اپرای شناور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«اپرای شناور»
TheFloatingOpera.jpg
نویسندهجان بارت
کشورایالات متحده آمریکا
زبانانگلیسی
چاپ شده در۱۹۵۷ میلادی

اپرای شناور عنوان کتابی از جان بارت نویسنده، و رمان‌نویس اهل ایالات متحده آمریکا است. این رمان را سهیل سمی به فارسی ترجمه کرده و نشر ققنوس آن را منتشر کرده‌است.

خلاصه داستان[ویرایش]

نویسنده، این رمان را در بیست و شش سالگی نوشت؛ «اپرای شناور» رمانی است که در ۳۰ فصل با عناوین مختلفی داستان را برای خواننده بیان می‌کند. رمانی بسیار فنی و سنت‌شکن که فاصله دو نقطه از زندگی قهرمانش را روایت می‌کند، یعنی از زمانی که قهرمان اثر تصمیم به خودکشی می‌گیرد تا هنگامی که منصرف می‌شود. اما انتخاب زندگی از جانب این قهرمان نشانه شادی و نشاط نیست. در دنیایی که «نویسنده رمان» در دهه‌های میانه قرن بیستم آمریکا می‌شناسد، آنچه باعث انصراف از خودکشی می‌شود، نه زندگی، که پوچی مرگ است. «اپرای شناور» بخشی از نام قایقی تفریحی است که در گذشته در بخش‌های مدخیز آب‌های ویرجینیا و مریلند رفت‌وآمد می‌کرد… و بخشی از ماجراهای این کتاب بر عرشه همین قایق رخ می‌دهد.[۱][۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. «"اپرای شناور" جان بارت نقد می‌شود». مهر. ۴ اسفند ۱۳۸۶. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «در نشست نقد رمان «اپرای شناور» عنوان شد «جان بارت» برخلاف ادعای عمل‌گرایی، اهل فلسفه است». فارس. ۸۶/۱۲/۰۸. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «جان بارت و روزی روزگاری یک اپرای شناور». اعتماد. 5/5/87. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)