has 2,337 km (1,452 mi) of coastline. It has 2,010 km (1,250 mi) of land boundaries, with Colombia in the north 590 km (367 mi) border and Peru in the east and south 1,420 km (882 mi) border. It is the westernmost country that lies on the equator.[51]

The country has four main geographic regions:

 • La Costa, or "the coast": The coastal region consists of the provinces to the west of the Andean range – Esmeraldas, Guayas, Los Ríos, Manabí, El Oro, and Santa Elena. It is the country's most fertile and productive land, and is the seat of the large banana exportation plantations of the companies Dole and Chiquita. This region is also where most of Ecuador's rice crop is grown. The truly coastal provinces have active fisheries. The largest coastal city is Guayaquil.
 • La Sierra, or "the highlands": The sierra consists of the Andean and Interandean highland provinces – Azuay, Cañar, Carchi, Chimborazo, Imbabura, Loja, Pichincha, and Tungurahua. This land contains most of Ecuador's volcanoes and all of its snow-capped peaks. Agriculture is focused on the traditional crops of potato, maize, and quinua and the population is predominantly Amerindian Kichua. The largest Sierran city is Quito.
 • La Amazonía, also known as El Oriente, or "the east": The oriente consists of the Amazon jungle provinces – Morona Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbíos, and Zamora-Chinchipe. This region is primarily made up of the huge Amazon national parks and Amerindian untouchable zones, which are vast stretches of land set aside for the Amazon Amerindian tribes to continue living traditionally. It is also the area with the largest reserves of petroleum in Ecuador, and parts of the upper Amazon here have been extensively exploited by petroleum companies. The population is primarily mixed Amerindian Shuar, Huaorani and Kichua, although there are numerous tribes in the deep jungle which are little-contacted. The largest city in the Oriente is probably Lago Agrio in Sucumbíos, although Macas in Morona Santiago runs a close second.
 • La Región Insular is the region comprising the Galápagos Islands, some 1,000 kilometres (620 mi) west of the mainland in the Pacific Ocean.

Ecuador's capital is Quito, which is in the province of Pichincha in the Sierra region. Its largest city is Guayaquil, in the Guayas Province. Cotopaxi, just south of Quito, is one of the world's highest active volcanoes. The top of Mount Chimborazo (6,268 m, or 20,560 ft, above sea level), Ecuador's tallest mountain, is the most distant point from the center of the Earth on the Earth's surface because of the ellipsoid shape of the planet.[1]

Climate

There is great variety in the climate, largely determined by altitude. It is mild year-round in the mountain valleys, with a humid subtropical climate in coastal areas and rainforest in lowlands. The Pacific coastal area has a tropical climate with a severe rainy season. The climate in the Andean highlands is temperate and relatively dry, and the Amazon basin on the eastern side of the mountains shares the climate of other rainforest zones.

Because of its location at the equator, Ecuador experiences little variation in daylight hours during the course of a year. Both sunrise and sunset occur each day at the two six o'clock hours.[1]

Hydrology

Baños de Agua Santa is an important tourist site

The Andes is the watershed divisor between the Amazon watershed, which runs to the east, and the Pacific, including the north–south rivers Mataje, Santiago, Esmeraldas, Chone, Guayas, Jubones, and Puyango-Tumbes.

Almost all of the rivers in Ecuador form in the Sierra region and flow east toward the Amazon River or west toward the Pacific Ocean. The rivers rise from snowmelt at the edges of the snowcapped peaks or from the abundant precipitation that falls at higher elevations. In the Sierra region, the streams and rivers are narrow and flow rapidly over precipitous slopes. Rivers may slow and widen as they cross the hoyas yet become rapid again as they flow from the heights of the Andes to the lower elevations of the other regions. The highland rivers broaden as they enter the more level areas of the Costa and the Oriente.

In the Costa, the external coast has mostly intermittent rivers that are fed by constant rains from December through May and become empty riverbeds during the dry season. The few exceptions are the longer, perennial rivers that flow throughout the external coast from the internal coast and La Sierra on their way to the Pacific Ocean. The internal coast, by contrast, is crossed by perennial rivers that may flood during the rainy season, sometimes forming swamps.

Major rivers in the Oriente include the Pastaza, Napo, and Putumayo. The Pastaza is formed by the confluence of the Chambo and the Patate rivers, both of which rise in the Sierra. The Pastaza includes the Agoyan waterfall, which at sixty-one meters (200 feet) is the highest waterfall in Ecuador. The Napo rises near Mount Cotopaxi and is the major river used for transport in the eastern lowlands. The Napo ranges in width from 500 to 1,800 m (1,600 to 5,900 ft). In its upper reaches, the Napo flows rapidly until the confluence with one of its major tributaries, the Coca River, where it slows and levels off. The Putumayo forms part of the border with Colombia. All of these rivers flow into the Amazon River. The Galápagos Islands have no significant rivers. Several of the larger islands, however, have freshwater springs although they are surrounded by the Pacific Ocean.

Biodiversity

Ecuador is one of the most megadiverse countries in the world, it also has the most biodiversity per square kilometer of any nation, and is one of the highest endemism worldwide. In the image the Spectacled bear of the Andes.

Ecuador is one of seventeen megadiverse countries in the world according to Conservation International,[17] and it has the most biodiversity per square kilometer of any nation.[52][53]

Ecuador has 1,600 bird species (15% of the world's known bird species) in the continental area and 38 more endemic in the Galápagos. In addition to over 16,000 species of plants, the country has 106 endemic reptiles, 138 endemic amphibians, and 6,000 species of butterfly. The Galápagos Islands are well known as a region of distinct fauna, famous as the place of birth of Darwin's Theory of Evolution and a UNESCO World Heritage Site.[54]

Ecuador has the first constitution to recognize the rights of nature.[55] The protection of the nation's biodiversity is an explicit national priority as stated in the National Plan of "Buen Vivir", or good living, Objective 4, "Guarantee the rights of nature", Policy 1: "Sustainably conserve and manage the natural heritage, including its land and marine biodiversity, which is considered a strategic sector".[52] As of the writing of the Plan in 2008, 19% of Ecuador's land area was in a protected area; however, the Plan also states that 32% of the land must be protected in order to truly preserve the nation's biodiversity.[52] Current protected areas include 11 national parks, 10 wildlife refuges, 9 ecological reserves, and other areas.[56] A program begun in 2008, Sociobosque, is preserving another 2.3% of total land area (6,295 km2, or 629,500 ha) by paying private landowners or community landowners (such as Amerindian tribes) incentives to maintain their land as native ecosystems such as native forests or grasslands. Eligibility and subsidy rates for this program are determined based on the poverty in the region, the number of hectares that will be protected, and the type of ecosystem of the land to be protected, among other factors.[57]

Despite being on the UNESCO list, the Galápagos are endangered by a range of negative environmental effects, threatening the existence of this exotic ecosystem.[58] Additionally, oil exploitation of the Amazon rainforest has led to the release of billions of gallons of untreated wastes, gas, and crude oil into the environment, contaminating ecosystems and causing detrimental health effects to Amerindian peoples.[59]

Economy

Tree map of products exported by Ecuador in the HS4 product classification

Ecuador has a developing economy that is highly dependent on commodities, namely petroleum and agricultural products. The country is classified as an upper-middle-income country. Ecuador's economy is the eighth largest in Latin America and experienced an average growth of 4.6% between 2000 and 2006.[60][failed verification] From 2007 to 2012, Ecuador's GDP grew at an annual average of 4.3 percent, above the average for Latin America and the Caribbean, which was 3.5%, according to the United Nations' Economic Commission for Latin American and the Caribbean (ECLAC).[61] Ecuador was able to maintain relatively superior growth during the crisis. In January 2009, the Central Bank of Ecuador (BCE) put the 2010 growth forecast at 6.88%.[62] In 2011, its GDP grew at 8% and ranked 3rd highest in Latin America, behind Argentina (2nd) and Panama (1st).[63] Between 1999 and 2007, GDP doubled, reaching $65,490 million according to BCE.[64] The inflation rate until to January 2008, was about 1.14%, the highest in the past year, according to the government.[65][66] The monthly unemployment rate remained at about 6 and 8 percent from December 2007 until September 2008; however, it went up to about 9 percent in October and dropped again in November 2008 to 8 percent.[67] Unemployment mean annual rate for 2009 in Ecuador was 8.5% because the global economic crisis continued to affect the Latin American economies. From this point, unemployment rates started a downward trend: 7.6% in 2010, 6.0% in 2011, and 4.8% in 2012.[68]

The extreme poverty rate has declined significantly between 1999 and 2010.[69] In 2001, it was estimated at 40% of the population, while by 2011 the figure dropped to 17.4% of the total population.[70] This is explained to an extent by emigration and the economic stability achieved after adopting the U.S. dollar as official means of transaction (before 2000, the Ecuadorian sucre was prone to rampant inflation). However, starting in 2008, with the bad economic performance of the nations where most Ecuadorian emigrants work, the reduction of poverty has been realized through social spending, mainly in education and health.[71]

The United States dollar is the common currency circulation in Ecuador.

Oil accounts for 40% of exports and contributes to maintaining a positive trade balance.[72] Since the late 1960s, the exploitation of oil increased production, and proven reserves are estimated at 6.51 billion barrels as of 2011.[73]

The overall trade balance for August 2012 was a surplus of almost $390 million for the first six months of 2012, a huge figure compared with that of 2007, which reached only $5.7 million; the surplus had risen by about $425 million compared to 2006.[70] The oil trade balance positive had revenues of $3.295 million in 2008, while non-oil was negative, amounting to $2.842 million. The trade balance with the United States, Chile, the European Union, Bolivia, Peru, Brazil, and Mexico is positive. The trade balance with Argentina, Colombia, and Asia is negative.[74]

In the agricultural sector, Ecuador is a major exporter of bananas (first place worldwide in production and export), flowers, and the seventh largest producer of cocoa.[75] Ecuador also produces coffee, rice, potatoes, cassava (manioc, tapioca), plantains and sugarcane; cattle, sheep, pigs, beef, pork and dairy products; fish, and shrimp; and balsa wood.[76] The country's vast resources include large amounts of timber across the country, like eucalyptus and mangroves.[77] Pines and cedars are planted in the region of La Sierra and walnuts, rosemary, and balsa wood in the Guayas River Basin.[78] The industry is concentrated mainly in Guayaquil, the largest industrial center, and in Quito, where in recent years the industry has grown considerably. This city is also the largest business center of the country.[79] Industrial production is directed primarily to the domestic market.[citation needed] Despite this, there is limited export of products produced or processed industrially.[citation needed] These include canned foods, liquor, jewelry, furniture, and more.[citation needed] A minor industrial activity is also concentrated in Cuenca.[80] Incomes from tourism has been increasing during the last few years because of the Government showing the variety of climates and the biodiversity of Ecuador.

World Trade Center headquarters in Guayaquil

Ecuador has negotiated bilateral treaties with other countries, besides belonging to the Andean Community of Nations,[81] and an associate member of Mercosur.[82] It also serves on the World Trade Organization (WTO), in addition to the Inter-American Development Bank (IDB), World Bank, International Monetary Fund (IMF), Corporación Andina de Fomento (CAF) and other multilateral agencies.[83][84][85] In April 2007, Ecuador paid off its debt to the IMF, thus ending an era of interventionism of the Agency in the country.[citation needed] The public finance of Ecuador consists of the Central Bank of Ecuador (BCE), the National Development Bank (BNF), the State Bank.

Tourism

The historic center of Quito has one of the largest and best-preserved historic centers in the Americas.[86] The city also houses a large number of museums.

The Ministry of Information and Tourism was created on August 10, 1992, at the beginning of the government of Sixto Durán Ballén, who viewed tourism as a fundamental activity for the economic and social development of the peoples. Faced with the growth of the tourism sector, in June 1994, the decision was taken to separate tourism from information, so that it is exclusively dedicated to promoting and strengthening this activity.

Ecuador is a country with vast natural wealth. The diversity of its four regions has given rise to thousands of species of flora and fauna. It has around 1640 kinds of birds. The species of butterflies border the 4,500, the reptiles 345, the amphibians 358 and the mammals 258, among others. Not in vain, Ecuador is considered one of the 17 countries where the planet's highest biodiversity is concentrated, being also the largest country with diversity per km2 in the world. Most of its fauna and flora lives in 26 protected areas by the State. Also, it has a huge culture spectrum. Since 2007, with the government of Rafael Correa, the tourism brand "Ecuador Ama la Vida" has been transformed, with which the nation's tourism promotion would be sold. Focused on considering it as a country friendly and respectful of the nature, natural biodiversity and cultural diversity of the peoples. And for this, means of exploiting them are developed along with the private economy.

The country has two cities UNESCO World Heritage Sites: Quito and Cuenca, as well as two natural UNESCO World Heritage Sites: the Galapagos Islands and Sangay National Park in addition to one World Biosphere Reserve, such as the Cajas massif. Culturally, the Toquilla straw hat and the culture of the Zapara indigenous people are recognized. The most popular sites for national and foreign tourists have different nuances due to the various tourist activities offered by the country.

Among the main tourist destinations are:

Transport

The Trolebús bus rapid transit system that runs through Quito. It is the principal BRT in Ecuador.
Railways in Ecuador (interactive map)

The rehabilitation and reopening of the Ecuadorian railroad and use of it as a tourist attraction is one of the recent developments in transportation matters.[87]

The roads of Ecuador in recent years have undergone important improvement. The major routes are Pan American (under enhancement from four to six lanes from Rumichaca to Ambato, the conclusion of 4 lanes on the entire stretch of Ambato and Riobamba and running via Riobamba to Loja). In the absence of the section between Loja and the border with Peru, there are the Route Espondilus and/or Ruta del Sol (oriented to travel along the Ecuadorian coastline) and the Amazon backbone (which crosses from north to south along the Ecuadorian Amazon, linking most and more major cities of it).

Another major project is developing the road Manta – Tena, the highway Guayaquil – Salinas Highway Aloag Santo Domingo, Riobamba – Macas (which crosses Sangay National Park). Other new developments include the National Unity bridge complex in Guayaquil, the bridge over the Napo river in Francisco de Orellana, the Esmeraldas River Bridge in the city of the same name, and, perhaps the most remarkable of all, the Bahia – San Vincente Bridge, being the largest on the Latin American Pacific coast.

Cuenca's tramway is the largest public transport system in the city and the first modern tramway in Ecuador. It was inaugurated on March 8, 2019. It has 20,4 km and 27 stations. It will transport 120 000 passagers daily. Its route starts in the south of Cuenca and ends in the north at the Parque Industrial neighbourhood.

The Mariscal Sucre International Airport in Quito and the José Joaquín de Olmedo International Airport in Guayaquil have experienced a high increase in demand and have required modernization. In the case of Guayaquil it involved a new air terminal, once considered the best in South America and the best in Latin America[88] and in Quito where an entire new airport has been built in Tababela and was inaugurated in February 2013, with Canadian assistance. However, the main road leading from Quito city centre to the new airport will only be finished in late 2014, making current travelling from the airport to downtown Quito as long as two hours during rush hour.[89] Quito's old city-centre airport is being turned into parkland, with some light industrial use.

Demographics

Population pyramid 2016
Three mulattomen from Esmeraldas (1599) by Andrés Sánchez Galque. Quito Painting Colonial School.
Portrait of a noble lady with her black slave (1783) by Vicente Albán. Quito Painting Colonial School.

Ecuador's population is ethnically diverse and the 2018 estimates put Ecuador's population at 17,084,358.[5][6] The largest ethnic group (as of 2010) is the Mestizos, who are the descendants of Spanish colonists that interbred with Amerindian peoples, and constitute about 71% of the population. The White Ecuadorians (White Latin American) account for 6.1% of the population of Ecuador and can be found throughout all of Ecuador primarily around the urban areas. Even though Ecuador's white population during its colonial era were mainly descendants from Spain, today Ecuador's white population is a result of a mixture of European immigrants, predominantly from Spain with people from Italy, Germany, France, and Switzerland who have settled in the early 20th century. Ecuador also has people of middle eastern extraction that have also joined the ranks of the white minority. These include economically well off immigrants of Lebanese and Palestinian descent, who are either Christian or Muslim (Islam in Ecuador). In addition, there is a small European Jewish (Ecuadorian Jews) population, which is based mainly in Quito and to a lesser extent in Guayaquil.[3] Amerindians account for 7% of the current population. The mostly rural Montubio population of the coastal provinces of Ecuador, who might be classified as Pardo account for 7.4% of the population. The Afro-Ecuadorians are a minority population (7%) in Ecuador, that includes the Mulattos and zambos, and are largely based in the Esmeraldas province and to a lesser degree in the predominantly Mestizo provinces of Coastal Ecuador - Guayas and Manabi. In the Highland Andes where a predominantly Mestizo, white and Amerindian population exist, the African presence is almost non-existent except for a small community in the province of Imbabura called Chota Valley.

Religion

Religion in Ecuador[90]
Religion percent
Roman Catholic
74%
Protestant
10.4%
Atheist
7.9%
Other
6.4%
Jehovah's Witness
1.2%
Agnostic
0.1%
Other
0.4%

According to the Ecuadorian National Institute of Statistics and Census, 91.95% of the country's population have a religion, 7.94% are atheists and 0.11% are agnostics. Among the people that have a religion, 80.44% are Roman Catholic Latin Rite (see List of Roman Catholic dioceses in Ecuador), 11.30% are Evangelical Protestants, 1.29% are Jehovah's Witnesses and 6.97% other (mainly Jewish, Buddhists and Latter-day Saints).[91][92]

In the rural parts of Ecuador, Amerindian beliefs and Catholicism are sometimes syncretized. Most festivals and annual parades are based on religious celebrations, many incorporating a mixture of rites and icons.[citation needed]

There is a small number of Eastern Orthodox Christians, Amerindian religions, Muslims (see Islam in Ecuador), Buddhists and Bahá'í. According to their own estimates, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints accounts for about 1.4% of the population, or 211,165 members at the end of 2012.[93] According to their own sources, in 2017 there were 92,752 Jehovah's Witnesses in the country.[94]

The first Jews arrived in Ecuador in the 16th and 17th centuries. Most of them are Sephardic Anusim (Crypto-Jews) and many still speak Judaeo-Spanish (Ladino) language.[95][citation needed] Today the Jewish Community of Ecuador (Comunidad Judía del Ecuador) has its seat in Quito and has approximately 200 members. Nevertheless, this number is declining because young people leave the country for the United States or Israel. The Community has a Jewish Center with a synagogue, a country club, and a cemetery. It supports the "Albert Einstein School", where Jewish history, religion, and Hebrew classes are offered. There are very small communities in Cuenca. The "Comunidad de Culto Israelita" reunites the Jews of Guayaquil. This community works independently from the "Jewish Community of Ecuador" and is composed of only 30 people.[96]

Nations

Ethnic groups in Ecuador[90]
Ethnic group percent
Mestizo (mixed Amerindian and White)
71.9%
Montubio
7.4%
Amerindian
7%
White
6.1%
Afro Ecuadorian
4.3%
Mulato
1.9%
Black
1%
Other
0.4%

The Ecuadorian constitution recognizes the "pluri-nationality" of those who want to exercise their affiliation with their native ethnic groups. Thus, in addition to criollos, mestizos, and Afro-Ecuadorians, some people belong to the Amerindian nations scattered in a few places in the coast, Quechua Andean villages, and the Amazonian jungle.

Population genetics

According to a 2015 genealogical DNA testing, the average Ecuadorian is estimated to be 52.96% Native American, 41.77% European, and 5.26% Sub-Saharan African overall.[97]

Population density

The majority of Ecuadorians live in the central provinces, the Andes mountains, or along the Pacific coast. The tropical forest region to the east of the mountains (El Oriente) remains sparsely populated and contains only about 3% of the population. Birth rate is 2-1 for each death. Marriages are usually from 14 and above using parental consent. About 12.4% of the population is married in the ages 15–19. Divorce rates are moderate.
Population cities (2010)[44]

Largest cities of Ecuador

Guayaquil
Guayaquil
Quito
Quito
Cuenca
Cuenca
City Province Population

Santo Domingo
Santo Domingo

Machala
Machala
1 Bandera de Guayaquil.svg Guayaquil Bandera de Guayaquil.svg Guayas 2 710 915
2 Flag of Quito.svg Quito Bandera Provincia Pichincha.svg Pichincha 2 342 191
3 Flag of Cuenca, Ecuador.svg Cuenca Bandera Provincia Azuay.svg Azuay 331 888
4 Bandera de Sto. Domingo de los Colorados.png Santo Domingo Bandera Provincia Santo Domingo de los Tsáchilas.svg Santo Domingo de los Tsáchilas 305 632
5 Machala Flag.svg Machala Bandera Provincia El Oro.svg El Oro 241 606
6 Flag of Durán.svg Durán Bandera de Guayaquil.svg Guayas 235 769
7 Flag of Portoviejo.svg Portoviejo Bandera Provincia Manabí.svg Manabí 223 086
8 Bandera de Manta.png Manta Bandera Provincia Manabí.svg Manabí 221 122
9 Bandera Provincia Loja.svg Loja Bandera Provincia Loja.svg Loja 180 617
10 Bandera Provincia Tungurahua.svg Ambato Bandera Provincia Tungurahua.svg Tungurahua 178 538

Status According to the 2010 Census[98]

Immigration and emigration

A small East Asian Latino community, estimated at 2,500, mainly consists of those of Japanese and Chinese descent, whose ancestors arrived as miners, farmhands and fishermen in the late 19th century.[1]

In the early years of World War II, Ecuador still admitted a certain number of immigrants, and in 1939, when several South American countries refused to accept 165 Jewish refugees from Germany aboard the ship Koenigstein, Ecuador granted them entry permits.[99]

In recent years, Ecuador has grown in popularity among North American expatriates.[100] They're drawn there by the authentic cultural experience and beautiful natural surroundings. Also, Ecuador's favorable residency options make for an easy transition for those who decide to settle there indefinitely.

Another perk that draws many expats to Ecuador is its low cost of living. Since everything from gas to groceries costs far less than in North America, it is a popular choice for those who are looking to make the most of their retirement budget.[101]

Even real estate in Ecuador is much less than its tropical counterparts. However, as more and more North Americans are discovering Ecuador's potential, property prices are beginning to rise from where they were a decade ago, particularly in the areas that are popular among expats and tourists.

Culture

Cañari children with the typical Andean indigenous clothes

Ecuador's mainstream culture is defined by its Hispanic mestizo majority, and, like their ancestry, it is traditionally of Spanish heritage, influenced in different degrees by Amerindian traditions and in some cases by African elements. The first and most substantial wave of modern immigration to Ecuador consisted of Spanish colonists, following the arrival of Europeans in 1499. A lower number of other Europeans and North Americans migrated to the country in the late 19th and early twentieth centuries and, in smaller numbers, Poles, Lithuanians, English, Irish, and Croats during and after the Second World War.

Huaorani man with the typical Amazonian indigenous clothes

Since African slavery was not the workforce of the Spanish colonies in the Andes Mountains, given the subjugation of the Amerindian people through proselytization and encomiendas, the minority population of African descent is mostly found in the coastal northern province of Esmeraldas. This is largely owing to the 17th-century shipwreck of a slave-trading galleon off the northern coast of Ecuador. The few black African survivors swam to the shore and penetrated the then-thick jungle under the leadership of Anton, the chief of the group, where they remained as free men maintaining their original culture, not influenced by the typical elements found in other provinces of the coast or in the Andean region. A little later, freed slaves from Colombia known as cimarrones joined them. In the small Chota Valley of the province of Imbabura exists a small community of Africans among the province's predominantly mestizo population. These blacks are descendants of Africans, who were brought over from Colombia by Jesuits to work their colonial sugar plantations as slaves. As a general rule, small elements of zambos and mulattoes coexisted among the overwhelming mestizo population of coastal Ecuador throughout its history as gold miners in Loja, Zaruma, and Zamora and as shipbuilders and plantation workers around the city of Guayaquil. Today you can find a small community of Africans in the Catamayo valley of the predominantly mestizo population of Loja.

Ecuador's Amerindian communities are integrated into the mainstream culture to varying degrees,[102] but some may also practice their own native cultures, particularly the more remote Amerindian communities of the Amazon basin. Spanish is spoken as the first language by more than 90% of the population and as a first or second language by more than 98%. Part of Ecuador's population can speak Amerindian languages, in some cases as a second language. Two percent of the population speak only Amerindian languages.

Language

Languages in Ecuador[90]
Language percent
Spanish (Castilian)
93%
Kichwa
4.1%
Foreign
2.2%
Other Indigenous
0.7%

Most Ecuadorians speak Spanish as their first language, with its ubiquity permeating and dominating most of the country, though there are many who speak an Amerindian language, such as Kichwa (also spelt Quichua), which is one of the Quechuan languages and is spoken by approximately 2.5 million people in Ecuador, Bolivia, Colombia, and Peru.[103] Other Amerindian languages spoken in Ecuador include Awapit (spoken by the Awá), A'ingae (spoken by the Cofan), Shuar Chicham (spoken by the Shuar), Achuar-Shiwiar (spoken by the Achuar and the Shiwiar), Cha'palaachi (spoken by the Chachi), Tsa'fiki (spoken by the Tsáchila), Paicoca (spoken by the Siona and Secoya), and Wao Tededeo (spoken by the Waorani). Use of these Amerindian languages are, however, gradually diminishing due to Spanish's widespread use in education. Though most features of Ecuadorian Spanish are universal to the Spanish-speaking world, there are several idiosyncrasies.

Music

Julio Jaramillo is an icon of the old Bolero music genre.

The music of Ecuador has a long history. Pasillo is a genre of indigenous Latin music. In Ecuador it is the "national genre of music". Through the years, many cultures have brought their influences together to create new types of music. There are also different kinds of traditional music like albazo, pasacalle, fox incaico, tonada, capishca, Bomba (highly established in Afro-Ecuadorian societies), and so on. Tecnocumbia and Rockola are clear examples of the influence of foreign cultures. One of the most traditional forms of dancing in Ecuador is Sanjuanito. It is originally from northern Ecuador (Otavalo-Imbabura). Sanjuanito is a type of dance music played during festivities by the mestizo and Amerindian communities. According to the Ecuadorian musicologist Segundo Luis Moreno, Sanjuanito was danced by Amerindian people during San Juan Bautista's birthday. This important date was established by the Spaniards on June 24, coincidentally the same date when Amerindian people celebrated their rituals of Inti Raymi.

Cuisine

Ceviche ecuatoriano (Ecuadorian-style ceviche) and Cuy asado (grilled guinea pig) are some of the typical dishes.

Ecuadorian cuisine is diverse, varying with the altitude and associated agricultural conditions. Most regions in Ecuador follow the traditional three-course meal of soup, a course that includes rice and a protein, and then dessert and coffee to finish. Supper is usually lighter and sometimes consists only of coffee or herbal tea with bread.[citation needed]

In the highland region, pork, chicken, beef, and cuy (guinea pig) are popular and are served with a variety of grains (especially rice and corn) or potatoes.[citation needed]

In the coastal region, seafood is very popular, with fish, shrimp, and ceviche being key parts of the diet. Generally, ceviches are served with fried plantain (chifles y patacones), popcorn, or tostado. Plantain- and peanut-based dishes are the basis of most coastal meals. Encocados (dishes that contain a coconut sauce) are also very popular. Churrasco is a staple food of the coastal region, especially Guayaquil. Arroz con menestra y carne asada (rice with beans and grilled beef) is one of the traditional dishes of Guayaquil, as is fried plantain, which is often served with it. This region is a leading producer of bananas, cocoa beans (to make chocolate), shrimp, tilapia, mango, and passion fruit, among other products.[citation needed]

In the Amazon region, a dietary staple is the yuca, elsewhere called cassava. Many fruits are available in this region, including bananas, tree grapes, and peach palms.[citation needed]

Literature

Early literature in colonial Ecuador, as in the rest of Spanish America, was influenced by the Spanish Golden Age. One of the earliest examples is Jacinto Collahuazo,[104] an Amerindian chief of a northern village in today's Ibarra, born in the late 1600s. Despite the early repression and discrimination of the native people by the Spanish, Collahuazo learned to read and write in Castilian, but his work was written in Quechua. The use of Quipu was banned by the Spanish,[105] and in order to preserve their work, many Inca poets had to resort to the use of the Latin alphabet to write in their native Quechua language. The history behind the Inca drama "Ollantay", the oldest literary piece in existence for any Amerindian language in America,[106] shares some similarities with the work of Collahuazo. Collahuazo was imprisoned and all of his work burned. The existence of his literary work came to light many centuries later, when a crew of masons was restoring the walls of a colonial church in Quito and found a hidden manuscript. The salvaged fragment is a Spanish translation from Quechua of the "Elegy to the Dead of Atahualpa",[104] a poem written by Collahuazo, which describes the sadness and impotence of the Inca people of having lost their king Atahualpa.

Other early Ecuadorian writers include the Jesuits Juan Bautista Aguirre, born in Daule in 1725, and Father Juan de Velasco, born in Riobamba in 1727. De Velasco wrote about the nations and chiefdoms that had existed in the Kingdom of Quito (today Ecuador) before the arrival of the Spanish. His historical accounts are nationalistic, featuring a romantic perspective of precolonial history.

Famous authors from the late colonial and early republic period include Eugenio Espejo, a printer and main author of the first newspaper in Ecuadorian colonial times; Jose Joaquin de Olmedo (born in Guayaquil), famous for his ode to Simón Bolívar titled Victoria de Junin; Juan Montalvo, a prominent essayist and novelist; Juan Leon Mera, famous for his work "Cumanda" or "Tragedy among Savages" and the Ecuadorian National Anthem; Juan A. Martinez with A la Costa';, Dolores Veintimilla;[107] and others.

Contemporary Ecuadorian writers include the novelist Jorge Enrique Adoum; the poet Jorge Carrera Andrade; the essayist Benjamín Carrión; the poets Medardo Angel Silva, Jorge Carrera Andrade, and Luis Alberto Costales; the novelist Enrique Gil Gilbert; the novelist Jorge Icaza (author of the novel Huasipungo, translated to many languages); the short story author Pablo Palacio; and the novelist Alicia Yanez Cossio.

In spite of Ecuador's considerable mystique, it is rarely featured as a setting in contemporary western literature. One exception is "The Ecuadorian Deception," a murder mystery/thriller authored by American Bear Mills. In it, George d'Hout, a website designer from the United States is lured under false pretenses to Guayaquil. A corrupt American archaeologist is behind the plot, believing d'Hout holds the keys to locating a treasure hidden by a buccaneer ancestor. The story is based on a real pirate by the name of George d'Hout who terrorized Guayaquil in the 16th Century.

Art

The best known art styles from Ecuador belonged to the Escuela Quiteña (Quito School), which developed from the 16th to 18th centuries, examples of which are on display in various old churches in Quito. Ecuadorian painters include Eduardo Kingman, Oswaldo Guayasamín, and Camilo Egas from the Indiginist Movement; Manuel Rendon, Jaime Zapata, Enrique Tábara, Aníbal Villacís, Theo Constanté, Luis Molinari, Araceli Gilbert, Judith Gutierrez, Felix Arauz, and Estuardo Maldonado from the Informalist Movement; Teddy Cobeña from expressionism and figurative style[108][109][110] and Luis Burgos Flor with his abstract, futuristic style. The Amerindian people of Tigua, Ecuador, are also world-renowned[citation needed] for their traditional paintings.

Sports

Jefferson Pérez, Olympic gold medalist

The most popular sport in Ecuador, as in most South American countries, is football. Its best known professional teams include; Barcelona S.C from Guayaquil also the most popular team in Ecuador, Liga De Quito from Quito; Emelec from Guayaquil; Deportivo Quito, and El Nacional from Quito; Olmedo from Riobamba; and Deportivo Cuenca from Cuenca. Currently the most successful football team in Ecuador is LDU Quito, and it is the only Ecuadorian team that has won the Copa Libertadores, the Copa Sudamericana, and the Recopa Sudamericana; they were also runners-up in the 2008 FIFA Club World Cup. The matches of the Ecuadorian national team are the most-watched sporting events in the country.[citation needed] Ecuador has qualified for the final rounds of the 2002, the 2006, & the 2014 FIFA World Cups. The 2002 FIFA World Cup qualifying campaign was considered a huge success for the country and its inhabitants.[citation needed] The unusually high elevation of the home stadium in Quito often affects the performance of visiting teams. Ecuador finished in 2nd place in the CONMEBOL qualifiers behind Argentina and above the team that would become World Champions, Brazil. In the 2006 FIFA World Cup, Ecuador finished ahead of Poland and Costa Rica finishing second behind Germany in Group A in the 2006 World Cup. They were defeated by England in the second round.

Ecuador has won two medals in the Olympic Games, both gained by 20-km (12 mi) racewalker Jefferson Pérez, who took gold in the 1996 games and silver 12 years later. Pérez also set a world best in the 2003 World Championships of 1:17:21 for the 20-km (12 mi) distance.[111]

In world class professional cycling, Richard Carapaz became the first Ecuadorian to win a Grand Tour. He won the 2019 Giro d'Italia[112]

Health

IESS Hospital in Latacunga

The current structure of the Ecuadorian public health care system dates back to 1967.[113][114] The Ministry of the Public Health (Ministerio de Salud Pública del Ecuador) is the responsible entity of the regulation and creation of the public health policies and health care plans. The Minister of Public Health is appointed directly by the President of the Republic. The current minister, or Ecuadorian general surgeon, is Margarita Guevara.

The philosophy of the Ministry of Public Health is the social support and service to the most vulnerable population,[115] and its main plan of action lies around communitarian health and preventive medicine.[115]

The public healthcare system allows patients to be treated without an appointment in public general hospitals by general practitioners and specialists in the outpatient clinic (Consulta Externa) at no cost. This is done in the four basic specialties of pediatric, gynecology, clinic medicine, and surgery.[116] There are also public hospitals specialized to treat chronic diseases, target a particular group of the population, or provide better treatment in some medical specialties. Some examples in this group are the Gynecologic Hospitals, or Maternities, Children Hospitals, Geriatric Hospitals, and Oncology Institutes.

Although well-equipped general hospitals are found in the major cities or capitals of provinces, there are basic hospitals in the smaller towns and canton cities for family care consultation and treatments in pediatrics, gynecology, clinical medicine, and surgery.[116]

Community health care centers (Centros de Salud) are found inside metropolitan areas of cities and in rural areas. These are day hospitals that provide treatment to patients whose hospitalization is under 24 hours.[116] The doctors assigned to rural communities, where the Amerindian population can be substantial, have small clinics under their responsibility for the treatment of patients in the same fashion as the day hospitals in the major cities. The treatment in this case respects the culture of the community.[116]

The public healthcare system should not be confused with the Ecuadorian Social Security healthcare service, which is dedicated to individuals with formal employment and who are affiliated obligatorily through their employers. Citizens with no formal employment may still contribute to the social security system voluntarily and have access to the medical services rendered by the social security system. The Ecuadorian Institute of Social Security (IESS) has several major hospitals and medical sub-centers under its administration across the nation.[117]

Ecuador currently ranks 20, in most efficient health care countries, compared to 111 back in the year 2000.[118] Ecuadorians have a life expectancy of 77.1 years.[119] The infant mortality rate is 13 per 1,000 live births,[120] a major improvement from approximately 76 in the early 1980s and 140 in 1950.[121] 23% of children under five are chronically malnourished.[120] Population in some rural areas have no access to potable water, and its supply is provided by mean of water tankers. There are 686 malaria cases per 100,000 people.[122] Basic health care, including doctor's visits, basic surgeries, and basic medications, has been provided free since 2008.[120] However, some public hospitals are in poor condition and often lack necessary supplies to attend the high demand of patients. Private hospitals and clinics are well equipped but still expensive for the majority of the population.

Between 2008 and 2016, new public hospitals have been built, the number of civil servants has increased significantly and salaries have been increased. In 2008, the government introduced universal and compulsory social security coverage. In 2015, corruption remains a problem. Overbilling is recorded in 20% of public establishments and in 80% of private establishments.[123]

Education

Rectorate building of the Higher Polytechnic School of the Litoral of Guayaquil
The oldest observatory in South America is the Quito Astronomical Observatory, founded in 1873 and located in Quito, Ecuador. The Quito Astronomical Observatory is managed by the National Polytechnic School.[124]

The Ecuadorian Constitution requires that all children attend school until they achieve a "basic level of education", which is estimated at nine school years.[125] In 1996, the net primary enrollment rate was 96.9%, and 71.8% of children stayed in school until the fifth grade / age 10.[125] The cost of primary and secondary education is borne by the government, but families often face significant additional expenses such as fees and transportation costs.[125]

Provision of public schools falls far below the levels needed, and class sizes are often very large, and families of limited means often find it necessary to pay for education.[citation needed] In rural areas, only 10% of the children go on to high school.[citation needed] The Ministry of Education states that the mean number of years completed is 6.7.[citation needed]

Maldonado High School of Riobamba

Ecuador has 61 universities, many of which still confer terminal degrees according to the traditional Spanish education system,[126] honoring a long tradition of having some of the oldest universities in the Americas: University of San Fulgencio, founded in 1586 by the Augustines; San Gregorio Magno University, founded in 1651 by the Jesuits; and University of Santo Tomás of Aquino, founded in 1681 by the Dominican order.

Among the traditional conferred terminal degrees can be noted the doctorate for medicine and law schools or engineering, physics, chemistry, or mathematics for polytechnic or technology institutes. These terminal degrees, as in the case of the PhD in other countries, were the main requirement for an individual to be accepted in academia as a professor or researcher. In the professional realm, a terminal degree granted by an accredited institution automatically provides a professional license to the individual.

However, in 2004, the National Council of Higher Education (CONESUP), started the reorganization of all the degree-granting schemes of the accredited universities in order to pair them with foreign counterparts. The new structure of some careers caused the dropping of subjects, credits, or even the name of the previously conferred diplomas. The terminal degree in law, previously known as JD Juris Doctor (Doctor en Jurisprudencia) was replaced by the one of abogado (attorney) with the exception of the modification of the number of credits to equate it to an undergraduate degree. In the same fashion for medical school, the required time of education was considerably reduced from nine years (the minimum needed to obtain the title of MD in Medicine and Surgery) to almost five, with the provision that the diploma is not terminal anymore, and it is given with the title of médico (medic). Therefore, an MD or PhD in medicine is only to be obtained overseas until the universities adjust themselves to granting schemes and curriculum as in foreign counterparts. Nonetheless, a "médico" can start a career as family practitioner or general medicine physician.

This new reorganization, although very ambitious, lacked the proper path to the homologation of diplomas for highly educated professionals graduated in the country or even for the ones graduated in foreign institutions. One of the points of conflict was the imposition of obtaining foreign degrees to current academicians. As today, a master's degree is a requirement to keep an academic position and at least a foreign PhD to attain or retain the status of rector (president of a university) or décano (dean). For Ecuadorian researchers and many academicians trained in the country, these regulations sounded illogical, disappointing, and unlawful since it appeared a question of a title name conflict rather than specialization or science advancement.

A debate to modify this and other reforms, especially the one which granted control of the Higher Education System by the government, was practically passed with consensus by the multi-partisan National Assembly on August 4, 2010, but vetoed by President Rafael Correa, who wanted to keep the law strictly as it was originally redacted by his political party and SENPLADES (National Secretary of Planning and Development). Due to this change, there are many highly educated professionals and academicians under the old structure but estimated that only 87% of the faculty in public universities have already obtained a master's degree, and fewer than 5% have a PhD (although many of them already have Ecuadorian-granted doctorate degrees).

About 300 institutes of higher education offer two to three years of post-secondary vocational or technical training.

Sciences and research

EXA's first satellite, NEE-01 Pegasus

Ecuador is currently placed in 96th position of innovation in technology.[127] The most notable icons in Ecuadorian sciences are the mathematician and cartographer Pedro Vicente Maldonado, born in Riobamba in 1707, and the printer, independence precursor, and medical pioneer Eugenio Espejo, born in 1747 in Quito. Among other notable Ecuadorian scientists and engineers are Lieutenant Jose Rodriguez Lavandera,[128] a pioneer who built the first submarine in Latin America in 1837; Reinaldo Espinosa Aguilar (1898–1950), a botanist and biologist of Andean flora; and José Aurelio Dueñas (1880–1961), a chemist and inventor of a method of textile serigraphy.

The major areas of scientific research in Ecuador have been in the medical fields, tropical and infectious diseases treatments, agricultural engineering, pharmaceutical research, and bioengineering. Being a small country and a consumer of foreign technology, Ecuador has favored research supported by entrepreneurship in information technology. The antivirus program Checkprogram, banking protection system MdLock, and Core Banking Software Cobis are products of Ecuadorian development.[129]

The scientific production in hard sciences has been limited due to lack of funding but focused around physics, statistics, and partial differential equations in mathematics.[citation needed] In the case of engineering fields, the majority of scientific production comes from the top three polytechnic institutions: Escuela Superior Politécnica del Litoral - ESPOL, Universidad de Las Fuerzas Armadas - ESPE, and Escuela Politécnica Nacional EPN. The Center for Research and Technology Development in Ecuador is an autonomous center for research and technology development funded by Senecyt.

EPN is known for research and education in the applied science, astronomy, atmospheric physics, engineering and physical sciences. The Geophysics Institute [130] monitors over the country's volcanoes in the Andes Mountains of Ecuador and in the Galápagos Islands, all of which is part of the Ring of Fire. EPN adopted the polytechnic university model that stresses laboratory instruction in applied science and engineering.

The oldest observatory in South America is the Quito Astronomical Observatory and is located in Quito, Ecuador. The Quito Astronomical Observatory, which gives the global community of a Virtual Telescope System that is connected via the Internet and allows the world to watch by streaming, is managed by EPN.

Contemporary Ecuadorian scientists who have been recognized by international institutions are Eugenia del Pino (born 1945), the first Ecuadorian to be elected to the United States National Academy of Science, and Arturo Villavicencio, who was part of the working group of the IPCC, which shared the 2007 Nobel Peace Prize with Al Gore for their dissemination of the effects of climate change.

Currently, the politics of research and investigation are managed by the National Secretary of Higher Education, Science, and Technology (Senescyt).[131]

See also

References

 1. ^ a b c d e f "Ecuador". The World Factbook. Archived from the original on August 16, 2011. Retrieved August 18, 2011.
 2. ^ "Constitución Política de la República del Ecuador". Archived from the original on October 17, 2015. Retrieved September 13, 2014.
 3. ^ a b EL UNIVERSO. "Población del país es joven y mestiza, dice censo del INEC - Data from the national census 2010 (2011-09-02)". El Universo. Archived from the original on September 24, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 4. ^ España (January 1, 1841). "Tratado de paz y amistad celebrado entre España y la República del Ecuador: en 16 de febrero de 1840". en la Imprenta Nacional. Archived from the original on November 16, 2016. Retrieved July 25, 2016 – via Google Books.
 5. ^ a b ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved November 9, 2019.
 6. ^ a b ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved November 9, 2019.
 7. ^ "Institut".
 8. ^ a b "Report for Selected Countries and Subjects: Ecuador GDP". Internatinal Monetary Fund.
 9. ^ "Gini Index". World Bank. Archived from the original on November 10, 2016. Retrieved November 9, 2016.
 10. ^ "2019 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 2019. Retrieved December 9, 2019.
 11. ^ "Constitución de la República del Ecuador en Shuar". Issuu. Archived from the original on April 4, 2019. Retrieved February 21, 2019.
 12. ^ "¡Iniuri seamkur!, Ayamrumamu nuyá Iniankasrik Ayamruma Papi" (PDF). INREDH. Archived (PDF) from the original on February 21, 2019. Retrieved February 21, 2019.
 13. ^ "Chicham atiakur metek atin turakur, pénke takakainiachu tuke enentaimtusartiniaitji" (PDF) (in Shuar). Secretaría Nacional de Planificación y Desarrollo. 2014.CS1 maint: unrecognized language (link)[permanent dead link]
 14. ^ Pellizzaro, Siro M.; Nàwech, Fàusto Oswaldo (2003). Chicham: Dictionario Enciclopédico Shuar-Castellano. Wea Nekaptai.
 15. ^ "Siri dice que la capital de Ecuador es Guayaquil, ¿qué pasó?". Retrieved October 11, 2019.
 16. ^ "Quito se convirtió en la ciudad más poblada del Ecuador con más de 2,7 millones de habitantes en el 2018". Archived from the original on January 10, 2019. Retrieved January 11, 2019.
 17. ^ a b "South America Banks on Regional Strategy to Safeguard Quarter of Earth's Biodiversity". Archived from the original on October 11, 2007. Retrieved July 26, 2012.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link), Conservation.org (September 16, 2003).
 18. ^ "Oficialmente Ecuador es el país de las orquídeas- Noticias de Cuenca - Azuay - Ecuador - Eltiempo de Cuenca". Archived from the original on November 29, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 19. ^ "Ecuador Adopts New Constitution – With CELDF RIGHTS of NATURE Language". Archived from the original on October 3, 2008. Retrieved September 30, 2008.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link), Community Environmental Legal Defense Fund. Retrieved September 7, 2009.
 20. ^ "Ecuador: Tasa de homicidios pasó de 6,44 a 5,69 por 100.000 habitantes" (in Spanish). Archived from the original on February 28, 2019. Retrieved February 27, 2019.
 21. ^ http://cepr.net/images/stories/reports/ecuador-2017-02.pdf
 22. ^ Lavilla, E.O. (2004). "Under the Southern Cross: Stories around Humboldt and Bonpland's trip to the New Continent" (PDF). Latin American Applied Research. 34: 203–208. Retrieved August 22, 2010.
 23. ^ "Ecuador en el día de la Independencia nacional". El Telégrafo (in Spanish). August 10, 2017. Archived from the original on August 8, 2018. Retrieved August 8, 2018.
 24. ^ "Assessment for Blacks in Ecuador". CIDCM. Archived from the original on June 22, 2012.
 25. ^ Roos, Wilma and van Renterghem, Omer Ecuador, New York, 2000, p.5.
 26. ^ a b "Uppsala Conflict Data Program - Conflict Encyclopedia, General Conflict Information, Conflict name: Ecuador - Peru, In depth, Background to the 1995 fighting and Ecuador and Peru engage in armed conflict". Archived from the original on September 27, 2013. Retrieved July 15, 2013.
 27. ^ Rory Carroll, Latin America correspondent (October 1, 2010). "Ecuador's president attacked by police". The Guardian. London. Archived from the original on September 17, 2013. Retrieved September 12, 2011.
 28. ^ "Avenger against oligarchy" wins in Ecuador The Real News, April 27, 2009.
 29. ^ Romero, Simon (April 27, 2009). "Ecuador Re-elects President, Preliminary Results Show". The New York Times. Archived from the original on June 27, 2017. Retrieved February 24, 2017.
 30. ^ "Public spending fuels Ecuador leader's popularity". Voxxi.com. January 25, 2012. Archived from the original on May 12, 2013. Retrieved September 4, 2012.
 31. ^ "Correa's and Ecuador's Success drive The Economist Nuts" Archived April 16, 2015, at the Wayback Machine. New Economic Perspectives.
 32. ^ Correa wins re-election and says banks and mass media don't rule anymore Archived March 18, 2015, at the Wayback Machine. The Real News. February 19, 2013. Retrieved January 1, 2014.
 33. ^ "Équateur : Lenín Moreno et le néolibéralisme par surprise".
 34. ^ "Protesters move into Ecuador's capital; president moves out". ABC News. Retrieved October 10, 2019.
 35. ^ Kueffner, tephan (October 10, 2019). "Ecuador Government Returns to Capital Amid National Strike". Bloomberg. Retrieved October 10, 2019.
 36. ^ "Compulsory Voting". Archived from the original on June 12, 2009. Retrieved August 18, 2012.
 37. ^ a b c d e f "Ecuador". WORLD REPORT 2013, Human Rights Watch. pp. 1–3. Archived from the original on October 6, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 38. ^ "Democracy in Ecuador". The New York Times. February 5, 2012. Archived from the original on June 27, 2017. Retrieved February 24, 2017.
 39. ^ Reforma judicial en Ecuador debe hacerse hasta el 2015, diariodigitalcentro.com
 40. ^ "Ley Orgánica de Movilidad Humana" (PDF). Archived (PDF) from the original on March 29, 2018. Retrieved August 28, 2018.
 41. ^ "Ecuador Launches New Human Mobility National Plan". June 8, 2018. Archived from the original on August 28, 2018. Retrieved August 28, 2018.
 42. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. July 7, 2017.
 43. ^ a b "Censo de 2010". Archived from the original on September 30, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 44. ^ "Niveles administrativos de planificación". Secretaría Nacional de Planificación y Desarrollo. Archived from the original on September 24, 2015. Retrieved September 24, 2015.
 45. ^ "Región 4 – Santo Domingo, Manabí y Galápagos". Ministry of Production, Employment and Competitiveness Coordination. Archived from the original on November 27, 2011. Retrieved February 20, 2012.
 46. ^ "Ecuador: A Comparative Atlas of Defence in Latin America / 2008 Edition". ccmr.org. Archived from the original on May 6, 2009. Retrieved June 26, 2010.
 47. ^ History of the "Escuela Superior Militar Eloy Alfaro" Archived July 19, 2011, at the Wayback Machine
 48. ^ "Armada del Ecuador". Armada del Ecuador. Archived from the original on October 10, 2017.
 49. ^ "History of the 'Escuela Superior Militar de Aviacion Cosme Rennella'". Esmafae.mil.ec. Archived from the original on December 20, 2011. Retrieved February 24, 2012.
 50. ^ Dowl, Aimee (2010). Ecuador and the Galápagos Islands. p. 53.
 51. ^ a b c Plan Nacional del Buen Vivir[dead link], Objective 4, Diagnostic, Section "La Biodiversidad y Patrimonio Natural", 2008 (Spanish)
 52. ^ "Ecuador – Biodiversity Conservation" (PDF). USAID. Archived from the original (PDF) on March 23, 2006.
 53. ^ "Unesco World Heritage". UNESCO. Archived from the original on September 1, 2010. Retrieved June 26, 2010.
 54. ^ "Ecuador's Constitution". Pdba.georgetown.edu. Archived from the original on February 17, 2012. Retrieved February 24, 2012.
 55. ^ Ministry of the environment of Ecuador, Protected Areas Archived March 25, 2012, at the Wayback Machine
 56. ^ Ministry of the environment, Sociobosque Program
 57. ^ Lemonick, Michael D. (October 30, 1995). "Time Magazine Report". Time. Archived from the original on February 4, 2013. Retrieved June 26, 2010.
 58. ^ San Sebastian, M.; Hurtig, A. K. (2004). "Oil Exploitation in the Amazon Basin of Ecuador: A Public Health Emergency". Pan American Journal of Public Health. 15 (3): 205–11. doi:10.1590/S1020-49892004000300014. PMID 15096294.
 59. ^ "Yahoo! Noticias España – Los titulares de hoy". Yahoo Noticias España. Archived from the original on September 8, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 60. ^ Ecuador GDP Grew 4.3 Percent Average Per Year From 2007 to 2012 Archived November 29, 2014, at the Wayback Machine. NAM News Network (NNN) (February 14, 2013). Retrieved April 24, 2013.
 61. ^ "El Banco Central de Ecuador sitúa el crecimiento del 2008 en más del 6%". soitu.es. Archived from the original on December 15, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 62. ^ Producto Interno Bruto (PIB) - Tasa de Crecimiento Real (%) Archived January 24, 2013, at the Wayback Machine. Indexmundi.com. Retrieved January 28, 2013.
 63. ^ Banco Central del Ecuador – Resumen de pib Archived October 29, 2012, at the Wayback Machine. Bce.fin.ec (July 11, 2012). Retrieved July 26, 2012.
 64. ^ "Ecuador Inflation rate (consumer prices) – Economy". Archived from the original on November 29, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 65. ^ Gill, Nathan. (January 6, 2012) Ecuadorian Inflation Accelerated to Three-Year High in 2011 Archived February 2, 2014, at the Wayback Machine. Bloomberg. Retrieved August 21, 2012.
 66. ^ "Ecuador en Cifras". Archived from the original on June 16, 2013. Retrieved September 13, 2014.
 67. ^ Comisión Económica para América Latina y el Caribe, CEPAL, Bases de Datos y Publicaciones Estadísticas "Tasa de desempleo." Archived March 18, 2015, at the Wayback Machine Retrieved on January 28, 2013.
 68. ^ "New Paper Examines Ecuador's Success in Emerging from Economic Recession; Reducing Poverty and Unemployment - Press Releases". Archived from the original on November 11, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 69. ^ a b Rebeca, Ray and Sara, Kozameh. (May 2012) Ecuador's Economy Since 2007 Archived February 2, 2014, at the Wayback Machine. p. 15.
 70. ^ "Ecuador". Archived from the original on June 5, 2013. Retrieved September 13, 2014.
 71. ^ "Ecuador first-half trade surplus rises to $390 mln - Energy & Oil-Reuters". Archived from the original on September 28, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 72. ^ "Oil Reserves". Archived from the original on October 2, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 73. ^ Ecuador: Evolucion de la Balanza Comercial Archived June 17, 2012, at the Wayback Machine. Banco Central del Ecuador (January–February 2008).
 74. ^ "Downloads - Statistics – Production-Related Documents". Archived from the original on September 20, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 75. ^ "The World Fact Book". Central Intelligence Agency [U.S.] Central Intelligence Agency [U.S.] Archived from the original on March 24, 2017. Retrieved March 30, 2017.
 76. ^ "Mapping for Results – Ecuador, Latin America & Caribbean". Archived from the original on February 9, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 77. ^ Ecuador Facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Ecuador Archived August 24, 2012, at the Wayback Machine. Encyclopedia.com. Retrieved September 14, 2012.
 78. ^ "Ranking 2010 – Ranking completo". Archived from the original on November 17, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 79. ^ DUAL dmw. "Industrias en CUENCA". Archived from the original on October 17, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 80. ^ South American Community Nations – Andean Community -CAN Archived June 30, 2012, at the Wayback Machine. Comunidadandina.org. Retrieved August 21, 2012.
 81. ^ "Profile: Mercosur – Common Market of the South". Archived from the original on October 10, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 82. ^ Which are its member countries? Archived July 17, 2012, at the Wayback Machine aladi.org
 83. ^ "UNASUR (South American organization) – Britannica Online Encyclopedia". Encyclopædia Britannica. Archived from the original on October 9, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 84. ^ "Union of South American Nations". Archived from the original on January 25, 2015. Retrieved September 13, 2014.
 85. ^ "City of Quito – UNESCO World Heritage". Whc.unesco.org. Archived from the original on May 7, 2009. Retrieved April 30, 2010.
 86. ^ David Grijalva. "News And Updates". Archived from the original on February 1, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 87. ^ "Best airport in the world – 2–5 million passengers - ASQ Awards". Archived from the original on September 3, 2012. Retrieved September 13, 2014.
 88. ^ "Quito, Ecuador's New Airport – Gateway to the Galápagos". Archived from the original on June 17, 2013. Retrieved September 13, 2014.
 89. ^ a b c "Central America and Caribbean :: PAPUA NEW GUINEA". CIA The World Factbook. Archived from the original on April 10, 2011. Retrieved August 9, 2016.
 90. ^ (in Spanish) El 80% de ecuatorianos es católico Archived August 11, 2013, at the Wayback Machine. lahora.com.ec. August 15, 2012
 91. ^ (in Spanish) El 80% de los ecuatorianos afirma ser católico, según el INEC Archived August 19, 2012, at the Wayback Machine. eluniverso.com. August 15, 2012
 92. ^ "LDS Newsroom, Facts and Statistics, Ecuador". mormonnewsroom.org. Retrieved September 13, 2014.
 93. ^ 2017 Service Year Report of Jehovah's Witnesses
 94. ^ "The Lost Sephardic Tribes of Latin America". Greater Miami Jewish Federation Community Post. Archived from the original on June 30, 2014. Retrieved September 13, 2014.
 95. ^ Población total 11,700,000 ~ Población judía 1000. Congreso Judío
 96. ^ Montinaro, F.; Busby, G. B.; Pascali, V. L.; Myers, S.; Hellenthal, G.; Capelli, C. (March 24, 2015). "Unravelling the hidden ancestry of American admixed populations". Nature Communications. 6. See Supplementary Data. doi:10.1038/ncomms7596. PMC 4374169. PMID 25803618.
 97. ^ "Resultados Nacionales Censo de Población y Vivienda". Inec.gob.ec. Archived from the original on February 7, 2012. Retrieved February 24, 2012.
 98. ^ "Ecuador: Virtual Jewish History Tour". American-Israeli Cooperative Enterprise. 2004. Archived from the original on September 28, 2013. Retrieved June 23, 2013.
 99. ^ "Cuenca Ecuador – How The American Dream Moved South". vivatropical.com. 2013. Archived from the original on February 10, 2015. Retrieved January 13, 2015.
 100. ^ "Archived copy". Archived from the original on January 13, 2019. Retrieved January 12, 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 101. ^ Elisabeth Hurtel. "Photos Indigenous people of Ecuador". South-images.com. Archived from the original on September 11, 2012. Retrieved September 13, 2014.
 102. ^ Kichwa Kichwa language page
 103. ^ a b Borja, Piedad. Boceto de Poesía Ecuatoriana,'Journal de la Academia de Literatura Hispanoamericana', 1972 Archived May 3, 2011, at the Wayback Machine
 104. ^ Robertson, W.S., History of the Latin-American Nations, 1952
 105. ^ Karnis, Surviving Pre-Columbian Drama, The Johns Hopkins University Press, 1952
 106. ^ Dolores Veintimilla Brief biography Archived April 25, 2012, at the Wayback Machine
 107. ^ "Las esculturas de Teddy Cobeña las favoritas del público". Europa Press. Archived from the original on February 2, 2017.
 108. ^ "Teddy Cobeña expondrá en Europa y Asia". Diario Expreso. Archived from the original on February 2, 2017.
 109. ^ "Madrid guarda arte manabita". El Diario de Ecuador. Archived from the original on February 2, 2017.
 110. ^ "The pride of Ecuador". Synergos.org. August 14, 1996. Archived from the original on May 10, 2011. Retrieved December 22, 2010.
 111. ^ Gregor Brown (June 12, 2019). "Carapaz asks for respect on the road as Ecuador celebrates Giro win". velonews.com. Retrieved June 12, 2019.
 112. ^ Larrea, Julio. "25 Años de Vida Institucional", Imprenta del Ministerio de Salud Publica, Quito 2008.
 113. ^ "History of the Ministry of Public Health". Msp.gob.ec. Archived from the original on March 17, 2012. Retrieved February 24, 2012.
 114. ^ a b "Program of the Ministry of Public Health – Ecuador". Msp.gob.ec. Archived from the original on October 5, 2010. Retrieved February 24, 2012.
 115. ^ a b c d "Public health care network – Ministry of Public Health – Ecuador". Msp.gob.ec. Archived from the original on December 6, 2010. Retrieved February 24, 2012.
 116. ^ "Medical Services – Instituto Ecuatoriano de Seguridad Social". Iess.gob.ec. February 19, 2010. Archived from the original on February 21, 2012. Retrieved February 24, 2012.
 117. ^ "Most Efficient Health Care: Countries - Bloomberg Best (and Worst)". Bloomberg. Archived from the original on September 6, 2014. Retrieved March 6, 2017.
 118. ^ "Country Comparison: Life Expectancy at Birth". The World Factbook. CIA. Retrieved July 18, 2019.
 119. ^ a b c Olsont, David (September 19, 2009). "Still in its infancy, Ecuador's free health care has growing pains | Special Reports". PE.com. Archived from the original on December 25, 2010. Retrieved June 26, 2010.
 120. ^ Rex A. Hudson. "Labor". Ecuador: A country study (Dennis M. Hanratty, ed.). Library of Congress Federal Research Division (1989). This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 121. ^ "Ecuador". Archived from the original on October 26, 2007. Retrieved November 4, 2009.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link). Fightingdiseases.org
 122. ^ Ramirez, Loïc. "La difícil construcción de la sanidad pública en Ecuador". Mémoire des luttes (in French). Retrieved June 28, 2019.
 123. ^ "NASA Creating a Virtual Telescope with Two Small Spacecraft" Archived October 10, 2017, at the Wayback Machine. NASA.
 124. ^ a b c "Ecuador". The Department of Labor's 2001 Findings on the Worst Forms of Child Labor. Bureau of International Labor Affairs, U.S. Department of Labor. 2002. Archived from the original on May 3, 2010.
 125. ^ Spanish Education System, Spanish Education System (Text in Spanish)
 126. ^ Ecuador ocupa el puesto 96 en innovación tecnológica. elcomercio.com. September 19, 2013
 127. ^ Lavandera, J.R. (December 27, 2009)."José rodríguez lavandera, el inventor". Archived from the original on May 10, 2011. Retrieved January 26, 2011.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link) . expreso.ec
 128. ^ "Checkprogram press release". Eluniverso.com. Archived from the original on January 19, 2012. Retrieved February 24, 2012.
 129. ^ "Instituto Geofísico - EPN - Home" Archived February 22, 2011, at the Wayback Machine. igepn.edu.ec.
 130. ^ "Secretaria Nacional de Educacion Superior, Ciencia y Tecnologia". Archived from the original on October 23, 2014. Retrieved September 13, 2014.

Further reading

 • Ades, H. and Graham, M. (2010) The Rough Guide to Ecuador, Rough Guides
 • Becker, M. (2008) Indians and Leftists in the Making of Ecuador's Modern Indigenous Movements, Duke University Press Books
 • Becker, M. and Clark, A. K. (2007) Highland Indians and the State in Modern Ecuador, University of Pittsburgh Press
 • Blakenship, J. (2005) Cañar: A Year in the Highlands of Ecuador, University of Texas Press
 • Brown, J. and Smith, J. (2009) Moon Guidebook: Ecuador and the Galápagos Islands, Avalon Travel Publishing
 • Crowder, N. (2009) Culture Shock! Ecuador: A Survival Guide to Customs and Etiquette, Marshall Cavendish Corporation
 • Gerlach, A. (2003) Indians, Oil, and Politics: A Recent History of Ecuador, SR Books
 • Handelsman, M. H. (2008) Culture and Customs of Ecuador, Greenwood
 • Hurtado, O. (2010) Portrait of a Nation: Culture and Progress in Ecuador, Madison Books
 • O'Connor, E. (2007) Gender, Indian, Nation: The Contradictions of Making Ecuador, 1830–1925, University of Arizona Press
 • Pineo, R. (2007) Ecuador and the United States: Useful Strangers, University of Georgia Press
 • Roos, W. and Van Renterghem, O. (2000) Ecuador in Focus: A Guide to the People, Politics, and Culture, Latin America Bureau
 • Sawyer, S. (2004) Crude Chronicles: Indigenous Politics, Multinational Oil, and Neoliberalism in Ecuador, Duke University Press Books
 • Striffler, S. (2001) In the Shadows of State and Capital: The United Fruit Company, Popular Struggle, and Agrarian Restructuring in Ecuador – 1900–1995, Duke University Press Books
 • Torre, C. de la and Striffler, S. (2008) The Ecuador Reader: History, Culture, Politics, Duke University Press Books
 • Various (2010) Insight Guidebook: Ecuador & Galápagos, Insight Guides
 • Various (2009) Lonely Planet Guide: Ecuador & the Galápagos Islands, Lonely Planet
 • Whitten, N. E. (2011) Histories of the Present: People and Power in Ecuador, University of Illinois Press
 • Whitten, N. E. (2003) Millennial Ecuador: Critical Essays on Cultural Transformations and Social Dynamics, University Of Iowa Press

External links